De doolaards in Egypte. KLAPPIJ. Parloir. Laatste Depechen. DE CONGO. KERKELIJK NIEUWS. LUIBRECHTS. Turlulutjes. Sledderawedderkes. Foef kelakonskes Eenige van onze achtbare Lezers vragen ons, of wij zouden willen de goedheid hebben hun den te gen woord igen staat van de Congo uit te leggen. Ziehier wat wij hun antwoorden Over eenigen tijd gelijk onze Lezers het weten heeft de Belgische Kamer verscheidene iuillioenen gestemd voor de Congo. Eenige, keuren die stem ming goed, andere keuren ze af, volgens z'iu dat land eene goede toekomst, een geluk zien voor ons klein Belgenland, ofwel dat zij er niets van ver wachten, dan onkosten, last en misschien den on dergang van ons duurbaar Vaderland. Wie van hen heeft er nu gelijk? Voor dezen oogenblik, is het moeilijk, of liever is het onmogelijk het te zeggen. Sommige mannen die in de Congo eenigen tijd verbleven hebben, vinden het goed en spreken er af met volle mondenandere die het ook van nabij gezien hebben, schijnen van die zaak zoo nijg ent housiaste of ingenomen niet te zijn. Het is daarom, omdat die zaak niet zeker was. dat ons Belgisch Gouvernement, dat over eenigen tijd er moest uitspraak over doen, het immidiaat overnemen van de Congo heeft verworpen, en vijf jaar uitstel heeft gevraagd om te zien of er winst of verlies moest meê gedaan worden. Ziet het gou vernement gedurende dien termijn dat de Congo éene goede zaak zal zijn voor de nijverheid en koop handel van België, dan zal de overneming gestemd worden. Integendeel, is er geen nut van te verwachten, dan blijft de Congo gelijk hij is, en België ziet er van af. Maar waarom dan die millioenen gegeven aan eene zaak die onzeker isals de molen van de Congo nu slecht draait is dan al het geld om zeep niet? Hier gaan wij direkt op antwoorden; eerst en vooral behoort eigentlijk de Congo nu aan Bel gië niet; de Congo is over jaren aan de Koning ge geven geweest, en behoort hem nu nog toe. Maar hier was de kwestie De kas van de Congostaat was uitgeput, en kwam België er niet tusschen, de Congo was voor België voor eeuwig verloren. Aanstonds mocht ons gou vernement het zwarte land overnemen, maar het heeft voorzichtig gespeeld, en heeft zich aanstonds in de schulden niet gestokenhet heeft eerst ne proeftijd gevraagd van vijf jaren, en ondertusschen om het bestaan van de Congo te verzekeren, de vereischte millioenen gestemd. Nu, zijn die millioenen verloren? Hoegenaamd nietde Belgische staat, met die millioenen te stemmen, heeft dat geld niet gegeven aan de Congo, maar wel geleend, met de conditie daar bijdat in geval, de Congo voor België eene slechte zaak ware, de geleende som geld na de vijf jaren moet teruggekeerd worden. België is dan met die millioenen te stemmen, niet ten minste aan de Congo verbonden, het blijft volkomen vrij. Het zijn de socialisten die om het volk tegen de katholieken op te maken overal rondgestrooid heb ben, dat die millioenen niet geleend waren maar voor goed gegeven. Ze weten goed dat het leugens zijn, maar liegen en bedriegen is hun dagelijks brood. Wij hopen dat onze Lezers die ons eenigen uit leg gevraagd hebben, de zaak zullen verstaan heb ben, en zullen tevreden zijn. Max. I IIRRFfHTS Als Luibrechts nog BOER ijUlI-MlLUll 1 ^*was, was hij eens naar Brussel bij Spiegels getrokken. Wanneer hij nu 's avonds aan de Noördstatie kwam om te vertrekken, zou hij zich geerne een beetje ontlast hebben, want hij had dienen dag nog al veel pintjes Bock en Faro gedronken. Hij liep dan de statie rond, en zag daar op eene plaats staan HommesheerenDamesdamen als er daar juist ne garde-convoi voorbij hem trok. Mijnheer, vroeg Luibrechts, zoudet gij mij niet kunnen zeggen waar het hier ieverst te doen is voor de BOEREN DOOR O-TJIIDO GEZELLE. Nadat wij dit wonderlijk aanschouwen eene ston de of twee waargenomen hadden, gingen 't groen en de boutverwe af, de gedaanten vielen in een, of ze smolten weg, bergen en zeeën waren niet meer uit malkaar te houden't was al hemel en zand. Wel! zei vader, dat was 't zien weerd, inder daad, maar, geen tijd daarbij verloreneer de zon- ne begint te steken, moeten wij uren van hier zijn. Komt Zoo sprak hij, en hij ging binnen, en wij gingen meê met hem, in 't kasteel terug. DE ZANDVLAGE. Wij zetten eenen goeden stap vooruit,dien voor noen, altijd de zelfde streke houdende, gelijk dags te vooren.'t Was al zand; rond den noene noch tans zagen wij wat palmboomen staan in de verren te, en daar, zei Diphilus, lag er een waterputje dat nooit, of toch zelden, drooge en lag. Wij bleeven eene ure of twee rusten onder de schaduwe vau de Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. Wie, wie, wie heeft er ver leden donderdag Arabi en Sixtüs gezien met een cou- ponksken in handen voor Oost- acker en ne cadeau onder den f arm voor... hunnen goeden F ouden vriend Maar waarom noemde 't Land van Belofte dien goeden ouden vriend tot over twee jaar eenen bus en eenen on- bermhertigen dragonder Erembodegcm de begankenis 0. L. Vrouw ter Muren; onze vriend Pater Douego heeft er vijf dagen gepredikt buiten aan de kapel... Nog nooit schooner sermoenen, en een volk partikelier, tot zelfs van Aalst en omstre ken. Onze Lieve Vrouwken zal Erembodegem zege nen. Moorsel kijkt met fierheid naar zijne hop.. Kan ze goed blijven, de boerkenszijn jóóó De ze week 't Herdersem, langs de kant van Wieze, twee boeren die wedden dat 't soldatenlaken van heel dees jaar nog van kleur niet geschoten is Den ergsten den collé van zijn frak opheffen en roepen Trekt uw oogen open en inderdaad, 't was nog gelijk het van Dendermonde gekomen is. Maandag avond is er nen brief op ons bu reel toegekomen van wegens de 13 E.E. Paters van Maredsous, die naar den Bresil zijn vertrok ken. De briefis gedagteekend uit Lisboune; hunne reis is van de voorspoedigste. Te New-York, 32 menschen die een huis opmetsen.'t huis invallen en alle 32 DOOD. Te Snoy, bij Namen, werkte nen boer eergisteren op zijn landhij steekt met zijne spade op eene kist't was eene kist dyna miet de gendarmen wierden gedemandeerd en droegen de kartoechen meê. Ze presumeeren dat het nen socialistischten breabatie was. Is er nog iemand die het niet en weet De Paus zeide tot den Bisschop van Brugge De manier op dewelke DIE priester tegen M. Woeste is uitgevallen, is een oprecht schandaal. Wie, wie, wie en weet er ook nog niet dat onze vierde man een schriftelijk verbond heeft aange gaan met de liberalen van hen met de toekomende kiezingen op 't stadhuis van Aalst te brengen Wie, wie, wie Zoo is het dat die mannen spre ken van vrede en van evenredige vertegenwoordi ging 1 Hof stade is de primus van de duivenmelkerij, gekend voor zijne wind- en watermolens... Ne mensch, woensdag avond rond 6 1/2 uren zijne voet omgeslagen en op ne kruiwagen naar huis gevoerdmaar bra ve vader zijn en brave kinderen hebben die hem oppassen gelijk vier brave masseurkens. Gyse- ghem, 't internationaal gesticht van witte en zwar te, ook de prijsdeeling was er van twee koleuren. Minister Beernaert is formeel gedecideerd van 't voorzitterschap der Kamer niet meer 't aanvaar den. Ne vriend schrijft ons uit Rome Eene he vige aardbeving van bourn boum boum, een ge kraak en een gekletter heeft er maandag 2 uren en half geduurd. AALST zal van hem gaan doen spreken. Met September groote feesten voor de plaatsing van den gedenksteen van 't nieuw hos pitaal, dat moet kosten 400,000 fr.... Stoet, wa gens, kostumen, cavaliers of peerdegasten, veloci- pedemannen, triomfbogen, vuurwerk op den Den der, verlichting der boulvards, der vaartuigen, enz. Goed nieuws van Lede: De donchisten beginnen er hun oorekens in te trekken. Impe, gekend sedert den tijd van Ca3sar Cajsar zeiImpe zien en dan sterven. Impe levert op de merkt van Aalst de beste abrikozen en de fijnste korpandiën, Wie en spreekt er niet meer tot Haeltert van 't afbranden der oude kerk Kent 't nieuw Rid- dermuziek er reeds zijnen tweeden pardeblé, of gaan ze in der eeuwigheid dat liedeken blijven spelen van 'k En kan er niet aan doen Uit 't Britsch museum van Londen werd er ons dijnsdag noen getelegraffeerd 't Versleten leugen- machien van de Vischmarkt van Aalst valt stille- groote waeierbladen van die palmen, wij namen ons noenmaal op ons gemak, en zetten dan weder om de reize voort. 't Weder en was niet meer gelijk 's nuchtens. 't Was veel banger en beslotener lucht als gewoon lijk op zulken tijd. De kemels en waren op hun ge mak niet, en wij waren al zoo moê en zoo slap van leden dat er ons niets meer aan en stond als rusten 't is gelijk hoe of waar, in 't herte van de wilder- nisse, Diphilus keek alsdan zuidwestwaard en zag er ontevreden uit. Gaat 't stormen vroeg ik. Neen 't, zei hij, kort af. 't Is al eveDtwel alsof er iets op handen ware, zei moederhoe stille is de lucht'k En geloove niet dat ik ooit zulke eene doode windloosheid of awind geweten heb be. Wij gaan dan maar voorwaards, doen wij niet meester? Wij en zijn al zoo verre niet meer van onzen tweeden nachtleger, geloove ik, en ware ik er iu, 't en zou mij niet spijteu. De zonne kwam leeger en leeger, maar de hitte hield aan. Daar zat lijk een bruin koperachtige verwe in de lucht, die ik nog nooit waargenomen en had, de lucht was lijk een bakkers oven die aan 't heeten isrondom de tienste ure kwam er een hof rond de zonne, 't midden daarvan was vaal, maar de uiterste boorden verkoperd en rood achtig van verwen. kes aan in stukken van een.54,000 Eugelsmans zijn er al voor gepasseerd dat er 't stoof gelijk in ne kelder waar ze kolen beneen schieten. The kapot fluitmachine, zeggen ze. 'tls kolossaal, op een jaar!! Men hoort ze op hunne bille plakken tot in de hotels van Nieuwenhove. Te Nieuwenhove wilt elke deftige buitenmensch, met zijnen boter ham en zijnen kaffé; ons Stemmeken. Verleden zaterdag zijn er VAalst 730 klonten boter ter markt geweest en 's avonds was het aan 't donde ren en 't weerlichten alsof al de duivels uit d'helle in burgerskleereu in onze stad waren uitgelaten ge weest. Deze week heeft de verwersbond eenen aankoop gedaan van 73 blikke polten, 92 dikke borstels en 13 dobbele leeren. Voor 5 centiemen mag men in de gazet van de Vischmiju alle weken zijne gal uitspuwen hoe DEFTIGER lieden dat men aanrandt, hoe beter. En dat noemen ze strijd- penning Te Dender- windeke, iedereen komt er naar zieu, loopt er een kalf in den meersch met nen hal ven kalfskop op zijn hoofd, en tot St Denys- Wes- trem is er ne kanonnier op 't exercitieplein van zijn peerd geslegen en worden er veel slechte gazetten gelezen. Is 't waar, dat op 't rustigo Smeerhebbe zal bisboel zijn voor de kiezing? Wij verhopen van neen Verledene week, te Berlijn, in Duitsch- land, volgens oud gebruik had er de veertienjarige prijskamp in 't liegen plaats; er waren 73 concu- renten die kosten liegen dat al de knoppen van hun broek sprongen. Nen Aalstenaar had het gelukkig gedacht gekregen er naartoe te trekken met de col lectie van de gazetten der Vischmijn hij las 3 ar tikelen, en 't was een applaus onder 't volk gelijk donderslagenDe jury was niet meer in te hou den en proclameerde De grootste distiuktie en de schoonste medailj e wordt toegekend aan 't we reldberoemd leugenblad van Aalst. Kibeladoeken. Zondag, 18. II. Joachim, echtgenoot van de H. moeder Anna, en vader van de II. Maagd Ma ria. Maandag, 19. H. Hyacinthus. Dijnsdag, 20. II. Bernardus. Woensdag, 21. H. Joanna Francisca de Ghantal, stichteresse van de orde der Visitatie. Donderdag, 22. H. Thimotheus en Ilippoly- tus, martelaars. 312. Vrijdag, 23. H. Philippus Benitius. Zaterdag, 24. II. Bartholomeus, apostel en martelaar. Hij is levend de huid afgestroopt voor het geloof. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Cauteren, professor te Geeraardsbergen is bestuurder benoemd der Zusters, te Zele. Outle post/egels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. En te Saffelaere vinden de studenten dat de kas seien zoo wel op malkander trekken. En het kruid dat in het water groeit, dat dient daar om de visschen hunne nesten te maken. En de ne ven leggen daar prijskamp om botermelkpap te eten, en dan gaan zij tot 10 tellooren. En de jónge lieden gaan daar met hun rijwiel in plaats van te rijden. En wandelen met hunnen arm onder hunnen hoed. En kerken bouwen als gij met kopstukken van 34 jaren hardnekkige geuzerij te doen hebt, dat is ook nog al iets: dan krijgt gij eene kerk zonder torenEn waar met die klokken gebleven? Men zegt dat ze waarschijnlijk naar het schoon klooster der Zusters van Liefde, bij onzen ouden vriend, zullen overgebracht worden. Dit klooster staat toch zoo iu de gratie van die heeren, omdat er maar 450 kinders ter vrije meisjesschool gaan, terwijl er wel 60 in de liberale school zijn. Wat is dat al te zeggen, Diphilus? vroeg ik. Dat is te zeggen, meester,dat wij ons te haas ten hebben; en wij haastten ons, dat belove ik u. De oude man en had geen lust tot klappen meer en wij hielpen hem altemaal zwijgen. 't Mogt alzoo eene ure voor zonnen ondergang zijn, en 'k zag Diphilus sterlinge in den zuidwesten kijkenik keek ook. Beneden aan de kim waar he mel en aarde schijnt te daken, zat er eene duister- bruine wolke, niet rad afgeteekend aan de boor den, maar bij krullende spruiten uitewaards wil lende, bij een voortdurend wisselen van gedaante en van omtrek. Ter zeiver tij Je, maar meer noor- dewaards, kwam de verhevene grond, waar ons nachtverblijf moest op staan, van langs om meer zichtbaar in de ooge. Ik zag Diphilus herhaalde malen derwaard kij ken, dan naar de wolke alsof hij meten wil de hoe verre 't eene nog wel van 't ander lag. Wij reeden altijd zeere voort, maar de wolke kwam maar altijd opwaards en onzewaards en al is het dat wij geen wind geware en wierden, zeker moest het een geweldige orkaan zijn die dat gevaarte naar ons toedreef. De neggen van de wolke begonnen allengskes meer van een te scheuren en uit te stra len, somtijds lijk krullen, andertijds lijk pluimen en takkelingen, en zoo voorts, altijd hooger en hooger klimmende, en schrikkelijk wordende om zien. Wat mag dat zijn vroeg moeder, die elder- Als Luibrechts nog ezeldrijver was, kwam hij eens met zijnen ezel langs de vaart tot Geeraards- bergen, toen Spiegels daar juist bezig was met zijn schip te teeren. Waarom doet ge dat vroeg Luibrechts. Wel, omdat het rapper zou gaan, antwoordde Spiegels. Indieu gij mijnen ezel moest teeren, zou hij ook rapper gaan? vroeg Luibrechts nog ne keer. Wel zeker, was het antwoord. Daarop nam Spiegels ne borstel en begon het achterste kwartier vau de beest te teeren. Maar de beest, van da j oksel geenen grooten liefhebber zijnde, begon opeens te loopen, te loopen Ja, ja, 't is eene goede remedie, zei Lui brechts, teer mij nu ook al gauw of'k en krijge mij nen ezel niet moer II Tist, naar Sittard, zelle, zonder mankeeren. A. B. Waar zijn die lekkere konijnen? Waren de charlotten nog niet rijp? Vr. V. G. Gij moogt ons in't kort verwachten; nen brief van Petrus volgt. Vr. ten Velde, is de penne beroest, hè Daniël, dank voor het gezondene. Max, heb dank ga zoo voort. Vr. te Chislehurst, wij ver wachten u met nen plum-pudding. T. F. Excu seer, acht dagen patiëntie; de lrikadellepatatten voor de naaste week. Vr. te Velm. Den 8 Sep tember en C,B zullen aardige mannen meêbrengen. Snoeck, iu uwe veertien dagen zijn is aandoen lijk, hé Vr. R. te L. Ik ben op zoek; alles zal u geworden, zelfs onze kleine persoon. Nonkel, te veel plezier is gevaarlijk; nen ijzeren band rond 't hert, dat is 't menncken. Lode. Ons hert heeft op een kerreken gereden van voldoening. Vr. A. te Petegem. 1s t, waar, is uwen neus ver stopt van 't vlasruiten V 't Is nogtans gezond, zegt men. Lode, 't pensioen lijdt gevaar. Eerst bij God, in alle kwalen Moet gij uw recepten halen. (Per Telefoon). 1. UitMATADI.Zoohaast de E. H. Octave D'Hooge, uit Antwerpen vertrokken, den 6 Augus- ty toekomt, zal hij hier de eerste bibliotheek van den Congo stichten. 2. Uit BRUSSEL. M. Buis vertrekt iu va- cantie naar Bretagne en NormandiëM. De Mot naar Algeric M. André naar DuitschlandM. De Potter naar de Pyreneesche bergen. 3. Uit BLANKENBERGHE. De koningin van Saxen is hier met eenige hofdammen toegeko men. 4. Uit ATH.4 schuren zijn te Ottignies af gebrand. 5. Uit BRUGGE. Twee kinderen, een van 8 en een van 10 jaar zijn hier door den trein over reden en morssteendood. 6. Uit ALLEUR (Luik). Zekere Vandeloo, 32 jaar oud, is hier Zondag omtrent middernacht vermoord. 7. Uit GENT. Madame Cloquet, echtgenote van den geleerden professor der universiteit van Gent en zuster van M. Helleputte, volksvertegen woordiger, komt schielijk te overlijden. 8. Uit MONTLUCON. Do socialistische volksvertegenwoordiger Thrivier, die steeds in de fransche Kamers verscheen met nen blauwen kiel, is sedert gisteren overleden. 9. Uit ATH. 250 duiven zijn verledene week in onze stad gevangen liefhebbers, opgepast voor uwe lievelingskes 10 Uit SAFFELAERE. Alle moeilijkheden weggeruimd de E. H. Pastoor mag beginnen bou wen aan de kerk, tot spijt van die 't benijdt. 11. Uit BRUSSEL. De 24 dezer maand gaat de jacht open. waards gekeken had. 't Is verloren, Diphilus, zei vader, verder en kunnen wij nietwat er van komt of niet, wij moe ten 't hier afwachten. Ik vreeze van ja, meester, nog eene stonde of twee verder, nochtans, naar 't westen en 't vliegt ons voorbij. Voorbij Maar wat is 't vroeg moeder we derom. Eene zandvlage is 't zei vader eindelijk wij hoopten ze te kunnen ontgaan, maar wij moe ten 't ons nu getroosten, vreeze ik 't is te late. Och, vader toch, wat gaat er van ons gewor den zei Cyrilla. 't Zal genoeg gaan, is 't dat wij oppassen, zei vader; 't Ware best stille te houden, Diphilus, hier of wat verder, is nu omtrent gelijk. De kemels hielden in, en wij kwamen af. Nu had de wolke al een derde des hemels ingenomen en overdekt. Zij had eenen schrikkelijken glans, half zwart, half lijk vier, en geen licht en was er daar zichtbaar. Cyrilla dook haar aangezicht in hare handen; moeder verbleekte; Diphilus en vader stonden te kijken naar de wolke die aankwam, en namen ze over, van boven tot beneden, met oplet tendheid. Philip en ik stonden dicht bij malkaêr, en 'k voelde dat Philip sterk aan 't beven was. Nu, vrouwe, zei Diphilus, als ik het woord geve moet gij op uw aangezichte vallen, uwen mond zoo nabij den grond houden als mogelijk, en

De Volksstem | 1895 | | pagina 2