LUIBRECHTS! De doolaards in Egypte. Parloir. PUITEBILLEKES. LANDBOUW.- voor Volwasse nen. Winter 1895-1896. Bij ministerieel besluit van 14 September 11. (Moniteur, 1 October) wordt een leergang der beginselen van landbouw in de provincie Oost-Vlaauderen, in de volgende ge meenten ingericht. Die leergang bestaat uit vijf tien lessen, te geven te rekenen van de tweede helft der maand October tot de maand Maart Adegem, Bassevelde, Berchem, Denderleeuw DenderwindekeDoel (Waas), Eeke, ErpeExaardo Gottem, Haasdonck, Hansbeke, Heldergem, Kliu- ge, Landegem, Maldegem, Meerbeke, Meirelbeke. Moerbeke (Geerardsbergon), Oombergen, Oostwin kel, Overmeire, Russeignies, St AntelinckxSint Denys-Westrem, Scheldewindeke, Schellebelle, Smeerhebbe-Vloerseghem, Smetlede, Dendermon- de (Keur), Vinck, Winkel, Zegelsem, Zelzaete, Zwijnaarde. KOOKKUNST. Konijnen endeggen geen eieren. Aardige Bonjours. KIBELADOUKEN. JA, VRIENDEN, 'TIS BESLOTEN en 't staat vast: De zoogezegde Daenspar- tijspottende met de brie ven van Z. H. den Tans, spottende met de wijze raadgevingen van onzen doorlucktigen Bisschop, Mgr Stillemans, de Daens- partij gaat met de toeko mende gemeentekiezingen de katholieke partij tot Aalst bevechten met eeue afzonderlijke lijst voor te stellenGeheel België spreekt nog met volle monden oyer die schroonje- lijke spoorwegramp van Ottigiiiesbij de begrave- nis van madam Mourlon, schoonzuster van minis ter Beernaert, duurde de offer meer dan drie kwar tiers 't is toch droef, nog zoo jong zijn en zoo ver ongelukken Over eenige dagen tot Laeken, op 't koerseplein, ne jockey van Londen, genaamd Ed wards, wil zijn péerd over ne gracht doen sprin gen; hij valt er af en na vijf minuten mortibus, ge passeerd, morssteen doodze moesten zulke spe len verbieden, 't is eene ware halsbrekerij. Tot Luik, een ventje van 17 jaar, met name Stefaan Dervaen, vertrekt zondag morgend op zijn verlost- peerd naar Brussel bij zijn menonkel, en sedert dien niet meer te zien geweestzoohaast er iets of wat van geweten is zal er ons getelefoneerd worden en wij zullen het mededeelen. 't Was zaterdag 't jaargetijde van onze eerste Koningin in de kerk van Laeken; de Koning en prinses Clementine, zijne dochter, met al den édeldom van Brusisel, wa ren er in tegenwoordig; die afwezig was, 't was on ze Koningin die nog ziek ligt tot Spa. Er gaat een gedenkschrift opgericht worden tot Ottignies op de plaats waar de schrikkelijke spoorwegramp plaats had. 't Is nog al redelijk al de feesten en C° die gegeven geweest zijn tot onderstand van de weduwe Toulet, wiens man over veertien dagen in zij non luchtballon verongelukt is, heeft 4,910 franken opgebracht. DE DAENSPARTIJ HEEFT een akkoord getee- kend met de liberalen waarbij zij zich ver bindt met de aanstaande kiezingen de katho lieken te bevechten en zich afzonderlijk voor te stellen. Dat is zeker, dat weten wy maar al te wel, en dit houden wij staan niettegen staande de volksbedriegende strooibriefkens van de Vischmyn. Mijnheer de onderpastoor van Ginderachter De groote volkivriend van Waver, verongelukt op den trein tot Ottiguies en vrijdag begraven 1 Alle Lezers van 't Stemmeken wezen hem indachtig dien brave man in hunne gebeden Hij ruste in vrede bij den Heer R. I. P. Donderdag verle den was 't een gerol en gebol, en gedruisch en gedoemel in 't Hoiel des mille Colonneste Brussel Iedereen meende dat heel den bazar instorte, en weet ge wat het was De meid, de meid die met nen grooten stapel tellooren de trappen kwam afgebodderd Och erremen Te Charleroi, een braaf vrouwken, van 72 jaar. hare kleeren vatten vuur bij een open kachelken, en op een, twee, drij in vlammen staan, heel verbrand en dood! Dees jaar hebben er tot Oostende 47,004 vreemdelingen geweest, waaronder 1481 Amerikanen KIEZERS! KIEZERS!! Onze Bisschop roept ons toe: De katholieken moeten eensgezind zijn en mogen maar eene partij uitmaken En de gazetten van de Werf beweren dat er nevens de katholieke partij nog eene Daens- partij moet bestaan! Die dus voor de scheur makers stemt, volgt de raadgevingen van on zen kerkvoogd NIET DOOR O-TJIÜO GEZELLE. 14 En Dionysia, 's koorbijters wijf, hadde de kinde ren wel belet, terwijl een jongen,die Xanthos, hiet, meende te weten dat hij heel den trop had zien stille staan te Pambo's, voor de deure, eer zij voort naar de Oase getrokken waren. 't Gevolg van 't zeggen van dien jongen was dat de honderdman een soldaat naar Pampo's afzond, zeggende dat hij hem zoo seffens moest komen spre ken maar de soldaat kwam even zoo gauw terug, met de mare dat Pambo's deure toe, ja gespereld was, al binnen, en niemand in zijn huis. Daarop ging de honderdman zelve, en als hij vernam dat Pambo onder de menschen gezien was geweest, den oogenblik dat zijn volk toekwam, en dat hij nader hand het dorp verlaten had, en naar de tweede Oase toe gegaan was: Legt die deure in! zeid- hij. 't Geschiedde. Maar voor zijne moeite en had mijn captein niets, of 't en zij wat mandemakersge- reedschap, wissen, biezen, takkelingen, som te weeke staande, som in bondels aan den wand eene half gevlochten mande, op eene pinne in den Qedfukt by Julius De Meester, te Roesselaere. De socialist Alfred Defuisseaux, volksvertegen woordiger van Bergen, voor 't assisenhof gebracht, op betichting van eene revolutie te hebben willen teweeg brengen, is vrijgesproken!! Tot Leuven, (Jrij loenjche piketters stonden vrijdag in de statie hun geld te tellen; nauwelijks hadden ze den trein van Brussel genomen of er werd naar Brussel gete- legraüeerd dat drij verdachte kerels uit zulk kom- partiment zouden afstappen en bij hunne aankomst moesten onderzocht wordenzulks wierd gedaan en na een langdurig onderzoek bleek het dat die drij treffelijke heeren deelmaakten van eene dieve- bende; of ze in 't droog gezet zijn! Ne zatlap, in de Pachécostraat te Brussel, dondert van onder tot boven van de trappen; men raapt hem op.... Hij is nuchter en er en schilt hem niets TOT NINO VE KOMT de Daenspartij opeenen en dezelfden lijst met liberalen en socialisten; dat zijn dan de mantien die de godsdienst op een hooger punt stellen dan alle andere partij Te Caen is er nen advokaat die blind is en die schrijft en plijt dat het geen haar en schilt, 't Is 't open dat wij in 't kort beter nieuws zullen mogen meedeelen uit den Congo, maar nu is het toch nog eens slecht. Twee belgische officiers, Bollen en Lhaw, zijn te Kabinda in eene bataille gedood. Men kan toch niet te voorzichtig zijn, als men dit alles hoort; tot Herentals, vrouw Ver linden gaat naar de Kempische vaart water halen ze buigt wat voorover, valt in 't water en ze wordt nog slechts opgevischt als een lijk. Brussel is verre van uitte sterven want op 31 December 1894 waren 187,624 inwoners wat verschil met Lap- schure en Liefferingen Wat men er ook van zegge of niet, Vrienden, weest gerust, Onze Heilige Vader, de Paus. is in volle gezondheid. Ai, ai, aiWij schudden en beven als wij er op denken Vrijdag te Manage, in de Walen, twee reizigers- treins komen op de zelfde ligne malkaar tegen go- reden een bediende aan de spoorweg ziet het, neemt een rood drapeauken,zwaait het in lucht om van de machinisten gezien te zijn, en Goddank de treins worden ingehouden en blijven staan op twee meters afstand van elkander Ileere Dominus, hadden ze op een gebotst, al de reizigers waren in messelingen van een. Te Brugge zijn de lijken der twee overledene bisschoppen Mgr Faict en Mgr De Brabander overgebracht naar eene overschoone Kapel, op het. kerkhof nieuw op gebouwd. Te Bocholt, tegen Keulen, is men aan 't opbouwen van een nieuw fabriek op eens be ginnen de muren zich te begeven, alles valt 't on derste boven, en 30 werklieden liggen onder de puinhoopen begraven slechts drij zijn er gered. Meester Capazza is Zondag weerom te Brussel opgestegen met zijnen ballon met ne paraplu over alles is wel afgeloopen. Dit spel zal toch ne keer nen slechten uitval hebben... 't Waar te wenschen van neen.... Maar allo, wij vreezen er toch voor. En voor 't laatste beste Lezers, gedenkt tvel dat niets moeielijker is dan eene ij dele geld beurs doen rechtstaan, en ten tweede dat den hon ger wel eens kan staan te kijken aan de deur van eenen werkzamen mensch, maar dat hij bij hem toch niet en durft binnengaan; en daarmee pakt hij zijn hoeiken af, buigt zijn kopken en saleweert n Kibeladouken. Clnlmnm«rlcin Wat God bewaart, wel be- O-cUIIlciei Ueilwaart j Verleden maandag waren hier de genaamde Th. Merkaert en A. Du- rant bezig met eenen steenput te reinigen. Mer kaert werkte beneden, terwijl Duraud de vuilnis in eenen ketel naar boven trok. Eensklaps, op het oogenblik dat Durand den ketel over boord trok, brak de koord en vielen ketel en werkman in den put, bij Merkaert.... 30 voeten diep, en niemand gekwetstDes te beter voor die twee ieverige werkmenschen. TXT^Q-f-pom Alleman was nier bedroefd v Cill. Jqqj. zie]ceiijkheid van onzen welbeminden heer Pastoor. Wij vernemen dat zijne jiekte niet doodelijk is, en wij zullen ook vloer, en 't matje daar Pambo op gezeten had, als hij ze zat en vlocht en rond draeide tusschen zijne twee uitgestrekte boenen. Hij zat er nog, had men gezeid, of hij en was maar eerst uit den huize. 't Wierd nu donker. Honderdman trók weer ten- tewaarts en genoot zijne avondportie. Hij was nauwe op de soldatentucht, zoo, hij haalde eerst een kleen vierkant planksken aan, kaartje zou men nu zeggen, tessera zeiden ze toen, waarop het woord stond voor van den nacht, 't was Christianitas dc- victahet Christendom te niete, en dan zat hij zijne eigen vijf zinnen te raadplegen, hoe hij 's ander- dags zijn volk best zou te werke gesteld hebben. De gouverneur had hem trouwens vijf honderd, en elkeen van zijne soldaten vijftig drachmen beloofd, konden zij Baselis levend of dood inleveren zoo, gij kunt wel denken dat elk man aan 't uitverzie- ren was hoe dat gedaan gekregen. Als ondertusschen de honderdman te Zericah zijne eerste vragen deed, om te weten waar Baselis belonden was, zoo zaten onze doolaards in de woe- stine bezig met hunne laatste kruimeltjes avond brood op de tikken, met hunne vingers, en 't was iemand die zeiWij moeten nog naar den top van den heuvel, eer de zonne onder is. Dat deden zij bijkans allen avonde. Zoo, ze gingen, en stonden daar, en keeken wijd en breed, 't Was al vrede, ja, maar een soort van vrede en doodsche stillig heid gelijk waar 't al uitgeooilogd is. Slinks en rechts stonden de rotsige ruggraten van de wilder- veel voor hem bidden, opdat hij moge welhaast zijne volkomene gezondheid bekomen. Hij heeft zich voor ons veel vermoeidhij bekwam ons voor altijd twee missen 's zondags hij heeft ons eenen goeden koster en onderwijzer verschaft, in kerk en pastorij alles gespaarzaam hersteld en verfraaid, den vrede gebracht ouder al de parochianen en nu, door zijn toedoen, staan wij op het punt op ons ei gen gemeente alleen te worden. Neen, neen, ster ven mag hij nog niet. TJ- "|j j Donderdag aan- XldGlLGFL.- staande is het er de groote jaarmerkt I)e jaarmerkt van Haeleert wint van jaar tot jaar in belangrijkheid zij heeft iets eigenaardigs, iets wonderbaars; immers hetgeen St. Lievens-Hau- tem is voor de peerden, Eename en Opdorp voor de veulens, dat is Haeltert voor de geiten. De geiten- boeren van Braband en Vlaanderen komen er zich jaarlijks voor den winter van 't overtollige hunner stallen ontlasten, en het verbazend groot getal dier te koop gestelde viervoeters groeit van jair tot jaar nog aan. Tist. Wat dunkt u van onze gravuurkes? A. A. Waarom zoo lang wachten! A. B. Wanneer mogen wij u verwachten Doreken. 't Stemmeken voorstaan waar ge kunt, zelle! Daniël. Alles wel ontvangen; nu zoudt ge moeten 't Aalst zijn. Nonkel. Alles wel ont vangen heb dank komt alles goed toe Vr. V. G. te N. -Heb dank; alles in acht genomen.Snoeck.'t Is waarlijk puik! Vr. te Chislehurst. Zondag is't poll voor de kuip van 't stad. Sus. Hoe is 't met de gedrup te hesp? Lode. Er moet u malgré gesproken worden 't is absoluut noodig. =T. F. Zeg hem dat hij eens nen dag congé pakt. n°K woonde, oefende hij den stiel uit van kleerkamer. Nu dat hij op ze keren dag met eenige kostumen moest naar Brussel trekken, nam hij ne koupon voor Brussel en moest natuurlijk te Denderleeuw LUIBRECHTS. ™n trein veranderen. 1 ot Denderleeuw hoorde hij Spiegels, die toeu garde-train was, roepen Les voyageurs pour Bruxelles changentDe reizigers voor Brussel verande ren van trein - - Ba, 'k ben ne kik ne kleer maker, zei Luibrechts in zijn eigen, en geeuen voyageurdus enfmoet ik niet veranderen. En Luibeken bleef zitten.. SPIEGELS. Vrienden, weet ge wat 't toppunt is van rappig- heid Op nen trein expres zitten die er van deur sjoeft, en in de volle vlucht uwen neus snuiten in 't drapeauken van nen bareelwachter Vivan Haeltert Dat zijn mannen Ze zullen de Dou- chisten een broeksken passen met de toekomende kiezingenDe groote muzikant, M. Gevaert, komt door Leo XIII ridder genoemd te worden van 't orde van den H. Gregorius. Is dit nu toch niet belachelijk? Zondag manifesteeren de liberalen van Aalst omdat doktoor De Moor jaarlijks 1000 frank trekt als geneesheer van 't hospitaal. Onzen innigen dank aan onzen Uitverkooper van Nieuwenhove. Uwen post zal nu wat gaan moeie lijker vallen met den Winter, niet waar Vriend, maar, couragie, 't is toch voor 't goed Zondag toekomende zullen de katholieke kandidaten tot Aalst definitief gekend zijn, en dan, boum, boum En avant la grosse caisseTegen liberaal, socialist en donchist gestreden dat de brokken er afvliegen. Mgr Stillemans heeft dijnsdag voornoen het Heilig Vormsel toegediend tot Zele en 's namiddags tot Hamme, die twee overschoone parochiën waar het Stemmeken veel Vrienden telt. De boerkens van nisheuvels of hillen, met nauwelijks hier en dan een stoppelken gars daarop, en een vernukkeld struiksken hout of twee. Oostwaarts, op de kimme, zoo verre als men kijken kon, zag men de palm- hoofden van Zericah ten westen, het bruinachtig glariënde zand, en verder, verder, verder, pijl rechte rotstorens, die, ver van huis of stake, daar stil en roerloos de wacht hielden over de woestinen van Africa. Daar stonden nu onze doolaards naar de zonne kijkende en ze leeger en leeger ziende dalen, en grooter en grooter worden, na mate zij in den zandsmuik of avondsmoor zinkende was. 't Is waar genoeg 't gene vijftien honderd jaar na dien geschreven wierd De zonne, lijk nen schild bebloed, Gaat slapen in den avondgloed Ze smelt in roode schilderpracht Zoo 't schijnt, en, al met eens 't is nacht. Dien eigensten stond, daar kwam er in 't zuiden het hoofd van eenen ouden man te voorschijn, over de bergkruine kijkende, en nederkomende, traag genoeg naar henwaard af. Hij had een soort van mantel aan, zoo de philosopheu of geleerde lieden dan droegen hij hield eenen dikken staf in zijne hand, en sloeg zijne oogen overal rond, gelijk een die wat zoekt dat hij niet wel en weet te vinden. 'k Zou moeten leelijk gemist zijn, riep Jan, of daar is Euthymius, onze eremijt twee men schen en kunnen malkaar zoo niet gelijken. Wat zou hij hier komen zoeken vroeg The- Mïjlbeek en Schaarbeek beginnen al 't stof uit hunne trouwjas te slaan om op 18 October aan staande den lijkdienst eu begrafenis te kunnen bij wonen van de zoogezegde Daenspartij. WIE, wie, wie heeft er Zondag nacht tot half een op do Werf gezabberd en gebrast en gedronken WIE, WIE, wie, wie Frikadelle- Patatten Gezoden patatten worden door den tems gesto ken voor zes patatten neme men 3 eierdooiers en een stuk boter de grootte van een ei, wat peper, zout en muscadenoot volgens smaak. Men make bollekens zooals van vleesch en rollc ze eerst in geklutst eiwit, dan in gemorzeld biscuit; draag zorg eene pan met heet brood vet in gereedheid te hebben om ze aanstonds te laten fruiten. Soufflé van Chokolade. Men zet 1/4 deel van een pak chocolade op de stoof met koud water, laat zachtjes aan warm wor den. Als alles goed gesmolten is, voeg er broodsui ker bij, breek dan drij eierdooiers met melk en drij lepels mazaïnabloem of andere. Voeg het langzaam bij den chocolade, haastig roerende, alsook drij eiwitten insneeuw geslagen. Boter eenen vorm, strooi er wit suiker over en laat het twee uren koken in bain-marie. 't Is kurieus, 't is pyramidaal, 't is kolossaal om hooren wat aardige manieren er bij sommige vol keren bestaan om malkaar te groeten. Luistert De inwoners der Fillippijusche Eilanden nemen den voet of de hand van den persoon die zij ont moeten en wrijven die tegen hun aangezicht. De Laplanders steken den neus tegen dien van den persoon dien zij groeten. In nieuw Guinea legt men bladeren op het hoofd van dezen dien men eerbied betoonen wil. Om op straat te saleweren,trekken de Japanezen eenen pantoffel uit, en de bewoners van Astracom een hunner sandalen komen zij in een huis, zij maken zich barrevoets. Wanneer twee zwarte koningen op de kust van Afrika elkander ontmoeten, drukken zij elkander drijmaal den middenvinger. De inwoners van Carmena openen zich eenen ader en bieden het bloed aan hunne vrienden, wan- üeer zij dezen hunne groote genegenheid willen betoonen. Wanneer twee chineezen elkander, na lange af wezigheid ontmoeten, werpen zij zich op de knieën en slaan hun voorhoofd drijmaal tegeu de kassei- steenen. En 't schoonste van al, in den Opper-Congo spreekt men elkander aan met deze woorden Is uw café in uw maagsken al geteerd Wij, voor ons, niet waar, Lezers van 't Stemme ken, wij houden ons aan ons oud voorvaderlijk ge bruik van Goeden dag en Goeden avond en daar mee gedaan, kort weg. cla. Wij moeten hem in 't gemoet, antwoordde BaselLs, 't is een eerbiedweerdig oud man, 't is gelijk wie dat 't zij. Het is Euthymius, zei Jan weerom, en toen gin gen ze al te zamen hem tegen. Gods zegen over ulieden, kinderen, zei de oude, als hij bij de doolaards kwam, ik zoek achter u, en 't is om uwentwille dat gij mij hier ziet. Wij zijn u dankbaar, 't zij wat u komen deed, vader, zei Baselis. Wilt gij eerst in ons huis ko men, over dat 't is, en wat rusten, en wilt gij ons toen zeggen wat zake het is die gij hier te verrich ten of ons te melden hebt Ik ga meê met ulieden, antwoordde hij, maar vele rusten en zult gij niet, van den nacht. Gij moet weten, uwe schuilplaatse is halvolinge ont dekt geworden, en 't zijn nu ter stond vijftig sol daten achter u op den zoek. Zij liggen gequartierd te Zericah, en zenden overal vragen en talen. Mor gen komen ze straks naar hier, en, vinden ze u thuis, 't is zeker dat ze u dood doen, om 't geld te hebben dat op uwe hoofden staat. Wat nu gedaan riep Thecla, in de grootste verlegentheid. Dat, mijn kind, zal ik u ook weten te zeggen. Ik kenne deze wilde streken al van eer een van u op de wereld was, en ik kan u eenen kelder wijzen dien ze niet gemakkelijk cn zullen vinden en, vinden ze hem, zij eu zullen er niet kunnen binnen dringen 't en is boven de twee milen van hier niet.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2