RONDOM DE WERELD. IN DE KAMER. STJUDNIEZJWS. De tabakwet. Tuimeleerkes. "4% Nieuwenhove Enkele Opmerking. agent, POLITIE. Drie plaatsen van politie- zijn open; de vragen tot bekoming dier plaatsen moeten vóór 17 Augustus aanstaande aan het Gemeentebestuur toegezonden worden. De aan vragers zullen een voorafgaandelijk examen moe ten ondergaan. Gedaan te Aelst, den 9 Augustus 1895. De Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, V. Van Wambeke. Ed. Scheerbinckx. Iti-oetlei*» «lei* Christelijke Scholen. Dijnsdag verleden had de prijs uitreiking plaats aan de leerlingen der Broeders der Christelijke Scholen. Een uitgelezen publiek, waaronder een groot getal E.E. H.H. Geestelijken, woonde de plechtigheid bij. Het overschoon drama De Zegepraal der H. Kerk heeft menigen traan ont- perst en genoot dan ook een welverdienden bijval de verschillige nummers van het programma wer den wel toegejuicht. De prijsuitreiking sloot met de overhaudiging der diplomas, door de leerlingen behaald in de of- ficieele wedstrijden van 1894 en 1895. De praalstoet. De feesten, inge richt bij het plaatsen van den gedenksteen van ons nieuw hospitaal, zullen alles overtreffen, wat wij tot hiertoe in onze stad zagen. De praalstoet be looft iets buitengewoons te zijn; verschillige maat schappijen der stad, alsook bijzouderen, hebben reeds de hand aan 't werk geslagen tot het samen stellen van groepen, het oprichten van wagens, enz. Volgens wij vernemen zal de Rederijkkamer De Catharinisten deel nemen met eenen wagen de Verheerlijking der I'auzelijke Encycliek ver beeldende; 't Land van Riemgroepen te voet en te paard. De slag van d'Hertshagede Meiboom "minnezangers uit de XIV eeuw»de Kaih. Werk manskring, de slag der Gulden Sporen Gewe zen onderofficierenCongo on Belgenland Ver eenig de BoogschuttersSt. Joris»; enz. enz. De stoet zal geopend worden door tien bazuinblazers en tien trommelaars, in middeleeuwsche kleeder dracht. Men bericht ons nog: De Kringl'Union zal deel nemen met eenen wagen, acht meters hoog, ver beeldende De eedaflegging van Karei de Stoute, op het oude belfort van Aelst Verdere inlichtingen ontbreken voor het oogen- blik. De naaste week meer. Schrikkelijk Ongeluk. Maandag namid dag, rond kwaart naden vijven, is het kind Desi- ea, oud 8 jaren, dochterke van Egidius Meersch- aan, wonende op Kerrebrock, door den Mali over reden, aan den bareel van 't Oud Kerkhof. Het meisje kwam van de school, toen het door den trein verrast werd. 't Lijkje was afgrijselijk verminktde hoofdschedel gansch verbrhaftWji1 dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Juist toen eeuige mauHwJbairiSËSttSilfv de foulards van alle soort, grootte en waarde; een koupon zwarte kleerstof van omtrent 10 meters een half stuk écossais van 20 meters, geruit met zijde filetseen koupon drap de dame, donker bruin van omtrent 8 meters. Die koopwaren hebben eene gozamentlijke waar de van 800 fr. VOLLEZEELE. Op den wijk of landstreek waar over eenige weken de jachtwachter doodge schoten is, daar zijn verleden zondag, in vollen dag vijf gemaskerde manskerels komen jagen. Niemand is hun durven naderen en volgens er hooren schie ten is, moet er nogal een stuksken wild door die vreesinjagende kerels geschoten geweest zijn. mag fier zijn over zijne jonge studenten. Zij hebben zich on derscheiden op de prijsdeeling in 't collegie van Geeraardsbergen. Gustaaf Pletinckx, die er zijne latijnsche scholen of humaniteit begonnen heeft, die heeft op in de twintig leerlingen tien 3"' prijs van excellentie behaald en is in alle vakken ge naamd. M. Entile Van Cauwelaert, die zich tot de latijnsche scholen voorbereidt, die heeft, ook op in de 20 leerlingen, met klank, den 1™ prijs in excel lentie bekomen. DENDERWINDEKE heettden eersten van de 2° latijnsche klasse in den persoon van Emile Van Wilder en MAR1A-AUDENHOVE en SMEER- HEBBE die hebben de twee eerste van de laatste latijnsche school of rhetorika, in den persoon van Cyrille Roos en Camille Van Crombrugge. Onze hertelijkc gelukwenschen aan die ieverige en bekwame zelfs uitstekende leerlingen. Daar zij vrienden van het Stemmeken zijn, zoo zullen zij ons mogelijks wel binnenst de vacantie 't een of 't an der nieuws hunner streek meêdeclen. NEDER-OVER-HUMBEEK. De opgevischte lijken. 't En is nog niet geweten hoe M. Bockell met hare twee kinders in de Willebroeksche vaart mag geraakt zijn. De polieie is van gedacht dat zij moeten aangevallen zijn door rondloopers die hun misschien bestolen hebben en dan in 't water ge worpen. Engeland heeft een van zijne fijnste poli- ciemannen afgezonden om de zaken te komen on- eene Ëngelsche. Er is derzoeken. M. Bockell is 5000 fr. beloofd, zeggen ze brengen. LUIK. Geheimzinnige misdaad. Een werk man van Alleur, in 't Luiksch, ging donderdag avond om 10 uren, met nen zak onder den arm, naar zijn land, om beetbladeren te plukken. Hij komt niet weer; 't is twaalf uren, de vrouw wordt ongerustze loopt bij den champetter Van de Loos. De champetter gaat op zoek en vindt den ongeluk- kigen werkman vermoord liggen, niet meer als 40 meters van zijn huis. Hij heeft twee grootc wonden aan zijn hoofd. Men weet niet wat peizen in de gemeente over die moordzou daar misschien wraak in 't spel zijn VORST. Dat ligt tegen Brussel, en daar heeft de polieie 3 jenge straatloopers van 13, 14 jaar aan die 't kan klaar ITALIË. Verleden jaar sloot Italië 'ijne reke ningen met 137 millioen tekort; maai decs jaar, zegt de minister, zal er 9 miilioen boni zijn. Ik wou dat ik het zag, zei de blinde. Niemand gelooft er een woord van. Eene groote bedevaart gaat te Lorette, uit Oostenrijk toekomen. Van wege de aartshertogin Maria-Theresia zal men meebrengen een kostelij- ken purperen mantel met goud en edelgesteenten belegd, voor O. L. Vrouw. VOLGENS oordeel aller geneesheeren is de ijzer- inhoudende Pil van Doktoor Raphael het beste middel om bloedarmoede, zwakheid, uitgeputheid en machtelloosheid te genezen, 1 fr. 75. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Pieters patoor te Berchem (Audenaarde) is pas toor benoemd te Moerzekede E. H. De Coninck, pastoor te Bavegem is pastoor benoemd te Eecke; de E. H. Nuttinck, onderpastoor van Kerkkxen, is pastoor benoemd te Zonnegem. Men zegt dat de heer Beernaert van het voorzit terschap van de Kamers zou afzien. Het ware te be treuren hij is immers met kracht bezield en schijnt alléén in staat te zijn van de socialisten te temmen. Men spreekt zelfs van zijnen opvolger, die baron Snoy, of graaf A. Visart zou zijn. Men verzekert ook dat in het begin van den aan staanden zittijd het reglement der Kamer zal her zien worden het wordt immers tijd dat men stren ge maatregelen neme om te beletten dat de hatelijke en onteerende buitensporigheden door de socialis ten, in dezen zittijd gepleegd, op nieuw voorval len. Na veel tijd nutteloos verloren te hebben, gaat de Kamer in alle snelheid verse)lilligge begrootin gen die nog ongestemd waren, bespreken. Met de schoolwet is liet gedaanzij is zoo goed als gestemdde minister heeft deze laatste dagen nog al veel toegegeven voor de bijzondere scho len. Maandag waren er 8 volksvertegenwoordigers in de Kamermaar het was op voorhand gezegd dat men niet en zou stemmen. Het nieuw wetsontwerp dat zal voorgedragen worden door 't Bestuur ontslaat den planter van alle lasten; volle vrijheid van planten te zetten als men wil, en geen belastingen meer te betalen. Dat zal welgekomen zijn Op den vreemden tabak zullen de volgende in- komrechten geheven worden Voor cigaren en cigaretten 500 frank de 100 ki los; Voor anderen gefabrikeerden tabak 120 frank de 100 kilos. Te Charleroi in den Cirque, ze meenden dat er de donder in viel, 't vluchtte al overhoop. Eene da me is de twee beenen af. Uit Westvlaanderen, Brabant, Luik hetzelfde nieuws van bliksem, donder, stortregens en over stroomingen. Zaterdag avond van rondom 8 uren is er een schrikkelijk onweer losgeborsten in de streek van Geeraardsbergen - Galmaerde - Vollezeele-Enghien, enz. Donder en bliksem, dat de lucht als een slin gering van vuur was, daarenboven stortregens met de macht. Om 9 uren, was er eenen zulken gewel digen donderkletter dat men tot Waerebeke-Nieu- wenhove aan de vensters en deuren kwam zien en eenige oogenblikken daarna zag men de vlammen van eenen brand de lucht instijgen. Men dacht dat het te Galmaerde was. Zondag vertelde men tot Waerebeke dat het hof van Karei Van den Borre nabij de plaats van Tollenbeek door den bliksem is getroffen en afgebrand. Het Land van Aelst van Zondag laatst is met het woord Vrede. Vrede, Vrede, en meteenen overvloed van lasteringen tegen de katholieken op gevuld. Knoopt dat aaneen, Lezers van 't Stemmeken Maar vergeet toch niet, dat gij in hetzelfde num mer geen enkel woord afkeuring zult vinden tegen de liberalen, en dac gebeurt wekelijks sedert meer dan een jaar. Boelaere, Boelaereü gekend wijd en breed voor zijne grootc mannen die 't leverde in de Kruistoch ten! Boelaere heeft een splenternicuw klooster met school't is een waar paleis, alles volgens de laatste vereischten van de wet. Vrienden van Boe laere, van waar komt de ware volksliefde?? De miseries, d'infirmiteiten! Dedoktoors die imdekla- reeren dat minister Beernaert nog moet lusten tot Ems tot den 15 Septembervan diplomatie en po litiek doet men alle kwalen op. Iedereen was hier vrijdag en zaterdag gesticht door de manier op de welke de klein soldaatjes van Aalst tot de H. Sa cramenten zijn genaderd; zondag gaven ze een puik concert op de markt en dees week zijn ze in vacan tie vertrokkenAlmoezeuier, Major-commandant, officiers, mogen fier zijn over zulke kweekelingen. 't Kollegie van Geeraardsbergen bereidt met grooten luister, tegen 2 September, zijn feest van oud leeraars en studentenM. Woeste zal er aan wezig zijn. Al wie naar Siltard wilt meegaan in bedevaart moet zich haastennog slechts eenige kouponkskes zijn tot Erembodegem disponiebel. Men heeft hier tot Aalst met droefheid gekonsta- teerd dat onze gemeenteraadsleden op sommige ka tholieke prijsdeelingen niet aanwezig waren en nochtans tijd genoeg hadden, om de-teling van don - sn is ,taaf ihuis ï'iÈJSi ksem al B Br ai Kon- i.rij-ifrTfnr stuk zwarte zijde van omtrent 25 meterseen stuk zwarte zijde van omtrent 30 meterseene doos inhoudende omtrent 30 a 35 zij zoo recht beneden de kemels blijven liggen als mo gelijk. Och, wij zullen versmachten! riep Cyrilla. Wij en doen, zei vader, dat en zullen wij, zoo God wil, niet, maar gij moet doen wat Diphilus u voorenhoudt; lig maar, lig maar, want daar is 't alZiede kemels zelve steken hunne neuzen in 't zand. Past op, riep Diphilus, dat gij, om lijf en wil lens, uw hoofd niet op en heft, eer 't u gezeid wordt. Liggende zal 't moeite kosten om asem te halenstaande zou 't nog tienmaal erger gaan. Dat is nu r.e keer inderdaad een schrikkelijk dingen, zei moeder, want terwijlen dat zij nog sprak, trok de negge van de wolke dweersch over 't aanschijn van de zonne, en de donkerheid kwam over de aarde. Nijpt uwe oogen toe, vrouwe, zoo k u wat raden mag,'t gezichte is't ergstein vijf ston den is alles voorbij De kemels hadden hunne hoofden al t'hoope en op 't zand geleidhun lijf lag vlagewaards. Moe der en Cyrilla en Philip lagen bijeenonder aan den balg van een van de kemels, met hunne aan gezichten bijkans rakende. Wij, die nog recht ble ven staan, keeken tot den laatsten stond, naar den aankomenden Simoum. Dat is het schrikkelijkste dat ik ooit gezien heb De groote zwarte balk kwam toegedruischt met een soorte van zwaren ronk, geen stevig zwart din- ren"van Iü8*meter7diop. De mijnwerkers, die van onder waren, kwamen toegeloopen... Wat verwon dering! Ze vonden hunnen kamaraad levend! Hij was juist in nen waterput gevallen en had niet het minste letsel. Die mag ook: Dank u, Peetje zeggen! gen en was 't, al van een stuk, maar doornaeid, had men gezeid, met gloeiende priemen, gelijk be ken bloeds, eene schrikbare bloedverwe hing daar rondom, lijk iets dat noch smoor noch wolke en was. Geen zuiver zonnelicht meer, niet als het glariënde Simoum-licht, dat onze aanzichten ver ruwde, onze schaduwen vervrong en koperwendig miek. De Simoum hong nu daaromtrent recht over onze hoofden in 't firmament, en 't begon mij zulke eene stortvlage te vallen van zand, op ons en ron dom ons, dat 't schrikkelijk waslijk naalden was 't, of, zoo vader naderhand zei, lijk slegge die viel, zoo men zegt in Europa. Liggen, meester, liggen! riep Diphilus, met kletterende stemme. Ik smeet mij plat ter aarden, tusschen vader en een van de kemels. Met een ruisschend of liever een vagend geruchte kwam de zandvlage boven op ons. 't Docht mij dat asemhalen en leven verging, 'k Ging mijn hoofd opheffen, maar 't viel mij in wat Diphilus gezeid hadde, en 'k bleef het uithou den. Zij zeiden nadien dat het vier minuten ge duurd hadde, 't scheen mij ten minsten een quart van eene ure. 't Wierd gemakkelijker te gaan om asem te halen, de kemels verroerden, en 'k hoorde dat Diphilus zei Op! met ulieden 'k Was in ne wenk weêr te beene, en de andere ook, en daar stonden wij nu, bleek en verwezend, achter onzen asem te jagen, en verschrikt boven «fWWTwe rtrffllllSnffizen werd letterlijk afgebrokenhet dak van het huis Michiels is afge pakt en 50 meters vergeworpen, en op den boom gaard een appelaar van 50 jaar uitgerukt en op eenen afstand van 10 meters gesmeten. De oogst die nog te velde stond is totaal vernield. mate. God zij gedankt! Geen dere en was ons ge schied. Philip was t'haastig geweest, en had zijn hoofd opgeheven eer 't hem gezeid was. 't Dikste van de vlage was dan al voorbijhij viel haastig genoeg weêr leege, en 't schilde nog weinig of hij was versmacht. Wij wenschten malkaêr geluk, en keeken dan de rollende vlage achterna. Ze zag er nu uit gelijk een wolke viers, met gevlochten pilaren daardoor gekronkeld, hier en daar. Rondom ons was de lucht zoo klaar en zoo schoone als ooit, al is 't dat het nu zoo nabij den avond was. De zonne was bezig met ondergaan als wij ons nachtquartier binnen trokken. Het was een oud kerkhof, 't Stond vroeger eene stad daarnabij, zeg gen ze, maar daar was niets meer van te zien. Vijf of zes groote familiegraven, lijk huizen, stonden hier en daar op de schuinte van eenen bergkant, in eene eendelijke wildernisse. 't Groeiden wat stompachtige tamarisken omtrent, buiten dat, an ders niet dat groei of leven had. 't Was eene won derwel geschikte woonste voor gestorvenen Een van de tomben was min vervallen als de reste, en 't was eene doodkame- daarin, die tamelijk wijd was, de voute zoo goed als nieuwe; dit gingen wij een huis der levenden maken, voor den nacht. Dat het al een droeve slaapkamer was is zeker, maar wij dankten God, en met wat slechters zouden wij ook te vreden geweest hebben. Geen water; Di philus had er gel' tig '.-en vatjo raeê zoo dat wij Vïm) "volksvertegenwoordigers nit den vreemde nemen er deel aan. De besprekingen zijn zeer belangrijk. Konden zij maar tot eenen practischen uitslag leiden, het zou voor goed gedaan zijn met die groote en zoo kostelijke legers, die alle landen, uit vrees van eenen oorlog, op voet moeten houden. klaar waren tot dicht bij de Oase waar wij eenen waterput voorbij moesten. Onze tafel was gemakkelijk om dekken en 't a- vondmaal licht over; onze tafelkeerse was een stuk stevig pektouw, en de kandeleer het zand. Wij zijn der beter uitgerecht als dat ik wel gepcisd had, zei vader, dat moet ik getuigen. Ik begin te hopen dat wij in den gouverneur van nu voort mogen gerust zijnen kunnen ivij ginder bo ven de Oase zoowel voort als hier, wij behoeven de toekomst niet te vreezen. Ahzei moeder, mochten onze vrienden en kennissen uit Egypten achterkomen Wat zullen ze al moeten afzien 't Is om te beven van beuauw- heid. Betrouwen moeten wij, hernam vader, dat het gerucht en 't geroep van do vervolging anders uitkomt, gelijk zoovele andere, die wij gehoord en gezien hebben. Wij zullen der alhaast van hooren sprekenmaar eerst ende vooral moet Philemon de we te gelaten zijn. Ik heb hem eene zware som- me gelds gelaten, om onze arme broeders te hel pen, dat is 't eerste, en dan, ware 't noodig, om op geen onkost te moeten zien en ons eenen bode te kunnen afzenden, 't is gelijk naar waar. Waar is Philip? Bij zijne once, zeker, zei Cyrilla, en Diphi lus bestelt de kemels. Ga roept hem ten eten, zei moeder, na zulk 1 een rerze heeft men ruste noodig. ('t Vervolgt). 18. Jjfi.v- I IWIl fT Tl - "nv. I

De Volksstem | 1895 | | pagina 5