RONDOM DE WERELD. HAMME, HAMMEü m IN DE KAMER. VUURPIJLKENS. KERKELIJK NIEUWS. U STA.DNIE U WS. IJzerenwee. Vrüdag grooten alerm onder Denderwindeke. ^;:gwe™ Plaats van Orgelist. 16 Mededingers hadden zich laten inschrijven voor de plaats van orgelist in Sint. Marienskerk. Verscheidene, om verschillende reden, hadden niet beantwoord aan den laatsten oproep. 10 hebben zich, maandag laatst, voor het Jury aangeboden. N° 8 is met éénparige stemmen eerste uitgeroepen. Bij het openen der brieven in tegenwoordigheid der Kerkmeesters en andere personen was n° 8, M. Alpons Volckaf.rt, van Meirelbeke. Onze hertelijke gelukwenschen aan dien Heer. De Jury was samengesteld uit Eerw. Heer Cooreman, pastoor van Melsele M. Van Rysschoot, toonkundige te Gent; M. Maes, begeleidende Pianist van het Munt schouwburg te Brussel. NINOVE. Maandag avond is eene groote brand uitgeborsten nabij den ouden watermolen de schade is nog al aanzienlijk. Spijtig dat de pompiers zoo laat ter plaatse wa ren; volgens wij vernemen zoude ze absoluut in den bond der lamzakken moeten geschreven worden. DENDERLEEUW. Hooge klemmers, diepe zwemmers, komen dikwijls aan een einde vol el lenden. Vrijdag nanoen waren tot Denderleeuw aan de brug van den Dender eenige kerels gaan zwemmen. Een manneken van 12 a 14 jaren, te verre gaan, is uit het water gehaald omtrent ver dronken. Er was nog leven in en men is om doktoor geloo- pen. Wij zijn niet kunnen blijven wachten om te zien hoe de zaak zal afgeloopen zijn. LOVENDEGEM. Vrijdag morgend der verleden week is de donder hier in drij boomen gevallen achter de brugsche vaart, op het oogenblik -lat er door den dreef, van twee tot 3 honderd menschen naar het zaagfabriek gingen werken! Gelukkiglijk is er niemand door den donder getroffen. Verleden jaar zijn op honderd stappen van daar ook vier boomen verdonderd die daar nog ver droogd staan te kijkenmen kan gaan zien, maar opgelet als 't dondert DOEL. Daar heeft het maandag groote en her telijke feestviering geweest. De brave echtelingen Francies Dirix-Permentier vierden er hunnen jubi- lé van 50 jaren getrouwd. Gansch de Sint-Antoniushoek was bevlagd en versiert; prachtige stoet, gezongene mis, muziek n 's avonds, tot slot, concerto en magnifiek con certo 1 't Was kramikl... Moge Francies met zijne brave echtgenote nog lange jaren in gezondheid en geluk slijten, 't is den vurigen wensch der Volksstem DE meest langdurige verstoptheid, de maaagont- steltenissen, de ontstekingen en de bloedonzuiver- heid worden in weinige dagen genezen door de Wal- therypil. Fr. 1,25 de doos, voor twee maanden be handeling. GRENZEN VAN VLAANDEREN. De wild- stroopers of laveijers moeten het toch erg op heb ben tegen het wild van de jacht tot Vollezeele en de grenzen van Vlaanderen waar over eenige weken de jachtwachter zoo erg geschoten wierdt dat hij er van overleden is. Nu zaterdag nacht laatst waren er daar wederom op die landstreek zes manskerels met een gaarn aan het patrijzen slijpen. Gelukkig voor de onschuldige beestjens dat er daar 7 felle mannen van Waerebeke en Nieuwenhove de wacht hielden. Zij hebben de laveijers betrapt maar uit voorzichtigheid zijn z'er niet na toe genaderd. De laveijers waren overigens van geenen kwaden wil, want zij hebben hun werk gestaakt, en zoo is de zaak toch zonder ongeval afgeloopen. DE Pil van Doktoor Raphael,, zoo vermaard voor het genezen der zwakheid, bloedarmoede, bleeke kleuren, uitgeputheid, uitspattingen, maehteloos- bosseboora. Tusschen den voet van den heuvel en den waterkant lagender lange schroön en kleende- re plekskes gers, en in ;t water zelve wierd ik visch geware die zwom, maar niet dat 't vangen weerd was, had ik de gereedschap daartoe in d'hand ge had. Na drie quart gaans kwam ik aan een kleeno hoogte die op haar eigen stond, en die mij docht dat ze moest onderkelderd zijn. En zie, 't docht mij dat ik van verre eene tale hoorde, 'k En was op mijn gemak uiet inderdaad, dat moet ik getui gen, 'k meende dat ik daar gansch en geheel allee- »e was; zoo 'k stond, en luisterde, 't Was eer zin gen als spreken, docht het mij, en de tale want ik begon ze te onderscheiden, was Coptic of oud verbasterd Egyptisch't moest een gebed of een lotzang zijn, dien men aan 't zingen was. Ik ging er naartoe met verdapperden stap, en, als ik rond den heuvel gerocht, zag ik 't halven wege naar bo venwaard een hol in den berg, met eenen grooten palm daar over gestaan, en een striepke water, dat allönder uitbobbelde, en fcekewaards afliep. Buiten de krocht of kelder knielder een man, en 't was zeker uit zijnen mond dat de klanken voorts- kwamen, die ik zoo seffens gehoord hadde. Zoo hij mij zag hij stond op, en, met dat ik naar hem op- waards kwam, zoo kwam hij tot mij neder. Hij droeg schaapvelzijn hair en zijn lange baard wa ren sneewit; maar, zijn aanzicht was frisch van verwe en nog bleuzend; zijne blauwe oogen sper- kelden in zijn hoofd. Hij hielp zijne stappen met heid, wordt thans in alle apotheken des lands voor 1 fr. 25 verkocht. OOSTENDE. Schrikkelijk ongeluk. Drij menschen verdronkenom een bad gaan in de zee, 't water met geweld opkomen, door den stroom meegesleept worden tegen den vloed niet kunnen worstelen en verdrinken, 't Is een droef einde voor een reiske van plezier. Als gij gaat zwemmen den scapulier nooit afdoen. Men is nog altijd bezig met het bespreken der gemeentewet. Deze bespreking en levert in 't algemeen niets bijzonders op. Woensdag heeft M. Theodor van Brussel voor gesteld de evenredige vertegenwoordiging toe te passen aan al de gemeenten die ten minste 20,000 zielen tellen. Gelukkiglijk is dit voorstel verworpen met 05 stemmen tegen 64 en 1 onthouding, die van den socialist Bastien. Het voorstel van 't gouvernement is in de zelfde zitting aangenomen met 69 stemmen tegen 55. Herinneren wij hier dat 't ministerie in haar voorstel de evenredige vertegenwoordiging aan neemt in geval van balloteering. IK. Tnt rinlinaprifa in Brabant, is er veel LOL Udlllldcrui, verdriet over de ver plaatsing van den ieverigen, zoo algemeen bemin den en hooggeachten heer Onderpastoor. Met spijt en droefheid heeft M. Rcniers Galmacrde verlaten waar hij sedert ruim drij jaren met onvermoeibaren iever gewerkt heeft. Hij gaat als ouderpastoor naar Strombeeck, tusschen Brussel en Opwyck. zijue edele zending voortzetten. Men houpt tot Galmaer- de een waardige opvolger van den E. H. Reniers te mogen aantreffen in den E. H. Missoulle, die om ziekelijkheid, eenigen tijd rustend in zijne fa milie gebleven is tot Brussel. Hij is er reeds voor- deelig gekend door d'een en d'ander die met lol van zijn liefdadig karakter spreken. 1 Twee jonge fruitdie- Nl6UWSIlhOV6. ven zijn verl. weekin den hof der pastorij gedrongen. Op heeterdaad betrapt, zoo zijn zij ge kend. M. de Pastoor wil het bij eene berisping la ten, maar niettegenstaande zullen de twee jonge deugnieten misschien toch wel met het gerecht af te reke nen hebben om rede dat de misdaad gekend is en dat de schade aan haag en boomen nogal aan zienlijk is. Dat de Ouders toch van jougs af de kwade neigingen hunner kinderen temmen of ten minsten helpen bevechten, want anders eens groot geworden, dan zouden ze met hunne kinderen, in wie het kwaad met de jaren is opgegroeid, veel last en verdriet hebben. De zaak van rechter Vital Van Wambeke. die tot Deftinge de wildstroopers op den nek is geval len, wordt druk in de streek besproken. De gendar merie wordt gerenforceerd. de reizigers van Gent-Aalst- Niuove. De trein vertrok omtrent 10 a 12 minuten te laat uit Gent. Hij reed zeer traag. De chef-train begon aan de reizigers van omtrent Aalst te zeggen dat men van machien had moeten veranderen tot Schellebelledit ook schijnt hij aan den chef van Denderleeuw verklaard te hebben. Doch niemand heeft bemerkt dat men in de statie van Schellebelle langer dan naar gewoonte stil bleef. In alle geval, de reizigers, die nog al talrijk waren, die kwamen in de statie van Denderleeuw aan als de trein die moet correspondentie geven op Ninove-Geeraards- bergen, reeds vertrokkeu was. Menige reiziger wilde eene reclame inteekenen, doch de heeren Pastoors en Paters, die er ook met 6 of 8 waren, deelden dit gevoelen niet omdat zij de bedienden eenen ga-stok, in 't nederkomen, maar toch, oud als hij was, zoo was hij nog kloek en rap te beene. Ik verkende seffens dat hij een van de navolgers moest zijn van dien Anton, of Antonius, zoo die van Roomen zeggen, van den welken wij zoo vele had den hooren vertellen en wiens volk nu allengskes overal de wildernissen begon te bewonen van Egyptenland, niet veel bijeen, maar hier en daar, op goeden afstand van malkander, en niet, gelijk nu, bergen en dalen met legers van monieken be zettende. De zegen Gods zij met ulieden, mijn kind! zeid hij. Zijtgij verdoold gegaan? of komt gij met opzet te mij waard? Neendat niet, heilige vader, antwoordde ik, ik ben komen gewandeld, langs de beke weg, en 'k en wist noch 'k en had durven peizen dat wij hier met tween waren. Gewandeld langs de bekezeide hij, en hoe is dat gebeurd Ik vertelde 't hem, al dat wij gedaan hadden, en wat wij van zin waren te doen, en hij luisterde met veel aandachtigheid. Ei't is wederom vervolginge, zoo gij zegt, dan moet ik naar Egyptenzeide hijGod verster- ke al die 't moeten uitstaan, maar wat aangaat uw opzet van dweers door de Oase te geraken, dat en zal zoo u gemakkelijk niette doen zijn; meestal dat daar woont is bitter tegen de Christenen, en wisten zij van 't decreet, en ze kunnen er nieuws tot geene moeilijkheden zochten te brengen en daarmee toch geenen trein zouden gehad hebben. Maar er wierd hun opgemerkt dat het mogelijks zoo van Gent af geschoteld werd om al die zwakte mannen de correspondentie te doen missen. Ons gevoelen is dat hoe goed ook iemand zijn kan, hij toch altijd zijn recht mag doen gelden. De bedien den moeten maar op hunnen post zijn en daar bij zonderlijk waar ze verdacht worden van kwade in zichten, daar moet men er d'oog ophouden. Al die reizigers hebben rond de 3 uren moeten blijven wachten tot Denderleeuw, 't geen moet ver meden worden, zooveel te meer als men 't gemak kelijk kan. Een van de deftigste parochieën van 't Vlaam- sche land, zoo schoon gelegen tusschen Durme en Schelde. Wij slaan de oude cronycken open van 1437, met nen hal ven voet stof op, en wij lezenTen deze jare heeft alhier zekere Pieter Vermaillen, man van Dorothea Wiggers, gedelivreed voor de somme van eenen roebel per voet (russissche mun- te) het klokzeel der domkerk van Moscou.» Hamme heeft altijd werkzaam en bekwaam volk gehad, en staat nog altijd wijd en zijd gekend voor zijnen handel. uit EREMBODEGEM naar SITTARD. Dinsdag toekomende, 3 September, om 8 ure 30 minuten 's morgens, vertrekt uit Erembodegem naar Sittard een bijzondere trein die, in gaan en terugkeeren, te Denderleeuw, Ternath en Brussel zal stil houden voor de bedevaarders dezer streken; en rond den middag tot Maestricht zal toekomen, waar de bedevaarders eenige uren zullen verblij ven om 5 ure 38 minuten aankomst tot Sittard. De woensdag vertrekt de trein uit Sittard om 9 ure 58 minuten 's morgens naar Maestricht waar men nogmaals eenige uren zal overbrengenin den namiddag zal de trein tot Erembodegem om 4 ure 30 minuten toekomen, zóó dat al de bedevaarders zeer gemakkelijk den woensdag avond te huis zul len zijn. Zij zijn ten getalle van 281, te weten Erembodegem 42, Gent 31, Knesselaere 26, Eecloo 25, Oostwinckel 23, Welle 19, Hofstade 13, Schoo- ryse 13, Kerkxken 9, Affligem 8 E. H. Paters; verders van Sint-Cornelius-Hoorebeke, Segelsem, Aalst, Kerckem, Brussel, Geeraardsbergen, Deyn- ze, Cruyshautem, Sint-Amandsberg, Nieuwerker- ken, Ternath, Hekelgem, Meldert, Meire, Wam- beelc, Sint-Catharina-Lombeek, Sint-Uric-Capelle, Melden, Denderhautem, Erpe, Moorsel, Opwyck, Londerseel, Somergem, Vurste, Audenaarde, Etic- hove, Sint-Maria-Hoorebeke, Gothem, Dentergem, Meirelbeke, Elvêzele, Ninove, Pamel, Haeltert, Sottegem, Lokeren, Adegem en Liefferinge. Dendermonde, Ronsse en Sint-Nicolaas, men rekent ook op u voor toekomende jaar. Beminde bedevaarders, vergeet De Volksstem niet in uwe gebeden Wie, wie, wie heeft er aan Overmeire een post kantoor beloofd? Der zijn daar menschen, moet ge weten, in die volkrijke parochie, die somtijds maar om 1 ure hunne correspondentie ontvangen, hoe wel dat ze voor zooveel in de schaduwe van den to ren wonenen dan nog en is er maar eene uitdee- ling per dag. In de Kamers zijn verleden week 100 millioeu buiten gewone uitgaven gestemd. Als er nu iemand zijnen vinger mag omhoog steken, zijn het toch wel de gemeenten Wichelen, Uitbergen en Overmeire. Sedert twintig jaar moeten de inwo ners dier gemeenten bruggeld betalen voor de brug over de Schelde die Uitbergen aan Wichelen bindt. Zou de Staat nu toch, bij middel van die 100 mil- lioen, die brug niet kunnen overnemen? Hopen wij dat de volksvertegenwoordigers van 't Arrondisse- 1 van hebben langs Abydos ze zouden ulieden ze ker gekoord en gebonden naar den gouverneur zen den, is 't dat zij geware worden dat gij Christenen zijt, Maar weet gij wat? het tweede dorp in de Oa se, 't heet Zericah, daar woont er een mandema- ker, Pambo, bij name; hij is Christen, nu al sedert menige jaren, hij kent de valleie op zijnen duim, en de woestine ginder verre ook. Zegt dat gij Euthy- raius aan zijne krocht gesproken hebt, en hij zal doen wat hij kan voor u lieden. Duizendmaal dankbaar, heilige man; zei ik, maar mag ik vader laten weten dat hij u hier ook mag komen vinden, seffens? Onze kemels en staan maar drie quart van hier, stroomopwaards Neen kind, zei de oude eremijt, ik sta naar geen bezoek, en ware 't niet dat gij mij onvoorziens betraapt hebt, ja, Hij Die niet en kan dolen leidt u misschien, 't is waar gij en liadt mij niet gevonden. Ik kan mijne kluize wel toe sperelen en weg duiken, als 't nood doet, maar 't is zoo zelden dat er iemand alhier komt afgedwaald! Maar vader, zei ik, mag ik eenen pand van ulieden meê naar dien Pambo dragen! In tijd van vervolginge en betrouwen de menschen zoowel mal- kaêr niet, schaarsch hun eigen zei venhoe zal die mandemaker mij gelooven? Dat is wel gopeisd van u, zei Euthimius, 'k en hebbe ik niets dat ik zenden kan en geen ha laam om te schrijven, maar..,, zegt, als ik hem doopte, dat ik hem zijne afgoden hiet delven in den ment Dendermonde hun beste zullen doen. De uitverkooper van de Volksstem is verleden zondag aan de St Martenskcrk toegejuicht geweest door 't volk. De menschen weten dat wij altijd voor den vrede geweest zijn, eu wij zetten eenieder aan om veel te lezen en te bidden opdat onze verdwaal de broeders zich welhaast bij 't groot katholiek le ger zouden komen vervoegen, en gehoor geven aan de wijze raadgevingen van onzen doorluchtigen Kerkvoogd Mgr Stillemans, bisschop van Gent. De lamzakken komen stillekeus, zeer stillekens aan in beweging... voor hunne feest van den 8 September. Hunne preparatieven gaan vooruit ge lijk de schildpadden.... Maar't is toch zoo ook dat 't zijn moet volgens hunne statuten 49 nieuwe le den zullen aanvaard wordenErpe en Hofstade schikken den eersten prijs te behalen. De verversbond doet gedurig kolossaal progres in 't kort zal er een prijskamp uitgeschreven wor den maar men verwacht eene nieuwe soort van sikkatief en 37 nieuwe schroebborstels van 't sys teemken Arewie. van sterkte en manhaftigheid waarmede de jonge lingen van Denderwiudeke bezield zijn Zoontje, zei een vader, ge moest toch dien koestal wat reinigenuwe koeien zullen welhaast tot over den uier in het mest trappelen. De brave jongeling wilde seffens het bevel zijns vaders inwilligenen daarop nam hij met vlugheid den mesthaak, liep naar den stal en handelde met zulk een geweld, dat door eenen uitnemenden slag zijns haaks, de zoldering met krot en mot voor zij ne voeten nederplofte. Ten prooi zijnde eener lichte gramschap, trok hij zijn schaap met vel en beenen van onder de puinen en wierp het arme dier over mesthoop en hek op den boomgaard. Winnik haalt eer van zulke broedertjes. Zulke helden mogen kanonniers worden. Marky. DAGWIJZER. Zondag 1 September. Feestdag der H. H. Engelen Bewaarders. Maandag, 2. H. Stephanus, Koning van Hongarië, gestorven in 1038. Dijnsdag, 3. H. Bemacle, Bisschop van Maastricht, 't Was den 3 September 1492 dat Christoffel Colombo de eerste maal in zee stak, op zoek naar de nieuwe wereld. Woensdag, 4. H. Rosalia, van Palermo in Italië. Te Palermo is eene prachtige kerk toege wijd aan de H. Rosalia. Jaarlijks op haren feest dag wordt haar beeld rond de stad gevoerd op ee nen wagen met twintig ossen bespannen. Donderdag, 5. H. Laurentius Justinianus, Bisschop. Vrijdag, 6. H Humbertus. Zaterdag, 7. H. Hilduardus, bisschop,kwam in 733 uit Frankrijk naar Vlaanderen over, en predikte 't Geloof te Dikkelvenne. Priesterlijke benoemingen Zijn onderpastoor be noemd: opStBaafs, deE.E. H.H. Dusong, onder pastoor te Ledeberg, en J. D'Huyvetter, onderpas toor te Beveren; te Beveren, de E. H. G. Van On geval, S. T. B.; teCalloo, de E. H. J. Reynaert, professor te Sottegemte Kerkxken, de E. H. H. De Proost, professor in S. Josephsgesticht te Sint- Niklaas; te Ledeberg, de E. H. K. Fischer, profes sor te Dendermondete Sottegem, de E. H. O. Le jour, S. T. B. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. hoek van zijnen hof, en hij zal u wel gelooven, trouwens buiten hem en mij, en ja, den Dien van hier boven, dat en wist er niemand eer ik het u daar kwam te zeggen. Nu God vordere u! Mogte ik alleen zijnZendt uw vader niet, komt zelf niet meer terug. Naderhand, ware't zake dat gij iets van doen hebt dat ik u bezorgen of doen weten kan, Pambo.... Ik verstond wat hij hebben wilde en 'k bedank te hem, op mijne knieën, en vroeg zijne benedictie. Hij gaf ze mij, en vroeg wederom dat ik hem niet meer en zou bezocht of laten bezoeken hebben. Wij en zullen nochthans, voegde hij daarbij, niet sterven zonder malkaêr aanschouwd te heb ben. n Hij keerde van mij weg en hij trok binnen in zijne kluize. Ik haaste mij, zoo zeere als ik kon, op mijne stappen terug. Ze waren alreê ongerust over mijIk was buiten mijnen tijd. Vader was blije over 't gene mij vooren gevallen was, en hij zij dat het eenen zwaren pak van zijn herte nam, immers hij lag in twijfel aan gaande de Oase, hoe 't ons daar vergaan zou. 't Speet Philip uit der maten dat ik niets meê gebracht en hadtkï, maar vader zou er op los gaan, in den namiddag, zei hij. Schrijven wilde hij noch thans, eerst ende vooral naar Philemon, en geen tijd verliezen, want nu was 't zeker, daar zou wel iemand in de Oase zijn om den brief te behan- digen. (Wordt voortgezet.) et fff

De Volksstem | 1895 | | pagina 3