I' JAAR N' 40. Vien en Stien. ZATERDAG Ï2 OCTOBER 1805. 't Zusterken der Armen. Twisschen Man en Vrouw. VALSGHAARDS Nonkel van Z. D. Hoogw. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent. f» jDruhkfr-Uitüföfr petrus ban ttuffel, Ccopolbatraat, 19, te 2lölöt hen abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent01 Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgeh alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. 't Is nauwelijks veertien ddgen geleden Ingezien het toch zoo stikkend heet is, en wij van heel het jaar ons nog geen enkel uitstapje heb ben veroorloofd, sprak mijn broeder, zouden wij «iet eens naar Blankenbergh of Oostende gaan t Zal ons deugd doen; laat het u maar gezeggen Eu daar de zeedijk met zijne aangenaamheden van allen aard mij zoo dikwijls reeds had verlus tigd, was mijn besluit haast genomen. Wel ja, antwoordde ik hem, 'k stem er in toe, morgen vertrekken wij En inderdaad, 's anderendaags 's morgens, om kwaart voor negen uren, bevonden wij ons reeds op 't zeestrand van Oostende. t Was juist afgaande tij, zoodat jufvrouwen, da- men, heeren en kiuders, in een woord al wie twee beenen had, zich op 't strand kwam verlustigen, zooveel te meer dat 't weer van onze Lieven Heer zijn beste was en d'hitte niet al te stikkend. Na dat wij daar zoo al ruimen tijd met volle longen de zuivere en verfrisschende zeelucht hadden ingea demd, kregen wij goesting naar een pintje duitsch bier, zoodat wij langs eenen der breede ardui nen trappen den dijk optrokken om in het Hotel des bains ons geliefkoosde verfrissching te gaan nemen. Nauwelijks waren wij hier aan tafel nedergeze- ten of twee Zusterkens der Armen, op ronde voor hunne arme ouderlingen, kwamen den voorhof van 't hotel opgestapt. Wij achtten ons gelukkig, mijn broeder en ik, hun elk eene schoone almoes ter hand te stellen. Gansch verdoken in de plooien van hunnen zwarten man tel, de oogen neergeslagen, stflzwijgend en in alle zedigheid, met een hemelsche glimlach op hun bleek aangezicht, biedden zij zich voor iederen vreemdeling aan. Maar, eensklaps komt een verwaande heer, wiens eigenzin en trotschheid zijue vollijvigheid evenaarde, het hotel buiten, en daar een der twee Zusterkens hem tegemoet gaat en de hand uitge stoken hem eene almoes vraagtvoor onze arme ouderlingen, als 't u blieft, mijnheer keert deze zich met verachting om en spuwt haar in 't aange zicht. En zie, zonder een stond te wachten, zonder dat een ve zeltje van haar hemelsch schoon aangezicht ver roerde, zich herinnerende waarschijnlijk dat haar God ook zich in het aangezicht had laten spuwen, gaat 't Zusterken zich voor den ongelukkigen plaatsen, en terwijl zij zich afdroogt 't Dees, zegt zij, mijnheer, is voor mij geef mij nu toch ook iets voor onze arme ouderlingen, als 't u blieft. Er moest voorzeker nog een schijn van gevoelen in 't hart van dien ongelukkigen zijn overgebleven want, overwonnen door zooveel zachtmoedigheid, viel hij op zijue knieën en vroeg haar vergiffenis Onnoodig, niet waar, beste Lezers, hier bij te voegen hoe diep wij beiden getroffen waren door 't geen daar kwam te gebeuren Men moet waarlijk een engel zijn op aarde om zoo, gelijk de Zusterkens der Armen, gansch zijn leven te verpanden aan 't verzorgenrvan arme ou derlingen, links en rechts voor dezen te gaan be delen en den schimp en laster die u wordt toege worpen, stizwijgend ter eere Gods te verdragen. Hoe is 't mogelijk, zult gij mij zeggen, door zoo een hemelsch gedrag de gramschap en haat der goddeloozen op zich te trekken Ah 't is dat hun maagdelijk aangezicht als een spiegel is waar alle soorten van deugden zich in weerkaatsen, en bijgevolg ook al zooveel verwij tingen te lezen staan voor deze wiens geweten niet in regel en is Indien wij dan in de straten van d'eene of d'an- dere stad al een Zusterken der Armen tegenkomen, ah toonen wij door gansch ons uiterlijke hoe hoog wij die achten, en denken wij in 't binnenste van ons hert, dat het een engel is die wij het geluk heb ben te mogen groeten. Jefken. Man. Vrouw, gij roept mij gedjustf; toe Pe trus, bekeer u ..Wil ik u nu ééns rechtzinnig zeggen wat mij weerhoudt Vrouw.Laathooren. Man. Gij weet, niet waar, dat ik tijdens de groote kiezing een accoord heb iiangegaan met de liberalen Vrouw. Dat weet iedereen. Man.Nu, dat accoord is geschreven en ge- teekend. Indien ik het breek, zulVen de liberalen het afkondigen in hunne gazetten, jen dan... Vrouw. Petrus, dat zijn al belachelijke rede nenGij wilt nog christen me'jnsch zijn, niet waar? Hewel, zoolang gij den uitdpikkelijken wil van uwen Bisschop en van Zijne Heiligheid den Paus niet eerbiedigt, gaat gij bij $alle christene menschen noodzakelijk door voor een\ schijnheilige pharizeër. Bij de socialisten, gelijk bij al diegene die voor 't slecht werken, zijn alle middelen goed om tot hun doel te komen. Het is niet moeilijk om bewijzen dat de' socialis ten uiterst valsch te werk gaan. Eenige weken geleden was er te Kortbij k een fameuzen socialist, Bekaert, die alle dagen de ga zetten der socialisten leest, waarin men o/uophou- delijk met den katholieken godsdienst sf>ot. Die goddelooze kerel ging in verschillige kerken te communie en dan ging den helschen drjagonder nadien die H. Hostiën te koop stellen. i Dit schandaal maakte veel gerucht en verwekte te Kortrijk en overal veel verontweerdiging. De socialisten werden gewaar dat Bekafert wat hevig hunne lessen volgde, en wat doen de valsch- aards Zij strijden bij hoog en leeg af dat Bekaert soci alist is. Dat is één. De socialisten met hunnen duitschen leermees ter Bebel aan 't hoofd, roepen Eigendom (is dief stal Anseele en de andere kopstukken riepen dat ook in 't begin, als zij niets in eigendom hadden maar nu dat zij reeds een rond stuiverken gespaard hebben op 't zweet van 't verleide volk, wat zeggen zij nu Bebel heeft dat wel gezegd dat eigen dom diefstal is, maar wij zijn van dat gedacht niet. n Dat is twee. De socialisten die geven in de Kamers, op mee tingen en in hunne gazetten de schrikkelijkste ketterijen af tegen Godsdienst en Priester?-dat is goed voor hunne trouwe trawanten die geen geloof meer hebben, gelijk het ongelukkiglijk meest al tijd is in de Walenstreken. Maar hier, in ons Katholiek Vlaanderen, zou den haring der socialisten niet braden met tegen Kerk en Paus uit te vallen. Daarom komen zij hier afgeven, dat iedereen vrij is in zijnen Godsdienst. En de schijnheilige Vooruit van Gent werkt alle jaren om de socialisten te beletten Mat hunne hin ders hunne Eerste Communie in de ,kerk zouden doen. De socialistischen burgemeester van Roubaix verbiedt dat de priesters nog met het H. Sacra ment in de straten zouden kómen, 't zij gedurende de processie, 't zij om de laatste Sacramenten tot de zieken te dragen. Dat is drij Moet men dan, Lezers van 't Stemmeken, niet stokkeblind zijn om naar zulke mannen te luiste ren Daarom valt er voor iedereen, en bijzonderlijk voor 't we* kvóik, voorzichtig te zijn. De voorzich tigheid .L* de moeder van de porceleineuwinkel en die vriet het vuur speeV;, verbrandt zich. By gevolg moet men wè' opletten met de slechte gazetten, zooals Vooruit en *'iqtste Nieuws die zelfs nooit in handen nemen en ze overal zooveel mogelijk verbannen. Snoeck. Ziet gij hem daar in zijnen zetel zitten, beste Vrien- den van Stemmeken Ehwel, dat is nu ons Non kel waarvan wij altijd spre ken in den parloir en die ons toch zul ke schoone artikels zendt De brave man, zoc ge ziet, en is maar pas te ruggekeerd van de reis hij heeft zijnen hoed nog op, en zijn reiszak staat nog nevens hem. Hii komt van Engeland, waar hij onzen Vriend, denE. H. Pastoor Boone, te Chisle- hurst heeft geweest bezoeken. Ge ziet het, hij en is nog maar thuis binnenge stapt of hij heeft 't Stemmeken al vast! Hij leest het toch zoo geern. Doch om zijn portret te doen nemen, dat heeft moeite gekost, Vrienden 't Is te wreed..., maar, alla, daarover later *>eh Ze loopen op een rond deft tienen van den avond, in 'tij midden van 't KlapstretjenJ Stien. Van 'sgelijken, zeë, Vien! Vien. Excuseer, confrater, 'k eu had u niet gezien met den donkeren. Waar loopt ge azeu naar toe in voile vlucht? Stien. Naar huis bij mijne vra en kinders; t wordt zeker tijd? z'En zullen niet weten waar da 'k blijf; maar alla, als ne mensch op zijne sektie moet zijn, g'cn kunt gij daar toch met uwe harloge niet gedurig in uwe vuist staan. Vien. Da 's waar, Stienmaar gij maakt gij deel van de Sterrekenssektieniet waar? Stien. Of ik er deel van maakVivan 't Ster reken, zelle maan!! Viün. Awé, wat is er daar nu gebeurd van den avond; wie heeft er gesproken? Hebt ge moe ten stemmen voordélégés? Stien. Ja maar, Vien jongen, 'k moet naar huis, 't is te laat, 'k zal u da morgen ne keer ver tollen. Vien. Tettettettet! Gij, die kunt klappen ge lijk nen avokaat, ge kunt mij dat op vijf minuten al vertellen, en daarop en zal het toch niet aanko men zeker 1 Stien. Alla patiëntie! Kijf mijn vra als ik 't huis kom, 't en zal haren eersten keer niet meer zijn! Zoo gij vraagt mij, Vien, wat er daar gebeurd is! LuistertMijnheer Leo Geeroms heeft ons in kor te woordekes uiteengedaan hoe dat de katholieken hunne kandidaten gaan aanwijzen* Vien. En hoe gaan ze dat doen? Stien. Ge weet ne wor, vriend, dat er 19 kandidafed geduidworden; ewel, van die 19, kiezen de werklieden er 5 libereman,'zonder dat er daar ne rijken of nen burger tusschen komt, en letj wel op, de kandidaten van 't werkvolk moeten in de werkmansklas genomen wor den!! Vien. Eh! Kristne zielen,'t en is zeker toch geen waar? A la bonheur Stien. Toet, toet. De boerkens ook duidon zelf hunne vier kandidaten aanSchaarbeek moet er twee leveren en Mijl beek twee Vien. Ja maar, hoe gaat ge alzoo van uw le ven tot 19 geraken? Stien. Hadt ge nog kunnen ne minuut zwij gen, gij zoudt het al geweten hebben. De overige kandidaten moeten aangeduid'wor den'As^r de groote en kleine burgers, in 5 wijken verdeeld Ieder lid van eene sektie mag tien namen opge ven en al de burgers die meer dan de helftder stem men van hunne afdeeling zullen bekomen hebben, zullen op den lijst staan der voorloopige kandida ten. Vien. En op die mannen gaat er dan zeker nen algemeenen poll plaats hebben? Stien. Zoo ge zegt! Ewel, Vien, is er hier nu spraak van konkelfoes? Kan er nu meer liber- teit zijn, kan er nu schooner verdeeling bestaan? Kunnen de Katholieken nu volksgezinder hande len??? Vien. Neen, 'k moet het bekennen, 't is kra- miek! Maar wat gaan d'alweters van de Werf nu doen? De katholieken handelen nu gelijk zij het op de werf altijd gevraagd hebben, zouden ze nu met ons niet meedoen Stien. Wat dat ge denkt, vrienddie mannen zijn verkocht aan de liberalen Vien. Maar de liberalen stellen zelf ne vollen lijst voor Stien. Zeker, Vien, mor volgens akkoord, en mogen de Werfmannen niet meê doen met de ka tholieken, maar moeten ze alleen strijden en zoo trachten te beletten dat de katholieken de meeder- heid krijgen ien. O die.... die.... die.... (hij steekt zijne twee vuisten omhoog). Stien. Als ge begint te kijven en u kwaad te maken trek ik er van door, dat zal ik van den avond van mijn wijf nog genoeg moeten hooren en zien Vien. Zou het er op zijn, Stien? Stien. Jó, op zijn; maar weet ge wat ik zal doen? Van als mijn Tresekeu begint, zalle kik be ginnen luidop mijn avondgebed op te zeggen, en daar ze nog al kristelijk is zal ze dan natuurlijk ophouden om mij niet te verstrooien. Alvoor, Vien Vien. De goeie slopwei, vriendNolleken. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Öaens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre' drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooveu dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene de mocratie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis schoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloo- vigen te vermanen zich dooi dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop vatt Gent,

De Volksstem | 1895 | | pagina 1