RONDOM DE. WERELD. 'f GROOTE FEESTEN BUITENLAND. IN DE KAMER. KERKELIJK NIEUWS. STAD AELST. STJlDNIE U WS. Margarine f» ter gelegenheid der plaatsing van den ge> denksteen van het nieuw Gasthuis. De Commissie door den Gemeenteraad aangesteld heeft de volgende schikking genomen 1" I)e Feesten zullen plaats hebben op Zondag 22 en Maandag 23 September 1895. 2° I)en Zondag 22 September, om 1 ure 's na middags, zal een Praalstoet den Gedenksteen met plechtigheid naar de plaats van het nieuw Gasthuis geleidenal de Muziekmaatschappijen en al de an dere Maatschappijen der Stad, van welken aard zij mogen wezen, worden uitgenoodigd om er deel aan te nemen diegenen die aan dezen oproep willen beantwoorden, worden verzocht zich aan te geven bij den Sekretaris der Commissie, M. D. De Wolf, Keizerlijke Plaats. 3° I)e Maatschappijen die verlangen met eenen Praalwagen of anderzins groepsgewijze den Stoet op te luisteren, kunnen te dien einde toelagen ont vangen mits het inzicht ervan te laten kennen bij voormelden Sekretaris ten laatste vóór 10 Augus tus aanstaande. 4° Ongeminderd deze toelagen zullen er premiën toegekend worden voor de schoonste Praalwagens en Groepen, alsook voor de schoonste Banieren en Kartels der deelnemende Maatschappijen. 5° Versierde Rijtuigen en Wielrijders zullen ingsgelijks den Stoet mogen bijtreden, en premiën zullen uitgeloofd worden. 6° De Plechtigheid der plaatsing van den Ge denksteen, die zal plaats hebben op Zoiulag 22 September 1895om 4 uren 's namiddags, zal opge luisterd worden door de uitvoering eener Cantate al de Koorraaatschappijen der Stad worden ver zocht te willen deelnemen aan die muzikale uitvoe ring. Diegenen die dezeuitnoodiging aanvaarden, wor den verzocht zich te laten inschrijven bij den Sekre taris der Commissie, vóór 10 Augustus. Latere schikkingen zullen de dagen en uren be palen der voorafgaande repetitie alsook de wijze op de welke deze zullen geschieden. 7° Op Maandag 23 September 1895, zal om 8 uren 's avonds eene Venitiaansche Feest met vuur werk en verlichting, op den Dender, aan de Boude- wijnkaai, plaats hebben Maatschappijen of bezon- deren die met verlichte booten of andere vaartui gen aan dees Feest verlangen deel ts nemen, zullen ten dien einde toelagen kunnen genieten, mits zich aan te geven bij den Sekretaris vóór 10 Augustus aanstaande; 'premiën zullen daarenboven aan de deelnemers aan 't Venitiaansch Feest uitgeloofd worden. 8° Geene toelagen zullen toegestaan worden dan na goedkeuring door de Commissie van het plan, en beschrijving der praalwagens, vaartuigen, enz. 9° Plakbrieven zullen later het volledig en on- standig programma der Feestelijkheden kenbaar maken. AALST. Inhuldiging der Standregelen van den Houtbewerkersbond. Verleden zondag werd al hier het Reglement ingehaald van dien reeds zoo bleeienden Werk lieden bondde leden waren bij zonder wel opgekomen, waaronder de heer Baron Leo Bethune, eerevoorzitter, die de schrijnwerkers in wel gepaste woorden aaumoedigde en geluk wenschte. Namen daarna nog het woord M. Jan De Som er, Voorzitter van den Bond, en Alex. Van de Velde. 't Was kortom, eene feest die uitmuntend gelukt is en wij hopen er kortelings nog meer dergelijke te mogen vieren, tot verheffing van den Werkers- stand en verheerlijking onzer geboortestad. Een schrijnwerker. Wel, meester, zei Diphilus, zonder ulieden kwalijk nemen, 'k peize dat jonge meester daar het wel vooren heeft. Ge moet weten, dat jaagt, als het groot is, en 't dunkt mij dat ik hem leeren jagen kanlukt het, 't zal ons wel te passé komen, en dat misschien in 't korte. Zeker ja-'et, vader, wij gaan een keer zien, nie' waar, vader zei Philip. Maar hoe dat meê gedaan Laat mij begaan, vader, ik heb daar nog een zak aan de kemelzadele hangendaar zal hij in, en meerijden met mij! Doe-je niet, mijn onceken lief? 't Beestje en sprak niet, vader ook niet, en 't was wel van wederkanten. Philip was half zot van blijdschap en hij kuste zijn once, al springen en al dansen, tot dat 't ge noeg was, ja maar, mijn once en was al dat kussen niet gewend, en ging zoo ook, op zijn maniere, Phi lip aan zijne kake gaan streelen, maar de nagels /au zijne teenen zaten wat verre uit... Zie-je wel, dat zij al te passé komt, zei vader en hij loech ermeê; nu, wilt gij hem houden, ver geeft en vergeet, en daarmeê uit en genoeg ge praat. Maakt te gader wat eten gereed, 'k ga moe der roepen. Ligt er hier, water, Diphilus Daar ligt een goê steenput, meester, zei Di philus, dat wist ik zeker, 'k heb er geweest water putten, dezen morgen, al vroeg. Wij volgden hem, kasteelwaards in; de zonne- NIEUWENHOVE Men vraagt ons uit die achtbare Parochie, waarom de intérinaire douaniers dees jaar zooveel vroeger dan verleden jaar in dienst geroepen worden, nu juist binnenst den oogst? Antwoord: Wij zijn met die soort van zaken niet bekend. Eervolle Melding AAN ONZEN ONVERMOEIBAREN UITVERKOOPER van Nieuwenliove. Ga voort, brave man! God zal U zegenen IDEGEM. Ongeluk op den dender. Donderdag morgend kwam er een schip gevaren van Lessen, geladen met makadam, (afval van ar duinsteen) in bestemming voor Duinkerken. Het schip wierd voortgetrokken door een soort van stomboot, slijper of remarqueur genaamd. Ging de ze nu wat te rap of was het niet juist van pas om door het sas van Idegem te varen Wij zouden het niet kunnen of durven zeggen. Het geval was dat het schip tegen eenen der kanten van het sas vaar de waardoor er een hol of lek kwam in het schip, dat onmiddelijk het zinken van het vaartuig voor gevolg had. Het is een groote tegenslag voor den schipper, doch gelukkiglijk is het schip verzekerd door assu- ranciënmaatschappijen tegen ongelukken van dien aard. BRUSSEL. Een meisje van 15 jaar is door de policie aangehouden op den moment dat zij den geldbeugel stool uit den zak van eene dame. Zoo jong nog, en al opgeleerd in 't stelen I Wa blieft er a, kozijn?... z'Hebben nu te Brussel in de spaarkas 't bagatellekeu van 186,000 frank gestolen, ofte 18G bankbriefkeus van 1000 frank. Hoe dat mogelijk geweest is, daar verstaat zich eigentlijk niemand uit: Maandag morgend doet de kassier den coffre-fort open en zag hij dat die som uit eene blikken doos debi was. Eu eene al zoo be langrijke som in bankbrieven van 100 lr. en in goud was onaangeroerd gebleven, en die lag er ne vens Aan den coffre-fort is geen het minste spoor van braak of geweld te bespeuren; niemand, zelfs de employés niet, konden erin; er zijn twee sleutels opde eene is in handen van den kassier en dient om het secreet te doen verschuiven de andere verblijft bij den bestuurder en doet het slot wer ken. Quien sabe?... Wat zulleu wij zeggen?... De dieven zijn tegenwoordig den duivel te plat, en elke vogel zingt er zijn vooisken over. De liooge bedienden hebben zulke groote borg moeten storten, alvorens in bediening te treden, dat zij boven alle verdenking gesteld zijn. NEDER-OVER-HUMBEEK. Vrijdag heeft men aldaar, in de Willebroecksche vaart twee kin derlijkjes opgevischt, een jongetje van 7 jaar en een meisken van 12 jaar.Terwijl 't parket bezig was met die zaak te onderzoeken, heeft men zater dag een derde lijk uit het water gehaald; eene vrouw van 35 a 38 jaren, persomptelijk de moeder Allen schijnen, naar hunne kleeding te oordeelen tot eene goede familie te behooren, en weldra kwam 't parket aan de weet dat zij in 't hotel de la Marine aangeschreven stonden als zekere Wellers, renteniers te Richmond; ze zijn vanengelschen oorsprong. Alles doet hier eene afschuwelijke misdaad ver moeden, immers, men vond slechts de som van 13 fr. in des slachtoffers bezit, en rijke menschen, die op reis gaan, zijn toch beter voorzien te meer, dat zij te Brussel, in hun hotel afgestapt, half en half te kennen gaven van er voor cenigen tijd te verblijven 'tZal, pcizen wij, wel uitkomen, want De waarheid, al lag zij in 't graf, Al wat haar dekt, dat moet er af. 1 stralen sprietelden geestig door de oostvensters in huis de lucht was frisch en aangenaam en t deed ons zulk een deugd als wij hand en aange- zichte wiesschen in de levende droppelen van de verlatene waterwelle. Dat kasteel, wist Diphilus te vertellen, was nauwelijks bekend dat wonderlijk was, want beter wateren lag er zeker in geheel Egypten niet. Wij haalden vijf zes ovenkoeken uit, rozijnen en eene matte vijgendat, water uit de bronne, en wijn uit onzen geitenvellenwijnzak,was ons ontbijt, De once ging in den zak, en wierd, wel verzekerd, aan de kemelzadele vastgemaakt. Wij waren daar nog meê bezig, als Philip buiten 't kasteel op aven- turc ging. Welnu, Diphilus, zoo sprak ik, in hoeveel da gen rekent gij dat wij buiten grepe zullen zijn van de achterkomers Wij moeten eerst* de Oase tusschen ons en Egypten hebben, meester, zei Diphilus. Uw vader is immers een man die 't wel heeft en 't achterha len zou weerd zijn; tien uren verre kwamen ze achter hem, daar ze geen tien stappen en zouden achter een ander en minder man loopen, maar ver der als de Oase en komen ze niet, neen z' En waarom dat Omdat de landzaten van daar geen levend Roomsch soldaat en zouden laten naar huis keeren Wij moeten zien tot aan een ander oud kasteel te gerakendaar staander nog vele al ginderwaard HF en die aan de maag lijden (rnaagont- steking lijke spijsvertering, krampen, vuilen adem, genezen in weinige dagen door het voortreffelijk purgeermiddel, genaamd Walthery- pil, 1 fr. 25. IRANKRIJK. Het heeft kiezing geweest voor de algemeene Raden, de provincieraden, gelijk wij hier zouden zeggen. De algemeene uitslag is eene verpletterende nederlaag voor de socialisten. Bijna overal hadden zij hen voorgesteld, en op 1450 zetels zijn er slechts 12 socialisten gekozeu. Roubaais zelf, de socialistische stad bij uitstek, beheerscht door non socialisten gemeenteraad, Roubaais heeft den beruchten burgemeester Ca- rette wandelen gezonden. Dat zal hem leeren de processieën en de berech tingen verbieden. DUITSCHLAND. Van den 23 tot den 29 Au gustus zal er een groot congres plaats hebben te Munich in Beieren om te werken in den waren katholieken ziu, volgens den brief van den Paus. Van kristene demokraten willen ze in Duitschland niet hooren; wij zijn katholiek zeggen zij en anders niet; ik geloof in de H. katholieke kerk, dit wordt sedert 18 honderd jaar gelezen en daar houden wij ons aan. ITALIË. Den 20® September is het de 25° verjaardag der inneming van Rome door de troepen van Garibaldi; den dag dat de Paus tegen alle recht en alle wetten in, van zijne staten beroofd wierd. liet vrijmetselaars-bestuur bereidt groote fees ten voor dien dag. Het gouvernement geeft 100,000 fr. en Rome moet 100,000 fr. bijleggen voor de vie ring. Ze gaan eenen grooten gedenkzuil oprichten aan do Porta Pia langs waar de onwentelaars de stad zijn binnengedrongen. Wat droeve dag zal dit zijn voor den Paus! Te Palestrina, een klein stadje van de Ro- meinsche provincie, was het zondag revolutie, 't Gemeentebestuur verteerde veel geld aan versie ring en meubileering van 't Landhuis en had nieu we belastingen geheven, 't Volk was verbitterd eene groote massa is voor 't Landhuis komen roe pen Weg met de belastingWeg met de dieven Zij hebben het Gemeentehuis stormenderhand in genomen, de meubels verbrijzeld, en door de rui ten gesmeten en al de registers aan stukken ge scheurd. En aan die woeste, malle streken, Konden de gendarms geen handen steken En de burgemeester ging aan 't vluchten, Als hij zag die aardige kluchten. Zooals ge ziet, wonen er daar raai maffen INDIEN gij zwak zijt, indien gij bleek zijt. zon der kracht noch vreugde, indien gij aan duizelig heid, hartkloppingen en hoofdzeer lijdt, neem de ijzerinhoudende Pil van Doktoor Raphael, die u eetlust, kracht en frissche kleuren weergeven zal, 1 fr, 75. Wat gebeurt er in de Kamer? Zijn die socialis- teu razend of zot geworden? 't Is ongelooflijk hoe zij roepen, tieren, huilen Men zegt dat verscheidene volksvertegenwoordigers door 'tlawijt zijn doof ge worden. Spijtig genoeg dat het niet stom en is Eu waarom al dat lawijt?... Wel eenvoudig om dat men de godsdienst in de openbare scholen zal leeren. Maar Anseele, Demblon, enz., weten wel dat de godsdienst de eenigste macht is die hunne pogingen van onwenteling kan tegenwerken. En zeggen dat Demblon eenen afgezetten onderwijzer is! Of hij schoone leeringen aan zijne kinderen moest geven?... Hadden de socialisten geene hinderpalen aan de werking der Kamer gesteld, verscheidene wetten van het grootste belang voor het werkvolk waren van de Oase, en daar moeten wij ons dan generen zoo wij best kunnen, immers hier is 't blijven on mogelijk en in de Oase ook. Op dezen zelfden stond kwam Philip binnen ge stormd. De zee! de zee! riep hij. Jan, de zee komt kijkt! vader, haast u! kijkt, de zee Ik en Diphilus en vader liepen kijken, 's Nachts te vooren waren wij langs den zuidkant in 't kas teel gekomennu bracht Philip ons naar den noor derkant. Nooit, nooit en vergete ik hetgene ik zag voor mijne oogeu, als ik al den noordkant uitkwam. Omtrent eene halve mijle van en voor ons vloeide er daar eene nauwe kclle 't allerschoonste blauw- wendig water; aan den overkant stonden de hoo rnen en de heesters, uit end in, tot bij en in het water. Achter die boomen, bergen, trapsgewijze opklimmende, hooger en hooger, tot in 't blauwe des hemels toeal dezen kant van 't water, op eene hoogte, stond er een afgodentempel; wij kos ten de pilaren tellen waarop de ronde kappe rus tende was. Dat verwonderde ons machtig. Wel, zei vader, daar heb ik van gehoord, maar nooit niets van gezien Nooit de zee gezienzei Philip, maar gij zijt onlangs nog naar Europa gevaren, vader En peist gij waarlijk, Philipken, mijn kind, dat dit de zee is, daar, voor onze oogen De zeeehwel zeker is 't de zee, en de ber gen dan, die daarbij staan reeds gestemd. Nu zal men die tot na de vacantiën moeten verschuiven. Maar heeft Bebel, de groote duitsche socialist niet gezegdZoekt den toestand van den werkman ongelukkig te latengij zult hem gemakkelijker tegen de rijken kunnen ophitsen? Vele Boerkens maken zich kwaad omdat Minis ter De Bruyn de fabrikatie van margarine Diet wil verbieden. Ja maar, menschen, dat gaat zoo ge makkelijk niet. De fabrikanten van margarine zou den op den minister ook kunnen kwaad zijn omdat hij de boerkens nog laat boter maken. De minis ter kan maar de fabrikatie en verkoop regelen, in dezen zin dat de margarine hare natuurlijke kleur moet behouden; 't is te zeggen wit moet zijn en te zorgen dat zij niet als boter kunne verkocht wor den daarvoor zijn strenge maatregelen ge nomen, en nog strengere zullen volgen. Die wil margarine eten is er toch vrij vanen die ze wil maken, mits de wet na te leven, is er ook vrij van, en dat kan niet verboden worden. Ook nog: Moest de minister De Bruyn de fabri katie van margarine verbiedeu of mogen verbieden ten voordeele van de boter, dan zouden de socialis ten, moesten zij later het bestuur van't land in handen krijgen, (de socialisten die de fabrikatie van de margarine zeer voorgestaan hebben,) zij zouden, zeg ik, al zooveel recht hebben als de ka tholieke minister om aan de boerkens te verbieden boter te maken. De katholieken doen voor de boerkens, zooveel zij kunnen maar alle verbeteringen moeten toch mogelijk en rechtveerdig zijn, en recht voor d'eene is recht voor d'andere. Zondag, 11. H. Gaugericus of Goriks, bis schop van Kamerijk, gestorven in 't jaar 619. Pa troon van Siute-Gooriks, tegen Sottegem. Maandag, 12. H. Clara. Dijnsdag, 13. II. Joannes Berchmans een bel- gische Heilige, geboren te Diest. Hij trad in de or de der Jezuieten en werd naar Rome gezonden. Hij was een voorbeeld voor iedereen, een tweede Aloy- sius van Gonzaga. Eenige oogenblikkeu Yoor zijue dood nam hij zijn kruisbeeld, zijnen paternoster en den regelboek der orde, legde ze op malkander, en riep vol blijdschap uitMet deze drij schatten in handen, sterf ik geeru. Hij was maar 22 jaar oud als hij stierf, in 'tjaar 1621. oensdag, 14. H. Eusebius, priester en martelaar. Donderdag, 15. O. L. Vrouw Hemelvaart. Maria wordt van God bekroond, Met eer en glorie rijk beloond Zij treed den schoonen hemel in, Eu d'engelen met blijden zin Die groeten hunne koningin Viva Maria Vrijdag, 16. H. Rochus, patroon tegen de pest, cholera en alle besmettelijke ziekten. Zaterdag, 17. H. Laurentius. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. - Zijn Onderpastoor benoemdOp de Byloke te Gent, de E. H. R. De Bruyn, onderpastoor te Calloote Gee- raardsbergen, de E. H. Leo Van Wassenhove, ge wezen coadjutor te Sint-Martens-Leerne te Mi- chelbeke, de E. II. V. Battaille te Astene, de E. H. P. Ledegen; de E. H. Weemaas, surveillant in 't kollegie tot Oudenarde, te Calloo. Woensdag, 14. Geboden Vastendag. VOLLE AFLAAT, iu de kerk der Arme Clareu Coletinnen, te Aalst, op maandag 12 Augusti, feestdag der H. Clara. De diensten zullen vol- genderwijze geschieden: Om 6 ureu de eerste mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Neenniet anders en is 't als eene wolke,kind waarop eene afgelegen streke weerspiegelt, zei va der. Deze luchtspiegeling, zoo heeten ze 't is hier dikwijls te zien, maar ik en hebbe niet dikwijls genoeg in de wildernisse verkeerd om ze ooit aan schouwd te hebben. Hoe lange gij daar ook verkeerd haddet, zei Diphilus, zelden zoudt gij eene gezien hebben die zoo schoone zou geweest zijn als deze ik voor mij, nooit van mijn leven en zag ik iets dat eraan ge leek nooit! en 'k zag er vele in mijnen tijd - Roept moeder en Cyrilla, maar wacht!wacht! Ge 'n moet hun niet rechtuit zeggen wat dat is 't zegt dat er wat schoons te zien is. Wij liepen binnen, moeder en Cyrilla waren be zig met het vroegmaal. Moeder, zei Philip, koeltjes weg, kijkt eens buiten, 't is daar wat te zien. Na den eten, jongen, zei moeder, dan kijken wij op ons gemak. Questie dacht Philip. De zouue en mag niet te hooge zijn, moeder, zei vader: om 't wel te zien, ge zoudt beter seffens komen. Wel dan, het zij zoo, sprak zij, terwijl zij bui tenkwam met Cyrilla. Maar wie van ons nu meest verwonderd stond en wete ik nietwaterkelle, bergen, tempel, 't was al weg; de wilde zandplate lag daar voor ons, paai en perkeloós. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3