ïm I JAAR N' 30. Eendracht en Vrede ZATERDAG 5 OOGST 1895. TUSSCIIEN MAN EN VROUW. DE TABAK. DE KIEZING VAN OOSTENDE. Brief uit Frankrijk. Schande Drijmaal schande 't Beknopt verslag-. örukhtr-Uitgfotr Iprtrins Öaii lluffcl, ffeouolbatraot, t9, tt 3lolst Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per laar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent"1 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Beste vrienden, Zijne Heiligheid de Paus Leo XIII komt aan de bisschoppen van België eenen brief te zenden over de sociale kwestie. Het hoofdgedacht welke de Paus er in behandelt is dat al de katholieken van gansch België, dat de oude katholieke partij éénsgezind moet zijn gelijk zij altijd geweest is. Ziet eens, zegt ons do Paus, wat gij niet al hebt kunnen teweegbrengen tijdens den Schoolstrijd en dit alleen door uwe eendracht; waarom zoudt gij de voorschriften van mijnen wereldbrief Rerum Novarum niet kunnen werkstellig maken zonder u te verdoelen Eensgezindheid moet er dus in 't katholiek leger heerschen en daar toe zullen er vele vooruitstrevende katholieke aan hunne persoonlijke overtuiging moeten verzaken, om zich alleenlijk toe te leggen op al 't geen tot A gemeene best strekken moet. 't Is het uitdrukkelijk verlangen van onzen Heiligen Vader dat al de katholieken, zonder uit sondering, zich bij hunne geestelijkheid, bij de hoofdmannen der katholieke partij aansluiten, om gezameutlijk onder het driekleurig vaandel met het kruis in top ten strijde te trekken tegen de so cialisten. Mochten dan de woorden van den grooten Paus onze ver dwaalde broeders niet vruchteloos in de ooren klin ken mochten allen als nederige en getrouwe hin ders van onzen aller vader zijne verhevene voor schriften naleven. Wij van onzen kant wij willen alles vergeven en vergeten; wij reiken hun een broederhand toe over tuigd dat zij deze niet zullen verstooten, en dat wij weldra hier in ons schoon arrondissement van Aalst een tijd van eensgezindheid en vrede zul len zien aanbreken. Geen gemeenschap dus meer noch van verre noch van bijen met libe ralen of socialisten die aartsvijanden van al wat ons duurbaar is, maar vrede en overeenkomst met oude strijdmakkers. Maar haasten wij ons er bij te voegen dat er daar toe toegevendheid en goeden wil van beider kanten noodig is. Doch hier nogmaals drukken wij het gedacht van Leo XIII uit met te zeggendat onze Katholieken mannen zijn van geloof,en dat zij voor niets en zul len achteruitwijken wanneer het de gehoorzaam heid aan 's Pauzes bevelen geldt. En moest er hier of daar 't een of 't ander verdoolde schaap op den weg der-waarheid niet terugkeeren, moest de koppigheid en eigenzin van sommige oude vrienden de oorzaak zijn dat zij zich voor goed van ons afscheiden en 't leger onzer vijan den gaan vergrooten, wij zijn toch overtuigd, dat onze brave landlieden van 't land van Aalst, die perel van 't bisdom van Gent, naar de stem zullen luisteren hunner geestelijken; dat het grootste ge tal inwoners onzer drij zustersteden, Aalst, Gee- raardsbergen en Ninove alle persoonlijke kwestiën zullen van kant stellen, en hand in hand, zoo het broeders betaamt, zullen werken om met de toeko mende gemeentekiezingen voor mannen te stemmen die verknocht in hert en ziel aan Godsdienst en aan Vaderland,bereid zijn alles te doen wat in hun ne macht is, om de ware broederlijkheid en vrede te doen heerschen tusschen de verschillige standen van ons arrondissement. Jefken. Man. Vrouw, ik ben op zoek naar eenen nieuwen stok. Vrouw. Loopt gij gevaar van aangerand te worden, Petrus? Man. 't Is voor wat anders, vrouw. Laat mij sprekenDe candidaten voor de aanstaande ge- meentekiezing gaan door den pol aangeduid wor den, zoo als ik het vroeger gevraagd heb.... Vrouw. God zij gedankt!... Nu gaat de vre de gesloten worden Man. Zoo haastig niet, vrouw!... Ik zeg dat ik op zoek ben naar eenen nieuwen stok,.... om in 't wiel te steken... Vrouw. Petrus, Petrus, ge zijt de speelbal van den duivel der tweedracht!!... En moesten eens de liberalen dank aan uwe helsche medewer king, aan 't hoofd geraken Man. Ge maakt u kwaad, vrouw. Vrouw. Ja, ja... Ik zeg het ronduit komt gij te sterven, met zoo eene plaaster op uwe cons ciëntie, ge verdient civiel begraven te worden!! Cbarenton, den 29 Juli 1895, Mijnheer de Opsteller van De Volksstem Sedert 10 jaren ben ik met mijn huisgezin nabij Parijs woonachtig; meermaals had ik hooren spre ken van eene vlaarasche sociëteit of katholieke kring in Parijs, maar nooit had ik daar durven achter zien, nochtans was de wil zeer goed. Zondag den 14 Juli kwam ik bij nog een andeien Vlaming te Parijs, waar ik het geluk gehad heb uwe vlaamsche gazette te lezen, waarin er stond over de Vlamingen te Parijs. Ziende dat zij daar zoo welkom waren, ben ik nu Zondag laatst met geheel mijne familie naar de Hoogmis geweest.Dat deed mij daar seffens denken op mijue geboorte plaats, wanneer ik in 't vlaamsch hoorde prediken. Ik was al zeer content, doch na de hoogmis had ik dan nog de eer van te spreken met den E. UI. De Keyzer, direkteur van den Vlaamschen Kring te Parijs, alsook met den E. H. Van Essche, twee ware Vlamingen met hert en ziel. Mijnheer, ik wil u bijzonder schrijven over het concert ten voordeele van den Armen van St Vin- centius a Paulo dat ik daar bijgewoond heb. Eerst en vooral zal ik spreken over de bijzonderste zan gen de triomfzang van Artevelde, in het vlaamsch gezongen door jongelingen van vlaamsche ouders te Parijs geboren, maar toch allen met onze schoo ne vlaamsche taal bekend.Het lied van den Vlaam schen Leeuw werd gezongen door M. Leon Carron, die sedert lange jaren in Parijs woonthet refrein werd herhaald door al de Vlamingen er tegenwoor dig. Hetgeen ik voorzeker niet mag vergeten is het tooneelstuk uitgevoerd door de leden van de socië teit Sint Cecilia; alhoewel de uitvoering geschied de op een theater zonder pracht, zijn de rols zoo welgespeeld alsinden grootsten schouwburg van Pa rijs, dat hebben al de toeschouwers moeten beken nen. Ten slotte een koddig gezang de Turkenskoor, altijd door dezelfde moedige jongelingschaar Kunst geeft vreugden een woord van dank van al de toe schouwers aan den E. 11. Van Essche, bestuurder vnn 't concert, hem tevens den wensch uitdruk kende nog meer dergelijke feesten te geven in den Vlaamschen Katholieken Kring. Nu, Mijnheer, moet ik u nog bedanken voor uwe gazetten;'t is daar door dat ik den weg naar de ver gadering der katholieke Vlamingen gevonden heb. Niettegenstaande ik eene halve uur weg moet af leggen om tot de vlaamsche kerk te komen, durf ik u verzekeren, er alle zondagen tegenwoordig te zul len zijn. Ik bedank u op voorhand, Mijnheer, voor uwe goedhartigheid, van mij het plezier te doen de bij zonderste deelen van mijnen brief in uwe gazet op te nemen, alzoo de weldoeners en vrienden van den Vlaamschen Kring goede moed gevende en de verdoolde vlamingen van Parijs en omliggende ge meenten den weg toonende waar men in Parijs nog liet vlaamsch plezier en Je ware deugd vinden kan. Mij betrouwende, Mijnheer, dat gij aan mijne vraag zult voldoen, noem ik mij uw dienaar Van Driessche Theophiel, Rue du petit chateau, Charenton (Seine) lez Paris 't Is ongelooflijk met welke schandalige leugens nopens de afschaffing van het accijnsrecht op den tabak, de donchisten te Erembodegem, tot Hofsta- de, tot Lede, in één woord op al de parochiën ron dom Aalst, rondloopen. Die volksverleiders, die voor de kiezing van 14 Oktober overal gingen uitbazuinen dat de rechten op den tabak moesten afgeschaft wordendie voor de ballotteering van 9 December, alswanneer M. De Sadeleer een wetsontwerp tot afschaffing van dit accijnsrecht in de Kamers had neergelegd, overal gingen meetingeu geven tefjen de at- scliafling, die volksvrienden van over d'halve deur kunnen niet verkroppen dat, op 't aandringen onzer drij volksvertegenwoordigers, de boerkeus van nu af niets meer en zulleu moeten betalen. Ze trachten met bedekte woorden te doen geloo- ven dat onze tabakplanters zullen moeten duimen zooals voortijds, Ewel, dit zijn leugens Luistert, Vrienden van 't Stemmeken, wij gaan u de zaak in twee woorden uiteen doen. Volgens eene voorloopige wet door minister de Smet-de Naeyer neergelegd en met eenparigheid van stemmen door Kamers en Senaat aangenomen, moet gij bij den ontvanger het getal planten gaan aangeven dat gij gezet hebt. Maar,, zult ge zeggen, als wij onze planten moe ten gaan aangeven, dat is toch wel om er later voor te betalen. In 't geheel niet, vrienden Want de nieuwe en definitieve wet door M.M. Woeste, De Sadeleer en Dierickx neergelegd, en waarbij alle rechten afgeschaft worden, zal zonder den minsten twijfel gestemd zijn voor 1 Mei 1890, datum op denwelken gij volgens de wet van den heer minister het derde uwer belasting zoudt moeten bel alen. Weest dus gerust En als er iemand u nopens die kwestie iets anders komt vertellen, deukt maar dat hij er intrest in heeft om u zoo iets wijs te ma ken. Daniel. Ha! Lezers van 't Stemtnekenverleden week is er in de Kamers door den socialist Demblon van Luik walgelijken straatpraat vertelt; hij heeft van de zittingen der Kamers misbruik gemaakt om daar zijne waalsche goddeloosheid te komen verkoo- pen. In geeue enkele Kamer van gansch de wereld is er ooit zoo met onzen Heiligen Godsdienst en met het Heilig Evangelie gespot. Men vraagt zich af of die Demblon van den duivel bezeten is? Hij heeft in de biblioteek van de stad Luik eene reeks slechte boeken opgezocht en daar heeft hij al 't slechtste uitgehaald, en dat is hij in de Kamers komen uitkramen. Schande! drijmaal schande! Hij heeft den spot gedreven met den drijmaal Heiligen God, met onze L. Vrouwe. Al wat de goddeloozen, de ketters, de schismatieken ooit uitgevonden heb ben en wat de katholieke schrijvers en de H. Kerk duizende keeren weerlegd en veroordeeld hebben heeft die socialistische charlatau met eene duivelsche kwaadzinnigheid te samengeraapt. De katholieke volksvertegenwoordigers waren verontweerdigd en men verstaat niet hoe dat zij al len te samen de Kamers niet verlaten hebben. Want voor iemand die aan God en aan zijn chris ten geloof houdt, hoe moet het toch pijnelijk zijn, drij, vier uren de grofste godslasteringen en kette rijen te hooren afgeven? Maar, Lezers van 't StemmekenGod heeft in al les zijne inzichten. Gelijk wij in de H. Schriftuur lezen en gelijk wij dikwijls ondervouden hebben, God gebruikt de slechten om het goede te stichten en de brave menschen in hun geloof te verster ken. Wij mogen zeggen dat deze week bij de socialis ten nogmaals den aap uit de mouw gekropen is. Die lafaards en valschaards van socialisten als zij in de katholieke steden en gemeenten komen, doen een masker aan zij zeggen wij trekken ons God niet aanmaar nochtans laten wij ieder volkomen vrij in zijne godsdienstige gevoelensmen kan ka tholiek en te samen socialist zijn, Maar zie hoe die dwazerikken hun eigen gedurig tegensprekenzij dragen eenen duivelschen haat tegen onzen katholieken Godsdienst; Demblon heeft in den naam der socialisten gesprokenhij spot met God en zijn gebod en dan komen die hui chelaars, op den buiten roepen en schreeuwen dat zij tegen den Godsdienst niet zijn. Dus, getrouwe katholieke vlaamsche burgers en werklieden, de oogen open. Indien gij verleden week de annalen der Kamers gelezen hebt, gij hebt uw bloed voelen koken van verontweerdiginggij hebt den grooten M. Woeste bewonderd als hij den goddeloozen rimram der so^. cialisten op eene meesterlijke wijze weerlegd heeft; gij hebt u versterkt gevoeld in uw christen geloof en gij hebt gezegdWeg met de socialisten, die godshaters, die volksbedriegers; die hooveerdi- gaards die met onze centen en met ons zweet willen rijk worden! Ja, weg met de socialisten en leve ons oud christen geloof, dat wij van onze ouders geërfd hebbenleve de katholieke partij, leve M. Woeste!... Snoeck. Hip, hip, hourrah! Schitterende zegepraal De katholieke kandidaat, M. Carbon, is gekozen met 1800 stemmen meerderheid. Er waren 8 kan didaten. Ziehier den officieelen uitslag Geldige stemmen 17.919. Carbon 10.055. Buyl 5.735. Plancquaert 1682 Haidyns 1.128. Verdonck 768. DeSchuytter 557. Sanders 301 De Graeve 285. De katholieken van Oostende hebben getoond dat zij van geene socialisten of scheurmakers moe ten hebben. De valsche demokraat Plancquaert heeft gepoogd de katholieken van Oostende te ver- deelen gelijk hij te Aalst gedaan heeft, maar zijne ruziemakerij is ginder niet aanveerd.Dat heerschap zou wel doen van den laalsten brief van den Paus te overwegen: «Wij verzoeken U, Eerweerde Broe- ders, zegt de Paus aan de Bisschoppen van aan de katholieken te zeggen dat zij hunne wet- tige overheid niet mogen voorbijloopen, dat zij met eensgezindheid moeten werken, niet tegen de katholiekenmaar tegen het socialismus. Is het zoo dat gij werkt, M. Plancquaert Eeu goede christen weet hoe hij zich jegens de ketters moet gedrageu. Niet alleenlijk hunne per soonlijke samenspraken, voornamentlijk in kerke lijke en geestelijke zaken, zal hij neerstiglijk schu wen, maar ook hunne gedrukte ketterijen zal hij zich wel wachten van in handen te nemen en te le zen. Sommige christenen meenen dat hun zulks toegelaten is omdat zij in de Kamers door den ee nen of anderen goddeloozen afeegeven zijn dat is eene doling of dwaling,en goddeloozen, ketterschen praat mag men niet meer lezen dan aanhooren. Dat zij er eens wel over nadenken al die aan 't Beknopt Verslag geabonneerd zijn. Niemand is het toegelaten, zonder wettigen oorlof, de godslasterin gen en domme ketterijen te lezen die in de Kamers door de goddelooze socialisten uitgekraamd wor den. Dierk.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1