RONDOM DE WERELD. TENTOONSTELLING BUITENLAND. VIVA ONZE WOESTE. Wannegem-Lede. MEERBEEK BIJ MOVE. KERKELIJK NIEUWS. STA.JDNIE U ws. Santbergen. Landbouwvoordrachten. Lustige grap tot Onkerzele S TAD AALST Ziehier den omzendbrief aan de Heeren Nijve- raars, Kunstwerkers, Ambachtslieden en Kunstlief hebbers binnen de Stad Aalst gezonden Aalst, 24 Juni 1895. Geachte Heer Bij omzendbrief van 12 Mei laatstleden hebben wij het genoegen gehad Ucd. aan te kondigen, dat eene Tentoonstelling van Nijverheidskunst en Nij- verheidswerken ingericht wordt door de zorgen van hoogergenoemde maatschappijen in het ruim lo kaal van den Katholieken Werkmanskring onzer Stad. Het inrichtende Komiteit zich steunende op het belangende bijval welke de Tentoonstelling zal aanbieden, en willende medewerken om alle Nij veraars, Kunstwerkers en Ambachtslieden, meer en meer te doen begrijpen dat zij hun, op onze da gen van ernstige mededinging door den vreemde, eene zeer voordeeli^e gelegenheid zal verschaffen om de voortbrengselen van hunnen arbeid niet al leen door een talrijk publiek te laten waardeeren, maar tevens aan het onderzoek en het oordeel van bevoegde en ervaren mannen te onderwerpen, heeft besloten benevens de eigenlijke Tentoonstelling eene reeks Prijskampen uit te schrijven voor onze bijzonderste Nijverheids- en Kunstvakken. Het roept op dezelve de bijzondere aandacht van alle diegenen zoo ambachtslieden, kunstenaars en kunstliefhebbers die het wel meenen en den bloei onzer Moederstad beoogeu. Inderdaad het geldt hier, eens en voor goed af te breken met het verderfelijk vooroordeel, dat hier maar te zeer is ingegroeid dat alle goede voort brengselen slechts op een ander worden vonden het is aan den kunstenaar te toonen dat men hier voor een ander niet hoeft ten onder te doen den ambachtsman moet doen zien dat hij zoo bekwaam is als den vreemde eu bij machte is dezes kunstgewrochten onberispelijk uit te voe ren. Allen op de bres dus, de handen ineen geslagen, geene moeite of opofferingen gevreesd en verplich ten wij, door een bewijs onzer kunde, de welheb bende personen hunne gewrochten in onze handen te vertrouwen. Wij laten hier liet omstandig programma der Prijskampen volgen l)e Prijsvragen zijn zooveel mogelijk derwijze op gevat om vooral de jongeren tot studie en zelfwerk zaamheid aan te zetten, ten einde zij de uoodige kennissen en bekwaamheid zouden opdoen, om zich door de moeiel ijk heden van hun vak niet te laten afschrikkenvoor de meerderen is zulks eene gelegenheid hunne kunde van elk te laten waar deeren en hun bedrijf en volmaaktheid voor elks oogen te brengen. V ij vermeenen op dit gebied op ieders bijtreding en medewerking te mogen aanspraak maken, het zij door persoonlijke mededinging, hetzij om onze welgemeende pogingen te ondersteuuen en bij elk aan te bevelen. Aanvaard, in afwachting Mijnhebr, de verzeke ring onzer gevoelens van bijzondere hoogach ting. Namens het Oomiteit. Wij zullen de naaste week de lijst der prijskam pen mededeelen. Nog tans moeten wij voor diegee- ne die ze reeds ontvangen hebben de volgende be merking doen op prijskamp XXII. Diploma De datum waarop de werken moeten inge zonden zijn wordt van Zondag 14 Juli tot Zon dag 28 Juli verschoven. AALST. De Heer Bogaerts, Apotheker der Godshuizen onzer stad. heeft een allerbeste middel ontdekt tot ontleding der boter. Op min dan eene halve uur brengt hij klaar hoeveel margarine er in de boter is, zelfs al ware de hoeveelheid maar 10 M. André, de algemeene toeziener van eetwaren, is aan M. Bogaerts den uitleg komen vragen zijner werkingswijze, en M. Bogaerts heeft hem die met alle welwillendheid doen kennen. Dat spreekt M. Bogaerts tot eer. I)at men het middel nu maar gauw op alle boter- merkten toepasse; de margarine kan niet te dapper verdwijnenzij brengt heel onzen boterhandel on der den voet. Wij vernemen dat M. Bogaerts lid benoemd is der Provinciale Geneeskundige Commissie van Oost-Vlaanderen. Proficiat! Do socialistische broodmaatschappijen van Aalst en Bergen hebben den prijs van 't brood op geslagen. 't Is de schuld zeggen zij, van de nieuwe rechten op de bloem. En 't schoonste van al, de nieuwe wet is door den Senaat nog niet gestemd, en door den Koning nog niet bekrachtigd. O die val- schaards Te Gent slagen zij hun brood niet op omdat zij de concurrentie vreczen maar te Aalst mogen ze gerust 't volk uitzuigen: zij moeten geene mededin ging van andere maatschappijen duehten. Aalste- naars, doet uwe oogen open 't Schijnt dat er hier eene dievenbende ro deert, want 't is alle dagen iets van diefte. In den nacht van 2 op 3 Juli is er bij M Joseph Van der Meêrssche, Geerardsbergschesteenweg (nevens de Meiboom) eene som van 500 fr. gestolenstukskens van 20 fr.nickel en zilver. Langswaar zij in huis geraakt zijn, is ons niet bekend, maar op eene slaapkamer hebben zij den koffer opengebroken en daaruit het geld gelangen. 't Is mogelijk dat de dieven in hun werk verrast zijn, want z'hebben 74 fr. nevens den koffer-laten liggen. Zaterdag was Munuël.... Zijnen anderen naam heb ik vergeten, maar hij is knecht bij de Eerw Broeders der Christelijke Scholen, en nu zult gij hem wel kennen. Awel, Manuël was in den post een mandaat van 64,00 fr. gaan ontvangen. Alles goed en wel. Doch thuis gekomen, bij den Overste ondervind hij dat hij zijne 64.00 fr. kwijt is. Ze zeggen ons dat Manuël zijn gezicht veertien centimeters langer wierd... Ze moeten het ons niet zweeren. Zondag morgend, om 6 1/2 uren, was 't reeds réün op de groote markt. Ziehier om welke rede De policie kwam een vrouwspersoon te knippen die op heeterdaad betrapt werd, in 't uitgaan der kerk, van een portemonné te stelen. Ge ziet van hier wat een broeltjeDe slawelle werd meegeleid naar den beródaar vond men 4 portemenés in haar zakkenals ge dat peist4van 's morgens vroeg t Is een wijf van 't stadhaar man is een braaf bediende, die 5 a G fr. daags wint. 't En is ook haar preufstuk niet! Hoe wreed en schrikkelijk die den drift van 't stelen over hem heeft!... VOLGENS oordeel aller geneesheeren is de ijzer inhoudende Pil van Doktoor Itaphaël het beste raiddel om bloedarmoede, zwakheid, uitgeputheid en machteloosheid te genezen, 1 fr. 75. SANTBERGEN. Op den Boschkant, tusschen Moerbcke en Onkerzele, is verledene weck in vol len dag eene drijwoonst ten gronde afgebrand. BRUSSEL. De policie van Brussel vernam over eeuige dagen uit Londen dat zekere Stephan Colard, bediende van eene Engelsche bank, de bie gestoken was met 50,000 franken in allerlei wa ren. Aanstonds was eene engelsche policieman den «lief achterna gesneld, maar te Antwerpen geraakte hij 't spoor kwijt. Hij was daar gezien geweest in gezelschap van cenen franschmau, die hem tot taalman diende, want Stephan Colard, kan geen woord fransch. De hoofdkommissaris van Brussel, M. Bourgeois die nen fijnen kadé is, gafzeffens zijne orders en zond zijne doortrapste maunen uit. Vóór den avond waren ze al op 't spoorzij ver namen dat de engelschman met zijnen gezel 's mor gens tweemaal op 't bureel geweest had van de Caisse des Reparts, en eenen cheque opgetrokken had van 25,000 fr. Naar alle waarschijnlijkheid was hij vertrokken naar Parijs, want hij had ge vraagd om betaald te worden iu fransche bankbil jetten en later had men de twee heerschappen in open rijtuig in de richting zien rijden van de Zui derstatie. M. Bourgeois, zond cito, cito depechen naar al de statiën op de lijn van Parijs waar de dieven zou den kunnen afstappen hebbenhij verwittigde ook den commissaris der Noordstatie van Parijs Alles viel uit gelijk M. Bourgeois het voorzien had. De dieven waren om 1 uur uit Brussel vertrokken en stapten om G uren uit Parijs af. Zij zijn met fran sche beleefdheid bij de kraag gevat en in 't droog gezet. Plundering. 't Is misschien al het 258tö huis dat dees jaar te Brussel leeggeplunderd wordt. De Heeren Vivinus, nijveraars van Schaarbeek wa ren zondag geheel den dag naar buiten gegaan. Als zij 's avonds te huis kwamen vonden zij hun huis 't onderste bovenalle deuren en kassen open, de meubels overhoop gesmeten. De geldkoffer was met eenen hamer aan stukken geslegen. Gelukkiglijk haddon de Heeren Vivinus daags te voren eene zeer groote som geld naar de bank ge dragen maar niettegenstaande dat hebben de die ven toch nog een schoon ponksken gevondenpa pieren waarden, juweelen, kostelijk zilveren tafel gerief is meegenomen. OVERMEIRE. *t Is gelijk 't spreekwoord zegt: de malheuren slapen niet. Vrijdag namiddag, Louis Goossens kwam aangereden met eenen wa gen waar een os in gespannen was. Hij komt nen anderen wagen togen die met ijzer geladen was. De os verschrikt van 'tgerucht, gaat op hol en ver pletterd de ongelukkige Goossens tusschen zijne kar en de muur van een huis. Vijf minuten nadien was hij een lijk. LEZERSwilt ge voor uwe kinders een gemak kelijk on zacht purgeermiddel, die verstopping, maagontstekingen of bloedonzuiverheid geneest, neemt de Waltheripil, 1 fr. 25. FRANKRIJK. De beroemde Pasteur, die de remedie uitgevonden heeft tegen de razernijis tot de Katholieke Kerk teruggekeerd. Hij heeft de vrijmetselarij afgezworen en heeft zijne biecht gesproken aan eenen pater Domini caan. Een meisje van Boismé, die in de meersch bezig was met hooi in oppers te zetten, ze voelt eene steek van onder in haar beenze meende eerst dat het distels waren en werkte voort. Eenige mi nuten nadien de pijn vermeerdert] ze ziet, en onder haren voet lag eene roode slang. Weinige uren nadien is het ongelukkig meisken aan de vergiftigde beet bezweken. ENGELAND. De Beleefdheid. Hoe aardig dat de beleefdheid toch kan zijnIn Afghanistan, wanneer iemand ter tafel verzocht is, moet hij, uit beleefdheid, lepel en fourchet, die hij gebruikt heeft, meê naar huis dragen. De zoon van den prins van Afghanistan, die tegenwoordig Engeland door reist wilde die mode van zijn land hier ook vol gen. Overal waar zij genood waren, hij en zijne offi cieren, als 't maal gedaan was, zij trokken op met al 't zilverwerklepels, fourchetten, koffielepelkes, suikernijptang, het ging al in den zak. Men heeft al de moeite van de wereld gehad om htm wijs te maken dat zij dit moesten laten liggen. Wel eten en driuken en dan nog't gerief meê dragen dat is toch wat veel ITALIË. Het bestuur gebruikt al zijnen in vloed om met September aanstaande den 25* ver jaardag der inneming van Rome geheel het land door plechtig te doen vieren.'t Zal moeilijk luk ken er zit weinig vuur onderde Italianen weten te goed hoeveel dat ze verarmd zijn sedert dat de Paus van zijne Staten beroofd is. Daarbij geen en kele Katholieke zal zich veroorloven de rooverij dor Pauselijke Staten door zijne viering te verheer lijken. CHAMPAGNE. Te Croix, in Champagne, is eene kudde van 33 schapendoor den bliksem ge dood. De herder vond men buiten kennis op den grond. Hij heeft geen bijzonder letsel ontvangen. De H. Donatus is de patroon tegen donder en bliksem. Hij wordt met grooten toeloop gevierd te Aalst, op H. Drijvuldigkeidszondag. H. Donatus, bid voor ons en bescherm ons Wij hebben een belangrijk artikel over onze Werklieden in Frankrijk moeten verschuiven tot de naaste week. Onze Lezers zullen er niets bij verliezen. vluchtshuis van Maria, te Gent. Jubelfeest van den H. Antonius van Padua. Sint Antonius, de groote Volksvriend, de mira keldoener. Deze maand wordt in Sint Martens- kerk de 700" verjaardag zijner geboorte gevierd. Hij werd geboren van belgische ouders, in Por- tugaal. Dbijdaagsche Plechtigheid V oensdag 17 Juli, om 8 uren 's avonds sermoen Douderdag 18 Vrijdag 19 Donderdag en vrijdag ook s jrmoen 's morgen» om 5 uren, en plechtige mis om 8 uren. Zondag 31 Juli, om 4 uren, solemneel lof en sermoen. De sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerw. Pater Godefridus der Recolletten. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Nog nooit heeft men hier schooner feest gezien dan 't vieren van 't vijftig jaar bestaan der Congre gatie. De E. H. Colmau, pastoor van Liefferinge, heeft de Congreganisten door eene drijdaagsche oefening tot deze schoone plechtigheid bereid. Zijne zalven de en vaderlijke woorden hebben hier eenieder diep getroffen. Ter gelegenheid van deze schoone jubilé heeft de E. H. Van Bellingen, pastoor van Meerbeek, eene bedevaart gedaan naar Oostacker. t Was een schoone dag, die voorzeker lang in 't geheugen blijven zal van de Congreganisten. Men schrijft ons uit OTTERGEM Vriend Stem mik en, Wij hebben te danken aan onzen braven heer Woeste en Campaguie eene briefbestelling te heb ben om 7 1/2 uren 's morgens, de dagen waarop het verslag verschijnt. Dat is veel gewonnen. Dat en kan onzen vierdeu man, niet, hein Maar ons drij andere zullen nog wel verkrijgen van alle dagen om 6 1/2 bediend te worden en eene lichting om 9 uren. Al de ijverige Lezers van Ottergem. Eene vrouw, die Zondag 11., nog ons Stemmeken kocht en as, wel te pas, is door verdriet, over liet beween- 1 ijk gedrag harer kinders, ziek geworden maan dag werd zij berecht en dijnsdag luidde men er voor hare dood... Kinderen! Kinderen! Vergeet toch het 4° gebod niet als ge groot geworden en iu dc onstuimige jaren gekomen zift Ten allen tijde zijt gij gehoorzaamheid en behulpzaamheid ver schuldigd. S^VK,3L,A.RDIN"C3-E. Zondag 14 Juli, om 3 uren namiddag, in de Ge meenteschool, door den heer Prové. Onderwerp: Bieëuteelt, vervolg (3e les). TEGEN HET SOCIALISM. Wij hebben deze week met ware voldoening twee kleine werkjes gelezen van een 20tal bladzijden, verschenen bij M. Jules De Meester, te Roesse- 'acre. Het eene draagt voor titel: Eigendom en Ka pitaal het andereHet Socialismus ontkleed. In het eerste toont de schrijver aan hoe recht- eerdig het kapitaal ontstaan is, en welk groot goed het in de saraeuleving teweegbrengt. Iu het tweede doet hij het socialismus kennen in zijne afstootelijke naaktheid; hij toont de nijdige en schijnheilige goddelooze werking van de kop stukken, die 't volk verleiden en uilbuiten voor hun zeiven te verheffen en rijk te maken. Zij zijn in sierlijke en vloeiende taal geschreven en aangenaam om lezen. Wij bevelen de geestelijkheid die werkjes aan zij kunnen veel goed onder 't volk stichten. Prijs: 0,05 fr. 't stuk. Zondag 14 Juni. H. Bonaventura. Maandag 16. H. Henricus, Keizer v. Duitsch- land. Dijnsdag 16. O. L. Vr. van den Scapulier. Woensdag 17. H. Alexis. Deze kloekmoedige jongeling ontvluchtte om gegronde reden 't vader lijk huis. Later keerde hij als onbekende terug, ierd als behoeftige aanveerd en leefde 17 jaar in de strengste boetveerdigheid onder een trap in zijn aders huis. 't Was maar na de dood dat de sena tor Alipius vernam dat hij zijnen zoon geherbergd had. Donderdag 18. H. Camillus. Vrijdag, 19. H. Vincentiusa Paulo. Zaterdag, 20. H. Vulmarius. Priesterlijke Benoemingen. De E. Heer Ileirbaut, onderpastoor der primaire kerk van St- Nikolaas, is bestuurder benoemd vau het Toe- Men schrijft ons Over éenige «lagen heeft de plechtige inhaling plaats gehad van den alombekenden nog jongen burgemeester Van Wanne gem-Lede, den chevalier J. B. De Ghellinck, den 7 April 11. gehuwd met Juffer L. Delebecque, en nu van hunne speelreis, op het kasteel teruggekomen. Niet min dan 22 parochiën hebben deel genomen in den stoet, samenge steld uit 8 binzoenblazers te pcerd, waarna 267 ruiters, 23:5 voituren, 3 groote praalwagens waaronder bijzondere melding aan die schoone Flora waarvan toch zooveel gesproken wordt, G amazonen ofte meisjes tepeerd, zoua- ven, schildknapen, en verschillige andere groepen, als ook de muzieken van Goicke, Wortegem en Chruyshau- tem. Deze hebben al te zamen, hunnen burgemeester en provinciaal raadslid, tot Chruyshautem toe, geweest af halen, niettegenstaande eene groote uur gaans en de stikkende heette der zon... Allcrprachtigts waren alle huizen, zonder uitzondering versierd ende bevlagd, ja, zelfs waren de dreven, hoo rnen en hagen met kleurige draperjen omhangen. Op al hoeken der straten waren praalbogen opgetimmerd en mot jaarschriften, gelukwenschen en welkomsgroeten voorzien. Langsheen den toortocht was liet al met groene sper ren beplant; in een woord, geheel Wannegem-Lede en omstreek, en heeft zich geene moeite gespaard, om def tig bet edele es jeugdige paarbg hunne intrede te vie- rek. Op het uitgestrekte voorplein van het prachtig kas teel gekomen, hebben al de deelgenootcn van den stoet, ten minsten 2500, met een malsch'gebakken brooken, schelle hesp on eene halve flesch wijn getrakteerd ge weest (of het smaakte!) waarna de stoet, zonder de minste onheilen, zich uiteen heeft gezet. Lang zal die dag in het geheugen blijven. 's Anderdaags was het groote brooddeeling aan den ar me, na de plechtige mis van dankzegging in de kerk van Lede. Dat zijn staalkens van ware, katholieke volksvrien den Eere zij de geachte edele familie de Ghellinckdie om hare mildadigheid voor den armen zoowel gekend is! moge zij nog lange jaren, tot voorbeeld en stichting "an eenieder, de parochie van Wannegem-Lede bewo nen Vrucht rijk als de druivelaar, Leve lang het eed'le paar In geluk, en vrede en vreugd, Op het pad van eer en deugd ivaar het verleden Zondag kermis was, zooals naar gewoonte worden er daar, gelijk in de streek, vol gens oud gebruik, nog al taarten gebakken.. Het was bekend dat zekere man des avonds zijne taar ten in den oven stak om z'er des anderdags 's mor gens uit te halen. Vier jonkheden maakten het komplot, van er met den uacht de taarten uit te halen. Doch eene van hen had het aan eenen vriend kenbaar gemaakt. Deze viel niet slings. Hij ver maande er den taartenbakker van. Eu wat doet de ze? Hij gebaart van niets; bakt zijne taarten des namiddags en des avonds vuldt bij de taartplaten met koeistrondbestrooid deze met wat bloem en stelt ze in den oven. De vier jonkheden halen er met den zaterdag nacht hunne zoo wel gemeende goede taarten uit. Of de taartenbakker in zijne vuist heeft gelachen dat behoeft Diet gezeid te wor den! Maav de grap was niet ten einde. Deze brave taartenbakker doet zondag na de mis een kerkge- bod afroepen door den champetter waarbij hij de taartendieven verzoekt van de platen, kosten van zout, peperen bloem en, alszLet zoo meenen, de er in gebruikte boter te willen komen betalen. De vier kerels hebben zich van geheel den kermis niet durven vertoonen. Farceurs farcis! Foppers ge fopt Zij zijn daar zoo wel niet gelukt als over eenige jaren tot Nieuwenhove, op de Overaard, waar zeke re V. D. H. des 's morgens ging om zijne taarten uit den oven te trekken en zijne platinen nevens ledig vondt staaq,

De Volksstem | 1895 | | pagina 6