De doolaards in Egypte. DE SCHOOLWET. Parloir. Laatste Depechen. Mostaard. Peper. Zout. KOOKKUNST. Smeerhebbe-Vloerseghem. BRIEFWISSELING. Wie, wie, wie is er de gepasseerde week de ka pel der Arme Klaren binnengekomen met gazet ten onder den arm??? Wie, xfie, wie??? 't Is ge lijk wie het is, t'en is nie.t.gspermetteerd. Dit kan nog deugen Over epnige dageij heeft een heer schap te Ninove na shiakelijk gedineerd te hebben, nog een tamelijk groot kieken met krot en mot bin- nengesmuld... Zou dat manneken dan eindelijk zij ne volle goesting gehad hebben De vereenigiug van de Bisschoppen van België beeft twee dagen lang geduurd; men spreekt van belangrijke beslis singen die er zouden genomen zijn... Nog wat pa- tentie vrienden, en alles zal gekend zijn... Ze zul len voorzeker op de werf noch hunnen drapeau uit steken" noch met 't kanon schieten als 't nieuws van 't Bisdom zal afkomen. Maar zou men daar toch niet zot van worden? Zouden er volgens den alwe ter van de vischmijn geen liberalen en socialisten samen met de katholieken op 't stadhuis moeten zetelen? 't Zóu er hem lief uit zien, moest dat ooit gebeuren't Waar voorzeker alle avonden kloef- kesbyl... De grootste horlogievan den aardbol is te vinden te Philadelphia, in de Vercenigde Sta ten zij heeft 10 meters diameter; de grootste wij zer is 4 meters langen de kleinste 2.59 meters; ge kunt er de uur op zien van drij kwartiers verre. M. Woeste de brave en verdienstrijke man komt vereerd te worden met het burgerkruis van eerste klas; van herte proficiat! Deze week hebben 7 van onze lezers geschreven om 't adres te kennen van man en vrouw wij hebben hun per weerkee- rende post geantwoord dat wij die personen abso luut niet en kennendat er hier t' Aalst noch op 't Stadhuis, noch op den doopregister personen on der dien naam geboekt staan. De redaktie van Klokke Roeland kondigt aan dat hare gazet van zondag af niet meer zal verkocht worden tot Halle en tot Ressegemzulk nieuws verblijdt nog oeu ka tholiek hertmaar wanneer gaat die socialistische gazet ny toch ophouden te verschijnen? De strijdpenning van 't land van belofte heeft verleden week 2 franken en 15 centiemen opgebracht; 't en is nog niet den helft genoeg voor een kouponksken in derde klas naar Knocke. Erembodegem, ErembodegemNaar Ererabode- gem, brave menschenü 't Is daar dat thans de groote begankenis plaats heeft naar 't Kapelleken Ter Muren; den 9, 10, 11 en 12 van dees maand zal een pater Redemptorist er preeken aan de ka pel. Op Zondag 22 en maandag 23 September gaan er groote feesten tot Aalst plaats grijpen ter gelegenheid der plaatsing van den gedenksteen in het nieuw hospitaal. In de wetgevende kiezingen van Oktober laatstleden hebben de katholieken 72,000 stemmen meer bekomen dan de liberalen en'socialisten te samenen zeggen dat wij dan nog niet zouden mogen zeggen dat wij de meerderheid hebben in 't landDe heer Leo De Lantsheere is leeraar benoemd van strafrecht bij de universi teit van Leuven in vervanging van den heer Nys- sens, minister van den arbeid. De prinses Louise oudste dochter van onzen koning, zal in 't kort voor eenige dagen naar België komen. De twee socialistische Volksvertegenwoordigers Van der Velde en Demblon liggen in ruzie... 't Spel begint. In het gesticht der doofstommen te Roygem heeft broeder Joannes zijnen vijftigjarigen jubile gevierd; ter dier gelegenheid heeft zijne Majesteit aan den eerbiedweerdigen kloosterling het kruis van eerste klas geschonken Dat de ezels ver gaan door hunne pooten, dat weet iedereen Maar hoe dat de vierde man nog zal eindigen, dat is wat anders!!! Minister Beernaert is woensdag noen vertrokken uit Ems, waar hij sedert 14 dagen verbleef voor zij ne gezondheid; hij werkte er gestatig aan 't Vrede- kongres dat te Brussel zal plaats hebben van 10 tot 16 Augustyal de groote mannen van alle lan den zijn er op verzocht van over 3 maanden.... Tot hier toe is onze vierde man nog niet uitgenoodigd. Goed nieuws voor de lamzakkenDe president van hunnen bond is volkomen hersteld... De pos tulanten naar dit vet postje moeten nog wat pa- tienteeren. De geleerde scheikundige Francis Grotto beweert het middel te hebben uitgevonden óm de tering te genezen... Als 't maar waar is. Wij lezen in een. klein gazetje van Aalst dat de II. Alphonsus ook in ongenade gevallen was bij den Paus ft geen grove leugens zijumaar schrijver van dit artikelken wie ookte gij??? Ito donchis- ten krijgen van alle kleuren als ze van Oostende hooren sprekenz'hebben er nog al een bitter pil leken moeten inslikken ook. Onze hertelijkste gelukwenscheu aan onzen vriend E. H. Macharis, voorzitter van de vereenigde bieëutelers der dender vallei de tentoonstelling te Ninove door hem inge richt, heeft eenieders bewondering verworven. 't Schijnt dat er tot Antwerpen zoo geweldig gefoe feld is door de geuzen in de lijsten voor de geraeen- tekiezingen. Sedert eenige dagen is de heer Leo Visart-De-Bocarmé vijf en twintig jaar volksverte genwoordiger van Furnes of Veurne. 't Is slechts den 15 Augusty dat onzen stadsgenoot M. De Met- te in dienst zal treden als beiaardier te Brussel. Hier tot Aalst hebben de leerlingen ter twee Colle- gieën met vooruitzicht op de prijsdeeling reeds 87 steekkarrekens in huur om hunne prijzen te kun nen vervoerenvelen zullen zich voorzeker in hun ne verwachting bedrogen vinden; in alle geval, wenschen wij aan leeraars en leerlingen de herte lijkste en plezierigste vakantie mogelijk... Spijtig dat de gazettiers nooit geen en hebben. Salut en de kosttot de naaste week Kibeladoeken. T ÏHTHiFflITC Kinderen, sprak de LLlDllLtilllO. schoolmeester Spiegels, maakt dat gij morgen goed bij tijds in de school zijt, en zorgt vooral dat gij uwe beste kleederen aan hebt, want M. den schoolopziener komt. Meester moeten wij dan ook twee centen meê- brengen, vroeg de kleine Luibrechts, juist alsver- ledene keer, toen er in de school ne martiko te zien was? Amandeltaart. De korst, zooals voorgaande week is uitgelegd, is dezelfde voor alle soorten van taartendraag dus zorg dit artikel te bewaren opdat wij de reme die geen tweemaal moeten geven. Na de onderkorst der taart gerold te hebben, be slaat men de pate van amandelen alsvolgt Men neme 4 eieren, scheidt de dooiers van 't wit, voegt bij de dooiers 200 grammen gestampt broodsuiker, 200 gr. goede patattenbloem en 200 gr gestampte amandelen bewerkt dit alles goed en lang dooreen met een glasje rhumdoet bij 't eiwit een beetje zout, beslaat tot schuim en voegt aan stonds alles dooreen, nog voortgaande met het 't samen eenigen tijd te klutsen, tot wanneer men voldoende stijfte bekomen heeft. Vult dan uwe taart op eene platine die eerder diep dan plat moet zijnbestrijkt de randen met eiwit en dekt de taart. Vergeet niet ze met eiwit te bestrijken vooral- .eer ze met een ander blad deeg in den oven te ste ken, en er eenige knipkes met de schaar in te ge ven. Patatten-bloem. Daar ik hier boven dit woord gebruikt heb, her inner ik mij hoe ik destijds moeite gehad heb om goede patatenbloem te vinden. Daarna heeft eene vriendin mij geleerd hoe men ze op zeer gemakke lijke manier zelf kan bereiden. Daar dees jaar de patatten goed gelukt schijnen, wil ik u ook leeren hoe men patatenbloem vervaar digt. Men neme eene kuip water en eene groote rasp; men wassche vooreerst de patatten zeer schoon en raspe ze vervolgens in de kuip met water. Dit ge daan zijnde, giet men het vuil water af en late de vuile deelen, die boven komen, mede vloeien; zoo- doen verscheidene raaien, en zoo lang er schoon water opgieten tot dat de zoogezegde bloem heel DOOR O-TJIDO GEZELLE. 4 'k Zal, zei moeder, kom achter mij, dichte ge noeg, Cyrilla, en let waar gij gaat. Zij zochten overal rondom de muren, en vonden ten langen laatsten eenen trap van acht terdten diepe neêrvraard, die scheen in eene onderaardsche plaatse te leiden. Zij riepen vader. Niet omleege gaan! riep hij, wacht tot dat ik kome. Daar! die beeste is ook los. Wij gingen te zamen; vader nam het licht, en ging den trap af te wege, die geschaard en gebrok keld lag, en roerde van den ouderdom ik kwam achter. Beneden vonden wij eenen gang die rechte voorwaard liep, zoo 't scheen, nog al tamelijk ver re, maar slinks kwamen er twee kamers op uit,met vouten van gebakken karreelsteen, en de eene aan de andere palende. Hoezei vader, hier is 't dat wij zijn moeten; komt, die kamers zijn voor ons gebouwdlicht Moeder en Cyrilla kwamen.'t ls oprecht waar zoo als gij zegt, zei de eerste, haast u nu, om iets op den vloer te leggen voer dit fraai kind hier, en Gedrukt bij Julius De Meesier, le Roesselaere. zij zal slapen lijk eene koninginue in heur paleis, van den nacht. Ik liep naar de kemels, haalde twee pallas of deksels en eenen ruwen cyclas of rond kleed, die wij meê hadden, met wat hooi, en seffens lag er een allerfraaiste leger op den grond, in de binnenste kamer van de twee, voor moeder en Cyrilla. Onze zaken en waren zoo gauw niet klaar. Maar de ke mels gevochten toch eindelijk eens hunne ladinge en zadeltuig van 't lijf, en 't eerste 't gereedste wierd open gestrekt op deu grond voor ons. Diphi- lus nam 't op hem van de kemels te wachten, tot aan den morgenstond, en vader van hem met den klaren af te lossen, en alzoo gingen wij te ruste in onze voorkamer, zoo ze Philip niet.Hij, niet tegen staande de zekerste verzekeringen dat hij gansch en geheel niet vermoeid en was, en dat hij wilde waken in onze plaatse, lag nauwelijks neder, op deu grond, of hij look zijne oogen, en hij was in slape, en dat nog zonder goên avond te zeggen. WAT ANDERS. 't Kon alzoo eene halve ure zijn dat ik geslapen had, wanneer ik, al met eenen keer, iets zoetjes voelde langs mijne kaken streelen. 'k Schoot wak ker op het zelve pas, en 'k zag twee oogeu, lijk twee lampen, recht over mijn aangezichte staan glariën. Vader! Philipriep ik. Vader was rechtuit bij schoon wit weze. Dit bekomen hebbende, laat men de bloem op eene propere witte houten tatel druo- gen en zorgc van ze daarna op eene droge plaats in glazen of steenen potten te bewaren. Alzoo be- jreid is de patattenbloem onbederfelijk. Ons Roe se. Over eenige dagen is er hier eene kluchtige ge beurtenis voorgevallen Twee heeren waren een uitstapje komen doen naai Vloerseghem, waar zij zich deftig hadden verzet. Als de tijd van vertrek ken was aangekomen, zond M. de burgemeester hun zijnen knecht met de voituur om hen, samen, met zijnen neef, op te laden. Aanstonds werd geschikt allen te samen naar de statie te rijden, maar, och God! de voituur kon maar vier personen bevatten, en er was nog eene dame van Denderleeuw bijEr werd dan besloten, den knecht voorop te zenden, en zij zeiven het rij tuig te besturen. Dus, zonder vertoeven stapten de behendige rui ters in de voituur. Nauwelijks waren zij eenige meters ver gereden, of zij daalden reeds af naar de beek toe. Het ge vaar ziende, sprong al spoedig een van hen van het gerij om het peerd bij den breidel te grijpen en het op goede weg te zetten. Dan terug opgesprongen en voortgereden. Maar zie, nauwelijks zijn zij we derom eenige meters ver, op eenen omdraai, in plaats van den weg op te slaan,zijn zij den meersch in Nu springen zij er met twee af, en wederom het peerd op rechten weg gezet en maar gereden. Maar helaas, pas wat verder gereden, of het peerd, alhoewel reeds van jaren,verstond hunne comman- de niet, en plets, daar lagen ze alle vier met hunne voituur in d'haag!... Geloof mij vrij, de hazen kunnen zoo zeer niet loopen gelijk deze fliuksche heeren om den trein te hebben zij lieten de dame en de voituur in brand. Doch neen, de voornaamste geleider liep naar de statie om den knecht te halen. Maar intusscheu was een zoon van het huis waar het gebeurde voor viel, in het rijtuig gestapt, en bracht de dame nog bijtijds aan de statie van Idegem. Het is ongelooflijk wat er in de liberale en socia listische gazetten tegen de nieuwe schoolwet wordt uitgekraamd. Is die wet dan zoo slecht? Oordeelt zelf, lezersArtikel I is gestemdHet zegt dat de catechismus in alle scholen moet onder wezen worden. Wat valt er daar over te roepen en te schreeu wen? Is de catechismus misschien geen goed boek? Wie heeft er ooit iets in geleerd dat niet en deugt Gij allen, die den priester gehoord hebt in de scho len, heeft hij u slechte lessen gegeven? Antwoordt mijis het de catechismus die u zegt dat gij moogt onrechtveerdig zijn; dat gij uwe ouders moogt be stelen en mishandelen, dat gij moogt moorden en branden? Kan er mij iemand in geheel deu cate chismus één vraagsken toonen waar slechten raad in gegeveu wordt? Vooruit zelf, de goddelooste gazet van 't land, schreef overtijd Er bestaat in de wereld geen volmaakter en schooner boek als de catechismus; wilden de men- schen in alles de voorschriften volgen van den ca techismus, de wereld zou een Aardsch Paradijs zijn. Zóó schrijven zij en bekennen zij in hunne gazet ten, en in de Kamers vallen zij uit gelijk tijgers te gen dienzelfden catechismus. Ware hetgeene deugnieterij, het ware zot zijn. Zóó vol haat en nijd zijn die schurken tegen de religie. Overigens, willen de socialisten en liberalen aan hunne kinders den catechismus niet laten leeren, zij hebben hen maar van de les van catechismus te ontslaande wet geeft hun dit recht. Maar waarom zouden de katholieken, die de overgroote meerderheid kinderen tellen in alle mij, en het schepsel drong ter deuren uit, ver schrikt als het was van 't geruchte'k hoorde 't langs dien gang weg schorriën, waarvan ik hier- vooren gesproken hebbe. Vragen genoeg, seffens, en Diphilus kwam zeere naar boven gespoeid, met ziju licht in zijne hand, roepende Wat schilt er Hoor, antwoordde ik, daar moet ievers een beeste, of't een of't ander, aan mij geweest zijn die ik zoo seffens hebbe hooren laugs dien kant daar wegloopcn. Vader peisde halvelinge dat het een droom was maar Diphilus zei dat wij moesten op zoek gaan. 't Was gemakkelijk om zeggen, maar, hoe gedaan Zulk een nauwe gang! Moest het dier, of wat het ook zijn mogt, ons staan afwachten of stout in 't ge- moet komen gestort Den gang opblokken en hem insluiten, zei Diphilus. Maar de voute was,te hooge daartoe, en, op een einde, kwamen wij overeen en wij verzeker den de deur van onze kamer. Die was zoo hooge niet, en wij hadden ze nog al lichte vol steenen,en toegeklast: Diphilus beloofde van daarnaar te kij ken en naar de kemels ook, en wij gingen weèr ter ruste. Als ik ontwiek, was 't helder klaar dag, zoo hel der toch als 't in een kelder al ziju kan, en Diphi lus stond bij mij in zijne arms had hij toch het schoonste dier dat ik ooit van mijn leven gezien hebbe j 't was de grootte van een hond, maar ge scholen de christelijke leering uit de school moe ten verbannen, en hunne kinders als goddeloozen zien opgroeien om plezier te doen aan liberalen en socialisten? Vr. te VI. Zijn de boeren daar ook niet uitge noodigd? Ja zeker. Theophicl, jongen, let op, want ik geefticn voor een. Vr. te Chislehurst, de postmannekens^zijn goed toegekomen harte lijk dank. Kom wat eerder. Tist, 't is er einde lijk mede gedaan Tot in 't kort. A. A. Dit had ik nooit gedacht, nooit of nooit A. B., Pik kels, cibils, mossels a lapoulctte; wat eene gelei Lode, wanneer is 't nu prijsdeeling? Schrijf eens wat er mii te doen staat. '1'. F. Zou 'k de prijs niet hebben van voorst komen Zulde voor mij •zorgen Syl, pas de gamineric! hoor! Ik tracht er al naar?Vr. te Velm, ge moogt ons verwach ten de complimenten te Landen. Snoeck, ver geet ons toch niet met. de, vakantie, zelle 't is toch voor 't goed. Vr. E. D. K. te P. 'k En krij- ge'k ik niets meer. Waarbij komt dat? Vr. V. G., te N. De Heer zal u zegenen, u en uwen uitver- kooper. Vr. Ten Velde. Wanneer komt de be loofde correspondenche, he? Vr. R. te L. Wan neer zien wij u binst de vakantie Antw. a. u. b. Ons Itoese. 16 briefwisselaars vragen u hoe men een konijn moet gereedmaken om ue keer zeer smakelijk te zijn. Nonkel, ge moet uwen bra- vium meebrengen, zelle, of anders en aanvaardt Kibeladoeken u niet. Mijnheer de Opsteller Hetgeen er in De Volksstem van verleden Zondag gedrukt staat, nopens het gezegde in liet gemeen- tenhuis, dat is ou nauwkeurig. Verre van Demblous redevoering voorgestaan te hebben, heeft integendeel de persoon in kwestie gezegd dat M. Woeste eene schoonc redevoering tor dier gelegenheid heeft uitgesproken. Maar hoe gaat het hedendaags? Men zoekt de rechtschapenste inzichten dikwijls dwars uit te leg gen, en daarom verzoek ik U het hierbovenge- schrevene in Uw toekomende nummer te willen mededeelen aan Uwe lezers waarvan ik er een beu. Nieuwenhove, den 6 Oogst 1895. A Q I A De Prijsdeeling van de Broe- V M li I M. ders der Christelijke Scholen, te Aalst, zal plaats hebben op Dijnsdag 13 Augusti, aanstaande, in de groote zaal van den Kath. Werk manskring. Te Ottergem heeft den kerktoren nog al te lijden gehad van 't onweer; er is 1500 fr. schade. Ze zeggen dat den Praalstoet, die te Aalst, met de legging van den eersten steen van h nieuw hospitaal, zal uitgaan, van't schoonste zal zijn dat er hier al te zien geweest is. (Per Telefoon). 1° Uit PORT-SAID. Al de voituren van den tram zijn hier in den depót verbrand binst den nacht van den 3 Augusty. 2° Uit CONGO. Een lancier, met name Van Ilolsbeek, is te Doruma overleden. 3° Uit COWES. Prinses Stephanie, dochter van Leopold II, is hier toegekomen. 4° Uit NEDER-OVER-HUMBEEK. De drie personen, in 't kanaal van Willebroeck verdron ken, zijn madame Bockell, oud 36 jaren, haar dochtertje, 12 jaren oud, en haar zoontje, 4 jaar. 5° Uit AMICHE. De anarchisten hebben hier hunne perten gespeeld. M. Gillemin, tegen wie alles gericht was, is buiten gevaar; de misdadiger, die de bom geworpen heeft, is dood. 6° Uit GEERAARDSBERGEN. Donderdag in den namiddag zijn er hier 100 studenten en 2 blikslagers vertrokken met den trein van 5 uren. 7° De hertog van Aumale is dijnsdag avond te Bru ssel toegekomen. 8* Dijnsdag hebben M. en Madame Beernaert hunnen jubilé gevierd van 25 jaar getrouwd. plekt en getigerd, bijna lijk 'nen liebaart. - Hier is hij uw nachtelijke bezoeker en ge- eerde slaapkamaraad, zei hijhadden wij 't gewe ten, wij hadden hem maar liever laten begaan zoo 't hem lust deed. Wel, wat is 't vroeg ik. 't Is een once, meester, zei hij, en nog een jonge toe. Hoe dat hij hier gekomen is, is God be kend. Maar, hoe hebt gij dat gevangen gekregen vroeg Philip, die over ende in zijn bedde zat en zijne oogen bijkan uitwreef met bei zijn' vuisten. Wel meester, eene halve ure na dat wij ulie- den in uwe kamer vastgezet en opgeblokt hadden, zoo hoorde ik eeutwat scharteu en krevelen onder aan de steenen, en daar zat hij zoo zoete als een katje, te lekkebaarden. Hij liep weg als hij mij zag maar 't enden den gang kreeg ik hem in den hoek, en'k pakte hem! Nie' waar, mijn poezeken? De ouders moeten ievers gestropt of geschoten zijn, want dat ding hier is tem, klaar van den grooten honger, zie Vader, riep Philip, altijd Philip gelijk, vader geeft hem aan mij Wij zullen hem kweeken,en wij zullen hem zoo geern zien, eu 't zal zulk een verzet zijn, vader, mag ik Niet te doen, zei vader, hoe in de wereld dat meê gedaan, 't ware wel dat hij niet en moest eten! Wij hebben al monden genoeg zonder een geheel regiment oneen achter ons.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2