RONDOM D Spoorwegramp WERELD. MUZIKANTEN, Parloir. Laatste Depechen. KERKELIJK NIEUWS. STA.DKTIE U WS. Schrikkelijke te Ottignies. TOONEEL. Wij zetten onze geachte Lezers ten zoerste aan, morgen Zondag avond om 6 uren, de Luisterrijke Vertooning op Stadsschouwburg, gegeven door de Rederijkkamer De Catharinisten, bij te wonen. Het overheerlijk Tooneelspel HUGH SCOTT, waarin den hoofdrol vertolkt wordt door den heer Boex, eerste prijs in den wederlandschen toonecl wedstrijd van Breda en lid der Rederijkka mer, is een stuk onze tooneelen van eersten rang alleszins waardig en dat hier in Aalst voorzeker ecnen buitengewonen bijval zal inoogsten. Wie dus een aangename en verzettolijke avond stond doorbrengen wil, naar Stadsschouwburg Op ons bureel zijn kaarten te verkrijgen aan 1,50, 1,90 en 0,50 centiemen. ACADEMIE. De prijsdeeling onzer stadstee- kenschool heeft verleden Zondag en acht dagen plaats gehad. Plaatsgebrek belette ons er alsdan een woordje over te reppen, veel min de namen van bekroonde leerlingen mede te deelen. Thans verhaasten wij ons te zeggen dat den uitslag van het afgeloopen studiejaar eere doet aan professors en leerlingen. De Akademie geeft telken jare blij ken van immer aangroeiendeu vooruitgang, die ons met hoop in de toekomst doet tegemoet zien, dat zij den trap der volmaaktheid zal bereikt hebben. Het zij hier tot eer van ons katholiek volksgezind Stad bestuur gezegd, dat van haren kant geene opoffe ringen gespaard worden om dien wensch te verwe zenlijken. Ziehier nu de namen der primussen Klas naar het levend model M. A. Thybaert, van Aalst. (Koninklijk gouden eermetaal). Klas naar het autiek beeld M. K. Van Baelen van Aalst. (Koninklijk eermetaal). Klas naar het antiek hoofd Frans De Cock van Herdersem. (Koninklijk eermetaal). Ontleedkunde naar het levend model A. Thy baert van Aalst. Ornamentkunde Wery Jan van Aalst. Doorzicht kunde M. Van Sande van Hofstade. Klas der Versiering V. Cornelis van Aalst. (Ko ninklijk eermetaal). Grondbeginselen: J. Vande Maele van Aalst. LijnteekeningP. Van Bleyenberg van Aalst. 2 afdeeling J. D'Haese Yau Aalst. Meetkunde A. De Winne van Aalst. Klas van beeldhouwkunde. Boetseering naar het levend modelWery P. van Aalst. Klas naar den antieken Tors F. Wauters Klas naar het antiek hoofd Wery J. Ornamenten naar plaaster J. Verbruggen Bouwkunde. 1 klas. Samenstelling Van den Brande L. van Aalst. 2 klas. Wauters Jan van Aalst. 3 klas. Keppens F. 4 klas. Huylebroek T. van Erembodegem. 5 klas. Coppeus J. van Aalst en A. Rasschaert van Erondegem. 0 klas. De WolfLodewijk van Aalst. Klas der bouwkunde en kennis der bouwmateri alen Van Sande Alphonse van Hofstade. Wreed Wreed 't Is om ijskoud te worden Ons bloed veranderd in water als wij eraan denken Twee treinen op een gebotst20 dooden en meer dan 100 ge kwetsten 't Is eerst na een half uur van de diepste ontroering dat wij onze Lezers in volle kalmte de schrikkelijke gebeurtenissen kunnen ver tellen Tussehen Ottignies en Court-St-Etienne bestaat kind, doe 't 1 en 'n verraadt Baselis niet, zoo gij inderdaad weet waar hij zittende is. Zij' niet verlegen, heer priester, zei Xanthias 'k ben vast en wel beraden, dat ben ik ja Gij zult zijn leven hebben, antwoordde de gouverneurna een oogenblik overdenkens, is 't zake dat gij ons kunt op het speur helpen, maar 't moet zeker zijn. Dat zult gij ook, edel heer ende meester, 't Moest juist alzoo passen, den avond dat Baselis uit Ombi trok, was ik voor mijn meester Philo op weg geweest tot boven Pharao's palme. 't Was de zesde ure van den nacht. Daar vond ik zoo, ziet gij drie kemels staan, en eenen slave, dien ik wist dat hij te Baseliseus te huis behoorde ik stak mij bachten eenen rotsblok daarnabij, niet wetende, maar zoekende te ondervinden wat dit mogt te zeg gen zijn. Ten langen kaatsten hoorde ik stemmen en stappen, die lijk naderden, en, inderdaad, 'ten duurde geen woord sprekens of ik zag Baselis en zijne familie, met dien heer priester, hier tegen woordig, aangaande wien nu dit onderzoek is ge schiedende ze kwamen te gader, 't docht mij, van Ombiwaard. Al dat daar gezeid wierd en kost ik natuurlijk niethooren of niet aaneenknoopen, maar ik verstond nogtans dat het zake was, voor de Christenen, van schuil te gaan in de Oase ik wete nog daarenboven dat zij dien zeiven avond derwaard vertrokken zijn. Is 't dat wij uw zeggen waar bevinden, kerel, eene dubbele spoorlijn, de eene tceboorende aan den Grand Central richt zich van Ottignies naar Charleroi, de andere toehoorende aan den Belgi schen Staat leidt naar Manage. Te Manage bestaat er een staatsarsenaal voor de lokomotieven. Het is met naar dat arsenaal te rijden dat eene lokomotief, zondag avond ten 8 ure 37, aan den ingang der statie van Ottignies gebotst is op den reizigerstrein, uit Manage vertrokken en die eenige minuten ten achter was. De schok was verschrikkelijk. De lokomotief uit Ottignies vertrokken, is letter lijk gedrongen in de lokomotief van den reizigers trein. De wagons van dezen laatste zijn op elkan der geklommen of de eenen in de anderen gedron gen. De overblijfsels dier vijf wagons overdekten geene grooter plaats dan een enkele wagon zou be zetten, doch de hoop puin bereikte bijna de hoogte der telegraafdraden. De trein uit Manage was opgepropt met reizigers. Te Nijvel, waar er kermis was en waar eene betoo ging der katholieken had plaats gehad, was er veel volk opgestapt. Er waren onder ander de leden bij van eene werkmansvereeniging uit Waver, die de betooging hadden bijgewoond onder de leiding van den onderpastoor Van Ginderachter en van doktoor V anpee. Deze twee laatsten en een tiental leden zijn ten getalle der dooden. Het is op omtrent een kilometer afstand van de statie van Ottignies dat de ramp gebeurd is. De reizigers van b° klas, die in de eerste wagons van den trein zaten, werden vooral getroffen. Het was een hartverscheurend schouwspel. In de duister nis van den nacht schenen de noodkreten en het ge kerm der gekwetsten nog schrikkelijke!'. De dooden werden neergelegd in de wachtzaal van eerste klas der statie van Ottignies, en weldra lagen daar twaalf lijken. Men vermeldt onder de slachtoffers mevr. Mour- lon, schoonzuster van den voorzitter der Kamer die met M. en Mevr. Beernaert, M. de Laveleye en doktor Franck uit MarieMont weerkeerden, waar zij M. Valère Mobille waren gaan bezoeken. Mevr. Mourlon was op den slag gedood. Mevrouw Beernaert is gekwetst aan het hoofd en aan den arm, M. Beernaert had geen letsel. De trein, die ten 7 ure 25 uit Manage naar Ottig nies vertrekt om in deze laatste statie aan te komen ten 8 ure 37, had eene vertraging van eenige minu ten ondergaan, uit hoofde van het groot getal rei zigers, die in de tusschenstaties waren op- en af gezet. De lokomotief 7253 moest uit Ottignies naar het arsenaal van Manage wesrkeeren ten 8 ure 40, dus eenige minuten na de aankomst van den trein Naar men verzekert, zeu de machinist der loko motief vertrokken zijn voor de aankomst van den verwachten trein. Eene botsing was onvermijdelijk, want het verkeer tussehen Ottignies en Manage geschiedt op een enkel spoor. Het gerucht is verspreid geweest dat de machinist gedood was volgens latere berichten is hij erg gekwetst. Ilij zal ondervraagd worden door het parket, zoodra zijn staat hot zal toelaten. Maandag morgend, met de eerste treins, werden 3 lijken naar de statie van Brussel-Leopoldswijk aangebracht er waren geen zichtbare wonden op te bemerken. De slachtoffers schenen te slapen. Onder de gekwetsten naar Brussel gebracht, meldt men den eerw. h. Lambert, aalmoesenier van een der gasthuizen te Brussel, en M. Paul Ledoux, inwonend geneesheer in het St-Jansgasthuis. M. Ledoux kwam van de kermis van zijn dorp weêr. Hij bevond zich in een compartiment van 2e klas, achter aan den trein. De ongelukkige werd tussehen de puinen uitge haald met eene schrikkelijke wonde aan het hoofd en erge kneuzingen over gansch het lichaam. On dankszijnen bedenkelijken toestandhad M. Ledoux gevraagd om naar Brussel gevoerd te worden. Maandag morgend, ten 9 1/2 ure is minister De Burlet naar de Luxemburgsche statie inlichtingen komen inwinnen over de ramp hij heeft die inlich tingen aanstonds overgeseind aan den koning te Oostende. Van de gekwetsten zijn er een dertigtal, die in bedenkelijken toestand verkeeren, onder ander M. Pierre Jadin, zoon van den koster van Terhulpen, en wiens beide beenen gebroken zijn. De eerw. h. Detierre, aalmoesenier van het gar nizoen van Brussel, was aan het hoofd gekwetst, doch hij heeft niettemin aan de reddingswerken kunnen meehelpen, en heeft de absolutie aan ver sprak de gouverneur, gij zijt een vrij man, en de priesters leven is u geschonken, 'k Houdt Phile mon in hechtenisse, en gij naar je meester 1 Gij zult het andere van den heer wethouder te verne men hebben. Ondertusschen, nu dat het meer als middag is, leest mij daar de verkondinge af, en beroept Baselis komt hij niet voor den dag, zoo weze zijn huis, zijn erve en have en alles verbeurd verklaard. Gevolgentlijk kwam de clerk ter vierschare en beriep tot drie werf, met luider stemme, Baselis. Die niet uit en kwam noch en antwoordde was dat spreekt van 's zelts Baselis. Ik heb hem beroepen, uwe heerschap, be richtte dan de clerk, en hij blijft in ongereedheid nochte, en is er eenig nieuws van hem. Ik vinde ende verklare diensvolgens, zei Tre- bonius, dat zijne goederen verbeurd zijn in 's kei zers name en ten zijnen behoeve. De zegels zullen geleid worden op zijn huis, 't welke, met al dat er in is, 't zij roerende, muur- of nagelvast, in bewa ren isse blijft in 's wedhouders handen, tot breeder order. Nu, voort met de offeranden. ACHTER DE DOOLAARDS. 't Was eene halve ure voor zonnenondergang, de hooge palmen begosten te nijgen en te buigen in den avondwind. Den grijzen ouden Sphinx dat mousterbeeld, half mensch halt dier, dat daar slinks scheidene stervenden gegeven. Deofficieele lijst der slachtoffers vermeldt 17 dooden. Ziehier de namen der dooden van andere gemeenten dan Waver Mevr. Mourlon, van Boschvoorde M. Sohet, machinist te Baulers Marie Jadin, Tan Court-St- Etienne, dienstmeid te Brussel M. Gillot, van Basse-Waver mad. Colin, van Gembloers. Het getal dooden, tot nu toe gekend beloopt dus 18. Ne zekere heer Barbier van Wavre, bevond zich in den trein met zijn zoontje en vertelde het vol gende: Onder de reis viel het mij te binnen dat ik mijnen paternoster nog vandaag niet gelezen had. Ik was juist begonnen met mijn rozenkrans te lezen, als wij plotselings, ik en mijn kind, omhoog, boven twee wagons, geslingerd werdenwij hadden niet het minste letsel.'t Is zekerlijk O. L. Vrouw die ons "beide mirakuleus beschermt heeft. M. den doktoor Van Pee en madam Moulon, alle twee dood, hadden denzelfden morgen te Commu nie geweest, alvorens zich op reis te begeven. De naaste ^eek verder nieuws. CfïIAT oemakkelijk en licht purgeer- Ovill/L Imiddel is een ware schat in de fami lie zoo komt het dat de Waltherypastil, zoo on feilbaar tegen de verstoptheid, de bloedonzuiver- heid en de maagontsteltenissen, thans overal ge bruikt wordt. (1 fr 25). D^.<3-WIJTZES. Zondag, 13 October. Feestdag van het moe derschap der Allerheiligste Maagd Maria. Ook Feestdag van dén H. Eduardus, koning van Engeland. Maandag 14. H. Donatus, patroon van Brug ge, beschermer tegen donder en bliksem. Dijn8dag 15. H. Theresia, patroonersse van de spellewerksters. Woensdag 1G. II. Callixtus, Paus en Marte laar ten jare 222. De 52 eerste Pauzen zijn mar telaar gestorven voor 't geloof. Donderdag 17. Gelukzalige Margareta van Alacoque, kloosterzuster. Ze leefde in het kloos ter vqn Paray-le-Monial, in Frankrijk. De Zalig maker verscheen haar verscheidene malen en ver zocht haar de godsvrucht tot zijn H. Hert ouder 't volk te verspreiden. Hij deed de schoonste belof- tens voor dezen die zijn H. Hert zouden vereeren. Vrijdag 18. H. Lucas, evangelist, patroon der schilders. Zaterdag 19. H. Petrus van Alcantara. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. IIDTIuyvetter, onderpastoor van II. Kerst te Gent, is bestuurder benoemd van het Godshuis Guislain. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. hebt ge 't boeksken al gelezen van den E. H. O. hove over den Gregoriaanschen Gregoriaanschen zangIs 't dan slechts goed voor kosters en orgelisten Voor dezen is bet van 't allergrootste belang, maar 't is tevens nuttih voor alle serieuze muzikan ten. Ziehier de reden Waarom is 't dat al onze groote muzikanten zich bijzonder toeleggen op den Kerkzang? Waarom is 't dat onze Gevaert in zijnen hoogen ouderdom zich nog altijd bezig houdt nfet het kerkmuziek 't is omdat hij ondervonden heeft en nog gedurig ondervindt dat de Gregoriaansche zang eene on uitputbare bron is. Wel zeker, in Wagner, Beethoven, Schumann, Tinei, Gevaert, enz., kan men veel schoone dingen vinden b. v. de Zwanenzang van Wagner is van 't schoonste muziek dat er bestaat, de symphouiën en sonaten van Beethoven kunnen om zoo te zeg gen niet overtroffen worden, Tinel's Frauciscus is aao de strate ligt, als gij 't huis van Demetrius den fluitmaker voorbij zijt viel eene roode plekke licht door de bladeren op zijn steenen voorhoofd, 't Vrouwvolk begon uit te komen, en om water te gaan, hunne kruiken op hunne hoofden. Men dreef hier en daar de koeien binnen den slotmuur van schelfersteen rond den hofde honden wierden van de keten gedaan en gingen aan 'c bassen. Op dezen oogenblik hoorde men langs de straten van Egypten, 't geklank van krijgsmuzijk. De klaarschetterende tale van dón koperen lituus kwam welluidend overeen met de tuitende koorntoouen en de jongens die nog in 't zand tobbelden liepen zeere te stratewaard op, om te zien van waar dat nieuw en ongehoord geruchte komen mocht. Terug kwamen ze schielijk, al overhoop, en de roep was Soldaten soldaten 1 Een Roomsch krijgsman was al een raar stuk nieuws in de Oase, en 't en duurde geen twee stonden tijd of de heirweg liep vol volk. Een van de eerste en de nieuwsgierigste was, wie zoudt gij raden Pambo naderhand nogtans vroeg men onder 't volk waarom hij zoo zeere weg gegaan was, niemand en wist waar. 't Was licht te zien" dat de aangekomene troepen geene legioeutroepen en waren, maar wel velites of lichtgewapende voltigeurs. Ze waren wel met vijftig man. Elk man droeg zijnen boge, pijlenkoker, smijtlap en zeven gaffelen of werpspietsen daarbij zijn parmaot handschild, vanwijdouw gevlochten, zijn helm, van wolvenvel, dan zijn Roomsch slag- tlians gansch de wereld dooi- bekend, maar met den tijd van jaren zal dit alles in de vergeetkas gera ken. Zulks nochtans zal niet geschieden met onze schoone kerkzangen, gelijk Te Deumde lofzangen der Goede Week eu inzonderheid den Exultetde hvmuussen der Vespers, enz., enz. Hewel, liefhebbers van schoon muziek, wilt gij een waar muzikaal gevoelen krijgen, schiet u op 't Kerkmuziek niet zóó en zóó, maar serieus. Over leest het werkje ven den E. H. Van Wasseuhove, (Velm-Limburg); herleest het aandachtig en dan aan 't spelen. Hebt ge soms uitleggingen noodig wendt u stout tot den Kostersboud, die maandelijks vergadert in St Martensgesticht. Wij zullen voortaan den dag aankondigen. F. gt Tist, niets gewonnen in den tombola A. A. doe wel uw bestA. B. Zoo, zoo, de floeren klaag mag niet meer recht gezet worden 1Vr. Denis, de complimenten van den roetaert; zijn de viggens al verkocht? Nonkel, Zondag aten wij Ribedeveau a Ia chéri, uit de ruedereal. Lode, ge vergeet ons't en is 't schoonste van uwe histo rie niet. O ma mrrrrü T. F. Vraag eens aan Z. F. wanneer de beloofde artikel komt. Snoek, wij verwachten iets te naaste wsek, zelle! Vr. ten Velde, dank voor uwe mededeeling. Daniël, wij zijn in vollen kiesstrijd. Doreken, wat dunkt u van 't portret van Ivibelodouken Sus, wan neer gaat gij eens afkomen, he? Vr. te Chisle- hurst, de zaken staan opperbest er is 110» beter nieuws op gang. Vr. te Liefferinge, wij hebben nog altijd een achtersmaaksken van den S. Pierre t was eene gelei Vr. te Middelburg, wat peist ge vau 't Stemmeken Vr. tot Velm, wat dunkf eru van? F. heeft zijn beste gedaan, hé? Vr. V. G. te N. Geen almanakken; kan Cis ze niet plooien Bewaar de 20wij en kunnen geen Stem- mekes genoeg drukken onmogelijk donderdag of Zondag te komen. (Pek Telefoon). 1. Uit Antwerpen. Hier is overleden de heer Rene Moretus de Theux. 't Is een overgroot verlies voor de katholieke partij. 2. Uit Wavre. Onuitsprekelijk is hier de droefheid om 't overlijden van onzen Onderpastoor M. Van Ginderachter, verongelukt in de spoor wegramp van Zondag. De eerw. heer is begraven vrijdag om 10 uren. ';J. Uit Spa. De koningin is aan de beterzij; Mimen eenige dagen zaL ze heel en gansch her steld zijn. 4. Uit Parijs. De Graaf van Vlaanderen is hier toegekomen Dijnsdag avond. 5. Uit New-York. De Hertog van Malborough trouwt den 14 October met Juffer Van der Bilt, dochter van den grootsten millionnair der nieuwe wereld. 6. Uit Wavre. Maandag toekomende zal er een solemneele dienst gezongen worden voor al de slachtoffers van de spoorwegramp. Minister Van den Peereboom zal er tegenwoordig zijn. 7. Uit Calcutta. Hier komt te overlijden de Eerw. Pater Iluyghe, oud surveillant in 't kollegie der Paters Jesuiteu tot Aalst. 8. Uit Rome. - - Paus Leo XIII is scheidsrech ter genoemd in de moeielijkheden die bestaan tus sehen de republieken van Haïta en St. Domingue. 9. Uit Matadi. In 't kort komen twee Zusters van Liefde uit den Congo naar België voor eenige weken. 10. Uit Ninove. Zaterdag verleden was het kiesvergadering van liberalen, roelanders en soci alisten er is besloten dat zij op eenen en denzelf den lijst zullen voorkomen met de kiezingen. 11. Uit Ottignies. Niet 17, maar 20 personen zijn hier in de spoorwegramp gedood. en steekmes. Zij gingen gevieren, twaalf man diepe in t midden stapte de honderdman dien gij kennen mogt aan zijne wijnroede, en geheel de hoop, zoo groot als hij was, zag er mat en moede uit van den langen gang. ze waren daarenboven vuil van 'tzand, vau de hitte en van den arbeid. Aan den inkom van 't dorp hielden zij stand en begonnen seffens, met echt Roomsche krygsveer- digheid, hun nachtquartier aan te leggen. Vijf ten* ten wierden er geslegen men ontstak het nacht- vier schildwachten gingen uit gaan kijken achter water men bond de peerden, die de tentgéreed- schap gedregen hadden men haalde eten uit, en, met den oogenblik dat het zonnewiel juist op de kimme reed, zoo was huu nachtverblijf zoo goed als kant enklaar. Ja, men rook wel aan de stovende erweten en den gebraden look dat de velites wisten van hunne keuken te doen en soldatenkost gereed te maken. De dorpelingen stonden op eenen voor- zichtigen afstand, bij hoopkes, te kijken, met de meeste nieuwsgierigheid van de wereld, som met schrik zelf, hoe die staken in de aarde geslegen wierden en die peerden daaraan gebonden. Met den avond kwam de honderdman langs de strate gewan deld, op scherpe lucht, of hij ievers iets zien of vernemen kou. 't Warender vele die wisten dat er daar eene bende volk voorbij was gereden, den dag dat het eklips aan de zonne geweest had Geta, de smid, toogde wat soort van persoon dat Baselis was, ('t Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1895 | | pagina 3