IJAAR N' 35. VERMANINGSKES. MEUBELIER 9EMEENTEKIEZINEEN. 1 ZATERDAG 7 SEPTEMBER I89J ONZE HELDEN. TUSSCHEN MAN EN VIIOUW. BRIEF LIEFHEBBERS Oude katholieke Strijdmakkers Openbare Verkooping van Z. D. Hoogw. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent. KIESABONNEMENT 0,75 OEipiipty f £lrukkcr-lj(itget)er Petrus linn Itnffrl, ffropolïietraat, 19, tr 3lttlst. Wlw»' Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2 50 per jaar. Voor Europa en de andere icerelddeelen 4,50. Alle brief- wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk" werken, zooals dood beeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz.» aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen» kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al oïize trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Irauciscus Xaverius zag eens in zijnen droom Christus tot zich komen gevolgd van een negerken die blind was, naakt en uitgehongerd. Hij aauzag dit zonderling visioen,, toen, eens klaps, de Heór den armen zwarten vastnam en dien hem op schouders plaatste. Xaverius droeg hem alhoewel zijne flauwe li chaamskrachten hem onder den last deden bui- ëenen zie, weinigen tijd nadien, kreeg hij van zijne oversten het bevel naarlndieëu te trekken. Alsdan verstond hij het visioen: Hij deed, zooals zijne ge schiedschrijvers het ons vertellen, zijnen toog ver maken, nam zijnen brevier onder den arm, zijnen r stok in de hand en vertrok. Deze kleine geschiedenis is een echt afbeeldsel beste vrienden, van hetgeen wij hier dagelijks zal ik zeggen rondom ons zien gebeuren. Hoevele priesters treffen wij thans in ons katho liek Vlaanderen niet aan, die, getroffen bij het zicht van den neger van Xaverius, 't is te zeggen door den ellendigen toestand van zoovele millioe- nen ongeloovigen die nog in de duistèrnissen van 't ongeloof gedompeld liggen, de verre zeeën over steken en zich voor 't geluk dier ellendeliugen gaan slachtofferen. Zij gevoelen zich als door eene he- melsche kracht naar die verre gewesten getrokken zij verstaan dat God hen ginder roept en aanstonds is hun besluit geDomen. Hebt gij er ooit wel eens op nagedacht, beste vriendeu, hoe groot het sacrificie is dat deze hee- ren zich-op leggen? Ge zoudt me kunnen zeg-gen dat de priester voor zijne heilige wijding van het fortuin, van de toekomst in 't familieleven reeds afstand heeft gedaan en dat 't verlaten van zijn va derland hem bijgevolg niet veel meer en kost. Oh 1 denkt dit niet Het is noch de eer, noch het fortuin, noch de stoffelijke welstand die den priester 't nauwst aan 't-herte ligtde rijst van China is voorzeker wel het koorn van Europa weerd en men gewendt zich zelfs na eenigen tijd aan de luchtgesteltenis van den Congo. De Priester heeft wel is waar aan 't familieleven verzaakt; maar dit belet niet dat zijn vader, zijne moedei-, zijne broeders en zusters hem nog bijblijven..... hij leeft met hen onder het zelfde dak niet, maar hij kan ze zien als het hem lust. De priester heeft er aan verzaakt aan het fami lieleven 't is waar, maar hebben zijue broers en zusters dan geene kleine kinderen, dien zij zijnen naam hebben aangeleerd, die hij heeft zien opgroei en, die hij in zijne armen beeft gedragen, die hem tegenlachen en beminnen De priester zeker heeft verzaakt aan 't familie leven. Maar waar hij niet aan verzaakt heeft 't is aan de vriend schap. Hij ook, en zelfs meer dan iemand hij heeft een hert; hij ook voelt soms de noodzakelijkheid zijn hert in 't hert van eenen vriend of bloedverwant soms uit te storten, en zoo zich zeiven eens t' ont lasten Ewel, beste vrienden, zegt het mij vrij wanneer de Heer aan 't hert van den priester komt kloppen en hem zegtKom, mijn zoon, verlaat dit alles, en volg mij O hoe "pijnlijk moet het hem vallen aan die stem gehoor te geven En nochtans gij weet het en ziet het zoowel als ik, de priester vertrekt. Afstand doen van de plaats die hij in 't heilig ministerie bekleedt, nog eens vaarwel gaan zeggen aan vrienden en kennissen, dit alles vraagt hem slechts eenige weken, en welhaast is de dag aan gebroken opwelk hij moet inschepen. Zie hem daar staan op den stoomboot die reeds het anker komt te lichten en zich in beweging be gint te stellen. Hij staat daar, op de brug, den oe ver nog aanstarend van waar zijne lievelingen hem nog een laatste vaarwel toeroepen... hij ziet ze, be drukt en krijschend als vooreen graf. Hoe ras verwijdert de stoomboot zichreeds en hoort hij ze niet meerhunne stem is reeds dood voor hem, maar hij ziet ze nog, hij ziet hunne handen die hem van verre nog groeten. 0 christen held steek uwen arm hoog ten hemel opdat uwe oude moeder u nog eens moge zien, en dat ze moge ver staan dat God alleen zoo een sacrificie aan 's men- schen hert mag vragen, en dat ge toch ten hemel haar schikt weer te zien!.... Jefken. Vrouw. Petrus, gij hebt dezen nacht, bij uit zondering een uurken of twee_geslapen... Man. Tusschen stil liggen en slapen, is er groot verschil, vrouw. Vrouw. Dat zult ge niet uithouden, Petrus... Ge ligt daar met gansche nachten te zuchten en te kermen.Valt ge eens. in sluimering, onmiddelijk zijt ge luidop aan 't droomen, en 't is een kijven en een verwijten zonder einde! Man. Och, vrouw!... Denk toch eens water in mijn arm hoofd moet omgaan! Mijne gazetten door de H. Kerk gedoemdJa gedoemd Vrouw. Jongen, gij hebt naar mij niet willen luisteren, dat komt er van. Bekeer u nu rechtzin nig, zoo niet, werpt dan maar uwe drukpers in den Dender Man. Vrouw, ik ga wat op mijn bed liggen ik gevoel mij onpasselijk. Meuschen, menschen, 't is te wreed Wij en konden onze oogen niet gelooven als wij gepasseerde week den Werkman in handen kregen. Eerst en vooral de brief van Mgr Stillemans stond er niet in, en waarom Wel omdat er eenie der zou in gezien hebben dat het door den Bisschop verboden is voortaan nog die gazet te lozen-. Maar er stond misschien toch in, dat de Werk man zich ootmoedig onderwierp aan de voorschrif ten van den Bisschop van Gent Wat dat ge meent, beste vrienden Er zijn vellekens over de oogen van dien onge- lukkigen gegroeid, er zitten spinnekoppen in zijn consciëntie; opgeblazen van hoogmoed, schrijft hij opentlijkdatde brief van den Bisschop niet toe passelijk en is aan den Werkman, En achter zulke verklaring beschrijft men eene werkmanswoning en men beweert dat onze heden- daagsche werklieden niets op hunne tafel en krij gen dan PATATTEN TE VOET, dau KOFFIJ WATER, dat de neerstige werkman zijne kindei kes geene beta melijke bedding kan verschaffen. Kan men toch beter het werkvolk opmaken Men beroept zich op de Goddelijke Rechtveer- digheid, men aansteekt keerskens voor den II. An- tonius, men spreekt van de gebedekens der kinders die toch zoo aangenaam zijn aan God en men slaat de Navolging Christi open op bladz. 165, 3e boek, le vers, om zoo op hemeltergende wijze de men schen te doen gelooven dat men vervolging lijdt voor 't goede. Spijtig toch dat de Werkman in hetzelfde boek 't kapittel niet en leest over de ootmoedigheid en de gehoorzaamheid aan onze geestelijke overheden. 't Eenigste dat er hem te doen staat, als hij zich rechtzinnig zou willen bekeeren, 't is van zijne hel- sche drukpers te verkoopen, in de eenzaamheid te gaan leven en op de vier hoeken van 't stad en in aide gemeentehuizen van ons arrondissement 't volgende manifest te doen uitplukken Onenbare verergernis moet openbaar geboet worden Daarom kom ik ootmoedig vergiffenis vragen aan al de brave menschen van 't land van Aalst die ik heb verleid Luistert voortaan uïtsluïtelïjli naar uwe pastoors en priesters waarvan ik u sedert ruimen tijd heb afkeerig gemaakt. Leest voor mij a. u. b. een Vaderonsken opdat ik in mijne goede gevoelens zou mogen volherden. Daniel. VAN TE AALST. De Notaris Sixtus, en zijn Ambtgenoot Moiiiakl, Notaris der voorgemelde stad, zul len toekomende week met gewin van palmslag en gelagen, namens Arabi wien het behoort, met de pleegvormen der wet van 24 Augusti, op de Werf, aan de Vischmcrkt, openbaarlijk verkoopen Eerste koof. 7845 leugens op flesschen, gevende goede winst en schuimende van koleire, maar heden onbruik baar verklaard. De liefhebbers zullen voor de venditie mogen proeven. Tweede koop. 24 tonnen flauwen zeever, hebbende 4 jaar op stuk gelegen. Men is verzocht de tonnen niet te schudden of niet recht te zetten. Derde koop. Een groot leugerimachien om menschen op te maken en 't volk op te winnen, hebbende drij jaar gediend, met al de toebehoorten, zooals klichés om meetingen te geven, vijzen om de menschen hun hoofd los te zetten, voorhamers om de katho lieken van 't stadbuis te slaan, katrollen om de li beralen in 't bestuur te krijgen, tangen om 't volk en oude vrienden eenen tand te trekken, enz., enz. Vierde koop. Een oude schuiftrompet om meetingen aan te kondigen. ZITDAGEN Instel Woensdag 11 0 ,on_ VerblijfVrijdag 13 p 890 Voor alle verdere inlichtingen bevrage men zich ter studie van voornoemde Notarissen te Aalst. Nolleken. Terwijl liberalen, socialisten en daensisten aan de katholieken geene verwijtingen in hunne bladen en meetingen sparen gaan -deze voort aan hun werk van crinrichting van de katholieke partij. Reeds zijn verscheidene zeer belangrijke vergade ringen gehouden en weldra zullen de reglementen in de sectiën besproken worden. Het beginsel, door iedereen aangenomen, is dat, benevens cle katholieke vereeniging van de burgers er eene katholieke en anti-socialistische werklie den-partij moet opkomen. Indien zin ook is reeds gewerkt en briefwisselingen hebben tusschen de werkmanskring en de anti-socialisten van den ee nen kant, de katholieke vereeniging van den aude- ren kant, plaats gehad. De werklieden hebben voorgesteld, van onder malkander vijf kandidaten te noemen zonder tus- schenkomst van Burgerijcandidaten die ook werk lieden moeten zijn. De vijf candidaten zouden door al de werklieden die zicli katholiek en anti-socialist verklaren ge noemd worden. Voïgens het reeds opgemaakt voorloopig regle ment zouden twee zetels voorbehouden worden aan de fabriekwerklieden (katoen en vlas, garenbewer kers of spinners, stofbewerkers, wevers en bijhoo- rige nijverheden). Een zetel wordt voorbehouden aan de werklieden der bouwnijverheid met bijhoorigé vakken, zooals hout- en metaalbewerkers, smeders, schilders met sers enz. Een zetel aan de werklieden der prachtnijver- heid(behangers, kleermakers, schoenmakers, drukkers, enz. Eindelijk een zetel aan de werklieden der overige nijverheden, zooals eet-en drinkwaren, tabakbe werkers, daglooners, enz. enz. Wij kunnen onze vrienden van den Werkmans kring en Yan den Anti-Socialistischen Werkmans bond niet genoeg bedanken, zich bij het katholijke leger te hebben aangesloten. Er moet eenè partij van 't werkvolk opkomen van deftig on katholiek Werkvolk die zijnen toestand zoekt te verbeteren zonder nutteloozén twist, zonder bijzonderlijk, in de kaarten te spelen van de liberalen, die aloude vijanden van 't werkvolk. Karl. Sedert eenige weken ziet men in Dender galm de verwijtingen en den laster verdubbelen. Vreem delingen, mannen die hier in't stad op Staatskas leven, spuwen hunne gal uit tegen de deftigste en de meest geachtste burgers onzer stad. Aalste- naars, wij zullen dit niet langer duldendat die VREEMDELINGEN de kinderen, die aan hunne zorgen toevertrouwd worden, oppassen en opvoe den zij zullen er genoeg hunne bezigheid mede vinden. Gaan hunne verwijtingen voort het zal hun be rouwen. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooven dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aau de belangen der ware christene de mocratie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis- choppenen Wij achten het Onze plicht de geloo- vigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. VAN TREFFELIJK NIEUWS, ONSCHULDIGE ZWANS EN VEEL PLEZIER, LEEST EN VERSPREIDT De VOLKSSTEM te beginnen van heden tot Nieuwjaar

De Volksstem | 1895 | | pagina 1