RONDOM DE WERELD. DENDERBELLE. Üi IIOPPLUKKERS. Zt öradZch^t KERKELIJK NIEUWS. LOURDES. STA.DJVIE U WS. NIEUW GASTHUIS. t Vaandel van den Werkmanskring i«j Klippelkes. Blaaskes. Spellenagelkes. t EESTEN ter gelegenheid der plaatsing van den gedenksteen van het nieuw Gasthuis. De Commissie heeft de eer het publiek te berichten, dat do personen die willen deel nemen aan het Feestmaal, twelk op Zondag 22 September aan staande, om 6 uren 's avonds, den Heeren Ministers en Gouverneur zal aangeboden worden, verzocht zijn dit te laten weten aan den Secretaris M. Dési- bé De Wolf, Keizerlijkeplaats en terzelfder tijd den inschrijvingsprijs (5 fr.) toe te sturen. Gedaan te Aelst den 3 September 1895. De Commissie: De Secretaris, D. De Wolf. De Voorzitter, L. Gheeraerdts. DE TENTOONSTELLING. - Zondag toekomende wordt zij geopendzij overtreft waar lijk alles wat men er van gedacht had. Verleden donderdag heeft eeue jury, samengesteld uit werk lieden der stad en van den buiten, uitspraak ge daan over de concureerende- tentoongestelde voor werpen. Zondag om 10 1/2 uren opening der tentoonstel- ling, opgeluisterd door het muziek der Pompiers; om 6 uren 's namiddags, concert door de Kooraf- deeling van den Werkmanskring; om 7 1/2 uren 's avonds, concert en verlichting van den hof. Maandag om 10 1/2 uren 's morgens Wande lingconcert om 4 uren namiddag, Concert van Sym phonic. Dijnsdag en Woensdag, om 4 uren namiddag, telkens om 4 uren, Wandeling-concert. Donderdag, om 4 uren namiddag, Concert dooi de Koormaatschappij St-Cecilia Vrijdag, om 4 uren uamiddag, Wandeling-con cert. Zaterdag, (voor de buitenlieden), om 9 uren 's morgens, Concert van Symphonic. Zondag 22 September, om 10 1/2 uren 's morgens bezoek van de heeren Ministers, Gouverneur van Oost-Vlaanderen en de Stedelijke Overheden. Plechtige Uitreiking der diplomas, opgeluisterd door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie. Maandag, 23 September, om 10 1/2 uren voor middag, Wandeling-concert; om 4 uren namiddag, Concert van Symphonie en sluiting der Tentoon stelling. De ingangsprijs is vastgesteld op 10 centiemen. Geen twijfel, of gansch Aalsten het Arrondisse ment zal met deze dagen de Tentoonstelling van den Werkmanskring een bezoek willeu brengen. voorzienigheid van de parochie. Tot Ilammo, is de brief van Monseigneur van Gent wel verstaan, straks zitten ze mee kluppels achter de gazetten der Daenspartij. Wel, die helsche sloebbers, die judassen.... die lêehen, ue.... IIo, ho, Volksstem, wat is er Weeral nen •ier van die Donehisten?... Neen, vrienden, neen, aar., alia, ge zult gaan hooren, als ge wilt vijf minu ten luisteren. 't Was zondag gepasseerd groote feest in de Vrede, te Antwerpen, die Vrede is een dor florantigste Werkmans kringen van ons land. Nu, den Kathol ij ken Werkraans- kring besloot dit feesl, (inhuldiging van een vaandel) met een groot getal leden bij te wonen. Wij trokken dan per stoomboot naar Antwerpen. Dat is waarlijk oen schoon voyage op dat breed water van Rupelmonde, Tonische enz... UAntwerpen ging alles wel schoone pondificale Mis in O. L. Vrouw-Kerk, daarna optocht naar Vrede en groote stoet rond de stad. 't Was verrukkend om zien, die ontelbare vlaggen, wuivend in de gulden zonnestralen Kn t deftig volk van Antwerpen juichde luidruchtig toe. Maar, er bestaat daar ook een sociëteit van Help u zelve een reunion van franc-magons en allen anderen akabiet in die kring zitten er groote rijke menschen achter de gordijn, die t werkvolk verleiden, malcontent maken en opstaan tegen Orde en Deftigheid Awel, die sociëteit- had ook een stoet geformeerd en wilde zoo bisjboel zoeken maar t en lukte niet; ondanks hun gebrul en uitdagingen bleven de Katholieken kalm. 't Was tyd om vertrekken voorden Katholieken Werk manskring van Aalst. Bijna al de leden waren reeds op den boot drie leden bleven nog achter zij waren naar Vrede om het vaandel gegaan, het daar van den slok gedaan en zich ook op weg begeven om te vertrekken Op straat, springen er eensklaps twee vojous op hun lijf, den eenen eischt het vaandel men wil het hem niet geven een gevecht ontstaat en de slotsom was dat het vaandel in handen bleef der twee schurken, leden van die fameuze Help u zelve... Het schoon nieuw vaandel van den Werkmanskring, onlangs zoo plechtig gewijd, afge pakt, bezoedelt door heiligschendendc handen Ons mannen waren gelyk razig, zij achtervolgden de twee zijn die ons tol laatste schuilplaatse dienen zou 't was alzoo ook. Wij waren allen dood moê Philip meest van al, omdat hij zoo flauw stoud sedert zijnen voorval ah I wij waren zoo blije als de tente op was en dat onze afgematte hoofden ein delijk nederlagen. Pambo hield zijn woord. Hij kwam, 't en was noch nacht noch nuchtend, en, als ik buiten ging en den blijden morgenstond aanschouwde, met de eerste twijfelachtige zonnestralen daarop, en vader en Diphilus en de mandemaker, die daar zoo wak ker aan klappen stonden over onze moeienissen en al dat er ons nog tedoen ot te verwachten stond, 't is niet zeggelijk hoe mij dat nu anders opviel als den voorgaanden nacht ja, alles was toen duister en droef en verdrietig Nauwelijks hadden wij ge- vroegmaald of Pambo stond gereed om ons den weg te toogen. Want, zeide hij, ofschoon het niet waarschijnelijk en zij dat er iemand hier zou voorbij gaan, zoo vroeg in den morgen, 't is best de kanse niet wagen. Is 't dat gij tusschen de bergen kunt in geraken, ge moogt rekenen dat gij ontsnapt zijt. Wel, als de zonne al een ure lang op was, waren wij al uit de gebaande strate en op weg naar den kelder. Harde wegen waren 't inderdaad 't was 't al dat er de kemels over gerochten. Wij wendden langs eene valleie vol rotsbrokken, de recht or- gaande'gehakkelde bergen, van weerskanten, waren om xi'ens wel zes honderd voet hooge in 't diepste daartusschen liep er een water dat, van zoo haast aartsschelmen, lie de Kaasstraat inliepen. Maar daar stond eene bende, gewapend mot castéten. ijzers en ha mers, en misschien wel 40 man sterk die, huilend en jui chend het vaandel ontvingen... Een schrikkelijk gevecht ontstond daarna; een herber gier en zijne dochter werden vreeselyk gewond, (die dochter wilde 't schoon vaandel uit «le handen halen). M. llieod. illems, die insgelijks met den Werkmanskring nieógelvomen was, passeerde daar, zag die gestampte dui vels daar aan 't werk en wilde zijn vaandel verdedigen Inj werd echter zoo erg gewond dat men hem moest naar een policiebureel overbrengen, waar hij verzorgd werd zijn toestand is heden voldoende. tt ^Nas <'aai' d'hellc uitgelaten was, die fameuze Help U zelve-mannen waren zelfs gewapend met ijzeren ha mers 't Broebbeldc er van 't slechlste volk en gemeen vrouwvolk. I Was effenaf schandalig, en alla, 't zal ont houden worden als die kerels naar Aalst met HUNNE vlag komen van hunnen neus maken. Eor.e depêche meldt dat dn vlag terug uit d'handen ge haald is. Verder nieuws de naaste week. hoe ze anders uoemeu als ze slechts 12, 13, 14 jaar oud zijn, velen verlaten het ouderlijk huis om in Braband te gaan hop plukken. Daar is geen kwaad ingelegeii en de werkende klas heeft geern wat on derstand van de kinderen dat is natuurlijk. Maar waar wij d'eendracht dier ouders toe opwekken is dat ze wel zouden toezien bij wie zij hunne kinders zenden. Het is immers niet gelijk bij wie zij gaan. Bij eerlijke christene lieden daar zullen zij wel en goed blijven onder zedelijk en godsdienstig op zicht. Maar laat men ze gaan bij menschen wien liet weinig of niet schillen kan hoe hunne werklie den zich gedragen, die allen soort van praat en zang van hunne plukkersen pluksters toelaten, dan is er voor de toekomst van die jongheden te vree zen. Braaf van huis vertrokken, zouden ze wel be dorven terug komen. Daarom, ouders, oogen en ooren open om te zien en te hooren wat er omgaat daar waar uwe kinderen, het edelste wat gij op de aarde bezit, waar uwe kostbare kinderen, in uwe afwezigheid verblijven. Dierck. LIEFHEBBERS van treffelijk nieuws; onschuldi ge zwaus en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem! Tot Nieuwjaar 0,75. Als er in den brief van den Bisschop niets en staat tegen de Werkman, of 't Land van Aelst, waarom en durven die gazetten dien brief dan niet overdrukken? Waarom mag 't volkdaar niet over oordeelen 't Is kleer, zij den beeren hij blaasde 't licht uit. 't Is onbeschrijfelijk, ge moet dat gezien hebben, wel ken geestdrift er te Geesbergen op de vergadering der oude professors en studenten was voor M Woeste, 't Was een gejouw en applaus en bra vos en hourahs als M. Woeste zijne intrede deed in de feestzaal, om muren en vensters en glazen te doen springen, 't Was voor 't Kollegie een onvergetelijke dag. Attentie!! geluisterd.... Tegen half Sep tember gaan de Bisschoppen van België gezament lijk eenen nieuwen brief uitgeven over de sociale kwestie. De koningin van Saxen heeft Blaucken- berg verlaten en heeft een kaarte gepakt voor Dres- de. Heere Dominus, de vervolgingen en de ka- maliteiten van de persecuties.... Van de week, nen boer 't Hcrdersem een kostumeken aan hebben van schoon soklatenlaken, op den breeden steenweg naar Aalst komen gegaan, en och Heere, de tribu- laties.... Twee gendarmen te peerd zien afkomen, achter een plek princessen springen, zijn kostume ken uitspelen en omkeeren met de voering al bui ten, alles op eenen minuut en.... gesalveerd. Op de bedevaart vau Erembodegem naar Sittard waren 24 Heeren Geestelijken, tegen de naaste jaar, zijn er voorzeker 50 ten minste. Dijnsdag en acht dagen mogen al de smeden onzer stad ko men soumissionneeren voor 't maken van de buizen der Daenspartij't akkoord mee liberalen en socia listen. Donderdag was 't Hofstade nen echten rouw onder d'arme menschen bij de begrafenis vau hunnen goeden vriend M. LouisHendrickx.... de het in 't brcede uitkwam, opgedronken wierd van het zand. Wij reisdeu voort, wel acht of negen sta diën verre, en dan waren wij t'ende de valleie ofte dellinge, en de rotsbergen stonden schrikkelijk hooge boven onze hoofden gij hadt gezeid ze giu- geu tot malkaar en toesluiten. De reste van den weg, zei Pambo, van zijnen ezel komende, moeten wij te voet afleggen, 't Eu is niet verre meer. Wij moeten voor als nu de kemels ievers aan vastmaken, want zij hebben van nu voort huu peil zij en kunnen van geen dienst meer zijn. Als dat gedaan was, klommen wij, achter onzen leidsman, rotsewaards op, schuinsch weg, al de rechtere hand, uit ende in, tusschen en over de steenbrokken en de uitstaande schelferstukken wij gingen over mokskes grond, waar cactus in groeide, eu niets anders, 't en zij nu en dan een oude grijzaard vau een vernukkelden doornstruik eindelijk kwamen wij waar de berg sprietwijze open en van een ging, ingang latende tot eene mindere maar liooger liggende valleie, wat meer als half- wege op. Wij klauterden over handen en voeten op de klompen steen die daar lagen, en van den eenen steen op den anderen voort, tot voor den mond van eenen rotskelder of onderbergsche krochte. Vier palmen stonden bij de werke. De krekels hielden hunne morgenfeeste en krekelden dat het een lust was om hooren, buiten dat, niets hoegenaamd, noch tik noch mik. Heel de top van den berg, boven ons, Hoe rijmt men dat te saam?... De gazetten der Daenspartij schrijvenVrede in stad en dorpen daarom... (uie lachen zelle, menschen) moet er ge streden worden met de kiezingen tot in de kleinste ge meenten! Hoe rijmt men dat te saam? en Monseig neur verbiedt in zijnen laatsten brief aan de Daens partij de katholieke besturen aan te vallen. Ach teruit, volksbedriegersVerleden zondag is 't Ant werpen vertrokken naar den Congo, den Eerw. H. Baeten van Meire. Er is weer nen telegram van de Daenspartij naar Romen gezonden. Waar blijft 't antwoord? Men zou zeggen dat ze daar te Romen aan onze liefhebbers d'eer aan doen van de zotten. Over drij maand was 't zelfde spel, ook geen ant woord. t Is intenniabel droef. Te Ressegem, waar er nog grafsteden zijn van in den tijd der Ro meinen, is den donder op eene schuur gevallen, drij pannen afgeslegen, de poort afgehaakt, en zonder nog iets te zeggen, weggevlogenze mogen hem hebben. Sraeerhebbe-Vloersegem, gekend ende gerenommeerd voor de 't hespendruppen, daar is nen ingezetene die te Brussel op de trekking tien duizend frank won. Proficiat. Men schrijft ons uit Rome dat de Paus eene encycliek gaat uitgeven over den Rozenkrans. In al wat de Paus over de werkmauskwestie geschreveu heeft, zelfs in zijuen brief van 10 July 1895, spreekt hij nooit van kristene democratie (Leo XIII wil daar niet hooren van spreken) maar wel van eene eens gezinde KATHOLIEKE partij die voor 't werk volk werken doen. WIE, wie, wie ligt er met een zeer been van op den billard te spelen???.... WIE, wie, wie??? Zondag, omtrent den mid dag, is den storaboot Eduard Bohen met 74 man nen naar den Congo vertrokken. De studentjes die nu voor eene maand en half in verlof naar huis gegaan zijn, nemen hunne vakantie waar, om op hun gemak een pintje te drinken en een pijpken te •ook en. De leus der gazetten van de Daenspartij is: Den bisschop gehoorzamen in woordenMaar onze ei gene opinie werkstellig maken. In Holland is zus ter Stanislas, overste van 't hospitaal te Zwolle, ge decoreerd geworden van 't orde van Orange-Nas sau 't is 't eerste vrouwmensch die deze onder scheiding bekomt. De burgemeester van Lon den is naar Parijs geweesthij is er ontvangen als ne prins door M. Faure president van 't fransche republiek. In 't britisch museum te Londen staat nu de evenredige vertegenwoordiging verbeeld door een eigenaardig beest, hebbende ne kop van nen aap, de romp van nen ezel, de pooten van nen tij ger en de hoorens vau nen bok... Wat dunkt er u van Werkman, is 't zoo iets dat ge op 't stadhuis van Aalst wilt brengen Zondag is er in onze St. Martenskerk een hemelsch schoon lof gezongen door verscheidene zangers uit Brussel. Men schen, menschen, leest en herleest den brief van den bisschop van Gentja leert hem van buiten.... of anders lust ge nog de Werkman door onze gees telijke overheid gedoemd. Kibeladottken. zilveren borstbeeld gesloten, wordt op den autaar geplaatst, langs den kant van't Evangelie; langs den kant van t Epistel plaatst men twee fleschkens die het bloed van den Heilige inhouden, dat zwart eu gestold is. Zoohaast de fleschkens in tegenwoor digheid van het hoofd komen, wordt het bloed oo- genblikkelijk, of toch na eenige minuten, vloeiend alsof het levend ware. Wanneer men het bloed uit de tegenwoordigheid van het hoofd verwijdert stolt het opnieuw en herneemt zijne vorige gedaante. Vrijdag 20. H. Eintachius, martelaar, 102 Zaterdag 21. H. Matheus, apostel. geweest??? Van Aalst naar Belle is er, als men te Gyseghcm afstapt, den schoonsten weg van de we reld, langs Mespelaere, namelijk, vermaard om zijnen beiaard en zijne Pelgrims, maar langs Aude- gem is het dichterDie heer kwam volgens de prin ciepen van profijt langs den laatsten. Waarom kwam hij daar? Wel, zoete zachte Pie zal zeker opgespeeld hebben, omdat men daar van zijuen Werkman niet meer wil, en dien Heer zal zeker gezegd hebben; 'kzal ek ik da ue keer gaan kleer spinnen.... Dus om abonnementen te schooi en gelijk in de Werkman van over 14 dagen. Dien heer is van huis tot huis gegaan om iemand te vin den die zijn bladjo zou willen rond te dragen. Maar, wie, wie, wie heeft hem eerst ontvangen? en hem op den weg gezet?? ie, wie, raadt dit eens, menschen vau Belle, en gij zult er niet nijg van gesticht zijn. DAGWIJZER. Zondag, 15 September. Feestdag van den H. Naam van Maria. Maandag 16. II. Cornelius, paus, patroon tegen de cessen en de vallende ziekte. Dijnsdag 17. H. Lambertus, bisschop van Maastricht, martelaar in 708. Woensdag 18. H. Joseph a Cupertino. Donderdag 19. H. Januarius en zijne gezel len, martelaars, 303. Jaarlijks geschiedt er te Na pels op den feestdag van dien Heilige een wonder mirakel. Het hoofd van den H. Januarius, in een was gekapt en gekorven, in greppen en guelen, in kloven en borsten, of hoe men dat al heeten mag. Kijkende van daar naar den anderen kant over, zagen wij ook zulk eene bergklove gelijk aan de gene waarin wij stonden verder stonden de rot sen, slinks en rechts, eenen trap hooger hemel waarts, en zoo bar en bloot als elders immers zoo veel te beter voor ons. Tweemaal was ik voor dezen, zei Pambo, als hij eenen langen asem gehaald hadde, mijn vader heeft er mij genoeg van verteld gedurende Vale- riaans vervolginge zat hij hier vier maanden lang weggestoken, en waar hij zat konden zijne broede ren, in dergelijk geval, ook schuilen, plagt hij të zeggen. God gave dat deze plaatse ulieden mocht beschudden, zoo zij hem beschud heeft Amen het zij zoo antwoordde vader. Maar eerst en vooral behooren wij Dien te danken Die voor ons zoo wel gezorgd heeft, tot nu toe dan zijn wij uook, Pambo, onze herkentenis schuldig 'k wilde dat ik eene manier wist om het u al te vergelden. Kunt gij door deze uwe moeienissen geraken, 't zal mij een groote vergelding zijn, antwoordde de fraaie ambachtsman, maar, mag ik u 't beste raden, en verliest geen tijd, bergt bedde en buister en wat gij des meer hebt hier binnen, en de kemels laat ze Diphilus ter markte brengen, hoe eer hoe liever, in de andere Oase. Daar zal men ze koopen en duur betalen zonder achterdocht, en waait de Lourdes in 1* rankrijk, 't gezegend Lourdes, waar Onze Lieve Vrouw, verschenen is waar bijna alle dagen mirakelen gebeuren! Verledene week was het de groote nationale bedevaart. Volk uit alle streken van I rankrijk en uit vele vreemde landen. Met duizenden en duizenden menschen, personen, die het dees jaar gezien hebben, zij zeggen ons dat gij moet weenen, willen of niet, als gij ziet wat er gebeurt aan do grot van Lourdes. Meer dan 150 genezingen hebben de gepasseerde week plaats ge had, ja, meer als 150. 'tïs bijna niet gelooflijk; maar er zijn groote geleerde doktoors die de zieke onderzoeken eer zij in 't bad gaan, die ze onder zoeken als ze uit t had komen, of zij waarlijk ge heel en gansch gezond zijn, die alles nazien en op- teekenen met de meeste nauwkeurigheid. 1 wee soldaten, de eene lam, de andere sprong op krukken, zij gaan in 't water van de rairakulcu- ze bronzo komen er uit volkomen genezen, vol kracht en levenze helpen de andere zieken dienen en dragen. Een jonge seminarist, voor 't heeld geknield, met zijne armen uitgestrekt; Maria; roept hij, wij doen om te langstals ge wilt dat ik priester worde, ge nees mij. Hij had eene ziekte die de doktoors onge neesbaar verklaard haddenop den moment zelf verdwijnt ze geheel en gansch. Wij kunnen het niet al vertellen, maar iets dat aandoenlijk was: als de processie met het H. Sa crament voorbij ging, aide zieken langs de baan ge knield, een vader zat daar met een lam kind op zijne armen, een dochterken van 12 jaren, 't kon geen voetje stijven, ons Heer wordt voorbijgedra gen; Vader laat mij los, laat mij los, ik ga bij Je sus, 't springt uit zijn armen, 't loopt naar den priester, 't volgt de processie, 't is genezen. De Va der viel van zijn zelve van ontroering. Oei, brave lezers wanneer gij die wonderen hoort van O. L. V. van Lourdes, die zooveel Ongelukki- gen helpt, zoudt gij dan niet krijschen van ver driet en niet beven van verontweerdiging, als gij peinst dat de socialisten in onze Kamers tégen O. L. V. durven uitvallen, 't Is schrikkelijk en 't roept wraak! Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. vervolging over en voorbij dan zult gij er wel an dere krijgen om weer ter huiswaarts te koeren. Maar, zegt dan, zei Diphilus, het water Daar loopt het, beneden de rotsen, en 't bron- hoofd dat verder op staat loopt altijd 't zit achter dien zwaren bergknobbel daar, omhoog en weg gesteken. 'k Zal u toogen eer ik voort ga. Zoo moeder, Cyrilla en, weêr dat ik zei of niet, ook Philip, trokken in de krochte, terwijl dat wij- lieden naar de kemels gingen om ons gepak. 't Was arbeid immers 't wierd van langs om heeter, 'twas bij den noen, en de weg ging steeg. Pambo keerde wel zijnen kant, en in drie vier uren zat alles weg en veilig in 't droog. 'k Zal u zeggen wat voor een verblijf dat het was die krochte. Zij lag aan den voet van eene rots die recht omhoog schoot, rond de vijftigvoet om ziéns. De mondeling stond wijd en breed open binnen was 't gewelf nog al vantachtig, maar oneffen en ruw onder den voet en langs de kanten was 't al duisterbruine rots, gelijk puimsteen van aauziéü eu van tast, ofgelijkzwaarder vuurberg-uitwerpsel. Te midden van't gewelf twee man hoog, van aan den vloer tot boven, langs do kanten kon vader nauwelijks recht staan van 't een en tot 't andere, afgestept, ma ze tot vijftien groote schreden, en dat in 't vierkante, 't Groot voordeel dat wij daarin zagen was ditgeen menschter wereld, ofhij moest voor don ingang staan, eu kon geware worden dat er daar een krochte bestond, 't Vervolg de n. w,

De Volksstem | 1895 | | pagina 3