M Doel. IN DE KAMER. NIEUWS PER BALLON. MOERBEKE KERKELIJK NIEUWS. Korti MOORSEL. Hoe is't toch mogelijk Non kel chcinV.... Er zijn delicate Heereu, die ook ee- non i,libel hebben voor zekere papieren. B. is er de slechtste meê. Est ce qu il n'en est rieu? NSiNJQVE. Zondag avond tusschen 8 en 11 uren zijn dieven binnengedrongen in 't huis van den hoer Itene Van Holen in de Brusselsche- SOMERGEM. Verleden zondag, M. de notaris De Mulder,, met M. De Vos en eeuen 3<lon heer uitgereden. RONSE. Zondag eenigc landbouwers die naar de mis gingen vondeu op den weg een meis ken liggen van 18 jaar of zoo iets; die haar in he vige stuiptrekkingen langs den grond rolde. In een huis, eenige stappen van daar, had er juist een jongeling van 20 jaar den adem uitgeblazen, na een vreesclijken doodstrijd. Landbouwvoordrachten. 1^. BRUSSEL.-- De socialisten zetten een Volks huis dut 00,000 fr. zal kosten; met oor dj es, die stuiver voor stuiver den werkman Afgeschoeffeld worden. straat. V anncer M. Van Holen om 11 uren 't huis kwam vond hij de voordeur met 'tschof langs binnen gesloten, zoo dal hij gedwongen was eene ruit dor deur te breken om 't schof te kunnen ope nen. Met 4 getuigen heeft men aanstonds 't huis door zocht; alles was er overeen geworpen, en eenc som van 000 franken was uit eene schuiflade ver dwenen. Onze wakkere politiekommissaris M. Thaly doet ieverigo opzoekingen die zoo 't schijnt niet vruchte loos en zullen blijven. f Laat ons hopen dat die rakkers van dieven wel haast op 't schabelleken zullen zitten. GEERARDSBERGEN. Buitengewoon is dees jaar de opkomst der bedevaarders tot onze vermaarde kapel van den Ouden Berg. Wij hebben onder anderen maandag moeten bewonderen den stoet der Parochianen van Niküwexhove, die, op ecnen afstand van 2 uren, alhier reeds om 6 1/2 uren al biddend en zingend mot meer dan 200 man aankwamen. Hunnen Heer pastoor heeft er eene plechtige mis gezongen, waaronder schoone zang der Congreganisten. Na 't Evangelie deed M. hun Pastoor oen indrukwekkend sermoen over O. L Vr. van den Ouden Berg. liet doet goed aan het hei t ran alle ware chris tenen zulke geloofsbelijdenis te mogen bijwonen. Des avonds om 8 1/2 al 't vermijden van een an- der gerei, uitstekende, op cenen zantbarm rijden, .-het rijtuig omgeslegen. M. de notaris been gebro ken, M. De Vos inwendig lijden en de 3d0 heer eeni- ge kleine kneuziftgskens. 1)0 Bond der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, de zwakke, aan bloedgebreklijdende menschen het gebruik der Pil Toni-Ferrugineuse Raphael aan te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen de bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitte» ring, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz. 1,25 de doos. LOKEREN. 1 Heeft er gestoven zondag laatst, 't Was groote feest. Wijding van 6 vlaggen voor de afdeeliugen van den Katholieken Strijders- hond; veel volk, sociëteiten van alle kanten, van Antwerpen alleen 1000 man, prachtige stoet. Vol gens hun oud gebruik moesten de socialisten de katholieken uitschelden, zij wierpen zelfs vanuit eene liberale herberg met pintglazen ia den stoet maar ze konden het or voor doen, de katholieken zijn b'nnengesprongen, en hebben die mannen hun broeksken eens warm gszet. 't Is wel besteed. t Is uitgekomen wat er onder zat't was eene verkeering die waarschijnlijk van do beste niet den gekenden luchtreiziger Toulet, zijn helper en vier passagiers. Langzaam steeg de ballon open, na eenigen tijd gedreven te hebben, kwam hij in eene koude luchtlaag, die de gas samenkrimpen en hem in de Ourthc vallen deed. ERPE. Op 't KapittelKonijnen gestolen op twee plaatsen 1° Bij eene vrouw wiens man in t Fransch zit; 2° bij eene arme weef met 5 onder- jarige kinders. O die Brigauds! En peinzen dat weêral door eenen of anderen dronkaard zal opge- brast worden terwijl die arme slooren in druk zit ten. 't Roept wraak!... GEM] 3NTE VOORDE. Op 3 Juni (i Sinxendag) om io uren voormid dag ter Gemeenteschool, door M. Martens. Kan didaat-Notaris te Goefferdinge. Wettelijke schikkingen betrekkelijk: Het recht van door tocht (Lossen), de landelijke waterloopen, de grenspa!ing, de planterijen, de landelijke bebou wingen, de middenseheiding. De groote Katholieke gazet van Luik'Gazet- te de Liege, die wel onderricht is, schrijft het volgende Priester Daens is terug van Rome, en vol- gens 't zeggen zijner vrienden, zou hij reden hebben van over zijne reis tevreden te zijn. DEES IS DE WAARHEID i°) Dat hij naar Rome vertrokken is, vroeger als hij zou gewild hebben. 2") Vroeger, dan hij geschikt en gezeid had. 3") Op een verplichtend bevel van den Paus. Wij hebben nog niet vernomen dat de Paus een enkel woord zou ingetrokken hebben van hetgeen hij gezeid heeft aan Mgr den Bisschop van Brugge vooreerst, en daarna aan verschei dene anderen, en waardoor hij zekere hande lingen (de doening van dien priester) uitdruk kelijk afkeurde. En hier is nu het wonderste van al De H. Vader, die M. Daens naar Rome doen komen had, heeft hem zelf niet ontvangen Hij heeft hem doen onderhooren door den Kardinaal-Voorzitter van den Tuchtraad, die de overtredingen der Geestelijken oordeelt en hij heeft hem terug naar België gezonden, na hem enkelijk door dien zelfden Kardinaal den gewonen zegen gegeven te hebben, dien de Paus altijd geeft aan alle geloovigen, die hem vragen, hoe groot ook hunne fouten zouden geweest zijn. TI.ÏDE\S den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te verjagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) het zij om puisten te genezen, ztveeren, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herrinneren dat de I*il ^fcV5*lt!iei"y deze ziekte geneest iu eenige dagen en aan allen den eetlust weergeeft, alsook de krachten en de gezondheid. Weeral een Iiuis geplunderd! M. Genuiuckx, uit de Voondtgangstraat, had met zijne familie den winter te Nice overgebracht. Als hij dijnsdag weorkwam vond hij heel zijn huis overhoop, alle kassen open. Zilverwerk, juwoolen, kleederen, lijn waad, kostelijke schilderijen, alles is gestolen, voor eene weerde van 100,000 IV. De geburen hebben niemand omtrent liet huis gehoord of gezien. Zoekt dan wie het gedaan iïeeft. BLANKENBERGHE. - Te Blankenber- ghe mijnen de visschers nooit aan 30; dit getal gaan zij over; zij springen van 31 op 39. \Veet gij waarom? Omdat Onze Lieve Heer aan 30 zilver- linge verkocht is geweest! Eenvoudig maar schoon. SINT-PIETERS-CAPELLE.-i" West- vinunderen, te Sint-Pieters-Capelle is een schat ontdekt op eene kurieuse wijze. Er wiord een huis afgebroken, 't werkvolk was weg; eenige straatjon gens komen daar voorbij zij nemen een houweel en kappen 'non put in den gronden vinden daar een grbot getal goudstukken. Zij hebben hunne zakken gevuld en zijn gaan loopen. Maar 't en zal niet helpen. De burgemeester, in wiens grond de schat ontdekt is, beeft de jongens doen aanhou den. De weerde van de goudstukken wordt geschat op 5 a C000 fr. Ze zijn van de 14 en 15 eeuw. LUIK. Een balon was zondag namiddag op de Place Saint-Lambert opgestegen, bemand met Mijnheer de Bariet drukte liet diepe spijt uit die het aftreden van graaf de Mérode minister van Buitenlandsche Zaken heeft veroorzaakt. Hot besluit van de Mérode was to wijten aan verschil van gedachten tussehem hemen zijne colle- gas nopens liet overnemen van den Congo. Eens over het geheel, waren zij het niet meer over de middelen. Het ministerie zal op tijd en stond, zeg de de Burlet, aan de Kamer de uoodige maatrce- len voorleggen. Het ware noodig dat de Congokwestie ééns goed onderzocht wiord. Lorand radicaal afgevaardigde uit Virton maakt liet ministerie verantwoordelijk voor het onvrucht bare der besprekingen sedert November laatst. Die hoer vergeet zeker dat de socialisten door hunne gedurige onderbrekingen het werk omtrent onmo gelijk maken. Thans bespreekt men weder het ministerieel voorstel over de inkomende rechten. De liberalen spreken cr geweldig tegende socialisten niet min. Zal jiet voorstel gestemd worden? Alles hangt af van do volksvertegenwoordigers uit Brussel. Stem men zij jahet voorstel zal weldra wet geworden zijnstemmen zij, neen, en verlaten zij den buiten, dan zullen de inkomende rechten over boter mar garine enz. verworpen zijn. Iedereen erkent dat niemand met eene grooterc welsprekendheid dan M. Woeste den akeligen toe stand van den buiten hoeft uitgelegd. KERKELIJK NIEUWS. Juni. Maand van het H. Hert. Bij besluit van 7 Meert 1873 heeft Pius IX aan de geloovigen, die de maand ran het H. Hert vieren, voor eiken dag ecnen aflaat verleend van 7 jaar en daarbij eenen Vollen Aflaat, céns in de maand aan allen die, zullen te biechten en te communie gaan, en in eene kerk of openbare bidplaats bidden volgens de iuzicktem dér H. kerk. heeft woensdag laatst, in het kloos ter der Carmelitersen, het 50 jarig jubelfeest gevierd ran zuster Euphrosina, in de wereld jufvrouw Clotilde Dllundt, de tante van ou zo deftige stadsgenoten. De plechtige mis werd gezongen door den F.. II Onderpastoor van Welle, bijgestaan door zijnen Eerw. oom I'ater Hilarius, en de Eerw, heeren Van der Mensbrugghe van St. Macharius en Klui zen. Onze beste gelukwenschen aan de bravezuster en hare achtbare familie Onze correspondent is t' huis gekomen van zijne reis uit de schoone Polders. En wat nieuws Stemmcken? Toe spreek algauw! Te Doel gaat alles opperbest vooruitwat schoone nieuwe gebouwen voor scholen en weezenhuis! zegt onze Lode. Wat propere en schoon versierde kerk W at, schoon zicht op die machtige Schelde van eene halve uur breed En hoe is t daar mot de Religie gelegen? Hebben er daar nog geene ketters geweest prediken! Lode verzekert ons dat zij daar zouden gesteenigd wor den, want dat zijn daar manuen van den ouden stempel en van 't echt Roomsch Katholiek Ge loof. En de vruchten, hoe is 't daarmee?.... O wat schoone velden, en wat rijke oogst teweeg! Hoe jammer toch dat de granen zoo leeg in prijs zijn. O neen, dat en kan, noch en zal niet blijven duren: Onze M. Woeste heeft het toch zoo schoon gezegd in de Kamers. De verjaardag der encycliek op 19 Mei, is daar plechtiglijk gevierdgroote optocht der sociëteiten naar de kerkplechtige Hoogmis, schoon gezongen door den jongen Berchmanskringdaarna vereeni- giug en redevoering over de encykliek en een lus tig avondfeest, waar er onder andere eene schoone zilveren horlogie afgelot werd, bijna zoo schoon als onze gouden remontoir. Gelukkige parochie waar de sociale kwestie zoo sacht en wijs wordt opgelost Och, Heere, onze vriend Jan Peirsman is stok- kedood gevallen. O die subiete dood. En Nelie 't schaap is ook gaan hemelen, spijtig toch voor ha ren broeder (ÜEEIiAIÏDSBERGEN). Heer Opsteller van De Volksstemme, Deze week kregen wij onverwachts de tijding dat M. Dierickx, onze Volksvertegenwoordiger eenc Meeting kwam geven over de besckermrechten Zondag 2G dezer om 10 uren voormiddag was de katholieke school gestampt vol volk, niet alleen van Moerbeke, maar van Vianc, van Overboelare en Galmaerden zonder overdrijven, 400 man was daar. M. Diericx met zijne vriendelijke en wijdgeken- de welsprekendheid legde de bijzonderste punten van het wetsontwerp uit cu kou iedereen ten volle overtuigen dat het in 't belang is van boer en werk man. Na eenigen woordentwist over het openen en sluiten der hollandsche grenzen voor het vee, nam de heer Struelens (jonge en talentvolle advokaat) van Gcersbergen, het woord. In warme en wel sprekende taal wenschte hij ons geluk over het in richten van de Maatschappij van Onderlingcn Bij stand, die nu haar bestaan verzekerd is, dapk aan onze achtbare Geestelijken, en toonende welk groot voordeel men in zulke eendrachtige en broe derlijke ziekenkassen kan vinden, wakkerde hij ons allen aan er deel van te maken. Kortom, zulke vergaderingen wenschen wij dik wijls bij te wonen, want zij zijn geheel en al ten onzen voordeele. En ik neem, Heer Opsteller, de vrijheid, door en in uw geeërd blad, den heer Diericx lof te spreken en te danken, dat hij met zoo veel zelfsopoffering zulke vergaderingen weet uit te lokken. Mochten ze nog al eens plaats hebben Een boerken van Meerbeke. Zondag, 2 Juni. Hoogdag van Sinxen. De brave christenen gaan op dezen dag tot de II.H. Sacramenten om daarna de belofte des doopsels te vernieuwen. Maandag, 3. 2' Sinxendag, afgestelde hei ligdag. II. Clotildis: zalige feestdag! Dijnsdag, 4. H. Quirinus. Woensdag, 5. II. Bouifacius. Dondebdag, C. H. Norbertus. Vbijdag, 7. - II. Robertus. Zaterdag, 8. H. Medardus. Opgepast: 6 weken droogte of G weken regen. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn het de qua tertemperdagen, gebodene vastendagen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. - De E. II. Aug. Standaert, onderpastoor te Maldegem is pastoor benoemd te Dickele, te Loo-ten-Hulle heeft de E. II. Dhooge zijn ontslag gegeven en is vervan gen door den E. H. Martens pastoor te Leeuwer- gemte Lecuwergem de E. II. A. Longueville on derpastoor te Meerendré. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Verlcdeuc week is er te Geerardsbergen 'ue jon geling geeondamneerd tot 75 fr. boete omdat hij zicli in tonue niet wilde zetteu van garde-civiek. De stad moet hom daarvoor broek en frak koopen. AvisTot Herdersem zijn er nog eenige ellen van dat sterk, dik en goed soldatenlaken te koop. In Amerika is liet nu het verkeerde van de Congo: in Amerika is er veel meer vrouwvolk als mausinenschen en in de Congo meer mansvolk als vrouwvolk. Wie, wie, wie heeft ernaar Roomen geweest en de Paus niet gehoord of gezien V? -§ Dp de WerI zijn er aan den prijs van factuur te koop 123 pakken doodsbrieven, 272 pakken doods- heeidokens en 147 pakken trouwbrieven. Men waarborgt het geheim. Tot Geerardsbergen is er eene groote commande van allumetten voor de Congode rubrieken werken dag en nacht't is met milliards en trilliards. Tot Hofstade sprong van de week nen hond van ne stoei en de beest brak zijn been. Men vraagt voor Aalst ne jongen schoonen schapershond. Schrijven naar ons Bureel V. C. Iedereen spreekt met lof van de schoone communiebank van Denderwinde- ke, gemaakt door M. Van Caeleubergli van Aaist Denderwindeke is van den tijd van Keizer Karei gekend voor zijn kloek, braaf eu manhaftig volk. §- Tot Hacltert-Eede blijft er nu nen trein moer sta in, den expres van Brussel, door het toedoen van onzen Volks vertegenwoordiger M. De Sadeieer. De Zwemkom t'Aalst wordt geopeud den 4 Juni; bericht aan d'amateers. Denderleeuw is cone van de bijzonderste statiën van ons land. Dt vierde man heeft verleden zaterdag mis ge lezen in het hospitaal van Padoua. Tot Amster dam is van dc week toegekomen een kanon van 5S,295 kilos. Te Trevand, in Engelsch-Indie, is een man gestorven die drij volle jaren geleefd had zonder eten, drinken of spreken. Indien er zoo \clen waren, de sociale kwestie zou seffens opge lost zijn. 't Beggijnhof spant de kroon voor het versieren van liet O. L. Vrouwbeeld. z'Haleu er ecre af. jd De tram Geerardsbergeu-Aude- nardo zou kosten 900,000 fr. Al de gemeenten zijn kontent uitgenomen Nederbrakel. Op de Werf is verschenen een klein boeksken om de men schen ie lecren hoe zij in alle deftigheid cu eerlijk heid moeten liegen en bedriegen; men gelast zich daar ook met den eersten uitleg, gratis voor-niet. ie, wie, wis heeft er naar Roomen geweest en de Paus niet gehoord of gezien MEN VRAAGT ten Bureele van De Volksstem, Leerjongen voor de Boekdrukkerijgoed kunnende izqn en schrijven. 'k Bezocht deze week de kerk van Denderwinde ke en men toonde er mij eene splinternieuwe com muniebank, waar deu beeldhouwer eene laatste hand kwam aan te steken. Wie een echt meesterstuk wil zien iu de moeilij ke kuastder beeldiiouwerij, moet dit stuk gaan be wonderen. Het is uit zuiver eikenhout gebeiteld eu met eene hand die van kunde en vastheid getuigt. Vijf groote paneeleu door zes kleine afgewisseld, vormeu de voorzijde der acht meters lange bank. Die paneeleu zijn zoo passend, zoo zamenbangend, zoo omvattend, dat men bekennen en zeggen moet dat de opvatter en uitwerker er zijne ganscke ziel aanwijdde. In vormen en lijnen, en vooral in den geest die liet kunststuk uitdrukt, leest men echten Vlaam- scheu Christen zin. Het middendeel verbeeldt den kelk, dragende de II. Hostie, liet zinnebeeld der spijzing onzer zielen. Het eerste zijpaneel links draagt het lam Godszijn degenstuk, de pelikaan die zijne jongen voedt met zijn eigen bloed. Op de buitenste prijken de beelden der II.H. Apostelen Tetrus eu I'aulus, patronen der kerkde zes kleine paueelen nu stellen voor de geeselkolom, den scepter, het riet, de doornenkroon, de nagels, Je zus onderkleed, liet kruis, de spons, de lans, ia een woord, al de tuigen gebezigd bij 't lijden eu 't krui sigen van Onzen Heer, Al die paueelen zijn doorwerkt en omvlochten met cenen krans van druiventrossen en korenaren oorsprong van brood en wijn, die door de woorden van deu priester in het lichaam en liet bloed vaa Christus veranderen. Onder zijnen arbeid wist de kunstenaar liet schoone, liet nuttige, het doelma tige te vcreeuigenal de versieringen hier door den beitel aangebracht, wijzen op de grondstelling van het Christendom en doen ons gevoelen dat wij hier te huis zijn. De beeldhouwer die dit kunststuk leverde, is no» eene volle jongheid. Het is de drie-en-twintigjarige Robert Van Caelenberg-h van Aalst. Eere zij hem Hij ga zoo voort op den door hem ingeslagen weg, en plukke eens de lauweren van zijnen ar beid. Eere en dank ook aan de mildadige hand door wie toedoen de nieuwe communiebank geplaatst kon worden. God zegent zulke giften, eu geven ee nen vollen luister aan Gods Huis. Sprekende van Denderwindeke, hebben wij ook vernomen dat de Koster der kerk er het huwelijks- schuitje is ingestapt. Zijn broeder, priester eu lee- raar hij 't koilogie van Audenaarde, bijgestaan door den Herder der parochie, heeft liet jong paar in gezegend. Mochten bruidegom en jonge bruid lange en ge lukkige jaren beleven i

De Volksstem | 1895 | | pagina 2