BURGER DORUS Parloir. Laatste Depechen. Voordeelige Betrekking. KRAWIETELINGSKENS. LANDBOUWLEERGANG t inmiïïnmwas met zynen '^einstcn Landbouwvoordrachten. 0IJ8 OTDSELPP. CO MICE HERZELE TEIST HUIZE. Eerste vraag aardappels. De aardappels in het algemeen volgen achter rapen. Vermits de rapen nog al veel fosfoorzuur in den grond opzoe ken is het altijd zeer goed alhoewel men nog eene sterke bemesting van stalmest toediene van uog drie tot vier honderd kilo superphospha- ten per hectare bij het stalmest te voegen. Met eene goede bemesting van kalt' verteerd stalmest zou men de noodige stikstof kunnen toedienen voor eenen rijken oogst aardappels te teelen. Met eene mindere bemesting van stalmest dicne men stikstof toe onder twee vormen. De superphosphat vier honderd kilo per hectare, den ammoniak 125 kilo per hectare diene men toe met het planten. De Nitrate of nitrissche stikstof strooie men met het uitkomen of aankullen. Op die manier zal men meest kans hebben van wellukken omdat de ni traat de beste werking uitoefent op een droogjaar- getijde en den ammoniak op een nat jaargetijde. Tweede vraag, Aangezien de rapen eene vrucht is die niet lang op het land verblijft moet men voorzeker voor die vrucht eene snelwerkende meststof gebruiken. Eene bemesting van fosfoor zuur onder vorm van Supcrphosphaten met het zaaien goed in don grond ingewerktvier tot vijf honderd kilo per dagwand is allerbest geschikt voor rapen, en daarbij gevoegd twee honderd kilo sinitraat gedeeltelijk gebruikt met het zaaien ge- deetelijk later. Ingeval men beir heeft kan de ni traat daardoor vervangen worden, Doch vergete men niet dat de supcrphosphaten voor rapen nooit met voordeel kunnen weggelaten worden zelfs nog wanneer eoue sterke bemesting van stalmest op de voorvrucht is toediend geweest. Derde vraag. Voor graangewassen moet de bemesting natuurlijk zeer verschillend zijn. Zij hangt af van de voorgaande vrucht. Zoo heeft men b. v. tarwe gevolgd achter klavers ot booncn. Daar hoeft men weinig of geene stikstof vetten maar al- lervoordeeligst 2 tot 3 honderd kilo supcrphos phaten per hectaren te gebiuiken. Integendeel, tarwe gevolgd achter aardappels zou men de fos- foorbemesting nog moeten verhoogèn, vijf honderd kilo per hectare daarbij gevoegd drie honderd kilo keriniet heide vetten voor het zaaien inge werkt. In de lente gebruike men dan nog twee tot drie honderd snitraat volgens gunstig of ongunstig weder. Rogge gevolgd achter tarwe dient voorze ker eene allersterkste bemesting toegediend te worden van stalmest. Daarbij nog drie honderd kilo superpliosphaten met het zaaien ingewerkt. Voor de graangewassen neme men voor fosfoorbe- mesting. Supcrphosphaten op drooge akkers voor min drooge ijzerslakken, Vierde vraag. Voor vlas hangt nogmaals de bemesting af van de voorgaande vrycht. B. V vlas gevolgd achter klavers heeft altijd eene be mesting van superpliosphaten 300 kilo per hectare noodig zoo vroeg mogelijk in den grond gewerkt. Daarbij nog 75 kilo. Z\v. ammoniak per hectare gestrooid voor het zaaien zal eene voldoende be mesting zijn. Vlas gevolgd achter tarwe en in de herfst bemest met stalmest voorgescln evene vette zou hier ook wel te pas komen. Integendeel vlas gevolgd achter rapen moet men eene bemesting nemen van vijf honderd kilo superpliosphaten 150 kilo Zu. ammoniak per hectare beide vetten goed in den grond iugewerk daarbij nog 100 kilo snitraat licht met het zaaien ingewerkt. Indien men zou kunnen beir toedienen mag men de nitraat weg laten naarmate men beir gebruike. AUG. VANDEKEER. LllImLlAllO zoon, het gesticht van Gy- seghem komen bezoekenal klappende over 't een en 't ander, kwam daar juist ne kleine Congolees voorbij geloopen. Maar,vader, riep opeens de kleine Luibrechts, maar vader, zie eens, voor wie is die kleine zoo geheel in de rouw ©fsdjteïientfi uit iHrizer Orel's tijï» DOOR PETRUS NUFFEL. 04 Ja, genadige Heer, gisteren begaf ik mij naar Antwerpen, om eene verkooping van oude schilde rijen bij te wonen. Mijne reis, welke ik deed met het doel, onzen lang gezochten held te kunnen we- dervinden, is met den besten uitslag bekroond. Daarna vertelde hij aan Z. M. al hetgene onze le zers reeds kennen. En gij hebt, antwoordde, Keizer Karei, aan Dorus Coucke gezegd, dat hij naar liet paleis ko men moest, om er zijn zoon Jakob te aanschou wen? In het geheel niet, sprak Rreugelmans, ik achte het niet geraadzaam, nu ik den vogel inde hand hand had, hem nog alleen te laten, ik heb hem zelf mede naar Gent gebracht en indien gij het verlangt hem te zien, is niets eenvoudiger; hij be vind zich op dit cogenblik in de hei-berg Den man ken Haan. Maar, bemerkte de Keizer ernstig, weet Do- rus Coucke wel, dat hij eene welverdiende straf piet kan ontgaan of denkt hij bezwaarlijk dat ik of Toekomende jaar met de maand Mei gaat bet groot beeld van O. L. Vrouw op de nieuwe kerk van St-NiKLAAS gezet worden.'t Beeld is 7 meters hoog, en 't placeeren en geheel den sinkeldepinkel zal kosten item zooveel 15,000 fr. Nu en deu gen de kardinalen van Romen ook al niet meer, omdat zij onzen broeder zoo koleerig bekeken heb ben, en de Paus heeft ook niet veel meer te goed, omdat hij op geen manieren, noch van ver nog van bij, onzen broeder heeft willen bekijken of hooren of zien. 't Is moeielijk weldoen voor sommige men sehen. Te Trieste is er eenen plafond ingeval len waar familie en kennissen vergaderd waren voor eene begrafenis. Er zijn 9 dooden en 27 gekwets ten. Onder de slechte schoolwet van 1879 heeft den eeldom van Namen meer dan 4 millioen gege ven voor de katholieke scholen. En 't Aalst is er 'ne gazettier die durft schrijven dat er geen goei rijke menschen meer en zijn. Da staat ook zeker in d'Encikliek? Foei, leugeneers. Menschen, nu alle boeken toe, en geluisterd MEER dan 10 kee- ren heeft de bisschop van Brugge deze woorden herhaald die de Paus hem persoonlijk had toege sproken De mauier waarop die priester tegen M. Woeste, mijnen goeden vriend, is uitgevallen, is een oprecht SCHANDAAL. Menschen, is 'tgoed verstaan? Een oprecht schandaal, zegt de Paus. Indien men die woorden kan valsch vinden zoo drukken wij het een jaar lang in de gazet. Zie, dat komt daar af van vechten. Wij lezen in eene chineesche gazet de gevolgen vau hunnen oor log met de Japaneezen, waarvan wij menige depê che per telephoon hebben medegedeeld Er zijn in 't geheel 17 groote bataljen geslegen waarin 6660 Chineezeü gedood zijn en 414 Japoneezen960 Chineezen geblesseerd en 1712 Japaneezen; 1165 Chineezen zijn prisonuiers gemaakt. Do Japaneezen hebben aan de Chineezen 607 kanons ontnomen, 7400. geweeren, 368 paarden en 477 drapeaux of vaandels, zonder de kleinere wapens mee te reke nen. Daarbij zijn de Chineezen 9 oorlogschepen kwijt, die ofwel verbrand, afgenomen of gezonken zijn. De gazet van Poking voegt er niet bij hoeveel Chineezen er zonder haar t'huis gekomen zijn, maar 't is ook veel. Deze kunnen nu achter hunne oorén krabben in plaats van in hun haar. -r- Langs de kanten van Hal is er veel hagel gevallen, en de socialisten hebben in de Kamers tot op 't leste toe tegen alles gestemd dat voordeelig was voor de boe ren; maar wacht tot met de kiezing, jongens, en kom maar af, ge zult er een broek van aan hebben, want de boeren hebben 't met dobbel krijt op hun ne schuurpoort geschreven. M. Woeste heeftin de Kamers met zijne vuist op zijnen pupiter gesle gen, en geproklameerd dat de kwestie vau den ta bak binnen eenigen dagen moet op 't berdeken ko men. M. Woeste is van zin van schrikkelijk klas- joer te geven, en hij kan. Boerkens opgepast, van waar d'oprechte vriendschap komt. De leuge neer van de vischmerkt schrijft dat de Paus hem niet afkeurt omdat hij hen nog niet veroordeeld en heeft. O gie zeevereer't Is precies gelijk ol men zei: gij en hebt niets tegen mij, want tot preüf, gij en slaat mij niet doodMoest men om zulken zee ver niet lachen, men zou er geheel zeker vaak vau krijgen. Te Luik is de bliksem op eenen muur gevallen, en de steenen linksen rechts gesmeten. Een stuk muur van 500 kilos is op eenen anderen muur teruggevonden. Iedereen is naar die zonder linge grillen van den bliksem gaan zien. Te Knocke rechtover de zee, in een prachtig kasteel, woont de representant van 't werkvolk!!! Indien er hem iemand vandoen heeft, voor 10 tot 15 fr. zijt g'om en wedrom. Laat de boeren nu maar dorschen. Te Geesbergen, op éénen achter noen is er brand onstaan in drij huizekes en ne keer in twee. Drij en twee is vijfvijf van de tien blijft vijldus in 't gelleel, in vijf huizekes. Üe Paus hééft van eenen rijken Eugelschman vier groote truischvogels gekregen en twee pelikanen. De Paus heeft ze laten loopen in zijnen bijzonderen hof. Over drij wekeu schreef de leugeneer van zijn zoon de macht hebbe, hem gansch vogelvrij te verklaren Gij zult er u zelf kunnen van overtuigen niets zal hem te lastig vallen. Welaan, als het zoo is, wij zullen zijne straf zooveel mogelijk trachten te verzachten. Ik wil hem spreken. Begeef u dan aanstonds naar de bedoelde herberg en breng hem hier. Breugelmans deed eene hofsche buiging en ver liet liet vertrek. Hij begaf zich naar den manken Haanwaar hij in korte woorden uitlegde, hoe gunstig zijn onthaal bij den Keizer afgeloopen was, hij beval hem dan ook oogenblikkelijk naar het pa leis te volgen. Weldra hadden zij het vorstelijk verblijf bereikt. Met waggelende tred, ging Dorus de zalen door wel ke zijn kind wellicht zoo menigmaal doortreden had. Na eenige trappen, hooge gewelven en breede gangen op en af, in en door gegaan te zijn stond men eindelijk stil aan eene hooge en dubbele deur, met kostelijke paneelen versierd, geschilderd met de fijnste kleuren en meesterlijke teekeningen van groote kunstenaars. Het was de Bibliotheek of stu die-vertrek van Keizer Karei, welke Pieter eenige minuten te voren verlaten had. Nu, sprak Pieter heengaande, gedraag u be tamelijk in de tegenwoordigheid zijner Majesteit, cn meteen klopte hij zachtjes aan de deur. Ik zal mijn best doen, sprak Coucke, en nau- de vischmerkt: Vrede, vrede, dat lieeft'altijd ons woord geweest. En acht dagen nadien schrijft hij Voor de vrede moeten wij niets doen. Gelukkiglijk dat er ba vetten bestaan voor de zeevereers, of an ders... maar alfa..,. 't Antwerpen zijn er 12 ossen, uit Amerika aangebracht, aan 't loopen ge vallen. 3 zijn er in de Schelde gesprongen, eu d'an- dere waren 's avonds nog niet al 'thuis. Moet ge daarvoor van Amerika komen. Eh leugenaar van de vischmerkt, waar blijft 't antwoord vau deu Paus op uwen telegram van over 14 dagen? 't Riekt aangebrand ehWat moet g'op uw tanden bijten: over 3 weken, mijnheer Woeste zend ook eenen te legram naar Romen. De Paus antwoordt seffens met eenen andereu telegram, en eenige dagen na dien eenen langen brief van den Paus waarin hij hem bedankt, aanmoedigt, hem de leidsman der katholieken noemtmaar voor de fopperspartij is den Paus geen antwoord weerdTe Luik is door policie aangehouden ne kwrawat die met qen fijn stoksken met lijm aan 't geld uit d'offerblokken schameteerde. 't Was een Hollander en ne socia list. Menschen, ge moet weten er zijn twee eucyklie- keneene van den Paus die wij eerbiedigen en op ons hert dragen, eu waar wij voor vechten, en eene die de vierde man gemaakt heeft en met rondloopt en waar er van boven opstaat: Nijd, haat, twist, tweedracht. Deze laatste encykliek is duister en vuil, zwaar, grof, heel gesteld om te lijden en door den Paus afgekeurd. Er zijn 29 verschillige soorten van kanarievogels. Zij zijn in ons land rond de 14 eeuw ingebracht. Zij zijn oorspronkelijk uit de eilanden Canarie, eu er vliegen er nog in vrij heid in sommige'bosschen van Italië cn Grieken land. Van alle kanten vraagt men' onsMaar wat mag er daar onder zitten? De vierde man, tot daags voor dat Hij naar Rome vertrok, zoo woelig, met de koorts op 't lijf om overal twist, tweedracht en ruzie te gaan stoken, en nu, kijk zie, in eenen keer zoo tam en zoo stil als non beer meê ne ring in zijnen neus, naar Knocke gaan, buiten alle woe ling aan de zee, ver van 't volk, tusschou schatrijke menschen, en voor de rest zwijgen dat hij zweet Dat is toch te grof. Te Comisie, in Frankrijk, heeft er een zoon, neen, een verken in burgers- kleeren, zijnen vader omver geschoteu. Van den tweeden slag viel de grijzaard achter over en dan heeft er da ramenaut nog twee revolverschoten op gelost. Plaatsgebrek belet ons verscheidene an der artikels mee te deelen. Lede 1 Lehe Daar heeft Zondag een volkske geweestEu alles zoo wel afgeloopen. Er waren niet min dan 160 ruiters. De katholieke kamerleden gaan M. Woeste ge lasten met 'traport te maken voor de nieuwe school wet. Altijd M. Woeste als er een groot werk af te werken is. En de vierde mau, och erremen, ehjo met die bavet onder de kin togen 't zeeveren, kun de ge alzoo iets zeggen dat op iets trekt En geheel zijne familie is van Zeeverghem. Voor zeever op flesschen, en schuimen van koleére, 't Aelst tegen de vischmerkt, gratis voor niemendalle. Vrienden van Moerbeke. Ge schrijft ons zeer schoone dingen, maar ge zwijgt de andere... Is het waar dat zekere Donchisten liever naar Ninove giugen naar het Sermoen van den vierden man, dan naar de parochiekerk naar het Sermoen der Eerw. Paters Redemptoristen Is het waar dat Zondag 11. een der Flick zoo goed geleend, bij den doortocht der II. Sacramentsprocessie, de moesch op het hoofd in ne zetel gezeten was 't Zij n dus leugens wat men van den vierde man vertelde Door hem is noch scheuring noch twee dracht ingebracht... O neen Doorhem zijn al de menschen gesticht geweest, zelfs te Moerbeke A. A. De lucht is overtrokken. - A. B. Pa tiëntie en betrouwen alles zal goedkomen. Vr. V. E. te P. De man is goed toegekomen hand cn welijks had hij dit gezegd, toen de deur als van zelf opensprong en hij zich in de tegenwoordigheid van den Vorst bevond. Hij maakte bedeesd eene eerbiedige buiging en bleef echter in het midden der zaal staan. Keizer Karei V bezag hem aandachtig van het hoofd tot de vöeten; daar stond hij nü voor hem, den vuigen moorder, den sluwen bedrieg-er, den gevreesden en sterken rooverskapitein. Maar... hij was vader!... Een vader die zich in de handen van het Gerecht overleverde, alleen uit liefde en genegenheid tot zijn kind. De Vorst draalde lang alvorens een woord te uiten. Echter was hij niet van zin langdurig te zijn en vroeg niets beter dan de zaak gauw voltrokken te zien. Dorus Coucke, "begon Karei statig, gij zijt een aartsschelm! Uw kind Jacob is een hoogge- plaats ambtenaar, een deftig man. Dorus antwoordde niet. De Vorst vervolgde Veel, zal ik u nieteischen, enkel dit: Tot uitboeting uwer menigvuldige euveldaden, veroor deel ik u tot zeven jaren dwangarbeidBij de ver schijning uw's zoons, zult gij hem op de knieën ver giffenis vragen over al het kwaad, dat gij hem aangedaan hebt. Gansch alleen zult gij hier in deze kamer met hem eene halve uur vertoeven, alsdan komen de gerechtsdienaars die gij zult volgen. Dit gezeid hebbende, verbet hij de zaal en liet Dorus in pijnlijke afwachting. groet van verre; do complementen aan Bernard, Grcvin, Rosalie en zwarte J.iu. Vr. te Chisle- hurst, de groeteuissen zijn toegekomen wanneer komt ge Vriend te Ronsse, alles goed afgeloo pen. Vr. te Ledeberg, zij werken goed aan de kalsei. M. Pol, uit ganschcr harte gegroet. De 6 boekeu en 200 gebedekens komen af; alsook brief met rekening-opgave. Wat 't ander betreft, ik heb het vernomen met innig spijt't en zal niet meer voorvallen. Defmote, is 'ne vuile zwarte pot, dio nooit gewerkt en heeft en die leeft op de kosten van anderen, anders valt er niets op te zeggen. Nieuweuh. 10 meer dus; De slechte gazetten zal die nen voor 't naaste week. Onlangs roemde De Volksstem eene democra tische daadzaak tot Tholombeek gepleegd en zij vroeg naar meerdere inlichtingen,het woord geven de aan den Vriend van tegen Vollezeele. Ziothier de zaak volgens dat deze vriend zo ons schrijft Ne gebrekkelijke mensch liet een schoon armo- nica'scleuntjen hooren aan de deur van eenen dikken democraat van Thollembeek. Daar deze liefhebher is van muziek, liet hij nog al lang de arme sukke laar zijuc wel bevallende kunst uitoefenen tot ver maak van eenige gezellen die gevalligliik Lij hem vergaderd waren. Daarna deed hij zelf eene geld- omhaliug on gaf z'in d'hand van deu armonicAspc- ler, en deze vond geene woorden genoeg om die werkende democraten te bedanken. 't Was wel zei Pier la la $a ca 't Is wel, zegt Pier la la MOERBEKE. Zondag 23 Juni, om 10 uren voormiddag, in de gemeenteschool, door den heer Roman. Onder werp Ouderdom der paarden en Rundvee. (Per Telefoon). 1° Uit BRUSSEL: Mgr Waffelaert de nieuw benoemde bisschop van Brugge heeft Woensdag den eed geweest afleggen in de handen van den pauzelijken nuntius. 2° Uit ROUBA1X Een priester is hier zondag in de processie door de socialisten aangerand geweest en erg gewond. 3° Uit BERLIJN De prins Frederik de Schoenbourg-W alden- bourg een protestant komt zich tot het katholiek geloof te bekeuren. 4° Uit BRUSSEL: Dc wet op de inkomrechten is gestemd met eene meerderheid van 10 stemmen. 5° Uit BELGRADO: Eene hevige aardbeving is hier ontstaan. 6° Uit STOEMSTOEM: De vertende lepels en fourchetten zijn 3 centie men per stuk afgeslegen. 7° Uit PADOUA Men verwacht hier tegen den 10 September 935 belgische pelgrims. UITSLAG. 42 goede oplossingen zijn ons toegekomen. Bij rechtvaardige loting is den prijs gevallen aan M. Rijk-Hart, te Lede. Het schoone boek wordt op gestuurd. Onze hartelijke dank aan al de Mededingers. P. S. Zou liet noodig zijn het prijswinnend woord in 't Stemmeken te drukken 42 goede oplossers hooren wij roepen Neen, neen, die kerels zijn liet niet waard. Maar voor' de niet-oplossers zeggen wij Zoekt in 't woord SEDAN. Ernstige Agenten, met goede kennissen en ge tuigschriften, worden gevraagd voor den verkoop van Fijne Bordeauxwijnen van een o jd gekend en befaamd huis, dat slechts origineele merken ver koopt. Zich te wenden tot M. MAURICE DELCEIi, te Liboürne, bij Bordeaux, Frankrijk. Slechts een vijftal minuten moest hij in die angs tige gesteltenis vertoeven, want weldra kwam zijn zoon Jacob Coucke met Pieter in den gang. Toen de eerste in de Bibliotheek verdwenen was, hoorde Breugelmans een dubbele schreeuw snij dend door het vertrek galmen. Breugelmans, was geen bespieder of onbeschei- dene, neen, bij w ach te zijn vertrouweling af aan den wenteltrap van den gang om hem weder naar zijne kamer te leiden. Een halve uur nadien, hoorde men in den gang gemcht van zware voetstappen en sporengerinkel, benevens op het voorhof het gehinnik der paar den. Het was de Keizerlijke wacht die Dorus Coucke naar zijn gevang ging brengen. Een weinig later was alles stil in het paleisalleen een jongeling luide snikkend strompelde den breeden marmeren trap op. De gerechtigheid van den machtigsten des Vors ten was voltrokken. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3