RONDOM DE WERELD. KERKELIJK NIEUWS. STJLDJSTIE U WS. De verlichting: van Zondag*. Prachtiger verlichting als deze van verleden Zondag hebben wij zelden gezien. Gansch de groote Markt was als in ééne reusachtige lichttoorts herschapen het kiosk was met smaak versiert, ook het Stadhuis en den Katholijken Kring. Om 8 1/2 uren nam het Concert aanvang. Verhaasten wij ons te zeggen dat de Koninklijke Fanfaren van Kortrijk zich opper best van hare taak gekweten heeft en hare stukken telkens door luidruchtig handgeklap gevolgd waren. Ds feesten van Maandag*. Maandag mor gen, al heel vroeg, kwam de Koninklijke Fanfaren van Kortrijk op de Markt bijeen vandaar begaven zij zich, onder het spelen van drie schoone pas- rédoublés, naar het huis van M. Van Wambeke, burgemeester, wien zij met eene serenade vereer den, daarna ging men nog, gevolgd van eene groote menigte volk, naar de woning van M. Schepene Gheeraerdts, wien insgelijks eene serenade ge bracht werd, en eindelijk verlieten de Kortrijksche muzikanten de kuip der stad om zich naar het kas teel van M. Bron Bethune te gaan verlustigen. Om 10 1/2 uren had de sluiting plaats der Ten toonstelling van den Werkmanskring. Een prachtig symphonieconcert, onder 't beleid van M. G. Pape, nn volkomen waardig van al het schoone en lui sterrijke wat wij reeds hoorden en zagen, sloot d'Expositie. Binnen eenige dagen zullen, in open bare zitting van onzen Gemeenteraad, de diplomas en eeremetalen aan de tentoonstellersoverhandigd worden. 's Namiddags om 2 uren had de tweede uitgang van den alegorischen eri historischeu stoet plaats. Even als Zondag oogste hij de algemeene bewon dering in, cu geen wonder Niets ontbrak er in die lange onafzienbare scharen, waarvan er groepen waren die 200 koppen telden groepen, die, zooals 't Land van Riemlang waren van aan hun lokaal tot aan de kapel der Zwarte Zusters in de Kapelle- straatEn er was volk Eene zee De straten schenen als weggedragen te worden en overal hoorde men tusschen de menigte kreten van ver bazing en woorden van lof voor ons Katholiek Be stuur, voor onze Katholijke Familiön. Bijna onafgebroken moesten groepen en wagens blijven stilstaan om gelichtprent of geteekend te worden. Voegen wij bij dit alles dat een echt uitgelezen weder niet weinig bijgebracht heeft om den luister onzer feesten te vergrooten en dat de dagen van Zondag en Maandag, voor den Aalsterschen nering doenden man, dagen geweest zijn van ophelp, die zij ons Katholiek Gemeentebestuur eeuwig zullen dank wijten, 't Aalstersche volk is niet ondank baar, wat donchisten en liberalen er ook mogen •>ver zeggen. De bevlagging der straten was, op eenige kleine uitzonderingen na, bijna algemeen. Hier en daar een verstokte geus en nen liefhebber gelijk dienen van de Werf die alles aan de katholieke partij te dauken heeft weigerde deel te nemen aan de gevoelens van vreugd en dankbaarheid die elke stadsgenoot, bij de oprichting van 't nieuwe Gast huis, moesten bezielen. Des avonds sloot een groot Venetiaansch feest, op den Dender, de reeks feestelijkheden. Al de schepen der haven, vele booten, brug en voorgevel van het nieuw hospitaal waren verlichtde aanblik was waarlijk betooverend, en terwijl het muziek op de schepen speelde, de booten heen en weer wiegelden, werd een machtig schoon vuurwerk afgestoken. 't Was oprecht de moeite weerd. Zondag toekomende, om 11 lj2 uren 's morgenszal, ter groo- te Markt, eene tweede uitvoering plaatshebben der GELEGENHEIDSCANTATE van M. Gustaaf Pape. Vrijdag, om 8 1/2 uren zeer stipt 's avonds, Algemeene herhaling, op't landhuis. was den keizer. Zij en gerochten op zijn spoor toch niet. Wierd de priester te Om bi niet vast gezet Neen-hij, zei Aretas, overal zochten zij hem, maar hij (dien keer ten minsten) ontging het nog. 'k Vertelde 't hem dan dat ik wist waar gij waart, en dat ik beloofd had u, van tijd tot tijd, wat nieuws te bezorgen, 't Docht hem dat, konden zij maar weten waar zoeken, dat het hun nooit te verre en zou geweest zijn. Ik en wist Aretas niet te zeggen of gij voorzorgen genoeg genomen hadt, op uwe vlucht, maar, mag ik u 't beste raden weet er eene levende ziele te Ombi dat gij hier zit, maakt u <lan maar zoo rap van weg als 't mogelijk is. Maar, gij en hebt niet uitverteld zei vader tegen Pambo. Wel, meester, 'k weet ik ja al heel weinig meer daarvan te zeggen, 'k Heb ik mijne zaakskes verricht te Syene, en 'k ben 'k stillekes 't water afgezakt naar Abydos overal hoorde ik vervol- ginge vervolginge maar nievers en zag ik iets. Waar vluchten wij naartoe vroeg moeder. Ah daar zijn nog wilde en afgelegen streken, meer als de deze hier, en dat zulkdanige, dat het beter ware daar maar naartoe gaan als gij niet ver der meer en kunt. Dat nieuws uit Ombi is nu veer tien dagen oud, 't kan daar al wel gaaD, maar En hij zweeg. Morgen wederom, op de billen, hier overal Zondag, tijdens den uitgang van den Praal stoet, werden zeven menschen van hunnen geldbeu gel beroofd en eene dame van haar gouden borlogie. DENDERWINDEKE. Zaterdag is hier na slechts 3 dagen ziekelijkheid overleden de W° J B. Dumongh, kosteres. Zondag nog was zij in de processie geweest Yan O. L. Vrouw van VII Wee ën. Van woensdag slechts was die brave vrouw on passelijk geworden en vrijdag moest ze berecht worden. Wij nemen innig deel in de droelheid harer achtbare familie. ZAFFELARE. In den nacht van woensdag tot donderdag is het vensterraam ingestampt van Leo Van den Eeckon, wonende Kapiteinstraat. Men denkt dat de dieven het gemunt hadden op de spreien, die binnen in huis te droogen hingen. De bewoners zijn echter ontwaakt en de dieven zijn gevlucht. VIANE. Een spoorwegongeval dat erge ge volgen kon na zich slepen, is donderdag tusschen Viane en Geeraardsbergen gebeurd. Een koopwa- rentrein werd plotselings in zijne vaart gestuit door het breken eener as. De schok was ongemeen ge weldig en bijna werd een groot deel van den trein buiten de riggels geworpen. Gelukkiglijk was het personeel van den trein ervan af met den schrik en dank aan de hulp der bedienden van de statiën Viane en Geeraardsbergen, kon het verkeer na twee uren weer hersteld worden. ST-TRUIDEN. De leden van den Berch- manskring van St-Truiden hebben den 20 Septem ber, terwijl men te Rome den grooten diefstal vierde, hunne verkleefdheid aan den H. Vader op eene schitterende wijze getoond. Den 19 September om 12 ure 's uachts, vertrokken zij, de Pauselijke vlag voorop, te voet naar Scherpenheuvel, om daar den Heer te smeeken den Paus-Koning terug op den troon te plaatsen. Uit Scherpenheuvel verzonden zij een lang tele gram naar den Paus, waarin zij hunne gevoelens van getrouwheid uitdrukten, en zich bereid ver klaarden voor de herstellingen van zijne rechten hun bloed tot den laatsten druppel te vergieten. Tot hiertoe is er nog geen antwoord uit Rome ge komen, hetgeen laat veronderstellen dat men het telegram in Italië niet zal doorgelaten hebben. In St-Truiden weergekomen, trokken die dappe re jongelingen met hunnen bestierder, den eerw. heer Senden, aan hun hoold, stoetsgewijze door de straten der stad, onder het geroepDe Paus alleen is Koning van Rome SINT-NIKLAAS. Dijnsdag is de genaamde Alf. Bouweraerts, kaasleurder, door den tram overreden. De man was dood op den slag. Het slachtoffer zat op eenen kruiwagen op de baan te slapen, wanneer hij verrast werd. Hij laat eene vrouw en twee kinderen achter. BLANKENBERGHE. Een schrikkelijk onge luk had hier zaterdag plaats. Bij eenen bouw viel een zware arduinen steen naar beneden en verplet terde drie werkmenschenTwee waren op den slag DOOD en de derde zwaar gewond. ANTWERPEN. Aldaar zijn vrijdag nacht twee heerkens aangehouden door de hennekenie- ten, die voor specialiteit hadden de glaslanteerns uit te draaien, Ze zullen die mannekens leeren M. Joniaux, de man van die fijne madame die achter de grendels zit vóórhaar levendagenlang, is, zooals men weet, zijne plaats van hoofdingenieur yan bruggen en wegen afgepakt. Het Staatsblad laat weten dat hij nu een jaarlijks pensioen zal trekken van 3,G17 fr. Dat is nog nen troost voor dienen sukkelaar hij heeft al genoeg afgezien. SERAING. Daar waren drie nachtvagons aan 't ruziemaken in een herbergsken. Op eens trekt ne zekeren Collin nen revolver uit den zak rond, zei vader, wij zullen zien waar 't de zekerste krochte is om in te wonen 't zijnder schrikkelijke diepe. - En beter ware 't, meester, zei Diphilus, dat wij wat levensmiddel borgen wat weet gij hoe gedaan Laat mij betijden, zei Pambo, ik kan ik u blomme genoeg brengen, twee ezels geladen, om maanden lang daarvan te bakken en gereed te doen. Deze krochte dunkt mij zoo goed als eene die daar zijn mag, nogtans, ik en viude 't niet kwalijk van naar een andere te zien, bezonderlijk be-oosten de deze, of er eene ware die beter is 't En was, dien avond dat Pambo kwam, niets meer te doen noch doenlijk zoo, wij gingen en wij lagen te bedde, vol angst en vreeze tegen den dag van 's anderdags. T ONDERZOEK. 'k En vertale nu niet meer uit mijnen ouden per- kaminen boek, maar 'k zegge u wat er in staat en wat er verder gebeurd is, in mijne eigene woorden. 't Stond al in roere te Ombi. 't Was op den dag dat men openbaar verkondigd hadde dat Baselis moeste voor 't recht komen, wilde hij zijn erve en have den keizer niet verbeurd zien. 't En was nog niet lange dat de Christenen van rechtswege on dervraagd waren geweest, zoo 't ging nu voort on dervraging zijn, zoo schikte men. en begint in 't wilde te schieten de kogel trof juist nen mensch die rustig naar huis ging; 't schijnt dat er d^dood zal mee gemoeid zijn want men kan den kogel uit zijn lijf niet halen. Mijn beste vrienden, wacht Van 't zitten in den nacht. NAMEN. Die Venetiaansche feesten op 't wa ter zijn zeer schoon, wij hebben dat maandag t'Aalst gezien ehwel, 't was maandag avond ook zoo eene feest tot Namen, maar daar en is 't zoowel niet afgeloopen. Een verlicht bootje stootte tegen een stoomboot met het gevolg dat het onmiddelijk zonk. Een iugenieur, met zijne zuster en een bloed verwante verdwenen onder het water. Aanstonds begon men met de reddingswerken, men bracht fakkels bij en weldra had men de drie slachtoffers opgehaald. De ingenieur kon men nog tot het leven terug brengen, maar d'ander twee waren dood Droef DroefSterven te midden van feest en plezier; plotselingsd'eeuwigheid in 't II. Schrift zegt het zoo wel Dc dood, zij zal komen, als een dief in den nachtwaakt en bidt, want gij weet noch dag noch uur. OM de bloedarmoede te genezen, die zooveel on gemakken veroorzaakt (zwakheid, hartkloppingen, bleekheid, uitgeputheid, tandpijn, bloedverlies en andere), is het voldoende ijzerinhoudende Pillen van Doktoor Raphael gedurende eenige dagen te gebrui ken. Fr. 1.75 ATH. Zondag morgend kwam de vrouw Car- lier, volgens gewoonte op de binnenplaats van den hovenier Maréchal, toen zij aan den balk van een afdak een lijk zag hangen, dat van den bewoner. Zij riep haren man en, na zich verzekerd te heb ben dat het lijk reeds koud was, gingen zij naar binnen, waar een nog vreeselijker schouwspel hen wachtte. In de slaapkamer lag de vrouw Maréchal met bebloed gelaat en een kind lag in de wieg, schijn baar slapend, doch met een weinig gestold bloed in de neusgaten, en eene blauwe vlek op de wang. In den loop van den dag had Maréchal aan den zoon der echtgenooten Carlier, een 15jarigen jon gen, gezegd dat hij zich zou verdrinken of "verhan gen, doch voegde erbij dat, zoo de jongen dit aan iemand bekend maakte, hij dit met zijn leven zou boeten. Louis Maréchal was 33 jaren oud. Hij was over eenige maanden getrouwd met een meisje van 25 jaar, met welke hij reeds lang betrekkingen had, en wettigde alzoo haar kind. Het was een goed huishouden en het kan niet anders of Maréchal moet in eenen aanval van waan zin eerst zijne vrouw en kind en vervolgens zich zei ven gedood hebben. De vrouw was met eenen hamer doodgeslagen en het kind was verwurgd. (Nadere bijzonderheden.) De vrouw moet vijf hamerslagen op het hoofd hebben gekregen, allen doodelijk. Uit twee brieven, nabij het lijk van moeder en kind gevonden blijkt dat Maréchal zijne misdaad lang vooraf moet beraamd hebben, alsook dat hij eerst aan het wurgen van het kind dacht, toen de vrouw reeds dood was. Maréchal was sedert een week of drie ten prooi aan aanvallen van jaloezie, waardoor zijne vrouw veel te lijden had. Dit deed de moeder der ongelukkige na de moord zeggenZij is gelukkig zij zal nu niet meer ge marteld worden. Onder de voeten van het lijk van den moorde naar, dat, zooals wij zegden, aan eenen balk van het afdak hing, lagen twee flesschen, die nijver- heidsalkool hadden ingehouden. OM eene frissche kleur, eene zachte huid te heb ben en aan gcene bloedonzuiverheid te leiden zoo als: dauwworm, puisten, eczémas, jeukte is het voldoende zich van tijd tot tijd het lichaam te zui veren met het voortreffelijk purgeermiddel Walthe- rypil genaamd. Fr. 1 25 HERDERSEM. ls 't waar beginnen ze nu daar 't soldatenlaken al te verwen?... 'i Is in alle geval op te passen Daar lag eene opene ruimte grond wat oost- waard de stad, en 't stonden dicht bij elkander vijf palmboomen op. Onder die palmboomen en aan hunne stammen honger een zeil, om den gouverneur te beschutten van de zonne, en de andere groote overheden. Van vooreD stond een kleen autaarken; aan den kant, de leelijke beelden van Isis en Osi ris, de afgoden van Egyptenlaud. Daar waren twee drie oude offeraars en offerknechten bij de werke die er zeer gestreng en eerweerdig uitzagen. Wie rookvaten, zonder ketentjes, wierook in eene schale, een heel klein vierken op den autaarstecn, en 'twas al Men zag het vier bijkans niet, want de blakende zonne schong er in en 't was Mei maand. De plaatse onder het zeil en de palmboo men, met de ruimte daaromtrent, was afgetuind met zware houten palen, en daarrondom dromde 't volk weg en weder, nieuwe om te weten wat er ging gebeuren. Men klapte, men loech en men vroeg, slinks en rechts, bijvoorbeeld Weet je al dat ze Philemon vast hebben Neen-ik hoe hebben zij hem gekregen, en wanneer Hewel, en Baselis, heb-je van den dien niet ge hoord? Toch, een van zijn slavenbende zit vast, zeggen ze. Dat is heet vandage, hé Gaat hij niet komen dan, of slaapt hij, die gouverneur die hier, die daar, en zoo voort. Gij moet weten 't was nu al eenthoeveel dagen dat er eene goede handsvol soldaten te Ombi lag, en daaromtrent, zoo dat er geen Christenen uit en kosten; en zo D A DI IC Maandag heeft Z. M. de Koning rAnlJo. der Belgen te Parijs in gehoor ontvangen den E. H. De Keyser bestuurder van het werk der Vlamingen te Parijs met de afgevaar digden der verschillige Societen die ginder in ons Vlaamsch Huis bestaanDe Schuttersgilde, St-Se- bastiaan, Hulp en Bijstand, De Boldersgilde, De koormaatschappij St-Cecilia, De Vincentianen en de meisjespatronage. Ieder korps heeft aan Z, M. eene adreskaart doen bestellen. De Koning heeft de Vlamingen met de uiterste hertelijkheid ontvangen. Met innige belangstelling vernam Z. M. de schoone inrichtingen die in 't Vlaamsch werk bestaan en heeft beloofd het werk der Vlamingen met een bezoek te vereeren. Na ge meenzaam met onze werklieden te nebben gespro ken heeft Z. M. hun de hand gedrukt en van hen afscheid genomen hen bedankende voor hunne blij ken van genegenheid, en zich aanbevelende in de gebeden der Katholieke Vlamingen van Parijs. AUDENAERDE. Een vreeselijk ongeluk is maandag namiddag gebeurd in de spoorhalle te Audenaerde. Een werkman die sedert 30 jaar de manoeuvers doet, is op de riggels gevallen en een been afgeredenhet gewonde been is afgrijselijk om zien. Indien er geene verwikkelingen voorko men, zal men hem kunnen redden. ST-DENIJS. De genaamde Adolf Rostenberghe landbouwer, wonende te De Pinte, kwam vrijdag namiddag alhier van de statie met een dorschma- chien. Een der wielen liep hem over den voet. De man kroop op de machien, doch hij leed zulke hevige pijnen, dat hij ten gronde viel met het onge lukkig gevolg, dat het wiel hem ditmaal over het been reed. Men heeft den ongelukkige naar zijne woning moeten overvoeren. TONGEREN. O die helsche sjanfoeters In een dorpken omtrent Tongeren zijn er in 't kerkske dieven ingebrokenzij ledigden al de offerblokken, en stolen de ciborie, kelken en relikwies die in zil veren kistjes gesloten waren. Het gestolene be draagt eene weerde van 2000 fr. T?T? AT TJT7T7D biedt gratis aan HJlLIN rlülilV te doen kennen aan allen die aangetast zijn door eene huidziekte, uitslag, eczemas, brand, jeuksel, sleepende bron chitis, borst- en maagziektens, rhumatism en broe ken, een onfeilbaaar middel om zich spoedg te gu- nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleien en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te heb ben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het meuschlievend doel zal waardeeren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer VINCENT, Place Victor Hugo, 8, te Grenoble, welke gratis en franco per keerenden post zal antwoorden en de gevraagde inlichtingen zenden. DAGWIJZER. Zondag, 29 September. Feestdag van den H. Aartsengel Michaël. Maandag 30. H. Hieronymus, priester en kerkvader, gestorven in 420. OCTOBER. Maand van den H. Rozenkrans. Dijnsdag, 1 October. H. Bavo, patroon van het bisdom van Gent. Deze Heilige bracht zijn le ven over in eene spelonk en pleegde de strengste boetveerdigheid. Hij stierf te Gent in 654 en werd er begraven in de abdij van Sint Pieters. Woensdag 2. H. Remigius, bisschop van Reims, in Frankrijk. Donderdag 3. H. Gerardus, abt; predikte het geloof in Vlaanderen in de jaren 940. Vrijdag 4. H. Franciscus van Assisi, stichter der Bruine Paters. Zaterdag 5. H. Thomas van Villanova, bis schop. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. hadden heel nauwkeurig de lijsten opgemaakt van al defamilien, zoo dat er geen een en zou het sacrifice ontgaan hebben. Ten langen laatsten wierd er getrompet, en men verstond daaraan dat Marcus Trebonius, gouverneur van Egyptenland, nabij was. De menigte eerselde achteruit, van wederkanten, om de troepen door te laten, 't Waren meestendeels schoone oude kneu- veis van soldaten, grijs van hoofde, met sommigen daaronder, die nog wisten te vertellen van als ze in Persiën dienden, in keizer Valeriaan zijnen tijd. Dan kwam de gouverneur, een bloedige jonk heid, op een wit peerd. Rond hem en achter hem was 't al groot volk en prachtige staatsmantels dat men zag. Trebonius ging en zat onder het zeil Cal- listhenes, de nomarch of wethouder, stondaan zijne rechtere hand een honderdman stekte eenen staf in den grond waar een stuk wit laken aan hong, met deze letters daarop in 't rood: S. P. Q. R., dicht bij de tente. De soldaten wierden van hunne overheid, slinks en rechts, in reken gesteld, zoo nogtans dat hetvolk over en tusschen hen zien kou. 't Wierd seffens al vol en dichte toe gedromd, en de roeper riep Stille I Goede menschen van Ombi, zei Trebonius. het is de wille der Augusti, onzer keizers, Jupi ter en de andere aanbiddelijke goden en godinnen, met vader Mars, gelieven ze te beschermen I dat die afschuwelijke secte, de Nazareeuwen, van het aanschijn des aarbodems gevaagd worde. Verv, i

De Volksstem | 1895 | | pagina 3