De doolaards in Egypte. Parloir. Laatste Depechen. L ANDBOU WLEERG AN G TE1ST HIJIZE. 10e Les. Over de Leenkassen. (Over de Raffeisen). Zoete woordekes. Verzachtingskes. Schoeffelingskes KOOKKUNST. REMEDIE TEGEN DE BEESTJES. COMICE HERZELE A. Lezen 1° De voordracht van M. Bauwens. 2° In den almanak, bl. 37-39. B. Antwoorden op de volgende vragen 1Wat verstaat men door Leenkassen (stel sel Raffeisen) 2. Welke voordeelen levert dit stelsel op bo ven andere leenkassen 3. Op welke wijze ondersteunt den Staat die kassen 4. In vele gemeenten nochtans wil men van zulke kassen niet hooren. Waaraan is dit vol gens u toe te schrijven N. B. De E.E. H.H. Priesters en de heeren Afgevaardigden en plaatselijke Sekretarissen wor den dringend verzocht de lessen over Landvereeni- gingen in 't bijzonder te bestudeeren voor het groot nut dat zij op onze dagen stichten. THEÏST IDE EES. Men moet bekennen, dat er sedert eenige jaren, vele verbeteringen en nieuwigheden in den land bouw zijn ingebracht. Scheikundige meststoffen, verbeterde graan-, knol- en wortelgewassen, be- sproeing der aardappels, enz., zijn zaken die nog maar van de laatste voorgaande jaren dagteeke- nen. Vele landbouwers maken dergelijke nieuwig heden uit, het aanziende als eer na- dan voordee- lig aan het landbouwbedrijf en vergenoegen zich met de oude gebruiken, in hunne rede voegende Oude liekens zijn de besie. Er worden ook andere gevonden, die zich de za ken met moed ter harte nemen, en die inderdaad al die nieuwigheden en verbeteringen ten beste zouden trachten uit te voeren, ware het niet dat deze laatste dikwijls tegengehouden werden door febrek aan geld. Waar nu aan dat geld geraakt leeft men eigendom, en zijn er groote sommen noodig, dan kan men die goed belasten, men zal wellicht bii eenen of anderen notaris een somme- ken in ruiling krijgen; maar dit is altijd het geval niet, groote sommen noodig te hebben, voor een landbouwer, soms heeft hij maar eene geringe hoeveelheid noodig en voor eene beuzeling kan hij telkenmale niet bij daartoe in rechtbenoemde per sonen loopen, en iedere maal onkosten van schrij ven, enz. betalen. Er bestaan hedendaags, in eenige gemeenten van ons land, instellingen waar de landbouwer ge makkelijk aan geld en in geringe hoeveelheid kan geraken. Dit zijn leenkassen volgens het stelsel ltaifeisen, 't is te zeggen, maatschappijen van broe derliefde. Daar kan de landbouwer zich op eeue ge makkelijke wijze geld verschaffen voor langen ter mijn, hetgeen hoogst noodzakelijk is voor hem, want gewoonlijk kan hij het niet na eenige weken terugmaken, zooals kruidenier, handelaar, of iets in dien zin. Zulke leenkassen geven den landbou wer het voordeel van aan den laagsten intrest mo gelijk te leenen, zonder verdere onkosten te ver oorzaken hij moet de ontleende som niet in eens teruggeven, maar mag met kleine sommen afkor ten de gemeenste landbouwer heeft het recht er aan deel te nemen. Het is wel verstaan, dat de ont- leeners brave, werkzame, eerlijke lieden moeten wezen. Men zal b. v. geen geld leenen aan een lui aard die het grootste deel ziins tijds in den génever doorbrengt. Indien men ondervonde aan zulke per sonen geleend te hebben, dan zal de terugbetaling onmiddelijk geeischt worden. Om dergelijke feiten te voorkomen, zorge men voor eerlijke lieden als bestuurders, uie om zoo te zeggen met den handel en wandel van elke inwoner der gemeente bekend zijn. Zii zal ook niet te ver buiten de grenzen der parochie mogen gaan, 1° omdat het voor elk lid gemakkelijk is geld te halen ofte plaatsen, 2° als de bestuurraad geen overdreven werk heeft zoo kunnen deze hun werk kosteloos uitvoeren. Als het gebeuren mocht dat al het geld der kas uitgeleend is, en dat er nog landbouwers komen geld leenen, dan stemt de Staat er in toe terstond eene bijlage te schenken om in hare noodwendigheid te voor zien. Waarom men in vele gemeenten van zulke kas sen niet hooren wil, is gemakkelijk om begrijpen het is eene nieuwigheid, en elke nieuwigheid baart mistrouwen. De heer E. Thienpont zegt het zoo wel in zijn beschrijf, handelende over het bestrijden der aard- appelplaag Al mijne pogingen die ik in 't begin aangewend heb om door voordrachten, verslagen, DOOR Q-TJIIDO GEZELLE. 3 De kemels knielden in 't zand, en wij namen plaatsevader met Philip en Cyrilla, moeder en ik; Diphilus alleen. Hij bereed immers den snelsten en den lichtsten kemel, zoodanig dat hij kon afge zonderd worden om 't een of 't ander, zonder onge mak. 'k Heb bijkans vergeten hoe wij afscheid namen van den priester en van de anderen. Al dat ik ont houden hebbe is dat de koude wind in mijn aan- gezichte blies, en dat ik alzoo lijk weêr bij mijn ei gen zeiven kwam, en wiegewagend, na den langen touter van den kemelrot, voortvoer, 't Was Diphi lus die vooren op reed en den weg toogdewij kwamen achter hem, en achter ons reed vader. Wij reisden daaromtrent zuid-west en 't en duurde niet lange eer wij buiten de bekende streke gerochten. De rotsen bleeven verre achter ons staandan hier endaar een kotje of twee, met wat lauddaarron- dora; 't lag lijk al te slapen in de klare manede kemels wiegewaagden altijd zeere voort, de fraaie beestenen alzoo kwamen wij allengskes tot in de Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. .IjWIjTWlM enz., deze nieuwigheid bekend te maken, hierbij vond mijne stem geen weerklank. Dit was ook wel toe te schrijven tengevolge van de nieuwigheid, maar nu dat de vooroordeelen geweerd, en de rijke oogsten, die men daardoor bekomt, gekend' zijn, worden er nog weinig landbouwers gevonden die er niet zouden in toestemmen dit nuttig werk te doen. 't Is met de Raifeisenkassen hetzelfde. Men moet zich hierover niet verwonderen, want al te dikwijls is men op den buiten bedrogen geweest, om zich niet te lichtzinnig aan wrecde ontgoocheling bloot te stellen. Daar waar de leenkassen volgens 't stel sel Raifeiseu reeds bestaan, is men ten volle over tuigd van hun groote nut en hebben de stichters het volle vertrouwen der inwoners gewonnen. Petrus Borlon. Woubrechtegem, 14 Juli 1895. T ÏTmntfflITC Gepasseerde Zondag ston- JjL I IlllLLI i I ^»den Luibrechts en Spiegels hier t'Aalst te luisteren naar 't concert van de klein soldaatjes. Ah, tiens, dat is schoon, superb, zei Spiegels, dien polka-mazurka, dien zou ik willen onthouden om t'huis ook eens te spelen. Ba, dat is gemakkelijk, zei Luibrechts. Hoe dat, Luibeken Wel, maak ne knoop in uwen neusdoek. Wie, wie, wie heeft er in de Volkskamer op meesterlijke wijze de ketterijen en leugens van den socialist Demblon weerlegd? Woeste, Woeste, Woeste, onze onvergelijkbare en nooit vol- preze Woeste! Wie, wie, wie moest er alsdan spreken en heeft gezwegen dat hij zweette....? Die ons daarop een voldoende antwoord zendt, krijgt ne koupon allez-demitour voor knocke gratis ver niet. De manifestatie van de socialisten te Brus sel, zondag verleden,was een superbe yremoeiken. Hoera! Hoeral Vivan Oostende de katholieke kandidaat mijnheer Carbon bekomt er 10,055 stemmen zegeviert er met eene volstrekte meerder heid van 1800 stemmen! Hoera, hoera!!! De kan didaat der foppartij is er ter dier gelegenheid ci viel begraven met 't levende lijf.... Want 't ventje, och erremen, en heeft maar 1682 stemmen kunnen bijeen trommelen. Zaterdag verleden is Stanley tot Oostende toegekomenhij is er ontvangen ge weest door minister De Bruyn en heeft in zijn ho tel 't bezoek ontvangen van onzen koning Leopold. Prinses Stephanie is tegenwoordig te Spa bij ha re moeder voor eenige dagenze schikt maandag of dijnsdag te vertrekken naar Oostende om er eenige dagen over te brengen in 't koninklijk paleis bij haren vader Leopold II. Boerkens van Wel le, 't spijt ons van het te moeten zeggen, maar ge zijt af, 't is inderdaad zoo't beste patatterland en is niet te vinden op uw grondgebied maar wel op Saffelaere; vraagt het eens aan ons Pier ken, die brave man is verledene week met 3 patatten te voorschijn gekomen die te samen 1 1/4 kilos wo gen de waurheid voor al, geen lieve kinderkes. Zondag verleden zijn er te Madrid 308 duiven opgelaten uit Luikslechts 27 zijn er weergekeerd: algemeene rouw onder de duivenmelkersdat zal hun leereu, zei Charel, van hofstade alzoo met die brave beestjes beulen. De prins Max van Saxen die sedert eenigen tijd in 't seminarie van Eichstaett was getreden, heeft den 25 en 26 dezer het onderdiakonaat en 't diakonaat ontvangen. In d'oude kronyekeu van Mathusalem-flenneken- niet, gedagteekend op 1521, staat Aalst reeds be kend voor zijne ajuinen en zijne zwanzersGee- raardsbergen voor zijne matte taarten en steks- kes; Ninove voor zijne wettels, zijnen toren zonder trap en zijne horlogie met de twaalf apostelen Hofstade voor zijne uibekes en 't zetten van de scheersmessenSottegem voor zijnen beiaard; Erembodegem voor zijne zeeldraaiersHerdersem voor zijn soldatenlakenDenderleeuw voor zijne schoone meerschen Haeltert voor zijn over- schoon kantwerk en Erpe voor zijne lamzakken. Bravo, hoera! viva Ninof, waar er maandag verle- wijde wildernisse, zonder pale of perken, 't Was korten tijd geleên dat wij gehoord hadden dat er veranderinge op handen was en nochtans, van toen tot nu scheen het mij als of er een geheel leven hadde tusschen gelegen. Dat laatste spel, op den oever van den Nyl, 't was mij als of het wel vijfen twintig jaar geleden ware, en 'twas gisteren avond dat wij het speelden. Wij en spraken maar weinig, en, ik mag u getuigen, als wij alzoo zeere genoeg breede wildernisse inrenden, waaromtrent meu ons zoo menig wondere en schrikwekkende vertel sels verteld hadde, zoo weinig volk,zoo weer loos vijanden achter, vijanden misschien voo ren, al dat onbekend was te verwachten,— ik mag u getuigen dat ik meer genegen was om te peizen nooit en zullen wij al te zamen meer te Ombi zijn En wij renden voort. De volle klare mane daalde en daaldeverre voor ons was 't al hemel, bruin achtig zand, en dood stille. De schaduwten van de kemels, die getrouw lijk honden altijd achter ons kwamen en nevens ons meê liepen, 't docht ons dat ze ook leefden. Dat ongemakkelijk touteren en het gedurig wisselen van terdt, maakte dat ik was ge lijk iemand die droomt van iets dat onaangenaam is, en die zou willen ontwekken,en hij en kan niet. 't Viel schrikkelijk veel dauw, hoe verder in den nacht hoe meer. Orion, de groote jachtsterre, kwam bijna tot op het einder, en de hellewagen had haast zijne groote ronde gereên rondom de hoo- ge zeilsterre, die boven onze hoofden stond, en wij den een gastmaal is geweest in den katholieken Volkskring, voor 486 werkliedenalles is er deftig en vermakelijk afgeloopen. En zeggen dat de def tigste heeren der stad de tafel diendenDat is an dere demokratie als deze die in de Geeraardsberg- sche straat verkocht wordt aan 3 centen 't half vin- deel. Waarom hiér 't Aalst toch niet beletten van te zwemmen midden in 't stad? 't Is effenaf schanda lig. Te Brugge en zijn de menscheu niet uitge sproken over hunnen nieuwen bisschop Mgr Wafte- laert. Maar wat hooren wij van Zele... Dat zijn nog mannen alzoo ons Stemmeken verdedigenGaat zoo voort, geachte lezers, en schaamt u niet die pretentieuse alweters op hunne plaats te zetten. 't Aalst zijn er over eenige dagen in de Molen straat op eene diénschotel 235785 donderboestjes gevondenge moet toch patiëntie liebbeu hé, om die te tellen, maar alia wat zullen we zeggen? De Molenstraat en de Werf liggen dicht bijeen De prijsdeeling inSt-Marteusgesticht 't Aalst zal plaat» hebben den woensdag 7 Augusty en in 'tKollegie der Paters Jesuieten den 8 Augusty. 250 vis- schers, al vrienden van M. Carbon, hebben zondag niet kunnen stemmenze waren in zee. 't Weer is tegenwoordig verre van gunstig te zijn voor de lamzakkeu, ook klagen de hotelliers aan den zee dijk geweldig. Met neerstigheid en oppassend heid hebben vele arme meuschen en kleine burgers reeds fortuin gemaaktmaar dat en wil niet zeg gen dat men tot kwaart voor acht uren moet sla pen. De hertogin Helène d'Aoste ligt erg ziek van geglaceerde melk gedronken te hebben. Wie, wie, wie zendt er zijne werklieden weg- als ze tot ne zekeren ouderdom g-ekomen zijn, en neemt altijd nieuwe kleine kinderen aan 30 centiemen per dag:??? Wie, wie, wie??? Binst de groote vakantie is het dees jaar retraite in'tpens. d. Zust.te Gyseghem voor de oud leerlin gen 't zullen schoon en zalige dagen zijn voor die kinders, maar wij en weten nog niet wie er zal preeken. 't Kollegie van Geeraardsbergen viert den 2 September aanstaande zijnen jubilé van 75 jaar herinrichting; ge zult advokaatjes, «lok- toorkes, ingenieurkes, apothekers en geestelijken dien dag in de stekskesstad zien komen toegebod- derd. Wie, wie, wie heeft er zijne geestelijke macht in politieke zaken gebruikt tegen Katholie ke Kandidaten en inzonderheid tegen M. Woeste? Wie, wie, ie, oh! Wie, wie, wie??? Klein gebakje, lekker en schielijk. Men neemt 5 eierdooiers, 5 oneen bloem, wat gesmolten boter en water; voeg alles ondereen en daarna 't schuim van de 5 eiers bijvoegen. Laat al les bakken. Men vaaagt ons Hoe men krieken inlegt Voor 2 1/2 kilos schoone noordkrieken, laat men 1 liter goede azijn zieden met 3/4 kilos suiker, een stuk kaneel, 5 grofuagels, 25 peperbollen, weinig laten koelen en dan over de krieken gieten. Kleine ingelegde Ajuintjes. Men pelt de kleine ajuintjes zeer gemakkelijk met er wat warm water over te gietenmen werpt ze dan terstond in wat azijn opdat zij niet blauw zoün worden. Men legt ze in den pot voor dat men den azijn er gekookt over giete. Men late hem ko ken met spaansche peper, zout, foelie, kruidnagel of twee en peperbollen. Men late den azijn koelen. Ingelegde komkommers. Men schudt goed de komkommers met zout en laat ze eenige minuten in trekken, daarna wascht men ze goed in 't zout en laat ze afdruipen. Iutus- schen kookt men den azijn in eene roode koperen pan, met 4 laurierbladen, eenige kruidnagels, pe perbollen, dragonkruid, thymoesals hij kookt renden maar altijd altijd voort. 't Was omtrent de achtste ure van den nacht, en daar en had in geen halve ure iemand een woord gesproken. Al met eenen keer hooren wij bachten ons Houw't Was vader. De kemels ston den. Zijt gij uwen weg zeker, Diphilus? vroeg hij. Al waar 't helledonker nacht, meester, zei Diphilus, nog zou 'k hem zeker zijn, late varen als 'tzoo schoone raaneklaar en sterrelucht is als nu. Maar gij zeidet dat wij noch huis noch stake en zouden gemoeten eer wij den eersten keer moes ten stille houden 't ls waar, meester, dat zeide 'k, en, in eene ure of zoo zijn wij daar. Maar nu al drie verschillige keeren, zei va der, hebbe ik hooren roepen al onze slinkere hand. Roepen zeiden we allen. 'k Ben 't zeker, zei hij, 't en zijn geen ge.... ziedaar roept het nog een keer Geen twijfel mogelijkroepen was 't genoeg,juist gelijk een die naar zijnen maat roept. Of het iet zei, dat en kosten wij niet bescheen, maar 't dunkt mij lijk van neen. Niet luisteren, meester! riep Diphilus, in groote verlegentheid, voorwaards maar, voor- waards Niet luisterenzei vader, en waarom niet dan Dat het een keer een ware die om hulpe roeptHoordaar nog oen keerzoo is 'teen die giete men hem terstond over de komkommers, t Is zeer goed den azijn nog een of tweemaal, te zieden wanneer men do komkommers lang wil behouden. Ons Rocse. Van deze week hoorden wij uit den mond van ne feilen, gediplomeerden en gopatenteerdiMi bie- ënteelder, dat de biekes toch voor veel dingen kunnen dienstig zijn, en onder andere voor de cholera en voor de zoogezegde beestjes ofte Herecijn in de teencn. Daar ervan onze lezers zouden kunnen zijn die per malheur met die ongelukkige beestjes liggen, zullen wij maar aanstonds de remedie laten volgen kort en goed. Om de beestjes kwijt te geraken, is het voldoende (volgens bovengenoemde) op den voet, of voeten, 5 a 6 biekes te zetten zoo doende wordt de voet gestoken, krijgt eene buitengewoone warmte,zwelt min of meer nog wat op en na twee of drij dagen is de pijn gehocl en gansch verdwenen. Wij staan voor de echtheid van de remedie niet in, maar zoo men ons verzekerd heeft, is het een onfeilbaar middel voor spoedige genezing. Bie. Ede, wel thuis gekomeng'hebt no cachet rose pins de gaminerie tot woensdag. De complimenten aan Phile. Snoeck, hertelijk dank; ik kom don derdag. Nonkel, voor alle zonden is er vergiffe nis te bekomen. T. F. Wij zullen 't nooit verge ten. Tot in 'tkort. Syl.niet vertrekken, zelle, of anders.,. A. A. Wij hebben hertzeer tegen woordig. A. B. Passementrie, Gée, doodbeelcle- kes en wit garen.Vr. te Chislehurst, kent gij Saffelaere? Dat is eene gelei, man! Vr. te Velm de tijd begiut te kortenSaffelaere salueert u. --- Vr. V. G. to N. Wij kunnen u thans geen gelijk geven; hartelijken dank voor de 150 nummers Daniël, uwe mannen doen hun best. Wat dunkt er u van 't Stemmeken Tist, alles opperbest. De groetenissen van ons Rocse die wel thuis gekomen iS- yr. li. te L. Wij moeten malgré eens redeka velen. Vr. A. IIoc staan de zaken te Petegem 1 Aan al onze verkoopers, lezers, lezerkcs en leze ressen, alle geluk en zegen. Ons Rocse: Een simpel vraagsken Zoudt gij in 't vervolg niet wil len schrijven met inkt? (Per Telefoon). 1. Uit Nieuwenhove. Deze week 150 num mers van 't Stemmeken verkochtz'hebben er hier om gevochten. 2. Uit Oostende. 't Was droef om Plancquaert maandag van hier zien te vertrekken met zijne buis aanon in compagnie van eenige partisans, elk met ecu wezen van 2 meters en 3 ellen lang. 3. Uit Brugge. Nog nooit heeft menhierzoo- veel geestdrift gezien als met de inhaling van Mgr Waffelaert. 4. Uit Leuven. DeZ. E. II. Kanunnik Mou- laert, lecraar bij de Universiteit van Leuven, is Kamerheer benoemd van Z. II. Leo XIII. 5. Uit St Brieuc(Frankrijk). Nen trein gederailleerd; 11 doode en 30 gekwetste. 6. Uit Baltimore. Een plezierreizigersboot in brand geschoten9 personen verdronken. 7. Uit Parijs. Den 15 Augusti gaan al de Vlamingen, te Parijs verblijvende, in bedevaart naar Montmartre. 8. Uit Brussel. De Kamers zullen niet uit eengaan voor 't einde van Augusti. 9. Uit Kortrijk. Den 19 Augusti inhuldiging van 't standbeeld van Mgr de Haerne. De bisschop van Brugge, M. de Burlet en Dr Schaepman van Holland zullen er tegenwoordig zijn. 10. Uit Brussel. De vierde man heeft dijns dag verleden zijnen brevier overhandigd aan den socialist DemblonHij stond ten 9 uren nog aan zijn completen. in uood isik ga kijken. Al hadt gij de wereld, meester, en ga niet. Ik weet daarvan te spreken. Voorwaards moeten wij Hoe Gij weet daarvan te spreken, wat is dat nu Hewel, zei Diphilus, in eene haaste en zoetjes vezelende, als ik het moet zeggen, dat is iets,.... ge moet weten, daar verkceren dingen in de wil dernisse die zoeken den reizenden man van zijnen weg af te krijgengaat er bij ongelukke iemand kij ken, zij leiden hem altijd maar voort, op den dool- stap, en 't en is geen perikel van nog levend weêr te keeren. 't Zijn hier aardige dingen, meester, laat ons op onzen weg passen en 't gevaar niet inloopen. Vader, als 't u belieft, och, laat ons voort! zei Cyrilla. Ge 'n moet er niet naartoe gaan, zei moeder, en'twas nu dichte bij, en men hoorde 't roepen gelijk met eene verlegentheid, en van langsom dap perder. Wel, zei vader, ware 'k alleenc 'k ging toch, maar omdat gij bij mij zijt en dat gij zonder mij niet voort en kunt, ga, zet weêr aan. Ik en had van geheel mijn leven daar niet van gehoord, en 't lag lijk een steen op ons hertc, zoo zwaar. Sedertdien hebbe ik dikwijls hooren zeggen van meuschen die, gelijk wij, over de wilde zand- plate gekomen waren, dat zij dat ook gehoord had den. Hoe en wat en weet er niemand te zeggen, t Valt mij nu te binnen dat Marcus Trebonius, pre-

De Volksstem | 1895 | | pagina 2