a KERMIS. I I JAAR N 25 IN DE KAMER. ZATERDAG 2!) JUNI TUSSCHEN MAN EN VROUW. Slechte Gazetten. BEKIJK U ZELVEN. Moeilijk om verstaan. DE SCHOOLWET. Drukker-llitget) flftrus Dan tluffcl, Ceopolbströat, 19, te 3alöt. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Pas is ons Siemmeken van de pers gekomen, of het kanongeschut dat dondert in de verte, het sta tig en helder klokkengelui van Sint Marten en St J ozef, kondigt onze naburige gemeenten aan dat het morgen feest is in onze stad, terwijl het vrolijk en lustig beiaardspel van ons aloud en overschoon belfort alle Aalstsnaars een vermakelijke en aan gename kermis wenscht. Gansch onze stad zal dus morgen in feestgewaad zijn uitgedost. Honderden en duizenden vreemdelingen zullen hier met de kermisdagen komen toegestroomd en al de feestelijkheden door hunne tegenwoordigheid komen opluisteren. Ewel, aan allen in 't algemeen en aan eenieder in 't bij zonder wenscht het Stemmeken den hortelijksten en welgemeensten Welkom Mocht het alomgekend aalstersch bier in den smaak vallen van al die onze stad zullen bezoeken met deze dagen doch, wij haasten ons er bij te voegen Vrienden, hoe goed het u smaakt of niet, toch niet te diep in het glas gekeken En gij, Aalstersche Werklieden, ge moet onder dit opzicht de vreemdelingen tot voorbeeld dienen Wij weten heel wel dat de boog niet altijd kan ge spannen staandat een werkman zich van tijd tot tijd, en bijzonderlijk met kermis, eens deftig moet verlustigen, dat hij er alsdan eene ferme pint mag opzetten Maar wil dat zeggen dat er op kermisdagen geen uur ge steld en is op 't welk een deftige werkman moet te huis komen? Ah, voorzeker niet Verzet u zooveel ge leunt maar ook zooveel mo gelijk samen met uwe vrouw en kinders. Leidt ze met u ter markt om er al de aantrekke lijkheden te gaan bezichtigen die de kermis ons bijbrengt; gaat er mee naar de eene of andere tref felijke herberg, drinkt er een smakelijk glas bier, en zoo zult gij uwe zoons en dochters aanleeren hoe zij zich met deze dagen dienen te vermaken. Dan ook zullen wij de jonkheid van beide geslachten zich gansch den nacht aan alle soorten van buitenspo righeden niet zien overleveren, de menigvuldige orgelbals zullen zoo veel niet bezocht worden, veel min geld zal er verteerd zijn. De kermis zal alsdan grootendeels in familie ge vierd worden samen met familieleden en kennissen van den vreemde. 't Geld dat gij voortijds op die dagen zoo maar onbezonnen op straat wierpt, zult gij alsdan gebruiken om al een gerecht meer op tafel te hebben, om 't een of 't an der nieuw kleedingstuk aan te koopen, om uwen huisvoorraad te vermeerderen En wat er hier nog inzonderheid dient opge merkt te worden, 't is dat gij met zoo te handelen uwe gezondheid door den drank niet zult hinderen allen twist en oneenigheid uit uwen familiekring zult weghouden, en vele andere tot voorbeeld zult dienen. Nogmaals dan, Vrienden, ter gelegenheid der kermis eens ferm gefeest 't Is noodig dat gij uwen geest ontspant, dat gij alle zorg en kommer van kant stelt en nieuwen moed en krachten aanwint om naderhand uw werk blij geestig te hernemen. Doch alles in eerlijkheid en deftigheid. Dan ook zal de kermis u voordeelig zijn naar ziel en lichaam, en de vreemdelingen welke de groote festival en de feestelijkheden van allen aard naar ^alst zullen trekken, zullen gedwongen zijn in hun eigen te zeggen De Werklieden van Aalst, dit zijn mannen die er zich aan verstaan Zij feesten zooals het be taamt 1 JEFKEN. Vrouw.Weet ge nog, Petnis, hoeveel wij betaald hebben per hoofd en per dag tijdens ons verblijf aan de Zee Man. Ja, vrouw. Zeven frank, zonder den wijn... De rekening steekt daar nog in 't schuifken. Vrouw. En onze broeder die daar naartoe is voor weken en maandenPetrus, indien zijne re kening op straat gebracht wordt, hij heeft voor al tijd gedaan bij boer en werkman Man. Spreek stillekens, vrouw... Vrouw. Zal hij nu nog durven zeggen, zon der rood worden, dat al wat hij bezit voor den ar men werkman is Man. Onze broeder durft alles, vrouw, en dat zonder rood worden. Geachte LEZERS, in 't kort beginnen wij den schoonsten feuil leton die er in Aalst en omliggende ooit zal gelezen zijn. De Redactie. Terwijl Onze Heilige Vader Leo XIII verdriet lijdt omdat menige zijner kinderen in België stille kens aan naar het Socialismus overgaan, zien wij hier mannen, heilaas! die zich als aangekleefde dienaars van onzen Heiligen Vader uitgeven en schijnheilig genoeg zijn om den verleidenden naam te dragen van Christene Democraten om des te ge makkelijker het eenvoudig Christene volk te ver blinden, te misleiden en het door meetingen en bij zonderlijk door hunne slechte gazetten tot het so- cialismus te brengen. Brave christene menschen, zijt op uwe hoede Verwijderdt u en vlucht zorgvuldiglijk alle gemeen schap met die wolven, die, onder een schapenvel, tot u willen komen. Zijn zij tot biertoe nog geene opentlijke ketters, zij wandelen op den boord van den afgrond der ketterij en herinnert u wat gij in uwe kinderjaren geleerd hebt, te weten hoe wij ons jegens de ketters moeten gedragen. Verre van met hen iets gemeens te willen hebben,moet gij het uwe bijzetten om de pogingen dier hedendaagscke ge vaarlijke vijanden der H. Kerk te verijdelen.Wacht u wel van hunne gazetten te koopen of te lezen. Volgens de leering van Voltaire: Liegt en liegt maar altijd toe, er zal toch iels van overblijvenliegen zij in hunne gazetten als ware ketters. Dat zien wij sedert eenigen tijd met de Klodde van Ninove gebeuren. Zoo drukte zij dat do vierde man bij den Paus in gehoor was ontvangen en de eigene broer van onzen fameuzen liefhebber logen strafte de Klodde. Volgens dezelfde gazet zou Lu ther II op 2® Sinxendag naar Ninove gekomen zijn; weerom al leugens Wilt ge weten hoe de liberalen over die klodde oordeelen Leest dit gebeurde Een afgedankte staatsbediende van Vollezeele was in eene herberg, al van de manifestatie van Ninove komende, aan het klappen en had nog al eeu goeie pint gepakt. Men vroeg hem onder an dere Welke propaganda hij voor de Roelanders maakt. (Roelanders is in de streek al zooveel ge- zeid als Socialist, voor sommigen als christen de mocraat). De vent beroemde er zich over dat hij sedert drio weken rond d'honderd Klodden doet verkoopen tot Vollezeele. Men vroeg hem Waar om niet liever de Vooruit uit Gent doen komen Wel, sprak de man, de Klodde doet ons meer goed dan de Vooruit. (Een zatte mond spreekt wa ren grond. Hij voegde erbij Als later Vooruit zal komen, dan zullen de lezers van de Klodde ver wonderd staan dat Vooruit niet slechter is dan de Klodde. Brave christene Menschen, wat dunkt u nu van de Niuofsche Klodde? 't Is een echte liberaal die er over spreekt, gelijk gij komt te lezen. Neemt dus het besluit van uwe handen niet te bezoedelen met zulke gazetten te nemen, en uwen geest met geene leugendruksols te voeden. Dierk, In de gazet der Werf van Zondag staat er onder anderen dit Hadden eenige bewaarders zich hier stil gehouden, alles zou in deftigheid afgeloo- pen zijn. Hoevele katholieken hebben gehan deld uit overtuiging in den strijd tegen de Volks partij Onze tegenstrevers zijn slokkers, verket teraars en banvloekers. De oude conservateurs zijn tegen ons omdat zij M. Woeste niet durven te genspreken. En weet gij, lezers van 't Stemmeken, wat de con clusie is van zulkdanige woorden? Dat M. Petrus denkt dat weldra de vrede zal hersteld zijn. Als men zulke woorden leest, moet men zich dan niet afvragen of M. Petrus al op den rug niet legt van anderen wat hij aan zijn eigen zclven zou moe ten toepassen Welja, M. Petrus, bekijk u zeiven Hoe durft gij toch zeggen hadden eenige bewaarders zich stil gehouden, alles zou in deftigheid afgeloopen zijn Denkt gij misschien dat gij en uwen broe der den monopol hebt van twist en tweedracht te zaaien? Durft gij den hoogmoed zoo verre drijven van te peinzen dat gij alles in rep en roer moogt zetten, en dat de katholieken naar uw afbrekings- werk zullen moeten staan zien met gekruiste ar men Schaamteloos moet men zijn, en dat in den hoogsten graad, om als men alles gestoord heeft in 't arrondissement van Aalst, te komen zeggen dat dit het werk is van brave katholieke menschen. Daarna M. Petrus, gaat gij nog wat verder in uwe schijnheilige taal. Gij vraagt of de katholieken in den strijd tegen de foppartij uit overtuiging ge handeld hebben Maar wij zullen u eerst vragen Durft gij bekennen dat sedert eenige jaren dat gij te Aalsten in vele gemeenten waar uwe gazetten gelezen worden ontevredenheid hebt gezaaid, dat gij dan uit overtuiging gehandeld hebt Heelt uw broeder uit overtuiging gehandeld in zijne meetin gen, in zijne verbroedering met liberalen en socia listen Heeft hij uit overtuiging gehandeld als hij 't volk paaide met onmogelijke beloften Hetgeen gebeurt te Haeltert, is dat uit overtuiging Dat woord overtuiging, M. Pie, dat schrikke lijk woord zou op uwe lippen moeten branden Wat, gij zoudt de overtuiging der katholieken wil len in twijfel trekken, als zij 't arrondissement Aalst verdedigen tegen eene foppartij, die de deur opende voor 't socialismus en 't liberalismus AhVolgens u is het uit overtuiging werken twist en tweedracht zaaien in een katholiek arron dissement I Zet nevens zulke overtuiging eens een ander woord dat gij gedurig voor uwe tegenstrevers in den mond hebt, te weten VERANTWOORDE LIJKHEID en onderzoek dan eens hoe zwaar zulke verantwoordelijkheid weegt voor u. Dan, M. Petrus is zoo zacht als een lammeken oh, van scheldwoorden kan hij niet hoorenReeds drij weken zaagt hij omdat men hem rakker zoude genoemd hebben hij noemt zijne tegenstre vers zijne broeders, zijne vrienden, maar hij voegt er tof.h uit liefde eenige andere woordjes bij, zoo als slokkers, verketteraars en banvloekers. Maar a propos, van Slokkers, M. Petrus, dat gij voor éénen keer wildet rechuit spreken Door wel ke eerste oorzaak zoudt gij uw schrijven en wrijven sedert eenige jaren uitleggen? Waarom is uwe ma nier van handelen geheel en gansch gekeerd Waarom is M. Woeste van vriend vijand gewor den Waarom die gedurigen uitval tegen 't stad huis van Aalst? In één woord, wat zou de eerste drijfveer van uwe verandering geweest zijn en bij gevolg van gansch uwe politiek? Zou dat misschien eenig drukwerk zijn dat naar uwen atelier niet ge komen is Verbroederen in deftig-heid en billijkheid met de oude Bewaarders dat willen wy. En van den anderen kant afgeven op M. Woeste, de leider der katholieke partij, hem bespotten, de menschen tegen hem den afkeer inboezemen, M. Woeste die aan 't hoofd staat van de Volksvertegen woordigers van ons Arrondissement, met wie dat hij dan eerst zou moeten overeenkomen, dat is zoo moeilijk om verstaan als Chinees of Congolees. Een dingen kan men daaruit besluiten, en dat is Dat iemand die zulke dingen schryft het niet serieus op en heeft, want peinst ooit dien iemand zoo te verbroederen dan is hij verre gezet en dan zou hij beter bij eene andere soort van menschen gaan verblijven. Zalig zijn zij die arm van geest zijn. Alberic. Om ons gedacht rechtuit te zeggen Wij hadden iets beter verwacht. Voor de officieels onderwijzers is het al wat de Hemel geven kan het ontwerp belooft hun ver hooging van jaarwedde, geeft hun eene opgaande vermeerdering van trok (100 fr. alle 4 jaar), geeft hun eenen plaatsvervanger in tijd van ziekte, brengt merkelijke verbetering in het berekenen van pensioenen, enz. De officieele onderwijzers, ja, die zijn er boven op. Maar van de vrije onderwijzers mogen wij ongelukkiglijk alzoo niet spreken. Zij zijn in de nieuwe wet op 't achterplan gesteld, hun naam wordt zelfs in 't ontwerp niet genoemd. Wij begrijpen die handelwijze van het bestuur niet. Hoe is het toch mogelijk dat eeu Katholiek Ministerie juist die onderwijzers achteruit steekt, die zich voor de Katholieke Zaak geslachtofferd hebben, aan wie men hemel en aarde beloofd heeft, en die al zoolang naar eene rechtveerdige wet wachten. Ons dunkt dat die brave en trouwe mannen verdienen van beter behandeld te worden. Waarom de vrije onderwijzers op denzelfden voet niet zetten als de officieele Waarom kan de Staat hun dezelfde jaarwedde niet verzekeren, dezelfde verhoogingen, dezelfde voordeelen in ge val van ziekte, enz., enz.? Waarom mag de vrije onderwijzer geen pensioen trekken van den Staat Om welke reden moet het officieel onderwijs meer bevoordeeligd worden als het vrij onderwijs? Het vrij onderwijs is onze hoop voor de toe komst en ons katholiek bestuur kan niet genoeg doen om er den bloei van te verzekeren. (Vervolg), Snoeck. Na weken en weken besprekingen is het wetsont werp van inkomrechten eindelijk met 78 stemmen tegen 64 en 5 onthoudingen gestemd. Het voorstel van M.M. Woeste, De Sadeleer, enz. op den Tabak zal binnen kort in bespreking komen. Nu staan aan het dagorde do kredieten voor den Congodeze moeten noodzakelijk vóór eersten Juli gestemd worden. Het Senaat heeft op 24 Juni zitting gehouden. Sedert 2 1/2 maanden had het niet meer bijeenge roepen geweest. Ook werd er daarover fel geklaagt door de heeren Descamps, Montefiore, Levi, als ook door M. de Coninck-de Merckem die beweerde dat de Senators bijeengeroepen werden wanneer de tijd te kort schoot om nog wijzigingen aan de wets voorstellen toe te brengen. De heer Lejeune deel de min ot meer die zinswijze. Hij meende dat het zou goed zijn sommige wetsvoorstellen eerst aan het Senaat en daarna aan de Kamer te onderwer pen. Het verslag betrekkelijk het handelsverdrag tusschen België en Oranje-Vrijstaat, werd goedgo- keurdook de handelsverdragen tusschen België en Zweden-Noorwegen, Denemarken en Griekeuland,

De Volksstem | 1895 | | pagina 1