RONDOM DE WERELD. TENTOONSTELLING BUITENLAND. KERKELIJK NIEUWS. STA-DJyriEZJWS. GeerardsberarenVerleden zondag LA NDBOUWLEERGANG Eene oude rekening. STAD AALST PRIJSKAMPEN. BOUWKUNDE. Prijskamp 1. Timmerwerk. Men vraagt cone samenstellende reeks van alle moge lijke te gebruiken vergaderingen in den Timmer. De keus van het hout is vrij. l>e afmeting ingsgelljks, nochtans om eenige eenheid in den Prijskamp te bekomen ware het geraadzaam dat do uitgevoerde .stukken de helft hunner uitvoeringsgroot te hadden. 6 Prijskamp 2. Schrijnwerk. Men vraagt de uitvoering op wezenlijke grootte van in zuiver dennen-hout van eone Binnendeur, waarvan eene teekening ter inzage der belanghebbenden gesteld is ten lokale der Houtbewerkers, bij den lieer Alfons Van den Eynde, by de Kerk. Prijskamp 3. Meubelwerk. Men vraagt de uitvoering eener eiken-houten Coulis setafel in Vlaamschen stijl", waarvan de prys de 150 fr. niet overtreft en waaraan twaalf personen moeten kun nen plaats nemen. Alleen de goede opvatting en de gelijkheid van uitvoe ring zullen by de beoordeeling worden in acht genomen en het. Bestuur behoudt zich het recht voor, het be kroonde stuk tegen den bepaalden prijs aan te koo- pen. Prijskamp 4. Marmerbewerking. Men vraagt de uitvoering eener marmeren schouw, waarvan de prys de 100 fr. niet overtreft. De keus van do marmers is vry men zal de aanmer kingen van den Pryskamp 3 ook moeten in acht ne men Prijskamp 5. Beeldhouwkunde. Men vraagt de uitvoering in hout, steen, pleister of pot aarde van een panncel in renaissance stijl, 0,70 hoog op 0,4o breed. 01 Prijskamp 6 - Houtschildering. Men vraagt de uitvoering van een panueel notelaren- hout van l,2o hoog op o,55 breed, oen panueel ouden eik en een panneel acajou van dezelfde afmeting. De mededingende stukken moeten op papier of doek geschilderd en op ramen gespannen zyn. Prijskamp 7. Marmerschildering. Men vraagt do uitvoering op wezentlijke grootte der marnierschildering van een deel eener vcstibuul van 4 meters hoog. De mededingende stukken moeten bestaan uit de schildering van liet beschot (Lambries) op wezenlijke hoogte en l,5o breedte en uit deze van hel boven panneel in Bréche-violet, op de totale hoogte van 2,5o m. De gebruikte marmersoorten voor banden en moulu- ren moeten overeenkomstig zyu met 't Bovenpanneel. De niededingende stukken moeten op papier of doek geschilderd en op ramen gespannen zijn. Wordt Voortgezet.) AALST. Rijwielfeesten*De bloemenstoet, ingericht door den Aalsterschen Veloclub, en die zondag zijnen doortocht in de stad maakte, was boven alle verwachting. Zelden krijgt men hier iets zoo verrukkend en schoon te ziende heeren in richters halen eere van hun werk, en wij verhopen wel dat zij het bij Kermis-1895 niet zullen laten. Maandag avond doortrok een lichtstoet, per ve- lo, onze straten en nogmaals dwong hij eenieders bewondering af. 't Was prachtig die duizende bloe- mekens, wimpels en linten, beglanst te zien door het fantastisch licht van honderden en honderden ballenskens cn lantaarns. Wat er vooral fel in opge merkt werd was een transparant-toestel welke hul de bracht aan een der dapperste wielrijders van den Aalsterschen Veloclub. Nogmaals hoeren, proficiat en hartelijk dank! Drukfeil. Wij schreven verledene week dat de knecht uit de Broeders der Christelijke scho len, bij het terugkeeren van den post eene som van 64,00 frank miste; 't moet zijn de somme van 52,20 fr. Tentoonstelling. Groote feesten zullen ter gelegenheid der tentoonstelling van 15 tot 23 Sep tember plaats hebben. Aan de tentoonstelling worden toegelaten alle voortbrengsels onzer stedelijke nijverheid, alle proefwerken en uitvindingen der verschillige am- Nu, de titel of de name van 't boekske was ook afgeknaagd, zoodanig dat ik zal moeten beginnen mot mijn verhaal te herdoopen, en eenen name te geven, bij voorbeeld DE DOOLAARDS IN EGYPTEN. 't is al dat er Christenen waren te Ombi. Va der was zeer wel aanzien in de omstreken, en met dat hij van de welhebbendste was daar vroeg nie mand achter onze religie. Was 't ievers Isis-feeste, ot eene andere afgodenplechtigheid, wij bleeveu doorgaans te huis, en op andere tijden en was er geen verschil tusschen de maniere van doen van 't volk ten onzen opzichte en ten opzichte van andere lieden van onzen stand. Wij woonden op zekeren afstaud van den Nyl in eene leegte van steenachtigen grond, en. met dat wij moesten lecrcn den eigendom gadeslaan en on ze lessen oppassen, alle dage, zoo bevonden wij dikwijls dat de tijd te kort was om al te doen wat wij hadden willen doen. Vader was altijd daarop uit om ons ten nutte te stellen hij moet eens of anders, 't dunkt mij, vooraf geweten of vermoed hebben wat er ging gebeuren --- en wij waren preusch omdat wij aan 't hoofd stonden en de bes te waren van al die boge of smijtlap voerden, van aan Ombi tot aau Syene, langs den Nyl. Op eenen zekeren avond, 't was in Maarte, waren bachten, alsook alle voorwerpen van den Aalster schen handel. De politiek alléén wordt er buiten gesloten. Prijskampen zijn uitgeschreven voor de bijzon derste vakken. zij n al de zwarte ker sen van Mej. E. gestolen geweest. Des anderdaags wierdt zij verwittigd, per postkaart, dat de kersen haar zouden terug gezonden geweest omdat zij in de goesting der dieven niet vielen. En, waarlijk, maan dag, in den morgen, zijn zij, zeer wel geambaleerd, aan de eigenares besteld geweest. Ade° em Verleden zondag, op de kermis, hadden eenige jongelingen den ge- heelen nacht van de eene herberg naar de andere geslenterd. Te middernacht komen ze uit eene dans- kroeg, onderweg krijgen zij twist, en weldra ont staat er een hevig gevecht. De messen worden ge trokken, en, na eenige oogenblikken, ligt een jon geling van Sint-Laureins badend in zijn bloed ten gronde neder. Eene breede en diepe wonde is hem aan 't hoofd met een mes toegebracht; hij verkeert in een zeer bedenkelijken toestand. Men speurt den dader op. Denderwiiuleke. Dezeweekbezoch- ten wij deze schoo- ne en manhaftige parochie, cn wij brachten ook een bezoek aan de schoone groote kerk. Heere zéé, daar trof iets ons oog! De plinternieuwe Commu niebank, vervaardigd door onzen stadsgenoot M. Van Calenbergh Robrecht! Wij durven rechtuit zeggen dat al wat er in De Volksstem over dat kunststuk geschreven werd, verre beneden de waarheid gebleven is. 't Is een echt meesterstuk. Wij bewonderden er ook den schoonen Kruis weg van M. J. Meganck, ook een Aalstenaar. MALDEGHEM. De gezondheid van den E. H. Pastoor van Maldeghem is merkelijk verbe terd doch hij verblijft nog altijd in 't Kneipgesticht te Sleydinge. De Volksstem zal een goed gebed storten om de volkoinene genezing van den braven Herder te be komen KAPRYCKE. Aldaar zijn de menschen nog niet uitgesproken van die ontelbare menigte Xa- verianen, welke daar over veertien dagen verga derden. Het Genootschap van Ivapryckeis een der* bloeiendste die er bestaan. Ook ontzien de Geeste lijken der parochie zich geene moeite, noch zelfsop- offering. DUITSCHLAND. Saksen. Prins Maximiliaan ran Saksen, zoon van den broeder des konings heeft zijne theologische studiën te Eichstatt geëindigd en zal in de maand Juli tot priester worden ge wijd. Prins Frederik van Schmnburg-Waldenburg, vermoedelijke erfgenaam van het majoraat en luite nant bij de ruiterij der lijfwacht in Duitschland, heeft zich op het onverwachts tot den Roomsch katholieken godsdienst bekeerd. Die bekeering wordt vooral aan het hof en in de hoogere kringen druk besproken. Die bekeering verwekt nog meer opzien, daar de prins volkomen het vorstelijk bevel over het hoofd heeft gezien, dat dagteekent van over zestig jaar, en waarbij elke Saksische burger, die van godsdienst verandert, gedwongen wordt ten minste vier weken voor de kerkelijke plechtigheid (hier is het de doop), den dominee te verwittigen. Het katholieke Duitschland wil zijnen uitste kenden weldoener, den beroemden Windtborst, niet vergeten. Zijne gedachtenis gaat vereeuwigd worden door een standbeeld, dat in de aanstaande maand zal onthuld worden in de stad Meppen, welke Wind- horst vertegenwoordigde in den rijksdag. wij aan 't spel, boven op eene hoogte, vader was zoo seffens van 't stuk gekomen, Cyrilla en moeder zaten en sponnen, voor de deure, want het was warm weder, als wij den goeden ouden Phile mon langs de strate van steewaards zagen komen. Vader ging erbij, ze klapteu wat aan 't huis, en dan, altijd maar over end weder, over end weder, langs den komkommerhof, wel eene geslegene ure lang. Eindelijk zagen wij den priester zijnen weg weêr naar 't dorp voortzetten, terwijl vader bene den de hoogte stond, en winkte dat wij moesten omleege komen. 't wordt late, jongens, zeide hij, terwijl wij naar hem kwamen geloopen, en 't is tijd om te etengaat bij moeder, ik moet uit. Schilt er iets, vader? vroeg Philip, en 't en verwonderde mij niet dat hij dat vroeg, want ik en hadde vader nog nooit zoo zwaarmoedig gezien. Ge 'n kunt het gijlieden niet gebeteren, zei vader daarop, noch 't een noch 't ander, maar, zee- re, biunen, en, als ik van den avond niet t'liuis en kome, ge 'n moet niet verlegen zijn 't Eu was geen geestige maaltijd die wij hadden dien avond. Moeder en wiste van niet, maar 't was klaar dat zij met achterdenken lag; en, van den oogenblik dat de eiers op tafel lagen, tot dat de appels daaraf gingen, en wierd er zeker geen tien woorden gesproken. Seffens moesten wij naar bed de, van als wij geëten en gebeden hadden. 'sAnderdags, en den tweeden dag, ging 'tal Zondag, 21 Juli. St. Hieronymus Aemilianus. Vaudaag 't Evangelie van de valsche propheten. u Wacht u, zegt Christus, van de valsche prophe ten, die tot u komen in schaapsvellen, maar die in wendig roofzuchtige wolven zijn. Gelijk er valsche propheteu en leeraars opge staan zijn ten tijde der Apostelen, zoo zijn er he dendaags nog. Zij hebben den schijn voor 't goed en voor 't volk te werken, maar hunne werking is schijnheilig. Volgt zulke niet, want zij doen veel kwaad. Maandag, 22. H. Maria Magdaleua. Dijnsdag, 23. H. Apollinaris, bisschop en martelaar. Woensdag, 24. H. Christina, maagd en mar telares omtrent het jaar 500. Donderdag, 25. - - H. Jacobus, Apostel. Vrijdag, 26. UI. Anna, moeder van O. L. Vr.; patroones der christene moeders. In Siut-Martens- kerk t'Aalst bestaat sedert honderde jaren het Broederschap der H. Moeder Anna. Zaterdag, 27. H. Pantaleo, geneesheer en martelaar in 't jaar 303. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Vanden Abeele, pastoor van 't Gast huis, te Aalst, verwisselt van plaats met den E. II. Roegiers, bestuurder der Broeders te Oostacker. De E. II. Van den Breen, onderpastoor te Bas- sevelde, is pastoor benoemd te Wanzele. postzegelw. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzeuden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekcud goed werk, ten voordeele der Missiën. GEMEENTE WOUBRECHTEGEM. TEZST HUIZE. 1.Onder de naam van onderlinge veeverzekering verstaat men eene maatschappij door landbouwers onder elkander gesticht, en welke voor doel heeft hare leden schadeloos te stellen in geval van ver liezen welke deze in hunnen veestapel zonder hunne schuld, ondergaan. Het is onbetwistbaar, dat dergelijke sociëteiten den landbouwer en vooral den geringen landbou wer uitstekende diensten bewijzen. Hue velen zijn er niet inderdaad, die gansch ten onder zijn gebracht ten gevolge van bijzondere sterfgevallen onder hun vee. Men vergete het niethet is maar uit den stal dat de boeren nog eenig geld trekken, en den stal dood, is alles dood! 2. Eene vrije onderlinge veeverzekering op elke gemeente is zeer zeker te verkiezen. Het is voor eerst bekend, dat er gewesten zijn, waarde geval len zich vrij talrijker voordoen dan in andere. In de verplichtende veeverzekeriug door den staat voor gansch het land hoeven er tal van toezicht u-s aangesteld te worden, die ook allen moeten be taald Avorden. De ondervinding heeft ingsgelijks bewezen, dat er in eene verplichtende veeverzeke ring altijd meer aanleiding gegeven wordt tot be drog. Het is den plicht van den staat niet, zoo lezen wij in den Almanak van den Laudbouwersbond van Oost-Vlaanderen, op zich te nemen de ver plichtende veeverzekering te stichten Deze verze kering is onvoldoende om de rampen tegen te wer ken, en Avat meer is, deze die niet vreezeu de maat schappij te bedriegen, zouden er de meeste voor- deelen van genieten. In de provincie Luik wa? er onlangs eene ver plichtende veeverzekering, tot stand gekomen, welnu, die is gansch en geheel mislukt, ten onder gegaan. even aardig en wonderlijk in ons huis. Vader scheen hoe langer hoe zwaarmoediger, en 't Avas al dat wij hem zagenhij Avas in 't dorp of hij vrocht ep de stukkenen, een keer dat ik onvoorziens bij moeder kAvam, zag ik wel dat ze geweldig geweend hadde. 'k Ed mocht niet weten waarom, maar g'en zult het maar al te vroeg geware Avorden, zei ze, u jongen, r* Ten langen laatsten, op den vierden dag, korts voor zonnen ondergang, stonden wij, ik en Philip, naar eenen snölboot te kijken, die den Nyl op voer, als Cyrilla naar ons kwam toegeloopen Ge moet seffens naar huis komen, riep ze, va der zegt het, hij heelt ons wat te zeggen. De secreten gaan nu misschien uitkomen, Gyrilla, weet gij wat er op handen is zei ik. 'k En Aveet ik van niet, antwoordde ze, maar, haast u, gij moet seffens komen, vader zegt het. Wij liepen 't huizeAvaard, en vonden A-ader zitten in moeders werkkameronze getrouwe slave Di- philus stond daarbijna vader en moeder en zagen wij niemand liever als dien slavehij was droefgeestig, moeder ook, wij en hadden ze nog nooit alzoo gezien. Wat vader aangaat, het scheen dat hij besluit genomen hadde, en hij zag er te be ter gezind uit. Wel, kinders, zei hij, 'k moet u wat zeggen, maar, buiten Diphilus, en moogt gij er aau nie mand \ran roerenhy weet geheel de zake. De an dere slaveu en Aveten van niet, en moesten ze iets 3. Eene vrije veeverzekeriug kan op twee bijzon dere grondslagen ingericht wordenofwel de ver plichtende vleeschafhaling ofwel inleg zonder vleeschafhaling. De eerste manier van doen bestaat hierin, dat de medeleden verplicht zijn het vleesch, in evenredig heid van hun getal verzekerde beesten, te komen afhalen aan eenen vastgestelden prijs. Dit vinden wij zeer schoon. Daarbij het is profijtiger dan met inleg zonder vleeschafhaling; op die Avijze is ieder een verplicht een deel vleesch te gaan halen en een groot deel van de beest wordt alzoo reeds betaald. De verplichtende vleeschafhaling leidt nog audere voordeelen aan en is juist om die rede ten zeerste aan te bevelen. 4. In mijn dorp zou eene vrije A'eeverzekering best ingericht worden volgens de eerste voorwaar de, 't is te zeggen met de verplichtende vleeschaf haling. Aldus zal de verliezer zijne geburen niet moeten schoon spreken om zijn vleesch kwijt te gera ken. HIL. DE GRAEVE. Zekere Jacobus Van der Speten, schilder, eeui- geu tijd geAverkt hebbende in de kerk van Broek dorp, eischte voor dagloon en levering de somme van 96,10,00 guldeus Brabautsch courant. Daar de kerkmeesters dat wat al te zwaar gepeperd vonden verzochten zij hem eene gedetailleerde rekening te willen opmaken, ten einde zoo beter te kennen wat onzen baas zoo al bijzonders had verricht. Hierop ontvingen zij des anderendaags deze rekening, Debet de heeren kerkmeesters van Broekdorp, aan baas Van der Speten, voor schilderwerk, dag loon en audere onkosten erbij. G. S. D. 1Een boom geplant in 't aarsch para dijs- 1,03,00 2. Pontius Pilatus schoon gemaakt en eene nieuwe muts opgezet. 2,00,00 3. Den haan A'an Petrus een steurt in- gesteken en van pluimen veranderd. 114,00 4. Eenen nieuwen moordenaar aan 't kruis gehangen6,00,00 5. Den linker vleugel van den engel Gabriël verguld en drij pluimen iu- gestekeu. 2,10,05 0. Den hemel vernieuwd, een dozijn sterren iugesteken, de zon verguld en de maan gekuischt. 10.10 06 7. Eva een paar nieuwe schoenen ge maakt. 1.00,00 8. De vlammen van 't vagevuur ver- nieuAvd en eenige zieltjes gerepa reerd. 4,12,03 9. Herodes een niemven tabbaard aan gedaan. 2,00,00 10. 't Vuur van d'hel wat opgekoterd en een nieuwe tang gemaakt voor Lucifer. 3.12,00 11. Tobias een paar nieuwe botten ge geven. 1,09.08 12 Den ezel van balam zijn oorengekort cn zijn ijzers vernieuAvd. 2,06,05 13. Het aangezicht van Sara drijmaal gewasschen rechtgezet en dan ver nist. 9,14,07 14. Het achterdeel der ark van Noë ge teerd twee vuistpannen opgelegd en een venster in gesteken. 8,10,00 15. De verloren zoon wat lappen op zijn broek gezet; zijn verkens den steert gekruld en ander eten in de bakken gedaan. 12,00,00 16. Sinte Pieter uen vlassen baard aan gedaan. 3,08,02 17. Den toren van Babel voltrokken. 4,03,04 18. Het slot van den hemel gerepa reerd. 1,00,01 19. Een dobbel poort aan d'hel ge maakt. 6,15,01 20. 't Laatst oordeel vernieuwd. 12,00,00 Tezamen 96,10,00 geware Avorden, 't ware genoeg om al te bederven dat ik beraamd heb be. Wij beloofden te helpen zwijgen, maar wij ston den op heete kolen om te weten wat er ging uit kamen. - 't Is nu al vier dagen geleên, zei vader, dat ik wete dat het gouvernement van zin is de Christenen van kant te helpenhet keizerlijk besluit is getee- keud, en 't zal ten uitvoer gebracht worden, naar alle waarschijnelijkhcid, op eene strengere wijze als ooit te vooren, 't is gelijk in welke vervolginge. Onze gouverneurdie zoo geeru de vriend van Cae sar is, en zal 't niet laten van al te doen dat hij kan, om spoedig te beginnen en een voetje vooren te hebben. Nog drie of vier dagen, ten langsten, zal 't voor ons of de afgoden van 't gouvernement te aanbidden zijn, of te sterven, 't een of 't ander. Wij horkten daarnaar als of ons lijf en leven aan vaders woorden hing. Hij zweeg wat, en dan sprak hij wederom - Nooit, zeide hij, en hebbe ik het voor wel en goed aanzien 't gene sommigen, 't is waar, bij iu- gevinge van God kunnen gedaan hebben, te weten bij den gouverneur gaan en zeggenhier 1 'k ben Christen! 't Eu is niet, hope ik, omdat ik geen ijver genoeg en hebbeben ik ooit gevangen, met Gods gratie betrouAv ik wel dat ik stout getuige- nisse zal durven geven voor God en de menschen. (Wordt Voortgezet).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3