De doolaards in Egypte. huisrechts ",'u* Parloir. Laatste Depechen. KERKELIJK NIEUWS. Pen En Inkt Bieënteelt. KOOKKUNST. BRIEFWISSELIN G. De groetenissen aan onze vrienden van Saffe- laebe, de beste complimenten aan die van Nieu- wenhove, Hafltert, Zele, en Hofstaoe nen hertelijten salut aan Erpk, Denderleeuw, Pol- laebe en denderwindeke en onze beste wen- schen aan al onze uitverkoopers en lezers van 't Stemmeken. Er zijn met den pleziertrein ver- ledeue week 371 belgen naar Parijs vertrokken voor vijf dagen; ze moeten ze kruipen hebben. De zomer begint zijne oorekes in te trekkende pe- trolvuurkes zullen gaan gedaan hebbenzou de pe trol nog zoo duur blijven? In dit geval zullen ze op de werf weerom uit profijt moeten beginnen vuur te spuwen. In 't museum der wasse beelden te Londen, beter gekend onder den naam van t mu seum van madame Tusso, over vier dagen 't af beeldsel van den vierden man toegekomennen dag tentoongesteld geweest en 7 personen van hun zeiven gevallen, ni als van hem te ziende jury heeft met eenparige stemmen besloten hem aan stonds te hersmelten en er nen groep van man en vrouw van te maken, bezig met elkaar te kijven. Tot Roubaix heeft zekere Alexis Berquet, een chef der socialisten, zich gezelfmoord niet meer wetende van wat hout pijlen makenze zullen hem ginder leeren socialist z'ijn. De major Tliys en luitenant Lemoure zijn in de Congo goed toegeko men. De vakantie is bijna uitvoor d'hazen de dompelaars zijn in hunne veertien dagen, ze zijn reeds bezig met schuifpoeder aan hunne pooten te strijken want nog eenige dagen en ze zullen het met scheef zien en loopen moeten halen. De jagers zit ten reeds op hunnen kivibun complot is gesmeed. De eerste haas die er tot Herdersem geschoten wordt, zal als bijzonder present gezonden worden aan den vierden man, gewikkeld voor den trans port in een stuk van dit Herdersemsch sterk solda- tenlaken. Wie, wie, wie is gedurig bezig met pootjes te geven aan de liberalen en sprak reeds zondag in zijn stramijueublad den lof uit van 'nen liberalen doktoof van Aalst die noch naar kerk noch kluis gaat? Wie, wie, wie??? - Dijnsdag achternoen omtrent kwaart na vier uren zijn er twee elektne- ke voituren door de stad Ninove gereden. Vele boerkes waren met den merktdag in t stad geble- ven om dat wonder te zien; 'twas immers van 's morgens per depêche aangekondigd. 's Zon daags met uwen kerkboek in nen korf naar de ves pers gaan en onder den Magnificat binnen komen en iedereen storen, keurt ge dat goed, Lezers Bravo, vrienden van Denderwindeke g' Haalt er eer vanonbeschofte alweters, die op 't spelen van 't muziek in de kerk staan te dauzen, buiten wer pen met krot en mot, dat is 't manneken. Nog nooit heeft men ieverst schooner concert gezien als dit van den Werkmanskring Zondag laatst te Ni nove de E. H. Pieters, opsteller van het onuitge geven'stuk dat er gespeeld is, was er aanwezig en is 's anderendaags vertrokken om zijnen verhuis te beginnen; die eerweerde heer is immers verzet als pastoor van Berghem naar Moerzeke. Die goei oogen heeft, steke ze goed open.... want er zijn valsclie nikelkes in omloop. In 't hotel de la Pla ge tot Heïbt, waar de vierde man soms al eens eene pint gaat pakken, al naar Kuocke te trekken, ewel daar is eene som van 10,000 frank gestolen... Maar M. Van Stacker, eigenaar van 't hotel en oud politiekommissaris, ne slimme vent, luid den dief gauw vast... 't Was eene duivelinne zijner dienst meiden die er was meé opgestoken en er nu de groote madame was gaan spelen naar Blanken- bergli; als ze dat mamezelleken aanhielden waren er van die kolossale som al 3000 franken gaan flui ten. Wie, wie, wie en heeft er de nieuwe schoolwet niet gestemd, goedgekeurd door bisschoppen en geestelijken. Wie, wie, wie??? - Te Brussel, in de Wetstraat, 11e zekeren heer M. B. ontvangt, zijn neefken om bij hem eenige dagen van zijne vacan- tie te komen overbrengen, en zie, op ne vroegen DOOR GTJIIDO GEZELLE. Ik ging. 't Was pekdonker overalen Diphilus verrichte zijn werk bij toortslichtde kemels bin den en de gereedschap te kante doen. Philip zat op zijne knien met zijne once te spelen hij had ze eenen halsband gemaakt van gevlochten palmbia- deren. Kijkt, broeder! zei bij, zij is al zoo tam als eene katte. En jagen dat zal zij Ondertusschen, zeide ik, zal hare opvoeding nog wat tijd kosten, en in afwachting dat zij haar meester eten bringe, zoudt gij beter binnen komen en wat nutten.' Goed, zei Philip, laat me ze eerst in den zak steken; wacht! maar, waar is de zak gebleven Ze zochten, en terwijlen dat ze zochten, ging de schets van hunne toortste over end weder langs en over die ijdele tomben, te midden de duisternis van den zwijgenden nacht; 't was aardig en vereend. Daar stonden de kemels; op hen en op die oude steenbrokken straalde er een flauwe schetter uit Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. morgen, is dat Charlowieken gaan schaverdijnen met 6500 franken, wat blieft er u? Wel, wel mater Deum! Wat wreed geval; tot Haeltert, over eenige dagen de heer Reynaert, gemeentese- kretaris, ziek zijn, erg ziek zijntwee dokteurs bij komen in konsult... Op de beterzij geraken en de dokteurs in zijne tegenwoordigheid zeggen dat alle gevaar verdwenen is... Die heereu gaan de trappen beneeu en zie, op ne pink, in 't bijzijn van zijnen zoon, student in de medecijneu, die brave man sterft; geheel Haeltert is in rouwEn avant... archeOp 't bevel van den minister van oorlog :moet 't weede regiment der guiden van t kamp van Beverloo naar Peer, Wyckhmael en Houthaelen. Krijgt de verrader van de vischmijneane geraakt heid van koleire of ten minste toch een klein hert- ziektekeu.... de luisterijkc feesten die ons gemeen tebestuur bereidt voor 't leggeu van den gedenk steen in ons nieuw hospitaal, zullen er de fout van zijn haat en nijd zijn twee venijnige serpenten die zijn 'hert opfretten. Tot IIastière heeft M. De Burlet zijn dochterken uit het water geredonze eerste minister is ne zwemmer gelijk men er tot Hofstade geen en vindt; 't spijt ons van het te moeten zeggen, maar recht is recht. Moorsel herleeft, de toekomende gemeentekiezingen zullen er al zoowel gelukt zijn als d'hop. Voor de feest der oud leerlingen van 't kollegie van Geeraards- bergen zijn er reeds over de 300 ingeschreven. Te Louise-Marie, waar ze nog gedurig spreken van de schoon sermoenen van pater Heyudrickx, daar verwachten ze volk uit Saffei.aere, hoe eei hoe liever, en te Sohoorisse zouden de boerkens op hunne bloote kniebollen naar Halle kruipen om toch een klein tramken to krijgen naar Oude- naerde. En nu, beste vrienden, 't is kwaart na den tienen, de goede slaap welKibeladoeken gaat er hem onder draaien. Kibeladoeken. Op ne zekeren keer kommandeert hij Steekt het rechte been uit 1 als er juist ne garde-civique was die slecht verstaan had en zijn linker been uit- stak. Wa voor nen ezel, riep Luibrechts koleerig, wa voor nen ezel steekt daar zijn twee beenen uit?! De gemeente Cherscamp heeft Zondag laatst,met behulp van St Ambrosius-Gilde te Aalst, haren ge decoreerden bieëuteler J.-B. De Gussem feestelijk ingehaald. Een stoet van flinke ruiters met praalwagens den Bieënteelt verbeeldende, en menigvuldige rijtui gen kwam den Bieënbroeder aan de statie van Schellebelle afhalen; aldaar werd hem ouder het gospel der Brabangonne, door de jeugdige en flin ke muziekmaatschappij van Cherscamp, een bloe menkorf) e aangeboden, in naam van St Ambrosi us-Gilde,door den jongsten bieman der maatschap, pij, M. Ivan Van Assche, van Aalst. De Gemeen teraad verwelkomde hem en onder 't schallen der bazuinen trok de statige praalstoet do bekroonde gemeente binnen. Elk had zijn beste gedaan om de braven en schranderen uitvinder te vereeren. Opschriften en praalbogen, vlaggen en festioenen en voornamelijk de genegenheid der brave en een drachtige inwoners van Cherscamp brachten hulde aan dien verdienstelijken volksvriend. Ten gemeen tehuize werd hem den wijn van eer geschonken en werden zijne verdiensten meesterlijk voorgedragen door den heer Secretaris in name van den gemeen teraad en door den Secretaris der Gilde. De heer Burgemeester, een kloeke 87jarige ouderling, was zijnen ingezetenen komen geluk wenschen. Daarna bracht de stoet den gevierden Bieman naar de Vaderenwoon, waar hij sedert meer dan 50 jaren den Bieënteelt beoefent. Een prachtige ark was door de geburen opgetimmerd aan den ingang der hoeve. In name der Gilde sprak Voorzitter Van Nuffel den lof uit van don kundigen Bieman en deed de verdiensten zijner uitvinding voor 't overwinteren der bieën uitschijnen. M. Karei Van Tittelboom wenschte hem geluk in den naam der de toortse, en ging dan verloren in de zwarte en onmetelijke wildernis, die, wreed als ze zijn mocht ons toch zulk een troost was, gepijnd zoo als wij waren, in dien tijd. Philip kwam klaar en wij zaten al te zamen ten avondeten. DE D1PSAS. Die uachte en de navolgende dag bleef onge stoord met verdere voorvallenWij reisden als dags tevoren: vroeg op de beenen,'s uoens rusten en eten.Wij aten dezen keer bij den waterput waar ik van sprak, en, na den eten, wederom voore- waards. Met zounenondergaug waren wij ten vollen buiten de woestijn. De tamarisken stonden schoon- der en grooter, hier en daar lag er een plekske gers, dat groen en vei stond. Was de weg wat steenachtig, daar stonden verschillige planten langs, die 'tgaan vergeestigden, en, eer de zonae nog onder was, stonden wij aan den oever van eene groote beke. Diphilus wist te zeggen dat die beke 's zomers bijkans drooge kwam, nu nochtans liep zij vol klaar en blijdzaam water, en bebakende heuren weg met ranke stalen riet en lange lintachtige gers bladeren. Ik en Philip, nadat wij de kemels ontlast had den, gingen op ons gemak spasieren langs de beke. Na al dat eeuwig zand was 't ons een kermesse van Maatschappij vau Gent. De geburen, alsook de ge meente boden den Bieman twee schoone bloem ruikers aan, vervaardigd uit rozen en bloemen op 't grondgebied van Cherscamp gewassen. Dit feest van hertelijke eendracht zal nog lang in 't geheugen der inboorlingen en menigvuldige vrienden van De Gussem blijven leven. KZ02STIJ3STEÏT MENHEER. Op uwe vraag, geëerde heer, (hoe men konijnen smakelijk bereid) wil ik geerne antwoorden. Hetgeen voor konijnen volgens mij t smakelijk ste is, is de stoverij. Ziehier hoe men ze bereid Om kort en goed te zijn mag 't konijn 24 uren dood zijn vooraleer het te gebruiken. Men verdeele het zorgvuldig daartoe hoelt men eenige kennis te hebben't spreekwoord zegt dat men al doende leert, 't zal met deze zaak ook t ge val zijn, ik heb het ondervonden. Men verwarmc in eene halfdiepe pan een stuk boter de grootte van een ei, met twee heelc ajui nen, eenige peperbollen en twee of drij grofnagels; draag zorg do boter niet te laten bruinen, voeg ei dan de stukjes konijn bij, eerst de kop in twee ge kloven, dan de billen en vervolgens de andere klei ne stukjes.'t Is goed de lever niet te hard laten worden om hem te kuDnen door den tems steken en bij de saus te voegen. Laat alles eens goed opwar men meteen lepel wijnazijn, pepereu zout, stel het dan ter zijde der stool en laat het zoo stillekens aan 2 of 3 uren koken. Voor 't laatste, wanneer het bij gaar is, voege men er een bierglas rooden wijn bij, of beter nog, 't geen ik altijd bij voorkeur gebruikt heb, 1 1/2 glas kriekensap. Is de saus te overvloedig geworden, laat het ee nige minuten zonder deksel kokendan gietc men de saus door den tems, voege er wat bloem bij en zoo nog van 't een en 't ander, hierboven vermeld, volgens smaak en goesting. Men rangschikke de deeltjes schoon op eene schotel en giete er de saus qypj. Ons Roest. Lovendegcm. Menheer de Gazetmaker, Ik en ben ne kik alzoo maar een boerken met een klein verstand, maar mij dunkt mij toch dat 'k ne keer zoude moeten veranderen van gazet, want ik en weet waarlijk niet waar dat dienen Werkman, ge weet wel, die gazet van Aalst, naar toe wilt; de meuschen begienen dat hier allemaalt te zeggen, dat z'hem bodts nimmeer verstaan, en ik geloof toch dat die mannen op den waren weg niet en zijn om voor de boerkens te werken, anders zoud dienen Plankaert daar van Zomergem, die hem t'Aalst aangegeven hou, te Ostende meer stemmen g'had hebben, maar de menschen begie nen hunne leugens gewaar te worden, en daarom zijn er hier al veel die geerne ne keer de Volksstem zouden lezen, om te zien of het waar is, wat de die die allemaal schrijft, en ik kom me kik uw nu ook ne keer vragen om uw gazette krijgen, en als ze mij aanstaat, en koop ik zondags geenen Werkman nimmeer, maar wel De Volksstem die ik geerne ne keer zou zien, want ik hem hooren zeggen dat ze toch zulk een schoon opschrift heeft van boeren- almik ben kurieus, Menheer den gazetmaker,tees is mijn adres Boerken Ivo van Lovendegem. 11 Oogst 1895. Zondag, 25 Augdsti. II. Ludovicus, Koning van Frankrijk, gestorven ten jare 1270. Ludovicus hoorde zeggen dat zijne hovelingen morden omdat hij te veel tijd besteedde aan godvruchtige oefenin gen. Ach, sprak hij, wat zijn de menschen toch onredelijkzij rekenen het mij voor eene misdaad datikeenigentijdaan 't gebed toewijd; en geen enkel woord zouden zij spreken, indien ik gansche dagen met spelen en jagen overbracht. Maandag, 26. H. Alexander, mart., 301. wederom gersplanten, of ware 't maar biezen, te zien groeien en bloeien, en wij keeken gedurig naar de rimpels en 't gekonkel van 't water hoe ver- schillig dat ook was van den grootmachtigen Nyl met eene voldoeninge die niet zeggelijk en is. Eene honderd stappen of twee beneden de riviere vielen de rotsen van weerkanten wat schuinscher, en wij klauterden op de hellingen om verder kun nen te zien. In die rotsbergen vonden wij eene me nigte diepe holen, die verre in- en opwaards de rotse liepen. Wij schikten dat er daar zeker vogels in woonden, in 't saisoen. Kijkt! zei Philip, is dat een schoon vogelken! En een aardig dingen was 't inderdaad dat in eene steenklove vluchttewit en zwart, bont gesiperd was 't. Zouden er in die holen iets te vinden zijn? zei Philip. Past op, dat gij 't niet en gaat waarnemen, en houdt uw handen t'huis, zei ik, eer ze u pekken. Bah ja, pekken! antwoordde hij, nen pek on der of boven, bier een keer... Hij knielde tegen de rotse, zijdelings, en stak er zijnen arm tot aan zijn schouder in zonder nog aan 't ende te geraken. Wat eene diepe plaatse is dat! riep hij. Wacht! Ik heb hem 1 Ja 'k hebbe 't vast, daaruit 1 uit! zeg ik, gij.... En al met eenen keer, hij smeet mij zulk eenen schrikkelijken schruwel uit, dat ik nog nooit de Dijnsdag, 27. H. Joseph Colsanctius, pr. Woensdag, 28. II. Augustimis, bisschop en kerkleeraar. Een der grootste geleerden die er ooit geweest zijn. In zijne jonkheid slecht en los bandig van levenlater bekeerd door de gebeden van zijne moeder, de 11. Monica. Het gebed van eene moeder is krachtig. Donderdag, 29. Onthoofding van den 11. Jo annes Baptista, Vrijdag, 30. H. Rosa van Lima, de eerste heilige van Amerika, gestorven in 1617. Zaterdag, 31. H. Raymundus. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. II. Van den Bossche, onderpastoor op Sint Baafs, te Gent, is pastoor benoemd te Berchem (Oude naarde) do E. 11. Mazy, onderpastoor te Sotte- gem, is pastoor benoemd te Bavegem. tkmle poetzegele- Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. Zwarte Jan, 't. Stcmmekcn zal u eeus op uwe kneukels slaan, zelle, als ge niet braaf en zijt.... Meubels maken is goed maar Doncliist zijn niet. - Tist, gij zijt ingeschreven 't is nejusten. Ritje, hoe is 't met de snuifdoos Blijft ge nog standvas tig in uw geloof? Doreken, klappen en ferm klappen, zelle! En als 't noodig is, op tafel slaan dat er de splenters afvliegen. Lode, ge zijt te veel gelukkig; ge zult uw vagevuur hierna hebben, roken er maar op T V. Zouden wij nu voor altijd gescheiden zijn Yr. Ten Velde, in tijds schrijven is gewonnen A. B. 't Beddezaksken heeft deze weck hard geweest. Nonkel, ge zijt nen desertourzoo staat ge geboekt. Syl., wij waren verwonderd u ginder niet te zien, zelle. Daniël, ge wordt ne fameuze lamzak. Vr. to Denderw. Gebeld, deur vast, niemand thuis. Ons Roese. De redactie zou willen weten hoe men Poilaarschcn trot maakt; kent gij dit? Snoeck, smaken de ardccnsckc hespen goed Vr. te Chislehurst, is de rcraplacant al gevonden Vr. te Velm, 't muziek zal toch aan cle statie staan, hé (Per Telefoon). 1. Uit A1X-LES-BAINS. De Koning der Belgen is hier dijnsdag toegekomen. 2. Uit PARIJS. De Kardinaal-Aartsbisschop Richard is in de hoofdkerk van zijn zeiven gevallen maar de Iloogweerde I'relaat stelt het thans weer om goed. 3. Uit OOST-EEKLOO. De E. H. De Veir- man is hier vrijdag om 11 uren van den voornoen overleden. 4. Uit PARIJS. De XI® statio van den kruis weg, gestolen in de kerk der Vlamingen, is reeds weergevonden. 5. Uit ROME. Terwijl men hier den anar chist Umberto Bernadelli aanhield, is er eene bom gesprongen voor 't Kousulaat vail I rankrijk. 6. Uit KORTRIJK. De straten slikten hier Zondag van 'tvolk met d'hiuhuldiging van 'tstand- beeld van Mgr de Haerue. Het Gewapend Pom- pierskorps met zijn muziek, van Aalst, gaf op de groote markt een overschoon concert, dat luide toegejuicht werd. 7. Uit BOORT-MEERBEEK. Alhier komt een jongeling, dronkaard van stiel, zijnen 97jari- gen vader te vermoorden, 't Monster zit te Leuven achter 't slot. 8. Uit OOSTENDE. Er loopt hier een vent rond met nen brief van den fameuzen gebuisden Plancquaert, om, in naam der krist, volkspartij, kandidaten aan te werven voor de aanstaande ge- meeDtekieziug. Is die brief echt, dan hebben die volksfoppers eene schandige daad te meer op hun geweten. 9. Uit BRUGGE. Het kruis van 1» klas is verleend aan twee Zwarte Zustcrkeus, Mevrouwen Van Haelemeersch en Baert. weergade gehoord en haddezijne hand was klaar bloed, en, gelijk hij zijnen arm uittrok, kwam er eene groote snake of slange meê en achter hem ge wenteld, en snel genoeg weg, onder de tamorisken struiken. 'k Ben gebeten I zeide hijaei Heere, Jan, kom, ik ga sterven I God beware Maar Philip toch! riep ik, 't en was toch zeker geen venijnige't meeste deel en hebben geen venijn in, 't Doet, zei Philip, 't is zeker. Zie-je dat zwellen! en 't zindert tot aan mijne schouder 1 Spoeit u dan maar, riep ik, als 't alzoo is, va der en Diphilus weten daar middel tegen, haast u! Philip hield aan mij, en wij maakten 't zoo kort als mogelijk. Diphilus I riep ik als wij nabij de kemels kwamen, Hij hoorde dat er iets schilde, zeker aan mijne tale, want in eenen pink was hij bij mij. Wat hapert er riep hij. Philip is van eene slange gebeten. Kijkt naar zijn hand 1 't Was eendelijk om zien't was opgezwollen ge lijk een ei zoo rond, rondom de beten stond er een peersche of purperachtige krans, 't vleesch daar omtrent was rood en elders zoo wit als steen. Eene slange! riep Diphilus, met een paar oo gen en een gezichte vol schrikwat voor een slangl 'k En weet niet.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2