VIJF KRAKENDE WAGENS MET De doolaards in Egypte. Parloir. Laatste Depechen. Nieuws per deligentie. Nieuws per postkarre. Nieuws per drijwielkarre. Nieuws per camion. Nieuws per verhuiswagen. KOOKKUNST. De welgemeende saluade aan de afwezige broe ders en strijdmakkers van LovèndcgemZele en Saffelaere den hertelijksten bonjour aan Dender - winde ke, ÏÏieuwenhovc, HaeltertGeer aar dsbergen en Hóf stadeen den vriendelijksteu goeden dag aan al onze helpers en vrienden van eerlijkheid en deftigheid. M. Willems, senator van Leuven bomt zijn ontslag te geven hoe hooger men zit, hoe meer wind men pakt. Te BoomM. Mathys die langs de Vaart van Willebroek rijdt per velo cipede, in den donkeren, en hij met zijnen kale- choe in 't water.Zekere Declerq en van Zandt heb ben er hem uitgetrokken. In de provincie Mala ga wreede aardbeving van 25 seconden, maar ge- lukkiglijk geen malheuren de menschen blijven er nog aan hunne deur staan van schrik. Heere, de malheuren In de Walen, ne jongen in ne koolput gepletterd tusschen een waggonksken en ne pilaar. De jongen heet Lambrechts, hij klaagt van inwendige torturen en zijne moeder heet Sofia Schietecatte, geboortig van Herdersem. En a pro pos van Herdersem, nen boer van die fameuze pa rochie van 't soklatenlaken naar Nieutvenhove eene koe gaan koopen 't akkoord vallen, in eene nabij gelegene herberg samen er ne pot gaan opzetten nu de boer van Herdersem stoeffen op dat goed soldatenlaken, er een kostumeken van aan hebben en de boer van Nieuwenhove met zijne koe uitroe pen Gij met uw soldatenlaken aanmijne koe hebbendaar en is geen afprentie van 't Goed lijdt altijd vervolging, zeif't goed soldatenlaken. Tot Geerardsbergen renfort onder de policie van de gendarmerie 3 haren mutsen meer de brakon- niers eD de lavijers zijn er de tout van. En in het Kollegie te Geerardsbergen den 2 September feest zonder weerga van de oude studenten en profesors. M. Woeste zal er spreken. Een kortierken van daar tot Boelaere, nen tombola voor de nieuwe school; menschen, weest goedhertig, veel kleint jes maken een groot. Wie, wie, wie mag er niet meegaan naar Sit- tard??? Wie, wie W O gie keiligschendende breabaties Te Kessel, binst den nacht zijn er drij panchen van socialisten in de kerk gebroken langs de vensters om Onze Lieve Vrouw hare kostbaar heden te ontstelen gelukkiglijk was de suisse nog aan 't waken en hij kon beginnen te luiden. Iede reen was al slapen, maar op een twee drij waren boeren en boerinnen voor de kerk en hoe dat het mogelijk is of niet, de dieven waren de gaten uit. De peerden, de peerden Die met een peerd uitgaat is met zijn meester op gang Over twee da gen de genaamde Brasseur, te Brussel, wil zijn peerd inspannen en krijgt de achterste hoefijzers in volle borstde ongelukkige verloor veel bloed en viel van zijn zeiven. Te Smeerhebbe-Vloer- segem vangen ze nu ratten met den elektriek, slag voor slag zes ratten, als er zes zitten 1 Te Lon den staan er voor 't museum der wassenbeelden sedert acht dagen gedurig 9 champetters om 't volk tegen te houden, zoodanig is de toeloop van 't volk om naar Man en Vrouw komen te zien. Vijf centen entree voor 't verwijtkasken van de Werf en een boeksken toe, gratis voor niemendal, getiteld Hoe men libebalen op 't stadhuis van Aalst wil bbengen. Die geerne de libera le gazetteu leest van over vijf en tien jaar en heeft maar 't stramijnenblad van de Vischraijn te lezen. Al die artikels worden nu uit den hoek gehaald De liberalen en zijn tegen den Godsdienst niet!... Aai, aai, aai, arme Pieë, cr groeien vellekens over uwe oogen. De speciale trein van Erembode- g*em naar Sittard telt van nu af 281 bedevaarders zonder de mijnheer van de vischmijn die niet en mag meegaan. Hofstade pok eveb De school van M. de Pastoor, gesticht van in 1879 en geze geld met 't bloed der martelaren, heeft nog nooit DOOR GTJIDO GEZELLE. 7 Ik zal dan weêrkeeren, en volgens het nieuws dat ik meê hebbe kunnen wij ons toen schikken, 'k Zal alles gereed doen, dat gij de kemels zelf kunt oppassen. Dat is wel gewikt en gewogen, zei vader, wij zijn hier in veiligheid en wij zullen u verwachtende zyn. Eer 't vallen van den dauw vernamen wij, aan Philip zijnen ruisschenden asemtocht, dat hij vast in slape lag. Diphilus maakte hem nog wat anti- dipsas-dra.uk, diende ons avondbrood op, wij aten eene mondsvolle, zonder lust daartoe, en, als wij God bedankt hadden voor de weldaden van den dag, begaven wij ons gezamentlijk onder te tente en te ruste. DE EREMIJT. Philip sliep nog, wanneer ik 's anderdags 's morgens, opstond, maar vader en Diphilus waren buiten, en stonden in beraad over de reize te wege Gedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. schoonere prijsdeeling gezien dan dees jaar. M. Beernaert, gansch hersteld doorzijn verblijf te Ems, gaat in 't korc naar Brussel weerkeeren, doch niet om er te blijven, want, zoo men zegt, gaat hij eene omreis doen in den Oosten. WIE, WIE, WIE heeft er ooit klaarder eu dui delijker de gazetteu der Daens-partij gedoemd gezien dan in den brief van Z. D. Hoogweerdigheid van Mgr den bisschop van Gent Bravo 't Antwebpen kwamen verleden week twee paters Capucienen op straat gegaan drij jonge salaman ders van snotneuzen wilden er tegenloopen en de paters verwijten, maar een van de paters gaf den stoutsten van die laplanders twee flinke smeten rond zijne ooren dat hij sterrekens zag. 't Antweb pen geven ze altijd koeken naar geld. Te Bobgebhout zit er in 't policiebureel nen grooten grooten duivel van nen terre-neuve te wachten naar zijnen meester 't is eenen met lang haar en groote ooren, geel zwart. De wereld moet abso luut eene splinternieuwe onderbroek krijgen want de gazet van de vischmijn gaat de statuten van 't Orde der paters Trapisten van Westmalle veranderen 't en deugt voor dienen liefhebber ook al niet meer dat die brave kloosterlingen aan den eersten den besten geen eten en drinken meer kunnen geven. De stoet, dc stoet van Aalst met September voor 't leggen van den gedenksteen van 't nieuw hospitaalZe spreken er af gelijk van een specie van landjuweel tot hiertoe zijn er reeds 15000 franken kosten voor gedaan. Zeker en vast komen er drij ministers en waarschijnlijk ook onze jonge prins Albrecht. Ze kunnen onmoge lijk niet te Vebviebs 't soldatenlaken van Herder sem fabriekeeren daarom is er besloten een mon- stersoldatenlakenfabriek op die Doncheparochie op te richten. De vrienden van Aalst komen in 't kort naar Moorsel.... Spijtig dat d'hop zoo wei nig geldt, er is er toch zoo veel en zulke schoone. De consolatie des herten, M. de pastoor van Ebembodegem en Meldebt de brief van den bis schop is daar Lede, met zijnen wereldberoem- den ommegang, de gepasseerde week ne mensch op zijn werk ne zonneslag gekregen. Viva Welle De goede patatten hebben altijd de beste geweestde plaag, die wreede plaag, heeft er de patatten wel gespaard uit respokt voor de oude kalaudieze van Lowie Kators. Wie, wie, wie is er zaterdag verleden in eene appelflauwte gevallen als hij den brief van Mgr Stillemans gelezen had Wie, wie, wie De Keizerin van DUITSCHLAND is gevaarlijk ziek.... z'En kan geen voedsel meer inhouden ze moet het herpakken of'tis ne vogel voor de kat. Te DOUVER en omstreken heeft er over eenige dagen een helseli weer geweestte WIKAM zijn er ver scheidene péerden verdonderd en te BRIXTON verschillige menschen dood. Woensdag en don derdag der verledene week waren er in de zon 16 wagons nieuwe kolon van BERNISSART gelost 't en was dan niet te verwonderen dat z'er broks- kens opdeden en dat het zoo heet was. Te LUIK, eene madame aansteekt een petrolvuurken, 't ont ploft en haar haar van 1 meter 75 centimeters lang stond in brand hare man die er bijstond heeft alles kunnen uitdooven. 't Is droef te BRUSSEL, een meisken die hare vriendin gaat bezoeken, op haar kwartier en op den trap krijgt ze eenen aan val van vallende ziekte en valt beneen van de trappen men heeft ze opgerecht met een gebroken been en eene diepe woude aan het hoofd.... Om van niet hoog te vallen, niet beter dan kasseilegger worden. De bessems zijn uitgevonden in 't jaar 1269. Hoe is't mogelijk En 't stof bestaan van voer Christus geboorte De kasseisteenen zijn omhoog gekomen te BRUGGE van 't dansen en springen als Brugge zeehaven in de Kamer ge- naar de Oase. Ik ging erbij. 'k En twijfele geenszins, meester, zei Diphi lus, had er eenige noodzakelijkheid geweest, wij hadden kunnen voort reizen en ouzen jongen mees ster geen dere doen. Maar, 't is misschien beter niet, en, 't en ware van eenen voorval, ik hope dat ik terug zal zijn tusschen de tienste en de elfste ure. n Ik wenschte dat ik kon meê gaan zeide ik. Wel, meester, 't ware wel ging ik alleeue. Ik en voorzie geen hoegenaamd gevaar, maar algelijk, in geval van iets onaangenaams, liever ware ik al- lecne daarin begrependan en heb ik voor niemand te zorgen. Dat is wijs en voorzichtig gepeisd, Diphilus, zei vader. En dan, meester, sprak hij voort tot mij, niets en belet er u van langs het water zooverre voort te wandelen als het u lust. Past op nochthaus van snaken, bij dage en hebt gij anders niet te vreezen. Loopender geen wilde dieren? vroeg vader. Jakhalzen en hijenen, jawel meester, maar niet anders, en die blijven bij dage geborgen en t'huis. Zoo koutten wij voort, tot dat Cyrilla uitkwam om te zeggen dat Philip wakker was, en wel te pas- se, maar zijn hand deed nog zeer. Diphilus, als hij den kemel in gereedheid gnbracht hadde, zette uit stemd was 't volk is zijn representanten gaan afhalen aan de statie met ne gloria mundi en applaus dat hunne handen nog zingelen. Weet men in 't muziek van MOORSEL dat er drij van hunne muziekanten 50 franken gewonnen hebben met bal te spelen, tegen 't Sas van Wieze, en dat ze speelden voor de christene volkspartij 't Riddersmuziek van HAELTERT is sedert maan dag eene doodmarche aan 't leeren zoo droef en zoo gemeend dat al de kalvers van de gebuurte met hunnen steert omhoog meê bleeten deze schikken ze uit te voeren voor hunne kandidaten, 's avonds van de aanstaande gemeentekiezing. Wie, wie, wie kent er beter patatten als die van Welle, beter ajuinen als die van Aalst, beter wet- tels als die van Ninove, beter stekskes als die van Geeraardsbergen, beter kiekens als die van Neder- brakel, beter verkens als die van Eekloo, beter soldatenlaken als dat van Herdersem, beter schoe nen als die van Sottegembetere pap als die van Meire, beter kalvers als die van Denderwindeke, beteren trot als die van Pollaere Die 't weet ste- ke zijnen vinger omhoog. Tot Aalst is major- commandant van dc pupillenschool benoemd de heer Brassine, broeder van den minister van oor log. Ze werken driftig aan 't nieuw hospitaal van Aalstde batimenten voor de ongeneesbaren zijn bijna voltrokken. Met de feesten van Septem ber zal er een groote wedstrijd plaats hebben voor regaten of groote nootschelpeu op den Dender. g'Hebt toch kurieuze jongens; d'ander week ne gramin aan de statie vragen om eene jufvrouw haar pakskens te dragener langs den Dender naar Hofstade mee gaan en halver wege, met de warmte in den Dender kruipen en de pakskens laten staan. Wanneer zouden ze aan de nieuwe kerk van Saffelaere beginnen werken? Voor den moment en weten wij het nog niet, maar als wij er iets van hooren zullen wij het aan onze Lezers mede dee- len. In de Noordzee, tusschen Heyst en Blan kenberg, over twee dagen ne walvisch gezien ze schatten hem op 24 meters lengte. De schild padden zullen nog briefdragers genoemd worden nen brief tot Aalst 's zaterdaags om 4 uren en een kwartier in de post gesteken, wordt tot Ninove be steld 's maandaags 's morgens. In Rusland, hoe is 't mogelijk, te Briabatchowitch vriest het nu 13 graden onder zero, dat 't speeksel in de Russen hunnen mond vervriest en hoesten dat de snoeren van hunne schoenen losspringen. Geene betere fransche gazet als de XX" Siècle: echt katholiek, ferm, zonder doekskens aan en geen ruziemaker. Nen neger, om wit te worden, moet leuvensch bier drinken, en geraspte verkenssteerten geen beter middel voor uitgewinterde eksteroogen. Kibeladoeken. APPELEN-VLADE, nog genaamd appelentrot. Pollaerschen-trot is mij onbekend. Ziehier hoe ik hem destijds veel gemaakt heb. Misschien ge lijkt hij wel iets of wat op den zoo vermaarden Pollaerschen trot. Men kiest er bij voorkeur voor goede, harde en drooge appelen, men schilt ze, snijd ze in vier en hale er de klokhuizen uit; daarna zet men ze ter stove met wat water en laat ze stillekens aan sto ven tot ze kunnen door den tems gestoken worden. Dit gedaan zijnde, voegt men er bij 2 of 3 geraspte mastellen naar hoeveelheid der appelen en volgens de soort. De trot moet eerder stijf dan slap wezen. Dan nog voegt men er bij een macaron, peper koek, rozijnen of corinthen, geraspte citroen of ap- pelcienschil, suiker en siroop naar smaak, ook een weinig kaneel, foeilie, gestampte grofnagelmaar wees voorzichtig met die drij kruiden, want wel licht gebruikt men er te veel van en dit maakt dan eerder slecht als goedWanneer met dit alles de trot wat stijf is, gebruikt dan wat rooden wijn of kriekensap, dit laatste is 't beste. Men kan ook voor den helft appelen en peeren gebruiken en de zelfde doenwijze volgen. Als hij zoo gansch gereed naar de Oase. Wij handelden nog eenigen tijd over onze ge vaarten, en, na 't vroegmaal, zagen wij onze pak ken en voorraad in schik te krijgen. Philips once wierd hem gebracht, en hij lag er bij te spelen in de schaduwe. Cyrilla zocht blommen met lange vingers, om geen snaken te vangen langs den zoom van 't water, en vader, zijnen stijl en zijne bardhouten waschbladeren uitgehaald hebbende, ging aan het schrijven naar Philemon, wien hij eenen brief beloofd had, van zoohaast hij eenen kon zenden. Zij waren op eene maniere van on derhandelen afgesproken die noch 't een noch 'tan der en kon schaden, wierden hunne brieven onder schept en gelezen. Vaders en Philemons schrijt- bladjes waren gelijker groote, en van bosseboom gemaakt; zij hadden daarbij elk een stuk perka- mijn, dat het schrijfblad geheel en gansch over dekte, en niet meer; in die perkaminenbladjes warender lankwerpige en vierkante gaten gesneden en uitgespaard; nu, de woorden van den brief die door die gaten zichtbaar bleeven als 't perkamijn daarop lag moesten rekewijs gelezen zijn en gaven 't echte bedied uit van de boodschap, de andere woorden waren enkel aanvullinge en dienden om den waren zin voor onwetenden te verduisteren. Daar zal ik u seffens meer van weten te vertel len. Gij kunt gaan wandelen, zoo 't u aanstaat, is, steek hem dan een of twee uren in den oven. Wees gerust, hij zal mogen nevens den zoo ver maarden Pollaerschen staan, ik blijf er borg voor. Ons Koese. Wie bezorgt ons de nummers 29 en tweemaal nummer 30 der Volksstem Snoeck, alles is opgezonden geweest regelmatigTist, zorg voor den sac-de-voyage't zal eene gelei zijn. A. A. Na lijden komt verblijden. A. B. De coupons zijn genomen hoe grooteren hoop hoe beter koop. Pitje, hoe was 't deze week met uw pluimen beddezaksken Twee nieuwe gasten op dc ver- werswiukel,'t spant er. Is alles u wel ge worden? Lode, ge zijt verwacht den 8 September, zoo niet zullen de beesten spreken. Is de voituur laugs Saf felaere niet gekomen T. F. De complimenten van de Meerbeeksche AalstenaressenVr. te Chislehurst, do vriend van Zele verwacht uwan neer komt ge? O dienen brief...?! Vr. V. G. te N. Dat komt er van, van t'Aalst niet te willen af stappen. De complimenten aan den verkooper. Nonkel, de naaste week een kruis van eerste klas, als 't maai' en blijft duren. Doreken, zulke brie ven kunt ge niet schrijven, hê Daarvoor moet men eene bijzondere pen hebben. Vr. Ten Vel de, de wind speelt in onze zeilen't overige voor de naaste week. Ons Roese. Hoe maakt, men goede tomattensoep Syl., rijn de frikadellepa- tatten ginder ook gelukt? Vr. J. te D. Schuim de het bier goed te Denderleeuw? Daniël. Ik zal u 't nieuws al met ne keer doen geworden. J. M. V. W. Is het van 't jaar geen kermis te Denderwindeke Vr. tot Hamme, wat dunkt er u van ons Stemmeken Hoe meer nieuws ge ons zendt, hoe liever; 't is toch voor 'tgoed. J. en O. te Moorsel, 't was kermis; g'haalter eer van 1 (Pee Telefoon). 1° Uit STADEN. Den 4 September Solem- neele vijftigjarige jubilé van Zuster Lucie, ut het klooster der Mariekollen. 2° Uit GEERAARDSBERGEN. 330 oud-leer lingen zijn ingeschreven voor de feesten van den 2 September 't zal er spannen 3° Uit VEURNE. De nieuwe statie is hier ingehuldigd op 25 Augusti, in 't by zijn van de ministers De Bruyn en Begerem. 4° Uit SPA. Don Carlos is hier 14 dagen ver bleven niemand kende hem tenzij de heer Burge meester. 5° Uit OOSTENDE. Minister Van den Peere boom heeft bevolen dat er op ieder schip tusschen Doover en Oostende duiven moeten zijn die men bij schipbreuk kan oplaten en zoo de zeedezasters aan- te kondigen. 6° Uit PARIJS. Een heereknecht van Alphon- se Rotschild met name Giodkowitz, over eenige dagen nen brief opendoen, waar dynamiet instak, eene ontploffing ontstaan de brave man is zijn rechter oog kwijt en is erg gekwetst. 7° Uit BRUSSEL. M. Beernaert is nog al tijd afwezig. 8° Uit THIENEN. M. Michel, onderchef der statie door epnen trein gepakt en vermorzeld. 9° Uit LONDEN. Ne grooten entrepot van granen en olie afgebrand 5 millioen schade. 10. Uit GENT. De antisocialisten van Gent hebben Zondag hunnen hoofdman. M. Verhaegen, zijn portret aangeboden. 11° Uit MECHELEN. Zijne Eminentie de Kardinaal Goossens, aartsbisschop van Mechelen, komt op aanvraag van den Paus naar Roomen te vertrekken, 'tls reeds de tweede maal dat zijne Eminentie van dees jaar die reis doet. 12° Uit AALST. De verkooper van 't Stemme ken loopt met pijn in zijn keel; hij kan niet klap pen, zoo heesch van 't danig roepen, Zondag gepas seerd. Maar nog al wel dat hij in nen dikken sjarp gedoeffeld is, alia. Jan, zei vader, ik zou geerne genoeg meê gaan met u, maar ofschoon er geen kwaad te gebeuren en sta, zeker, ik en gij en mogen te zamen moeder en zuster niet verlaten. Wel, vader, maar zult gij t'achternoene gaan en mij, toen t'huis laten. Wij zullen zien, 'k zal, waarschijnelijk; maar en blijft niet boven de twee uren weg of ik zal pei- zen dat er iets voorengevallen is. 't Is goed. 'k Neme pijl en boge meê, en, wie weet of ik u geen wildvang 't huis en bren gt Ziet maar dat gij uw eigen zeiven t'huis brengt Jan, zei moeder, en dat zal genoeg zijn voor mij, want jongen 'k en zie u nietgeern weg gaan. Tut, tut, tut! zei Philip, hij zal vinden dat 't vinden weerd is en.... mag ik meê? Wel, Philip, antwoordde ik, gij zult dik wijls genoeg uit gaan loopen, vreezeik! God be ware u moeder! Gij zult wel gaan zien wat ik al doen kan. Ik ging langs het water voort. Hoe verder ik ging, hoe schoonder blommen, hoe malschers gers dat cr stond. De beke krinkelde nog al, als ik al- zoo bij de twintig stadieën verre was, daar spron gen de rotsen omhooge, van weêrkanten, in steen achtige hellingen waar niets op en stond 't en zij hier en daar een palm, eene cijpresse of eene oude

De Volksstem | 1895 | | pagina 2