RONDOM DE WERE Lu NEN BALLON! Parloir. Laatste Depechen. SODS n WEEZENHUIZEN KERKELIJK NIEUWS. v y a STAUJSTIEUWS. •Toekomende zondag, OUD AKLcST. Het Beggijnhof on zer stad is gegeven geweest door Walther de Ghier en door zijne vrouw, Gertrude, op het land van Bo- demarshof, waar de gravin Margarctha in 12G6 toeliet van het te wijden. De Socialistische Te Huren om 11 1/2 uren 's mórgens, ten Stadliuize, zaal des Gemeenteraads, uitreiking der eeremetalen en diplomas aan de bekroonden der Tentoonstelling. Om 3 uren namiddag, trekking van den Tom bola, in de zaal van den Kath. Werkmanskring. 't Naaste week deelen wij de prijswinnende num mers meê. Praalstoet. Bij vergissing hebben wij verlede- ne week gemeld, dat den praalwagen der Cathari- nisten geschilderd werd door M. A. Thybaert het moet zijn M. M. De Mette. Cantate. Zondag is, na de elf uren mis, op de groote markt, andermaal de gelegenheidscantate van M. G. Pape, uitgevoerd. De uitvoering was meesterlijk en de groote markt weergalmde van het handgeklap der honderde toehoorders. M. Pape werd eené s'chöónö en welverdiende ova tie gebracht. Er zal den kunstsAaar, m openbare zitting des Gemeenteraads, in name der stad Aelst, eerstdaags, een geschenk aangeboden worden. Vertooning. Zondag 13 October, zal er op Stadschouwburg eene luisterrijke vertooning gege ven worden door de Rederijkkaraer De Cathannis- ten. Men zal opvoeren Hug Scott, beroemd tooneol- spel in 3 bedrijven, en Box en Cox, blijspel in een bedrijf. Groot orkest onder de leiding van M. K. De Mette, beiaardier van Brussel. Begin om G ure stipt. Plaatsen aan 2.00, 1.50 en 1.00 gaanderij en, 1.00 en 0.50. Kaarten zijn te verkrijgen bij de leden der Maatschappij, alsook op ons Bureel. De Zusters Theresianen 7A)o hier gekomen in het jaar 1632, gevlucht uit I3erg-op-Zoom. De Zwarte Zusters kwamen, op het aandringen van den Gemeenteraad, in 't jaar 1632 zich hier vestigen. De Paters Jesuiten begonnen in 1619. De Zusters van den H. Augustinus (Hospitaal) kwamen in het jaar 1241. Dus bestaat hun kloos ter hier reeds 654 jaren. Brand. Een vreesdij ke brand heeft maandag morgend om 3 uren van den nacht gewoed, op Mijlbeek, ten gehuchte Hof-Somergem. Eene der dochters werd gewekt door het gehuil der koeibeestenzij springt uit het bed, vliegt naar den stal, trekt de deur open en daar slaan de vlam men van het al vernielend element haar in het aan gezicht. Aan redden viel hoegenaamd niet te denken; huisraad, kleederen, boerenalam, zeven koeibees ten, waaronder een os van over de 500 kilos, het scliopne pachthof, niets bleef gespaard! Slechts ééne enkele beest kon, half verbrand, de vlucht ne men. Tot hiertoe kent men de oorzaak van den brand niet. De schade beloopt ongeveer 16 a 17,000 fr alles is door verzekering gedekt. Maandag morgend zijn de verbrande koeibeesten in de nabijheid der puinen begraven om bij de aan komst van 't parket onderzocht te worden. WIEZE. Zaterdag nacht is daar ook een he vige brand losgebroken bij den heer Moens. Stallen en schuur, met gansch den inhoud van den oogst, brandden ten gronde af. Twintl varkens bleven erin. De schade is zeer aanzienlijk, maar alles was verasschereerd. Men weet niet hoe de brand uitge borsten is. Let op, ouders, van uwe kinderen naar zulke scholen niet te zendeu, waar de godsdienst niet ge leerd wordt, waar de meesters geuzen zijn en waar men geuzenkinderen wil kweeken. GALMAERDEN. De Heer Jozef Denau heeft den diploma van boomkweek bij den Jury van land bouw te Gent bekomen. Proficiat! OM eene frissche kleur, eene zachte huid te heb ben en aan gecne bloedonzuiverhei-1 te lijden zoo als: dauwworm, puisten, eczémas, jeukte, is het voldoende zich van tijd tot tijd het lichaam te zuive ren met het voortreffelijk purgeermiddel Walthery- pil genaamd. Fr. 1,25. JUPILLE. Den 30 11. werd te Jupille (bij Buik) in den namiddag iemand kerkelijk begraven. De heer pastoor, die het lijk was gaan uithalen, wcru onderweg, dooreen bende woedende jongens, wreedelijk aangerandmisschien omdat die jonge geuskens eene prooi ontsnapt was. Eerst hebben zij beginnen te huilen en op den heer pastoor alle vuile beestigheden te roependan hebben zij hem alle soorten van steenen, gazons en andere vuilnissen naar het hoofd geworpenbij de kerk gekomen zijnde hebben de dragers het lijk laten staan, om reden van de geweldige steenen die zij op hun hoofd kregen. Het lijk is toch begraven geraakt. De heer pastoor, huiswaarts keerende, werd op nieuw met steenen pverladen zoodanig dat hij op verschillige plaatsen aan het hoofd gewond en bebloed werd. Dan hebben zij zijne woning aan gevallen en cr al de vensters uitgesmetenlangs de openstaande venstergaten hebben zij brandende voorwerpen gesmeten om het huis te doen afbran den. Ziedaar de werken der socialistenZouden die mensclien misschien van Zonneghemhooien spreken hebben? Slecht voorbeeld doet toch zooveel kwaad OM de bloedarmoede te genezen, die zooveel on gebakken veroorzaakt (zwakheid, hartkloppingen bleekheid, uitgeputheid, tandpijn, bloedverlies en andere,) is het voldoende ijzerinhoudende Pillen yan Doktoor Raphael gedurende eenige dagen te gebrui ken. Fr. 1.75. ZELE. Maar wat is dat met da branden? Zondag is hier een schrikkelijke brand ontstaan in de Kloosterstraat, in de stallingen van M. Isid. Troch. Op eenige oogenblikken stond alles in vuur en vlam, en reeds stond het dak in brand der zaal van de Symphonie, toen gelukkiglijk de moedige pom piers en wakkere politieagenten ter plaats kwa men. Na twee uren krachtdadig werken was men den brand meester. De schade is zeer aanzienlijk. Tot heden is do oorzaak der ramp nog niet ge kend. De Volksstem brengt hulde aan den E. II. Haems pastoor der paroghie. voor zijnen iever, aan M. Rutsaert, kommissaris, voor zijn wijs doorzicht gedurende den dag der ramp. Insgelijks aan de dappere pompiers, die al het mogelijk gedaan heb ben om het vuur te bevechten, niettegenstaande liet bluschmaierrieei in zeer slechten toestand Vr. V. O. teN. Wij geven geenen almanak uilonmo gelijk de 6 eerste nummers van de Doolaards le bezor gen. Hand en groet. Vr. J. te D, alles in acht geno men; die koleire zal koelen zonder blazen. Tist. De ronker heeft zijnen jubile gevierd van 50 jaar A. A. Godsvrucht, vlijt en eenvoudigli.AB. Zondag is'l waar schijnlijk loting Zaterdag alles wel ontvangen. Da niël Wanneer komen er nog eens gazetten met mane- kes in? Lode. Wij moeten absoluut eens eene seance hebben. O maa. ..rrrT.F. Dit en verstaat ge niet he? Nonkel. Alles zal u geworden zulke vrienden zijn van perkament. Vr. te Chislehurst. De kiesstrijd is reeds begonnen. Salut. Sus. 't Heeft ons onmogelijk geweest van te komen. Doreken. 't En is zoo doel" niet meer, he! Ons Reese. Dank voor uw sehrijven over do to- matlenwij verwachten nieuws over 't bereiden van bif- steakken, en 't maken van frikadellepatattenrien- den uit 't SeminarieDen hcrtclijkstcn proficiat. Vr. te Velm. Kaart ontvangen; te naaste week. Er is oen briefwisselingsken over eene raretcit toegekomen en, spijtig genoeg, verloren geraakt. (Per Telefoon). 1° Uit BRUSSEL. - - De gemccntekiezingou zijn defiuitief gesteld op Zondag 17 November. 2° Uit THUItNOUT. Onze burgemeester, M. Dierckx, geeft zijne demissie even als M. Van Wambeke tot Aalst. 3° Uit SPA. De koningin lijdt nog altijd aan liare broncliit; ze mag hare kamer niet verlaten. 4° Uit PARIJS. Leopold II is van hier maan dag naar Brussel vertrokken. 5° Uit GENT. 't Getal werkstakers is verre van te verminderen; ze zijn tegenwoordig ten ge- tallé van 3,200. 6° Uit QUITO. Drij moordenaars hebben den pi esident van den Equateur willen van kant ma ken, maar zijn er niet in gelukt. 7° Uit OOSTENDE. Dc koning is hier dijns- dag morgend toegekomen. 8° Uit GENT. De heer Buyscn, voorzitter van Vrede St. Amands tot Antwerpen, lid van 't Congres der demokraten, is dijnsdag morgend door geraaktheid getroffen en bediend van de H. Sacramenten. 9° Uit TERHAEGEN, (Pr. Antwerpen). Dc Eerw. heer Van der Meeren is hier dijnsdag als pastoor luisterrijk ingehaald. 10* Uit St. JANS-MOLENBEEK.— Te naaste week zal de gemeenteraad hier eene gouden me- dalje overhandigen aan den heer Lunssens die den eersten prijs van Rome voor 't muziek komt te be halen. 11° Uit ANTWERPEN. 't Was maandag de twaaBste ■verjaardag der dood van Hendrik Cons- cienstalrijke vrienden zijn 't graf gaan bezoeken zenkrans. 't Groot werk is den Paternoster bidden Wilt gij den vrede in uwe huitgezinnen bewaren en er 't geluk zien vloeien, bidt den Rozenkrans te zamen, zegde de Paus Pius IX, en bidt hem eiken avond. rillESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn professor benoemd: te Ronse, M. Emiel De Keers- icker, diaken in het Seminariete Deudermonde de E. II. A. De Schepper, surveillant iu St.Lie- ensgestichtte Gent; in St. Jozefsgesticht te Sint 'Nikolaas. M. J. DTIa^se, diaken in het seminarie St. Gregoriusgesticht, de heer M. Gommaerts, diaken in het Seminarieis surveillant benoemd in S. Lievensgesticht te Gent, M. A De Mculemeester onderdiaken in 't Seminarie. VOLLEN AFLAAT, in de kerk der Arme Cla- ren-Coletinen. Vrijdag 4 October, Feestdag van den H. Vader Franciscus van Assise. De diens ten zullen geschieden als volgtOm 6 uren de lst0 mis met uitstelling vau het Allerheiligste Sacra ment, tot na het lof; om 8 uren de Hoogmis; om 3 uren het Lof. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. te Brussel bijeen ge komen en hebben beslist dat zij zich met geen gods dienstig onderwijs willen belasten. Zoo handelende, dat is, weigerende van in de school den catechismus de kinderen aan te leeren, welken zij meesters afkeuren en verwerpen, zullen zij de jonge leerlingen aan het gezag der geestelij ken onttrekkken en hetzelve te niet doen. Wat willen die geuzen meesters? 1° Geenen Catechismus de kinderen aanleeren. 2° Zij zelve verwerpen den Catechismus en keu ren die leering af. 3° Zij willen de kinderen vergeuzèn naar hun ei gen beeld; en ze aan het gezag der geestelijke' over heid onttrekken. Nu zal ik het hun een keer gaan leeren, va der, zei Gennadius tegen Philemon, en zoo zeg gende, stapte hij, met snellen tred, naar de baalje van de rechterlijke vierschare. 'k Wil dat ik mijn eigen zoo wel betrouwde als hij, zei een ander Christen die daar bij stond. 'k Wilde ik dat hij zoo wat min betrouwen had als hij er wel toogt, zei Philemon, hij die peist dat hij staat zie wel toe dat hij niet en valle 'T VONNIS. Gij offert, heerc vroeg de dienaar, want Gennadius stond bekend voor een Christen. Geeft mij den wierook antwoordde hij, en 'k zal 't u wijs maken. Hij nam het schaalke wie rook, smeet het op den grond, stamp!» er op haalde eenen hamer van onder zijnen bemantelden arm, en gaf moeder Isis, de afgodinne van Egyp- tenland zulk eenen deerlijken slag, recht voor beur lijf, dat heur het hoofd voor de voeten cn de reste achter over vloog. Slaat dood 1 Slaat hem dood Scheurt hem brokke vaneen Brandt hemIn 't water met hem Hij heeft ze gebroken, breekt hem ook 1 dat riep het volk, en 't liep waar hier waar daar. Ondertusschen stond Gennadius met gekruiste armen op al dat gewoel te lachen. De gouverneur winkte naar een deel soldaten, en zij brachten hem nader. Zondag, 6 October. Feestdag van O. L. Vr Rozenkrans. Te Aalst, in St-Martenskerk, vollen aflaat, gelijk die van Portiuncula. Maandag 7. H. Marcus, Paus eu martelaar iu 336. Dijnsdag 8. H. Brigitta van Zweden Woensdag 9. H. Chislenus, kwam uit Griekenland naar Hene gouwen over om 't geloof te predi ken. Donderdag 10. H. Francis cus de Borgia. Vrijdag 11. II. Gommarus. Zaterdag 12. H. Ludovicus Bertrandus. OCTOBER. Menschen lief, October, de maand van den Ro- Zijt gij wel degelijk een Christen vroeg Tre- bonius. Jawel antwoordde Gennadius.' Dan is ons vonnis, zei de gouverneur, dat zijn hand zal afgebrand worden in het vier, waarin hij heeft geweigerd te offeren, en dat hij naderhand in den Nijl geworpen zij, en dat tot voldoening en eerboete aan de goden over zoo eene schrikkelijke heiligsckenderije. Ik zal blije zijn van te mogen lijden om Chris tus, zei Gennadius en hij keerde tot den antaar. Die bij hem stonden zeiden dat zijne knieën beef den, en dat hij zoo wit was als een lijk. De hon derdman riep twaalf van zijne soldaten. Houdt hem gijlieden vast, zei hij, en gij, Fulvius en Glabro, strekt zijne hand. uit en houdt ze iu 't vier... Bij de levende keizers hoe de man toch aau 't krimpen gaat wat is dat nu vóór een dingen Laat mij, laat mij den gouverneur spreken laat mij den gouverneur spreken riep de arme bloed. Hier den man, zei Trebouius. 'k Wil offer doen, heere, ik wille, aai Dit, zoo sprak Trebonius, is een geval dat verschilt bij veel andere. De Augusti zijn altijd gereed om tot hunnen vaderlijken schoot al de zulke te aauveerdeu die uit hurme dwaasheid terug komen die niet alleen vrij te houden van straffe, maar huu zelfs tot loon toe te geven. Maar, gij, gij hebt eene opene daad gepleegd en heiligschenderije begaan 'k en peize niet dat het binnen mijne macht is uw vonnis te veranderen. De ellendige apostaat viel op zijne twee knieén ten gronde. Om Jesu Christi willen wil ik zeg gen, om Jupitersheb medelijden met mij 'k zal al teekenen dat gij wilt alles afzweren aei heere laat mij leven Wij moeten den raad van de offeraars weten zei Trebonius. En een van die eerbiedwekkende oude lieden kwam voor den throon. 'k Zou uw heerschap voor raad geven, sprak hij zoetjes, dien man's onderwerpinge en afstand te aanveerden. Drijft gij hem tot wanhope, hij kan 't al herroepen dat hij gezeid heeft. Laat gij hem leven en apostaat ziju, hij zal ons meer goed doen als wij hem kwaad doen kunnen. Hetzij zoo dan, antwoordde de gouverneur. Weerde burgeren, aangezien de eerbiedweerdige autaardienaars gedoogen ten besten te spreken voor 't leven van dien man, het zij hem toegestaan en geschonken, op voorwaarde nogtans, dat Gen nadius dadelijk offerande doe, een ander Isisbeeld bekostige, en eene somme van honderd zeiveren drachmen haar yereere in haren tempel. Gennadius stoiid op, met een bleek en verwe zend aanzichte hij bedankte den gouverneur, en, met bevende hand smeet hij den wierook in 'tvier. Hij ging weêrom bij 't volk terwijl Isis' opperdie- naar sprak Ik zou geern,metuw doorluchtige heerschap's Menschen menschen nog nooit en is 't gebeurd 't is te wreed om op te peinzen. Te Brussel, in d'expositie van Venetië is nu maandag erieden om 4 uren nen ballon opgelaten met nen paraplu overVan als wo dat hoorden, dachten wij al aan 't malheur van den luchtreiziger Toulet en ziju compagnons, die tot Hal over eenige dagen zoo droef aan hun dood kwamenwij sidderden en wij beefden... Met den trein van den noen is Kibeladoeken maandag naar Brussel vertrokken en heeft de bal lon zien opgaan. Duizenden en duizenden perso nen waren tegenwoordig; ne zekere graaf Kitsche presenteerde 1000 fr. voor den armen om mogen mee te gaan; niets aau te doen; M. Capazza zou alleen vertrekken. Elij was omtrent 1500 meters hoog als hij zijnen ballon deed springen en bij middel van z\jnen over- grooten paraplu al stillekens naar beneen kwam zonder de minste malheuren of kamaliteitenhij is gevallen in 't park van de Koning na eene weerdij van 8 minuten. Al de Brusseleers liepen er naartoe alsof er eene sterre met nen steert gevallen was, en Capazza werd in triomf gedragen. BURGERLIJKE DER STAD AALST. De Besturende Commissie der,Burger-Hospiciën van Aalst, heeft dc heer het publiek te berichten, dat zij in hare gewone Vergaderingzaal, op Maan dag 7 October 1895 om 9 ure voormiddag, zal over gaan, bij gesloten Soumissiëu, tot de Openbare Aanbesteding der Levensmiddelen en andere voor werpen, beschikt voor het dienstjaar 1896. Het kohier van lasten en bespreken is berusten de op het Bureel der voormelde Commissie, alwaar eenieder er kennis kan van nemen, van heden tot den dag der aanbesteding, van 9 ure tot 's middags en van 2 tot 4 ure des namiddags. Aalst, den 15 September 1895. De Secretaris, De Voorzitter, Frans Crick Baron Paul Bethune. HUIS gestaan cn gelegen in de Stoof straat, heb bende verscheidene boven en benedeuplaatsen, zol der, kelder en pompwater. Zich te bevragen bij M. Edward Boone, Molenstraat, 24, Aalst. 1 geheugen, dezen man iets vragen. Bekent, O Gen nadius, dat de afschuwelijke secte van de Naza- reeuwen waarlijk te middernacht, in hunne bijeen komsten, het hoofd van eenen ezel aanbidden Hij zal 't bekennen, voegde Marcus Trebo nius daarbijof ik herroepe al wat ik heb toege staan Ach hoe dikwijls en gebeurt het niet dat het eene kwaad het andere bijbrengtGennadius, met al die schande voor hem, diepe in de wanhope verrader van God en zijn geloove gevoelde nog tans dat hij den offerdienaar niet seffens en dorst antwoorden met de waarheid, noch daartegen. Maar, hij luid zijne ziele verkocht, ten prijze van zijn loven en leven dat zoude hij Ja, 't is waar sprak hij, dwaas weg en half gestoord. Nog iets, vervolgde de oolijke afgodendie naar, en hij deed het volk zwijgen Is het niet waar dat zij plegen kleene kinderkens meê te twee- telen naar die nachtelijke vergaringen, om ze daar dood te doen en te eten Gennadius ging antwoorden, maar die overviel hem eene convulsie of zenuwtrekkinge die schrik kelijk was hij ging aan 't huilen, gelijk eene wilde heeste, viel op den grond, sprong en beet naar al dat hem omtrent kwam beet zijn eigen zei ven, schuimde bij geheele mondsvollen uit zijnen mond, tierde, moorelde en kraeide van dulligheid. ('t Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3