BURGER DORUS Parloir. Laatste Depechen. landbouw. KRIEBEL1NGSKENS. i Tiinrn^riTTC en ^p^geis passccr(^en °p Yerrekijkersnieuws. AALST. KATHOLIEKE WERKMANSKRING. KATHOLIEKE~VEREENIGING. Minister De Burlet. DISTELS. Alle jaren wordt een reglement afgekondigd over het uitroeien der distels en 't we ren der ruspen. Deze wettelijke schikkingen wor den bijna nergens onderhouden, 't Is genoeg dat er ia een gebuurte één nalatende landbouwer zij, om eene gansche gemeente van distelzaad te voorzien ondanks al uwe zorgen zal uw boomgaard aanstaan de jaar vol venijn zitten, als die man voor zijne ge- buren rupsen kweekt. Die rupsen worden vlinders en vliegen naar uwe boomeu over om hunne eieren te leggen. Opgepast! Wij noodigon de policie uit om een ooff in 't zeil te houden, voornamelijk onze ieverige champetters van den buiten en indien vermanen niet helpt, zullen wij de zorgelooze distel- en rup- seDkweekers met naam en toenaam in De Volks stem zetten. Er staat daar ook van 5 tot 15 franken boet op. De distels moeten uitgeroeid zijn vóór 1 Juni. De witte vlinder of pemel is een groote vijand van den moeshof 't is hij die de groene made of rups in onze kooien brengt. Ge ziet hem soms op een koolblad fladderen hij is bezig met er een rand eieren te leggen die in de warme zon uit broeien en weldra in gulzige groene rupsen veran deren. Als deze vet gesmeerd zijn gaan zij verpop pen en overwinteren in hoeken en kauten, aan muur en vensters. Men kan de groene rupsen vangen met eenen natten doek of natgemaakt papier des avonds op de kool te leggen's morgens zitten de rupsen op dit deksel en kunnen gedood worden. Eenige strui ken kemp rondom een koolveld, zullen de vlinders er van verwijderd houden, zegt men op Mijlbeke. AALST zou moeten eenen prijskamp hebben voor paarden. Er zijn nog al menige goede paarden rond Aalst. Men zou den kweek moeten aanmoedi gen. Waarom zouden wij hier op onze Denderboor den niet kunnen wat men rond Geerardsbergen en Ninove kan Voor veulenmerriën zijn er maar vijf prijskampen in onze provincie: Geut, St-Nikiaas, Oudenaarde, Ninove en Geerardsbergen. Dat men de omschrijvingen wijze. De stekelbezieboomen worden op vele plaatsen kaal geknaagd door de wormen of maden der Zaag- wesp. Deze fijne vlieg legt hare eieren op den on derkant van 't blad, langs de ribben, zoo soms wel vijftig langs elkander op één blad. Vangen is 't manueken Men kan ook met een aardappelbesproeier er een opgelengd zop van qmssia amara over uit- sproeieu. Een pakje (bij M. \an der Stappen, Ka- pellestraat, Aalst, en bij alle drogisten) is voldoen de voor 30 struiken te behandelen. Laat uw bit terhout trokken op een paar liters kokend water en lengt uw afkooksel aan, tot twee eemers; men mag er ook tabakzop bijvoegen. Wel zorgeu dat ge uw zop zorgvuldig door eenen doek in het werk tuig giet opdat uw vergruizer niet verstoppe. Dit zelfde zop is ook goed voor de meluwen of bladluizen der roozen, perzikboomen, chrysanthe men, enz. In volgend nummer een artikel van het Land- bouwcomice Ilerzole. hunne handen dat 't witsel van de muren viel. M. Woeste is en blijft de GROOTE MAN. De gar- de-chasse van houthem zijn huizeken is afgebrand. De gendarmen hebben ver scheidene wildstroopers voor de pinne doen komen. W Er hangt nu aan aan den gevel van 't land van belofte eenen offerblok waar op men leest: Strijdpenninü. Ze zeggen dat't is om de kosten te dekken van eene nieuwe stagie die er op 't leugenfabriek gaat gezet worden. De vragen die dagelijks in de bureclen van de vischmarkt toekomen, worden zoo menigvuldig, dat 't fabriek malgré moet vergroot worden. Anderen spreken van een nieuw machien met de leste perfectionne- menten dat er gaat tegen in 't kort geplaceerd wor den; 't schijnt dat ge met dat leste systeem %an machienen zult kunnen liegen zoo fijn en zoo habiel dat het niemand en kan weten of gewaar worden. 0 die machienenEr is te Brussel eene expo sitie gehouden van honden. Er waren doggen met koppen gelijk kabeljaars, terneuven zoo groot als kleine ezels, en dan ook van die geheele kleine charlowiekes van griffonskes iets grooter als ne ge- woone puit. W M. Woeste heeft van den Paus ee nen telegram gekregen waarin hij hem zijnen bui- tengewoonen zegen zendt, en hem groet als den nooit volprezen president van de katholieke cerkels 0 De spaausche stoomboot Gravina is vergaan met man en muis; 168 personen in de zee begra ven, 3 zijn er gered. O Godwaar zijn hunne zie len V! W De gazet van 't land van belofte en durft de redevoering van M. Woeste over den landbouw niet drukken. Waarom?.... Is't misschien omdat de menschen te schoon 't verschil zouden zien met den zeever van den vierde man?... Maar oudertus- schen toch maar altijd roepen en lawijten en vikto- rie roepen, eh arabi! W Trekt hem van mij, of 'k maak hem kapot, riep Luibrechts, en hij lag al twee uren onder!!! 't Mankement aan onze veloci- peerdenis hersteld, maar 't heeft centen gekost. Daarna sjoeven ze weeral tot op de kleinste wegelingskens't was van doen, want hunne tesch zit vol correspondeuches, sentenches, advertcnches en confideuehes. W M. Lockroy die aan 't hoofd staat van de kas van Frankrijk, heeft geproklameerd dat het hoog tijd is dat er gespaard worde: Mijnheer, de legers zijn de rewiune van alles. Deze week riep Mijnheer Delbeke in.de Kamers: M. Woeste die rechtscha pen man, heeft nooit om eene stem te winnen, iets beloofd dat hij niet kou volbrengen. M. Woeste is het edelste hart dat ik ooit gekend heb. Op die woorden sprongen al de katholieke kamerleden recht als een man, en plakten wel 5 minuten op De weduwe Hulders heeft te Brugge op de foor haren jubilé gevierd van 50 jaar daar patatfrit ge maakt te hebben, 't Moet een deftig menseh zijn want zij heeft 200 frs. in de hulpkas van weduwen en weezeu gestort. W Er wordt nu verassureerd dat ge met dat nieuw machien, op drij maaud tijd, uwe eigene leugens zult kunnen leeren gelooveu, en dat er dan niemaud onzen broeder meer en zal kunnen bekijken. Menschen, waar gaan wij naar toe mee al die uitvindingen?? Maar wat krijgt de zee nu? De boot Jean Bart is ook verloren. De bemanning is opgenomen door een ander zeeschip. (§1 Eh! ne socialist, bijkanst een kopstuk, is te Antwerpen gaan loopeu en heeft de 3700 frs. die in ds kas staken, vergeten laten te liggen. O gie be- driegputLoopt zelle, want de gendarmen zitten achter uwe hielen, en z'hebben uw portret in hun nen zak. En zeggen dat de socialisten tegen de po licie zijn.Nu moet de gazettier van de visch- merkt zelf bekenuen dat bijna oreral zijne gazetten met de tang in 't vuur geworpen worden. W Maar wat moet de vierde man alzoo altijd bij Van der Velde, 't kopstuk der socialisten, te Brussel gaan doen? En als'tis om les te krijgen, waarom gaat hij dan naar de katholieke scholen niet? 0 Voor zichtig! De Vezuvius, de vuurspuwende berg tegen Napels, 't grolt, 't kraakt en 't brult sedert eenigen tijd in zijnen buik. Alle vier of vijf minuten, schrijft ons eenen vriend, geeft het in zijne ingewanden eenen grooten poef, boumboumboum....» 't Kraakt en 't klettert gelijk ne schrikkelijken donderslag, en op 't zelfde oogenblik vliegt er uit de muil van den berg als eene onweerswolk van brandende assche, gloeiende steenen en kolen van 80 tot 100 meters hoog. God is machtig in zijne werken, en de razende elementen houdt hij in be dwang gelijk 't kleinste pijlken gras. De kwes tie van den Congo, die eenen doorn in onzen voet scheen te worden, is van kant gezet, dank aan hetonwederlegbaar spreken van M. Woeste. In alle bespre kingen is M. Woeste toch t' huis. Zonder hem wa ren de Kamers gelijk eene stool waarin men niets en zou branden als zagemeel. Ook ge zoudt de soci alisten zien koteren!!! God beware ons land van zoo een ongeluk W 't Aalst is M. E. Ardijns be zig met 't Kapelleken van St. Antonius, op 't Be gijnhof te schilderen't zal een hemelken zijn. LLlIVlUAJllo 'uen zekeren dag voorbij eene fabriek, waar werklieden bezig waren met eene hooge schouw AFTEBREKEN. Zoudt gij ginder hoog durven op staan vroeg Luibrechts aan Spiegels. Ba, mijn waarheid, neen autwoordde Spie gels. Ik wel, zei Luibrechts, al was het maar om te kunnen zeggen als wij later hier passeeren Zie, ginder op die hooge schouw heb ik nog gestaan Wie, wie, wie, heeft er naar Rome geweest en heeft er bij den Paus niet mogen komen Wie, wie, wie???? Madameken Joniaux zal op hare aanvraag in 't kort naar 't gevang van Bergen overgebracht worden. U Tc Miguault hebben de echtgenoten Crevaux-Lebrun hunnen jubilé gevierd van 50 jaren huwelijkmeer dan negentig kiuders en kleinkinders waren tegenwoordig in de mis die ter dier gelegenheid gezongen werd. De sloep Lena is verzonken met zes manschappen niet verre van Guernesey. W 't Is kuriues om zienTe Nino ve is er tegenwoordig eene expositie van rattesteer- ten; er zijn er die tot'ne 1,10 meters lang zijn. Voor al de Douchisten vrijen ingang. W Nog nooit heeft men een feest gezien zoo als Zondag verleden tot Iiaeltert: Volk en nog volk en altijd volk! Alla in een woord, 't was eene zee van volk't Donche- muziek was er op uit om al hier of aldaar toch een muziek te vinden dat zijnen pas redouble nieten kende, maar ongelukkiglijk waren er geen te vin den van hunne soort, 't Is 'nen dag die lang zal in 't geheugen blijven van de gansche streek. De bevolking van St. Jozef heeft uiterst bedroefd ge weest over een nieuws dat hier met deze dagen is uitgestrooid geweest, en dat nog wel met rede; maar neen, men moet en zal ter stede blijven; 't is de wensch van gansch de parochie. Maar wat hooren wij? zou 't waar zijnIs er hier 't Aalst gró ve onder de waschvrouwen?.... Iets dat zeker is, 't is dat er tegenwoordig personen aan de kuip staan die hunne handen kapot vrijvcn. vj Deze week is de groote ketel voor 't nieuw leugenfabriek van de werf gearriveerd; hij weegt 31000 kilos. Do Katholieke Werkmanskring komt een tele gram van gelukweusching te sturen aan M. Nys- sens, den nieuwen Minister, voor de instelling van het Ministerie van Arbeid, «lat door de werkende klas algemeen geweuscht en zoo zeer betracht werd. Het is een eerste stap tot de verwezenlijking van andere punten, zooals de instelling der pensioen kas, enz. Maamlag he«ft «1e Katholieke Grondwettelijk.' Verecniging, in vergadering, op voorstel van M. Baron Deo Bethune, een telegram van gelukwon- sching gestuurd aan 't hervormd Ministerie voor d' instelling van 't Ministerie van Arbeid, toever trouwd aan den volksvriend, M Nyssoiis. Hetzelfde telegram vraagt de spoedige stemming voor maat regelen ten voordeele van den Landbouw. De hoofdminister heeft geantwoord door het vul- gende draadbericht. Zeer bewogen door Uwe zoo hartelijke geluk- wcnschingen, en uwe kostelijke aanmoedigingen u hebben wij de eer U hertelijk te bedanken. De kolonel Bourlard van Ledeberg-Geut is aan gesteld voor 't kommandement van de provincie Antwerpen't is ne schoonc keus. vj Wat doet het toch deugd aan 't liert van te denken dat er wel haast een briefken van Roomen zal gaan toekomen dat de donchisterij den genadeslag zal geven 111.... Hij is kommen!!! Wie, wie wie?? De vierde man is garriveerd dijnsdag morgend met den trein van 10 uren's morgends; hij was vergezeld van aan de statie naar de Werf door zij nen broeder Pië, den haas uit de gebroken ruit, een twintigtal vrouwpersonen en een HONDERD SOCIALISTEN. De man zag er toch zoo deerlijk uit, en niet te verwonderen, want hij zei aan zijnen broeder dat hij tusscken Romen en Padua zijnen brief van goedkeuring op den trein had laten lig gen. Nog wat patiëntie, brave menschen, de olie zal boven zwemmen! Binnen eenige dagen zullen de papieren uit Rome komen en dan is het er me de gedaan met de scheurpartij. De donchisten roepen en huilen dat Rome hen goedkeurd, maar, WAAR ZIJN DE PAPIEREN WAAR vragen wij WAAR? nog eenige dagen patiëntie en alles zal klaar zijn. U Vivan Ottergcm! 'tis daar dat er maandag verleden ter gelegenheid der Gedurige Aanbidding zulke schoone mis gezongen is door de heeren kosters van de dekenij van Aalst niemand had gedacht dat er met zooveel gevoelen en zoojuist kon gezongen worden, 't Spreekt tot eer van bunnen Directeur, de E. 11. Stevens, on derpastoor van Hofstade. W Vele jong getrouwden van Aalst, op reis naar Rome, hebben door den Paus ontvangen geweest, EENEN EN EENEN ALLEEN heeft de Paus niet willen ontvangeu. 't is DE VIERDE MAN. Dat ziju mannen te Thol- lembekkDaar laten ze ne gebrekkelijke mensch ne cent verdienen. Wij sturen gaarne een kopken van 10 centiemen om over die dkmochatische handelwijze verder nieuws te ontvangen. Het woord is aan onze vrienden van tegen Vollkzeele. A. B. Och erme, al 't kwijt van Roeland zal welhaast in bitter geschrei cn tandengeknars ver anderen. Is de huillier reeds gekocht - Vr., te Chislehurst, bid wel voor ons droef OoilstNon kel, ze beginnen hier zwert te zien van liegen. Franz, te Oostakker zullen er ook twee demissies van 't \Verkmanncken geschreven worden. Het tweede nummer 16 van Dc Volksstem is ons gezon den van eenen Vriend uit Ivortrijk. Beste Dank. Al wat deftig eu treffelijk is ziet ons geerne om- dat onze STEM zich verheft voor Waarheid en Recht. M. Pol, de boeken zullen volgen. 't Begint aan sommige kerels hun hielen te vriezen. Ontvangen uit Ex. 4.00; uit Scli. 1.44 uit/ele, 5.37; uit L.-M. 5.19; uit Bent. 2.20; uit Nederb. 4.20; uit Nieuwenlr. 7.35; uitOpk. 7.83; uit Veis. 19.20 uit Str. 3.90; uit D. 3.00 uit V. 0.00. Nog ontv. van E. 11. D. B. te M. 2,50 tot 5 maart 1896 van E. H. B. te G. 2,50 tot 2 April 1890 tot 20 April 1896: van E. II. V. te A van F. V. II. te D. 2,50 van Th. V. II. teD. 2,50 tot 3 Mei 1890 van E. II. 11. te A. 2,50: van E. H. W. te L. tot Nieuwj.; van E. H. D. C. te L. tot Nieuwj tot 3 Mei 1896: van C. V. te M. 1,50; van F. M. te M. 2,50; van E. II. B. te W. 2,50; van E. II. V. W te D. 2,50; van E. II. Past. van 11. 2,50; tot 9 Mei 1896 van P. 1). P. Le L. 2,50; tot 12 Juli liet. I1'. S. Fraukr.; tot 12 Mei 1896 van E. II. M. te N. 2,50; van E. II. G. te B. 2,50; van E. H. Past- van S. 2,50; van E. II. L. te D. 2,50; van E. H. V. d. P. te O. 2,50, In den loop der toekomende maand zullen wij de vrijheid nemen de nieuwe ab- bonnenten eene postkwittaucie te sturen. M. V. G. te N. de kruisen stonden reeds op papier. De comedie zal volgen. Nonkel, de vrees van aard beving is over; De vuurberg spuwt nog valsche Lava. Vr. K. te L.-M. het spijt ons, maar fiat. ©ml)ickitt0 uit ütiitx fiord's tijb DOOR PETRUS "V-A-JST NUFPEL. 01 Burger Dorus gaf liet oud paneel terug. Vijftig duizend guldens! zegde hij onverschil- lig. Op die woorden, zoo koud uitgesproken, ont stond er eene gisting onder liet volkhet spotten en lachen was van kant gezet, om plaats te maken voor ernstige uitdrukkingen; ieder wilde het schil derstuk zien en keek van daar naar den zonderlin gen kooper. Dorus vond zich niet op zijn gemak het voorwerp zijnde van zooveel nieuwsgierige blikken; maar zijne onversaagde argslistigheid kwam uit die nieuwe valsstrik zegepralend ander maal boven. Pieter Breugelmans, daar aanwezig, had den verkoop met onverschilligheid tot hiertoe gevolgd maar toen bij eene zoo ruime sonime gelds hoorde bieden voor een doek die hem geen roode duit waard scheen, dan splitste hij de ooren en vestigde hij een doordringende blik op dezen die geroepen had. Ware de bliksem voor zijne voeten gevallen erger kon hij niet verschoten hebben!... Hij werd bleek, hij sidderde; nauwelijks kon hij zijne oogen gelooven!... En toch was het zoo Doms, de el lendige hoef stond daar, behendig vermomd, voor hem Deze die hij zoo lang vruchteloos zocht Een oogenblik bleef hij in vertwijfeling staan in zijn geest stormde het van allerlei gedachten... Wat moeit hij doen?... Hem nogmaals laten ont snappen met een nieuw schelmstuk op het geweten Jacob, zijn vriend, wellicht voor altijd aan s vaders wederzien ontrekken?... Schier zinneloos van ra deloosheid kreet bij Zestig duizend Tachtig duizend, kreet de Burger, wijl hij een zegepralende blik naar het venster wierp, waar Samuël Scholten, de vreugd op het gelaat, de ver- kooping volgde. Pieter had die wisseling van blikken bemerkt! Nu klaarde zich alles voor zijn geest op... Waarom dan nog geaarzeld?... Vooruit!... Vijf en tachtigriep hij Negentig duizend guldens 1 weergalmde het langs den tegenovergestelden.kant. Honderd duizend 1 Alles was stil.... Niets, niets.... antwoordde op de stem van den oproeper die met verdubbelde kracht de beide kampers ophitste. Daar viel den houten hamer dreunend op de ta fel. De koop was gesloten De verkooping ten einde. Elk ging zijn weg. De betalingen moesten geschieden binnen de drie da gen, ten huize van den notaris. Breugelmans mengde zich tusschen de menigte en vertrok maar hij had den Burger geen oogenblik uit liet oog verloren. Hij volgde hem tot aan den omdraai eener straatdaar, waar geene bcschei- dene blikken hen treffen kon haalde hij Coucke in, vatte hem stevig bij den kraag en sprak hem met gesmoorde stemme: Kerel, gelief mij te volgen! U volgen.. stamelde Dorus onthutst en ver legen. En hij deed tegenstand. Te vergeefs, hernam Pieter, zult gij pogen te ontvluchten. Maar.... protesteerde de andere. Zonder nog verder te spreken had Breugelmans den onthutsten Burger in eene herberg gebracht. Daar vroeg hij naar eene beschikbare kamer, welke hij bekwam en waar hij met zijnen gevangenen in trad. (Per Telefoon). 1° Uit Ruimen. Partenza pastor Donchoge moogt hem hem men. 2° Uit Haeltert. Zondag verleden zijn hier in de verschillige her bergen der parochie 63 tonnen bier afgedronken. 3° Uit Padoua. Verleden week is er hier nen Aalstenaar gepas seerd 't is wel dat er zoo niet veel en komen op een jaar. 4° Uit Lokeren. Nog nooit heeft men eene zoo schoone betooging gezien als zondag. Er waren hier ten minste 30,000 vreemdelingen. M. Woeste is luidruchtig toege juicht geweest. 5° Uit Stoempapatata. Reeds 15 zakken nieuwe patatten zijn hier ter merkt verkocht. Ahellendige schelmbulderde de kunste naar, de armen op de borst gekruistheden is cle maat uwer heuveldaden boordevolverheffen \vy onze rekening!... Breugelmans! schreeuwde Dorusach vergeef mij. ik had u niet vroeger herken.d Gij hebt mij van 't leven pogen te brengen, voer de andere voort; bet was u niet genoeg uwe brave ega dood te martelen, ook uw zoon, uw ei gen bloed moest gij slachtofferen, in het verderf storten Erbarming Gij bracht Méken Geertrui van bet leven door uwe schuld werd den poelier van Wetteren vermoord!... Vergiffenis!... Vergiffenis!... Och, wist gij hoe zeer ik mijne schelmstukken boet... Ik zweer bij God dat ik berouw gevoel BerouwEn ge durft van God vergiffenis'ver- hopen?! voer Pieter als uitzinnig van gramschap voort; welnu, ja, bij alleen is rechtvaardig... Maar gij, gÜ---- zijteen schurk die niet meer verhopen moogt... Ik, ik... v.... Pieter, gilde Dorus; houd op!,.. Vervloek mij niet!... Op mijne knieën smeek ik u om genade... (Wordt vervolgt.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3