Laatste Depechen. Voordeelige Betrekking. LANDBOUWLEEUGANG LANDBOUW. Landbouwvoordrachten. Aardige dingen Wondere dingen COMICE HERZEI,E TEIST HUIZE. 8° LES. VRAGEN. 1). Welke hoedanigheden moet het zaad bezitten om de hoogste opbrengst te geven 2). Hoe kan de landbouwer zelf op practische wijze eenigszins zijn zaad verbeteren 3). Hoe zoudt gij uitleggen dat het voordeelig is puik zaad te gebruiken en waar zou men zich m de boste voorwaarden verbeterd zaad kunnen aan schaffen 4). Wat is uw gedacht over het zaaien op rijen en het zaaien met volle hand ANTWOORDEN. 1Ontegensprekelijk is het dat onze landbouw- vruchten verscheidenheden bevatten, die, gekweekt in gelijke levensvoorwaarden, merkelijk verschillen onder opzicht van opbrengst, hoedanigheid, weer stand tegen ziekten, enz. l)e hoofdzaak is dus eerst en vooral onder de plant zich die soort aan te schaf fen, welke het meest nettowinst afwerpt. Benevens die hoofdzaak moet het zaad kloeke jeugdige planten opbrengen, en daarvoor moet het groot, volmaakt en ongeschonden zijn om bijgevolg eene goede kiemkracht te hebben. Het weze dus niet te oud, want daardoor verliest alle zaad zijn kiemvermogen, het een wel is waar vroeger dan het andere. Het zaad moet goed ont wikkeld zijn, wijl de kiemkracht er door vergroot en de plant zoo meer eerste voedsel ter barer be schikking heeft. Ook moet het volkomen, doch niet te overtollig rijp zijn, want zijne volmaaktheid stijgt in evenredigheid zijner rijpheid. Weze daar bij het zaad ongeschonden, want daardoor verliest het een deel van de vleezige massa der lobben als eerste voedsel ter beschikking van liet teedere plantje gesteld, en dikwijls is het kiemvermogen gekwetst. In geval van bewaring geve men tot dit doelein de het zaad eene drooge, verluchte plaats, opdat geene de minste oorzaak het kiemvermogen verhin- dere. Ten slotte verzeker© men zich dat het te gebrui ken zaad zoo zuiver mogelijk weze. 2. De landbouwer kan op practische wijze cenig- zins zijn zaad verbeteren. In 't klein, voor zijnen tuin onder andere, koope hij uitgelezene zaden, welke de handel ons genoeg zaam gewaarborgd oplevert. Boonen en erwten kie- ze hij zelf uiteenieder kan zich op eenen winter avond er genoegzaam uitlezen voor zijn gansche gebruik, en het zicht alleen van dit uitgelezen plantgoed moet hem ten volle van deszelfs deugd rijkheid overtuigen. Op grootere schaal bewerke hij zulks ook meer dan tot op heden voor wat den aardappel betreft. Schoone, groote, doch niet te overtollig groot, wel gevormde, zware knollen zullen hem de beste uit slagen opleveren bij mij staat liet vast dat liet koppensnijden min goed is, en liever ontdoe ik de knollen van hunne overtollige scheuten. Bij granen vooral kan de landbouwer thans gebruik maken van de verbeterde wan- of windmolens, en vooral van trieurs, welke het landbouwcomice ter hunner beschikking stelt. 3. Zaad gebruiken, dat puik is onder alle op zichten, kan niets dan voordeelig zijn voor den verbruiker. Immers de hooge graad van het kiem vermogen spoort den landman aan winst te doen op mindere te gebruiken hoeveelheidhet wast weel- diger en overmeestert van den beginne af het wei nige onkruid, dat er tevens groeit. Nooit of bijna nooit is hij blootgesteld aan herplant- of herzaaing. Zeker en vast is het dat eene rijke voeding, eene eerste hoedanigheid des gronds en tevens eene be redeneerde bewerking eenen machtigen invloed uitoefenen op de opbrengst, doch niemand betwiste dat de zaadkeus vooraf recht heeft op het grootste aandeel in den bekomen uitslag. Zulk gewenscht zaad kan men thans in volle vertrouwen verkrijgen bij de heeren proefleggers, onder andere te Borsbcke. Spijtig dat de hoogo prijs derzelve den geringen landbouwer weerhoudt. 4. Het zaaien of raaien is aan te bevelen, vooral op kleine cultuur. Het eenig nadeel is de grootere tijdruimte er aan te besteden, doch deze wordt ruimschoots vergoed door het latere gemak wegens kuischen, opkrabben, aanaarden, enz. Bij grootere cultuur, bij de graangewassen voor al, zou thans de landman dienen ook meer gebruik te maken van de zaaimachien, al ware het enkel met het oog op de zuivering des lands, want onte gensprekelijk is het waar dat in onze streken voor al het vlas alle jaren zoo vol onkruid staat, bij ge brek of beter bij verwaarloozing van het wieden der granen van voorheen. St. Antelinckx5 Juni 1895. Th. De Geest. UI[Rni?rHTQ Daar Luibrechts op ne keer jllMUAill I ÏJ voorzekere zaken bij den baron Rotschild geroepen was, kwam Spiegels hem eenige dagen nadien op straat tegen. Wel vriend, zei Spiegels, nu hebt ge zeker schoone dingen gezien? Dat was daar zeker prach tig, schoon en rijk Ba, antwoordde Luibrechts, ba, dat was daar nog niet bijzonders Rotschild moet nog zoo schat rijk niet zijn, want 'k heb ne keer in de groote sa lon gekeken door 't sleutelgat en Madame en hare dochter speelden op ééne pianoindien zij nu zoo rijk waren, zouden zij toch met twee op ééne piano niet moeten spelen zeker Volgens Dr F. Baum, (Wetenschappelijke en praktische Dierenheclkunde) is het hoogst gevaar lijk melk van pootziekc dieren (aangedaan van muil of pootplaag) ruw te verbruiken. Het gevaar bestaat voor mcnschen en dieren. Men moet zulke melk volkomen laten zieden vooralleer ze te verbrui ken voor de keuken of tot voeding van kalveren, verkens en viggens want de ziekte wordt dikwijls door gebruik van rouwe melk aan jonge dieren en zelfs aan mcnschen overgezet. Voor viggens is deze kwaal doodelijk. De melk van hoestende koeien, die gewoonlijk van knobbelziekte of tering aangedaan zijn, mag ook nooit rouw verbruikt worden. Die ziekte der runddieren is dezelfde als de teering bij het men- schelijk geslacht, en is volgens meestal de geleer den meer betrapelijk dan erfelijk. Het gebruik van rouwe melk is dus nooit aan te bevelen, ten ware men volle verzekering hadde dat ze van gezonde dieren voortkome. Rouwe melk is gemakkelijker om verteeren dan gekookte, maar veel gevaarlijker dan men wel meent. 'Wichelen is Zondag naar Peerdekensom- megaug gekomen te Lede met 25 peerden. Hof- stade had er 22 en schoot aldus te kort voor den prijs. Hofstade heeft riogthans puike dravers en komt met prijspeerden voor de pinne, als het er op aan komt, kloeke merriën met eenen rand me daillon op de borst. 't Is wraakroepend gelijk men langs banen en wegen schade doet aan den landbouwer. In de vruchten loopen achter vogelen, blauwbloemekes, kolle, enz.... 'tls ougepermetteerd De ouders en meesters moeten de kinderen daarvan verwittigen, 't Is tegen 't zevende gebod van den evennaaste te beschadigen in zijne tijdelijke goederen. Somwijlen is het uit loutere baldadigheid en roekeloosheid, dat gansche roeden tarwe, rogge, enz. vertrapt worden. Is dat geen stelen VOOR DE LAMZAKKEN. Tot Oostende is overleden de katholieke volks vertegenwoordiger M. Carbon, 't Is een groot ver lies voor liet arrondissement. Te Brussel begin nen ze nu 't haar te snijden met den electriek op 2 minuten is alles geklonken... Wanneer zouden ze uitvinden van met den electriek 't haar te doen schieten Te Meerbeek en is men nog niet uit gesproken van 't oversckoon vuurwerk dat er met de kermis is afgestoken. Tot Hofstade is men van gedacht dat ne ware rechten duivenmelker moet bleek zien als hij met de duiven loopt, of dat het anders geen duivenmelker is. Ze beginnen daar nu ook de duiven eene broek aan te doen met 4 knoppen om ze zoo het vliegen tc beletten. Wat is er toch vernuftig volk Gansch Sint Jozefspa rochie tc Aalst is in rouw voor 't vertrekken van HET NAADLOOS Rubens, op zekeren dag de straten van Madrid doorwandelende, trad in een klooster wiens regel uitermate streng was, en bemerkte er niet zonder verwondering in het arm en nederig koor eene schilderij die het schitterendste talent weerkaatste. Deze schilderij verbeelde de dood van eenen mo- nik. Rubens riep zijne leerlingen, toonde hun de schildering en allen deelden in zijne bewondering. En wie heeft dit meesterstuk wel vervaardigd? vroeg Van Dyck, de geliefkoosde leerling van Ru bens. Zijn naam was er van onder opgeschreven maar men heeft hem zorgvuldig uitgevaagd, ant woordde Van Thulden Rubens deed aanstonds de kloostervoogd roepen en vroeg aan den ouden kloosterling den naam van den artist die zijne bewondering kwam te verwek ken. De schilder is van de; e wereld niet meer Dood riep Rubens eensklaps uit dood En niemand heeft hem tot hiertoe gekend,niemand en heeft met bewondering zijueu naam herhaald die moest onsterfelijk zijn, zijnen naam die den jnijnen in eer en roem misschien zou overtroffen hebben En noghtans, eerweerde pater, voegde de kunstenaar met edele fierheid er bij, ik ben Pie- ter Rubens.... Bij 't hooren van dien naam kleurde eensklaps het bleeke aangezicht van den kloostervoogd. Zijne oogen schitterden en hij vestigde op Rubens een van die blikken waar meer dan nieuwsgierigheid in te lezen stondmaar deze opgewondenheid duur de slechts eenen oogenblik. De monik sloeg de oogen ter neder, vouwde op zijne borst de handen die hij in eenen oogenblik van geestdrift ten hemel had opgeheven, en herhaalde De kunstenaar die dit stuk heeft vervaardigd, is van deze wereld niet meer. Welke was zijn naam, eerweerde pater? Zeg hem mij, opdat ik hem overal moge bekend maken, en ik hem de glorie moge geven die hem toekomt. -En Rubens, Van Dyck, Jordaens en Van Thul- den, zijne leerlingen, omringden den kloostervoogd en smeekten hem dringend hun den vervaardiger vau die schilderij te noemen. De kloosterling beef de; een koud zweet drupte hem van het voorhoofd op de uitgemergelde wangen en zijne lippen krom pen zenuwachtig ineen alsof zij het geheim dat hem alleen bekend was gingen veropenbaren. Zijn naam! Zijn naam herhaalde Rubens. De monik deed hem teeken met de hand. Luister goed, zeide hij gij hebt mij slecht verstaan. Ik heb u gezegd dat de man die deze schilderij gemaakt heeft van deze wereld niet meel den E. 11. Van DerStée, dio door Zijne Iloogw. Mgr Stillemans komt geroepen worden tot het ge wichtig ambt van Bestuurder der Zusters van Lief de tot Saffelaere. De gedachtenis van dien Eer weerden Heer zal hier in Aalst in zege blijven. Proficiat, waarde Kloosterzusters van Saffelaere Gij zult uwen Heer Bestuurder van dag tot dag meer waardeeren en hoogschatten. Mgr Waffe- laert, de nieuwgenoemde Bisschop van Brugge, zal plechtig gewijd worden den 15 Juli. - - Madame Fichefet is haren gouden bracelet met 60 diamant- steenen in verledcne week ontstolen geweest die lange vingers met lange nagels zijn toch niet te be trouwen. De Z. E. II. Bouttiau, deken van Les sen, is in proces gegaan tegen den socialistischeu volksvertegenwoordiger Paquay om reden van las tertaal; het tribunaal van Doornijk heeft den roo- den liefhebber veroordeeld tot 400 fr. schadever goeding. BravoBravoTe Parijs, indela- Fayettestraat N° 9, is eene duif komen binnen ge vlogen zij droeg een cachet waarop te lezen stond: J. Gilbert, rue van Bloer, 62, Antwerpen; 't beest je was paf, uitgehongerd en kon geen beentje meer stijven. Mgr Vaughau, Aartsbisschop vau West minster, is aan 't bouwen zijner kathedraal. De hertog van Norfolk heeft er 250,000 franken voor gegeven27 verschillige personen elk 25,000 fr. en een bijzondere weldoener heeft de som gestort van 300,000 fr. voor eene bijzondere kapel in de kathe draal. De klok van de kathedraal van Brugge is donderdag verleden geborsten; ze zal dus niet kunnen luiden met de inhaliug van den nieuwen Bisschop. Ze moet malgré ergoten worden. Maar al van klokken te spreken, zwijg ne keer 3 minuten en luistert eens naar't volgende: De nieu we klok, bestemd voor de basiliek van 't H. Hart, te Parijs, is vervaardigd te Anuecy-le-Vieu ze weegt 17,500 kilos, is 4 meters hoog, heeft 3 me ters 3 centimeters diameter en is 22 centimeters dik. Men zal haar in 't doopsel den naam geven van Francisca Margareta van het IIHert van Je sus. De klepel in gesmeed ijzer weegt 535 kilos... 't Zal iets anders zijn als 't belleken van de Werf en den bourdon vau Mespelaer. 't Fameus Ora torio Feanciscus van Tinei komt voor de 100" maal uitgevoerd te worden in Duitschland. Tot Amsterdam heeft een anarchist nen treffelij- ken heer mors-steen-doodgesteken zonder de mins te reden. Dat ze dit manneken maar 't vel afdoen, hij en zal't niet gestolen hebben. Die huksel heeft aan zijn teenen, of in andere woorden verhit te tecnenhij menge in eene pint leuvensbier 1 door van een ei, een weinig foeille, 2 ajuinen, 6 aardbeziën, mostaard, peper en zout naar beliefte, 2 grofnagels, een lepelken safraan en een weinig meelsuiker; laat dit alles dooreentrekken en giet het dan na twee dagen in eenen halven eemer wa ter neem daar een bad in van 10 minuten, en als gij geen solatie en gevoelt, 't en is ons fout niet. Maar is het ons fout als men te Knocke geenen geernaad meer kan vangen sedert eenige dagen Waarom is klokke Roeland dan zoo helsch kwaad op ons Onze V rienden van Recht en Vrede halen er eere van Nog nooit hebben wij iets schooner gelezen als hun hoofdartikel van Zondag. Woens dag verleden heeft de Z. E. II. Deken van Ninove eene solemnele Mis van Dankbaarheid gezongen ter gelegenheid van zijn dubbel Jubelfeest van vijf- en-twintig jaar Deken en vijftig jaar Priester. Onze hartelijkste gelukwenschen aan Mijnheer den De ken Voor 't Volk was al wat hij deed O, was ook het Volk voor God Ninovieters, denkt op die woorden eens zorgvuldig naDe Koningin Victoria is sedert 59 jaren aan 't hoofd van Engeland. Z. D. H. Mgr Stille mans komt door Zijne Majesteit Leopold II officier genoemd te worden der Leopoldsorde en de Z. E. H. Kanunnik Van Damme ridder van 't zelfde orde. 't Is eene groote eer voor ons Bisdom. Te Pa rijs zijn er Zondag van op den Eiffel toren, in de tegenwoordigheid van M. Faure, president van 't Republiek, 5721 duiven opgelaten. Er waren niet min dan 937 duivenmelkers tegenwoordig. En nu, Vrienden, gaan wij het U wenschener komt was; maar dit en wil niet zeggen dat hij dood is. Hij leeft dus nogOh, noem hem Maak hem ons bekend Hij heeft aan den wereld verzaakt, hij is in een klooster getreden, hij is monik... Monik, eerweerde pater! MonikOh! Zeg mij toch in welk klooster,want daar moet hij uitkomen. Wanneer God iemand den stempel van 't vernuft op het voorhoofd drukt, mag deze zich in de een zaamheid niet opsluiten. Noem mij het klooster waar hij zich ophoudt, en ik zal de glorie doen ken nen die hem te wachten staat. Indien hij weigert zal ik hem door onzen heiligen Vader den Paus doen gebieden in de wereld terug te keeren en zij ne penseelen terug te nemen. De Paus bemint mij, eerweerde pater; de Paus zal mij aanhooren Ik zal u noch zijnen naam noch het klooster zeggen waar hij verblijft, hernam de monik op vast beraden toon. De Paus zal het u gebieden riep Rubens verbitterd uit. Aanhoor mij toch, sprak de kloosterling, in Gods naam Denkt gij misschien dat die man, vooraleer de wereld te verlaten, vooraleer aan de fortuin en de glorie te verzaken, niet hevig moeten strijden heeft tegen dusdanig voornemen?... Denkt gij dat hij geene bittere teleurstellingen en wreede folteringen heeft moeten onderstaan om eindelijk te erkennen, sprak hij zich op de borst slaande,dat hic-r op aarde alles slechts nietigheid is?.,. Laat daar zooeven eene depeche toe ons aankondigende dat onze drij velocipedisten met voorder nieuws af komen,... Maar, apropos, Vrienden, gij en kent gij zeker nog den naam niet van onze drij felle man nen Ewel, hun naam is Waaintje Nypers, Driesken Tjoefenis en Doueken Kibbladou, nen Spanjaard. SARLARDINQE. Op Zondag 30 Juni, om 3 uren namiddag, in de Gemeenteschool, door den lieer Prové. Onder werp Bieënteelt (Vervolg) 28 les. die er tegenwoordig in de wereld gebeuren, zou men kunnen vernemen langs de kanten van Gee- rardsbergen. Zijn de socialisten toch zoo verre ge bracht dat zij nu eene gansche woonstede ont vreemden Lach niet als ik u zulks schrijf Hoor maar. Een man heeft zijn huis verlaten om in een ge sticht van weldadigheid zijne oude dagen overte- brengon. Na verloop van eeuigen tijd, daar hij niot meer dacht aan zijne verlatene woonst, hebben geburen en anderen zich toegeeigend en verdeeld niet alleen de meubelen en huisraad, die hij ver laten had, maar het huisje zelf tot in de grondzuilen verdeeld en medegenomen. Hoe verre toch reiken de socialisten hunne leer stelsels Opgelet dus, gij, die denkt dat die kerels hunne leerstelsels niet zullen werkstellig maken gebeuren er hedendaags Bedrog tot in de eieren toe!? Zoo wij vernemen uit echte bron, is er verle den dijnsdag ter markt van Ninove een man als in bezwijming gevallen toen men hem zeide: Vriend, meest al uwe eiëren zijn bedorven Ware ik in de plaats van dieu boer, ik verkocht al mijne kiekens die zulke eieren legggen Onder trommels en trompetten Zwijgen alle goede wetten. Daar het leger wordt geleid, Daar is geen godvruchtigheid. (Per Telefoon). 1° Uit ROME: De Kardinaal Aartsbisschop Mgr Malagola, is hier zondag avond om 4 uren overleden. 2° Uit SAFFELAERE: De verhuiswagen is goed toegekomen. 3° Uit GENT: De Provinciale Raad van Oostvlaanderen is bij eengeroepen tegen den dijsdag 2 July. 4° Uit PARIJS: De Kardinaal Richard is aan de beterzijhij trekt voor eenen tijd naar Vendea. 5° Uit NINOVE Onze Z. E. Heer Deken De Cock is Ridder be noemd der Leopoldsorde. 6° Uit SOTTEGEM De heer Musely, lid der bestendige deputatie komt te overlijden in den ouderdom van 65 jaren. 7° Uit BRUSSEL: Al de inkomende rechten zijn gestemd niet met 10 maar met 14 stemmen meerkerheid. Dank aan ons katholiek ministerie! Ernstige Agenten, met goede kennissen en ge tuigschriften, worden gevraagd voor den verkoop van Fijne Bordeaux wij nen van een oud gekend en befaamd huis, dat slechts origineele merken ver koopt. Zich te wenden tot M. MAURICE DELCER, te Liboijrne, bij Bordeaux, Frankrijk. hem dus sterven in de schuilplaats die hij gevon den heeft tegen de wereld. Overigens, al uwe po gingen zouden tot niets strekken't is eene beko ring die hij zou overmeesteren, antwoordde hij zich het teeken des II. Kruizes makende. God zal hem zijne hulp niet onttrekken; God die in zijne einde- looze bermhertigheid zich gewaardigd heeft hem tot zich te roepen, zal hem uit zijne tegenwoordig heid niet wegjagen. Maar, eerweerde pater, 't is aan do onsterfe lijkheid dat hij verzaakt. De onsterfelijkheid is niets in vergelijking met de eeuwigheid. En de kloosterling trok zijne kap over zijn aan gezicht en veranderde van gesprek om zoo Rubens te beletten nog verder aan te dringen. De vermaarde kunstenaar verliet het klooster met zijne leerlingen en allen keerden weder naar Madrid in hunne gedachten verslonden. De kloostervoogd, in zijne cel teruggekeerd, knielde op de strooien mat die hem tot bed diende en stuurde een vurig gebed ten Hemel. Daarna verzamelde hij zijne penseelen, zijne verwkleuren en wierp ze in de rivier die onder zijn venster voor- bijstroomde. Hij aanstaarde eenige oogenblikken met droefheid het water die deze geliefde voorwer pen met zich mee nam. Toen zij verdwenen waren, kwam hij nogmaals nederknielen op de strooien mat voor zijn kruis beeld. Onbekend.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3