DE TOMBOLA. MEIRE. De doolaards in Egypte. Cigaren m met Korenten Ingebakken. KOOKKUNST. Vroege Radijskes. RARETEITEN. Het christen huisgezin. dl'^~ HET VOLK schrijft «Eene democratie, zooals die van Aelst en omliggende plaat- Isen, is eene verder- I felijke zaak, eene de- 1 mocratie, welke wy I verfoeien en welke J wy als zij voort op diezelfde wijze ver- I dedigd en verstaan I wordt, zoo hardnek- I kig als het socialism J zeiven zullen bestrij- I den, omdat zij socia- Ilisten kweekt. Wij en kun nen er niet aan doen, maar het vraagsken is hier toch weer Waarom strijdt de christene volkspartij on der een en het zelfde vaandel niet met de ka- tholijke partij Waarom neemt ze geen deel aan den algemeenen poll en tracht ze zoo niet hare mannen op het stadhuis te bren- gen Die niet en wilt sterven en heeft maar naar Spontin te gaan wonen op die gemeente en is er nog niemand gestorven sedert nieuwjaar. De socialistische volksvertegenwoordigers zijn nu ou der elkander bezig met een boeksken van beleefd heid, in andere woorden een manevelleken van poli- tesseop te maken. De bijzonderste opstellers er van zijn: Callewaert, die over eenige dagen vocht gelijk ne straatjongen, Bastien en Roger, die mal kaar Zondag op straat verweten gelijk twee visch- wijvenen Paquay, die niettegenstaande zijn fijn mamerkes reeds te Lessen bij zijn eigene vrienden achter den bessem staat. De Congo, de Congo Droef nieuws weerom twee belgen dood. De eers te is zekere sergeant Nieveler, oud 23 jaar, geboor tig van Yerviers; de tweede zekere Gabriël Vere ken, oud 30 jaar en geboortig van de zelfde stad. Ai, ai, ai, ai! 't En is nooit niet gebeurd sedert de geboorte van Mathusalem Op de kusten van England 46 schepen vergaan en 13 manschappen verdronken met 't levende lijf in de woeste water golven der onstuimige zee De koningin van England en doet niet liever dan naar nen cirque gaan. Hoe is het toch mogelijk voor al zoo eene oude mamezel Maar alia, wat zullen wij zeggen Goeste is koopDie veel studeert verwerft veel wetenschappen, en die veel vleesch eet krijgt veel wormen. Te Chenée, tegen Luik, is vrijdag overleden de heer Frans Doutreloux, broeder van den bis schop van Luik. Zou het nu nog geen einde van wereld zijn LuistertTe Chicago en gebruiken ze nu geenen wekker meer om vroeg te kunnen op staan, maar daar rijdt nu van ten een ure 's nachts ne cavalier de stad rond ventrilatyr om zijne ka lanten op gestelde uur te gaan opkloppen. De werkstaking van Gent, die zoovele werkmansfami- lieën in d'armoede en d'ellende heeft gebracht, is, God dank, ten einde! Tot St. Elgen, in Ame rika, eene jonge dochter bezig met haren onderrok te stikken, op 't machien, haren vinger er tusschen schieten, 't wiel niet kunnen tegenhouden en een stuk van den vinger aan den rok genaaidIn de have van Stockholm heeft de stomboot Boebeln een overgroot zeilschip in messelingen vaneen ge reden. Menschen, menschen, wat beleven wij tegenwoordig toch vieze tijden, en wat gaat er nu toch al gebeuren met de aanstaande kiezingen De H.H Bisschoppen van België zijn vrijdag laatst vergaderd geweest bij zijne Eminentie de Kardi naal-aartsbisschop tot Mechelen. WIE, WIE, WIE, gaat er toch zoo gaarne naar Galcken? En waarom? 't Is om zweetvoeten te krijgen van 'tlachenDe liberalen van Aalst strooi en nu uit dat de katholieken hier nog niets ge daan hebben voor den armenMaar, geblausemde heerschappen, zeg ons eensWaar staan uwe werk manskringen en patronagiën, waar uwe scholen, die ge met eigen centen betaalt??? Hoeveel liters DOOR OTJIDO GEZELLE. 13 Hij vloekte om de helle te doen openbersten, rolde in 't zand, weg en weder, en trok zijn hair uit, bij geheele stersen. Bindt hem zei de gouverneur hij mist zijne zinnen. Hij is bezeten, zei Philemon tot de Christenen die bij hem stonden. Naar 't kot, zei de wethouder, en houdt hem daar, tot dat wij zien hoe de zake keert. De soldaten sprongen op hem, maar hij was in zijne verwoedheid sterker als alle twaalve te za- men. Hij sloeg ze hier, hij smeet ze daar hij draai er twee drie in den grond, en en kon niet gebonden zijn tot dat er hulpe kwam van wege de overige krijgsmacht. Als hij ten langen laatsten gekoord en gebonden weggedregen wierd, zoo ging hij op nieuw aan 't huilen en aan 't klagen, droef om hooren, en net gelijk een jakhals in de wilder- nisse bij nachte doet. Men hoorde hem nog als hij al verre weg was. Alzoo varen de apostaten zei Philemon. Oe<lrukt bij Julius De Meester, te RoeBseloere. kolen en brooden worden er jaarlijks door uwe mannen uitgedeeld? Weet gij misschien niet dat hier tot Aalst uwe partij genoemd wordt de partij der platte beurzen? Goed nieuws uit Haeltert De donchisten zullen er in de kiezingen zoo plat geslagen worden als een vijg't /tafcfcrsmuziek zal er zijnen pardeblé van 'ken kan er niet aan doen» den 17 November mogen spelen. 't Is reods 3 weken dat de Koningin hare kamer nog niet verla ten heeft: hare toestand blijft dezelfde uogtans ge vaar en is er niet bij. Van den eeuwigen jamé en is 't ieverst gebeurd 't is om er stapelzot van te wordente Parijs komen Charles Raoul en zijne vrouw een wedspel van 15000 franken aan te gaan met eenen rijken heer, dat zij op de weerdij van twee jaren den toer van de wereld zullen doen beurtelings elkander voerende op eeneu kortewa- gen of kruiwagen. De heer De Maere-Lifnnan- der de groote ingenieur van Brugge komt door Le opold II baron genoemd te worden't is eene wel verdiende onderscheiding voor al 't geen hij gedaan heeft voor Brugge-Zeehaven. Gisteren, 11 Oktober, was het de vijf en veertig ste verjaardag van het afsterven onzer eerste ko ningin Louise-Marie. Tot Ixelles, hoe wreed toch, 't en is niet om op te peinzen; madame Du- pont komt daar in de Vredestraat gegaanze waggelt een weinig, zakt ineen.... en mortibus, 't was er mee gedaan, de brave vrouw wa§ een lijk. De franschmans verschieten hun poer naar de menschend'engelsmans naar hazen en patrijzen; de zwitsers naar de reebokkend'hollanders naar het waterwildde nissen naar d'ijsbeerend'itali- aanders en de Spanjaards.... naar alles, want dat volksken is te hitsig... En de Donchisten dan? wel die verschieten hun poer naar de musschen, de uitslag van de kiezing zal het hun bewijzen. De visscherssloep n° 127 van Oostende is vergaan in zee op 40 zeemijlen van de kusten, maar de manschappen zijn gelukkiglijk gered.Nu heb ben de boerkens sedert acht dagen hunnen ge- wenschten regen't zijn waarlijk vijffrankstukken die er vallenals het nu maar en weet van ophou den, en er is voor te vreezen want volgens de be kwaamste weerkundigen zal de regen nog verschei dene weken aanhouden. Zondag verleden zijn hier op 't stadhuis de prijzen onzer werkmansten toonstelling uitgedeeld en is er ook een kunst werk den heer G. PAPE aangeboden, door 't ge meentebestuur, voor zijne overschoone Cantate. Halt zelleOpgeletj en niet gelachen Sedert eeni ge dagen zijn er valsche vijffrankstukken in omloop met de beeltenis van Leopold II en 't jaartal 1889. Vooraleer dus nog een stuk't ontvangen eerst ne keer gefribbeld en op een steentje laten vallen om 't hooren of het goed klinkt. En nu beste vrien den tot 't naaste week, als God belieftAanveerdt a. u. b. de beste groetenissen van Kibeladouken. Ik lees in 't spreekkamerken van 't Stemmeken dat men verlangt te weten hoe men bifstukken braadtZiehier, hoe ik er altijd mede te werk ben gegaan. Ik koos daartoe een schoon stokmager vleesch't nierstuk of filet is exellent, maar voor een groot huisgezin zeer schadelijk, daarom ver koos ik soms het tweede sneedje van het zoogezegd klein hoofd en ten moet zeker voor den filet niet ten achteren staan, 't Is prijsbaar voor rund- of ossen- vleesch dat het eenige dagen oud weze. Zoo dus indien men versch geslacht rundvleesch moet ge bruiken, draag zorg het goed te overkloppen (ik gebruikte daartoe een proper houten hamerken) vooraleer het op de pan of rooster te leggen. 1° Op de pan. Men laat een stukje boter of vet smelten, zelfs zeer heet worden (bij voorkeur vet) leg er onmiddelijk 't vleesch in, laat wat braden langs weer kanten, bestrooid het met peper en zout, laat nog wat voortbraden met 't deksel indien uw bifstuk wat dik isvoor 't laatst prikkelt er eenige keeren met een mes of vork in en raspt er God spare mij en alle menschen verzuchtte een die bij hem stond, en die Metrophanes heet. Nog namen riep men uit, de eene achter de an dere Dotnentius hoorde men eindelijk. Een woord maar, uwe heerschap, zei de wet houder, zoetjes genoeg, tot den gouverneur, Dat is een Christen maar hier heb ik tweehonderd vijftig drachmen voor uwe heerschap, wilt gij zijnen name overschrikkelen. Zoo ja, laat zijn dan, antwoordde de heer schap van den kloekmoedigen rechter. Wie is er nog Laat hooren roeper Daar schilt hier iets, zei nu de wethouder luide, die Domentius is in mijnen bezonderen dienst maar ik wete en getuige dat hij zou offe ren laat ons daar van eenen brief maken en tee kenen. Zoo wierd Domentius een libellaticus of briefaan- veerder dat was eene flauwhertigheid, dat brief- aanveerden, die de Kerke meermaals kwaadkeurde, maar die zij nogtans met zulk geen kwade ooge en aanzag als de boosheid van die opentlijk uit ver zaakten en apostaat wierden. Vaarwel nu, gij, mijn kind, zei Philemon, als hij zijnen name hoorde uitroepen. Nooit en zal ik weer daaruit komen maar, houdt u kloek, kom dat komen wil. Hier is wierook, heere, zei de Isispape, met eenen gretenden lach op de lippen, want hij wist hij wel wien hij voor handen had. wat muscadeuoot over. Leg 't vleesch op eene verwarmde schotel en smelt dan een stok boter naar de hoeveelheid van 't vleesch en getal personen in dezelfde pan waar 't vleesch in gebraden is draag zorg de boter niet te laten zieden, giet ze aanstonds over 't vleesch, zoo zult gij eene goede gebondene saus hebben en lek kere bifstukken eten. 2° Op den rooster. Men stelt ter zijde op de stoof eene schotel met wat boter en vet om te laten smel ten op den rooster braadt men 't vleesch op een vuur daartoe wel geschikt, (dit vraagt zekerlijk wat zorg)de kolen moeten gansch gloeiend zijn, anders deelt het reuk aan 't vleesch medekeert 't vleesch een of twee maal en laat eene schijf of deksel er eenige minuten op liggen. Voor 't laatste prikkelt er eenige keeren in, be strooid het met peper, zout, muscadenoot en leg het onmiddelijk in de gesmolten boter; laat het zoo eenige minuten gedekt staan om de saus er uit te vloeien. Gebruikt het onmiddelijk. Ons Roese. 11Ui 17f^IITQ ^ver ecn*De «lagen kwam LLlDlllJjll 1 O Luibrcchts te Brussel in 't hotel van M. Spiegels juist des middags. Hoeveel is het voor nen diner? vroeg Lui- brechts. 3 fr. antwoordde Spiegels. En voor ne souper? hernam Luibrechts. 1,50 fr. zei Spiegels. Geef mij dan maar ne souper, sprak Lui brechts. Dwars door eenen stortregen zijn wij zondag namiddag naar den Werkmanskriug geloopen om de loting bij te wonen van den tombolagelukkig dat wij voor zien waren van eenen goeden sterken en welgekonditionneerden paraplu of 't water zou in onze schoenen gestaan hebben! En a propos van regen en van paraplu, over eenige dagen waren wij op gang zonder onzen regenscherm, 't regende dat het goot, wij moesten er door kost wat kost en zie, een hertelijke ziel komt 't huis buitengeloopen om ons nen paraplu ter hand te stellen't deed ons toch zooveel ple zier!... En nu, hier de winnende nummers van den tom- bola 1 1700 19 7479 37 1753 2 7089 20 9342 38 17 3 522 21 9500 39 9151 4 7051 22 9449 40 9824 5 7943 23 4729 41 9995 6 1525 24 7047 42 7492 7 1609 25 6761 43 7879 8 3120 26 3937 44 2524 9 11535 27 6252 45 8768 10 11372 28 5963 46 1000 11 11484 29 10105 47 8286 12 3764 30 10757 48 1718 13 9710 31 10558 49 11422 14 471 32 9379 50 9176 15 10589 33 7829 51 7804 16 9627 34 5842 52 6230 17 3275 35 784 53 8664 18 3575 36 11138 54 11303 A1 de prijzen moeten binnen de 14 dagen afge haald zijn. waar die schoone kerk over eene maand be stolen is geweest, mag zich roemen over hare prachtige Tentoonstelling van land- en hofbouw- vruchten, groensels, fruiten, sieraadplariten, bloe men en alle soorten van landbouwwerktuigen, ver leden zondag en twee volgende dagen aan het pu bliek geopend, ter gelegenheid van de kermis. Bij zondere melding verdienen: M. Van Daele van Drongen zoo door de waarde als getal zijner inzen dingen, zooals graan en knolgewasschen. M. Van den Bergho van Vinderhoute voor alle slach van Ik en offere niet, antwoordde de priester Gods ik ben Christen. 't Is priester Philemon, gouverneur, zei de wethouder dien ze zeggen dat hij weet waar Base lis gedoken zit en zijne familie. Zoudt gij hem niet beter zijn leven in zijne hand geven en zien of hij daarvooren wilt zeggen waar dat het is, en hem niet ten offer dwingen Allerbest, man, riep de gouverneurHoort, gij daar uw leven is te rechte verbeurd om uwe koppige weerspannigheid aan de bevelen der keize- ren, nogtans, het past mij u dat leven te laten, op eene voorwaarde. Is 't dat die voorwaarde zoodanig zij dat ik ze kan aanveerden zonder te overtreden tegen 't gebod van den Koning der koningen, autwoordde Phile mon, 'k aanveerde ze. 't Is ons geboden dat wij om niet ons leven en zullen verloren smijten. Gij spreekt lijk een verstandig man, zei de gouverneur. Het is ons ter goeder trouwe bericht dat gij weet waar Baselis zit, met zijne vrouwe en kinderen, die op zulk eene vreemde wijze wegge- blonden zijn. Zegt mij dat, en hebt uw leven. Aan dien prijs, uwe heerschap, en aanveerde ik het niet, zei de priester. Zoo, gij bekent dan dat gij 't weet, zei Tre- bonius. Dat en zeide ik niet, antwoordde Philemon maar nu, ingezien ik voor geen bewimpelen en ben, ja wel, ik beken het. fruiten. M. De Schepper van Gent voor zijue schoone verzameling van hof- en landbouwwerk tuigen en eene eervolle melding aan den(E. II. Matthu) bestuurder van het weezengesticht van Lucliteren voor lijne goede patatten, dikken ajuin en charlotten on smakende appelkens. Eere zij die bestuurders der Tentoonstelling en bijzonderlijk aan do exposanten die alzoo don landbouw trachten te verbeteren. Er is tot Meire (op het dorp) ecu fruitboom te zien die voor den tweeden keer in bloem staat, daarbij draagt hij langs den eenen kant vruchten, (appels). Dat is nog het wonderstc van al. Twee Studenten Is. Eeman, J. De Ryck, Denderhautem. Meire. October! October! Bij de rijke menscben Wijn maand genoemd, en bij de boerkens Zaai maand October en bcloofdt ons dees jaar niet vele schoone dagen. Verleden maandag is Alfred Dcfuissoaux socialistische volksvertegenwoordiger processiege- wijs naar 't gevang teruggekeert, en gisteren vrij dag is zijn proces begonnen; 't is zeker wel zijn derde als wij ons nieten bedriegen. Die liefhebber is beticht van eene revolutie te hebben willen te weeg brengen. Ze zullen dat heerken nu wel eens een broeksken passen. 't Doet deugd aan 't her- te alzoo een testament te mogen lezen gelijk dit van den heer Pasteur; die groote kristen en groote go- leerde schrcet op zijn sterfbeddeIk geef aan mij ne vrouw al wat de wet mij toelaat haar achter te laten. Mochten mijne kindereu altijd wel hunne plichten volbrengen en altijd voor hunne moeder de liefde koesteren die zij verdient. Maandag ver leden was het verloren maandagbijgevolg werd er 't Aalst niet gewerkt, 't is eene aloude gewoon te alsdan een pintje op 't gemak te pakken daar en kan niemand iets tegen zeggen. 't Is waarlijk kurieus om zien als wij 's morgens vroeg naar de mis gaan en dat al die brave werklieden naar hun werk trekken, hoe iedereen 's morgens reeds met nen radijzenneus loopt. Wat moet het leven van nen mensch zijn? Arbeid, liefde en gebed. Dit is eene spreuk van Lodewijk don 1G" die ze geleerd had van Lowie Kators zijn grootvader, die groote liefhebber van de patatten van Welle. Op het hof van de wed. Petrus Dhauw, te Waer- beke, waar men gretig De Volksstem leest, op 't scheiden van Vofiezeele-Waerobeke-Nicuwcnhove, daar zyn 5 hanen te zien elk met vier vleugels, twee op de gewone plaats en een op eiken poot. Die 't moeielijk gelooft dat hij kome zien, zo loopen er nog en al Zondag naar Waerebeek of Nieuwen- hove kermis te gaan zal men er gelegenheid toe hebben. Hoeveel is Bismark weerd? Antw. Twee frank en half. Bis is tweemaal. Mark is eene munt, hier 1,25 weerd. Dus, twee maal 1,25 is 2,50. lijk is het wanneer men des avonds in do huizen van het werkvolk don Rozenkrans hoort lczen.ilicr hoort men eenen Wees gegroet, Maria... daar Bid voor ons, arme zondaars... Wat verder Bid voor ons, bid voor ons.... Koningin der Engelen, enz. Men is getrokken om te gaan kijken nevens de gordijntjens en men vindt daar Vader en Moeder en kinderen, allen te zamen voor eene beeltenis der H. Familie: de tranen komen in de oogen als men dat zietdan zegt men te rechtziet daar een waar gelukkig huisgezin, waar God hecrscht. O waren overal zulke huisgezinnen men zou van geene socialisten weten te spreken! Zoo Ja en of wij ditgeheem uit uw hertc nieten kunnen wringen, dat zullen wij seffens beter weten. De gouverneur sprak nog, als men van buiten de palen een geroep hoorde en een geroer zag opstaan, en daar kwam een stemme die gebie dend uitriep Laat mij in Ik wil binnen Zoo help' mij Hercules, achteruit, gij daar, riep de wacht, en de reste was een onverstaanbaar gegrol en een vuistslag cp het hoofd van den gewel digen inkomer. Gouvertieur riep hij, edel heer Gouverneur Wat is dat daar vroeg Trebonius. Een slave, uwe heerschap, die zou willen uwe grootmachtige goedheid aanspreken. Alhier met hem Wel, wat doet het Edel heer ende meester, ik kan ulieden aau de wete helpen waar Baselis gedoken zit, is 't dat gij mij iets wilt toeslaan. CJw vrijdom zei de gouverneurdat zij u geschonken. Mijn vrijdom, neen, heer, zijn vrijdom, dien man's daar en hij toogde Philemon. H Zijne Zijt gij een Christen Neen wel, met oorlof uwer doorluchtige groot heid, maar 't zal nu vijf jaar gaan zijn dat ik hem kenne, en hij is me altijd een goed vriend geweest. Xanthias, zei Philemon, is 't dat ik, zoo gij te zeggen komt, u ooit eenen goeden dienst gedaan hebbe, uit liefde en niet om geld, betaalt mij nu,

De Volksstem | 1895 | | pagina 2