m X JAAR N 32. De Gemeentekiezingen. PRIJSDEELING. ZATERDAG 17 OOGST 1805. YACANTIE. TUSSCHEN MAN EN VROUW. Dat was gesproken De Schoolwet. Brief aan onze Franschmans. Druhker-Kitgcucr Ipetruö Iflan tluffel, Ccopolö^traat, 19, te 2lalöt Een abonnement voor gansoh Belgiëfranco te huis, kost 2,60 per jaar. Voor Europa en de andere iccrclddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Hoe aangenaam en lief dit woord iu d'ooren klinkt van leerling en van meester, hoe afschrik wekkend het ook is voor de ouders en bijzonderlijk voor moeder. Dit wil nochtans niet zeggen dat vader en moe der niet en trachten naar den schoonen dag der prijsdeeling op denwelken zij hun kind al t een of 't ander fabelken zullen zien afgeven, of het, sa men met talrijke medeleerlingeneen gelegenr lieidskoor hooren zingen. En wie zal mij zeggen wat er in hun binnenste omgaat, alswanneer ze hun zoontje soms al den eerste zijner klas hooren uitroepen, eu hem ohder daverend handgeklap bij Mijnheer den Pastoor of bij Mijnheer den Burgemeester om zijne prijzen zien gaan Ah! menige traan van aandoening komt alsdan hun oog beperelon; vader is met reden fier over zoo een kind'; moeder, die hét liever ziet dan de appel harer oogen, kan de gelukwenschen die haar van alle kanten worden toegesproken, volstrekt uiet beantwoorden, zoodanig is ze ontroerd. Maar laat den dag der prijsdeeling voorbij zijn, laat de prijsboeken van 't zoete kind zorgvuldig in de voor ouderlijke kas zijn weggelegd, dan is de kaart ras gekeerd. De twee eerste dagen van de vacantie mag het ventje nog al iets misdoen, dan ziet men hem nog al gemakkelijk door de vingeren, dan zal men hem zelfs nog verschooneu, maar welhaast vindt men zijne tegenwoordigheid den dag door vervelend men acht zich gelukkig het kind de straat op te ja gen om er van ontslagen te zijn. En zoo komt het dat do tijd. der vacantie voor't grootste getal van de kinders, helaas, zoo verderfelijk is. Brave ouders, denkt er toch wel op dat gij als dan, meer dan ooit, een wakend oog op 't gedrag uwer kinderen moet gericht houden, wilt gij niet dat al 't goede, dat hunne meesters hun gedurende het schooljaar met zooveel zorg hebben trachten in te planten, weldra door verdwenen zij. Uw plicht is van ze zooveel mogelijk bij u te houden,ze 't een of 't ander werk of nuttige bezigheid te. verschaffen, want alhoewel de vacantie een tijd van rust en ver maak moet zijn, dit wil nochtans niet zeggen dat het een tijd moet wezen van luiaardij. Ingezien een kind dan binst den verloftijd toch geene bepaalde bezigheid en heeft, waarom het dan niet dagelijks ter kerke gezonden om er de H. Mis en somtijds ook 't lof bij te wonen Waarom het niet aanzetten zich ten huize te vermaken, sa men met eenige schoolkamaraden Waarom ze met u niet meenemen alswanneer ge eene boodschap moet gaan doen, of dat uwe zaken u naar de eene of d'andere naburige parochie roe pen? Zoo immers zoudt gij uwe kinders kunnen bewa ken, hun het goed voorbeeld geven, hun den tijd der vakantie aangenaam doen overbrengen en hun zoo 't een of 't ander vermaak verschaffende, hun aanzetten om zich, bij 't heropenen van 't school jaar, met meer iever op de studie toe te leggen. Weest dan al uwe plichten binnenst de vakantie wel indachtig, tracht ze opperbest te kwijteu en soms al eens denken dat gij ook eens kind geweest zijt. JEFKEN. Vrouw. Hoe zal 't gaan met de aanstaande kieziug, Petrus? Man. Vrouw, de katholieken zijn eensgezind en maken een machtig leger uit. Vrouw. Zal dat katholiek leger bestreden worden, Petrus Man. Langs drij kanten, vrouwDoor een ré giment liberalen, door een bataljon socialisten en door een pelotonsken donchisten. Vrouw. En wat zijn de mannen van de chris- tene volkspartij van zin, Petrus Man. Op t eerste woord van'den Paus, zijn zij terug geloopen bij A katholiek legér. Vrouw. Proficiat!... 'tZal er spoken in ons huis op den dag van de kiezing Man. Hoe dat Vrouw. Wel, Petrus, ik zal zegevieren, en gij, gij zult knarsetanden. Over eenige dagen zat zekere Eniile Goudot op 't schabel leken van eon Hof van Assisen, niet verre van Parijshij was beschuldigd Rosine Méniè te hebben vermoord. Ziehier de pleitrede welke zijn advocaat, den heer Saint-Appert, ter dier gelegenheid uitsprak Huren Rechters Mijne taak is thans heel eenvoudig, ingezien de beschuldigde alles bekend heeft. Ik moet hem niet verdedigen want ik en verhoop voor hem geene ge nade. Ook zal ik kort zijn. Maar indien het gerecht hem rekening vraagt over zijn schelmstuk,zult gij mij ook op mijne beurt toelaten hot gerecht rekeniug te vragen over het vonnis welk het gaat uitspreken. Welk zal dit vonnis zijn Ik weet het niet. Maar hoedanig het ook weze,er is hier iemand die schul diger is dan de beschuldigde zeil. Die sehuldige dien wil ik u doen kennen of liever de schuldige die ik hier kom betichten zijn niemand anders dan gij, heeren, die mij hier aanhoort; gij die de sa menleving vertegenwoordigt, die samenleving wel ke genoodzaakt is de misdaden te straffen, die haar bederf moet hebben kunnen voorkomen. Ik zie hier voor mij aan den muur eèn Kristus- beeld dat ik met liefde groet. Dit beeld is hier in uw gerechtshof, waar gij do misdadigers voor u doet verschijnen. Waarom hangt het niet in de school, waar gij het kind alle kennissen aanleert Waarom strait gij onder de oogen van God, wan neer gij de kinderen buiten zijne kennis opkweekt? En waarom ziet Goudot onzen gekruisten Zaligma ker hier slechts voor de eerste maal? Waarom heeft hij hem niet gekend van als hij nog op de schoolbanken gezeten was? Dan zou hij voorzeker hier op die bank van schande thans niet zitten. Wie heeft er hem gezegd dat er een God was, dat er een opperste Rechter bestond Wie heeft er hem gesproken van zijne ziel, van den eerbied en liefde voor zijnen evennaasten Wanneer heeft men hem de Godswet aangeleerd, die ons zegt Gij zult niet doodslaan Men heeft dien ongelukkigen aan zijne slechte driften overgelaten dit kind heeft* geleefd zooals een wild dier in de woestiju, gansch alleen midden in onze samenleving die hem nu als eenen tijger gaat kastijden, zij, die hem, toen het nog tijd was, de klauwen moest hebben ingekort en zijne woest heid gedempt. Ja, Mijne heeren, gij zijt het die ik beschuldig gij, die alhoewel ge beschaafd zijt, ik als wilden aanzie; zedenleeraars, die overal de godloocheuiug roemt eu die dan verwonderd zijt dat er daar schelmstukken van allen aard uit voortspruiten. Veroordeel mijnen klieënt, gij zijt in uw recht maar ik beschuldig u, en dit omdat het mijne plicht is. Deze mauhaftige en christene taal verwierf de toejuichingen van al de toehoorders. Eenige oogenblikken later sprak het Assisenhof tegen Goudot de doodstraf uit, waarop nogmaals Saint-Appert antwoordde, het Kristusbeeld too- nende* God zal de rechters oordeeleu n Stillekens aan naderen de gemeentekiezingen de kiezingen waar de vrede, de rust en de welvaart van stad en dorp van afhangen. De groote strijd moet geleverd worden tegen 't socialismus, dat overal zijn hoofd begint op te steken. Het wordt ondersteund door de oude libe rale partij, en helaas! wij moeten het zeggen, 't wordt ook aangemoedigd door de verdeeldheid die op sommige plaatsen onder de katholieken be staat. Een deel der mannen, (geen groot, gelukkig- lijk), die vroeger met ons onder 't katholiek vaan del gestreden hebben, zijn uit de rangen weggeloo- pen; zij hebben den eeuwenouden naam van katho liek verloochend, om zich christen te noemenzij zijn opgestaan allen tegen hunne vroegere gene raals, zooals M. Woeste, en zij hebben op hunne oude wapenmakkers geschoten. Wat is er niet al .eschreven en wordt er nog geschreven in gazetten en vliegende bladjeswat is er al gezeid in de mee tingen om de oude katholieke partij slecht te ma ken bij 't volk En wat is er daar uit voortgespro ten? Verdeeldheid der katholieke partij en ver- zwakkiug harer macht. Nu zijn de gemeentekiezin gen daar, en wij staan voor den vijand met een le ger dat verdeeld is.Wie zal daar profijt uittrekken? 't Socialismus. Zullen wij dat gedoogen? Neen, want dat ware onze eeuwige schande. Wij willen en wij moeten eenen zegepraal behalen groot en schitterend gelijk in vroeger tijden. Maar welke is de middel Ons weder vereenigen. En dit zal niet moeilijk gaan als men maar van goeden wil is. Wij moeten strijden onder één vaandel, voor één en 't zelfde programma, met ééne en dozeltde werking. Één .vaandel de welvaart van werkman, land bouwer en burger. Ééne werking aan iederéen zijn volle recht toekennen. Aan het werkvolk, de landbouwers en de burgerij hunne rechtstreeksche vertegenwoor digers geven in den gemeenteraad, die zij zelf in volle vrijheid, onder malkander, zullen aanduiden. Al te zamen dus in dieu zin gewerkt, want zóó is het dat de Paus het verzoekt. Aan 't werkvolk, de landbouwers en de burgerij het getal kandidaten geven die hun toekomt, hun die zelf laten kiezen en dan, mannen gelijk, zoo veel als er katholieken zijn, voor die kandidaten gewerkt en gekozen In die werking is de eendracht, is de zegepraal gelegen Al de artikels van de nieuwe schoolwet zijn één voor één gestemd en aangenomen; zij moet nu nog eene tweede maal gestemd worden in haar geheel. Er is geen vrees dat ze nog zal verworpen wor den. De nieuwe wet ziet er goed uit. Wij hebben reden van kontent te zijn. Ons ministerie heeft al gedaan wat mogelijk was ten voordeele van 't katholiek onderwijs. De kristclijke leering zal in alle scholen moeten onderwezen worden. Zóó moet het zijn: God op de eerste plaatszonder religie kan de we reld niet bestaan; neemt ze weg en op vijf jaar tijd is het hier een beestenkot, waar de eene den ande ren zal verscheuren. De vrije onderwijzers staan, voor hunnen trok. op denzelfden voet als de officieele, en dat is niet meer als recht. Wat hun pensioen aangaat, dat zal later door eene bijzondere wet geregeld worden. De meesters die in 79, onder de slechte wet, hun ont slag gaven en zoo van hun pensioen verloren, zul len ook eene vergoeding bekomen. Bravo, bravis- Als ik dat in ons Stemrneken gelezen heb, dat gij het daar wel stelt, en dat onzen ouden geburen on derpastoor M. Van Essche die te Parijs voor de Vlamingen is, daar zoowel voor u zorgt, en u ook het Stemrneken geeft, heb ik niet meer kunnen in houden van u ook een woordeken over ons land te schrijven. Vrienden uit 't land van Aelst en van Geesber- gen en aan de coetera, 't is hier ook oogst zelle, maar er valt te veel nat. Tarwe, graan, haver, 't is allemaal goed opgekomen en rijp gemaakt, en van alles veel, maar ze zouden 't de boerkes gaan kwaad tegen hebben om binnen te krijgen. Maar alia! Ons Heer zal toch nog eens mee zijn sukke- leers zijn, en dat zal ook wel gaan, er is van gepas seerde jaar toch ook geen blijven buiten staan. Broers van den brabantschen kaut, d'hop z'is wel, maar ze beginnen te spreken van 't zwert, en 't vlas ook wel, op sommige plaatsen een weinig kort ge weest, en van jaar tot jaar wordt er min gezaaid. De tabak staat schoon, opperbest; komen er geen malheuren aan van hagel of stortvlagen, 't zal een goed jaar zijn, en ge weet dat de Kamers gaan eene serie van artikels stemmen om de rechten op den tabak af te schaffen, van dees jaar af en zal er al niet meer moeten betaald worden, maar ondertus- schen moeten de planters toch nog dees jaar hun getal planten opgeven, 't Is M. Woeste en M. De Sadeleer en M. Dierickx die ons da bekomen heb ben, die mannen leggen daar fel werk af. O veriest hebben die heeren opslag bekomen ook voor de pi- ossers die tusschen Ninove en Geesbergen aan de route werkten, en die menschen spreken daar af mee volle monden. En den ajuin, vrienden, hij staat aan zes frank den zak, de boerkes zijn kon tent, want als hij maar drij of vier frank en geldt, moetg'hem ook kwijt geraken. Maar nen heer die van veel dingen en van deu boerenstiel ook ver stand heeft, zei mij over oenige dagen dat onzen ajuin op de markt van Londen te koop gesteld, tot 16 en 17 frank gaat, en dat ons boerkens, als zij al len in boerenbonden zullen ingeschreven zijn en vereenigd zijn, dat zij de middelen zullen zoeken en vinden om door eenen man die zij zullen aanstellen daarvoor, onze vruchten en produkten op de groote merkten van Europa, zooals te Londen zelf te ver- koópen, en zoo de boeren ondereen al die profijten zullen doelen waarmee d'opkoopers nu optrekken en rijk op worden. Vrienden uit Frankrijk dat is een gedacht, de boeren moeten dat eens goed over leggen, leügenen zijn het niet, iedereen kan 't na zien, als onze vruchten zestien franken weerd zijn in plaats van zes of zeven, de boeren hebben er 't meest voor gedaan, ze moeten er 't meest profijt uit trekken. Vrienden, nog wat moed, doet nog wat uw best, vrouw en kinderen wachten naar u, spreken van u, en zien u toch zoo geerne weder komen, 't geld in de tesch en den lach in den mond. Van Wayenberg-he, St. Maria-Lierde Woensdag was het prijsdeeling in Sint-Martens- gesticht, en eene schoone prijsdeeling. Het stuk Le Zornvepontifical,- werd meesterlijk .gespeeld; zuivere uitspraak, puike voordracht, in een woord, alles wel. 't Is te zien dat de kinders daar onder alle opzichten goed gericht worden. Zoo een ge sticht is een geluk voor eene stad. Al de katholieke familiën zouden er hunne kinders moeten naartoe zenden? Maar waar waren de Heeren van den Gemeente raad en andere notabelen van de stad? Als het over 8 maanden kiezing was, wisten zij zoowel den weg naar 't gesticht;hebben ze dien nu al vergeten?Een weinig beleefdheid en erkentenis zou die Heeren niet misstaan.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1