I# I' JAAR N" 39. Vien en Stien. Menschen, ZATERDAG 5 OCTOBER 1895. DE ROZENKRANS I Tusschen Man en Yrouw. Leest en oordeelt. van Z. D. Hoogw. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent. Stad ecrej Ten bol a 't Nj nier I- ne nistC nioc C grol vai^ me« het A tie I Gei een Sta ver ten SjH: bet Mé stij en, led zei en de to( ki t< Drukkcr-IKttaeoer pftrue wan Ituffel, CfOfolkstraat, 19, te 2lalsf. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelcn 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals dood beeld ekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgeriëf voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Pas eenige dagen geleden heeft Z. II. Paus Leo XIII eeneu nieuwen wereldbrief uitgegeven, han delende over den Rozekrans. Hij herinnert ons daarin wat al gratiën, wat al gunsten en genaden de geloovigen steeds door de voorspraak van Maria hebben bekomen wat al kinderlijke godsvrucht de grootste heiligen voor de Moeder-Maagd niet en koesterden, en zet ons ein delijk aan, om vuriger dan ooit de Octobermaand te vieren. Nu bijzonderlijk roept ons de groote Paus toe, nu dat de IIKerk van alle kanten en op alle manieren heviger dan ooit wordt aangevallen, nu dat de toestand van Kerk en samenleving, menschelijker wijze gespro ken, hopeloos is geworden, moeten wij bijzonder lijk onzen toevlucht nemen tot Maria. De Rozen krans die zij den H. Dominicus ter hand stelde om ongcloovigen en versteende zondaars tot inkeer te brengen, moet ook ons bijzonderste wapen zijn, en geen twijfel of onze gebeden zullen verhoord wor den. Hier, in ons katholiek Vlaanderen, waar de hemelschoo- ne gewoonte bestaat, des avonds rond den heerd gezamentlijk den Rozekrans te biddeu, zal dat woord van den Paus als een woord van troost en aanmoediging weerklinken 't Zal den iever heropbeuren van dezen die in de ze schoone devotie verflauwen, en de oprechte kin deren vau Maria vuriger aanzetten, om geenen dag te laten voorbijgaan zonder dien krans van gebe den,dien menden Rozenkrans noemt,aan de voeten hunner hemelsche Moeder te gaan neerleggen. En ingezien dit gebed alvermogend is bij God, ah l! vragen wij veel, voor huisgezin en familie, vragen wij veel voor Kerk en Staat. Binnen eenige weken, zoo gij weet, gaat het ka tholiek leger nog eens bijeengeroepen worden om ten strijde te trekken, niet alleen tegen de opent- lijke vijanden van onzen Godsdienst, die wij tot: hiertoe hebben moeten bevechten, maar misschien wel tegen oude strijdmakkers, die, aan de stem van Paus en Bisschop geen gehoor gevende, de katholijke partij in twee trekken Alle middelen zijn reeds aangewend, om hun tot eendracht en verbroedering te brengengeestelijke en wereld lijkeoverheden hebben 't mogelijke gedaan om onze verdwaalde broeders op den rechten waren weg weer te brengen. Maar niets heeft tot hiertoe geholpen Alle menschelijke middelen zijn tot hiertoe te kort geschoten. Maar wat de menschen niet en kunnen, zal de hemel te weegbrengen door de voorspraak van Maria. Geenen moed dus opgegeven Verre van daar 1 Gewerkt moet er worden dag en nacht om met de aanstaande gemeentekiezingen de wabe katho lieken aan het bestuur te brengen Die eene pen heeft dat hij ze scherpe tot den stryd I Die 't woord machtig is dat hij zijne stem doe weerklinken in de meetingen I En gij, moeders en kinders, terwijl vader na eenen dag van lastigen arbeid zich in meetiugen en andere kiesvergaderingen heel en gansch zal gaan ten pande stellen voor de katholieke zaak, o gij ook, gij zult alsdan niet werkeloos blijven Geknield voor een Mariabeeld, den paternoster in de hand, zult gij bidden opdat God vader's werk zoude zegenen. Gij zult bidden met betrouwen, met deverzeke ring zal ik zeggen^ dat het smeekgebed welke gij thans Maria toestuurt, op den dag der kiezing zal veranderen in een gebed van daukzegging voor den bekomen zegepraal. Zoo immers zal eenieder het zijne bijgedragen hebben tot den reuzenstrijd die gansch België door, maar bij zonderlijk in ons arrondissement, gaat geleverd worden. Jefken. Vrouw. Ons Baasken zegde mij dezen mor- gendMoeder, dat is aardiger kwamen hier eer tijds zooveel pastoors, en nu is er niet eenen meer te zien Man. Wat hebt gij geantwoord, vrouw? Vrouw. Wel, Petrus, niets... kon ik aan dat kind gaan zeggenNiet een priester kan hier nog zijnen voet zetten zoolaug uw vader in opstand leeft met Paus en Bisschop?... Man. God gave, dat ons kind dat nooit wist Vrouw. Ik heb enkelijkgezegd: Kind, bid veel voor uwen vader... Daarna ben ik in de keu ken mijne tranen gaan afdrogen. Hoe laten de menschen zich toch zoo gemakke lijk verleiden! Karl Marx een der kopstukken der Duitsche so cialisten heeft ne geheelen boek vol geschreven waarin hij de princiepen der socialisten verdedigt, en waaruit hedendaags de socialistische gazetten gaan putten om dagelijks nunne vier bladzijden vol te krijgen, en zoo hunne valsche leerstelsels onder de werklieden te verspreiden. Om er een gedacht van te geven, Lezers van 'tStemraeken, hoe dwaas dat die socialistische kopstukken kunnen raisoneerenwelke onmoge lijkheden zij willen verdedigen, is het genoeg hier iets aan te halen uit het boek van dien Duitschen alweter, Karl Marx die door Vooruit en der- gelijken gevierd en verheid wordt als ne god. Luistert De waarde van het werk, zegt hij, hangt af van de hoeveelheid, en de hoeveelheid zelve, hangt af van den tijd die er van doen is om het werk te verichten. Op 't eerste zicht, schynt dat nog al moeilijk om verstaan, maar wacht een oogenblik, wij zullen het trachten klaar te brengen door voorbeelden. Volgens die mannentwee werklieden, gelijk dewelke, 't zij fabriekwerkers, 't zij comrais of schrijvers, 't zij kloefkappers ofhorlogiemakers, 't zij kasseileggers of schilders, twee werklieden dat zij dezelfde stiel uitoefenen of niet, moeten ge lijk betaald worden als zij hetzelfde getal uren werken. Zoodus een gediplomeerde luiaard van ne werk man, of iemand die maar half zijnen stiel kent, moet volgens de socialisten zooveel betaald wor den op het einde van den dag, als een ieverige vlij tige arbeider, die meester is in zijn vak, als zij ge lijke uren werken. Dus het loon wordt betaald alleenlijk volgens het getal uren dat men gewerkt heeft. Of het werk moeielijk is of gemakkelijk of het aangenaam is of vervelend, of het eenen langen leertijd verreischt of niet, of het moeite en arbeid vraagt of niet, dat is bij de socialisten al hetzelfde, werk is werk, zoowel ne geheelen dag in de kool mijnen zitten als representant spelen, alleenlijk re kenen zij de wei kuren en anders niet. Dat zulks eene dwaasheid is, en strijdt tegen het gezond verstand is te klaar om seffens niet gezien te worden, Wie heeft er immers ooit hooren zeggen dat de weerde van de waren alleenlijk afhangt van de hoeveelheid? Als er iemand naar de winkel gaat verkoopt de winkelier voor dezelfde prijs, 11e kilo zout, ne kilo rijst, ne kilo suiker, 11e kilo kaffé, 11e kilo safraan? Het is nogthans dezelfde hoeveelheid. Moet men niet rekenen met de natuur van de waar die men koopt? Moest iemand bij non bakker naar de winkel gaan en zeggen, zie bakker, er liggen hier twee brooden, het een is gebakken met water, het ander met melk, eieren en korrinten; daar alle twee ne kilo wegen of het gelijke gewicht hebben mag ik voor 't zelfde geld zoowel het korrintenbrood nemen als het andere. Wat zou de bakker zGggen En zeggen beste Lezers dat op zulke priucipen gansch het socialismus gesteund is Zeggen dat zulks uit de kop komt van die man nen die gansch de maatschappij zouden willen om keeren, en om er zich aan het hoofd te stellen Arme menschen die hun zulks laten wijsmaken. Maar genoeg voor 11e keer, in 't kort znllen wij er nog eens op weer komen. Max. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. II. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooveu dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragsliju is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene de mocratie zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis schoppen en Wij achten het Onze plicht de geloo- i'igen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Geul. Vien ligt te droomen dat n hij met zijnen vriend Stien pop de merkt staat te zien ynaar den stoet van Aelst die passeert. Vien. Vau ziju leven en is da nog niet ge beurd van zooveel volk in 't stad te zijn, Stien. Stien. In geen vijf uren in 't ronde, Vien is er nog eene levende ziel t'huis, zie ze daar mal kander ne keer drummen, eer dat 't zeven uren slaat, is 't leste betje verf van de muren geschuurd. Vien. Nooit of nooit van den eeuwigen ja- mé en zijn er zulke feesten in Aelst niet gehoord of gezien. Stien. En azoo ne pertekelieren dag van schoon weer eh Vien, 't en is maar dat ze vuur in t zonnekeu maken zelle. Vien. Vandaag is met d'oogen om doen zelle Stien, opgelet, 'k moet mij miszien of ze ziju d'er daar met de stoet, kijk ne keer, die praalwagens, die muzicken, die kostumen, die peerden, die groe pen Stien. Wel Sinte-Lievenshautem toch, wa kuren! zie ne keer naar die Hottentotteu die onder die hectoliters wandelen en grimassen maken Vien. En die gekroonde reepers eh Stien, en die exercities, Stien, wat 't werkvolk toch teweeg brengt eh Stien Stien. 't Is extraordineer, Vien, ne mensch zou wel zeven oogen moeten hebben en nen bril of achtienmaar kijk ne keer naar die Sint-Jorisgilde naar dien man ginder op da peerd elf meters hoog! Vien. Heere Dominus Sinto-Crispyn, 't en is in den hemel zoo schoon niet. Eene stem. Vader, staat ge niet op eh? 't Is al kwaart na de zessen, en de kafé is gereed. Stien. Vien, Vien, de velocepeerdemannen zijn daar mee hunnen praalwagen! hij komttotho- ven d'huizenmee zes peerdeu en die postiljons en die trompetters! hoor ze ne keer blazen Vien. Stien, d'er en zal daar geen eipde aan komen zelle Stien, kijk daar ne keer ne groep mee in de veertig peerden, en gekostumeerd mensch en mee krollen. Stien. Alia, alla, 't is einde van wereld, wel sjerneblé toch! Vien. Héla, HélaChristoforus Kolombom bus ze komen daar met 't Stadhuis op ne wagen afgereden't is percics 't Stadhuis, en hoor ne keer den beyaard speelt? Ai, ai, aials mijn vraa en miju kinders ook maar een goei plaats gevonden hebben om dat allemaal af te zien. Eene stem. Vader blijft ge slapen eh vau- daag? de kafé is al uitgeschonken zelle. Stien. Vien, ze zijn daar met den praalwagen van den boerenstieldjeumenis menscheu! kijkne keer, mee negen peerden bespannen en allemaal mee een madolje. Azoo ne stoet en heeft Aelst nog niet gezien, of Gent of Brugge ook niet. Wat een kapabel volk, da volk van AelstVivan d'Aelste- neers! Vien. Wij moeten hier nog ten minsten eene dikke halve uur blijven staan, Stien, eer dat wij 't al gezien hebben. Daar zie ze zijn daar nog mee honderde peerden en groepen en muzieken en de praalwagens zijn nog achter van Keizer Karei, van de Paus, van de vlasnijverheid, van de schutters, van de liefdadigheid, en de bazuinblazers en wa weet ik nog al. Stien, hier en gaan wij nie weg zel le of wij moeten 't al gezien en g1 exaraeneerd heb ben. Eene stem. Vader, 't is al den derden keer da 'k u kom roepen, zijt ge nog niet op eh? Vader, Vader.... Vien. Eh Eene stem. - Vader Vien. Awè? Eene stem. 't Is al zeven uren Vien. Wel wel 1! 'k meende da 'k op de merkt stond en 'k lig nog in mijn bedde Ik kom! Koekelohrekoe leest en overweegt met attentie.... De partij Daens, waarvan Mgr schrijft dat de geloovigen zich niet mogen Laten verleiden, zendt nu VREEMDE leugenaars naar hier af om ons de les te spellen en deftige stadsgenoten aan te vallen, te beschim pen en te belasteren VREEMDE kerels, die volstrekt niets van onze belangen kennen, voeren hier 's zondaags, onder den naam van katholiek, in liberale en socialistische herbergen, het hooge woord. Dit geeft ons een bewijs dat er in Aalst geen enkel KIEZER te vinden is, die de partij Daens in het openbaar zou durven verdedigen, en dat hun sprekersclub (van lapt-de-broek), zoodanig in de laberenten zit dat hij moet om boeren van Houtem dras jen. Dat alles is zeer beteekenisvol. Wij, kiezers van Aalst, wij verzoeken die vreem de twistzoekers zich thuis te moeien zij hebben in onze zaken niéts te zien, want zij weten er niets van. Ook zullen wij ze op hunne eigene meetingen de prang op den neus zetten, zooals verl. zondrig. De belangen van Aalst moeten verdedigd worden door Stadsgenoten en KIEZERS, door anders niemand. Menschen, wat zegt GIJ Dierk-Martenszoon L

De Volksstem | 1895 | | pagina 1