RONDOM DE WERELD. NIEUWENHOVE Onkerzele. eenen jachtwach ter van M. De M. KAREL DE METTE. IN DE KAMER. KERKELIJK NIEUWS. Moord Moord ONZE STADSGENOOT, Moord op oenen Jachtwachter door eenen Lavyer, op de grenzen van Vlaanderen en Brabant. Tot Vollezeele huurt M. De Scoumane van Ecaus- sines de jacht en heeft er eenen jachtwachter. Dé ze gaat zaterdag avond tusschen 8 en 8 1/2 uren op ronde, vergezeld van zijnen broeder. Nauwelijks zijn zij eenige minuten het veld in of zij kooren eene scheut afgaan in de directie van Nieuwenhove. Daar het niet verre van hun kon wezen zoo begeven zij zich langs van waar de scheut hun scheen te ko men. Na eenige minuten gaans zien zij van verre iemand zeer gaan; zij halen hem in, dik over dun door 't veld. De vluchteling komt op de straat van Nieuwenhove en na 2 a 3 minuten dezelve gevolgd te hebben springt hij eene partij tarwe in, gelegen op het grondgebied van Waerebeke. De gebroeders Bourgeois vofgen er hem van na bij en Leopold, de jachtwachter, roept hem: Tist, jongen, sta! Ik ken u! Hierop keert de vluchteling zich om en legt aan op den jachtwachter. Deze den loop van'tgeweer op hem gericht ziende want zij waren geen 10 meters van elkaar, draagt den arm voor het hoofd om de scheut af te weeren en terzelvertijd krijgt hij eenen bal in vollen voor arm die grat af is; eenige loodkorrels zijn in de linkeroog gedrongen die uit is en eenige (wat nog veel erger is) in de hersens. De ongelukkige jacht wachter zakt op den grond en zijn broeder probeert om hem recht te trekken maar is er onbekwaam toe daar de jachtwachter een zeer groote zware jongman is. Ondertusschen vlucht de moordenaar weg. De broeder van den geschoten loopt al weenend in het naburigst huis, eene herberg bij J. B. De Backer, op Nieuwenhove. Men eindigde er het avondgebed als Bourgeois vroeg of men hem wilde helpen zijnen broeder bezorgen die men daar kwam te schieten. Men nam eene ladder en een kussen waarop men den erg gewetsten naar de herberg bracht en de wonden uitwaschte. Geburen kwamen bij en in al- lerhaast wierdt er om den doktoor geloopen naar Denderwindeke, om gendarms naar Vollezele en om M. den Pastoor naar Nieuwenhove. Deze kwam er omtrent de 10 1/2 uren toe met Onzen Lieven Heer en de Heilige Olie. Op het verklaren van den doctoor dat de berechting dringend was, sprak Le opold zijne biecht met volle verstandsvermogens. Daarna ontving hij de overige Sacramenten der st. wenden. Zienlijk leed hij bitterlijk. Het ongeluk kig slachtoffer, even als zijn broer, verklaarden den it ordenaar te kennen en gaven den naam op van 1 B. Van Lulle. Daar de moordpoging op Vlaanderens grondge bied gepleegd is, zoo zijn de gendarmen van Volle zeele rond middernacht van de plaats der ramp •aar Geeraardsbergen vertrokken om er de brigade inlichtingen te geven. Zondag om 2 1/2 uren van ien morgend stonden er reeds zes gendarmen te pe^rd van Geeraardsbergen, om het onderzoek, door den brigadier van Vollezeele begonnen, te vol trekken. Bij of voor het opkomen van den dag tra den zij reeds binnen de woonst van den vermoede- lijken plichtigen J. B. Van Lulle. Deze bereidde zich om naar Enghien te gaan, Hij wierd aange houden en, de menotten op de duimen, brachten er hem twee gendarmen om 5 uren 's morgens bij M. Roosens burgemeester binnen. Een ervan vertrok in vollen galop naar de statie van Santbergen om het parket van Oudenaarde te verwittigen; omtrent 6 uren kwamen de 4 andere gendarmen met het ge weer dat naar men vermoed tot de misdaad zou hebben gediend. Drie andere gendarmen zijn dezen morgend vroeg van Vollezeele aangekomen zoo dat men tot Nieuwenhove zondag morgend vroeg als in Cyrilla hield heure hand vaster aan de mijne, daar zij bij mij stond en luisterde. Philemon, de priester, en vader kwamen uit den huize. Is 't nu vaarwel vroeg moeder. Toch niet! zei de priester, 'k Wil weten en zien dat gij wel op uwe kemels zit't en is maar een stapke van hier en ik hope, morgen dezen tijd, dat gij een goed getal uren wegs zult tusschen uliedeu en mij liggen hebben. Wij kwamen tot buiten den tuin en wij sloegen den klimmenden voetweg in, langs welken wij dweers door de rotsbrokken kwamen. Voorenop gingen vader en moeder met priester Philemon, ik en Cyrilla volgden, Diphilus en Philip waren de laatste. Nu was 't te zien wat vader al gedaan had de laatste dagen voor onze afreize. Al dat wij noo- dig hadden was vergaard, geschikt, gepakt, eu op kemels geladen. Niet en kost er ons meer verlet ten, en met het krieken van den dag, wij hoopten 't en minsten, zouden wij, zoo niet buiten gevaar, dan toch altijd zoo verre van de stad gerocht zijn, dat de gouverneur daar geen kanse meer en zou aan gezien hebben om achter ons te komen. De mane schong dweersch over de diepe strate, waarin wij gingen, zoodanig dat het beneden pek- donker was, de bloote rotsklompen die aan eiken kant van den weg omhooge stonden, en 't geblaas van den uil, die ginder verre langs den Nyl vloog, 't en was altemaal niet om op ons gemak te zijn een belegerde plaats was. De zoo schrikkelijke gekwetste Leopold Bour geois, leeft nog, is nog altijd min of meer bij zijn verstand en heeft in de tegenwoordig van J. B. Van Lulle verklaard dat deze het is die hij erkiiit als op hem geschoten te bebben. Er is groote vrees dat de jachtwachter zijne wonden niet zal overle ven. De vermoedelijke dader is zeer bedaard en heeft geene de minste wederspannigheid aangeboden toen men hem in zijne woonst is gaan aanhou den. Om 10 uren van den zondag voornoen komt er eenen telegrammeuit Oudenarde te Nieuwenhove toe, meldende de aankomst van het parket tot Santbergen om twaalf 25 min. Ondertusschen is Van Lulle bewaakt in het gemeentehuis door 4 gendarmen. Men zegt dat de gekwetste in zijnen doodstrijd ligt. De toeloop van de nieuwsgierigen tot Nieuwenhove was er zondag ontzaggelijk. Nadere bijzonderheden. In de boonprincessen van Van Lulle"heeft men ziju geweer gevonden met eene ledige kardoes er op, gelijk aan die men ge vuld in zijn huis gevonden heeft. Zijne kloppers passen in de voetstappen, in de nabijheid van de plaats der ïamp geprent. Zijne werkedagsche broek isgansch bemoerd, nat en bevuild. Toen de heeren van het parket bij don gescho- tcnen kwamen klapte deze reeds in en uit. Na veel vragen heeft hij nogmaals Van Lulle aangeduid als den plichtigen. Met den valavond heeft men den gekwetsten met de doodberrie van Nieuwenhove gedragen van uit de herberg, waar hij lag, tot in zijne woonst, op eenen afstand van 10 a 15 minuten. Later. De gekwetste is zonder ongeval in zijn oudershuis gebracht, maar men kon hem niet doen verstaan dat hij ten zijnen huizen lag. De dood na dert stillekens aan. Toen de vermoedelijke moordenaar van uit het gemeentehuis naar de statie van Santbergen, met het rijtuig van M. Lemmens van gendarmen verge zeld, vervoerd wierd, dan liepen er daar min of meer bedronkeue lavyers van do omstreken, en men vreesde onlusten, doch alles is zonder incident afgeloopen. Het slachtoffer is binnenst den nacht van zon dag tot maandag, om 10 uren, overleden. Geluk kig toch nog voor hem dat hij bij zijn volle ver stand is kunnen berecht worden. Laatste berichten. Aangezien de ongelukkige 3 of 4 uren voor zijne dood van uit de Vlaanderen naar zijn huis gedragen is in Brabant, zoo is het parket van Brussel, die dijnsdag of woensdag de lijkschouwing is komen doen. De betichte Van Lulle loochent krachtdadig alle schuld aan plich- tigheid. Voor den vermoorden Bourgeois, was het Van Lulle die de jachtwachter was en tusschen beiden bestond er sedert lang zekere vijandschap. Tegenstrijdig met het vroegere gemeld, was de broeder van Bourgeois nevens dezen niet als hij geschoten is. De lavyer was een stuk tarwe inge vlucht, de jachtwachter volgde er hem, in terwijl de broeder al rond het stuk tarwe liep met het ge dacht de vluchtenden te pakken langs den overkant als hij er uit kwam. Doch hij had de achterwacht. De vluchteling was de tarwe uit op de baande garde-chasse was er nog een tien stappen verre in toen hij riepTist, gij moet niet meer loopenik ken u! Hierop keerde de vluchteling zich om eu, gelijk men het aan het de met loodkorrels doorscho ten tarwe haren strooi ziet, moet de scheut vau op de straat in de tarwe geschoten zijn geweest. De broeder, in de nabijheid op het afgaan der scheut, heeft den vluchteling in brand gelaten en is zijnen ongelukkigen in de tarwe gevallen broeder Leopold ter hulp gesneld, Het overige kent men reeds. en 't dunkt mij dat wij al blije waren als wij in 't opene kwamen, aan eenen palmboom, waartegen 't landsvolk altijd Pharaos palm zei, God weet waarom. Wij hadden daar zoo dikwijls gespeeld in vroegere dagen, zijne heerlijke bladeren stonden nu helder te blinken in den manesching, en dichte daarbij zag ik drie kemels en onze slaven staan, of beter die onze slaven geweest hadden. Zij kwa men ons in 't gemoet, en, al is 't dat zij voortaan vrij waren, zagen zij er zoo onderdanig uit als of ze maar seffens gekocht en betaald en hadden ge weest. Ze vroegen aan vader of hij ze wilde weer aanvaarden, in geval dat hij terug kwarne, want ze waren liever slaven bij hem, zeiden zij, als vrij bij iemand el. Hij beloofde, kost hij ooit zijn huis en erve in rust en vrede weder binnentreden, dat hij, op de eene of op de andere wijze, zou werk gevon den hebben voor hun. Het scheiden scheen te wil len langdurig wordeu, maar de priester, die zeker zag dat het niemand eu kost baten, maakte het kort. Kinders, zeide hij, geen twijfel of God zal 't nog al in 't beste keeren, maar hoe langer gy het uitstelt te scheiden hoe meer nutteloos verdriet Laat ons liever knielen en ons zei ven en elkander Hem bevelen, die kan laten gdan in veiligheid en terugkeeren in vrede. Wij knielden gelijk 't hij verzocht, en als wij op stonden, zei vader Nugeen tijd verlopen en op OM eene frissehe kleur, eene zachte huid te hebben en aan geene bloedonzuiverheid te lijden zooalsdauw worm, puisten, eczémas, jeukte, is het voldoende zich van tijd tot tijd het lichaam te zuiveren met het voor treffelijk purgeermiddel 'Waltherypil genaamd. 1,25 frank. Kerchove van Gent. Ecu der vier jachtwachters die rondom den Raspailieünbosch, te Moerbeke- Onkerzele wonen, was in gezelschap van twee gen darmen van Geerardsbergen, in burgerskleeren, uitgegaan tot diep in den avond. Zij gaan aan de kerk nog een glas bier drinken, voor't scheiden; de gendarmen vragen om hem te vergezellen, maar de jachtwachter weigert, daar hij een geweer op de schouders had en zijnen grooten houd bij hem. Hij was nog geen tien minuten van de gendar men gescheiden, toen er opeens vier vijf mannen tegelijk uit het graan springenzij grijpen hem vast en geven hem zulken geweldigen slag op het hoofd dat hij ten gronde ploftzijn geweer viel hem van de schouders, Na hem nog erge mishandelingen toegebracht te hebben lieten zij hem voor dood lig gen. Zijnen hond namen zij mede. Later: Terwijl de garde-chasse, in de herberg op het dorp, een glas bier dronk, heeft hij twee kerels bemerkt, die ook eene pint bier dron ken, en twee minuten daarna weggingen. Dezen, met nog andere pensjagers, hebben den jacht wachter gade geslagen en gezien dat hij alleen ging bet veld ingcloopen en hem afgewacht. De hond is twee of drie dagen nadien weêr naar huis gekomen. De toestand van den garde-chasse is nog altijd bedenkelijk. OM de bloedarmoede le genezen, die zooveel onge makken veroorzaakt (zwakheid, hartkloppingen, bleek heid, uitgeputheid, tandpyn, bloedverlies en andere), is het voldoende ijzerinhoudende Pillen van Doktoor Ra phael gedurende eenige dagen te gebruiken. Fr. 1.75. Zooals wij onze Lezers verledene week gemeld nebben, moest er maandag 11. te Brussel eenen grooten prijskamp plaats hebben voor beiaardspe lers. De overwinnaar zou als beiardist uitgeroepen worden van den eersten beiaard vau België 's Hoofdstad, met eene jaarwedde van 3000 frs. .'t En viel niet te betwijfelenVoor die belangrij ke en eervolle plaats zouden menige kunstenaars naar den lauwer dingen. 17 beiardisten lieten zich opschrijven; die dan ook verleden zaterdag den beiaard van 't Brood huis mochten bespelen om zich wat te oefenen. M. Karei De Mette, beiardist onzer stad, had zich maandag naar Brussel begeven alleen om te gaan luisteren. Daar gekomen, de prijskamp, begintonder het Broodhuis, dit prachtig juweel van gothieken bouwtrant en over gansch de groote markt zag het zwart van 'tvolk.... Eenige vrien den van M. De Mette pramen hem, ook eens iets te spelen op den beiaard. Maar k'en ben niet in geschreven zegt hij. Dat doet niets! Na lang aarzelen belooft hij, mits toestemming der Jury, als de prijskamp geëindigd is, zich eens te laten hooren. Zijn verzoek wordt den heeren Jury leden over gebrachtzij antwoordenDat hij mocht spelen op voorwaarde, dat, indien hij primus uitgeroepen werd, de plaats moest aanvaarden. M. De Mette stemde toe... Hij speelt.... Lafille de regiment!Mijn God! Dat was machtig schoon! Heerlijk! Verrukkend! 't Brusselsche volk barst uit in éénen kreet van geestdrift en opgetogenheid! 'tls één geroep, éénhoura! De Markt weergalmt van den duizendvoudigen kreetLeve de primusen tusschen het zegegeroep en handgeklap, slingert de jonge kunstenaar de zuiverste tonen in verwis- selenden zwier, doet hij het klokkenspel onder den krachtigen druk zijner vuist zingen en jubelen, ont rukt hij het de zoetste melodijen! De uitslag van den prijskamp leed geen twijfel! Het Brusselsche Volk had zelf zijnen keus gedaan in den Aalsterschen jongen, en de Jury bekrach tigde den keus met ALGEMEENE STEMMEN. Terwijl M. K. De Mette, in den vollen zin des woords gesproken, zoo onverwachts tot dit hoog ambt geroepen, nog in twijfel verkeerde over de werkelijkheid van het gebeurde, riep de menigte hem op het balcon van 't Broodhuis. En toen greep er een schouwspel plaats, waarvan men moeilijk de weerga vindt, zoo grootsch en indrukkend was het. Duizenden heilkreten begroetten den primus, en aan het gejuich en gejubel scheen maar geen einde te zulien komen. Daarna speelde hij nog Gavotte Stephanietot slot. Toen de jonge beiardist naar het stadhuis ging, om aan de Overheden voorgesteld te worden, werd hij door het volk op de armen genomen en in tri omf gedragen, 't Geleek een ware zegetocht... 't Is eene schitterende eer voor den jongen kuns tenaar, en de stad Aalst mag terecht tier zijn zulke verdienstrijke zonen voortgebracht te hebben. Eere en dank zij M. De Mette 1... Moge hij lan ge jaren in voorspoed en geluk, in bloeiende ge zondheid, zijne accoorden over 's lands Hoofdstad zenden, waar vorsten, en prinsen zich onder zijne toehoorders zullen tellen In gouden letters zal den 22 Juli, met den naam van M. Karei De Mette, in de geschiedenis onzer stad geboekt blijven. De beiardist van Brussel moet alle dagen, jaar in, jaar uit, van L tot 2 uren beiaarden; alsook driemaal ter week van 7 tot 8 uren 's avonds. De beiaard van het Broodhuis telt 48 klokken, doch is, volgens 't zeggen van sommigen zoo zwaar niet als dezen van't belfort onzer stad. Die klok ken werden gegoten te Tellin, bij Jemelle, door M. Causard. M. De Mette is pas 27 jaren oud, decoratieschil der van beroep, en een uitmuntend muzikant. De sympathie der Brusselaars voor hunnen jon gen beiardier grenst aan het ongelooflijke. Men moet het zien. Wij waren ons ooren tuiten nog ran ^dagAJ-dBnws roepen door de gazetmannenr .pn geven zijn portret en levendige bladen eerste staat te Brussel tentoouges^W&V^ ii i i vb 'l en te koop. Heden zondag treed hij in dienst. De beiaard werd te Aalst uitgevondc u. speeld door Bartholomeus Coucke, geduren, ie kerstnacht van 1487. In 1749 werd hij verm ,W(i door Jacob Page, van Geerardsbergen, voor de van 3000 gulden, voor welke som hij 28 nieuw, klokken moest leveren. Van de oude klokken wer den er 3 aan Nieuwerkerken verkocht. In de 17° eeuw had de beiardspeler een pensi oen van 100 gulden en was daarbij bevrijd van sol daten te leveren. Daarenboveu moesten de Gilden eu Neeringen hem voor het spelen 14 stuivers be talen. Konimck. ■JTiJir °P dijnsdag 23 Juli IdJl L was eraldaar eene groo te en luisterrijke feestelijkheid! Plechtig misoffer op gedragen, in de kerk van zijne geboorteplaats, door den E. H. Hon. Balen, priester-missionnaris van de Congre gatie van O.L. V. van Schcutveld, bij Brussel! De straten, van af het vaderlijk huis, tot aan de kerk waren prachtig versierd en in feestgewaad uitgedoscht; de huizen rijk bevlagd, en de weg op gansch den door tocht, beplant met liefdeiyke sparrenboomptjes met wimpels. Twee prachtige arken, vervaardigd door dein- wooners der straat, gaven, met hunne jaarscliriften en versjes, nog meer bepaald de beteekenis te kennen van het feest. Het schoone weder had zich ook van het feest gemaakt; en bij het gebrom der kanonnen en het feest- geluid der klokken was een algemeene geestdrift ontstaan door gansch de parochie en had zich ook welhaast mede gedeeld aan de geburenparochien. Ook, om 9 uren, wan neer de nieuwe priester optrad, geleid door de geestelijk heid, de familieleden en vrienden om voor de eerste maal het groot mysterie van O. H. Godsdienst te plegen, was de parochiekerk opgepropt met volk Het misoffer werd met vollen pracht en luister door tien priesters, bij gestaan door een goed volzet eu welgeoefend mannen koor, 'twas stichtenden aandoenlijk. De E. H. Hon. Baten, is bestemd voor de Missie van. Congo, alwaar hij reeds sedert twee jaren eene kloek moedige en heldhaftige zuster werkzaam heeft aan de za ligheid der zielen lijj zal zich bij deze gaan vervoegen in de maand September. Gelukkige familien waar er zul ke zonen en dochters opgroeien Gelukkige parochiën waar de geest van kristene geloof en godsvrucht zulke vruchten voortbrengt De wet op bet Lager Onderwijs ligt in bespre king. Belangrijke zaak. Worden de kinderen op eene christelijke wijze opgevoed, de toekomst vau België is verzekerd maar de school zonder God leidt naar 't socialismus. Wie heeft de wet van 1879 vergeten! Goden zijn gebod moesten buiten de school.. Dan zongen de katholiekenZij zullen ze met hebben, de schoone ziel van 't kind! En ieder één, de armste zooals de rijken, brachten het hun ne bij om christene scholen op te richten. Waar zijn nu de manneu die de verderfelijke wet gestemd hebben? Dood of verdwenen! Minister Schollaert heeft den eersten het woord over het wetsvoorstel genomen. De over- groote meerderheid der belgische huisvaders ver langt godsdienstig onderwijs, zegt hij. Onder opzicht van taatstoelagen, worden de vrije scholen op denzelfden voet geplaatst als de gemeen tescholen. Het ontwerp verbetert merkelijk den toestand der officieële onderwijzers. De wet vooorziet het toekennen van hulpgelden aan 't zij gelijk welke vrije scholenvoor hetgeen de vrije onderwijzers aangaat zal de minister hun een pensioen zien te verzekeren, met toelagen te verleenen aan de kassen van onderlingen bijstand M. Denis en andere socialisten vallen tegen het voorstel uit. Zij willeu scholen zonder Godsdienst, juist gelijk de geuzen in den tijd. Dat zullen wij ont houden en onder den neus der socialisten vrijven wanneer zij nog zullen beweren dat zij den gods diénst niet en bestrijden. Zondag 28 Juli. H. Victor. Maandag 29. H. Martha, de zuster van Laza rus, dien Jesus tot het leven wederriep. Dijnsdag, 30. H. Felicitas en hare zeven zo- non, voor 't waar geloof vermoord te Rome, in 't begin van't Christendom. Woensdag, 30. H. Ignatius, stichter van 't Gezelschap der Jezuiten, gestorven in 'tj. 1556. Donderdag, 1 Augusti. St Pietep-Banden. Vrijdag, 2. 11. Alphonsius Maria aeïiguorio,"' stichter der Paters Redemptoristen. Hij had eene buitengewone godsvrucht tot Maria. Hij heeft aan zijne paters opgelegd in al hunne sermoenen te spreken van O. L. Vrouw. Zaterdag, 3. Vinding van het liehaam van den H. Stephauus, den eersten martelaar. Kerk der Arme Claren, Aalst. Aflaat van Portmncula. Den 1 Augusti, te be ginnen met de Vespers, om 2 uren, tot zonnenon- dergang van dén volgenden dag. Orde der Goddelijke Diensten. -- 1 AugustiOm 4 ure sermoen door den Eerw. Pater Lemoin, S. J. 2 Augusti Om 6 ure de eerste misom 8 ure. de hoogmis; om 4 ure het sermoen dcor den Eerw. Pater Lemoin. Daarna het lof met Te Deum. Priesterlijke Benoemingen. De E. II. De Mul der, gewezen coadj utor, te Nederbrakel, is onder pastoor benoemd in de primaire kerk van St. Niko- laas. De E. H. Van Loo, onderpastoor van de Byloke. te Gent, is pastoor benoemd te Sint Mar- tens-Leerne. De E. H. Tydgat, onderpastoor te Astene, is overleden. Oude poetzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3