a oat V ^éksM lil li 1 I JAAR H 20. HET SI. JÖZEFSFEEST üf« ZATERDAG 25 MEI 1895. DE HERBERG. WIE? HOE? WAAROM?... Tusschen Man en Vrouw. Katholieken Werkmanskring. LEVE WOESTE!!... Wat beteekent dat vrukkcr-uitgcticr {Jetrufl t1an ttuffcl, iTropolïiötroat, 19, te 3alöt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere iccrelddeelen 4,50. Alle brief- icisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. 44 -17 f 02 43' 46 12 06' De herberg is het dreigenstc gevaar voor 'tmees- te getal werklieden't is daar dat vele huisvaders jaarlijks groote sommen verteeren, die 't welzijn in hun huishouden zouden gebracht hebben. Werklieden, maakt eens de opsomming van 't geen gij wint, en yan den anderen kant van 't geen gij verteert, soms in bier, maar 't meest van al in genever. Vergelijkt uwe winst van de week, met hetgeen gij in de herberg verteert, den zondag, soms ook al den maandag, die maar al te dikwijls een dag van kostelijk verteer is, in plaats van een dag van winst en profijt; en zeg mij wat al vermaak, wat al vreugde en zoet genot, die verkwiste som bij uwe vrouw en kinders niet zou teweeg brengen Brave werkman, onthoudt goed en print dit gedacht diep in uwen geest De pinten bier en borrels die gij zult min drin ken, zullen u de gelegenheid geven menig huishou delijk voorwerp, dat u thans ontbreekt, aan te koopen en eene betere keuken te doen. Van 'tgeld dat gij in de herberg verteert, blijft er toch niets over vooi't welzijn van uw huisge zin Kan die korte voldoening die de drank u geeft, dan opwegen tegen 't gebrek dat uwe lievelingen lijden Voorzeker neen Maar zult gij mij zeggen, moet de herberg dan voor mij gesloten blijven'? Mag ik deze dan slechts van bui ten nog bezien In 't geheel niet, beste vriend Des zondaags op bol- en kaartspel een goed glas bier drinken; soms al, bijzonderlijk in den zomer, met vrouw en kinders een uitstapje doen en on derwegen eens deftig uwen dorst lesschenbij de eene of d'andere gelegenheid, zooals op kermis, al eenen pot meer nemen, dat is niet te berispen. Maar waarvan ik u afkecrig wil maken, 't is van dagelijks met dc geneverflesch in de hand te staan. 't Is van des zondaags tot laat in den nacht uit te zitten, van 's maandags nog op zwier te gaan. In een woord, van t drinkenzooals men gemeen- lijk zegt. Hebt gij dan wel ooit eens nagegaan wat een werkman, die dagelijks ter herberg gaat, zoo al per jaar verteert Luister Veronderstel dat gij alle dagen nog maar twee pinten bier of twee drij borrels drinkt, op 't einde van 't jaar zoudt gij in de tachtig franken verdahn hebben. En wat zoudt gij met zoo eene gespaarde som niet kun nen verrichten hebben Gij zoudt ze kunnen bezigen hebben tot het aan- koopen van huisvoorraad, van uwe kolen in 't be gin van den winter, 't gerief aardappelen, 't kwee ken van eenige konijnen, kiekens, tot 't vetten van een zwijn om uwe vleeschkuip tegen den winter te voorzien. Gij ziet dan, beste vriend, hoe gij uit uwen loon en spaarpennin gen 't grootste voordeel kunt trekken. Werk dan voortaan niet meer voor 't een of 't ander uithaugbord. Neen, maar werk en zwoeg voor vrouw en kind. Gedenk steeds dat de drank uwe eigene ge zondheid ondermijnt en 't ongeluk uitmaakt van gansch uw huisgezin. Gedenk dat een brave huisvader geerne 't huis blijft en zijn geluk zoekt rond den heerd. JEFKEN. Vrouw. Men is daar zoo even inlichtingen komen vragen over sommige scholen. Man. Ziehier, vrouw, den regel die ik onver anderlijk volg in het beoordeelen der scholen Schoolgerief goed, alles goed; schoolgerief slecht, alles slecht. Vrouw.Zeer wel. Maar waar kan men mij zeg gen of het schoolgerief van zoo of zoo eene school goed of slecht is Man. Nergens, tenzij in de Gebroken Ruit. IN ONZEN Redevoering van M. Baron Leo BethuneVoorzitter (vervolg). Vooruit voor EendrachtIk vraag u de Een dracht in den kring, ja, de eendracht, de broeder lijkheid en ook de dankbaarheid en de onverschrok ken en onwrikbare verkleefdheid voor dezen die zich voor u slachtofferen. En hier bedoel ik eerst en vooral onzen Directeur E. H. Ponnet. Die ee nen dergelijken man durft miskennen, miskent de verpersoonlijkte liefdadigheid, en ik zou beklagen de lafaards, die ooit jegens hem, onzen vriend, on zen leidsman bezield met de zuiverste, de edelste werkmansliefde, maar ook met de zuiverste en edelste ongeschonden liefde voor 't Katholiek Ge loof, zouden kunnen de lichtste ondankbaarheid plegen. Ik vraag u de eendracht in de politieke aange legenheden die zich bereiden. Ik vraag de een dracht opdat het bestuur onzer stad door verraad niet zou vallen in de handen van de goddelooze tegenstrevers die wij zoo dikwijls op politiek ter rein hebben overwonnen. De eendracht, ik vraag ze ook aan de katholieke burgerij en aan de hooge- re standen onzer stad. Indien zij 't voorbeeld der eendracht en der gematigheid in woorden en da den geven, indien zij aan den vrijen en eigen keus der katholieke arbeiders een rechtvaardig aandeel van invloed in gemeenteraad en later in Schepen- collegie overlaten, dan zal de eendracht van alle katholieke inwoners der stad, de eer van onze stad herstellen en handhaven, en op ons katholiek stad huis de katholieke volksbanier doen wapperen. Ik hoop dat ik dit schouwspel zal mogen bijwonen, als simpele soldaat van 't Katholiek Leger, wel te verstaan, en als Voorzitter van dezen geliefkoosden Werkmanskring, een veld van werkdadigheid dat mij genoeg uitgebreid schijnt en dat, hoop ik, men mij niet zal benijden. Onze Werkmanskring, heb ik daar genoemd. Vrienden! spreken wij ervan. Dit jaar is zoo woelig geweest, er is zooveel ge schreven en gelasterd tegen onzen Werkmanskring zoowel door zekere verblinde bewaarders, als door mannen die de volkszaak door hunne belachelijke overdrijvingen in gevaar brengen, dat gij u zeker verwacht dat ik u zou moeten eene vermindering in ons getal leden aanklagen. God lof, Mijnheeren! Trots alles! is ons getal werkende leden dit jaar nog vermeerderd. Verleden jaar waren wij 1385 werkende leden, thans zijn wij 1447, 't zij eene aan winst van 02 leden. Het toezicht met zooveel iever door onzen eere voorzitter Mijnheer Eugeen Van Itterbeek gehou den, bewijst dat onze kring druk bezocht wordt. Ons tooneel heeft zooals gewoonte het zijne bij gebracht tot opluistering onzer feesten, en is zelfs in het Patroonschap van Sottegem uitgenoodigd geweest. Onder haar ieverig bestuur zal deze af- deeling niets verzuimen om waardig te worden van onzen nieuwen theater, meesterwerk van JVan Cauwenbergh, dut zoowel onze zaal verfraait en een der schoonste is van ons land. De herinrichting der zangafdeeling is op goeden voet. In den naam vau 't bestuur en al dc leden van den kring breng ik hier eene laatste hulde aan het talent en de onvermoeibare werkzaamheid van wijlen M. Emiel Scheerlinckx, die steeds met de zelfde verkleefdheid en onbaatzuchtigheid de rijke gaven vanzijn kunstenaarshart ten pandeder Zang afdeeling wist te stellen. Onze afdceling van Onderliugen Bijstand groeit traag doch duurzaam aan. Het jaar 1894 was ta melijk gunstig vermits het getal daghuren betaald aan zieke leden dat in 1892 van 538, en 1893 vau 749 was, in 1894 gedaald is tot 544, zij nagenoeg 't cijfer van 1892. Doch heeft 1894 ons begunstigd, de eerste maanden van 1895 zijn, dank de influen za, van de lastigste geweest, die wij ooit zijn te gengekomen. Eene groote en heilzame verandering is onlangs in onze staudregelen gebracht. Ons bestuur is vermeerderd met zes ledengij zijt de twee verl. zondagen overgegaan tot de aanduiding van die le den, en uwe keus heeft zich gevestigd op M.M. A. De Couinck, Hendrik Vande Velde, Jan De Cock, Petrus Meuleman, Jan Janssens en Ch.-Louis De Ridder. Ik hoop dat die leden uw vertrouwen en het vertrouwen van alle katholieken zullen blijven genieten. ('t Vervolgt). Men vraagt in De Volksstem LEERJONGEN voor dc Boekdrukkerij, goed kunnende lezen.Liefst van den Buiten alsook eenen HALVEN GAST, die kan margeeren, distribueëren en een wein. zet. De Courrier de Bruxelles komt uit de Eeuwige Stad de volgende briefwisseling te ontvangen. Rome, 16 Mei. De volksvertegenwoordiger van Aalst, de heer Daens is sedert twee dagen te Rome. Als wanneer hij gekomen is bij zijne Eminentie de Kardinaal di Pietro., prefekt van de Congregatie van het H. Con cilie, heeft hij eindelijk de rede gekend om dewelke hij naar Rome geroepen is geweest, 't Is do Con gregatie van 't Heilig Concilie die de geestelij ken oordeelt, en hun de voorschriften van het Concilie van Trenten voorhoudt. Zoo 't schijnt en is 't juist niet om zijnen lof te lioorcn uitspreken dat de heer Daens voor deze Congregatie heeft moetei verschij nen Eene vereeniging, uit kardinalen samengesteld, heeft zich ook bezig gehouden met de leerstelsels van M. Daens, en indien het Heilig Officie hem niet kort-af en veroordeelt, is het in alle geval toch zeker dat men den volksvertegenwoordiger zal we ten grondbeginselen in te planten van wijsheid, voorzichtigheid en bedaardheid, die volgens het Heilig Concilie aan dc kristene demokraten ten vol le ontbreken. Sluiten wij met den wensch dat de heer Daens in alle ootmoedigheid zal weten nut te trekken uit den goeden raad die men hem te Rome zal geven, en dat hij die raad van de hoogere Over heid zal werkstellig maken, samen met de demo kraten wier aanvallen tegen het huidig gouverne ment in België ten volle afgekeurd worden. Als 't herte op de goede plaats klopt, wat veront- weerdigmg gevoelt men niet bij 't lezen van de ga zetten der vischmijn? Wat walgelijke taal lezen wij niet in 't Land van Aalst van zondag laatst?... 1° Mijnbeer Woeste heeft wederom in de Kamers eene groote en welsprekende redevoering gedaan om de ministers te ondersteunen in het bekomen van bescherm rechten voor boter, hop, mouten ha ver; dus M. Woeste heeft nogmaals al zijne talen ten ten pande gesteld' om den boerenstand te ver beteren hij heeft nogmaals eene redevoering uit gesproken, door iedereen in de Kamers bewonderd en die menige volksvertegenwoordiger ernstig op de belangen van de boeren zal doen denken En weet gij, lezers van de Volksstcmm-ehoe dat Petrus die volksliefde van M. Woeste beoordeelt? Hij zegt dat M. Woeste in de Kamers zit als een man die nooit of nooit zijn ongelijk wil erkennen, er zit een pruisisch hert in M. Woeste.... Ik vraag het u, Lezers, is dat eerlooze en walgelijke praat, ja of neen? Er zal nog veel water aan de kaai van Aalst voorbijloopen, eer dat de vierde man alzoo eenen discours zal uitsprekendaar mag hij geheel zijn leven op pruimen; M. Woeste heeft nogmaals ge toond dat hij zijne kiezers van den buiten niet be taald met WOORDEN, MAAR MET DADEN. 2° Het artikel u 't Christene geloof en de rijke menschen uit het Land dat zal zeker wcêral geput zijn in dc encycliek van den Paus? De zin van dit artikel is anders niets als van do rijke menschen hatelijk te maken in de oogen van 't volkbijgevolg dat is nogmaals gelijk Petrus alle weken doet, aan het volk gevoelens ingeven die te genstrijdig zijn met de encycliek van den Paus. De Paus zegt dat de toestand van 't volk moet verbe terd worden niet met oproer en opstand, maar in vrede en eerlijkheid; die gevoelens van vrede en eerlijkheid die zoekt men te vergcefsch in de ga zetten van de vischmijn. Ook zou het mij geenszins verwonderen indien Petrus door zijnen oproerma- kenden artikel weeral eenen grooten dienst bewe zen had aan VOORUIT, die hem gretig* zal over nemen. Maar wat nog het ergste en het sckrikkelijkste is van al die artikelen door de gebroeders van de Vischmijn geschreven dat is het gedurig aanhalen van het heilig Evangelie, het gedurig gebruik van de woorden liegen en bedriegen, walg, en eer loosheid enz, enz. Als men denkt al wat de foppartij met zijnen ge leider aan 't hoofd gedaan heeft vóór en na de kie zing, moet men zich met reden niet afvragen hoe durven zulke mannen zich beroepen op het II. Evangelie, hoe durven zulke mannen nog spreken, van liegen en bedriegen, van walg en eerloosheid Snoeck. Ja, wat zou die Strijdpenning van de Werf betee- kenen? Waarvoor moet die dienen Zou Petrus mei al zijn schrijven en wrijven mis schien bijna al het zaad uit zijn baksken geworpen hebben? Of te wel, zou hij wel met de foppartij willen meedoen, maar er geene centen aauhangen? Of te wel nog, zou dat misschien dat leugenfabriek van Aalst 7A]\\, waarvan hij zoo dikwijls spreekt. Gij zult het wel zien, bij eenige weken zullen er te Aalst nieuwe postboden moeten genoemd wor den om de giften uit Herdersem, Engeland, Ame rika, China, Japoniën, Laponiën, Luilekkerland, Leugenland naar Chipka te dragen. Kurieus. Menschen, leest en overweegt Wat is er van de week gebeurd Wie?... Hij?... Zij?... Ja, Maan dag verleden zijn er twee broeders van het Zotte- gesticht van Zelzate hier tot Aalst afgestapt, met menotten en kamissol, en... ze vroegen aan 'nen employé de weg naar... de Werf!!! Zou er daar misschien iemand met de eene of andere ziekte lig gen die het leven zijner medeburgers in gevaar zou kunnen stellen? Maar onze geest gaat open... Heeft de vierde man in de Kamers gcenen opslag gevraagd voor de Zottenhouders van Gheel Fritz. Met zoet te spreken, Is 't hert te oreken. Jonk rijs is te buigen, Maar geen oude boomeu.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1