BURGER DORUS Nieuws per Velocipede. Parloir. Laatste Depechen. Boerkens, leest, Eigenaars, oordeelt OPENBARE LESSEN VAN BIEENTEELT Yivan Yerrebroeck Vliegende Nieuws. KEIZER KAREL i>tac,lt tc dat men>om (Slot.) Doch ik zal het niet betwisten, hetgeen vele boeren den nek toewringt Jat zijn do pachten. De pachter die zijne zaken ter herte neemt en de te ring naar de nering zet, zou zijne landerijen aan zulkcn prijs in plaats moeten hebben dat een slecht jaar hom niet op straat zet. Sommige eigenaars maken, voor het vaststellen hunner landpachten, slechte berekeningen welke heer en pacl.ter even schadeloos zijn. Zij willen hunne landen verpachten in evenredigheid van het kapitaal dat zij in den aankoop dier landen geste- ken hebben, of wel zij beroepen zich om hunne al te lioce pachten te verrechtvaardigen op den huurprijs van den eersten den besten woeke- raar. Welk is het noodlottig gevolg van zoo eene ver keerde handelwijze? Zoolang de pachter die in zulke handen geleverd is geenen tegengaans heeft, spartelt hij er zich door en tracht de twee einden van het jaar aaneen te kuoopen, maar komt het een of ander ongeluk in den stal dc eene of andere ramp den akker hem treffen, geknakt is hij, en dat voor zijn leven lang. Van dan af begint hij te kwijnen, hij eindigt het jaar met schuld, en 11a weinigen tijd geraakt hij er zoo diep in dat ervoor hem geen uitkomen niet meer aan is. Hij heeft zijn arbeid en zijn zweet ge schonken, zijne laatste duit verbeurt en zijne faam van vlijtigen en bezorgdzamen man verloren. En wat is het gevolg van al te dure pachten voor den verpachter zelve? met te veel to willen win nen, verliest hij uiet zelden verschillige jaren pacht; kweekt hij slechte en onzuivere lauden en maakt hij zich hatelijk bij God en bij de inenschen. Daar integendeel dc gocdhertige verpachters, die lijden kunnen dat hunne pachters met werken en slaven eer aan hunne zaken kunnen doen, en zicli een ap pelken tegen den dorst besparen, hemelhoog ge prezen worden en regelmatig betaald. En hebben ze dan met zorgclooze pachters te doen, dan heb ben ze recht van sprekenen zonder opspraak mo gen zij zulke kerels tot hunne eigen schande met klikken en klakken op straat zetten. Zoo wijd zijn wij nog niet gekomen, maar verce- nigen wij ons. Eendracht maakt macht; in de ver- eenigiug ligt de redding en het leven. Zijn sommige uwer rechten tot hiertoe miskend geweest; hebben meenige uwer klachten tot hiertoe geoucn weerklank gevondenhebt gij gedurig veel voordeel verwaarloosd, verc-enigJ u Helpt u zeiven zoo helpt a God. Mik es. onverslijtbaar soldatenlaken.Maar wat hooren wijIs 't de wind die sjoert?Neen! t is ne velocipodist die buiten adem de trappen komt op- geloopent zweet druipt bem af: OP ERPE, zegt hij, op Erpe statiezekerGeen twijfel 't Is al wat wij or uit krijgen, drink ne keer manc- ken BRIEF UIT NIEUWENHOVE. Geachte Opsteller der Volksstem. In uw laatste nummer hebt gij de herbergzaam heid geprezen van NIEUWENHOVE. Waarschijn lijk hebt gij maar van een onlangs geval gewag ge maakt. Maar uwe Volksstem mag het ruchtbaar maken. Er is hier een der bijzonderste familiën waar het lichamelijk werk van bermhertigheid de vreemdelingen herbergen nooit of nooit vergeten is geweest en nog altijd levendig in voege blijft. Nooit komt er een reizende vreemdeling hoe arm of ellendig en ook hoe onbekend hij weze, nooit komt hij er aankloppen om de nachtrust te vragen of zij wordt hem toegestaan eu zelfs voegt men er het andere liefde werken van bermhertigheid bij van de hongeren te spijzen de dorstigen te la ven. Onzegeburen van Waerebeke zijn niet min liefdadig. Bewijs daarvan De achtbare familie Ronsijn heeft een onbewoond pachthof staan tot Nieuwenhove, het schaliën hof genaamd. Eli wel geheel gratis of voor niet, laat zij het bewonen door de familie Van Lulle alhier, op goeden vrijdag voornoen afgebrand. Deze hard beproefde familie mag u het schaliën hof blijven bewonen tot als wanneer hun afgebrand huis zal eropgebouwd zijn. Spreekt dat niet lof en eer van die brave familie Ronsijn van Waerebeke Vondt men overal zulke broederlijkheid, nooit of te nooit zou men van die dwaze socialisten of dwarsdrijveude ontevredenma kers fiooren spreken. Kamers geenen meer geschonken wordt. Val- sche vijffrankstukken zijn in omloop met het jaar tal 1822 en do beeltenis van Lowie die Zweet Den bril dus opgezet als we peerdenoogen moe ten opstrijken. Nog nooit heeft men in St. Mar tens en in St. Jozef zooveel volk gezien als zondag erleden voor den akt van opdracht aan de II. fa milie die eene beeltenis van do II. Familie wil hebben, geeue schoonere als in ons bureelver guld en niet verguld, met lijst en zonder lijst, maar toch altijd voor geld of te moeneka. Wie, wie, wie heeft er naar onzen broeder gewezen 't En is niet te verwonderen dat de onderpresi dent der Roelanders van Okegem zooveel kas maakt van den meerteleerPeisde gij misschien dat het niets en is van op de meeting zorg te mo gen dragen voor zijnen drijtip? Wie, wie, wie heeft er naar onzen broeder gekeken? Te Melden bij Oudenaarde, is er ne nieuwe schuiver gepla- secrdz1 Hebben er gelijkniets zoo gemakkelijk als ne schuiverMoobsel Moobsbl t Hert van de ware Moorselaars gaat open, nu dat ze hun nen braven herder, de oudste priester van 't Bis dom, wederom in volle gezondheid zien. Te Ebembodegem werken de menschen gelijk de bie- keus aan hunne hop de nieuwe hop van 95 staat gekwoteerd tot Antwerpen aan 57 1/2 franken; 't is te hopen dat er nog iets zal bijkomen. Vrijdag laatst waren op den trein van Dendeeleeuw naar Bbtjssel twee reizigers't zagen er mettekensmar- chauds uitin volle ruziede eene wou hebben dat de statie van Ebpe-Meibe op Ebpe stond, de ande re hield staan dat ze op 't grondgebied van Meiee stond. Wie zal het raadsel oplossen Wie, wie? on ze velocipedisten rijen er naar toe; de antwoord in de laatste depechen. Te Vkbviebs gaat de grove voort onder de lakenweversgelukkig voor Heb- deesem, waar ze nog voor lang verzien zijn van dat ©rscljiclicnifl uit fitucr finrd's tij!) PETRUS iq-CmEEL. 58 Voor wat bent je gekomen Dat zult ge straks gaan weten... Samuel Scholten, ik zegde u dat ik u ken welnu, dat zult ge later mogelijks beter ondervinden indien gij er heden aan twijfelt. O, ik zie het, mijn beste man gij wilt u kwaad bloed maken, alvorens gij de re den van mijn bezoek kent, alvorens ik u de eer aandeed u te zeggen wie ik ben. De jood schokhouderde verachtelijk. Trek zulk mal figuur niet, vervolgde Burger Dorus, valsch grimlachende, of hebt ge goesting een Rooverskapitein te beledigen Rooverskapitein... siste Scholten. Geweest, verbeterde Coucke. Genoeg zij het echter te M eten dat ik hoegenaamd mijne waardig heid van bevelhebber niet heb afgestaan en wij aan elkander niets te verwijten hebben... Nog eens, schurk... Vrienden mogen elkander niet verscheuren Wie, wie, wie heeft er onzen broeder bekeken Ze zijn 't Aalst aan de vaart bezig met het ver zonken schip van over eenige weken trachten uit den Dender te halen Onzen hartelijksten profi ciat aan de boerkens van Okegetn voor hunnen nieuM-en pastoor 't is de E. H. Bické, geboortig an Denderwindeke. Gausch de linkerzij der Kamers, liberalen en socialisten hebben den socia list Defnet aangeduid als kandidaat voor de open staande plaats van sekretaris 't ziet er hem lief uit, 'ne socialist deelmaken van den bureau dei- Kamers? Verledene week is Prins De Loos- Corswarem onder beschuldiging van talrijke aftrog- gelarijen aangehouden. Het is geschreven en 't staat vast, dat er niemaad voor 't werkvolk iets over heeft, ten zij de donchisten 't zijn zij die overal hospitalen, werkmanskringen, patronagien ingericht hebben, die d'arme menschen zelfs meer geven dan ze vragen. Maar hoeveel wiunen de kleine bedienden op de werfZou 't waar zijn.... Wij zullen nog zwijgen voor deze week., 't Is bijna ongelooflijk. In 1893 zijn er in België overleden 5 honderdjarige, 104 personen van 95 jaar, en 817 van negentig jaar. Naar Haeltert. menschen naar Haeltert daar is 't te doen Zondag toekomendede groote vlasmis zal er solemneel gezongen worden. Maar wat hooren wij van Gyseghem Ze draaien daar 's avonds den quin- quet wat meer op, om beter te zien wat dat ze moe ten zeggen indien ze in den omtrek van de Visch- markt het zelfde deden, 'ten zou er maar zooveel te beter om zijn Zondag toekomende is het kiezing te Thuin voor eenen nieuwen volksverte genwoordiger. Verleden maandag hebben 3 Aalstenaars, twee uit de Molenstraat en eenen uit de Maanstraat om een tonneken elektriek geweest naar Ninove Zoo 't schijnt overtreft de elektriek verre de petrol.... Voorde petrolvuurkens Aai aai, Jantje, een van ons velocipedisten komt ons te vertellen dat hij op zijnen doortocht door Welle heeft vernomen dat de patatten daar 2 frank per zak opgeslagen zijn... O die reklame 500 Belgen zijn te Rome toegekomenDen 8 Mei is te Brussel gearriveerd petje Rolin-Jacquemyns, tegenwoordig minister van den Siam. Den co gnac is merkelijk afgeslagen sedert dat er in de Nonkel: wanneer komt uwe nieuwe feuilleton?.. De diaprastes is te groot, wij verwachten eene aardbeving.... A. B. Spellen, witgaren, verzou en passemantrie. V. A. te V. hoe is 't met de secretaris? E. D. K. te P. tot binnen acht dagen Ec?M. V. S. te Nieuw, alles wat uitgeputdeze week zenden wij alles in regel naar uw verzoek. -- Vr. te Ledebcrg, hoe smaakt de soep? Tot do naas te week, zulle. Vr. te E. is Mil nog altijd gefor maliseerd?—Vr. Ach. te V. koupon hier gevon den.... Condoléances, die coupon is in ons bu reel. bij onze landelijke bevolking zoo weinig leerzucht bestaatMet hoeveel voordeel zou de bekwaamste landbouwer zelf dergelijke werken niet lezen, des te meer dat de eenvoudige en klare schrijftrant van dit werk, de lezing ervan onvervelend, ja zelfs aangenaam maakt. Er is veel over Landbouw ge schreven, doch zulke werken zullen er nooit niet te veel zijn. te geven te Aelst, Zaal van St. Martonsgesticht, Es planade, 6, door de zorgen van St. Ambrosius-Gil- de, te Aclst, onder toezicht van Landbouwcomice, Stad en Staat, telkens om 3 uren namiddag. Zondag 12 Mei 3 Les. Inrichting dor bieëuhal; Bieënwoningen, Stelsels. Voordeelcn van elk stel sel. Werktuigen van den Bieman. Hun gebruik. Onderzoek der korven. Natuurlijk en kunstmatig zwermen. Flora van den Bieman. Schadelijke die ren voor den Bieënteelt. 't Was droef om dijusdag verleden de studentjes zien naar hunnen depot te trekken hunne moed was voorder gezonken als in hunne teenen. Ze spreken te Ninove van een inwoonerken dier stad die in de ratte steerten doet... Waar dat er ook al handel in gedreven wordtWij zijn kuriees om te weten of de goude remontoir goed zal toegeko men zijn 't waar spijtig moest er onderwegen iets aan miskomen zijn dubbel goude kas, 10 rubis, nen echte zonnewijzer, leg ze mij daar I De cor tege van de socialisten was hier 't Aalst zondag een ijremoeiken. Hofstade, hofstade lief die schil derachtige parochie gelegen op de boorden van den Dender, op 20 minuten van Aalst, waar de mus- schen in den haveren oogst niet en sterven Hof stade, ja daar is 't dat de gouverneur donderdag zoo wel is onthaald geweest Ne zekere Fransis Van der Taelen, oud gendarm is Suisse genoemd in de kerk van Ninove moge hij zoo lang zijn ambt bekleeden als zijn deftige voorzaat Francis Van der Taelen, in de wandeling Cisken de Swisj Denderwindeke, Denderwindeke, waar de vrienden van de Volksstem van zul ken malschen kalfskop hebben geeeten, is België door gekend voor zij ne jaarlijksche processie van O. L. Vrouw van Zeven Weeën vele Aalstenaars zouden voor geen geld ter wereld die processie willen maukeeren. f En tc Yer rebroeck, in 't Noorden onzer provincie ;(wij spreken gecruc van kloeke christenen, daarop mag men kerken bou wen:) Hewel, tc Verrebroeck, daar wordt op O. L. H. Hemelvaart, een nieuw beeld ingewijd van den H. Franciscus Xaverius, een rijk geschilderd pronk juweel. Er zijn daar mannen van herte en heiligen iever, die elkander door woord en voorbeeld weten op te wekken, in goed en deugd. Welke zogen voor eene parochie, 338 Xaverianen die altijd gelijk éénen man beantwoorden aan de wenschen van hunne geestelijkheidOh! dat is schoon en voor beeldig en wat goed mooteu zulke vereenigingen niet stichten in eene parochie! De Vlaamsche rond borstigheid; braaf, eerlijk, godsdienstig en voor niemand moeten beschaamd staan, 't Zal een stich tend feest zijn. 's Morgens algemeene communie, waaraan niemand zal ontbreken, daar durft de ie- verige Bestuurder op roemen, en hij kent zijn man nen 's namiddags komen Bevcren, Nieuwkerken, Kemseke, Mecrdonck, Kieldrechten Doel, en nog andere Xaverianen 't feest opluisteren en in deugd verbroederen. Dat is sterk! God beware't Land van Waas. Zulke vergaderingen verkwikken 't ge moed en versterken in den strijd voor Godsdienst en Vaderland I iiihroohtc Gelijk Luibrechts bezig was L.UIUI Cl/lllO' me£ kaarten, vroeg Spiegels hem opeens: Luibrechts, vriend, waarom hebt gij daar die twee tasschens voor u staan? Wel 't is geheel eenvoudig, antwoordde Lui brechts, het eerste is voor mijne winst in te leggen en het tweede voor mijn verlies. Het ligt niet in mijn aard iemand verwijtingen toe te brengen, anders liadde ik u reeds lang Pieter Brengelmans herinnert... Gij hebt wellicht meer maals hooren spreken van die zoo M'el ingerichte bindersbende, welke ter stede van Aelst tot stand kwam en langen tijd de schrik der bevolking uit maakte Burger Dorus was hun aanvoerder.... Eilaas, zijne trouwe makkers stierven op het veld van eer, hij nochtans bleef gespaard... Hij vlucht te naar Antwerpen en nu is hij... hier Moordenaar! Dief! schreeuwde Sam Helsche verdoemenisvloekte de Burger op mijne beurt, rakker van een jood, zoo ge nog den bek opent om te schelden, plant ik u mijn dolk in de borst... Nu voor goed Gij zult mij hier kost en inwoon verschaffen! God van Abraham, Isaak en JacobDenk je dat ik zinneloos ben? U hier inpakken?... Maar dat nooit Ehwel, ik wijk geen haar breed. Ga en ver wittig de politie, indien u dat lust. De oude jood was om iets te krijgen van gram schap tranen eener verkropte razernij stonden hem in de oogen en met gesmoorde stem vroeg hij Wat zou ik met u gaan uitrechten Veel meer dan gij zoudt kunnen denken ant woordde de doortrapte vos ik ben slim en arglis- een kloek soldaat te zijn, moest het hoofd hebben van eenen Italiaan, want die zijn vernuftig en spitsvindingde schouderen van een Duitsman, die zijn sterk om te werken en palinaden te dragen den buik van eenen waal, want in tijd van nood, kan hij gebrek lijden en hem vergenoegen met een stuk brood met ajuin overstreken; de voeten van eenen Spanjaard, want die zal voor zijnen vijand vast staan en niet wijken. Over een paar maan den verscheen bij M. Siffer, te Geut. Lessen over Landbouw Hovenier- derij en Dierenkweek, door E. E. H. H. Mysen De Feyter. n Dit weik is door al de vakbladen ten gunstigste onthaald geweest. Wij hadden, bij 't ontvangen, het reeds eens doorsnuffeld, doch bij gebrek aan tijd, hadden wij een nauwkeurig onderzoek mouten verschuiven. Wij kenden de eerste uitgave door E. H. Mys voor zijne leerlingen der Normaalschool geschreven; deze tweede uitgave, met behulp van den Heer Landbouwingenieur De Feyter, naar de eisschen van't Staatsprogramma van 1892 omgewerkt, ver dient wezentlijk den lof waarmede de Drukpers de schrijvers vereerde. Veel te leeren in korte woorden. Jammer dat er tig, doortrapt en behendig in allo zaken... Scholten verviel in diepe gepeinzen.... Ja, dacht hij na eene wijl, die kerel kan mij werkelijk van dienst zijn.... Hem weigeren ware misschien nog gevaarlijker dan hem aanvaarden... Ja, 't is beslo ten Ik houd hem Hij hief andermaal het hoofd op en bromde Ilm, hm er is hedendaagsch nog weinig te verhaspelen. Zeg mij, beval Dorus kort weg, of gij bepaald weigert mij op to nemen...? Ik aanvaard, was het antwoord. Gij blijft wo nen op voorwaarde dat gij mij in alles blindelings gehoorzaamtoch, mijne bevelen zullen zoo schaars zijn. - Coucke was tot in den derden hemel van blijd schap, maar hij was slim genoeg dit den ouden smous niet te laten blijken deze, van zijnen kant, speelde insgelijks op meesterlijke wijze den huiche laar... Die mannen waren waarlijk twee duivels in menschenvlcesch, zij hadden elkanders gelijken gevonden Samuel Scholten hervatte Deze nacht dus verblijft gij onder dit dak... Maar thans moet ik voor dringende zaken uit, mid delerwijl kunt gij een luchtje gaan scheppen, want 't zal avond zijn eer ik terug bendan komt ge (Pee Telefoon). 1° Uit Rome. Priester Daens is door Z. II. naar Rome geroe pen om rekening te geven over zijne handelwijze. Binnen acht dagen verder nieuws. 2" Uit Ninove. Is vereerd met liet burgerkruis van l,to klas me vrouw De Ville ziekendienster in ons hospitaal. Zijn vereerd met de medaile van lHt0 klasme vrouw Stevens ziekendienster in 't hospitaal en me vrouw Van Eeckhout bestuurster in ons meisjes- weezenhuis. 3° Uit Laeken. Valsche nickels van 10 centiemen zijn hier in omloopopgepast dus. 4° Uit Tombastoumba. De regeering is in den diaprastes: ze zou willen de papieren hemden verplichtend maken en zij en durft niet. 5° Uit Brussel. Twee anarchisten zijn hier aangehouden. 6° Uit Gyseghem. Eerlang zal hier een geheel schip nieuwe nc- gerkens toekomen. weêr, en misschien zal ik u reeds een plan ter uit voering kunnen mededeelen. Tot straks, dus, niet waar, beste kapitein?... Zooals ge wilt, antwoordde deze; maar met 't vallen van den avond sta ik hier weerHij stond op, boog met eene spottende beweging en trok de straat op. Daar was weinig te zien, weinig te hooren; graag zou hij in de taveernen met de beenen onder de tafel zitten rooken, drinken en zwetsen hebben, maar er waren gaten in zijn zakken: hij bezat zoo als wij het overigens weten, geen stuiver in zijne wereldDan hij getroostte zich en slenterde hier en daar voor een winkel blijvende staan, rond de stad... In de verte zag hij zijn nieuwe meester, de jood Scholten, eene zijstraat inslaan't was net een geraamte in eene grijze kale frak gestoken. Schurk!... bromde Dorus tusschen de tan den. Maar hij gaf er niet verder acht op en vervolgde zijnen weg. Wij zien Samuel Scholten stilstaan vooreen huis welke bij den eersten oogslag de burgerswoning kenmerkt. 'tWas daar dat Van Houten, de ver- valscher woonde. Ook moest Sam niet lang wach ten om binnengelaten te worden. (Wordt vervolgt,)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3