Parloir. Laatste Depechen. De doolaards in Egypte. KERKELIJK NIEUWS. KOOKKUNST. T TTTRttïïfïm Hel^' Luibrechts' rieP Fuzeekes. Tangskes. Meulekes. keerde dat hij de raiddel gevonden had om van hier met den telefoon te communikeeren met den hemeleen doktoor heeft de sukkelaar naar een gezondheidsgesticht doen voeren. Nu vinden de Brissélaars dat hunnen nieuwe beiaard mislukt is de grove klokken geven klachoer gelijk dondersla gen on de kleine en hoort men nietze spreken al van veranderingen. Op de manoëvers was 't een plezier om hoorcn hoe de Koning en de Koninginne overal met vreugdekreten onthaald wierden. Onze derde velocipedist van de Volksstem komt zijn eenig zoontje Pierlowieken te verliezen; de brave man en was niet om aan te spreken van droefheid hij heeft voor eenc gansche week congé moeten vragen, Achtbare Lezers, Lezeressen en Lezerkes, de vriendelijke saluwade en zondag verwachten wij u in 't bureel van 't Stemmeken, allen zooveel gij zijt,om den stoet te zienpasseeren. Kibeladofken. KAAS-PODDING of (SOUFFÉ AU FROMAGIi). 1 Lepel bloem in wat melk roeren, te samen laten warm en dik worden, dan eene jatte geraspte grui- ëre- en parmesankaas bij doen een weinig koelen en 3 eierdooyers bij doen, en 't wit in schuim voor 't laatste bijvoegen. 3/4 uurs laten zieden au bain- mari, 't is te zeggen, een vorm gebruiken met deksel en in ziedend water laten genoeg worden past op, 't water tot onder den rand maar te laten komen. CRÈME VAN MAZAINA BLOEM. 2 Lepels mazaïna breken in eene pint melk, la ten koken na een weinig gekoeld te zijn, 3 eier dooyers bij doen, en den noodigen suiker. Doet het in vorm dat ge vooreerst in koud water steekt, zonder afdroogen sla 't wit in schuim, voeg wat geraspte broodsuiker bij en leg het boven in den vorm. Laat een weinig in den oven bakken. Wat gemorzelde macaronnen in de melk doen verbetert den podding zeer. Ons Roese. IjLI I'llIjuJ 1.1 iO Spiegels, waar loopt g'al- zoo naartoe met die groote zware venster op uw lijf? Naar de stad, loop ik er mee, antwoordde Luibrechts. Wordt gij nu geheel en ganseh simpel, jongen? In 't geheel nie, zei Luibrechts, maar 'k heb hooren zeggen dat ze daar t'Aalst, om den stoet te zien passeeren, tot 50 fr. voor ééne venster betalen. En ik ga er de mijne ook voor verhuren. DAGWIJZER Zondag, 22 September. 0. L. Vrouw van ze ven Weeën. 25° verjaardag der inneming van Rome en der gevangzetting van den Paus. Groote bid- en boet- dag voor Z. H. den Paus van Rome. In alle kerken solemneele hoogmis en na de hoogmis de litanie van O. L. V. om den zegen des Hoeren af te smeeken over Paus en Kerk Maandag 23. H. Linus, paus en martelaar, eerste opvolger van den H. Petrus, te Rome ont hoofd in 't jaar 76 na Christus. Dijn8DAG 24. O. L. Vrouw van het Rantsoen. Woensdag 25. H. Gerulphus, martelaar, te Meerendrê geboren en te Drongen door zijnen pe ter vermoord. Donderdag 26, Kruiswonden van den H. Franciscus van Assisië. Vrljdag 27. H.II. Cosmas en Damianus, martelaars. Zaterdag 28. H. Wenceslaus, hertog van Bohemen, martelaar ten jare 938. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Grandmoulin, bestuurder van S. Jorisgesticht te Gent is bestuurder benoemd van het krankzin nigenhuis Guislain. Do E. H. D. J. Rooms is coadjutor benoemd to Drongen. Zijn professors benoemd: in het college van Gee- faardsbergen, de EE. IIH. F. Arys en D. Eeman; in het College te Dendermonde, de E. H. De W il- de, professor in het College te Itonssein het col lege te Eecloo, deE. II. C. Quintilier; in het Col- loge te Ronsse, de EE. HH. Iv. De Vos en II. N au Keirsbilkin het collego te Lokeren, de EE. HH. F. De Cock en P. Kesteman in S. Jozefsgesticht to S. Nikolaas. de E. H. C. Van Laere; in S. Gre- gorius gesticht te Ledeberg, de E. II. A. Van Heu- verswyn, surveillant in de Normaalschool te Sint Nikolaas, hij wordt vervangen door den E. H. Ves- straotonin het pesionnaat te Sottegem, de E. 11. Th. De Keukelaore. A. B.'t Zal zondag iets zijn in Aalst ge zijl verwacht. A. A. hoe langer hoe beter vrienden. Vr. V. G. te N. onze lieven heere zal u zege nen voor 't verspreiden van 't Stemmeken g haalt er eer af. Daniel wij groeten u van verre. Sus tot binnen nen dagofdrij. Doreken ge be gint zeker al aan den pollaerschen trot. Nonkel Aan alle plezier komt er toch een einde hé. Lode ge zijt verwacht tegen zondag Aalst zal in stukken van een springen van d'animatie en de amuzatie. T. F. De complimenten aan Z. FL. Pitje, Kibe- ladouken vergeet u niet en leest nog altijd voort. Vr. van Velm, 't Zal eene gelei zijn zondag zelle. Vr. ten Velde, 't Stemmeken groet u van verre. E II Principaal. Van harte dank voor uwe ge- lukwenschen. Vr. V. L. te VI. Aan uw verzoek is voldaan. Oprechten dank. Vivande goede mede werkers Op veertien dagen 700 nummers meer I). A. Ne sortezvousjamais ensemble? Ge heel en gansch aan U. I). M. en gelooft mij hé 't Was droevig verleden zaterdag, een weinig cocur l non de bon, maar zondag was 't gedaan. Vr. ïsid. T. wij zenden u de nummers, alsook t abb. voor D... Wij zullen uw werken voor 't Stemmeken niet licht vergeten. Wat zoete troost, alle dagen zoovele koene medewerkers te mogen bedanken De weg van 't Stemmeken is gemaakz tot eeuwig spijt van die't benijdtVrienden V. W. te D. Dank aan moeder voor haren kofljj die opperbest heeft gesmaakt spijtig dat ge thuis niet en waart om over 't Stemmeken eens te klappen tot later. Vr. ten velde, zaterdag niemand thuis. (Peb Telefoon). 1° Uit BRUSSEL. De groote muzikant Peter Benoit is volkomen hersteld, maar zal nog moeten cenigen tijd rusten. 2" Uit LAEKEN. De nieuwe Schoolwet is vrijdag verleden door den Koning geteekend. 3» Uit BRUSSEL. De gekende schilder Alfred Verwee is zondag morgend alhier overleden. 4" Uil HAL. De vier slachtoffers van den luchtballon zijn dijnsdag vervoord naar Everc al waar zij om 3 uren zijn begraven. 5° Uit BEVEREN (Waas). Let wel op, zoo haast mogelijk de Stemmekes te zenden, want onze Werkman is opgezeid. C° Uit LONDEN. De stoomboot Jona heeft hier nabij de zeehave vuur gevat17 personen zijn omgekomen. 7° Uit SANTBERGEN. Zend a. u. b. 100 Volkstemmekes moer als gepasseerde week. 8° Uit PERNAMBOUCK (Amerika). Vivan 't Stemmeken I wij zouden liever brood missen dan 'l VolksUmmeken. g« Uit SITTARD (Holland). De beschrij ving van de Bedevaart van Erombodegem, in 't Stemmeken verschenen, gaat hier in den Maria- bodc overgedrukt worden. 10° Uit POLLAERE.De trotmeulendraait en choeft er van doordat het een plezier is. 11° UitTINTIGNY (tegen Arlon). De hoor Auguste Lahure is hier maandag avond omtrent 10 uren door den trein in stukken gereden.. 12" Uit PARIJS. Zaterdag zal Leopold II door den president der Fransche Republiek ontr vangen worden. Hoe rijmt men Jat te saam De gazetten der Daenspartij schrijven Vrede in stad en dorp!! Eu daarom(niet lachen zelle, menschen) moet er gestreden worden met de Kiezingen tot in de kleinste gemeenten Hoe rijmt men dat te saam i en Monseigneur verbiedt in zijnen laatsten brief aan de Daenspartij de Katholieke besturen aan te vallen. Achteruit volksbedriegers Minister Beernaert is met zijne madame naar Brussel teruggekeerd maar is verre van genezen te zijn. Ai, ai, ai Vrijdag avond, een kindje t'Aalstuit't rozenmarynstraatje moest eene kom missie doen voor zyne ouders en 't wordt door eene onbekende opgenomen en weggedragen na eene halve uur benauwdheid van de ouders die het niet eu zieu weerkeeren 't is 10 uren, 't en is daar nog niet, 't wordt uitgebeld, nog niet te vinden zater dag morgend, gelezen en gebeden en voor den noen was 't kind daar terug, 't Was opgenomen door eene zinnelooze. Te Luik, malheuren met de voituren twee peerden op hol, komen atgeloopen in eene duivelsche furie, eene voiture komt er te gen op en wordt uiteengeslagen, de knecht en den heer die er inzaten wierdeu maar simpel gebles seerd maar de dame was bijna gepletterd ze was gekend als eene der braafste damen van de stad en de moeder van veel arme menschen. Van de week ne jongeling van Herdersem met een kostu- meken van 't schoon soldatenlaken in den amigo geraakt, de gendarms zijn kostumeken uitgedaan en een ander doen aanspelen on de jongen 's ande rendaags thuis komen, en moeder en vader hun armen 'thoop slaan en zeggen Ai, ai, ai, zijt gij onze jongen en uw kostumeken hé en de jon gen antwoordde Moet het u verwonderen, de gen darms hebben mij onder de handen gehad. Altela socialisten, ge zult er in de toekomende Kamerzit tingen eene broek van aanhebben na de vakantie gaat er een nieuw regleméntvöor de Kamers ge stemd worden, en hangt ge nog de straatjongens uit, 't wordt toegepast en de president zal zeggen Meneer, buiten voor zoo lang en zooveel van uw preê kwijt 'tzal er misschien met beteren. De heer Victor Van Wambeke, burgemeester van Aalst zal zich met de toekomende Gemeentekiezin- gen niet meer voorstellen de man is 84 jaar oud en beeft recht op rust na zoo lange jaren voor de katholieke zaak te hebben gestreden. De vrouw van Stambouloff, oud-minister van Bulgarië, be houdt de twee handen van haren man in eenen bo- kal met sterk water. Ze zullen fleus nog met hecle straten wegloopen over twee dagen is er tot Antwerpen ne wagen gestolen met 24 zakken steen kolen op later is hij met de ledige zakken terug gevonden dat noem ik nog stelen. Te Brussel, neen t'Antwerpen ook, is er een luchtballon, die bestemd was voor de groote krijgsbewegingen aan zijne geleiders ontsnapthij is 't einde van adem tegen Westmalleopden grond gezakt. Te Smeer- hebbe-Vloersegem is er zaterdag verleden ne rijger geschoten zijne hespen wogen zonder de pluimen 8 kilogrammen en met de pluimen maar zeven. Kaarten op tafel 1 Is de daenspartij van tin met de katholieke mee te werken? De katholieken wil len de algemeene poll eu hun plan voor de toeko mende kiezingen is goedgekeurd door den bisschop van Gent, en den grooten volksvriend Arthur Ver- haegen die nog uitriep over drij dagenNievers op geene lijst, in geene stad worden de werklieden met de toekomende kiezingen beter vertegenwoordigd en behandeld als tot Aalst. Geene schoonere en betere fransche gazet als de XX" Siècle. De groote fransche schrijver Edward Drumont verblijft thans voor eenige dagen te Brus sel. Zondag toekomende, moet al wat beenen heeft tot Aalst zijn; ne stoet eene uur lang met 24 praalwagens, partikilier en buitengewoon, dio tot 2,324 franken kosten. Peerden en ruiters met ko- stumen van de middeleeuwen, historische groepen van in de jaren 900, huwelijksstoet van Iwein DOOR O-TJIDO GEZELLE. 10 De valleie waarin zij uit kwam ging tak-uit, tak- in, altijd ik-en-gij, ik-en-gij voort, dat men twee stappen verre, noch vooruit noch achteruit en kon zien of iets geware worden. Hoe aan brandinge ge komen Dat en wisten wij niet. Maar de verle- gentbeid wierd ons ook aliichte eeue oorzake van dankbaarheid, want op en neêr daar stond het al vol leeg ineengekrompen streuvelbout, daar men een kwaad vier zou van gemaakt hebben en dat seffens opgebrand zou zijn. "Wij gingen tegen den avond om water, 't Sproot uit de levende rotse, recht als of er Moses zyne roe ingeslegen hadde, en 't hadde door de lankhcid van tijd zijn eigen zeiven eenen bak of schep gemaakt, al vallen, in de bruine rotse van daar zwalpte het over en om- leegewaavd, van den eenen hoek in den anderen, tot beneden in de hellinge, waar 't breed uit stroomde, overen eindelinge in het zand zoo gaat dat in Egypten. 't Was te late voor Diphilus om verder te reizen, en, nu dat Pambo besloten had overnacht te blij- Óedrukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. Aalst met Loretta van Elzaten, in de stad Aalst ten jare 1128, verbeeld door 't Land van Riem ep gecomposeerd uit bazuinblazers, pijke- niërs, acht gilden, knapen eener zanggilde, boog schutters, wapenknechten, en poorters van Aalst enz. enz. Menschen, 't is ne gckcelcn book en te koop aan 0,10 centiemen op ons bureel. - Twee keereu gebrand in onze stad Eerst in t Sargiefa- briek en 't piket van Dendermonde is gekomen en ne keer in den café minard, 't eu was niet erg. Tusschen Velm en St-Truiden ligt er eene over- groote Couter, genaamd de vallei van Josaphat op djrij kwartiers in de ronde is er nog huis nog boom te zien, men vindt er slechts gansch in 't midden ne staak waarop geschreven staat Beware of pick-pokets 't is te zeggen houdt uwen portemon- naie vast. Tot Erpe is in 't jaar 1307 uitgevon den de eerste stoel met biezen. Nieuweahove I for ever, dat wilt zeggen Nieuwenhove zien en dan sterven op die achtbare gemeente wordt er in elk huishouden vijf centiemen weggelegd voor 't Stem meken. De cholera is in Rusland uitgeborsten hij moest ginder vervriezen want 't is 'ne gevaarlijke monpeer. Geinviteerd zijn tot Kuocke op een kerraisken gratis voor niemendalle en champagne drinken gelijk water eneen rekeningsken voor uwen neus gelegd worden, als g'er van deur trekt, van 78 franken en wit worden en bleek en van alle kleuren Wie, wie, wie, wie, wie 777 Ja of neen Is de Daenspartij van zin met de Katholieken meê te werken in de toekomende ge- meentekiezingen tegen liberalen en socialisten 77? Daarop niet antwoorden is zwijgen en de Katholie ken bevechten. Superb, magnifique, waarlijk troostend is het ge lijk wij verledene week hebben moeten volkstem- mekes drukken! 'tStemmeken is waarlijk de gazet van 't volk geworden, 't Is ongelooflijk maar noch tans waar Tot Audenaerde in de statie en is er geen horlogie te vinden, daarmee en kan er geen eenenttrein te laat toekomen of te vroeg vertrek ken. 't Is besloten en 't staat vastDe Werkman en mag in 't Seminarie van Gent niet meer gelezen worden dat is zeker ook eeno goedkeuring, men heer Petrus!! Zaterdag verleden, de heeren deelmakende van hetlandbouwkongres, naarChas- sart een uitstapje gaan doen, voorbij eene steen groeve passeeren te Ligny, en zekeren beer Van De Wouwer van Brugge er invallen van boven tot on der hij wierd opgeraapt met een gebroken schouder en half dood. Als het zoo voortgaat moeten wij ous nog eeue pers bij koopen Stemmekens, ten toonstelling, praalstoetmet dag en nacht te tra vakken en kunnen ze op de drukkerij nog niet gedaan krijgen, en op de Nieuwstraatpoort was za terdag eene meeting der Volksfoppers en er waren 3 liberalen en 4 zatte wijven. Dat durven wij overal herhalen op ons consciëntie. Onze eerwaarde vriend E. H. Boone, pastoor van Chislehurst in Engeland, is eenige dagen in zijne vaderstad ko men overbrengen de man ziet er volkomen gezond en opgeruimd uit. Menschen, zondag morgend als't volk d'expositie zag in den Werkmanskring tot Aalst, iedereen sloeg zijne armen wel vier me ters omhoog 't was een hoerrab van alle kanten met applaus voor de tentoonstellers en bravosvoor d'inrichters ze spraken daar van Antwerpen niet meer want niemand en had er ooit gedacht dat er in Aalst zulke artisten woonden en zooveel vernuft was 't zal voor eeuwig in de chronycken aange- boekt staan en ze zullen er van klappen tot in de zevenste generatie. Te Kerckhove, Heere, dat is wreed Ne wagen afkomen met peerd en man, en in 't water stormen en 't peerd 1000 frank kos ten en versmoord met al wal op de karre lag 't ge span behoorde aan Madame de Schietere. Ai de dood over 3 dagen, in de statie van Oostende, de majoor Jansen zakt in een en leefde niet meer Oh 1 dat is droef; te Brussel, de genaamde Step henson van Parijs stak van alle aardige toeren uit cn zei dat hij de grootste uitvinder was van deze eeuw over eeüige dagen trommelde hij weerom eene massa volk bijeen voor zijn hotel en expli- ven, zoo hielpen wij al malkaêr om alles te kante te stellen en eenen huishoud wat te schikken. Recht over de mondelinge hielden wij onze voorkamer het midden deelden wij in tweeën, voor vader en moeder, voor Diphilus met Philip en mij Cyrilla lag bij den voorraad, alleene. Wij moesten zonder uitstel een schut voor den ingang maken, want Pambo zei dat er hier omtrent veel ongedierte woekerde, en ook de koude nachtlucht en 't regen achtig weder kon ons dere doen. Ja, voordien nacht en wilde Pambo oppewaard niet dat wij slapen gingen, zonder een groot vier aan te leggen, recht over den ingang, tegen de jakhalzen en de byenen, en Diphilus ging bet waken, zeide hij, qverhands, met Pambo. Als dat nu al afgesproken en beschikt was, zoo zetten wij ons ten avondeten. Terwijlen wij ons brood nuttigden hoorden wij van verre eenen jakhals, en alzoo kwam het te passé Jat het in de krochte spookte, zoo men zei, en dat er faunen, saters, ja Pan zelf verkeerden. Ge moet weten, in dien tijd, weêr dat de menschen bijgelooviger of de booze geesten kwader waren, en 'k zou ik eer 't laatste peizeneu dat om veel redens, men zei van veel eenzaam gelegen plaatsen dat het daar spookte nu, dat het Geloove daar verkon digd geweest heeft, is 't veranderd, zoo dat men daarvan niet meer en hoort spreken. Dagelijks trouwens, up den tijd dat ik dit schrijve, dat is het twintigste jaar van den grooten God bewaarden Keizer Constantijn, milde, vreedzaam, winnaar en immer hooggeducht, iu dien tijd sterft' het oud wangeloovc uit en de wildste volkereu zelve, ja de Britten, die daar hooge noordwaards liggen, cn hebben geen vreeze meer voor de afschuwelijkste afgodsbeelden. Maar om voort te vertellen 't En verwondert mij toen nog niet, zei Pambo, dat de lieden eenen schrik hebben van dezeplaatse. Het is er, zoo wild en zoo vereend, en die geen Christen mensch en is, zoo als wijlieden al zijn bij Gods gratie, 't en is geen keure datze booze geesten zien en tegenkomen onze heilige eremijten zagen- derwel 't Kan zijn, zei vader. Zij hebben ondertus- schcn veel min kracht in de landen waar veel Christenen zijn. en, van zoo haast als al de landen der wereld zullen Christen geworden zijn, toen zal zeker hunne macht teenemaal verijdeld zijn en niet meer weder keeren, 't en zij in de streken waar 't geloove verlaten wordt. Dat was een aardig dingen, zoo gij 't nog ge hoord hebt, zei Pambo, 't gene dat aan Euthymius vooren viel, den zelfsten Euthymius, waarbij gij toegevallen zyt, in de woestine. Wat was 't 7 vroegen wijIk en kebbe 't nooit hooren vertellen. Ik ook niet. Noch ik. —•Wel, zoo voer Pambo voort, dat en is geen wonder, trouwens een man gelijk Euthymius is al zoo ootmoedig als dat hij stout en boud van naturen is, en van zijne eigene gevaarten en spreekt hij niet geernemaar, zoo gij 't wenscht te hooren bier is 't. ik ga 't u vertellen Zoo dan, 't is nu, wat zal ik zeggen 7 vijftien jaar geleên, 't en was toen geen een in de Oase die Christen was, en ik zelve ik aanbad nog die kleene leelijke beeldekes daar, van onder de cijpressen Theonas, die den patriarch was van Alexaudriën, zond Euthymius in deze streken, om te zien of 't niet mogelijk en zou geweest zijn van alhier het waar geloove te verspreiden. De oude man hij was van toeu al oud wrocht lange, met ijver en met goeden uitval ook nog al. Van tijd tot tijd placht hij weg te gaan, en, ievers in eene krochte onder de bergen, een tijdeken in vasten en bidden over te brengen. Als't gedaan was zoo kwam hij weer te voorschijn en dat met eene nieuwe kracht, gelijk een die zijn eigen op nieuw gewapend heeft en voedsel genomen om den boozen van her te gaan bevechten. Aan 't ander ende van de Oase, waar gij gister voorbij kwaamt, is er een kelder die Ammons kel der heet. Geen mensch en dorst daar niet binnen en 't liep in 't woord dat, van al die baar ooit ver nacht hadden soms nooit levend weêr gekomen en waren, soms hunne zinnen verloren hadden geen een had ooit kunnen zeggen wat hij gezien of gehoord had, en hoe het kwam dat men zulke kwade dingen van dien kelder te vertellen wist. Euthymius hoorde dat zeggen, zelfs bij de nieuw- gedoopte Christenen en zijn herte klopte van

De Volksstem | 1895 | | pagina 2