RONDOM DE WERELD. TENTOONSTELLING Parloir. BUITENLAND. KERKELIJK NIEUWS. Denderwindeke heeft cm,lcl'-11' Kittelingskens. STAD AALST ALGEMEENE SCHIKKINGEN Art. 1. De Tentoonstelling zal geopend worden den Zondag 15 September 1895, om 10 ure voormiddag, en sluiten den Maandag 20 September, om 6 ure 's avonds Zij zal gedurende dit tijdstip open zijn van 9 ure 's mor- gends tot 6 ure 's avonds. Een ingangsgeld van 10 centiemen zal betaald worden door de bezoekers vreemd aan de inrichtende maatschap pijen. Art. 2. Totd« Tentoonstelling worden toegelaten mits toestemming van de lnrichtings-Kommissie, alle Nijverheidskunst- en Ngverheidswerken der stad, alle proefwerkenen uitvindingen der verschillige ambachten alsook alle voorwerpen van den Aalsterseken handel, al les volgens de bepalingen hieronder vermeld. Zullen ge weigerd worden door de Inrichlings-Komissie, voorwer pen die door Aalslenaars niet ingebracht zijn of niet toe- bekooren tot de Stedelijke Nijverheden, alsook voor werpen die geene genoegzame weerde bezitten. Art. .1. De toelating zal gevraagd worden eene Tom- 10 in te rK'ht<m tot het aankoopen van tentoongestokle voorwerpen. Art. 4. Do tentoonstel Iers worden dringend verzocht aan de Kommissie den prijs der tentoongestelde voor werpen op te geven, ton einde deze zich in voortkomend geval met den verkoop zou kunnen gelasten. Art. Een aantal vergulde, verzilverde en bronzen oeremetalen zullen ter beschikking gesteld worden van eene Jury, om in elk vak aan de merkwaardigste voor werpen te worden toegekend. Art. 0. De Jury wier uitspraak beslissend is zal sa- mongmtchl worden op do volgende wijze: 1.) twee leden benoemd door den GemeenteraadZj twee leden be noemd door de vereonigde Romiteiten der inrichtende maalsel,ppijen3.) twee leden benoemd door de tem toonstcliers; 4.) de Voorzitter van do Besturende Kom missie der Stedelijke Akademie of een persoon door licrn benoemd. Deze Jury mag zich desnoods volledige» door deskun digen voor de bijzondere vakken. Art. 7. Hot staat den tentoonstellen vry, tot meer dere «duidelijkheid voor de beoordeeling van de Jurv, Dij hunne ingezonden stukken, geschreven uitleggingen te voegen. Art. 8. Voor de grootc nijverheid worden inzonder- lyk de werklieden aangemoedigd de door hen bewerkte stoffen in de verschillige afwisselingen der fabricatie ten toon te stellen. Hiertoe wordt een oproep tot de welwillende medewer king der nijveraars gedaan, opdat zy hunne werklieden zouden in staat stellen te beantwoorden aan den oproep. (Wordt voortgezet AALST. Er zijn damen die beginnen op ve- locipedeu to rijden. Dat maakt slechten indruk dat is niet deftig. Wij keuren dat in 't. geheel niet goed. Leopoldsorde. M. Rud. Eeman, advokaat en lid der Bestendige Deputatie van Oost-Vlaande- ren, is tot Ridder der Leopoldsorde benoemd. Ter diep gelegenheid was dijnsdag de Leopoldstraat be vlogd. Zondag morgond heeft men uit den Dender liet lijk opgehaald vanjoannes De Neef, bijgenaamd Mem den Belg. Hij laat eene weef met G kinderen achter. De ongelukkige was 's nachts uit vissollen ge gaan en naar al appreneie ad hij in slaap gevallen en in 't water gerold zijn. Mon was van 't jaar 40. 't Is t' Aalst dat er met de laatste dagen ge- batterd is leven om dood. En bijkanst altijd tegen de policicdat zijn verzwarende omstandigheden zeggen z'op den beróen de vechters zullen het dit maal ondervinden ook. Eerste Batalje. Op den Tragel, den agent Le onard Gits, die daar niets als zijnen dienst deed, aangesproken worden door een zekere B..., 'nen dweezen lap van d'eerste soortden agent die'zegt dat hij daar niets in te zien heeft en den anderen die op den politieman valt lij]; een razige salaman der. Een andere mansmenseh springt er tusschen. Om den agent te helpen? zult ge denken. Wel neen, om er ook als een lache op toe te schieten en B..., een handje toe te steken in zijn moordenaars werk. Na oen schrikkelijk gevecht, daagde er hulp op voor den moedigen polioicagent, en met medehulj van den commandant der gendarmerie werd B naar de permanentie gesleurd. De stckelbagge n" 2 was gevluchtmaar hij en zal iiiet ver loopen. Tweede Batalje. Op de Kat, in een staminé, er komen daar twee, drie jongens binnen, die een glas hier vroegen. Nauwelijks hebben zij het gevraagde bekomen of de politie springt binnen en legt de hand op een der verbruiker!. Een gehuil en geschreeuw, man lief, van do andere wereldEen gendarm trok den revolver en dreigde, al w ie pogingen deed om hunnen gevangene te verlossen, door den kop te schieten. Maar 't en was niet van doen. De kerel 't was nen deserteer was rap g amballeerd. Derde Batalje. E. B...., een jonge gagist bij het regiment van den trein, was verleden week voor. de derde maal deserteur. De tweede keer was hij weggeloopen met peerd en geheel den battaklan en over eenige dagen stond kadé bier weerhij sliep in den Osbroek, onderden blooten hemel. Na vele en vermoeiende klopjachten is bij op den Bergen Kouter kunnen gevangen worden. Hij verweerde zich lijk een leeuw. t Is ongelooflijk wat spel dezen jongen kwast aan zijn overheid reeds leverde... Droef is 'tWie kan anders spreken?... De meest langdurige verstoptheid, de maagontstel- tenisscn, de ontstekingen en de bloedonzuivei beid worden in weinige dagen genezen door de Walthe- rypil. Fr. 1,25 de doos, voor twee maanden behan deling. BRUSSEL. Dat komt er af van de Volksstem niet te lezen; dan worden ze bestolen. Hoe dikwijls hebben wij niet al geschreven dat t onvoorzichtig is van op de banken te slapen langs de boulevardsMaandag achternoen lag cr ecu handelsreiziger op een bank te ronkenals hij wakker wierd, was zijne horlogie en ketting weg nen schoonen gouden remontoir. Dat zal hem lec ren Mad. Peyser van Molenbeek is een meusch die nog al veel reist voor haar verzet. Binst dat zij vodi' eenige dagen van huis was zijn de dieven geko men, zij hebben zonder sohroomeu, madame haar j uweelen genomen, en Godweet, zijn zij er niet mee naar Roomen. Zekere Zander G.van Etterbeek, schoenma kereu dronkaard van stiel; ging zondag voorbij de vijver van het quartier-Leopold, zonder van iets te gebaren, stapte hij er gansch gekleed inkroop er dan weer uit, en trok al druipende naar 't policie- bureel. Daar verklaarde hij aan den commissaris dat bij hem versmoord had, dat hij dood was, en dat hij oenen lichter kwam vragen om hem te laten begraven Dij is naar 'thospitaal gedaan; 't was niet juist meer in zijn boveukaskente veel genever gedron ken. St. AMANDSBERG. Twee wielrijders in volle vlucht op malkander gereden aan den draai eenei' straathevige schok, 't wielpeerd kapot, de mees ter op den grond, d achterkwartieron bezeerd en gekwetst, maar geene verdere malheuren SMEERHEBBE. Woensdag is een lievig on- weder overonzegemeente losgebersten en hoeft den windmolen in brand gestokenEr zijn gelukkiglijk geen menschenlevens te betreuren. Het huis van den mulder en de overstaande stalliugen hebben ook weinig geleden Van weerlicht en van brand Heilige Donatus, Bewaar ons door uw haud. En te ASSCHE is de donder vier achtereen volgende malen op den kerktoren gevallen. Niets beschadigd, want er staan goede donderschcrmen op de kerk. CONTICH. In de provincie Antwerpen, te Contich, op eene trouwfeest, eene jonkheid, niet gewoon zijn van te schieten; 't pistool te zwaar ge laden twee vingeren af. 't Is droef aan wie het voorvalt! devouement nen kiekendief gepakt en in het ge meentegevang opgesloten. Toen nu het rijtuig uit Brugge kwam, om kadé aan het gerecht over te le veren, zag men dat hg gaan vliegen was... De bra ve champetter kon er zijn latijn niet uit krijgen, hoe de kiekendief zou ontsnapt zijn.... MERCHTEM. Morgen zondag komt Prins Al- bert de inhuldiging der tentoonstelling bijwonen, t zal grooteu gloria-rauudi zijn. M. minister De Bruyn zal er bij zijn, en misschien ook M. De Bur- let; maar deze kon het nog niet goed toezeggen. AN 1 WERPEN. Vreeselijke brand aan de dokken. De brand is begonnen aan eene partij kemp en boeit zich medegedeeld aan 300 balen werk. Hij liep voort lijk de bliksem, 'twas eende lijk om zien, eene zee van vuur op eene oppervlak te van 200 vierkante meters. Na 2 uren werkeus hebben de pompiers den brand kunnen beper ken. eeneu tweeden veldwachter of champetter bekomen, in den per soon van J. B. Vander Kelen. Hertelijk proficiat, aan den nieuwen bediende, wiens benoeming in het algemeen wel is aanvaard geworden. Wij weten dat Denderwindeke, de grootste uitgestrekte gemeente van ons Arrondissement, met eene bevolking van boven dc drij duizend zielen, hem vele werkzaam heden zullen opleveren. Mochte hij wel gelukken in het uitoefenen zijner bediening voor 't welzijn en voldoening der gausche Gemeente!... Om Hlieren te vangen. Laat eene spons wel doortrekken met suikerwa ter; nijpt er het meeste nat uit; legt ze bij den mie rennest. Op eenige minuteu zal ze vol mieren zit ten neemt ze dan en smijt ze in 't kokende water. Als gij eenige keereu de werking zult herhaald heb ben zijn al de mieren gevangen. I.oJe is de reis wel afgeloopen Hoi nobisDe compli menten aan T. F.vergeet ons toch niet Yr. Snoeck hertelijk dank, de goede continuatie. Nonkel gezijt onzen rechten arm vivan de goede reputatie! A. A. Dat en had ik nooit verwacht. A. B. Bij 't ontvangen der gazet zou er kunnen groot nieuws zijn. Yr. te Chislehurst, 't zal deugen aan de zee. Yr. Pol, ik ver wacht de hoeken. Yr. V. G., Of het ons spijtMaar hij is toch zoo konlent vertrokken. Met Kermis komt hij naar Aalst. M. E., Geerardsb. Daens weórl. is in het pak IvORTRIJK. Te Kortrijk hebben ze ook een Tante Rozekeu, van 103 jaar. Zondag wordt hare verjaardag gevierd't zal met groot muziek zijn. OOSTENDE. Zaterdag is de Katholieke volks vertegenwoordiger M. Cardon van Oostende over leden. Hij was al verscheidene weken ziek. 't Was een voorbeeldige kristen en een ieverigc werker. Hij heeft veel gedaan voor de visschers van Oosten de. 't Is een waar verlies voor de Katholieke par tij De Pil van Doktoor Raphael, zoo vermaard voor het genezen der zwakheid, bloedarmoede, bleeke kleuren, uitgeputheid, uitspanningen, machteloos heid, wordt thans in alle apotheken des lands voor 1 fr. 25 verkocht Zondag 30 Juni is het plechtige wijding dei- zee om Gods zegen te bekomen over de visschers. Al de schepen en schuiten zullen gevlagd zijn. Heer Zend uw zegen Op de wegen Van de visschers neder, Leid in nood Zijnen boot Breng hem veilig weder BRUGGE. Donderdag avond is de groote klok geborsten, terwijl er geluid werd voorde feestdag vau 'tH. Hert. Zij weegt 4000 kilos. Het schijnt dat ze niet meer zal kunnen hersteld worden. Heb ben ze aan de mannen van Segelsem al gesproken? die hebben verstand van klokken herstellen Hoort wat er verleden dijnsdag daar gebeurd isNe lancier ging met zijne vriendin, een meisje van 19 jaren wandelen; onderweg krijgen zij ruzie en de lancier schoot in zulke danige koleire dat hij zijn lief vast pakte en in het water der kazernevcst smeet. Maar nu komt't fijnste; als het meisje daar nu in 't water lag, kreeg de soldaat er toch noch nog compassie meêhij sprong haar achterna en haal de er zijne bellafleur uit. Ze mogen hun handen kussen dat z'alle twee niet verdronken zijn. Sommige dieven zijn toch den duivel te plat. De Garde-champetrcr van Sint-Kruis had mét veel L- RANKRIJK. Voor de Duivenmelkers. Zondag zijn er te Parijs S0,000 duiven opgelaten. Er waren 1,011 belgische bij. Zij zijn losgelaten om 9 uren 50 met overtrokken weer, en wind noord west. De eerste duiven die toekwamen waren die van M. Pletinckx van Brussel, gekomen om 2 uren 06. Van M. Toulet van Brussel gekomen om 2 uren 08,5. Van M. Hombeek van Brussel gekomen om 2 uren 08,15. Van Brussel naar Parijs is de afstand, vogel vlucht, 262 kilometers, de eerste duiven hebben dus 2000 meters per uur afgelegd. DUITSCHLAND. Het Kanaal vau kiel, een nieuw kanaal dat de Noordzee verbindt met de noordsche zeehaven van Duitscliland. Vrijdag is liet plechtig ingehuldigd. Eene plechtigheid, gelijk er daar geweest is, is er nooit of nooit te zien ge weest Op de plaats, waar eigentlijk het kanaal be gint, was eene zijden koord gespannen, de düitsche kleuren verbeeldende, als het schip van den Kei zer liet kanaal instoomde, en met zijnen boog de koorde doorsneed, bulderde het kanon, de vlaggen werden geliescben, en eene ontzaggelijke juich kreet dreunde door de lucht. Achter 't schip van den Keizer volgde een stoet van 100 oorlogschepen uit alle natieënen landen der wereld gevlagd en ge kroond eene ware processie op zee. Dc Keizer zelfheeft den laatste» steen van het kanaal gelegd; er waren ten minste 100,000 perso nen tegenwoordig. Terwijl hij den sluitsteen legde sprak de Keizer: Ter gedachtenis van Wilhem den Groote, doop ik dit kanaal: Kaiser-Wilhelm-Canal. Dan sloeg hij drij maal op den steen en zegdeIn naam derH. Drijvuldighcid, ter eere van Keizer Wilhem, tot heil van Duitschland, tot welzijn dor volkeren. Moesten wij het feestbanket van Hamburg, de kroning der stad, de verlichting, liet vuurwerk, de feesten beschrijven, geheel onze gazet stond vol. IIONGARIE. De liberalen zijn overal dezelf de, vol haat cn nijd. Zij hebben den Casino van Blascudorp doen sluiten omdat de leden den nieu wen aartsbisschop gevierd hebben, als hij zijne plechtige intrede deed in de stad. OOSTENRIJK. Er wordt altijd geroepeh op den rijkdom der kloosters, maar luistert: de minis ter van Oostenrijk heeft het uitgerekend, en 't is nen liberaal van de ergste soort. Er zijn in Oosten rijk 21,399 kloosterlingen van verschillige orders, en die hebben te samen een inkomen van 3,824 277 gulden 's jaars, dat is 178 guldens ol 35G fr. per hoofd en per jaar; t is te zeggen nog geenen frank daags per man. Dat is wreed, he? Bijzonderlijk als ge peinst dat Rotschild, de rijke jood van Weenen, voor hem alleen een jaarlijks inkomen heeft van 10 millioen, dat is meer als 27,397 fr. per dag. CONGO. Men heeft te Brussel de tijding ont vangen dat er een gevecht plaats gehad heeft in den Opper-Congo; tusschen de Congotroepen en de slavenjagers. De soldaten van den Congostaat be hielden do overhand maar verloren eeuen hunner officiers, kapitein Christiaen, die gedood wierd. De Belgen hebben de versterkte plaats dor sla venjagers ingenomen, en den vijand op zijn talrijk leger, 4000 man, op de vlucht gedreven. AMERIKA. De politie van Washington heeft 12 brandstichters aangehouden, en raadt eens wat voor mannen het zijnAgenten van verzekerings maatschappijen en champetters! Wat dunkt u daar van? Zij hebben op 72 plaatsen branden gesticht en voor D millioen schade veroorzaakt. Dat is devouement hebben! Van de Zusters van Liefde to Gent zijn er al 20 naar de Congo vertrok ken, en binnen kort nog verscheidene andere die hun leven gaan ten beste geven voor hunnen even naasten. 'J Tot lierzele, niet ver van Zonneghem en A leckem, twintig kubieke mijlen van Maene- gem, daar heeft er verleden Zondag volk geweest met de macht. Er wierden twee beelden ingehaalt op hot gehucht Paepoghem. Do Koning is van zm van Tervueron in een Brabantsch Versailles te veranderen. Alle dagen houdt hij zich 10 uren be zig met do plans der hervorming te bestudeereu. KJ Zeggen dat gc met iemand wil verbroederen, en terzei vertij d op dien persoon afgeven, alle kwaad mogelijk van zeggen, dat is het système bréveté van de Vischmijn. Te Brussel had men de ver- loopene loting voor de soldaten, ne zekere jongeling vergeten, met name Bogaertshewel, nu heeft men voor hem ai de nummers, te weten 1G30 nummers, weer in don trommel gestoken, en de sukkelaar trekt eene van de laagste nummers, 783. KJ De tweede Juli komt te Brussel eene Engelsche gazet uit Te Belgian Times. Kan not verstanzullen er veel menschen moeten zeggen. De Keizerin van Duitscliland ligt ziek. KJ De Mechelsche Muzikant Edgard Tinei, is gevraagd om zijn Oratorio Fran- ciscns in Engeland te komen uitvoeren. In het kort komt do tabakkwestie op 't tapijt in de Ka mers ge moocht zeker zijn dat M. Woeste zal zijn best doen om onze brave boeren kontent te stellen. Dj eumenis menschen, kristene zielen toch,wor den de menschen nn geheel zot?... Zwijgt en'luis tert: In Amerika bestaat er eene sociëteit van 13 personen, of liever 13 stekelvarkens, en van die 13 Rhinocerossen moet er zich alle 14 dagen eenen kapot maken, gelijk op «velke manier't was al de de vijfden die hem had kapot gemaakt als het uit gekomen is. Tot Zonuegem zijn er op eene week 4 gedekoreerd't strekt tot eer van die deftige parochie. KJ Indien men de gazetten moet gelooven, breken er tegenwoordig veel onweeren los op dc' kusten van de zee, bijzonderlijk tusschen Heist en Knocke. Die menschen beven en sidderen no" altijd als zij peinzen op 't ongeluk van Hekelgeim Erpe is gekend voor zijn lachers. U De inhul diging van liet standbeeld van Mgr De Haerne, die groote menschenvriend, de stichter van het onder wijs voor de doofstommen, en lid van 't Congres van 'tjaar 30, is vastgesteld op 19 Augusti. KJ Niemand kan twee meesters dienen. KJ Men rekent dat te Muilick eene stad in Duitschland, de eene mensch door de andere 712 liters bier drinkt; ook een glas Duitsch hier en is niet te misprijzen. Lie ver twee glazen bock, zei Luibrechts als een glas water. Tot Namen is verleden zondag met groote plechtigheid ingehaald Prins Albert, u Niets ge zonder en aangenamer dan 's morgends vroeg een wandelingschen doen in 't veld. De Engelscli- mans zijn niet kontent omdat de Rus geld geleend heeft aan China om d'onkosteu te betalen. KJ Tot Hourpes is ne mensch, 't ligt tegen Charleroi, rat vermorzeld door ne treindie subiete doodH. Barbarba, sta ons bijwant sterven is het laatste en daarachterKJ Maar de velocipedisten zijn daar; tzweet best hen uit.... De jongste is van zijn ijzeren peerd gevallen tcMeire.... In Gods name weer al onkosten op 't sterfhuis. /ondag, 30 Juni. Evangelie van de miraku- leuze vischvangst. Maandag, 1 Juli. H. Rumoldus, patroon vau Mechelon, bisschop en martelaar. Hij was in Engeland geboren en kwam naar België 't geloof prediken. Hij werd door twee booswichten ver moord. Dijnsdag, 2. - O. L. V. Bezoeking aan Elisa beth. Woensdag, 3. H. Hyaciuthus. Donderdag, 4. Verspreiding der Aposte len. Vrijdag, 5. H. II. Cyrillusen Methodius. Zaterdag, 6. Octaaf der H.II. Apostelen Petrus en Paulus. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van der Stee onderpastoor van St. Josephskerk te Aalst is bestierder benoemd der zusters van Lief de te Saffelaere, in vervanging van den E. II. Bau- wens, die overleden is. E. H. Van Beveren onder pastoor te Aeltre, is onderpastoor benoemd te Aalst, en de E. H. J. Janssens is onderpastoor be noemd te Aeltre. Oude postzegel». Alle lezers dio oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter band stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën

De Volksstem | 1895 | | pagina 2