LATIJN MET HOLLEKENS De doolaards in Egypte. IN Parloir. Laatste Depechen. KIEZINGEN VAN AELST. T TïïRRFfHTQ was maan(^asnaar ver~ Tusschen Man en Vrouw. KOOKKUNST. RARETEITEN. ALTIJD SIMPITERNEEL't zelfde vraagsken moet en zal terug komenKristene volkspartij, gaat gij hier 't Aalst en overal met de katholieken meewerken met de aanstaande kiezingen Ant woord ja of neen, dan zult ge toch toonen dat ge een hert in uw lijf hebt Tot Exaarde, zekere Jan van Hoy op eene hand- boogschieting gaan pijlen rapen, er eenen op het hoofd krijgen en in duizelementen ronddraaien en van zijn verstand zijn; twee uren nadien was de brave man een lijk. Zaterdag morgend, een boerken van Ottergem komt ons bureel binnenge- loopen; 't zweet druipt hem afMijnheer Petrus, zegt hij, 'k heb in 't Stemmeken gelezen dat mijnen vriend Luibrechts morgen naar Aalst komt, zoude mij niet willen zeggen in welke straat hij met zijne venster zal staan't Is wel 20 jaar geleden dat ik hem gezien heb, 'k zou gelooven dat hij al moet grijs geworden zijn. Mgr Pelckraans bisschop van den Pupjab, geboortig van Thurnout, gaat in 'tkort naar zijne missie weerkeeren.... Over drij vier dagen spraken wij aan een eerw. pater van die streek die óns zegde dat daar alles voor niets om zoo te zeggen verkocht wordt; een'kieken kost er slechts 25 centiemen, ne meloen 2 centiemen, ne kilo rundvleesch 30; men geeft er 6 appelcienen voor ne eens; en 3 hazen voor 73 centiemen; de donchisten die hier niet meer tevreden zijn met den staat vau zaken, kunnen er naar toe trekken. Te Brussel houden ze nu expositie van al 't geen er nog overblijft van de ongelukkige luchtreizigers over acht dagen tot Hal verongelukt; de eerste dag had men 835 franken ontvangen. Wel, Mater Deum! Dat Herdersem, hoelang gaat die historie van dit soldatenlaken nu toch nog duren?.... Zater dag verleden, nen boer van die parochie naar de merkt geweest, te diep in 't glas gekeken, een kos- tumeken aan hebben van 't schoon soldatenlaken en onderwegen, in 't naar huis gaan, zich onder nen boom zetten om wat te rusten en in 't slaap gevallen.... Als Charlowie wakker wierd zat hij in den amigo tot Aalst. De Pauzelijke Zouaven van Antwerpen hebben ter gelegenheid der schandalige feesten van Rome de volgeude tele gram naar Leo XIII gezondenOnze oogen naar Rome, onze harten bij u, onze personen hier voor het altaar. Leve de Paus-Koning! WIE, WIE, WIE en heeft er naar de schoone tentoonstelling van den Werkmanskring niet dur ven gaan? WIE, WIE, WIE??? Nog nooit heeft Aalst nen dag beleefd gelijk zondag. Menschen, menschen, wilt gij dat uwe landers en dienstboden onderdanig blijven laat ze dan toch nooit de gazet ten der Daenspartij lezen, want waar een dier ga zetten in huis is daar ligt vrede en eendracht in lij ken. Den 29 dezer gaat de Antwerpen's Cons cience's kring een solemneel bezoek geven aan het graf van den grooten Vlaming. Sommige Lezers vragen ons naar 't adres van onze vrienden Spiegels en Luibrechts; volgaarne voldoen wij hun ver zoek. Ziehier ons antwoord: Ge neemt een kou- ponksken voor Brussel en daar afgestapt en hebt ge maar de Nieuwstraat te nemen, de tweede straat op 't recht hand in te slaan, en daar vraagt ge de weg aan 't kleinste kind die ge tegen komt naar 't Hotel de la Zwansedat maar 20 minuten van daar staat, 't Is daar dat ze wonen. Te Smeer- hebbe-Vloersegem worden nog 4 Werkmans gele zen; 't is er nog ACHT te veel. Frère-Orban, de oude chef der liberalen ligt gevaarlijk ziek tot Spa; dat de Heer hem genadig weze. Saffelaere floreertdat bemerkt iedereen. WIE, WIE, WIE heeft er zondag en maandag op de werf zijnen drapeau niet uitgestokenWie, wie, wie??? Ten minste 20 duizend vreemdelingen DOOR O-TJIDO GEZELLE. 11 De zonne hong gelijk een rooden bal in 't westen, heel de lucht aldaar zat koperachtig en was be hangen met dunnen smoor, omleegewaarts nog eene halve ure, en 't zou zonnenondergang zijn, en dan ging het ginder verre weêr dag worden, in dat luilekkerland, waar de lieden van razen, en donker nachts bij ons. Onze bloote blakke rotsen begonnen ons schrikkelijk tegen te steken en onvriendelijk te worden, al de dagan waren gelijk van 't zelve stuk gesneden en dat van geen fijne toen nog levende schepsels warender weinig, een gier of twee hadden wij zien vliegen, en 't was al. Wij en dorsten niet verre van huis gaan, en 'n kosten hoe genaamd niets vernemen nopens die dierbare her ten die wij achter gelaten hadden. Onze voorraad kamer was van langsom min voorzien, immers door het dagelijks uithalen en het niet indoen, en wij zouden in 't korte genoodzaakt zijn Diphilus naar Zericah of naar de tweëde Oase te zenden, om eet waren en levensmiddel. Waar was 't zekerst om te zenden Daarmeê waren wij bezig, en, 't was best Gedrukt b^j Julius De Meester, te Roesselaere. zijn verleden zondag den praalstoet van Aelst ko men bezichtigen. Prins Albrecht komt het kas teel te koopen van Wespelaer, toebehoorende aan den heer Willems, oud senator van Leuven; en a propos van Mijnheer Willems en van Leuven, 't is M. Van den Bossche van Thienen die zijne plaats gaat innemen in 't Senaat. Toe maar jongens! Zaterdag avond is er tot Oostende ne reiszak ge stolen en inhoudende rond de 100,000 frankenhij is twee dagen nadien leeg teruggevonden; vier mannen zijn er voor bij den schabernak gepakt; ze presumeeren dat het Engelsmans geweest hebben. Ai, ai, ai te Spa, ne mensch van GO jaar die op ne velocipede reed en die op den hoek van eene straat door nen anderen omvergeworpen wordt, en zijn rechterarm en been geforceerd.Over twee dagen was er tot Antwerpen in een hotel der Kei- zerlei nen diamantkoopman gelogeerd's nachts is er nen dief in zijne kamer ingedrongen en heeft er zijne brieventesch waarin er voor 50,000 frank dia manten in lagen, gestolen alsmede eene som van 1300 franken. De dief zal gesnipt zijn en had alle gemak gehad om binnen te kom en daar de deur niet al te goed sloot. Maandag avond, na de stoet, zijn de oü pekens en de oü mekens en de weezekinderen feestelijk naar huis geleid door 't muziek vau Hofstads voor hun huis eene serenade gegeven, dat de pe kens meinden dat ze maar twintig jaar meer en waren; 't muziek is eindelijk 't gesticht moeten binnen gaan. Nooit zullen ze 't plezier van dienen dag vergeten. Van de week te Parijs stonden de soldaatjes op hunnen pointilje voor onzen Ko ning die er officieel ontvangen wierd door den Pre sident van 't Republiek. Bij de ontvangst was het eene verwisseling van internationale saluwades, officieele groetenissen en eene vriendschap buiten gewoon De franschmans riepen Léve de Koning van België! 't Was honderd jaar geleden dat ze dit geroepen hadden. Maandag avond, menschen, eene verlichting van de voorgevel van 't gasthuis in 't hout opgetimmerd en verlicht door 14 duizend en oneffen glazeii en ballons van alle koleuren. De menschen sloegen hunne armen t'hoop. Om negen uren was 't vuurwerk op de booten, de Dender was één vuur en 't gaf tot elf uren kloppen en slagen en al zoo iets van krikkrakboumboum en een ge- klettersel en een gekraaksel dat eene halve uur in 't ronde 't laatste peerd zijnen stal band afgetrokken heeft. 't Gaat toch altijd iemand tegenAls de liberalen den prachtigen stoet van Aalst zondag en maandag zagen voorbijgaan, gingen ze verdrogen van jaloerschheid en ze trokken een gezicht gelijk ne geteinde stokvisch in burgerskieeren. Kibeladouken. IjuIDIiIjLjII 1 O lichting gaan zien van het nieuw gasthuis. Zie ne keer, kunt gij lezen wat er daar in vuurletters op den entrée van 't hospitaal staat vroeg Spiegels. Wacht nen oogenblik, zei Luibrechts, 'k zal eens een allumetjen ontsteken, dan zult gij het kunnen lezen. Gelijk alles gestaan en gelegen is te Aelst kan de partij-Daens tusschen drij gedragslijnen kiezen: Of 1° alleen strijden of 2° strijden met liberalen en socialisten of 3° strijden te samen met de Katholieken. 1° Strijdt de Daenspartij alleen, dan verdeeldt zij de krachten van het katholiek leger, dan strijdt zij tegen den Paris en de Bisschoppendie gedurig herhalen dat de katholieken moeten vereenigd strijden tegen den algemeenen vijand, te weten 't versleten liberalismus en 't opkomende socialis- mus. De partij-Daens protesteert gedurig dat zij handelt volgons de Encycliek en de brieven van de Bisschoppen en bijgevolg mag zij niet alleen, tegen de katholieken op, den strijd aaDgaan. naar Zericah, docht het ons eeupariglijk, als er, al met eenen keer, een hoofd boven den rugge van onzen uitersten hille keek, zöo wij de hoogte plach ten te heeten, die langs den weg naar de tweede Oase stond en ons verblijf gedoken hield dat hoofd wierd een mensch, een man, en, wij waren bezig met verschrikken, als wij verkenden dat het Pambo was. Wij stonden op en liepen hem tegen. Wij vroegen, hoe gaat 't en zoo voorts, en dan Hebt gij wat nieuws meegebracht Ja-ik, zei de mandemaker, 'k heb tot Syene geweest. Tot Syene riep vader. Nu versta 'k hoe gij zoo lange weg gezeten hebt. Maar is 't goed nieuws dat ge meè hebt, of kwaad 't Ligt in Gods handen, antwoordde hij, 't kan goed van komen, maar in zijn eigen is 't kwaad, zoo mij dunkt, ik vreeze dat ze achter u zitten. Moeder wierd zoo bleek als de dood. Maar, zei Pambo voort, ik zegge 'k vreeze, en dat om re dens wille dat het niet zeker en is ware 't zeker, daar ware nog tijd genoeg tusschen om te beramen hoe wij 't zullen moeten aanleggen om't ontkomen, zoo 't God gelieft. Maar vertelt ons geheel de zake, zei vader, of liever, eerst ende vooral, zet u, man, en nut eent- wat. want gij ziet er moede en flauw uit. Moê, zei Pambo, dat ben ik, maar van de flauwte niets dat 't spreken weerd is. Nu, 'k zal mij laten gezeggen, als 't maar dat en is. En hij zat bij ons. 2° Strijdt de partij-Daens te samen met liberalen en socialisten, dan strijdt zij tegen 't Katholiek Ge loof,tegen de H. Kerken diensvolgens moet zij uitscheiden te strijden onder den naam van chris ten democratismus en is er geen enkele christene mensch die voor de candidatcn van zulke partij mag stemmen. Bijgevolg blijft er aan de partij-Daens maar eene gedragslijn over, te weten de 3do, dat is strijden hand in hand met de katholieke partij van Aelst daar alleen wordt de strijd geleverd onder 't katho liek vaaodel waarop de woorden staan Voor Gods dienst, Eigendom en Huisgezin daar alleen is 't mogelijk van met alle ware christene menschen het liberalismus en het socialismus te bevechten. En daar is absoluut geen enkele ware reden die de partij-Daens kan aanhalen om geen plaats te nemen in 't katholiek leger. Gelijk Mr Verhaegen van Gent het zoowel zegt in geen enkele stad is 't werkvolk zoo goed vertegenwoordigd als op de lijst der katholieke candidatcn te Aelst. Als dus de partij-Daens waarlijk democratis is, als zij waarlijk christen en katholiek is en wil werken tot 't welzijn van 't werkvolk, dan blijft er haar maar eene ge dragslijn over't Katholiek leger versterken en werken tot den goeden uitslag van de kiezing van Aelst waar zoovele candidaten 't werkvolk recht streeks zullen vertegenwoordigen. Anders handelen strijdt tegen de vrede welke de Paus en de Bisschoppen gedurig aanprediken en er is geen enkele christene mensch die tot zulk een werk mag medehelpen. Snoeck. Man. Ik heb geen klein geld in mijnen zak... Geef mij eens eenige centen,... Onze gasten moeten toch een glas bier kunnen drinken... Vrouw. Waar gaan ze naartoe, Petrus Man. Wel, Kiesmeetingskens geven, vrouw. Vrouw.Kiesmeetingskens geven En con gregatie, zondagschool en werkmauskring verzui men Man. Zij maken daar geen deel meer van, vrouw. Vrouw. Wat ge zegtDie eenvoudige jon gens Zij die vroeger zoo braaf en zoo voorbeel dig waren Petrus., 'tis gij die ze misleid hebt!! Man. Helaas dat moet ik bekenuen, vrouw. Vrouw. Hiervoor alleen, verdwaalde mensch, zoudt gij verdienen met eenen molensteen aan het hoofd in het diepste der zee geworpen te worden. Goedkoope en smakelijke PODDING. Men scheide 't wit van 6 eieren van den dooier in de kom bij de dooiers voege men vooreerst zes groote soeplepels broodsuiker en even zooveel le pels goede patattenbloem. Dit alles goed gemengd zijnde, bewerkt men het nog eenigen tijd met eenen houten lepel tot gij eene goede gebonde pate bekomen hebtis zij niet dik genoeg voeg er nog wat patattenbloem bij. Dan slaat men 't wit tot schuim met wat zout tot dat het stijf staat en voege het bij 't overige voortgaan de met slaan tot alles gemengd zijmen sla zoo lang men wil, de podding zal des te lichter wezen. Men giete alles in eenen zeer warmen op voorhand geboterden vorm of kleine broodschotel (zelfs bij voorkeur) omdat men dit laatste beter kan verwar men dan eenen vorm, en steke het in den oven zoo omtrent eene halve uur. Als het koud geworden is kan men het bovenste deel bestrijken met elke soort van confituur en er zoo eene smakelijke en allerbeste taart van ma ken. Wees niet mistroostig moest dit gebak de eerste maal mislukken, het vraagt nog al wat be hendigheid, maar die volhardt overwint alles en op eenige keeren zult gij het zoo gemakkelijk vin den. Met bij dit alles wat amandelen te voegen be komt men eenen allerbesten amandelpodding; men kan er ook op het laatste, 't zij wat rhum, epince Wij gaven hem eene schale Mareoticumdat eene deugd van eenen wijn is, wat krakeling en eene handvol fijgen. Daarmeê kwam hij spoedig toe. 't Was al een gat in den nacht, zeide hij dan, als ik te Syene toekwam 'k hadde geerne zoo iets of wat vernomen en geweten hoe de zaken daar al stonden, eer ik mij in stad aveutuurde. 'k Had er er dikwijls geweest, en ik kende er eene oude arme vrouwe Olybria was heur name die woonde juist ineen van de voergeborgten. 't Was in een eenzaam kleen kotje dat zij zat, dicht bij eenen konkommer kweeker zijnen hof. 't Was donker nacht. Ik vreesde dat het ging moeite kosten om ze te zien eer 's auderdags maar, peisde ik, ik ga toch kijken, en moet ik in de schure slapen, tot daar Ik ging den hof binnen gaan, als er een man ter deuron uitkwam die zei Goên avond, mijn dochter God betere den tijd en hij trok naar steêwaarts. Dat verwonderde mij Hij hoorde dat er iemand nabij was en hij bleef staan. Goed volk, vader, zei ik. Ik ben van Zericah, en de heilige man Euthymius kent mij wel. God zij geloofd J zei de priester. Ik meende dat mijne ure gekomen was. Maar watdoetgij hier, heel alleene, is 't zake dat gij Christen zijt Weet gij niet dat ze achter uw leven zitten 't Is eigentlijk naar nieuws des aangaande dat ik ben komen hooren, antwoordde ik. Daar en is hoegenaamd geen twijfel, zei hij. Twee dagen is 't, dat zij de namen opgenomen heb- de citron, of eiken anderen smaak bijvoegen in plaats van gestampte amandelen. MACARONTAART. De korst altijd dezelfde, alleenlijk gebruikt men hiervoor geene bovenkorst. Men make eenen deeg uit 1/4 kilos gestampte amandelen, even zooveel broodsuiker, een weinig bloem, een weiuig oranje of citroen water en het wif van vier eieren iu schuim geslagen. Men kue- de of stampe alles goed ondereen in eenen mortier tot dat den deeg wat handelbaar is, vul er uwe taartschotel mede en bestrooid ze met brood ot cristalisésuiker, zet ze in den oven, zorg dragend»4, ze van boven niet te bruin laten worden. Ons Roese. Tist, wij zijn goed toegekomen salut! A.A. Tracht nu eens uw beste te doen. A. B. Is de moeite al uit de beenen Vr. te Velm, zijt ge goed thuis gekomen? Vr. te Chislehurst, wat zeggen d'Engelsmans nu van Aalst? Is de reis goed afgeloopen? Doreken, hoe heeft de pollaersche trot, gesmaakt hé? Vr. te Liefferingen hertelijk dank voor uw gunstig en hertelijk onthaal. Vr. V. G. te N. Zou liet niet mogelijk zijn uw nieuws wat eerder te zenden? Lode ge zijtne lapper; altijd beloven en niet komen. T. F. Is't mis schien uwe fout? Vr. ten Velde, wij saluweeren u van verre. Daniël, de vrienden zijn in volle gezondheid toegekomen. Vr. J. te D. t En was op den steenweg zoo klaar niet zeker als aan 't nieuw hospitaal? M. M. D. a Libourne, re- merriments sincères pour les raisins. Les amis réu- nis au bureau du Volksstem pour le fêtes d'Alost, applaudissaient en coeur: Bienvenu! ViveM. D. 1 Un lettrc est en train. Aan al onze nieuwe abonenten en medewerkers, de vriendelijke salu- wade. Te Sint-Cornelis-Hoorebeke heeft er eene won dere en kluchtige haanslachting plaats gehad. Ze kere Sfd. V. D. A. moest van hare meesters eenen haan dooden. Zij volbracht deze taak met hare gewone behendigheid, en legde den gestokenen en gewaanden dooden haan ter zijde neder. Maar o wonder Een kwartier daarna, de dochter des hui zes gaat in den hof en ziet den gemeenden dooden haan, levend te voorschijn komen, loopeude in den hof, zoo fier als Keizers Kareis Kat, en flinks oen deuntje kraaiende Aanstaande Zondag zal te Brussel den luchtrei ziger Cappazza een feest geven ten voordeele der wed. Toulet. Hij zal eerst eene opstijging doen van 1200 meters en dan zijnen balon doen springen en ter aarde dalen bij middel van valscherm. Ze zou den dat spel moeten verbieden. (Per Telefoon). 1° Uit WUETSELEN. Drij mijnwerkers zijn hier door den grison gedood. 2° UitGENÈVE. Twee stoombooteuzijn hier opeen geloopen. acht personen zijn verdronken. 3" Uit PARIJS. Morgen zaterdag vertrekt Leopold II uit onze stad. 4° Uit BRUGGE. Den 22 dezer heeft het in onze streek een weinig of niet gevrozen. 5° Uit GENT. Maandag uwe prachtige stoet gezien Wij moeten het bekennen, Aalst ligt boven. G" Uit NAMEN. Zondag is hier den tram in gehuldigd van Namen-Wepion. Minister De Bruyn was aanwezig. 7° Uit BRUSSEL. I)e gazet Petit Beige» heeft zondag verleden 80,000 nummers verkocht. 8° Uit MAREDSOUS. De 10 paters Benedik- tijnen naar den Brezil vertrokken den 3 Augusti, zijn reeds geinstalleerd in hunne nieuwe residentie. 9° Uit DIEST. Alhier komt te overlijden de heer Constant De Witte, 't was nog ne man van 't jaar dertig. 10° Uit HEYST-AAN-ZEE. 'tls er mee ge daan met 't badseizoen al de vreemdelingen heb ben hunne matten opgerold. ben te Siltatis gisteren was te Ombi, vandage zit ten ze te Syene. 't Zijn weinig libellatici (briefaan- veerders) of traditores (verraders) geweest. Komt binnen wij kunnen beter kouten te Olybrias. Hoe heet gij Zij kent mij wel, zeide ik, en ik gaf hem mij nen name en wat ik was van ambachte. Wij stap ten binnen 't oude vrouwke was wel gezind, en verschrikt daarbij, van mij te zien. Wij leven in eenen droeven tijd, Pambo, zei het, maar Gods wille moet geschieden. Geen een die nu kan zeggen wiens gang het morgen is. Maar, ge moet honger hebben en moede zijn, man zet u; en gij, vader, zet u ook nog wat, 'k zal eten gereed doen. Vertelt gij hoe de zaken staan, binst dat ik voor de reste zorge. Gij komt mij te zeggen dat ze gister de namen opgeteekend hebben te Ombi wel, weet gij niet hoe 't daar afgeloopen is met Baselis, die al dat goed liggen heeft te Ombi 'k Moet u dat vragen. 'k En weet het maar al te wel, antwoordde Aretas, (die priester hiet alzoo) ze ondervroegen alle slach van lieden, om te weten waar hij gegaan was, waarom hij landvluchtig bleef, waar zijne sla ven waren, die hij vrij gelaten had. Iedereen wist dat hij Christen was, en eindeliuge, de gouverneur deed uitroepen was 't bij aldien dat Baselis, in een maaud tijds, van dien dag af te rekenen, niet 't huis en kwam, en zijr. eigen zeiven vrijwillig aan gaf, om te offeren, dat al zijn landen goed verbeurd

De Volksstem | 1895 | | pagina 2