r JAAR N 33. DE SCHOOLWET. I ZATERDAG 24 OOGST 1895. TUSSCHEN MAN EN VROUW. SODOMA. Goddeloosheid der Socialisten. DE ALWETER. Yoor 't Werkvolk. kei pel waj mol ré. ree< den zij i op Mei blai negg phil ter, ter, weet gen: de w dat J lip, go bel nog t niet. evont I i seike. het w aldaa alhiei Da. mijne de kl DruMer-Ulitfleuer )3ftrit0 ilou ttuffcl, Ceoijolbatriflt, 19, te 3ölöt. Den abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kendè bileven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent01 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. P Is nu toch eindelijk gestemd de nieuwe school wet waar zooveel over geschreven en gewreven is geWeest, en die de liberalen en socialisten in de Kamers zoo hevig hebben aangevallen. Ja, z'is gestemd ondanks al de pogingen door de logie aangewend om er de stemming van te belet ten. En wat is er uw gedacht over, zult ge ons vragen, vrienden: Wel, om alles rechtuit te zeggen, moe ten wij bekennen dat de uieuwe schoolwet ons heel zeker voldoet, maar dat beter toch wint. Wilt dit zeggeu dat ons katholiek gouvernement en onze katholieke volksvertegenwoordigers hun nen plicht ten volle niet hebben gekweten? Geenzins, want de mannen die wij naar de Volkskamer zonden zijn voorzeker niet onverschillig aan 't lot onzer verdientsrijke katholieke schoolmeesters; zij en hebben zeker niet vergeten wat sacrificieën zij zich van 1879 tot 1884 hebben opgelegd, en hoe redelijk hunne eischen zijn. Zij zijn overtuigd dat er voor 't kiud van den werkman veel en zeer veel te doen iszij weten opperbest dat de school eerst en vooral moet gods dienstig zijn, zoo niet dat 't kind van den werk man, tot volwassen mensch opgegroeid, na eenige jaren, zich bij het socialisten leger zal gaan aan sluiten. Zij weten in een woord hoe ieder katholiek hert de schoolkwestie beoordeelt. Maar weet wel beste vrienden, dat men doet wa men kan en niet wat men wilt. Ah't waar voorzeker beter indien in iedere ge meenteschool de godsdienstleer verplichtend ware voor eenieder indien onze katholieke meesters voor alles op gelijken voet gesteld waren als de school meesters van den staat; dit alles weten zij wel, maar is er een katholiek gouvernement die dit kan teweeg brengen? Wij aarzelen niet van te antwoordenNeen Doch zien wij niet alleenlijk wat er in de gestemde wet zou moeten staan, maar zien wij eens wat al goed zij bevat. Is het niet dank aan deze nieuwe wet dat de on derwijzers voortaan een verhooging van j aarwedde zal toegekend worden? Is het niet dank aan die wet dat de gemeente school voortaan zal mogen aanzien worden als eene godsdienstige school, ingezien er het aanleeren van den godsdienst verplichtend zijn zal? Is het niet dank nogmaals aan die wet dat onze katholieke aangenome scholen zullen gesubsidieerd zijn van den staat? Bekent het vrij, beste vrienden, dat ons gouvernement, om zulk een wetsontwerp te durven voorstellen en te kun nen doen doorgaan in onze hedendaagsche Kamer, waarlijk moet haar op de tanden hebben. Onze ministers hebben er door getoond dat zij voor al 't geschreeuw en 't lawijt der liberalen en socialisten niet achteruit en wijken, maar dat zij, slechts hunnen plicht indachtig, dezen als echte katholieken en christenen willen kwijten. In afwachting dan dat er welhaast een bijvoegsel aan deze nieuwe wet in de Kamers zal neergelegd waardoor onze katholieke vrije schoolmeesters al hunne grieven zullen hersteld zien, roepen wij onze wakkere volksvertegenwoordigers toe Hebt dank, achtbare Heeren, hebt duizendmaal dankgij komt nogmaals te toonen dat al uwe kiesbelolten geen ijdele woorden zijn geweest; gaat zoo voort, uwe kiezers zijn te vreden van u! Jefken. Ybouw. Petrus, de vacantie nadert.... Wij gaan alweer tot viermaal daags met onzen broeder op ons lijf zitten. Man. -r- Och, vrouw, hij kan toch met gansche dagen op de straat niet loopen. Ge weet dat alle deftige lieden hunne deur sluiten als zij hem zien komen. Vrouw. Ware ik onze broeder, ik ging eens mijne vacantie overbrengen naar den buiten. Man. Dat zal hij niet doen, vrouw, hij is daarvoor veel te hooveerdig. Daarenboven, ik ken in gansch ons arrondissement niet eeneu landbou wer die onzen broeder op zijn hof zou willen. Vrouw. En waarom Man. Hij zou al de dienstboden en 't werk volk opmaken, vrouw. Vrouw. g'Hebt gelijk, ik dacht er niet aan. God de schepper van 't heelal, die de planten doet groeien en die alles in 't leven houdtwaarvan de socialisten het bestaan ontvangen hebben, dien God verwerpen zij in hunnen hoogmoed. Den he mel, daar spotten zij mede, en zeggen dat het een uitvindsel is van de christene kerk den hemel, die moeteuzij hier op aarde hebben. Na dit leven is alles gedaan en een mensch die sterft die moet niet meer rekening geven van zijn leven als een rede loos dier dat men in den put steekt. Dat is in korte woorden de leering van godde loosheid der socialisten. Gij ziet, Lezers van 't Stemmeken, waar men met zulke mannen naartoe gaat. Gij ziet wat lage en dierlijke gevoelens er uit zulke leering moeten voortspruiten. Iedereen keut een zeker getal socialisten min of meer van nabij. Gij hebt ze misschien reeds al hui lende en al tierende over straat zien gaan, met de roode vodde voorop. Eenigen zijn luiaards die zon der werken zouden willen leven en die er natuur lijk intrest bij hebben van te roepen Eigendom is diefstalandereu zijn aan genever en dron kenschap verslaafd. Maar ongelukkiglijk zijn er ook eenige brave werklieden bijdie zich laten misleiden omdat zij het gevaar van 't socialismus niet genoeg kennen en luisteren naar de stem en de schriften van die socialistische wolven die een schapenvel aantrekken. Maar gaat eens in thuis van de meeste socialis ten, en vraagt daar eens wat zij alzoo doen om hun familie gelukkig te maken en om haar hemelken hier op aarde te geven Gij hebt misschien somtijds eenige van die nieu we heiligen van nabij aan 't werk gezien en gij hebt met droefheid uwe schouders opgetrokken, als gij dacht dat zulke mannen moeten de maatschappij vernieuwen. Ja, de schijnheilige kopstukken der socialisten die durven zeggen dat men God van kant mag zet ten en dat alles hier op aarde om te best zal gaan. Iedereen zal 't goed van zijnen evenmensch res pecteeren de kinderen zullen hunne ouders eerbie digen de ouders zullen eikanderen beminnen, enz. Maar gaat eens naar onze tribunalenvraagt daar aan die dieven, aan die zedelooze kerels, aan die moordenaars wanneer dat zij hunne misdaden be ginnen bedrijven hebben Allen zullen u antwoor den Sedert dat wij God vergeten hebben en niet meer genoeg geloofden aan de rekening die wij aan God zullen moeten geven. Velen op onze dagen zullen ook zeggen dat zij tot de misdaad gekomen zij u door het lezen van socialistische schriften en gazetten. Hoe uitleggen dat de socialisten zooveel aanhan gers hebben bijzonderlijk in de groote steden Dit is een pluimken dat de liberalen van 79 op hunnen hoed mogen steken. Zij hebben God, 't gebed en 't kruisbeeld buiten de school gebannen en alzoo 't socialismus in ons katholiek land mogelijk ge maakt, Het socialismus is de ondergang voor 't werk volk en zijne redding ligt in de getrouwheid aan 't christene geloof, aan den Paus, aan de Katholieke Kerk die alleen den toestand van de maatschappij kan verbeteren. Snoeck. Bisschoppen? Waarom zouden er nog Bisschop pen of Pauzen van doen zijn?... Om de H. Kerk te bestieren?... Om 't geestelijk 't inspekteeren, mis schien? Neen, neen! menschen, daar zal Pieë wel voor zorgen. Hij zal aan de priesters hunne gedragslijn voor schrijven en-doen ze 't niet volgens zijne goeste, hij zal ze kammen in zijn Heilig Land. Gelukkige pastoors, die geen liaar meer hebben, want 't zou toch uitgetrokken worden. Allo, M. de Pastoor van Meldert, M. de Pastoor van Erembodegem, om les naar de vischmiju, op dat ge zoudt weten wat ge moet doen om uwe pa rochianen te bestieren, om te weten hoe gij 't Evan gelie moet uitleggen en toepassen en als ge danst gelijk Pieë schuifelt dan krijgt ge voorzeker een St. Jozefsbloemeken in zijn kommeerblad, en komt ge dan eens van plaats te verandereu, dan krijgt ge nen Abeelevaarwel in 't Land van belofte. Ze kunnen anders niet doen als Pieë burgemees ter en pastoor maken van al de gemeenten van 't land van Aalst.... Nievers is 't nog goed! Hij heeft al 't verstand alleen, en daarmee heeft hij het recht zich met alles te bemoeien, o.veral zijnen neus in te steken. (d'Honden en vragen ook niet om binnen te komen.) Gaat eens rond in onze naburige gemeenten. Wie is er Donchist? Mannen van onder de wet van 79 al degene die met M. den pastoor vijand zijn, al de miskontente; de liberalen, éénhandige kwezels, die een geloof A part hebben, die lezen en bidden gelijk Moeiken Belle van Aalst... En voor de kwe zels geeft men gebedekens, en spreekt men van St. Aiitoniusbrood; en dan komt Julius Cesar er eens tusschen om de menschen te vleien en op te maken... Aan d'armc menschen klapt men van hongersnood, den eeuen heeft het al op de wereld en den anderen niets; O. L. Heer heeft ook al niet wel bedeeld. Wel, wel, die Pieë moet een hoofd hebben gelijk nen hutsepot.... Maar wilt hij al de koordekens van't poesjenellekot vasthouden, hij zal zich nog wat handen moeten bijkoopen. Schoenmaker! blijf bij uwen leest, en kom onze vreedzame buitendor pen niet in roering brengen met uwe moeialerij en uwen zeever. Peis ne keer heel goed wat kwaad er in Aalst en in 't omliggende al door u veroorzaakt is, zelle Pieë! Nolleken. Ja, leelijken Dendergalm, wij houden het staan Indien de katholieken alleen op 't stadhuis van Aalst geen meester en blijven, zal onze geliefde stad weldra op korten tijd in een waar Sodoma veranderd zijn. Wij houden het staan en wij herhalen het En dit wil eenvoudiglijk zeggen 't dees Dat het de liberalen niet en zijn die den baas moeten ko men spelen op ons stadhuis, zij die door hunne écoles-moyennes, door hunne slechte vergaderin gen en bijeenkomsten, door hunne nachtvergade- ringen en bals, bijzonderlijk het klein volk zijne godsdienstige gevoelens en zijnen eerbied Voor al wat deftig is gedeeltelijk hebben weten te ontste len 't En zijn zij niet die onze duurbare stad van Aalst zedelijker en kristelijker zouden maken Ah, voorzeker neenMaar zij zouden op 't stad huis van Aalst den grooten Jan komen uithangen om hun duivelsch werk met beteren uitslag nog te komen voortzetten Hoort eens, geblauwselde liefhebbersWij we ten het opperbest dat gij er in gelukt zijt eenige oude katholieken in uwe netten te vangen, dat gij erin gelukt zijt hun een schriftelijk verbond te doen teekenen, waarbij zij zich verbonden hebben met u op eenen gezamentlijken lijst voor de toekomen de gemeentekiezingen te staan. Maar weet wel dat dit ons niet en verschrikt Wij zullen onzen katholieken gemeenteraad een nieuw en jong werkmansbloed weten in d'aderen te doen stroomen en met eene nog grootere meer derheid dan voortijds zullen wij hier in de maand November t libèralismus den kop verpletteren Troost er u in van nu af! En doe maar onze complimenten aan de verraders der vischmijn, die zich met ooren en pooten aan uwe logiekliek ver kocht hebben. Heureken. De minister van Nijverheid en Arbeid, M. Nys- sens, werkt ieverig om den toestand der werkende klas te verbeteren. Hij heeft verscheidene ambtenaren naar den vreemde gezonden om de congressen bij te wonen, om inlichtingen te nemen, om verbeteringen te bestudeeren die voor 't werkvolk zouden kunnen ingebracht worden. De opzichters van den arbeid en de leden van de Wijzemannenraden hebben eene lijst met vra gen ontvangen, betreffende de Zondagrust. De mi nister zou deze verbetering, die aan 't volk zoo aangenaam en daarbij zoo noodig is, geerne in brengen. Mocht hij lukken Een woord over Mgr de Haerne, wiens stand beeld Zondag te Kortrijk ingehuldigd is. Mgr de Haerne was de laatst overblijvende van deleden die in 't Nationaal Congres van 't jaar 30, de onaf hankelijkheid van België bewerkten en stichtten. Hij werd geboren te Yperen in 1804, en stierf te Brussel den 22 Meert 1890. Hij was een man van groote geleerdheid, een heilige Priester, een vroo- me Vaderlander. Als vaderlander had hij geen ander inzicht dan 't geluk van zijn land te bewerken. Zeer vroeg was hij in de politiek gemengeld. Hij was een hevige vij and van den Hollander die 't Belgisch volk ver drukte en zijne vrijheden schond. Door zijn schrij ven in de gazetten en door zijn werken heeft hij zij ne medeburgers krachtig aangevuurd om het on verdraagzaam juk van't protestantsch Holland af te schudden. Na de omwenteling van 't jaar 30 werd hij lid gekozen van het Nationaal Congres en wierd me destichter van België's onafhankelijkheid. Sedert 1844 tot aan zijne dood was hij volksvertegenwoor diger voor Kortrijk. Zelden was hij van de zittin gen afwezig. In 1879, als de ongelukswet ging ge stemd worden, zag hij reeds met zijn klaar verstand het kwaad dat wij hedendaags zien gebeuren. «Gaat de wet door, zegde hij, dan zullen onvermijdelijk de socialisten boven komen. Wat moeten wij zoggen vaü Mgr de Haerne als priester? Dat hij een engel was voor alle ongeluk- kigen. Maar 't groot werk waar hij studie, tijd, iever en geld meest toegewijd heelt, is de opvoe ding en het onderwijs der blinden en stemdooveu. Buiten den Abbé de l'Epée, van de verledene eeuw, is er in de weield niemand die van verre aan Mgr de Haerne mag vergeleken worden. Groo te en belangrijke hervormingen heeft hij in 't on derwijs der blinden en stomdooven ingebracht, en alle landen hebben die van hem afgeleerd, ook waren er op de inhuldigingsfeesten, te Kortrijk, af gezanten uit Engeland, uit Frankrijk, uit Amerika zelf, die hulde kwamen bewijzen aan de Gedachte nis van dien Priester. Het standbeeld dat hem opgericht is, is geza- mentlijk betaald door milde giften van verschillen de landen, 't Is een plechtig eerbewijs en eene wel verdiende dankbetuiging voor't goed dat Mgr de Haerne zoo overvloedig gesticht heeft.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1