mmvm LIGGENDE NIEUWS. Parloir. Laatste Depechen. landbouwleergang ten htjize. Les van Aardrijkskunde. Landbouwvoordrachten. Parijs, Parijs, Parijs 4. Uit Calais COMICE HERZELE ZESDE LES. 1" De waarde van den stalmest hangt af van r ele voorwaarden. Volgens Wolft' bevatten 1000 kilos stalmest die matig verrot is 5 kilos stikstof; '2, 6 kilos phosphoorzuur en G, 3 kilos potasch. Wel, die ezel van die gar^ouriep hij met een, die dommerik heeft nu nog dien Congolces opge roepen I!! 2° Tijdens zijn verblijf in den mestput verliest stalmest, zonder goede zorgen, veel van zijne waar de. De bijzonderste oorzaken van dit verlies zijn. 1° Het vervliegen der stikstof tijdens de gesting. 2° liet uitloopen van den mest, door de overvloedi ge regenwaters, waardoor al de voedende bestand- deelen van den mest weggespoeld worden. 3° De behandeling van den stalmest eischt vele zorgen. In den stal moet de vloer ondoordringbaar zijn en eene lichte helling hebben naar eenc atloopgoot, die de vloeibare deelen in eeneu vorgaarput brengt. Er moet genoeg strooisel zijnom dedieren zuiver te houden en eene goede menging te bekomen met de drekstoffen. Om het verliezen van nuttige gassen te beletten die ook nadeelig zijn aan de gezondheid der diereu, kan men den stalmest met kaïniet, met plaaster in poeder of nog heter met phosphaat, plaaster bestrooien op den mesthoop. De bodem van den mestput moet ondoordringbaar wezen vastgestampte klei, ol steengruis, vastgelegd met ciiuent, zijn de beste bodems. Hij moet eene lichte helling hebben naar eenen vorgaarput, die ook on doordringbaar is. De mestput mag niet te diep zijn 50 centimeters hoogte, en moet omgeven zijn van eenc goot, die belet dat het regenwater van do da ken zich met den mest komen mengen of in den verganrput loopt. De mest zou te nat zijn, en door het wegvloeien van het overtollig water zonden de beste voedingstoffen weggevoerd worden De mest moet eene regelmatige vochtigheid be houden, ten einde eene regelmatige ontbinding lo hekomen. Daarna zal men den mesthoop dagelijks begieten met aal of mot water uit den vergaar put. Daar de mesten volgens de soorten van dieren veel verschillen in warmte en rijkdom, moet men die van paarden koeien, zwijnen, enz. gocdonder- eenmengen om overal eene gelijke gesting te heko men. Ook moet do mesthoop goed samengetast worden anders dringt er te veel lucht tusschcn de lagen en dit verhaast te zeer de ontbinding. Om het verlies van nuttige gassen tc beletten, be strooit men den mesthoop nu en dan met plaastei teelaarde ol kaïniet. 01' HET VELD. Wanneer de stalmest naar het veld gebracht wordt neemt men hem van den mesthoop af, niet in lagen, maar in loodrechte richting om aldus eene gelijke mestiug op den ak ker te verkrijgen. Men voert hem open in even- groote hoopen evenver van elkanderdeze worden zoodra mogelijk opengespreid, anders verliezen de mesten te vele nuttige gassen, en door de regens blijft het beste deel ter plaatse waar de hoopen liggen. Bij het ouderdclveu moet men zorgen, dat de mest overal regelmatig en volledig gedekt zij. De diepte zal afhangen van verschillige omstandig- heden P. MUYLAERT. Landbouwer. Te San Francisco is kapitein J. W. Morris ver trokken met een boot van 45 voeten lang om de reis rond de wereld te doen op stroom en op zee. De vrouw vergezelt haren man, met twee matrozen en eeu jongen knecht. Een jonge schipper van Doel dit lezende, zegde wel gemeendIlola, die ga ik in de oog houden, want er kan toch niemand te Antwerpen komen of hij moot hier voorhij va ren! 1 IITDI)I7f 1TTQ Op zekeren dag trok Lui J ill I m ux LI 1 5 brechts met Spiegels en an dere kennissen naar de kermis, en daar hij een beetje nijg bedronken was, hadden zijne vrienden hem zwart gemaakt. In liet hotel komende maak ten zij kennis niet 'ncn oprechten Congolces en dronken nog vrolijk 't een pintje achter t ander. Als het nu tijd wierd om slapen te gaan, riep Luibrechts de garcon en zc-ide Vriend, vergeet niet van mij morgen vroeg om 5 uren op te roepen, ik moet met den eersten trein vertrekken, Gelijk het Mijnheer zal believen, washetant woord. Des morgends ging de garcon M. Luibrechts op roepen, en al in zijne oogen wrijvende, ging Lui brechts in den spiegel kijken. ©CBcljicbeitte uit ficizcr fiarrl's tijk DOOR PETRUS VAlSr NUFFEL 02 Het bleef eenige oogenblikken stil in de kamer Breugelmans zag bloedrood van gramschap en in volkomen staat van ongelukken te doenvoor zijn geest, rezen nog de vreeselijke daden en schelm stukken, die in Aelst geploegd waren edoch van lieverlede herstelde zijn hevig gemoed; hij werd kalm en sprak op gemeten toon Gij insgelijks, lieht het vorstelijk uurwerk gestolen Ja, antwoordde Coucke; doch ik had geene kwade inzichten. Ik meen u te begrijpen, gij wildet dus uw zoon zien De snaar van het vaderlijk hart was getroffen en Doms' hart begon week te worden.. Inderdaad snikte liij, zoo is het wel. Weet ge dan niet dat gij onwaardig geworden zijt, nog dit kind te zien? Ja, ik hen een hooswicht, ik Leb veel kwaad bedreven, maar voor alle zonden is vergiffenis. Ach, (VOOR DE WARMTE) Wie, wie, wie heeft er maandag- onzen broe der te Ninove gezien?? Onze koning Leo pold is sedert dijnsdag geïnstalleerd tot Oostende aan de zee. Men zou tegenwoordig wat schuif- pocder in de schoenen van sommige briefdragers moeten gieten om ze wat meer te doen avanceeren gelukkig dat het 't geval niet en is voor de briefdra gers van Aalst. Als de Koning in zijn paleis is te Brussel, dan steekt de drapeau uit, dat weet ie dereen; maar wat er velen niet en weten, 't is dat al de bruinvisschen, snoeken, pladeisen, kabillaas, walvisschen, ja, tot de geernaads toe, hun kopken boven't water steken alswanneer Zijne Majesteit tot Oostende verblijft. De chef van Ilofstade be woont sedert eenige dagen zijne prachtige nieuwe statie't schijnt dat de drij houten barakken die tot hier toe er figureerden, gaan vervoerd worden naar Cherscamp-Wanzele waar er eene halte komt. Sommige brave boeren van Haeltert liggen nog altijd met blijnen en weeren op hun handenZoo danig geplakt met de redevoering van M. De Sade- leer, op den Festival. 't Is een gelei zouden ze te Velm zeggen, van met dit warm weder te mogen naar de zwemkom gaan. Maar, waarom en zijn er hier 't Aalst in de zwemkom geen abonnementen voor de warme baden? Velen verlangen zulk een abonnement te nemen en wij hopen dat de bevoeg de overheid onzen weusch zal inwilligen. - Er is getelegrafeerd en ergetelegrafieerd om de brieven van goedkeuring te vinden welke de vierde man tusschen Rome en Padua zou verloren hebben maar niets komt er af.... Eenige kwade tongen be ginnen nu te zeggen dat er te Rome geen kwestie geweest is van goedkeuring maar.... maar.... Wat blieft er u kozijn? Sommige brave heeren vinden het gemakkelijker en plezieriger hier 't Aalst te blijven zitten liever dan door de brandende heete zonne te voet den trein te gaan nemen naar Hael tertOf ze gelijk hebben! Lede! Lede! Naar Lede, mensclien! 't Is daar dat zondag toekomende de plechtige novene begint ter ecre van O. L. Vrouw. Al de parochieëu die er stoetsgewijze naar toe gaan, worden er door do geestelijkheid plechtig ingehaald. - Kardinaal Goossens van Mechelen heeft zaterdag het Heilig Vormsel toegediend aan drij vrouwspersonen en eenman- nemensch in het gevang van Antwerpen. Den 30 Ju ni gaan er 537 duiven opgelaten worden in volle zee, omtrent 200 kilometers van de kust: Dwaze duivenmelkers die in zoo eenen prijskamp mee doen; hoe zouden de beestjes op zee hunnen weg vinden vermits er daar nievers wegwijzers staan? De ware en trouwe vrienden zijn raar: iedereen ondervindt het: daarom hebt ge een vriend die u genegen is, aanziet hem als een schat en handelt ei niet onverschillig meê. 't Is toeken van goed weer, zeggen ze tot Ilofstade, als de duiven op hun handen plaaichen. Er is een vlaarasch spreek woord die zegtl'hömme ne se mesure pas d Vaune 't is te zeggenIndien de langste de beste waren, ge zoudt ze van verre kunnen, maar dit en belet toch niet dat sommige heerschappen niet nen duim of twee lauger zouden willen zijn, want alleen in een compartiment zitten in de statie van Dender leeuw en uict lang genoeg zijn om da portiere open te krijgen, dat is nog al wreed niet waar kleine rat- tcvanger van Ninove? De 15 Juli gaat de Konin gin met hare dochter prinses Clementine zich ves tigen te Spa. Groot Mirakel te Scherpeuheuvel Eene jonge dochter van Heverlé, 18 jaar oud, heel ziekelijk en met krukken gaande, maakte over ee nige dagen deel van eene bedevaart naar Scherpen- heuvel. Nauwelijks was zij iu de kerk gekomen of eene hevige rilling liep haar door het lijf, ze liet hare krukken vallen en ze bemerkte tot hare groo- te blijdschap dat haar recht been, 't welk 20 centi meters korter was dan 't ander, zijn gewoone long- te nu had; 't kind was volkomentlijk genezen. Iedereen weet hier 't Aalst dat de vierde man za terdag heel den voornoen op de markt geloopen heeft om van de naïeve boeren toegejuicht te wor den; hewel, zaterdag schikt hij op de marktte staan met kruideuoten en pillen van Hollow^. Te Thurnhout is woensdag toegekomen Mgr Pelk- mans, bisschop van Lahore (Punjab) inboorling dier stad. De straten van Ninove lagen maandag overdekt met groene papierkens van 1 centimeter breed en 7 lang waarop gedrukt stond u Waar is Ge moet weten dat die liefhebber NIET MOCHT naar Ninove de manifestatie gaan bijwonenook waren de Donckisten en Roelanders wit en zwart, groen en blauw, geel en rood van ko- leire als de trein van 3 uren in de statie stil hield en dat zij zagen dat do vierde man er niet op en zat. 't Haeltert daar is gelachen als ze 't Donch- muziek van een twintigtal betaalde mannen gevolgd naar Ninove zagen trekken; 't was 't Haeltert over veertien dagen wat anders Weet ge, vrienden, hoeveel Donchisten maandag deelmaakten van de manifestatie te Ninove? Vol- gens den heiligen Pie moesten er ten minste 10 duizend zijnhewel, scherpt uw verstand, rekent en telt: Er waren 50 rangen van 10 mannen, 50 rangen van 5 en nog eens 117 rangen van 10tc za- men 1920 Rekent daar af ten minste 500 kin kers en vrouwspersonen, slonsen, in andere woor den, en go komt tot het verbazend getal van 1400 redders van 't Vaderland. Dit is de waarheid en die dit loochent liegt dat hij zwart ziet, of hij ne pletskop heeft of niet! Wie, wie, wie, heeft er onzen broeder tot Ninove g-ezien? A. A. Is hot er nu hooi en gansch mee gedaan A. li. Alles opperbest. Vr. te Chislehurst,(le vakantie nadert; wanneer mogen wij u verwach ten?—Vr.V. E. te 1'. lleods geschreven naar Vekemanalles zal geschieden naar uwen wenscli. Hertelijk dank. Eene mededeelin- zou uiterM aan genaam zijn.--Nonkel, wij venraehten rollende nieuws. M. Snoeck, waar blijlt gij t e houd ugereed. Vr. XX. te D. Men verwacht u Zondagmorgend in De \olksstem. Nonkel, ex cuseert,'t was een weinig onder zero hahrenheil, op den trein. Vriend Jcf to Cornesse wat dunkt u van 't onthaal tot Moorsel en tot Aalst?1 r Ivoken, te laatl Hoe spijtig! 't naaste weèk. Wie, wie, wie heelt er le Homo Li eren Zwijgen EEN MAN had voor zijne vrouw een kleed ge kocht, maar zij was er niet over tc vroden. Gij kiest altijd het slechtste riep zij kwa id. Dat heb ik op den dag van ons huwelijk be wezen, sprak de vent bedaard. WILT gij een fijn en lekker glas bier drin ken, begeef dan ter CAFÉ BELGE, op de groo- te Markt, tc Aalst. (Rechtover het standbeeld van Diederik Martens). Worrohrnolf Verrebroek, tien minuten te verreuiueit, |aat „ckomcnI .tls Verre van hier! ja! maar toch dient het gezeul te worden 't Feest der Xaveriauen, op O. L. 11. Hemelvaart, is zoo prachtig en luisterrijk afgeloopen. Geheel de bravo parochie feeste meé, wimpels en vaandels, opgepoetste straten. 's morgens d' algcmoeue communie van over de drij honderd XavcrianenIlofstade alleen kan daar togen uitpakken, voor de goede, cliristene, vlaanr- sche rondborstigheid van 't mansvolk. 7 vreemde maatschappijen: 's Achteruoeus de plechtige wij ding van 't overschoon Franciscusbeeldoen juweel van kop tot teen. Wij wisten niet dat VcrrebroeR zulke machtige koormaatschappij hadDie zangen met vier stemmen dat kuunen ze overal niet onder nemen. Zulke feesten verkwikken 't gemoed en gaan aau 't herte. Gelukkig VerrebroekDat is deftig en voorbeeldig: Proficiat Ileeren Geestelijkeu. God beware u van scheurmakersI.... oude vriend, u heb ik veel slecht gedaan, maar schenk mij toch den troost, hem, mijn zoon nog eens ééne enkele maal te mogen aanschouwen en eeuwig zal ik er God voor danken, indien mijne ge- heden nog hij den Heer weerklank vinden. De schilder zat diepdenkend te mijmerendaar voor hem stond een berouwhebbende vader, die hem de tranen in de oogen eene gunst afvroeg wel ke hij zelf, zoo menigmaal hopeloos tegemoet ge zien had... Zou hij den jongen Jacob dit geluk wei geren? Ware het niet een nieuw slaehtoffer ma ken? Hij rechte zich op, zijn plan was getrokken. Welaan, sprak hij, gij hebt mij smadelijk be- leedigd, honderdmaal mocht ik u ongestraft mijn degen in het hart planten, gij hebt den hemel ge- lardl... En tocli, gij hekent uwe schulden... Wel nu, trek mij dan uit den geldelijken toestand, waar in 'ik mij bevind en gij zult uw zoon wederzien. Ik zal hem zienkreet Coucke. Ja, hernam Pieterop voorwaarde nochtans,, dat gij mij rechtzinnig belooft, te verbalen, wat er daar straks op de openbare verkooping komt te ge beuren en of ik wel degelijk mijn vermogen ten deelc aan den jood Scholten moet afstaan... Spreek? pïeenNceameende de schurkneen Brcu- GEMEENTE MOERBEKE. Op Donderdag, IISacramentsdag, om 10 uren voormiddag, in de Gemeenteschool, door den heer Roman, rijksveearts te Bottelare. Onderwerp: Ver lossing hij onze huisdieren. GEMEENTE SALARDINGE. Op Donderdag, II. Sacramentsdag, om 3 uren namiddag, in de Gemeenteschool, door den lieer Prové, biënteeler te Idegem. Onderwerp Bieën- teelt. 1" Les. I)it zijn nog mannen 't Doet deugd aan 't hert zulke hertclijko aan moedigingen te krijgen van zoo verre; ook zullen wij ons beste doen om onze fransche Vrienden zoo veel mogelijk tevreden te stellen. Op 't laatste knipken brengt de telefoon van de Père Lachaise, niet verre van de Muséc Gvevin te Parijs, ons bet volgende nieuws Aftandag 2° Sinksendag hebben de zangers van de kerk der Vlamiugen hoogmis, vespers eu lof ge weest zingen naar Goussainvillc Seine et Oise,waar men de II. Genoveva dien dag vereerde. Hoe schoon en hertroerend er daar gezongen is hoeft niet gezegd te worden, want liefhebbers van Aalst hebben hier in den tijd nog moeten bestati- gen dat onze Vlamingen onder opzicht van zang de Aalstenaars verre tc boven gaan. Van de parochie waren er slechts eenige vrou wen en kinderen in de kerk, maar wij haasten ons het er bij te voegenOnze moedige en christcne Vlamingen waren van twee uren in 't ronde zoo moedig opgekomen dat onder dc vespers reeds de kerk proppeusvol was. Tusschen vespers eu lof was er vlaamsch sermoen door den E. H. Van Essche en daarna processie rond de kerk met de relikwie der H. Genoveva. 't Was inderdaad aandoenlijk om zien hoe die brave Vlamingen zonder menschel ijk opzicht, voor al die 't wou zieu, de processie bijwoonden. Nog nooit, zeide de E. II. Pastoor der parochie, heb ik een schooner feest bijgewoond. Moge dc H. Genoveva de Vlaamsche Missie van Parijs beschermen en bewaren (Pee Telefoon). 1. Uit Pobï-Louis Mgr Meurin, bisschop van St Maurice komt to overlijden. 2. Uit Ivnocke Al de Ezeldrijvers zullen hier op hunnen chef- de-file staan tegen dat Aalst ons zijnen vierdeninan zendt. 3. Uit Ninovf. De manifestatie der Donchisten van maandag was 'ne geweldigen fiasco. Madad. wed. Lambert, zuster van den hoer Ribot, kabinetoverste van Frankrijk, is al van oe nen tram te springen, de twee beeuen afgereden zij is korts nadien overleden. 5. Uit Madrid Do generaal l'rimo-Rivcra is vermoord. G. Uit Sankaïspereeiii 't Is hier zoo geweldig heet dat de musscheu gebraden uit de lucht vallen. gelmans, gij zult niets verliezenalles was slechts met den jood onderling berekent. 'k Had het gevreesd? Nog eens; gij bebt mij bedrogen Eilaas, ja! en ik zal u de zaak breedvoerig verhalen gelijk wij ze in het werk gesteld hadden, zoo ge mij wilt aanhooren? Ik luister, antwoordde de schilder, het hoofd met weemoed in de hand latende rusten. Op deze woorden, begon burger Dorus, den jood Scholten te ontmaskeren zooals hij in werkelijk heid bestond ook verzweeg hij liet plan niet welke hij met den schilder Van Houten gesmeed had. Zijn verhaal duurde tamelijk lang, en vooraleer hij gansch ophield van spreken, was Breugelmans vol komen kalm gewordenweten dat hij niets van zijn vermogen verloren had, werkte zeer gunstig mede om hem te bedaren. En nu; sprak hij, gaat ge voor goed vaarwel zeggen aan 't ellendig strooperslevenik wil dat gij een ander man wordt, want ware het anders, ik zou het nutteloos achten, en u zelfs onwaardig noemen u nog aan uwen zoon voor te stellen, die even als gij snakt, om u te omhelzen. Alle middels moeten in het werk gesteld worden om dit zoo omzichtig mogelijk te doen, daarom heb ik goed gedacht eerst voor al mijne ontdekking aan den Keizer te vero penbaren ten andere, zonder zijne toestemming te hebben ontvangen, zou ik niets durven onderne men. Maak u gereed om oogenblikkclijk mij naar Gent te vergezellen. Het zal reeds nacht geworden zijn, als wij de stad zullen bereiken, echter wil ik bij mijne aankomst in liet Hof onmiddelyk de vraag nederleggen, om morgen zoovroegstondig mogelijk den vorst te kunnen spreken. Alles wat gij voor mij doet, antwoordde Do- rus, aanzie ik als onverdiende weldadenik onder werp mij gansch aan uwen wil en ben bereid u 011- middelijk te volgen. Ik zal, vervolgde do schilder, bij onze aan komst ill Gent naar een behoorlijk logisthuis uit zien, waar men uecne voortreffelijke slaapkamer en hartversterkend voedsel moet geven. Wat u dan morgen, bij uw ontwaken, zal te doen staan, zal afhangen van mijn onthaal en het antwoord des Keizers. Althans, hoe gunstig dit antwoord zijn moge, nooit maakt Karei V, uitzonderingen als- wanneer het de Gerechtigheid geldtbid God dat de straf welke gij zult ontvangen, zoo licht moge lijk -weze: wellicht zal men u tot gevangzetting veroordeelenaanvaard dit met geduld en moed, u herinnerende dat gij het doen moet, uit liefde van een duurbare pand. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3