BURGER DORUS Nieuws per Velo. sisSS; LOOPENDE NIEUWS. Parloir. Laatste Depechen. NINOVE landbouwleergang ijeeiarabüLieeu. is diW op dc markt Cl ES Vliegende Nieuws. Luibrechts. zeiSQred!tks.ga mijscheeren' TEN HIJIZE. (Vijfde Les.) Evenals het fosfoorzuur werkt Potasch bezonder- liik op de strafte en de goede hoedanigheden dei- vruchten met dit verschil dat fosfoorzuur de mees te rol speelt in de vormen van granen en zaden, en dat Potasch zijne werking in wortel en knolgewas sen het meest doet gevoelen. Wanneer men de uitslagen der proefnemingen van Borsbeke nagaat, of wanneer men zelf een kleine proef wil doen, zal men er gemakkelijk kun nen uit afleiden dat de bijvoeging van potaschmes- ten, alleen kan voordeelig zijn voor klavers en zure weiden, maar van alle andere vruchten zal de op brengst' weinig of niets verhoogen en bijgevolg meestijds verliezen opleveren. Daarom mag over het algemeen aannemen, dat hier voor onze streek gecne potasch moet bijge zocht worden, te meer dat er onze hoevemesten nog al wel van voorzien zijn. De bczonderste potasch houdende meststoffen die desnoods meest gebruikt worden zijn. Chloorpotasch en Kaïniet. Chloorpotasch is een wit zout dat iu zuivere toestand 5 per h. potasch in houdt, waarvan de eenheid 45 centimen kost. Kaïniet is ingsgelijks een wit zout, maar grover als het voorgaandebehoudt van 12 tot 13 pot asch in, onder den zwavelzuren vorm en kost de eenheid omtrent dezelfde prijs als van Chloorpot asch. Beide zouten zullen voor de meerschen (best natte) van vóór den winter aangewend worden of wel toch zoo vroeg mogelijk in het voorjaar. Voor alle akkervruchten is het best ze onder te ploegen, en voor aardappels is het zelfs geraadzaam ze op de voorvrucht toe te dienen. Nu wij in 't kort de bezouderste hoofdstoffen van de scheikundige vetten leeren kennen hebben zul len wij beknopt eene mengeling van al die stoffen bespreken. Zelden of nooit zal men door hot gebruik van sa mengestelde mesten al het voordeel kunnen beko men, dan wanneer men al die stoffen elk afzonder lijk had en ziehier waarom Ten 1° Met eeue mengeling die wij tot volledi ging van onze hoevemesten aan onze vruchten toe dienen zullen wij bestanddeelen geven die of wel door onzen mest of wel door den grond zelve al ge noeg voorhanden zijn: De landbouwer kan weten, en niet de fabriekant, welke vetten hij met voor deel kan gebruiken, en stoffen die men te veel koopt is verloren geld. Ten 2" Samengestelde mestenkosten altijd duur der, immers de fabriekant kan het mengelen, en nieuwe zakken niet gratis doen, en leveren. Dit ver hoogt niet zelden de prijs met 2 fr. de 100 k°. Die 2 irank kan de landbouwer gemakkelijk zelf verdie nen. Ten 3" In gemengde vetten zijn wij altijd meer blootgesteld aan bedrog en afpersing, want 't is al tijd moeielijkcr en kostelijker mengelingen te on derzoeken dan eenledige stoffen ten andere mag de fabriekant volgens het reglement van toezicht, van ieder bestanddeel dat in het vet aanwezig is een half °l„ min leveren dan er op de factuur gewaar borgd is. Zoo zou er in scheikundig vet die van 4 verschillige stoffen bestaat, 4 halve kilos voedende bestanddeelen kunnen min zijn zonder dat wij het recht zouden hebben teruggaaf te eischen. Ten 4° Gemengde vetten kan men nooit doelma tig genoeg gebruiken bijzonderlijk voor graange wassen immers de proeven leeren ons dat het voor- deeligst is de fosfaten en ook potasch waar hij noo- dig best vóór de zaaiing ingereden is daarentegen mag de soda nitraet nooit ingereden worden maar boven op gestrooid of lichtelijk ingewerkt. Ten an deren mag de nitraat nooit gestrooid wordenals dan wanneer den tijd gekomen is dat de vruchten kun nen groeien, bijgevolg in de lente, terwijl de tos- foorzuurmesten van vóór den winter ingereden worden en als dat niet meer kan gebeuren ze dan zoo vroeg mogelijk in de lente toegediend. Ge bruikt men nu gemengeld vet van vóór den winter men zal het grootste deel van de nitrische stikstof verliezen door de regens gedurende de winter, wendt men ze maar aan in de lente, het fosfoor zuur of andere minerale vetten zullen al hunnen in ©fflcl)tfïifiuö uit üfizfr tijö PETRUS "WATT nuffel 59 Toea Van Houten den jood zag binnentreden speelde een sluwe glimlach hem rond de lip pen.... Hewel, Sam, vroeg hij, hebt gij uwen geschik- t#n man gevonden?... Ik meen het, antwoordde de smoushij is zich zelve komen aanbieden, en ik denk den vogel bij den steert te hebben; trouwens hij staat mij re delijk wel aan... En zijn opzicht?... Gansch het voorkomen van eenen kunstenaar, een rechte type van schilder. Bravo Eens in sierlijke kleederen gedoken, den punt baard en knevels geknipt zal men hem wel degelijk voor een artist nemen. Weeral een afgedane zaak dus, sprak Van Houten van vreugdestralend Maar welke beloo ning hebt gij hem beloofd?... Voor eene bete brood doet hij alles wat ik van vloed niet kunnen uitoefenen. Vandaar wederom verlies. Dit alles moet ons aanzetten hoofdstoffen te koo- pen dan zullen wij alles kunnen toedienen ten ge paste tijde, eu de mengeling die mag gedaan wor den kan iedereen gemakkelijk zelf doen, men heeft maar op het volgende te letten. Op den dorschvloer B. V. spreidt men eerst de superfosfat open, daarop doet men gelijkelijk de so- danitraet of nog andere stoffen, dan begint men te mengelen met de schup, men verlengt zoo dikwijls de geheele massa tot dat men verzekert is dat alle goed dooreen is. Men moet zorg hebben van alle brokskens goed te kleinen, het ware daarvoor heel doelmatig van de mengeling eens te ziften daardoor zal men alle grove hebben om te kleinen en zal menging nog in niger zijn. Men vergete nooit dat ijzorslak, asch of vrije kalk houdende met zwavelzuren ammoniak niet mogen gemengd worden, ook is het best de mengeling maar te doen als men de vetten kan toedienen om te voorkomen dat de meststoffen ballen of hard worden. B. VAN DER BRUGGEN, Landbouwer. Oppvnrrl shpro-pn MaandaS verleden nen dief aangehouden die eenen os gestolen bad in de meerschen van Tholembeek. Hij weigert zijnen maam te zeggen, omdat hij van te treffelijke fami lie i9> Zondag verleden heeft er hier aan het stadhuis eene meeting plaats gehad ten voordeele van den tram Audknabde—Geïbabdsbbbgen M.M. Van Wambeke president van het tribunaal van Gent, Solvyns en Dierickx hebben het woord gevoerd. De Burgersbond zou de overheid over die zake goed kunnen inlichten. --Waarom mag men in onze stad met alles rondleuren tot meê sponzen toe, zonder daarvoor eenen cent te moeten betalen? Waarom niet gedaan gelijk in ander steden? Ze spreken hier veel van eene Passebelle; 't is hoogst noodig voor de werkmenschen en de reizigers van de bovenstad die moeten naar den trein loopen. Te Gent waren er maandag 450 koebeesten op de jaarmarkt en te Geerardsbergen alle maandagen van 500 tot 600. Verl. Zondag heeft onze bevolking nog eens de gelegenheid gehad met de Jannen der roode vodde ken-* nis te maken. Om lawijd te maken en te schreeuwen, ten einde de aandacht op hen te trekken, overtreffen die kerels alle kwakzalvers, 't Is wel hier h«t geval de verzen van Vader Cats, door Luther II onlangs aangehaald, toe te passen Zij maakten groot gekras.... En lieten de zaak gelijk zij was. De walg voor die bloedroode betooging der verlieerlij- kers der frausche Commune stond op ieders aan gezicht te lezen, en met eenen spotlach vroeg men zich af: Zijn dat nu do redders van het Vader land?? ...Ze zien er lief uit Rond de manifestatie, of liever rond den fiasko, veel nieuwsgierigen. Die menschen hadden beter gedaan 't huis te blijven, want de roode kopstuk keu meenen dat al die gapers hunne gedachten deelen en ze tellen ze daarom bij 't getal manifes tanten I Ondertusschen waren bijna meer dan vijfhonderd leden, bijna al werklieden, van onzen pas gestich ten Volkskring, in hun lokaal vcrecnigd, onthaald op een prachtig concert door onze vrienden van Idegem. Zijhalen er eere van! Nog nooit heeft men hier hartelijker gelachen. Niemand had er zich aan verwacht, dat men uit een eenvoudig en braaf dorpken als Idegem, zulke felle mannen, echte altisten, mocht aantreffen. 't Was een echt Broederfeest, een feest Hand in Hand. Wat verschil met die daar buitenHier den vrede, hartelijk vermaak, het lachen wel gemeend en zonder nijd, verbroedering tusschen Burger, Werkman en Landbouwer. Oh, hoe schoon hoe deftig!... Buiten, onder de roode vlag, het huilen der Marseillaise't gebrul der Carmagnole, ver heerlijking der laagste driften van 't opgehitste schuim. Hoe walgend Hoe afschuwelijk LEANDER. in TT" 1 De vcrlostopeer- reden wij zitten op onzen bereau om al hun nies seffens aan te teekenen. Doreken is hier de eerste. Laat hooren, maneken, wa nieuws? lot E1U l- vragen ze 20 Stemmekens meer... Erpe, die brave en godvruchtige parochie, w aar er zooveel ondei- duims gegeven wordt, Erpe heeft toch zoowel zijn best gedaan voor de goede kal holicke zn k niet do laatste kiezingen. Do E. 11. Pastoor van MÜUlt- SEL is al zoo gezond eu fel als een bieken. Ge Congolauderkens van GYSEGHEM zijn •■ndag naar Gent de militaire feesten gaan opluisb ïyn. Gr waren er bij die blonken of dat zij gepotlneid woest waren. EREMBODEGEM met zijne kei horlogie die niet en moet ongewonden worden. spreken daar nu van zelfs de wijzers van den c dran af te schaffen. 0 die simplificatie r.n MEIRE, volgens dat men in d archieven gevoni heeft, stond reeds in 1431 bekend voor 't Land der schoonste rozelaars en de beste kessen, zwcr!«' kes sen, vleeschkessenkrokers, kessen kessen vr.i :i.- len kalieber. Vrijdag laatst den 17 Md. wash. 50 jaar dat de Z. E. 11. Deken van NINON L - ter gewijd werd. Moge de Heer nog lange j in-u ver- leenen aan den ieverigen grijsaard. Ad muitos mi nos! MEERBEEK, die manhaftige parochie.; e- legen op den steenweg van Ninove naar Hm, «Om zijn de Donchisten zoo raar als de scorinoenon geen parochie heeft beter gestemd dan Moerbeek, 't Is daar dat onze achtbare heer Senator au Vreckem woont, wiens schoonvader M. De Naeyer, 30 jaar de Kath. Zaak in de Kamer verdedig*O. Van NEYGHEM is er ons 'nen brief toegekomen en geen levende ziel die kan zeggen in welke taal hij geschreven is.... Hij ligt in ons bureeliedereen mag komen zien 4 timbers van 5 centiemen staan er op, en nog niet leesbaar... Zouden ze ginder schrijven in den Volapuk V... Eene rilling door gansch ons lijf... Eene rilling tot in t merg van do beenen... De telefoon, vrienden, de telefoon die begint te werken... 't laatste nieuws van al dc laal- ste depechen... wij luisteren... ja 't is uit Hoornen. Maar wat is dat... 'tis Italiaanscli.... Lento, len- tissimo, correspondent, of de comprenendo niemen- dallo. Wie, wie, wie heeft er on zen broeder bekeken...??? Al de garde-convois van Oilst no Ruimenbijzonderlijk in den St. Golhard. uEuindeGee- raardsbergschestraat, te N mo ve, is men toch zoo koleirig als er met rattcvallen wordt geleurd. Dupuy, oud KabL- uetoverste vau Frankrijk, ligt erg ziek. U Do E. H De Broglië is te Parijs omvcrgeschoteu door eene zinnelooze. Ziehier de uitslag van de kie- zing van Thuin Lekeu, socialist, 18106 stemmen; Bafllv, katholiek, 16087; Canon, liberaal, 9425; Have, onafhankelijke, 845. Zondag is 't ballotee- riug: wie zal er daar winnen? Dit zullen wijde naaste week beter weten dan nu. KJ Wie kent er te Denderleeuw da manneken niet die nog maar in zijne eerste broek zat als hij reed» zeide dat hij van zich later zou doen spreken bobben?.... Zou men er soms niet te vroeg van beginnen klappen heb ben? .KJ Tot Pollaere worden er nog twee Werk- nians «elezen I Heel in 't kort geenen eenen meer, zeide ons een hooggeplaatste persoon dierparo- chie. W 'tls schromelijk, 't volk dat met deze schoone Meidagen naar Lede trekt... Naar Lede, naar Lede, brave menschen, en O. L. Vrouw te voet gevalleu iu al onze noodwendighedenW De Koning heeft de doodstraf vau Madammeken Jom- aux veranderd in eeuwigdurenden dwangarbeid. W Maandag verleden was het hier revue voor de klei ne soldaatjes't is kurieus om zien hoe dat die pa- chakkers huu exercitie kennen't spreekt tot eer van hun overheid! W Zondag verleden is de Ko ningin met hare dochter prinses Clementina gaan beêvaren uaar Onze Lieve Vrouwken van Halle. W Buenos-Ay res telt tegenwoordig 653,645 inwoners. VJ Van den 20 tot den 26 Mei, groote bedevaart naar Padua, in Italië't is 700 jaar geleden dat de H. Antonius er geboren werd. W En rekent nooit op de dankbaarheid der menschen, 't geen gij doet, doet het voor God en voor hem alleen. I 'k; werd door den trein een been afgereden. Lij Zijn knecht die toegeloopeu is, staat to weenen. Bah, g'en moet niet weenen, Koben, sprak de mangij zoudt beter doen van te lachen, nu moet gij maar eene laars meer poetsen Wie, wie, wie heeft er naar onzen broeder gewezen? Wie, wie, wie? Maar wat dat men te Ninove toch doet voor eene schel hespEen in woner dier stad, met name Jean Redant, heeft een wedspel aangegaan, voor eene inlandsche hesp, van op eene uur en half te gaan van de statie van Schepdael tot aan 't gevang van Ninove't is ten minsten sterke 2 uren en half. Nog nooit en heeft er tot Haeltert zooveel volk geweest als Zon dag met de Vlasmis. Erdabi de cochonZou het nu mogelijk zijn, met die hecte dagen, van dit on verslijtbaar laken van Herdersem te dragen? Ze zijn tot Hofstade van gedacht dat z'er deze week iets opgedaan hebben; 'twas toch zoo warm. Vrienden van Denderwindeke, hebt ge nu gezien hoe dat Klokke Roeland altijd achteruit is.... 't En is nog maar van zondag dat ze weet dat 't Stemme- ken bestaat. Tot Eecloo, de porcopolis vau België ziju er deze week 741 verkens geslacht: en en zeggeu dat als men ze vau den eeuen kant van de straat dood deed, dat men ze van den andereu kant niet en hoorde schreeuwenzoo breed zijn de straten er. Men zegt dat er sedert zaterdag alle dagen consult is op de werfal de groote medikale sommiteiten van al de universetciten van 't land en van Duitschland zijn er reeds verschenen Nochtans, volgens den laatsten bulletin dat de ge- neesheeren uitgegeven hebben, zou de zieke aan getast ziju van kibeladoudenostalerdabisixtichisme; bijgevolg geene hoop vau genezing. Maar, wan neer gaat de Zwemkom nu toch open?... 't Dunkt sommige vollijvige heeren dat het reeds warm ge noeg is om eens in 't waterken te pladderen. Wel, g' en hebt geenen spiegel. 't Eu doet er niet aan, antwoordde Luibrechts 'k zal mijn portret nemen. A. B. Hechten ia buffel; zilveren hui Hier; Vr. te Chislehurst, wij verwachteu groote tijdin gen. Nonkel: Elk zijn goeste, geen commaude. Vr. Jef te D. Brief ontvangen hertclijk dank wanneer mogen wij u eens verwachten r. E. te Parijs, wanneer gaat gij u eens een couponksken riskeeren Nonkel, de lucht klaart op.Alles isdjust.... Admirabel. Vr. W. M. De redactie leest gaarne historie. Dus.... S. \.M. Ja. Wie kan ons 2 nummers 16 van 't Volksstemme- kenbezorgeu?... Allo, wie is er eerst? Onze achtbare nieuwe aboimenten dezer week, den gul- hartigen welkom en iuuigen Dank. hem verlang. Zonderling!... Betrouw hem maar niet al te ver... Wees zonder vrees... En hoever met het ontwerp?... Hebt gij er reeds met onzen derden man over gesproken? Bijlange niet! floot de Jood. Ik dacht het voorzichtig u eerst en vooral te komen vinden. Bat was een goed gedacht. Toch zou ik u aan raden hem dezen avond nog ons plan kenbaar te makentracht vooral eenige goudstukken voor zijne oogen doen te dansen zulks doet gewoonlijk meer effekt dan de schoonste beloftens of gezeg- dens... Ik zal het niet nalaten... Nog iets, hervatte Van Houten, den jood, die opgestaan was om te vertrekken, bij de jas terug trekkende de som blijft bepaald op honderd dui zend guldensgeen duit minder. Dit maal moeten wij ons met één slag de middelen aanschaffen cm voortaan als prinsen te leven. Samuel Scholten knikte grijnslachende en ver dween op de straat tusschen de menigte. Toen de avond zijn recht deed gelden vatte Dorus Coucke het besluit op terug naar zijnen nieuwen handlanger te keeren. In de stad had hij nogal goed verteer gemaakteenige glazen wijn gedronken en zelfs eene brok uit de hand geêten, zoodat het niet van grooten honger was, dat hij de wijk naar de Gildenstraat nam. Bij Sam binnengelaten, moest hij door dezen kost wat kost aan tafel zitten, een paar boterhammen, met een stuk gebraden kapuin en een glas bier naar binnen slaan. Toen hij hiermede bezig was had zijn gastheer eene smeulende lamp aanstoken, die aan de zoldering wiegelde. Hiermede gedaan, vervoegde hij Dorus Coucke bij de tafel en sprak Ik heb u hier ingenomen, op voorwaarde mij in alles blindelings te gehoorzamen en heden komt er werk op den winkel. Wat ik van u eiseh, kost noch moeite nog vrees, en indien het kansje goed uitvalt, tel ik u onmiddelijk twee honderd gul dens... Twee honderd guldens 1 kreet Couck, maar, mijn beste Sam, daarvoor doe ik veel, daarvoor doe ik alles En toch, hernam Scbolten, innig verblijd, toch is het weinig wat gij er voor zult moeten doen... Laat hooren. Ik heb door gansch de stad laten aankondigen dat overmorgen middag gansch mijn oude pronde- winkel in openbare veiling zal verkocht worden. Deze verkooping zal geschieden hier, vóór de deur mijner woning. Ik heb de tijding gansch Vlaande- (Pee- Telefoon). 1° Uit Ruimen. Arrivato el pastor Doncho. 2° Uit Melle. Twee treinen hebben bier bijna opeen geloopen gelukkig dat de eene machinist bet op tijd gezien had en 't ongeluk heeft kunnen voorkomen. 3° Uit Moeskrocn. De Z. E. P. Benedictus Nisser, overste der Bar- nabietcn, is generale bestuurder van zijn onlo be noemd te Rome. 4° Uit Padua. Men verwacht bier tegen den 23 Mei rond dc 73,000 pelgrims. 5° Uit Kiskontasmourladji. Al de afgevaardigden van den Japan die den vre de met China hebben geteekent, droegen fijne ver lakte schoentjes, 'ne col cassé, een papieren hemd, en nen Irois Francois. ren door gezonden en het lijdt geen twijfel of me mgen kunstliefhebber, zal, verlekkerd op een goed buitenkansje, naar hier komen afgezakt. Ik heb dit nieuws inderdaad met verwonde ring in de stad gehoord. Des te beterhet bewijst immers dat mijne verkooping een goede stuiver gaat opbrengen.... Nu kom ik aan het belangrijkste mijner mededoe- lingen. Gij u zult in een kleedij steken, welke ik u morgen zal bestellengij strijkt uwe knevels sier lijk op, scheert u den baard, zoodoende dat gij gansch het uiterlijke van een schilder hebt; zoo opgesmukt, zult gij u overmorgen tusschen de me nigte op de openbare veiling bevinden... Hebt gij mij begrepen*... Ja, antwoordde Dorus; maar waartoe die maatregel? Dit zult gij gaan hooren. Ziehier dit doek.... Het is vuil en schier onduidelijk.. liet moet u eene eeuwenoude schilderij schijnen, de raam is ver- momld; het lijnwaad tot opden draad versleten; zij is geen duit waard; en nochtans zij is gansch nieuw En toch wil ik dat zij mij duizende gulden opbrengt!... Hoe dat? vroeg de Burger met gapenden mond. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3