RONDOM D WERELD. BRIEF UIT LEDE. DE MOORD VAN NiEUWENHOVE. Het Onweder. IN DE KAMER. KERKELIJK NIEUWS. STA.DJSTIE U WS. Dijnsdag 23 in den namiddag heeft de lijkschou wing plaats gehad in het vaderlijk huis door G hee- renhet parket van Brussel gevieren met den on derzoeksrechter en substitut van den gevolmach tigden des Konings van Oudenarde. Een deel van het hoofd van het slachtoffer is meegenomen naar Brussel. Bij die lijkschouwing zou er in het vader lijk huis verteld zijn geweest dat Van Lulle bele den heeft op Leopold Bourgeois te hebben gescho ten doch zonder voorbedacht van hem te dooden. Aangedaan door schrik en vrees, en op vlucht zijn naam hoorende, heeft hij zich schielijk omgekeerd en onbedacht motus primo primus, gemikt en ge schoten. Hij zal naar de beenen gemikt hebben; Bourgeois zal zich gebukt hebben en den arm voor het hoofd gehouden. Anders kan men het niet uitleggen, hoe ook Bourgeois in linkerbeen als in linkeroog en arm zou kunnen gekwetst zijnook nog hoe de tarwenaren zouden kunnen doorschoten zijn daar Bourgeois van hooge gestalte is en de tarwe zeer kort staat. Woensdag 24 heeft de uitvaart op lijk plaats ge had, om 8 1/2 te Vollezeele. In den lijkdienst was er uitnemend veel volk, waaronder de heeren Schoumanc, van Ecaussine, Cleerbaut van Brussel, met nog talrijke heeren die tot Vollezeele meermaals zijn komen jagen. Woensdag namiddag is de onderzoeksrechter van Oudenarde vergezeld van den substitut, van eenen ingénieur en van eenen greffier of teekenaar en 2 gendarmen vanGeeraardsbergen, de plaats der mis daad komen bezichtigen, onderzoeken en afmeten. Van Lulle was over de baan den gracht overge sprongen, stond er op ecne hoogte, of barm, als hij op Bourgeois, zich bukkende geschoten heeft; alzoo verstaat men dat Van Lulle van op de hoogte in de leegte zal geschoten hebben op eenen afstand van 12 stappen. Men beweert dat die heeren tot die plaats nog zullen terug keeren om te onderzoeken op welken afstand buiten het beloop der jacht, waarvan de jachtwachter hem was toevertrouwd, Bourgeois werdt geschoten. Reeds van zaterdag om 9 uren van den morgend zijn er zes personen van Nieu- wenhove tot Geeraardsbergen moeten verschijnen voor den onderzoeksrechter De Vos van Oudenarde voor het verhoor. Meer bijzonderheden. Zondag reeds van den vroegen morgend waren er weêrom 2 gendarmen in de woonst van Van Lulle. Zij hebben den loop van het verbrand geweer (want de woonst van Van Lulle is over omtrent 2 a 3 maanden afgebrand) twee holleblokken en eenen zak meegenomen. Deze zak zou over het hoofd gehangen hebben van Van Lulle als hij in het regenachtig weder eenen haas vervolgde. Onze Politie. Dijnsdag laatst, om kwaart voor één uur 's namiddags, waren er ne vens de brug van den ijzerenweg een twintigtal jongens in Adamskleêren bezig met zwemmen. Men verzekert ons dat dit dagelijks gebeurt, 'tls een echt schandaal. Hoe lang gaat dat nog blijven duren? Wij vragen aan onze heeren Gemeenteraadsle den van strenge maatregelen te nemen om onzen policiedienst te verbeteren. Er wordt geweldig over geklaagd, en niet zonder reden. De politie moet de zedelijkheid op de straten, wegen en wandelingen doen heerschenzij ook moet zorgen dat alle de wetten, zelfs die op de dronkenschap geërbiedigd worden. feet van Over-Egypten, en die ons nadien bekend was als 't weêrom vrede wierd voor de Kerke, mij vertelde dat hij, op zekeren keer, op reize was in in de wildernisse, maar al van den anderen kant van den Nyl, met een grooteu hoop volk, die van Coptus naar Berenice moesten, 't Was late in de achternoene, en gelijk als ze rond eenen zandhil draaiden, zoo hoorde hij aan den anderen kant, bachten den hille, eene stemme die heel klaar naar hem toe riep Wie mag dat zijn zei hij tegen een van den hoop. 'n Ga niet, zei de andere, 'n ga niet, en hij vertelde 't hem. Marcus en was geen man om in oudewijfs praat te verschieten rijd hij mij niet, al van den anderen kant weg, rond den hille, peizen- de weêr bij zijn volk te komen als hij daar rond was? Ja maar, als hij daar kwam, waar hij meende dat hij hooren roepen hadde, daar en was er niet, niemendalle, of 't en is zand. Terwijl dat hij stond en verwonderde hoe 't zoo zeere weg kon geloopen zijn, zoo hoorde hij 't nog een keer roepen, nu van achter een ander hoopke zand, op een quartier van daar, rechtuit, zoo 't scheen. Daar reed hij ook achter, zocht overal rond en zag niets, en met dat hij weêr naar zijn volk ging rijen, daar riep het achter hem. Wederom zijnen kemel gekeerd en daar achter gereên, maar, 't en duurde niet lange de zonne was aan 't zinken, en, al met eenen keer, 't was donker te wege. Hij verschoot, zette 't op Examen. Wij vernemen met genoegen dat M. Joseph Eeman, zoon van M. Rudolf Eeman, lid der Bestendige Deputatie van Oost-V laanderen, onzer stad, zijn eerste exaam van Wijsbegeerte, voorbereidend tot de Rechten, voor de Jury van Brussel, met de grootste onderscheiding komt af te leggen. M. J. Eeman is oud leerling van het Collegie der Eerw. Paters Jesuïten van Aalst, en alsnu student der Faculteit van Wijsbegeerte te Namen. Onze hartelijke Gelukwenschen. Ongeluk. Zaterdag morgend werd er in de herberg De Congoop de Moorselschebaan eene ton bier binnen gedaan door de knechten van M. Van Assche. Terwijl de baas een glas bier tapte voor de gas ten, had er een knaap, een kind van een jaar en half op den wagen gezet; het kind viel van den wagen op zijn hoofd; het peerd verplaatste zich en het kind lag met het hert onder het wiel. Toen men buiten kwam, bemerkte men het on geluk doch het kind was reeds overleden. De smart der ouders is onbeschrijfelijk. nSTIETJ"WEISrTTOV"E. Men moet toch uil en grooten uil zijn om, gelijk zondag laatst na do vroegmis in de herberg of in 't gemeentenhuis zich den uitroeper te willen en durven maken van de dwaze domme ketterijen door Demblon in de kamers afgegeven, en te zwijgen als nen kerpel over de meesterlijke wederlegging van die stomme beestigheden, door M. Woeste. En die uil geelt zich dan nog uit voor goede katholiekHij heeft het goed en het kwaad gelezen in 't beknopt verslag en is 't niet, gelijk wij het over drij weken drukten, dat die verdraaide philosoven doen gelijk Adam en Eva: als ze het goed en het kwaad lezen dat ze dan naar liet kwaad overheilen?... En wat nu meer is: zij worden valsche profeet op den hoop toe. Een klein abuusken dat wij geern herstellen nopens onzen uitventer van Nieuwenliove. Het is niet enkel van 25 maar wel van 50 dat Pie Winter ons Stemmeken in meer tot uitverkoop vraagt. Proficiat manHad men overal zoo veel ie- ver, wij zouden welhaaast 20 in plaats van 5 dui zend nummers drukken. Nader nieuws over de moord. Dijnsdag is Van Lulle vervoerd van Audenaarde naar het gevang van Gent. Toen men hem uit het stadhuis van Gee raardsbergen naar de statie deed om hem naar Au denaarde over te brengen, heeft hij nog al spel ge leverd aan de gendarmen. Hij dacht te mogen naar huis weêrkeeren, doch zijne rekening mis ziende, stelde hij zich in groote colère en werd zoo weder- spannig dat men hem de vijzen op de duimen moest zetten. DENDERWINDEKE. De soort van kiekendieven, die hier in de Kreupel- straat nestelen, moeten lekkermuiletjens zijn en rappe diefeggenRap, want over veertien dagen waren er op éénen nacht 20 jonge kiekens ver dwenen en nu verledene week diep in de twintig. Lekker, want de oude kiekens zijn waarschijnlijk niet malsch genoeg voor de roovers, want zij laten ze zitten en nemen enkel de jongen. Daar zij geen het minste spoor achterlaten van hunne dieverijen, zoo veronderstelt men dat het vissen of flawijnen zijn. BRUSSEL. Het schijnt dat er eene samen zweering van socialisten zou bestaan tegen de ko ninklijke familie. M. Bollie, van 't gerechtshof van Brussel, is met 't onderzoek gelast. OOSTENDE. Tien visschers gingen eene wed ding aan, voor een traktement, tegen tien vissche- ressen, wie er met de lijn op 4 uren tijd meest visch zou vangen. De manschmenschen zijn gewon- nnen, de vrouwen hebben hun getienen maar 7 vischkens gevangen; ze verjoegen den visch door hun gedurig gebabbel. eenen sterken drat, en,met moeite genoeg, gerock te hij op den caravaneweg en bij zijn volk, als 't helledonker was.Hij en heeft sedert dien niet meer getwijfeld aan 't gene ik u kome te vertellen. Wij reeden altijd voort; 'k hadde 't geern nog een keer hooren roepen, en 't docht mij dat ik het hoordehoorde ik het, het moet verre verre ge weest zijn en nauwelijks nog hoorbaar, en, dien avond, en kwol ons de tale in de wildernisse niet meer. Nadat wij nog een ure gereisd hadden, en wel drie honderd stadiën van huis waren, gat Di- philus het woord en hij riep Houw Wij moeten er omtrent zijn, meester, zei hij 'k ben mijnen weg zeker tot hiertoe, maar toch, ik ontgeve 't mij lijk. Wat staat er daar op de rechter hand vroeg vader. De mane was juist onder, 't was er zoo don ker als het maar donker zijn kon, en 't zaten ontel bare blinkende sterren uit; nochtans al den kant waar vader naartoe wees, stond er iels nog zwarter als de duisternis, omziens een groot vierkant hoog gebouw. Daar is 't, zei Diphilus, en wij trokken daar langzaam naar toe. Waar zullen wij te ruste gaan vroeg ik. Wat is dat hier? een huis of wat 't Is een oud kasteel, zei vader, of eer, de brokken van een, en God geve dat wij daarin gera ken. Toe Cyrilla, seffens zult gij een beter bedde hebben om op te slapen, als 't God gelieft. DE T'll Yan Doktoor Raphaël, zoo vermaard voor het genezen der zwakheid, bloedarmoede, bleeke kleuren, uitgeputheid, uitspattingen, machteloos heid wordt thans in alle apotheken des lands voor 1 Ir. 25 verkocht. Hot onweder van verledene week heeft gewoed over gansch België en hier en daar nog al zijne perten gespeeld. Te Antwerpen is de donder op den toren van O. L. Vrouwkerk gevallen, maar heeft niet veel scha de aangericht, alleenlijk eenige stukken steen afge rukt. Te Zoutleeuw, ook op een van de kerktorekens gedurende 't lof. Geene schade. Zoutleeuw heeft eene schooue gothieke kerk, eene van de raerk- weerdigste en oudste van ons land; z' is van de 12® eeuw. Het had spijtig geweest had er iets moeten aan miskomen. Te Luik heeft de bliksem een klein meisje ge troffen dat naar huis ging en hare wang lichtelijk verschrooiden eenen verwer met geweld tegen de gteenen gesmeten, dat geheel zijn lijf kraakte. Om 2 uren, op het oogenblik dat er eene hevige donderslag losbrak, zijn al de elektrieke lampen van zelf in brand geschoten, en hebben wel eenen minuut lang gebrand, 't Is den eersten keer dat zoo iets bemerkt wordt; daar zullen de geleerden op studeeren. Te Theun, in 'tLuiksch, is de donder op eene pachthoeve gevallen; op eenen pink stond geheel het hof in vlam en vuur; huis en stallingen ziju vernietigd. Te Verviers was het om 2 uren zoo donker als te midden van den nacht. De donder is op drie huizen gevallen. Bij M. Pirrai heeft de bliksem op den koer al de steeuen uit den grond gerukt en over hoop gesmeten. DE meest langdurige verstoptheid, de maagont- steltenissen, de ontstekingen en de bloedonzuiver- heid worden in weinige dagen genezen door de Waltherypil. Fr. 1,25 de doos, voor twee maanden behandeling. NlHOVP De E. H. Cosyns, geboren te Ninove in 18G9, vertrekt den 15 September als missionnaris naar China. FRANKRIJK. Een pelgrimstrein, dieweer- kwam van de vermaarde bedevaart naar S. Anna d'Auray, is nabij Saint-Breiue ontriggeld. Er zijn twaalf dooden en verscheidene gekwetsten. Er was geweldig veel volk op den treinOnder wegen had men eene tweede lokomotief moeten aanspannen, daarmee was de trein achter zijne uurde machinist wilde den verloren tijd inwinnen en gaf volle krachtop eene kromming van de baan zijn de twee lokomotieven van Je rails geloo pen; twee koetsen zijn totaal verbrijzeld. 'tWas een gekerm en gehuil van de gekwetsten en ver schrikten, eendelijk om hooren. De bisschop van Saint-Brieue was een vau de eerste ter plaats om hulp en troost te bieden. Nog altijd wordt de schoolwet besproken. Dat de kinderen zonder godsdienst zouden opge bracht zijn, wordt nu door de socialisten gevraagd. Zij vloeken en tieren in de Kamer gelijk wilde beesten. De godsdienst is niet noodig om goed te leven, durven zij beweren; vraag het liever aan Ravachol die er drie vermoordde en ook geeneu God noodig had. M. Woeste heeft op eene meesterlijke wijze de schoolwet tegen de aanvallen van de socialisten verdedigt. Dijnsdag hebben beurtelings M.M.Helleputte en minister de Burlet aan de socialisten geantwoord. M. Helleputte werd door de rechterzijde ferm toe gejuicht; ook heeft hij aan de socialisten groote waarheden gezegd. Ik en ben niet moê, vader, zei Philip, die on- dertusschen geslapen hadde lijk een rooze, en die juist uit zijnen tuk schoot, als de kemels hem op hielden van wiegen, en stille stonden. Ik ben zoo frischals 'nen bliek; waar zijn wij nu, vader, wat moeten wij doen Waar? zei vader, wel jongen, aan ons logist voor den nacht zijn wij, en een schoon treffelijk logist bovendien, dat moet ik u nog daarbij zeg gen. n Want terwijlen wij nog spraken, had Diphi lus zijnen kemel door een gat in den muur gekre gen van 't kasteel dat er van ouderdom in geko men, of van ievers een vijand of van een dief in ge broken was, en wij volgden hem altemaal. Vier naakte muren en 't was al dat er te zien was, eerst van almaar, na mate dat onze oogen kennis kre gen met den grond, zoo wierden wij geware dat on- dervloersche kamers daar bestonden, en dat een van de oude torens nog geheel stond, en wind- en watervrij was. De kemels knielden, en wij waren blij als wij af gerochten. Wij stonden te bibberen en te klut- tertanden van koude en slaperigheid, in de nacht lucht, bij de beesten. Tracht wat t'hoope te krijgen om een bedde, zei vader tot Diphilus, ik zal naderhand de kemels ontladen. Zoo zal 't best zijn, meester, maar wacht, 'k ga eerst een ende pektouw ontsteken. Klik, klik, klik, ging de kei tegen 't vierslag Zondag 4, Aggdsti. H. Dominicus, stichter der Paters DominikaDen. Maandag 5. Feesdag van O. L. Vrouw ter Sneeuw. Dijnsdag 6. Verheerlijking van O. H. J. Ch. op den berg Thabor, in 't bijzijn van Petrus, Jaco bus en Joannes. Woensdag 7. H. Cajetanus. Donderdag 8. H. Cyriacus en gezellen. Vrijdag 9. H. Petrus en de boeien. Zaterdag 10. H. Laurentius martelaar. De E. H. Baeten8, pastoor van Moerzeke sedert 1868 is aldaar godvruchtig overleden maandag ver leden, omtrent 11 uren van den voornoen. Ou tie postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Lede den 1 Augusty 1895. Waarde Heer Opsteller Als gij brieven opneemt van Parijs, en zult ge voorzeker ook mijn schrijven niet weigeren inge zien het op verre na van zoo wijd niet en komt en dat ik een getrouwe en hardnekkige lezer van 't Stemmeken ben. Ziehier waarvan er kwestie is. Sedert eenigen tijd had ik 't gedacht ons Marte ken, 't is te zeggen mijn oudste dochterkeu, voor eenigen tijd in 't school te leggen om hare opvoe ding te voltrekken, Ik had er reeds dikwijls met mijne vrouw over gesproken maar ingezien ons kind nog al teer is, en was dit vraagstuk zoo ge makkelijk niet om oplossen. Men had ons reeds van alle soorten van pensio naten of kostscholen gesproken als er eindelijk ne vriend van Schaerbeek, aan wien ik een woordje over die zaak gerept had, mij voor raad gaf eens naar 't klooster van Saffelaere te gaan zien. 'k Durf wedden, zij hij mij, dat gij gedecideerd zult weer komen om uw doch ter ken daar aan de Zusters van Liefde toe te vertrouwen. 'kLiet het mij gezeggen en op Zondag Iaatsleden reskeerde ik mij een kouponksken met den trein van 10 uren uit Aalst. Om twaalf en half stapte ik reeds van den tram die voor 't klooster stil stond. Nauwelijks binnengeleid vond ik mij in 't gezel schap van de Eerweerde moeder'k zei wie ik was en waarvoor ik kwam. Op een twee drij waren wij op weg om eens alles te gaan bezichtigen, maar hoe verbaasd en heb ik niet staan te kijken voor dien grooten koer, die rui me klassen en studiezalen, dien openluchtigendor- toir, dien hof van rond de twee hectaren, met ser- ren, vijvers en zomerhuizen, die wonderschooue kapel enz., enz. Midderwijl hadde eerw. moeder mij reeds gespro ken over 't studieprogramma dat mij ten uiterste beviel; maar onmogelijk u te zeggen hoe gelukkig ik was van te vernemen dat de kost er toch zoo wel verzorgd is, zoodanig dat de kinders er zelfs om 10 uren een tweede ontbijt hebben met hesp of gerookt vleesch. 'k Was reeds half besloten ons Marieken aan die engelachtige zusterkes toe te vertrouwen als wij voorbij den berceau trokken, in den hof waar de Eerw. heer bestuurder zijn officie aan 't lezen was. Maar ne keer dat ik kennis gemaakt had met dien deftigen heer, die er mij toch zoo lieftallig uit scheen, en mij beloofde een engelbewaarder te zijn voor mijn Marieken, oh! dan was mijn besluit ge nomen. Naar Saffelaere, moet ze, zei ik 's avonds tegen mijne vrouw, als ik 't huis kwamnaar Saffelaere, 'k heb nooit schooner en aantrekkelijker verblijf gezien! Ons kind zal er waarlijk in den hemel zijn. Hopende, waarde heer opsteller, dat dit briefje uwe lezers, zal aangeuaara zijn, bied ik u mijne hartelijke groetenissen. Een Katholieke Huisvader. de droog bewaarde baanst vatte vier, geblazen ontsteken, en wij hadden licht: nu beschouwden wij onzen nieuwen thuis. Groote gespleten muren, leelijk om zien, stonden hemelwaards langs de vier kantenboven een groote plekke blauwe, of liever zwarte gesiperde luchthier-end-daar een hoop steen die met lankheid van tijd van boven neêrge- tuimeld lag, en 't was al. Wel, zei Philip, 't zal van den avond de eerste keer zijn dat ik op een kasteel vernachte, 'k Wil dat het 't mijne ware, waarachtig 'k z Onnoozele puid, zei moeder, wat zou-je daar meê doen, ware 't het uwe Weêr opbouwen! zei Philip, en daar een gar- nisoen in leggen, en ik zou koning zijn, en slag le veren tegen den keizer, en In tusschentijd, zei vader, eer uwe majesteit het land van hieromtrent begint te veroveren, en zouden wij misschien niet kwalijk doen van te be ginnen zorgen voor't garnisoen dat tegenwoordig ons kasteel bezet. Zie! legt hand aan die rieme, jongen, en dien kemel een keer wat afgelaên: Jan, helpt gij Diphilus. Ik en gij, Cyrilla, zei moeder, kom! wij gaan iets zoeken, om in te slapen. ,Hebt gij nog wat pek touw Hier is een tortse, vrouwe, hernam Diphilus, zijn licht in een hoopke zand gezet hadde, bij wijze va üaniit laarmaar past op vau snaken, zij woe- k «i oude steenhoopen veel. Ct Vervolgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3