RONDOM D LD BUITENLAND. LUIBRECHTS KERKELIJK. NIEUWS. ,1 Ëi Ad AALST. Zaterdag avond was de genaamde Joannes Smekcns, werkman bij den lieer Van Se- veren, hout/.ager, gelast met eeaigo hoornen naar Moorsel te halen. Op den Iïoogcn Weg gekomen, wilde hij den refrain der kar draaien,maar in plaats van hem vast te draaien, draaide hij konterarie, 't is te zeggen los... Hij kon zijne paarden niet meer inhouden, kreeg 'ne slag van een zijner hoo rnen, viel ouder de wielen en werd overreden... Dood! op den slag dood!... Ai, ai, H. Barbara, neemt ons toch onder uwe bescherming De kamaraad van Joannes, die achter hem, ooli niet eenige boomc-n, volgde, zag, voor zooveel de duisternis het toeliet, dat er iets haperde. Hij riep. geen antwoord.... Naeene lantaarn in een nabij gelegen huis gehaald te hebben, kou hij zich re kenschap geven van 't schrikkelijk gebeurde Joannes Smekens, laat een huisgezin met vier kinderen achter. BRUSSEL. In den nacht van zondag tot maandag rond twee uren, bemerkte eeiic palicie- waclit iu de Groenstraat ecno witte gedaante op hot dak van een huis. Er was geen twijfel mogelijk of het was een geval van slaapwaudelarij. De pol! cie wekte de inwoners van een bijgelegen huis en vernam daar dat de slaapwandelaarster Mej. B... 18 jaar oud was, wonende in het aanpalende hu De ouders worden aanstonds van het voorval on derricht. Daar het zeer gevaarlijk is ecno slaap wandelaarster gedurende hare gevaarlijke wande ling te wekken, wist men niet welke middelen te gebruiken om de ongelukkige van het dak te ver wijderen. De slaapwandelaarster bleef tot 3 ure al zingend voort wandelen en kwam toen terug naai kamer waar zij zich t.e bed legde en rustig voort sliep. De ouders van de ongelukkige zijn met angst en schrik getuigen geweest van het zonderling voorval. BERGEEM-ST-AG ATI IASedert wij oen woord zegden over de talrijke brandrampen, die in den laatsten tijd in deze gemeente plaats hadden, zijn er weer dergelijke onheilen voorgekomen. Het huisje ccncr weduwe is totaal afgebrand. Niets was verzekerd, en thans zit de arme vrouw met hare 14 kinderen zonder dak. Het parket heeft een onderzoek ingesteld, waar aan zijn nu die talrijke brandrampen toe te schrij ven Is het een gevaarlijke zot of geene misdadige hand die al die rampen veroorzaakt Wat er ook van zij, onder do inwoners van Bcrchem beerscht een licht verstaanbare angst. De meest durven 's nachts niet meer te bed gaan. Alle nachten zijn GO gewapende dorpelingen op ronde. Men zoekt dag en nacht en toch vindt rnen don sleutel van het raadsel niet. Vele slacht offers die zonder dak zijn, hebben een onderkomen gevonden op den eigendom van M. Van den Dries, brouwer en eerste schepcue der gemeente. 't Gelijkt oen echt kampement, schilderachtig., ja, doch tevens geschikt om ieders medelijden op te wekken. De boeren zijn razend. Overeen paar dagen wil den zij eeucn vreemdeling, die in de gemeente rondzwierf, eene kwade poets spelen, doch geluk- kiglijk kwam liet spoedig uit dat de man geene kwade bedoelingen beoogde en gansch onschuldig was aan de gepleegde onheilen. De briefdrager van Berchom vond Donderdag, toen hij thuiskwam, liet dak zijner woning in brand. Met eenige emmers water kon de brand gc- bluscht worden. Maar den volgenden dag vond hij zijn huis gansch afgebrand.... ANTWERPEN. Er is ecno nieuwe zaak Jo- niaux op handen. De zaakwaarnemer Berkmans van Antwerpen is aangehouden. Hij wordt beschul digd van woekerleeningen, geldaftroggelarijon en schrift ver v a lsc h i n g. Als hij aangehouden werd toonde hij zich heel verwonderd en als de onderzoeksrechter hem on dervroeg, dan is hij verscheidene malen hevig uit gevallen. Maar denkt gij dat ik een dief ben Ik bon een eerlijk man, hoort ge We zullen zien, was 't antwoord van den on derzoeksrechter. 't Is M. Hayoit, die met 't onderzoek belast is, dezelfde die de zaak Joniaux m handen heeft ge had. De zaak Berckmans, naar 't schijnt,zal nog meer gerucht maken als 't proces Joniaux. Vele perso nen uit den hoogen wereld zijn er in betrokken; er zullen aardige histories uitkomen. liet dossier is nog eens zoo groot als dat van de zaak Joniaux. Men heeft twee nieuwe kassen moe ten maken om de papieren in te leggen. M. Berckmans is een struische pronte persoon, in den vollen leeftijd, gekleed naar de laatste mo de en altijd voorzien vhii eenen kostelijkcn wandel stok. (Die zal hij voor den moment kunnen mis sen). Hij had maar weinige vrienden, want er wierd van hem niet voel goeds verteld. De naaste weck zullen wij misschien al wat meer weten. Wij zullen onze lezers op dc hoogte houden. ANTWERPEN. De antwerpsche socialisten hadden zondag eenc manifestatie bijgewoond te Willebroek of Boom, naar wij denken toeri zij 's avonds in hun lokaal De Werker terug kwamen misten zij hunnen boekhouder-kassier. Maar wat hun nog meer verwonderde was, dat ook dc kas mot 3700 fr. afwezig was en er enkel I 500 fr. in nickel was blijven liggen. Nadat mén den boelen nacht had gezocht, ver nam men maandag morgend, dat de kassier zon dag avond met twee koffers en eenc vrouw (niet dc zijne) in dc statie gezien was. 01 de kassier, de kas, de koffers en de vrouw denzelfden weg hebben ingeslagen, is niet gekend maar de policie doet opzoekingen in verschillende richtingen. HASSELT. Een brieveniascli inhoudende rond do 25,000 fr. in bankbriefjes verloren op de Leopoldsplaats, is door den eerlijken vinder, aan den eigenaar (een lieer uit Antwerpen) alhier aan de statie overhandigd geworden, terwijl li ij op het punt stond van in den trein te stappen. Het geluk wilde, dat die heer zijn portreten adreskaarten ne vens du bankbrioven gestoken had, en liet geheele alzoo met een weinig goeden wil door den vinder spoedig terecht kwam. GENT. Zondag namiddag was de 12jarige G..., zoon van oenen briefdrager, wonende Bloem straat, ondanks het verbod zijner ouders, op dc Coupure aan het water gaan spelen. Zijne moeder berispte hem en om hom t-e straffen, sloot zij hem voor het overige van den dag in zijne kamer op. Rond 7 ure 's avonds, geen gerucht hoorende de vader naar boven en vond zijn kind bij middel van zijnen sjerp aan zijn bed verhangen. HAECIIT. Zondag avond heeft te Haéfelit een bloedig gevecht plaats gehad tusschen inwoners der gemeente en andere van Trcmeloo, Schrïeck en Konings-Hoyckt. Verscheidene geweer- on re volverschoten werden gelost. Een gebrekkelijke, die erg mishandeld gewocst was, heeft een geweerschot gelost op een inwoner van Keerbergen, die in den rug getroffen werd en neerviel. Er zijn ook verscheidene gekwetsten.. Het parket van Leuven word ter plaatse verwacht. YI.5ÖIÈKU$»TɧJ den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te verjagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) liet zij om puisten te genezen, ziveeren, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herrinncreu dat de IP si ^Vaïtlaery deze ziekte geneest in eenige dagen en aan allen den eetlust wcerge.cft, alsook de krachten en de gezondheid. HEERNE-bij-DOORNIJK. Zondag morgend rond 8 ure zijn twee kinderen, 8 en 10 jaar oud, vermoord geweest te Heernc. Diefstal is de drijf veer der misdaad. liet is zoudag morgend dat de afschuwelijke mis- misdaad ontdekt werd. Twee kiuderen, twee jon gens, werden in eene kleine hoeve op het uiteinde van het dorp vermoord gevonden. In die hoeve wonen de eclitgenootcn Deffrasnes met vier kinderen, waarvan het oudste 10 jaar en het jongste negen maanden is. M. Deffrasnes had een of meer werklieden iu dienst, doch bezat geen knecht. M. en mad. Deffrasnes waren naar de vroegmis gegaan en hadden hunnen oudsten zoon medegeno men die de mis van 7 ure in de kerk van Aubigies moest bijwonen. Ten 7 1/2 ure kwam laatsgenocmdc thuis, de deuren der woning stonden open en het klein kind je lag alleen in de wieg te slapen. Zijne twee ande re broeders waren niet in de woonkamer. Om 7 3/4 ure kwamen M. en Mad. Deffrasnes van de kerk en vroegen aan hunnen oudsten zoon4 waar de twee andere kinderen waren. Op zijn ontkennend antwoord doorzochten zij liet huis, doch vonden niemand. Eindelijk ging de vader op den zolderen vond daar de lijken zijner beminde kinderen, onder versch strooi weggestopt. De smart van den armen vader en het verdriet, aan zinneloosheid grenzend der ongelukkige moeder bij het vernemen der schrikkelijke moord, is on mogelijk te beschrijven. Dc gendarmen en het parket waren spoedig ter plaatse en hebben de drijfveer der misdaad ont dekt. Al dc kassen iu de woonkamer waren open gebroken en eene som van 13 fr. en eenige kle dingstukken waren verdwenen. Dc dic-f-111 oorde naar moet iemand die met liet huis bekend is. Na de twee ongelukkige slachtoffers naar den zolder gesleurd te hebben, heeft hij ze mot ruw geweld met eenen houten balk het hoofd ingeslagen. Dc dood moet oogenblikkclijk geweest zijn. Omdat het klein kindje van 0 maanden hem niet verraden kon, heeft de schurk het in 't leven gelaten. Men verdenkt een werkman plichtig te zijn aan dit schrikkelijk misdrijf. Zijn signalement is in alle 1 ichtingen rondgezonden Er is maandag morgend eene aanhouding ge daan. pQ stond voor den juge-de-pé, voor eene vechtpartij. Ehwel, M. Luibrechts, vroeg dc rechter, wie was er tegenwoordig toen de beschuldigde u dien kaakslag gaf?... IK! Menheer de sjuge, zei Luibrechts; IK!!,... De Boud der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, de zwakke, aan bloedgebrcklijdende menschen het gebruik der Pil Toni-Ferrugineüse Raphael aan te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen dc bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitteering, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz, 1,25 de doos. FRANKRIJK. Zijn zij niet wel wijs in de stad van Parijs?... Er is nu spraak van 'nen tempel te bouwen voor de valsche religie vau Mahomet. Er zijn katholieken die dat gedacht ondersteunen. Dat zc liever eene katholieke kerk zetten en bijzonder lijk dat zij er wat meer naar toe gaan, dat zal beter zijn. Te Clichy, zes Beenhouwers in den bak ge stoken. Zc verkochten sehaapkorteletjcs, goedkoop ge-lijk 4 laken van Herdersem, maar nu is het uit gekomen, 't was hondenvlceschde koppen zijn gevonden in do versterfputten. Dat spel duurde al 4 maandde ecno hond verdween na den anderen 'twas klacht op klacht aan dc policie; niemand wist waar zij naartoe waren. Daar scheelt iets... de koerier is wit als de muur.... Nen doodsbrief... wie zou 't zijn!... Een van de heiligste en geleerdste priesters van Frankrijk vermoord E. II. de Broglie, broeder van graaf de Broglie. Hoort hoe het gebeurt is. Ze kere juffer Amclot, bad den priester doen roepen De brave man ging er naar toe. J. Amelot viel hè vig togen hem. uit dat hij haar beschuldigd had. dat hij haar slecht maakte bij de meuschen, dat hij omging met laster, dat het nu lang genoeg ge duurd had, enz. enz. Zij hal eenc eerherstelling geschreven en wilde den priester dwingen die te teekenen. E. H. de Broglie weigerde natuurlijk aangezien dat alles valsch was. Daarop nam J. Amelot 'non revolver en loste 4 scheuten op den priester. Hij kon zich voortslepen tot aan de deur maar daar viel hij dood! Als zij zag dat de priester dood was, heeft J. Amelot heel gerust hare handen gewasschenzij heeft haar aangekleed en is naar 't policieburecl zeer kalm gaan zeggen dat zij eenen priester ver moord had. Zij is aangehouden. De doktoorswcrklaren dat zij van hare zinnen is: ze meent dat er zijn die haar dag en nacht vervol- gen. Al dat in Parijs is, treurt over dc dood van den E. II. dp Broglie. Hij was van iedereen gekend on bemind. Zijne liefde voor den armen was onuitputbaar. HOLLAND. Zaterdag is de Wereldtentoon stelling geopend te Amsterdam. Zij is nog ver van in regel te zijn. De afdeeling van Frankrijk is bezig met uitpakken. België zal er met eer uitkomen, er zijn reeds 400 tcntooustellers ingeschreven. Zou Aalst daar niet zijn mot zijne fijne gekende hop?.. AMERIKA. Groot orkaan in de Vcreenigdc Si aten. De helft van den staat Jowa is verwoest. Huizen ingestort, hoornen uitgerukt, telegraafpa len afgebroken, 't is eendelijk om zientot zelfs koöpwarentreins zijn van de baan geworpen. I11 dc dorpen Ireton, Sceldon, Alton staat er -geen enkel huis meer rechter zijn drij scholen in gestort; verscheidene onderwijzers en leerlingen dood. In de stad Perkins alleen kwamen 30 menschen om. Men denkt dat er in 't geheel 130 a 140 doo- den zijn. De schade is onberekenbaarde landbouwers zijn totaal geruïneerd. Ge kunt peinzen wat ge ween en gezucht het daar zijn moet. I'IALIE. Al de winkels en magazijnen van Mi lanen hebben zondag voor de eerste maal geslo ten geweest, 't Is dc katholieke Bond voor de zon- dagrust die dat te weeg gebracht heeft... Bra vo. JAPAN. De generaals van het Japansch le ger zijn niet uitgesproken over den heldenmoed van dc katholieke soldaten. Een katholiek zeggen zij is twintig andere weerd. Als Port-Arthur ingeno men is had men een bataillon gevormd waar niet in waren als katholieke soldaten. Zij hebben de stad bestormd, de Japaansche vlag op de muren geplant, en zijn allen, zonder schrab of schram, weergekeerd, met den schapulier op de borst. Hunne gezellen stonden stom van verwondering zij hadden gemeend dat er niemand levend zou te rug gekomen zijn. Velen bckeeren hen tot het ka tholiek geloof. Het meeste deel der soldaten, die de lijf wacht uitmaken van deu Keizer van Japan, zijn katholieken. AFRIKA. Een Ilollandsch koopvaardijschip is op dc kusten van Afrika door zecroovers aange vallen. Het was nabij dc kust en kon niet vluch ten, want 't was een zeilschip en er was geen wind. Van op !t schip zag men eenen boot aankomen wet 7 woeste roovers bezet. Zij waren gewapend met geweeren en messen. In 't spaansch bevolen zij den kapitein de zeilen te doen strijken. Hij weigerde. Dan begonnen zij te schieten en poogden aan boord te komen. De eer ste moor wierd het hoofd afgehouwen door den stuurman Smith. Maar deze stortte zelf op het dek door eenen kogel getroffen. De kapitein loste zijn revolver het eenige vuurwapen dat aan boord was maar werd zelf reeds 11a het eerste schot aan de hand gekwetst. De stuurman kroop naar achter, werd nog door ier kogels getroffen eu bleef voor dood liggen. De kapitein kreeg insgelijks een doodclijk schot in den buik. Ondertusschen werden nog meer booten van wal gestoken. De getalsterkte der zeeroovera bedroeg wel 120 man, zoodat alle tegenstand onmogelijk erd. De Mooren lieten dc sekcepssloep te water en laadden ze vol beddegoed, keukengerief, kom passen, zeilen, olie, enz. Al wat maar eetbaar was, uitgenomen het gezouten vleesch, ging de boot in, tot zelfs de kajuitdeuren en de kleederen. die be manning aan t lijf had, werden als buit medege voerd. 't V as een gedurig over"fen weer varen van boo ten, die hel geroofde aan wal brachten. Gelukkig stak tegen deu avond de wind op, ter wijl dc roovers aan wal waren. De Anna zette zoo goed het kon koers naar de spaansche kust. An ders luidde meu wellicht nimmer van het schip nog gehoord. De kapitein die verduldig onmcnschelijke folte ringen doorstond, werd stervende naar de kajuit gedragen. Dc stuurman legde men in eene kooi, in 't voorouder. Een matroos Austin genaamd, een Engelschman, nam liet bevel op zich. Men brandde toortsen van koordewerk om de aandacht der voor bijvarende schepen op te wekken, doch vruchte loos. Tegen 4 uren 's morgens traden twee matro zen de kajuit biunon. De kapitein lag op den grond. Zij tilden hem op een bed. De man ademde nog. Kapitein, zei een der zeebonken, we zullen het schip wenden. Och, jongens, sprak dc stervende, ik kan u niet helpen... Toen het schip gewend was, kwamen do matro zen terug in de kajuit... Dc arme kapitein had den geest gegeven. Don volgenden morgen, rond half zes, zag men rook aan stuurboord. Bij gebrek aau eene vlag, heesch men een blauwen lap en een hemd. Rond 10 ure, bij mistig weder, kwam Gibraltar in t zicht. Ten 4 ure bemerkte men van op de kust In t schip, 911 'een sleepboot werd uitgezonden om dc Anna in de haven te togen. In allerijl werd de stuurman naar 't gasthuis ge voerd. Hij leed verschrikkelijke pijnen aau beide dijbeeuen; den buiken de rechterhand. Te Gibraltar kent de verontwaardiging geene pa len. Het is hoog tijd de mogendheden gezamenlijk maatregels nemen, om een einde te stellen aau dergelijke rooverijen en gruwelen. Zondag, 2G Mei. H. l'hilippus Nerius, bclij- du\ Ook II. Eleuthcrius. Maandag, 2711. Maria Magdaleua van Paz- S on H. Joannes, Paus. Dijnsdag, 28. H. Augustinus Cantuar. Donderdag, 30. li. Ferdinandus, en II. Fe lix. Vrijdag, 31. H. Angela, en H. Petronella. Vandaag is het 't sluiten der maand van Maria. Vergeten wij niet onze goede moeder te bedanken voor al de bekomene weldaden. Zaterdag, 1 Juni. Begin der maand van het II. Ilort. Er moet veel gebeden worden opdat die schoone devotie deu waren geest van godsvrucht moge weerbrengen in ons katholiek België. Oude postzegels. Alle lezcfs die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of 011s die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeeleder Missiën. IS "F C C 0 "T 0t Antweruen staat er IJ 9 O O 0 I 'nen policiekommissaris voor de rechtbank; lietschijntdat-hij met slechte inzichten zijn ambt vervuldemet eerlijkheid en deftigheid komt ne mensch altijd verst. <w' De stad Brest-Litowck in Rusland is bijna gansch door den brand vernield, dertig personen zijn er in gebleven. W Wie, wie, wie zal er onzen broeder nog- durven bekijken?!? Wees wat gij schijnt; schijn wat gij zijl. u De horloge van Aalst gaat gerepa reerd worden, ze staat in d' assurantie ofte garan tie voor Gjaar. Wie heeft er de redevoeringen van onze achtbare Volksvertegenwoordigers M.M. Woeste en Sadeleer gelezen over d' inkorarechteu Moest iedereen zoo spreken de boerkens zouden rap geholpen zijn. H Tot Orroir, het hoogste van on ze provincie is van dees week nog sneeuw gevallen, is 112 meters boven de zee. In China heeft er van Nieuwjaar tot Paaschen noch regen noch sneeuw gevallen, w Tot Ysel in Holland is er een meisje van 13 jaren die 120 kilos weegt; 't moet lastig zijn als 't warm is. <f) Zondag festival ge- woest op Sint-Job; 'tweer was si bemol. 0 Tot Herdersem zijn er nog twaalf ellen van dat solda- tenlaken te krijgen aan den prijs van factuur; 't is oor d' amateers. W Volgens 't schijnt zal er bin nen eene goede maand kunnen gewerkt worden in dc nieuwe Sargiefabriek aau de vaart. Depat- totters zijn oorspronkelijk uit Amerika; zij. werden over drij eeuwen in ons land ingebracht, D'af- fairen van deu tram Geerardsbergen-Audenaarde gaan goed vooruit. W Niemand is meer tevreden als 'nen hoer die treffelijk aan zijn brood kan gera ken. Verleden week heeft te Doornik de 278t0 vergadering plaats gehad van de Katholieken uit dit Arrondissement, M. Woeste heeft er meesterlijk gesproken. 't E11 is niet te verwonderen dat wij verledcue week zulke koude dageu beleefd hebben want sommige vogels, die wij hier iii oas Arrondis sement gemakkelijk kunnen missen, hebben ons verlaten om naar Ilome en andere warme streken te trekken. Zondagwerkverrijkt niet, 'tis zooveel avance als boonen knoopen. Verledene week is er een vau ons Velocipedisten met 30 fr. schade aan zijn peerd t' huis gekomen; vriendjen wat zachter rijden, hoort ge??.... 0 In't kort zullen wij niewe bankbriefjes hebben, 'tmachien komt uit Parijs eu kost dertig duizend frank, w 't En kan niet meer op zei Luibrechts en hij zat al 24 uren zon Ier eten.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2