Ef r JAAR N' 37. ZVIHIIW5 21 SEHTEMB. 1895. ONS HOSPITAAL. BRIEF DANK Tussclien Man en Vrouw. Kwaart na de vijven van Z. D. Hoogw. Mgr Stillemans, Bisschop van Uent. Briefwisselingsken dl m dl k\ Drukher-llitgeoer Pctrue l'on Muffe!, Crofjolietrant, 19. tt a»lat. fnnJ"i?nne™enl v°°r gansch België/5-anco te huis, kost 2,50 per laar. V oor Europa en de andere iverelddeèlen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn 1'aKKi'n en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Onnetee- reari b"®Jen.y°''den geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent'" Verzekerde ruchtbaarheid. Zondag toekomende wordt in 't uieuw hospitaal van Aalst de gedenksteen geplaatst, die eeuwen lang aan onze nakomelingen zal getuigen dat het onze katholieke gemeenteraad is van 1895 die dit monument aan de armen en noodlijdenden onzer stad heeft opgericht. 't Zal VOO)- eeuwig de roem zijn en de eer van onzen tegenwoordigen gemeenteraad, van gezorgd te hebben dat het schoonste gebouw welke binnen onze muren is opgetimmerd het huis is der zieken en armen! Was het onze stadsmanuen mogelijk op klaar- blijkender wijze hunne liefde voor 't volk te doen uitschijnen? AhVoorzeker neen Ook gaat het onze tegenstrevers geweldig tegen dat het juist dees jaar is dat onze verdienstrijke ge meenteraadsleden hun mandaat moeten zien ver nieuwen. Liberalen en socialisten min nog dan onze scheurmakers schuimen van woede naarmate dit prachtig gebouw steen voor steen in de hoogte op- imt en aan alle inwoners van Aalst een klaar be- js oplevert van de ware volksliefde welke op ons stadhuis zetelt. De prachtigste stoet welke ooit in België zal ge zien zijn, zal morgen de straten onzer stad door kruisen. Onze drij achtbare volksvertegenwoordigers, on ze twee senatoren, drij ministers alsook de gouver neur van Oostvlaanderen zullen de feesten welke ter dier gelegenheid zullen plaats hebben met hun ne tegenwoordigheid komen opluisteren. Aan volk en zal het voorzeker tot Aalst morgen niet ont breken En zeggen, geachte Lezers, dat, terwijl alle weldenkende bur gers niet weten op welke manier hunne diepgevoel de dankbaarheid aan ons katholiek bestuur te be wijzen, een groep van ruziemakers niet ophouden door woord en schrift het evenredig stelsel te vra gen! Ja, volgens die zoogezegde volksmannen, zouden cr een deel onzer katholieke bestuurleden moeten aftreden om plaats te maken voor liberalen en so cialisten die óp weinigen tijd al 't goed zouden trachten omver te werpen door hunne voorzaten gesticht Maar denkt gij dan, mannen der zoogezegde christene volkspartij, dat eens onze vijanden met onze par tijgenoten op 't stadhuis gezeten, hun programma zouden in stuk scheuren en samen zouden werken met ons om Godsdienst, familie en eigendom on geschonden te bewaren Zij zouden integendeel het zich eenen plicht ach ten hunnen overgrooten haat tegen al wat gods dienstig is, bot te vieren. moesten zulke mannen ooit op 't stadhuis van Aalst zetelen, weldra ware ons hospitaal, waar godsdienst en vrijheid thans nog gehuisvesd zijn, weldra ver anderd zijn in een huis van zieken en noodlijden den waar de priester geenen vrijen toegang meer zou hebben. Onze onwaardeerbare Zusterkens zouden er ver vangen worden door ziekenpleegsters zonder geloof die alles in 't werk zouden stellen, om onze zieken zonder Heilige Sacramenten le laten sterven. Ziedaar geachte medeburgers, waaronze scheurmakers met u naar toe willen Maar, Goddank, de Aalstenaars zijn nog te w\js en tevens ook te dankbaar, om zich door zulke man nen te laten verleiden. Wanneer zij ter stembus zullen trekken, zullen zij indachtig zijn wat Aalst aan de katholieken ver schuldigd is, en ware het maar uit liefde voor onze Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk" werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz.» aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. arme medebroeders van 't hospitaal, nog zullen zij hunne stem geven aan mannen die het wel mee- nen met de volkskwestie en die alles, geld en goed zoowel als lichaamskrachten en talent, steeds wil len ten pande stellen om onze deugdzame bevol king den onwaardeerbaren schat van 't geloof te bewaren. Jefken. rouwZou onze broeder de hoop koesteren van hier nog ooit herkozen te worden. Man. Neen, vrouw, hij weet dat zulks onmo gelijk geworden is. Vrouw. Spreekt hij u nooit van hetgeen hij later zal aanvangen? Man. Wel, misschien zullen de E.E. Paters Jesuiten hunne bermhert ige oogen nog eens ope nen VrouwVan dien kant is alle hoop, verloren, Petrus. Man. Misschien zal hij hier of daar aan 't be stuur van eene gazet geraken... Vrouw. Die gazet zou van 't eerste jaar van haar bestaan ongetwijfeld gedoemd worden. Man. Ik geloof het ook, vrouw. Vrouw. Onze broeder, Petrus jongen, is een bloedzuiger die ons altijd zal aan 't lijf hangen en tot kruis zal dienen aan gansch onze familie tot den laatsten dag van zijn leven! Ze trek.lteii langs de zoutetraat naar d'expositie van de Werkmans-Kring. Vien. Stien, jongen, ge zijt op uw beste, zelle, ge staat op uwen chef de fil vandaag. Stien. Zeker, Vien, zeker, 'k wil vandaag ne keer in mijnen form zijn, 't en is toch maar ne keer expositie in onzen Werkmanskring, wa meende na wel, eh Vien. Jommer, Stien, 't is al lachende gezeid, zelle jongen, want ge ziet wel da'k ook geheel mijnen besten koffer aan heb, eh Stien. Vandaag moet al da werkvolk is, op zijnen poindonneur zijn, 't is de feest, van 't werk volk, 't is de verheerlijking van 't werk in ons ex positie. Vien.Da wil ik ook hebben, Stien, werken is deftig, en die azoo aan zijn broeiken kornf, Stien, mag overal op den appel komen als er afge roepen wordt Ons Heer heeft ook gewerkt en dat en wordt niemand geen schande gesproken. Stien. Eh mor, Vien, wat apprence Zie ne keer, met de kiezing, wij zullen vijf werkmenschen hebben op den lijst van de katholieke, en twee die w'er moeten hebben door de wet, is al zeven. En ij, katholieke werkmenschen, wij zullen zelf, lieberemaan, mogen zeggen wie da moet zijn, wa wilde meer eh, Vien Neen, neen, de katholieke heeren van Aalst en zijn daar niet konteroore in, wij moeten da zeggen recht is recht Vien. Da meen ik mee u, Stien, wij hebben nu ons recht, ons volle maat, mannen genoeg en mannen van ons gedacht. Maar 'k peis nog altijd op den Werkman, Stien. Stien. 't Is waar, de Werkman, waarvan dat de bisschop geschreven heeftIk acht het mij ten plicht de geloovigen te vermanen zich door derge lijke gazetten niet te laten misleiden. Vien. De sententie van de sempiterneele con- danatie. Stien. Vien, mensch, da zijn lessen zelle. Da komt er af van d'hooveerdij en d'ambitie vftt een kopstuk of twee. Ze schrijven tegen de princiepen, mee hun foeffen en valsche beloftens en opmakerij komen ze tot de reuuwatieen 't slameur, ze^foeter- raalheuren geheel de katholieke partie, 't wa>s: een geschetter dat alles holderdebolder vloog, 't was vuurken maken in een poennagazijn, en in eenen keer, den bisschop, zien dat zij 't geloof om zeep hielpen, en de braafsteen verdienstelijkste mannen op dén rooster al lachende legden, den bisschop spreekt 't is nen donderslag, den dies iroo, alles vliegt in duizelement. De gazetten van de Daens- partjj verleiden 't volk, zegt hij. Geen misericorde. allemaal mee krot en mot Land van Aelst, Werk man en Klokke Roeland. Vien. Gij kunt het zeggen, Stien, gij klapt gelijk nen boek. Stien, ien, die een wat zoekt, mag een wat vinden, fiat, k en kan daar geen kompassie mee hebben. Z'hebben 't schoonste laud van de wereld om zeep geholpen, de felste katholieke, Mr Woeste dien de Paus zijnen besten vriend noemt, bezwad dert en mee moer bedekt, gezegd dat hij ne jood was, ne protestant, ne volkshater, ne waterkledden; mijn hoofd kan daar nog van draaien als ik daar op peis. De paüs, die heilige man, doet t'Aalst zeggen dat men op geen kanten of manieren Mr Woeste mag attakeeren, dat hij 't hoofd is van de katho lieke partij, en de ruziemakers, ze lachen met den paus, ze gaan voort in hunnen blinden haatde bisschbppen spreken, maar zonder de plichtige te noemen ze gebaren dat 't voor hen niet en is, en ze zettien den oorlog voort, totdat onze bisschop de laatste maatregel neemt die hij kon, hij noemt ze de partij Daens misleidt het volk. En die mannen^ ze, ze, ze.... ze Vien. Stien, gij wordt zoo bleek, en de woor den en willen uit uw keel nie meer. Stien 'k Kan daar onpasselijk van worden nie als Van op te peizen, Vien. Vien. Kom, kom, wij gaan hier om een pint- jen bier, 't zal er mee passeeren ge zijt ne man, Stien, die te recht uit is, en 't is na toch al een geheele halve uur da ge bekanst aan een stuk klapt. Kom, wij zijn aan onzen werkmanskring zie de E. H. Ponnet den braven man, is daar ook, hij heett ook veel moeten afzien van de volksbe driegers, hij dan nog, die alles voor 't volk gedaan had. Alia santé zelle, Stien, 't is op uw gezond heid. 't Gaat over, dunk mij, Stien Stien. Wa goed bier ja, 't is gepasseerd, maar da kan alzoo op mijn hert ne keer t'hoop stroppeu, Vien, da 'k er absoluut nie wel van en ben. Vien. Maar zie ne keer, Stien, wa ne schrik van een volk in ons expositie, 't is een begankenis gelijk in Antwerpen. Maar wie had dat ooit gepeist dat Aalst al die kunstwerken giüg opleveren En de schepene Mr Gheeraerds heeft te morgend Als d'expositie geopend is, g'annonceerd dat binnen twee jaar eene monster-expositie t'Aalst zal plaats hebben tien keeren zoo groot als de deze. En zon dag na, met de stoet, lieven hemel, da zal iet zijn, nog nooit nie gebeurd Steen. Hoor ne keer, Vien, muziek, muziek, 't is de Koorafdeeling van den Werkmanskring. Vien. Ai, ai, ai, hoe schoon, azoo ne zang, ons volk weerdt hem, hoor ne keer hce stillekes da ze kunnen en 't en scheelt hem geen haarken 't is gelijk in den Mené van Brussel, van dien thea ter waar z'altijd van spreken en M. De Wilde hunnen chef, zie ne keer hoe krachtig en meester lijk hij zijn manschappen bestiert Stien. 't Is wel, alia, hij haalt er eer af... Willen wij ons nog een pintje vragen, Vien, en een betje dichter gaan staan Vien. Willen wij liever eerst naar huis gaan een weinig eten, en dan wedrom komen Stien, 't is om halver acht groot concert en verlichting van den hof? Stien. Nog beter alla wij gaan er van door, tot fleus Vien. Oeberdas. LIEFHEBBERS van treffelijk nieuws; onschuldi ge zwans en veel plezier, leest en verspreidt De Volksstem! Tot Nieuwjaar 0,75. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re- keniug houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zot» verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooven dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. II. den Paus en van de Bisschoppen Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeclig aan de belangen der ware christene de mocratie zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van dé Belgische Bis schoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloo vigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. SINT-NIKLAAS, 16 September 1895. Mijnheer de opsteller, Al twee keeren hebben de Werkman en 't land van Aelst geschreven dat hier in Sint-Niklaas alles zoo slecht begint te gaan, dat de socialisten er bo ven kómen, en wat niet nog al Mijnheer, dat zijn leugens, grove leugens mijn heer Alles gaat hier goed vooruit. En waarom? Mijnheer, omdat er hier geen katholiekon zijn die katholieke besturen aanvallen Geen Democraten die ons werkmanshuis zouden willen afbreken, omdat de katholieken hier hunne geestelijke overheid gehoorzamen. Voor mij, mijnheer, en verdienen die mannen den naam van katholiek niet meer. Zie mijnheer, neem het niet kwalijk, maar die vent heeft Aalst en Aalstenaren hier zoo belache lijk gemaakt en hun zulken slechten naam gegeven dat ik niet begrijp hoe zij dit nog willen verdra gen. Meent hij misschien hier 't zelfde komen te doen? Ja maar, dat zal mis zijn zullewant ze zijn hier op de u qui vive nzij hebben het hem al bewezen met zijne afgekeurde gazetten niet moer te lezen. Mijnheer, vergeef mij die 'stoutigheid, maat ik ben ook nen halven Aalstenaar, en mijne vrouw is van Aalst en daarmee ge verstaat,.. F. V. Mercatorstraat, Zaterdag op de merkt van Aalst, en zondag mor gend op meest al de parochieën van ons arrondisse ment, is er een zeker vluchtschriftje uitgedeeld waarin ons geliefd Volksstemmeken buitenmate en bovenarms geprezen, geloofd, bebofd en verhe en werd onzen innigen dank aan den schrijver van die schoone recommendatie I Nu is er 't Stemmeren boven op Nu zijn we overal bekend en dit nog wel gunstig 1 Neen er en is niets meer aan te doen De Werkman is er aan zijne laatste .uur is geslagen gedoemd door den bisschop, zal hij in 't kort, bij gebrek aan abon- nenten en aankoopers, moeten verdwijnen R. I. P. Hij ruste in vrede.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1