ZEEKRABBEKES. Onbetwistbaar Nieuws. Parloir. Laatste Depechen. Oja, m KOOKKUNST. DROEFHEDEN EN GEESTIGHEDEN. Aan al onze medehelpers en aan iedereen die er niets tegen en heeft, eene ordinaire vriendelijke aaluwade. Te Korthijk is er ne metser van eene stelling gevallen, maar gelukkiglijk niet erg gekwetst. A propos van stellingen niets beter daar voor als de stiel van kasseilegger, die zijn gewoon lijk zeer wel. n In Frakkbijk heeft de bliksem eene kudde van 33 schapen op eons doodgeslagen. Ite schaper lag zonder gevoel op den grond gewor pen. 0 De gazettier van 't land van belofte wil se dert 7 weken niets meer eten als nieuwe patatten om te protesteeren tegen dViukatholieken om dat zij met hunne geestelijken meedoen tegen hem. Wat kunnen die sukkeleers van oü patatten dat nu gebeteren, 't is te dom. In Rusland is er eene brug ingestort juist als er een trein overgeloopen was, wat geluk0 Te Geersbergen met de St. 1 ie- tersdagen is er tegen allo gebruiken en koetumen gedanst in verschillige tenten en'k en kan niet meer voort!.... en op 't oudkerkhotü! Melk eene schandalisatie't wildste volk van de wereld heeft nog rèspect voor zijne doodeu, en hier dat socialis- te volk brast, tiert en zwiert en viert hellefeesten op de gebeendereu van zijne vooroudersui Al twee jaar lang schrijft de leugeneer van de visch- merkt tegen M. Woest (en de Paus heeft hem over vier weken doen zeggen dat het malgré moet op houden) hij schrijft tegen ieders gedacht, met gal en bitterheid aan zijne pen, dat mijnheer Woeste een volksvijand is, en hij weet in hert en ziel dat M. Woeste al meer als 25 jaar deel maakt van Vincentius om den armen to bezoeken. UU De groot ste straf in Rusland is van iemand te doen sterven van de vaak. Als ze mogen kiezen, sterven z'alle- maal liever van honger. En moest ik kiezen, ik zou nog liever braaf zijn, dat is 't simpelste. Al die het nog niet en weet, steekt zijnen vinger omhoog en luistert: Deze zijn de woorden die de Paus aan deu bisschop van Brugge zeiu De manier waar op die priester tegen M. Woeste, mijnen goeden vriend, is uitgevallen, is een oprecht schandaal. - Ook heeft de Taus, om zijnen diepen afkeur uit te drukken, dien priester niet willen hoeren of zien of ontvangen. Haat en nijd en afjoustigheid doen dingen zeggen die men zelf niet geloofd. In de walen te Seneffe is er een kindje in ne ketel heet water gevallen die moeder op den grond gezet had, en te Gent is er een schoolvogelken bij na verdronken met te gaan zwemmen. Geheel 't land van Oudenaarde en bijzonderlijk te Wan- negem-Lfde zijn ze niet uitgesproken van dien grooten stoet vanvotuuren, peerden en cherrebangs alles voor Mijnheer den Burgemeester; en een volk, mensclien, een volk gelijk op t landjuweel van Antwerpen. De discoursen en d'aanspraken, 't was gemeend en echt, geen fikfakkerij. Een \an ops velocipcdisten was er naartoe gereden om alles eens in zijnen form te zien, maar hij heeft ginder moeten uitspannen, hij kon niet door van 't volk. Over eenige dagen kwam er een hoerken van Hebdersem naar Aalst om eetwaren. Bijna in al le straten vroeg hij langs waar hij moest gaan om de gendarmerie niet te passeeren. Hij had broek en gilé aan van dat schoon soldatenlaken. Is t waar dat de gewezen inwoner van de dreef teD....de poer en de konter krijgt. Vriend Ivostant heeft uwe convictie misschien 't koleur van peper en zout? Toe, toe, toe, pakt liever twee Stcnimekes, Te Maastricht waar men passeert voor de bede vaart naar Sittard, waar huiten de stad die schoo- nen Sinte Pietersberg ligt, en binnen in dien berg die duizende en duizende gangen zoo donker als eenhouillemagazijn, d'eene uitgcbikkeld, zegt de hollandsche guide met zijn fakkel, en d'andere uil- geseeg, awcl te Maestricht is er nu een kalf te zien met twee koppen, ps De mijnheer uit 't groot leu- genfabriek van Aalst heeft aan den Directeur van 't museum te Londen, die zijn oud leugcnmachien opgekocht heeft, gevraagd pér brief, of hij er gce- ueu offerblok en mag bijzetten met 't opschrift Strijdpenning, gelijk 't Aalst aan den gevel van 't fabriek. De Directeur heeft nog niet geantwoord. O Te Gent neen te Ledebero tegen Gent, ne so cialist in een kavitjen van een herbergsken geze ten en den Vooruit twee keeren gelezen, en naar huis komen, met 't schuim op zijn lippen, en alles atje Hij vroeg nochtans nog Waarom spraakt gij daar aanstonds van brood Ewel, antwoordde het kind, omdat ik er noodig heb. Moeder heeft mij, vooraleer in te slapen, haar laatste stukje brood gegeven. En wat heeft zij geeeten Sedert twee dagen zeide zij geenen honger te hebben. Wat hebt gij gedaan om moeder te ontwek ten Ik heb gedaan volgens gewoonteik heb ze omhelsd. Ademde zij Jantje glimlachte en deze glimlach maakte hem toch zoo aantrekkelijk. Ik weet niet, antwoordde hijademt men altijd niet begiimen kort en klein en in gruis te slaan, dat 't er stoof gelijk in eene opgeschudde peperdoos. Vrouw en kinjeren vieleu aan 't loopen, en dan wilde dien surangoubang zijn huis in brand steken maar ne champetter heeft hem dan bij zijn seha- bernak gepakt, en met zijn zatte bermhertigheid naar den amigo gedaan. Ze moesten zulke wilde mans opsluiten iu den beesteuliof van Antwerpen achter eeue grille. De Bien Public, de gazet van 't bisdom schreef Gelijk de gazettier vau de vischmerkt zijne gazet ten schrijft, dat is de rechte weg naar 't socialis- mus. Hij maakt iedereen ontevreden, en is onmach tig iemand kontent te stellen. Die woorden zijn perkament, Wel sjerneblé! Tegen Nederbra- kel waar al die vaantjes en drapos vau 5 uren in 't ronde naartoe zijn, voor d'inhaling van den nieuwen pastoor M. Vael, awel daartegen ne groo- te lombaarsche vent, mee armen gelijk petrolstuk ken, had gewed voor twee tournékes, dat hij nog zooveel kon voeren als nen andereu. De kruiwa gen wierd geladen gelijk een schip. De kerel deed 't hangzeel aan, hief hem op, reed voort vier, vijf stappen en.... de spille brak. Maar alia, als de gazetten van de vischmerkt zijn gelijk vroeger, waarom wil men ze dan niet meer, zelfs voor gee nen cent, en op veel plaatsen voor niet ook niet Dat is zeer klaar, en eenieglijk kan dat goed ver staan, want zij zijn zeer slecht op vele plaatsen, en daarom is het zeer zorglijk voor brave mcuschen die te lezen. Ai Heere dominus, 'tis ver gebracht zei Luibrechts, en hij lag met zijn gezicht in de moor. In eene protestautsche parochie van Enge land, waar 't volk zijnen dominó 's zondags liet preken voor de muren en den tempel voorbij ging, heeft den dominé nu laten weten dat zij van nu af zullen mogen rooken in de kerk. Mijnheer den do- miné, uw spel is om zeep. W Een inwoner van Velsique gaf d'ander week zijne kat met eenen vriend mee die tot tegen Aalst reed met den trein en ze daar liet loopen. Maar poezeminne kende gé- ographie en had al de Avegwijzers afgelezen en stond 's anderdaags 's morgons Aveer t'huisze sloeg mee haren steert en keek kolcirig op zij weg, alsof ze wilde zeggeng'hebt mij vast gehad, ehNu mag zij blijven en 't is er aan verdiend. Zondag toekomende groote feest A-an den Werk manskring t1 Oudenaarde. Er zal een menschken bijeen komen. Dit feest zal den zegel leggen op de overeenkomst tusschen al de katholieke machten. Oudenaarde mag als voorbeeld dienen, daar is er gehandeld in deftigheid en eerlijkheid, rafiar had den ze daai een Land van Belofte gehad, 't Avas ook mis, want dit begint eerst met te verwijten brood- roovers, waterkleddens, volkshaters, voetlekkers der rijken (op de priesters) mannen van konkelfoes en op die manier is er geen overeenkomst mogelijk. Men vangt meer vliegen met éénen druppel honing danmeteen geheel vat azijn. Dixit, dat is de waar heid. PATATEN, lieve Vrienden, gij zult mij zeggen wel dat kunnen Avij sedert lang bereiden en op ver schillige manieren. Het zij zoo, nkaar ik begin met de eenvoudigste en dagelij ksche gerechten de werkman ook moet er zijn deel in nemen, en daar om weet ik bij onderving dat dien goeden dage lij kschen kost dikwijls zonder zorg wordt bereid. Schilt dus uwe pataten zoo dun mogelijk't bui tenste deel is het bestede negen eerste maanden hunner leeftijd mogen zij in ziedend water op de stoof gezet worden, eenige minuten nadien wat zout bijdoen en op gernatig vuur lateu bijna zocht wor den. Laat ze dan zachtjes opdrogen en schud ze goed opvergeet nooit ze op te dienen in eene ver warmde schotel. De drij laatste maanden zet men ze ter stove in koud water. Verder dezelfde bereiding. Nu voor afgediende pataten die dienstig zijn voor soupers. Men bereid ze alsvolgtSnijd ze allen in vierkante dobbel steentjes en zet ze ter stove met wat boter, 't Gebruik van boter mag iu niets over dreven worden, 't is zondigen tegen de gespaar- zaamheid en nog 't maakt de spijs te vet. Dus wat boter, fijn gesneden peterselie en ajuin, peper, zout, Avat citroensap of goeden wijnazijn met een Meester Bouin keerde het hoofd, want dikke tranen rolden hem reeds over de wangen. Hij antwoordde niet meer op de gezegdens van het kind, maar vroeg hem met half bevende stem Wanneer gij moeder omhelsd hebt, hebt gij dan niets bemerkt Jawel... Zij was koud... Het is toch zoo kond bij ons....! En zij bibberde niet waar Toch niet... Maar zij was zoo schoon Ha re twee handen die op de borst gekruist lagen, waren sneeuwwit; haar hoofd lag achterover, bijna achter haar hoofdkussen, zoodat zij met half open oogen den hemel scheen te aanstaren. Meester Bouin dacht in zich zeiven Ik, die wel eet en drink,... ik benijd de rijken... En zeg gen dat er zijn die van honger sterven Hij riep het kind tot zich, nam het op zijne knieën en zeide op zachten toon Mijn manneken, uw brief is geschreven, verzonden en ontvangen. Leid mij bij uwe moe der. Volgaarne. Maar waarom weent gij? vroeg druppelken water; azijn gebruikte ik in mijnen tijd, 't was 't best koop, maar nu weet ik niet meer waar mom den onvervalschten goeden azijn zou gaan halen. Genoeg A'oor deze week. Ons Roese. T IITIll^]7,^,,IlrrQ Op nen zekeren dag dat LLllHlLldl J ^.Luibrechts en Spiegels naar de kermis vau Brussel trokken, was er daar juist op de groote markt ne ballon die meê liefheb bers tot 300 meters hoog in de lucht trok. Zouden wij het ons ne keer nie riskeeren vroeg Luibrechts. Gelijk ge wilt, antwoordde Spiegels. Seffens dan akkoord gemaakt, koupons gekocht en op weg naar den Hemel. Maar als zij zoo 150 meters hoog zijn, klopt Lui brechts op eens op de schouder van Spiegels. Sapper, vriend Spiegels, roept hij uit, 't is te laat't is verlorenNu zijn wij er aan wij heb ben maar ne koupon simpel, voor gaan alleen De aartshertogin Stephanie, wedinvc van den aartshertog Rodolf en dochter van Leopold II, is hier over eenige dagen in de Noordstatie, te Brus sel, voor 3 kwaartiers stil gebleven de koning en prinses Clementine waren haar gaan afhalen. On- noodig er bij te voegen dat dit entrevueken aller- aandoenlijkst Avas, want sedert dat prinses Stepha nie Belgic verlaten heeft, heeft ze reeds veel zwar te sneeuw gezienz'is aanstonds vertrokken naar Engeland.Zou 't Avaar zijn dat M. Beornaert het Voorzitterschap der Kamers voor de toekomen de Zitting niet meer zou aanvaarden 't Ware spijtig, maarallaEr en is geen twijfel meer aan, de wereld loopt op zijn laatste krukken als men zulke dingen hoort: Ze hebben nu in volle zee, 300 kilometers van de kusten, over de 700 duiven opgelaten. De eerste is toegekomen te St. Nazaire met eene depêche aan een van haar poot jes.Te Verviers...., neen, te Luik lieeft een blinde uit Verviers zijn exaam afgelegd voor de kandidatuur in wijsbegeerte, en dat nog met de grootste onderscheiding. Voor zijn schriftelinksch exaam heeft hij een schrijfmachieu gebruikt en geen enkel punt verloren... Wat zou 't geweest zijn had die felle jonkheid twee goede oogen Pro ficiat, Mijnheer de Pastoor van Moorsel't En zal de laatste jubilé nog niet zijn. Zijne Eminentie de Kardinaal Goosseus is voor veertien dagen naar Vichy vertrokken, Te veel vreugde en plezier en deugt ook niet, en tot preuf dat over eenige da gen een zekere Poulain, oud-notaris, in de geAran- genis van Riom zittende, plotselings dood is geval len hoorende dat de straf die hij nog moest zitten hem was kwijtgescholden. Dijnsdag nacht is er te Brussel, bij de vicomtesse de Jonglie, de som van 2000 fr. in bankbrieven gescamoteerd. De liberalen gaan tot Oostende de kans niet wagen met de kiezing van den 28 Juli. De democraten ko men op met ne zekeren Adolphe Buylze zullen da ventje een cylinderken passen; hij zal al ram melen afkomen. De heer Baron Paul Bethune, ondervoorzitter A-an 't Senaat en schepen onzer stad, komt vereerd te worden met het burgerkruis van eerste klas. Van herte wenscht 't Stemmeken hem proficiat. De heer Carbon, broeder van den overleden volks- vertegenAA-oordiger van Oostende heeft voor de ka tholieke partij de kandidatuur aanvaard tegen de kiezing van den 28 Juli. 't Zit weerom scheef tusschen Bismarck cn de keizer van Duitschland... Wat zullen wij zeggen 't Zijn alle twee harde kop pen, en als de eene kijft en grolt en wil de andere niet zwijgen. Maandag verleden heeft Mgr Waffelaert, de nieuwgenoemde bisschop van Brug ge, bezit genomen van den bisschoppelijken zetel binnen eenige dagen zal deze hoogweerde heer de bisschoppelijke wijding ontvangen. De scheur makers zijn nu sedert eonigen tijd begiunen ruzie te stoken tot Antwerpenmaar zeker is het dat hun haring ginder nog Avat minder zal braden dan hier tot Aalst. Wie hem daar bijzonder gedistin geerd heeftom.... later eens te mogen represen tant worden,'t is een zeker advokaatje, te Sotte- gem niet onbekend.... Och erme drijmaal och erremen Brrr...! Wat schrikkelijk ongeluk Jantje heel verwonderd. Ik Aveen niet, antwoordde de oude soldaat, die hem met kussen en tranen overlaadde de groote menschen mogen niet weenen. Maar gij, mijn liefkind, gij zult gaan weenen Ik bemin u als mijn eigen zoon.... Ik ook, ik had eene moeder nog over vele jaren, en 't schijnt mij haar nog op haar sterfbed deze woorden te hoo- ren uitspreken Bouin, wees altijd eerlijk man en goede kristen. Boven haar bed hong er een Lieve-Vrouwenbeeld dat mij scheen toe te la chen, dat ik toch zoo lief had en Aviens afbeeld sel mij thans weer in den geest komt. Want al tijd ben ik een eerlijk man geAveeet; maar voor wat aangaat van goed kristen... dat is Avat an ders. Hij stond recht, het kind in zijne armen dra gende; hij drukte het tegen zijn hert, daarbij voegende, alsof hij met iemand sprak die men niet zag Ziedaar, oude moeder, ziedaar, wees nu tevreden Mijne vrienden mogen met mij la chen... Waar gij zijt, daar wil ik heengaan, en ik zal u den armen kleinen brengen, die mij nooit op 't kanaal van Willebroeck De ketel van den stoomboot Louise gesprongen 3 dooden en 2 ge kwetsten. Bericht aan dc liefhebbers van Lam- zakkerij Van nu tot 8 September onnoodig nog aanvragen te doen, met of zonder portretgeene nieuwe leden worden moei- aanvaard voordien da tum. 't Is nog waar ook, Avij gingen 't nogver- geten hadden wij er niet op gedachtHoe is het te Welle mot dio soort van patatten die Low ie Ka- tors te Versailles zoo geerne at Onze brave Roese de kokes, doet ons dat vraagskeu stellen... Zijn ze wel gelukt? Zou de eene of d'andere brave ziel van Welle ons daarop geen antwoord Avillen geven 'tDoet waarlijk deugd aan hart zulke «chooiie cn aandoenlijke sermoenen te hooren gelijk de E. II. Principaal van 't Kollegie van Ninove er een ge daan heeft op de Gedurige Aanbidding van Den- dei'Avindeke. En nu, voor 't geen dat 't weer aangaat, annouceeren ze van Ukkel Hagel, sneeuw, Avind, droogte, regen, dondervlagen, enz. maar 't beste vau al zal zijn van af tc wachten Avat er zal van komen, en daarmeê, beste Lezers, Le zeressen en Lezerkes, den smakelijksten en vrien- delijksten Salut en tot de uaasto Aveek. Groot spijt tot Wanzele oA'er hot vertrekken van hunnen E. II. Pastoor Vael. Groote bekommer nis tot Maldegem over den bedenkelijken staat van bunnen E. II. Pastoor die erzooA-eel doot voor de Averkende volksklas. Droefheid en vcrontweer- diging tot Geeraardsbergen omdat er op Sint Pic- tersdag eene danstent gesteld is geweest en speel man heeft gespeeld op het oud kerkhof. Welk eene schande Hebben zc daar dan toch allen eerbied voor de overledenen verloren DroefDroef Nog tot Geeraasdsbergen droefheid om het lang AA-cgblijven van den vierden man; niet eenen gelijk in het kiezersarrondissement maar als onderpas toor. Het schijnt dat hij nu toch eindelijk zal ko men. Hoe eerder boe lieverhij zal er Avelgekomen zijn. Vr. Suoeck, 't is uitgelezen. Ziehier ons autAv. op 't eerste Wieken E. II. M. van N., en op het tweede: De normaalschool. Vr. A. te Velin.. Waarom geen teeken van leven geven? Lode, noch persoon, noch brief, noch nieuAvs... Niets?— T. F. 't Wordt hier hoe langer hoe droever. Vr. E. te P. Is de reis wel vergaan? Wij verwachten het beloofde. Nonkel, 't is particulier gelijk zi jner brokskens opdoen. Heb dank. A. A. Hoe is 't mogelijk mij zoo te vergeten Vr. V. G. te N., hertelijken dank. Indien ze allen zooveel iever hadden!! Tist, alles opperbest de gazetten zijn gezonden; zorg wel voor de correspondentie. Vr. te Cbislehurst, de man is fel en gezond toege komen de groetcnissen van verre. Vr. Ten Velde, ga zoo voort't is partikulier. Alphonse, hoe zitten de zaken van DenderleeuAv Iloc ver is dat van Appelterre Theophicl, 't en is niet genoeg op ne velo tc rijden, men mag in de patat ten niet vallen. Wie I Wie Wie heeft zijn paraplu tot Ottcrgem laten staan? Vr, te Saffe- laere, Avacht naar uw geld tot na 't exaam. (Per Telefoon). 1° Uit KIEL Kaiserin Augusta is vertrokken naar den Maroc. 2° UitLANGRES De algemeene opziener van liet russisch leger, generaal Swertzoff is plotselings overleden. 3° Uit OORDEGEM Onze onderpastoor, de E. II. Philip Jansens, komt zijn ontslag te geven en vertrekt als missio naris naar den Congo. 4" Uit GENT 3 Zusters Franciscanessen van 't Ki omheen ver trekken den 1 Augusti naar de Argentijnsche Re publiek. 5° Uit DIXMUDE Onze Z. E. II. Deken Houtave komt door Zijne Hoogwcerdiglieid Mgr Waffelaert Vicaris-Gene raal genoemd te morden 6° Uit BRUSSEL Sedert zaterdag 12 Juli moeten de honden niet meer gemuilband zijn. 7° Uit LONDEN Ons nieuw Ministerie is samengesteld, de Ka mers zijn ontbonden, nieuwe Kiezingen gaan plaats hebben en het nieuw Parlement is bijeengeroepen tegen den 12 Augusti. meer zal verlaten omdat zijn brief, die nochtans niet geschreven is geweest, dubbel uitwerksel heeft gehad Die brief heeft 't kind eenen vader en mij een hert gegeven. 't Is alles. De arme vrouw, gestorven van ar moede en ellende, ontAvaakte niet meer, Wie was zij Ik weet het niet. Wat al folteringen haar gedurig gemarteld hebben, weet ik evenmin. Maar er woont ievers iu Parijs een jonkman die opsteller geworden is, maar niet zooals meester Bouin. Hij schrijft verhevene dingen, en gij kent allen zijnen naam. Noemen wij hem nu toch maar «Jan kortaf. Meester Bouin is thans een gelukkige ouder ling,altoos nog eerlijk en goed kristen. Hij schept genot in de eer die zijnen lieveling zooals hij zijnen aangenomen zoon soms noemt, te beurt valt, en hij zegt, want 't is hij die mij deze histo rie zonder begin of zonder einde heeft verteld Ik en weet niet AA'elke postbode die soort van brieven bestelt, maar zeker en vast is het dat zij altijd op hun adres in den Hemel toeko men. Onbekend,

De Volksstem | 1895 | | pagina 5