MIKMAKSCHES. Ds doolaards in Egypte. Parloir. Laatste Depechen. ABELIEKES. m KOOKKUNST. Erpmbodeeem. ZoiulaS c" veCTtion Stanley, tie fameuze reiziger in Afrika, gaat hem in Engeland voorstellen voor de Kamers. Geduren de dat to Potsdam, in Duitschland, een regiment pecrdovolk exerceerde to voet, zijn er 40 van hun peerdon weggeloopen'twas no koers gelijk zon dag hier de velocipedisten op d Esplanade. Ze zijn goed bezig te Londen met aan de Kathedraal van Westminster te werken; Westminster is gelijk men hier 't Aalst zou zeggen de Keizerlijke Vesten. Tot Geeranlshergen is men goed aan 't schilde ren in de hoofdkerk 't zal eene van de schoonste kerken zijn van 't Bisdom. Onze feuilleton is eene van de schoonste die er bestaat, nc keer dat ge begint te lezen, zoudt ge liever honger lijden dan uit te scheiden. Ai nnjn hondeken, tot Ant werpen né menheer die mee zijn hondje in een kompartiment. van den ijzeren weg trok zonder, kaartje, is veroordeeld geweest tot 21 fr. boete; er zouden er al veel den hond in braud laten. Tot Sambrof, nog al ver van hier, zijn er verledene week twee honderd huizen afgebrand; meer dan 2000 personen loopen op straat. Tot Uamburg in Duitschland 'gaat'riicn' Bismark één standbeeld oprechten van 30 meters hoog, van 5000 kubieke meters inhoud, en zal het gering sommeken kosten van 1 millioen mark. Tot New-York, hoofdstad van Amerika, zijn er 25 milloeh franks gestolen; hoeveel menschen zullen er daarmee zoo arm zijn als Job? De verjaardag van de slag der Gulden Sporen, is hier tot Aalst wel gefeest geweestop vele huizen wapperde do nationale vlag. Gezel Anseele heeft, vrijdag gebriest gelijk ne leeuw die mee zijne kodde in eene muizcvalle zit. 't Is te genwoordig een plezier om zien hoede socialistische volksvertcgenwoooruigcrs door de rechtbanken ver oordeeld worden, voor laster en eerroof; 't is die menschen hun dagelijks brood van deze week zijn er maar drij in de boete geslegen. Men spreekt hier tot Aalst veel van dat splinter nieuw hekken dat aan St-Joscplikcrk gaat komen zoo liet Schijnt is het iets bijzonder schoonde plans zijn bijna afgewerkt, gelijk er tot Wanzcle ecue halte komt; 't zal gemakkelijk zijn voor de menschen van Impo, Smetlcde, enz. De kerk van Erembodcgem wordt prachtig cn schoon, niet te veel belast of beladen. Op de kusten van Engeland, tc Stithead, is een ganschc boot vergaan, al de zeelieden zijn verdronken. Alle beginsels zijn moeilijk zei Luibrechts en hij at soep met ne voidt.' Men is in het ministerie van Spoorwegen bezig met studceren en blokkeorcn, of liet zou kun nen gaan om roiskaartjes uit te geven van 8 dagen. Tot Moscou, in Rusland, heeft de policie weder om eene samenzwcering ontdekt tegen de Keizer of gelijk ze in 't russisch zeggen tegen de Czar't is veel béter in die conditie koejongen te zijn, dan Keiler; hij mag nog zijne schoenen niet aandoen of zijne soldaten moeten eerst zien of er geenen dynamiet in zit.' Wat zullen do menschen nog al uitvinden?... In Amerika is er nu nen rijken boer met duizende en duiZcnde schapen, elnvel die vent houdt nu geen houden ne meer om de schapen te bewaken maar lianende hanen loopen rond gelijk de honden en als er hem een schaap te 'verre ris keert, vliegen z'er op. Straks zullen ze gaan vogels vangen meê katten. De velocipeden worden te genwoordig gemeen, dit heeft iedereen verleden zondag tot Aalst kunnen bestatigen, en alle man kan rijden. Tn het kort als er he student zal moeten zijn exaam passeeren 't zij voor docteur, aptheker, ingr-neur, akvokaat of gelijk wat zal d' eerste vraag zijn Kunt gij op het vclocipeerd rijden?.... Kön- nen sie auf die velociped fahren?...'tls uitge- lekend dat er in Europa dagelijks 2 duizend mil lioen stekskens verbruikt worden; Duitschland heeft er meest noodig12 per hoofd en pér dag, België 9, Engeland, 8, en Frankrijk 6. Kermis- Aalst is weeral den dieperik in.... Wacht 'ten doet: Zondag cn 8 dagen Groote Romciusche Eirkoers, in de Statiestraat en d'Esplanade. Al de feesten zijn bijzonder wel afgeloopen, surtoe den prachti- gen festival DOOR GTJIDO GEZELLE. 1 IN DEN LEUNSTOEL. In mijne jonkheid, leerzame lezers en lezeressen hebbe ik veel gereisd en 'roiidgèloopen, de manie ren van vele menschen aanschouwd en in hunne huizen cn steden verkeerdvele heb ik tegengeko men, dikwijls beu ik bedrogen geweest, nog dik- wijlder heb ik mijn eigen zeiven bedrogen! 'k Worde nu oud en strain, mijne oogen zijn verduis terd, 'k en zie 't, zoo wel niet meer als eertijds wat er al omme gaat; 'k hoorde eertijds beter ook. Mijn herte begint trager te slaan cn mijn puls en is zoo geweldig niet meer als hij placht tc zijn in do dagen dat ik jong was. Eene waarheid komt mij klaarder voor «oogén als ooit't is de altijd waken de Voorzienigheid die mij bewaard heeft. Een groot geluk hebbe ik cn durve ik genieten, zonder vreeze. en 't is van 's avonds, bij mijne kinderen en sommige, niet"vele, oude en jonge vrienden, te zitten koutenin den leunstoel, rond den heerd. De wind briescht daarbuiten als vooreu, maar Gedrukt bij Julius De Meester, te Roessela^re. ÏTIRPFPITTX Spiegels ging met Lui- lA lIHlMill I O.brechts ne keer naar den Beestenbof van Antwerpen, en stonden tc kijken voor die groote beesten, de Giraffen. Maar, Luibrechts, toch, zei Spiegels, waarom hebben die beesten zulkeu -langen hals Wel, antwoordde Luibrechts, weet gij niet dat Ousllcfcr inde natuur alles op ziju best heeft] gemaakt, niet te kort noch te lang Welja, zei Spiegels. He wel, 't is dood eenvoudig, hernam Lui brechts, indien die beesten zulken laugen hals niet hadden, hoe zouden zij kunnen over die grillen kijken CONFITUREN. Daar men midden in 't sai- soeii is om zijnen voorraad van confituren op te doen, wil ik er iets over zeggen. Vele menschen, j bijzonderlijk in de stad, denken dat hij moet van de pasteibakkers komen wil hij goed zijn dwaling, vrienden alle huismoeders moeten er voor zorgen hem zelf te bereiden en dit zullen zij kennen met den volgenden raad Confituren van roode genevers. Men plukt die tros bezieën met eeuen droogen achtermiddag daarna zei men ze op dc stoof, zoo gausch in hun geheel, bij voorkeur in eeue roode koperen pan. Let op er hem zoodra uit te doen als hij kookt steekt ze door den temst, weegt 't sap en doe er een gelijk gewicht goed broodsuiker bij laat hem nogmaals koken op een vuur dat hard aangaat, want hierin ligt de knoop; schuim hom goed en wilt gij hem nog klaarder hebben voeg er een lepel koud water bij laat nogmaals koken en schuim te rug. Dit tweemaal schuimen mag maar tien minu ten duren. Doe dan aanstonds uwe confituur in potten; 't best is hem tc verdeelen in kleine pot ten, die gij met eens kunt verbruikendes andcr- dags zal hij goed gesteven zijn.'Indien hij wel gelukt is, moogt gij gerust uw glas omkecren, hij zal niet druiper», eu zoo dik moet hij wezen om goed te zijn. Zet er dan papieren rondekens, in genever gesto ken, op eu plakt er nog een goed papier over. Wees gerust, hij zal hem zoo menige jaren bcwaTen. Confituur van Stekclbczicen. Zelfde berei ding, maar om zeer goed te zijn moet die vrucht voor hare rijpheid geplukt worden. Confituur van Moerbeziecn. Zelfde berei ding, maar wat minder suiker. Dit is eene bijzon dere remedie tegen de keelpijn. Gonfiïuur van Aardbtziecn, Eramboisen. Altijd dezelfde bereiding, maar op 500 grammen fruit 250 gr. suiker. Confituur van Krieken. Men laat de krie ken koken tot dat eeu deel van 't sap verkookt zij, doch niet langer dan tien minutenmen weegt het fruit en doe er een gelijk gewicht suiker bij nog maals laten koken cn goed schuimen. De helft van ft overgeblevene sap giet men in eene fleschdit sap bewaart hem zoo goed als de confituur en is onmisbaar in 't bereiden van hazen of kouijuen- stoverij, alsook gebruikte ik het altijd in 't berei den van roode kooien. De confituur doe men in pot ten zooals voorgaande is gezegd. Confituur van zwarte kersen is ook goed. Ins gelijks dezelfde bereiding als hierboven, maar op 500 grammen fruit 250 gr. suiker. Docli, pas op Dien confituur is maargoed om binst het jaar ver bruikt te wordenhij bewaart zich maar eenige maanden. Ons Roese. ijieinuuut^ti dagen, 4 Augustus,, ope ning der vermaarde en plechtige Begankenis tot de kapel van O. L. V. Ter Muren. Om 5 ureu 'sa- vonds solemneel lof en sermoen. Den 9,10, 11 en 12 Augustus sermoenen door oenen Eerw. Pater Redemptorist. Voor wijdloopigcr inlichtingen men leze de brie ven die de E.E. H.fl. Pastoors de goedheid zullen hebben in bet portaal hunner kerken uit te han gen. Wilt gij iu uwe noodwendigheden geholpen wor den neemt uwen toevlucht tot O. L. V. ter Mu ren. de deur is dichte toe, hij kan niet binnen 't is bij tende koud en mijne oude leden vragen om ver warmd te ziju, en ik verwarm ze; de storm die over 'thuis waait, 't ge bas van de honden, de duisternis vau den nacht brengen mij te binnen wat ik eer tijds al gehoord, gezien, beleefd en gedaan hebbe 'k vertelle 't aan mijn eigen zeiven en dat doet mij deugd. Het flikkerend heerdvierj dat ik zelve stoke en toesteke, is mij een alleraangenaamst gezel schap als ik alleone ben; zijnder andere bij mij,die lust hebben om te luisteren, ik vertelle en ik ver telle, en dat verwondert mij hoe zij, met oogen eu mond open, somtijds bij mij zitten te horken eu te luisteren, zonder te weten noch van ure noch van tijd, Ja, ik hebbe lange, verre en vele gereisd, en on der andere, gelijk Sint Joseph eu de oudere patri- arken, die mij nu vrienden geworden zijn, zoo reis de ik eenmaal dweers door cn rondom het land van Egypt en. Daar kwam ik op zekeren keer voorhij de stad Caïi o, eu ging in het klooster van Sinte Cathariua bezoeken, dat niet verre van daar op berg Sinaï gelegen is. Wanneer de goede kloosterlingen mij hunne andere kostbaarheden getoogd hadden, zoo brachten zij mij in hunne boekenkamer. Hier vond ik eene dubbele schrijftablet, met wasch beleid, en met eenon metalen knoop in 't midden van elk blad, die, op malkaar vallende als men dc tablet tqedeed, de letters belette te daken; daarbij wel 't Wij beginnen vandaag met ne raad voor de dienstmeidenAls ge met uwe meesters wil wei- staan, tracht dan van altijd uwe hazenschoenen aan té hebben en van een bolleken wat in uwe oo- ren te steken. Proficiat, Proficiat zeggen we, lieeren van 't Comiteit der velocipedistenNog nooit heeft men zulke schoone feest in Aalst ge zien; 't heeft u voorzeker veel moeite gokost, maar alia, de goede uitslag heeft uw werk bekroond. De manifestatie der socialisten was zondag te Brus sel ne fameuze fiasko. De koningin eu de prin ses Clementine zijn sedert dijnsdag te Spa geves tigd. Mijnheer De Burlet, kabinetsoverste, trekt na den zittijd der Kamers naar Carlsbad. Maar wat hooren wij daar van 't hospitaal van Aalst, waar die brave zusterkes met zulk hemelsckc zacht heid de zieken oppassen?... Ja, wat hooren wij?... 't En zijn geen manieren van daar van zes uren 's morgens die brave zielen in hunne rust gaan te storen, met tareesten en opspelen; geheel dc stad spreekt er van niet veroutweerdiging. Ne zekere kapitein Julhesvan Parijs, die in eenen luchtbal lon is opgevaren, is na vijftien miuuteu met geheel zijnen sinkelapinkel naar beueeugedonderdmen heeft hem met een gebroken been naar 't hospitaal gedragen. Hoe hooger men klimt, hoe lager men valt, zei Luibrechts en hij bleef zoo als het eenen waren lamzak betaamt in zijnen zetel zitten. Maar wanneer gaan die schandalen daar toch eens ophouden rondom St. Jozefskerk...? 'tis erne waren Congo, en zeggen dat men met een simpel hekken of zelfs met 435 fr plankeu dit alles kan be letten. Dijusdag morgend zijn zekere personen op de Wer f van de eene appelflauwte iu de andere gevallen als zij al dit groot nieuws vernomen heb ben De vrienden zien vertrekken op zijn onver wachts, dit nijpt nog al, niet waar M. Petrus Tot Ninove gaat er binnen veertien dagen op den tweeden kermisdag een gastmaal plaats hebben voor al de leden van den Volkskringrijk en arm jong en oud 't zal er al verbroederen tot spijt van de Roelanders die ter gelegenheid der gemeente feesten nog zelfs op geen rijspapken of geenen trot- boterham en zullen geïnviteerd worden. Drij dokteurs van Gheel zijn woensdag verleden te Ni nove afgestaptden weg niet kennende vroegen ze naar de Geerardsbergschestraat... Ze moesten daar niet verre van 't Sasken zijn om kousult te houden bij eenen droeven dompeleer die eene vijs ot twee los heeft... Alleenlijk van hoovaardigheid. 't Schijnt dat onze vierde man zoo verbeterd met die zeelucht van Knockc: Zijn vel verbruiut welMaar 'tis er toch veel koelder dan iu de Mculestraut 't Aalst, en daarbij dagelijks als cn- trainenr aan table d'hote zitten... Wat blieft er u, mijnheer? 't Is nu zeker en vast dat Mgr Waffe- laere de nieuwgenoemde Bisschop van Brugge ge wijd wordt den 25 dezer maand. Ze hebben nu 't llcrdersera eenen guide of wegwijzer uitgegeven waar al de straten van Aalst op aangeteekend staan die op de gendarmerie niet uit en komen... Al de ze die van dit sterk soldatenlaken dragen kunnen er zich eenen aanschaffen voor de modieke som van 5 centiemen. Ne valschaard, alwaar hij maar eens openhertig en alwaar het dan nog te Parijs, uitkomen doet het toch,al moesten de kool- marchands het uitbrengen. Volgens dat men ons verzekert zijn de patatten te WELLe nog nooit zoo goed gelukt als dees jaar... Indien Lowie ka- tors nog leefde zeide ons maandag een braaf boer- ken dier voorbeeldige parochie, de patatten zouden tea minste 3 frank per zak meer gelden. Bra vo!! Vivan DENDERW1NDEKE! Men meldt ons dat er daar zooveel brave menschen ons Stemme- ken bijeen houden. En te LOUISE-MARIE waar ze nog gedurig spreken van Pater Heyndrickx die er toch zulke schoone missie gaf, daar en is men van geenen tel meer als men ons Stemmeken niet en leest. Niemand die liever kersen eet dan onze prinses Clementine... Over eenige dagen deed zij hare voiturc op de Place de la Liberté stil staan voor eenen fruitwinkel eu deed eene hofda- zestig, of rond de 't zestig, boekeu aan den muur geen boeken zooals gijlieden gewend zijt te zien, staande op bauken of op boorden, iu eeu boekrek, maar gerolde perkeminen boeken, hangende aan lederen riemen. Ik nam een af van den nagel waar op zijue rieme vast zat, en dan nog een, eu nog een, en ik keek erin. 't Eene was, geloove ik, eene verzameling sermoenen, 't ander had betrek op kerkdienst en plechtigheden, en 't derde was een rollc gebeden. Eindelijk uit het duisterste en bet meest bestoven hoekske van de kamer haalde ik een klcen boekske voor den dag, dat allernetst en allerschoonst geschreven was 't Is jammer dat muizen cn ratten geproefd hadden om daar gebruik vau tc maken, want de eerste bladjes eu de laatste waren grootelijks geschonden. Ik las erin, en peis- dc bij mijn eigen zeiven dat zoude misschien an deren ook kunnen aanstaan, 'k Vroeg of het de goede kloosterlingen van eeuig nut of oorbaar was. Neen 't,zeiden ze, nochtans, het boekske heeft weerde en daarom, die 't begeert te hebben moet er duist piasters vooren geven 1 't Is u ge daan, zei ik, cn 'k duffelde 't in den zadelzak van mijnen muilezel, gaf de somme die ze vroegen, en kwam naar Caïrowaard. Daar liet ik mijnen ha- zaard liggen, al den tijd dat ik in over-Egypten aan 't reizen was. Zelfs moet ik u zeggen dat ik bij kans geen tijd en hadde om er iu te lezen, vooral eer ik aan boord van 't vierschip lag, en weêr op weg vras naar Vlaanderen, Meuig ure heb ik dan me die haar vergezelde er drij kilos gaan koo- pen. Erdabi de cochon, zei .Spiegels en in plaats van 's avonds rijstenpap en stoeflonkuil en foeffen te eten, kontenteert hij zich thans met een eenvou dig botcrmclkpapken.... 't Is een klein kostjen cn 't staat net. Waar blijven de werken Wanneer gaat de zoogezegde kristene volksp u - tij nu eindelijk eens beginnen met hare beloften te volbrengen? Vóór de kiezing, op hunne mootiu- gen, twee ureu lang om te vertellen wat zij gingen doen voordon boer en den werkman. Tot hier toe was er nog niet gedaan voor 't volkde workmans- kringen, de vakvereenigingen, de boerenbonden, de veeverzekeringen, dat telde allemaal niet, en daarbij dat was allemaal slecht. Maar nu ging het een ander spel zijnde zoogezegde kristene volks partij ging alles heriurichteii, en veranderen, on verbeteren. Op veertien dagen zoudt ge de wereld niet meer gekend hebben. Waar blijven nu de werken vau die onbaat zuchtige volksvriendeu? Wat bobben zij nu al in gericht? Nog geen enkelen boerenbond voor de landbouwers op geen éóne gemeente. N og geeue enkele vakvcrecniging voor 't werk vol k of den stieldoendeu man. Geeue ziekenbeurs, of spaarkas, of veeverzekering; niets hebben ze tot stand gebracht, niets Het, doet, ik zou liegen; zij hebben wel iets tot stand gebracht: den strijdpenning. In hun bureel hebben ze nen offerblok gezet, waar M. Petrus't sleutel keu van heeft. Om het geld wat te doen afkomen, laten ze toe aan al wie 5 cent geeft, van cone on- noozclbeid, of zelfs eene bedekte verwijting tegen een of ander katholiek in hunne gazette zotten. Zij hepen dat die strijdpenning nog al een net. stui verken zal opbrengen. Er moet toch gezorgd wor den voor de broodwinning! Eu voor wiens brood winning kunnen ze beter zorgen dan voor hunne eigene'? De boeren en 't werkvolk zullen ze paaien met Beloften, cn met schoone woorden in hunne gazet. De strijdpenning dus, is de eerste cn oenigste in richting van die zoogezegde kristene Volkspartij. Dat is de moeite weerd, hé! alzoo den boer, den burger en den werkman bijstaan! Poecha. Tiat, hertelij k dank. Wat dunkt u van't Kerkelijk nieuwa? A. A. Goeie moed; er wordt veel gelezen 1 A. B, zijn de menschen goed thuis gekomen T. F, veel nieuws; Tot Zondag en acht dagen Lode, veel beloven en weinig geven uw gebuurte verbetert veel 1 Nonkel, opge past we verwachten het beloofde. Snocck, we rekenen op u voor de naaste week. Vr, ten Velde, éénen keer is geenen keer, zellc. Vr. A. te Velm, dag, uur en minuut zullen u per brief bekend gemaakt worden. Vr V. G.te N. Waarom ons deze week vergeten Couragie maar 't is voor 't goede. Moed en altijd moed. Vr. te Chislehurst, veel slechte ci- garen gaan er uit Aalst vertrekken. Vr. E, te F. De correspondenches en de advertenches blijven zoo lang weg De complimenten aan Zwarte Jan dat wij hem eens zullen hekelen voor zijn D. ..rij. M. N. E. Gee- rardsbergen, die prenten hebben wij niet. Jcs. de compl. van Mil. (Pee Telefoon). lu Uit OOSTENDE De lieer Carbon heeft, 0111 gezondheidsreden de kandidatuur, die hem aange boden werd, niet kuuncn aanvaarden. De kandi daat der katholieken zal zijn de lieer De Ro, ad- vokaat te Brussel. 2° Uit LONDEN Sir W. Harcourt, oud-minis ter, is niet herkozen te Derby. 3° Uit KERKXKEN Over de G00 tabakplan- ten zijn hier door kwaaddoeners uitgetrokken, 't Roept wraak 4" Uit SOFIA M. Stambouloff is door <lrij moordenaars aangerand geweestzij hebben hem verscheidene dolksteken toegebracht, en eeu revol verschot op hem gelost. 5° Uit BRUSSEL Op de vereeniging der rech terzij heeft de vierde man eene herrebekkerij ge had met den heer Senator Bethu 11e 't zou hem kunnen berouwen. G° Uit MIDDELKERKE I)e kandidaat der scheurmakers, hier gekomen om eene meeting te geven, heeft het met loopen moeten halen. 7° Uit DERUNNA (Congo) Dc luitenant Ge- rard-Amatus Janssens, geboortig van Oostende, oud 36 jaar, komt hier te sneuvelen iu een gevecht tegen de Araben. besteed om liet te leereu lezen, verstaan en ver staanbaar Vlaamseh maken, immers het was Grieksch, eene oude vreemde tale, en 't geschrift stond vol kortingen, waardoor de moeielijkheid niet vele en verminderde, integendeel. 'k Gerocht erdoor! en hier is't, zoo 't gaat en staat, in 't Vlaamseh gezet, uitgenomen 't gene de muizen of de ratten daarvan ongelukkiglijk in Kun ne maag verteerd hebben. Dat spijt u zeker 1 Dit heeft mij nog eene moeite bijgebracht, te we ten van, in andere boeken en geschriften, het be gin en het einde van mijn gevonden boekje te moe ten gaan zoeken. Voor wat het begin aangaat, 't schijnt dat er, over drie honderd jaar 11a Christus tijd, te Ombi in Over-Egyptenland, eene Chrlstene familie woon de, te weten, vader, die Baselis biet, moeder, Thc- cla, en drie kinders, Jan, Cyrilla en Philip. Mijn boekske van duist piasters is een soorte van historie, die Jan moet geschreven hebben in den tijd, en waarin hij vertelt hoe die familie in de wildernisse leefde eu hoe en waarom zij tot do wildernisse hunnen toevlucht hadden genomen. Ik late mij voorenstaan dat de muizen of de ratten op- geëten hebben hoe zij te Ombi gekomen waren, en hoe 't hun daar al giug. Jan moet rond de zestien jaar oud geweest zijn, als hij zijne historie begost, dat ziet men klaar wat verder, Cyi illa veertien en Philip tien jaar.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2