NIEUWENHOYE. ONZE GRAVUREN. Laatste Depechen. KERKELIJK NIEUWS. STA.JDJVIE U WS. Moerbeke-Geeraardsbergen.- Ijl oot mem\ sandeMI, ]n het mi(Wen Vrienden van St Niklaas BAMBRUGGE. Geerardsbergeni- TOON EEL. Zondag 11. opende de Rederijk- kamer De Catharinisten hare winterfeesten met eene allerbest gelukte vertooning, bijgewoond door een deftig en talrijk publiek. De leden van bovengemelde maatschappij schij nen voor enkel doel te hebben aan hunne mede broeders van andere tooneelkringen der stad te willen bewijzen dat zij voor hen niet moeten onder doen. Inderdaad het prachtig drama De Lichtoben zondag uitgevoerd, even als, De Dronkaard, Nieuwjaarsnacht der vorige feesten, wierden vroeger, reeds door andere maatschappijen ten tooneele gebracht. En wij aarzelen niet het te zeg gen De Catharinisten mogen zich met den Lichttoren, naast de andere Kringen van Aalst,die bovengemeld stuk eens uitvoerden rangschikken. Eene buiteugewone melding komt hier toe aan den heer L. Teirlinckx die zich met zooveel kunst van zijne taak kweet. Nogmaals heeft hij doen zien hoe men door eenen bijzonderen aanleg tot het hoogste toppunt komt. Onze beste gelukwenschen tevens aan allen die daar wedijverden. Maar haasten wij ons eene luidruchtige hulde toe te brengen aan den verdienstelijken vervuiler van den rol van Hugh Scott, den ouvergetelijken heer Boex. Met de spitste nauwkeurigheid, tot in de minste bijzonderheden, wist hij de handelwijze van den ongelukkigeu krankzinnige weer te geven, 't Is dank aan hem, dat de Rederijkkamer De Catharinisten op zulke korte loopbaan, de hoogte bereikt heeft waarop zij zich" thans bevind. Fier mag ze wezen, zulk lid, zulken tooneelmeester, in haar midden te tellen. Op dit beroemd drama, volgde het luimig blij spel Box en Cox welke na menig droef tooneel, het publiek verscheidene raaien in een luide schater lach deed uitbarsten. Sluiten wij met eenen welverdienden lof aan den ieverigen Voorzitter L. Geeroms, die, ondanks de drukke bezigheden, zijne ledige uren zoowel weet te besteden, tot vereeniging der jeugd tot verschaf fing van vermaak aan ons volken terzelvertijd drukken wij de hoop uit nog menige vertooning als deze, in 't kort te zien volgen. GEMEENTEKIEZING. Verl. Zondag zijn, in algemeenen poll, de kandidaten van 't werkvolk uitgeroepen. Het zijn de heeren AVan de Velde, Leo Geeroms, Jan De Somer, Frans De Coninck en A. De Coninck, voor de algemeene lijstM. A. Ver- naeve, voor de bijzondere lijst. De naaste week geven wij de namen der Kandi daten voor de Burgerij en den Landbouw. Zondag toekomende zal in den Burgerskring, Korte Zout- straat, de poll plaats grijpen voor 't aanduiden van eenen tweeden kandidaat der bijzondere lijst. De poll begint om 9 ure voorm. en eindigt om 3 ure 's namiddags. De Katholieke anti socialistische Werklieden die bij vergetenheid geene toegangskaart ontvingen, kunnen die bekomen, Korte Zoutstraat, 44. Vrijdag, om 8 1/2 uren algemeene Vergadering der Katholieke-antisocialistische Werklieden-Kie zers Dagorde Besprekingen over den poll en de Kiespropaganda. DIEFSTAL. In den nacht van 12 tot 13 dezer, zijn er dieven gedrongen in de woning der gezusters Verleyen, Nijverheidskaai, waarvan de eene 83 en de andere 85 jaar oud is. De dieven hebben met een ijzer de deur opengebroken en zijn alzoo bin nengedrongen tot in de tweede kamer, waar zij 100 fr. roofden daarna zijn zij in den kelder ge drongen en hebben er smakelijk een kilo varkens karbonade binnengespeeld. De dieven zijn tot heden onbekend doch onze stedelijke policie is verwittigd en heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Zoo, pakt maar al dat gij niet en kunt missen bijeen, en niets meer, neemt boven al voorraad en levensmiddel meê, want het kan lange duren eer gij weer uit komt. Wij zijn voorzien van rond de drie weken, vader, zei Baselis, en wij zullen u betrouwen zoo wij 'nen engel des Heeren betrouwen zouden, want Gods genade, zoo ze allen weten, is machtig in u, vader. Ik ben een arme zondaar, mijn kind, ant woordde de eremijt, maar, zondaar of niet, zoo ben ik toch Gods dienaar, en Hij gebruikt dikwijls den armen dienst van de zulken zoo als ik ben om an deren te helpen. Volgt gij maar mijnen raad, en 'k peize dat ge zult ongeschaad en ongehinderd blijven gij zult er ten minsten de middels toe gebruikt hebben, en den goeden uitval of den slechten houdt God in Zijne eigene vaderlijke Hand. Zoo sprak hij, en ze kwamen aan de krochte, waar ze Diphilus in zaken van huishoud bezig von den verwonderd was hij dat ze zoolang vertoefd hadden weinig woorden maakten hem de zake klaar, en hij was seffens gereed om meè te gaan en Euthymius zijnen raad te volgen. Ware Parabo nu hier zei Philip. Dankt liever God dat gij zoo vele handen hier bij den werke hebt, hernam de eremijtkiest wat er u meest noodig is en haast u neemt zoovele in een vrecht als gij dragen of versieuren kunt, en ik zal u naar de nieuwe woonste leiden, die God voor ZONDAGSCHOOL. Maandag aanstaande, om 6 uren 's avonds, luisterrijk avondfeest door de hee ren Meesters der Zondagschool, in de Kring De Vriendschap. 1° Opening voor Symphonie. 2° De Gerechtigheid van Frederiek Barbarossa, Keizer van Duitschlaud. 3° Geld voor slagen en slagen voor geld. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats 2 fr.eerste plaats 1 fr., en tweede plaats 50 centiemen. De alomgeachte heeren Meesters der Zondag school, zoo gunstig reeds gekend voor hunne tref fende en verzettelijke opvoeringen, zullen voorze ker andermaal aan eenieders verwachting beant woorden het programma voorspelt ons eene prach tige vertooning. Zespreken met veellof over nieuwe tooneelvcrsieringeu,vervaardigt door onzen Vriend M. J. Van Cauwenbergh, schilder, en leeraar aan onze stedelijke Academie. Eenieder zal deze buitengewone tooneelvertoo- ning willen bijwonen en kaarten nemen, zoodoende de manmoedige heeren Meesters medehelpende in hun edel en heldhaftig werk Onderwijs en Verheffing van 't Werkmans- Zondag 22 October 1895, maandelijksche Verga dering der Werkmans-Gilde en der Maatschappij van Ouderlingen Bijstand, na de Hoogmis. Bijzon dere mededeel ingen. M Diericx, Volksvertegenwoordiger van Geer- aardsbergen, zal de vergadering bijwonen. Men zegge het voort. A. C. C* nÏAiiTT'o t Moerbeke van naam ver- der gemeente Moerbeke, tegen de kerk van Moerbeke, heeft men eene nieuwe statie gebouwd. Schoon en prach tig gebouw, waarover iedereen tevreden is. Duizendmaal dank aan onze achtbare volksvertegenwoordigersWoeste De Sadeleer en Diericx, die veol gewerkt hebben om het te bekomen MAAR! Er is een groote maarWat zien wij deze week verschijnen, als tooverslagf.. Van voor, van achter, links en rechts, den naam VIANEHoe belachelijk toch héOp 't grondgebied van Moerbeke gaan Viane zettten Waarom zet men dan op de statie van Brussel het woord Gent niet Wij hopen dat den Heer Minister van Spoorwegen wel haast dezen naam zal veranderen. X. GALM A ER DE. ^p kermis zondagavond, 't was nu zoudag laast 8 dagen geleden, verlaat een jongeling de herberg op de plaats waar hij rustig zijn glas bier was gaan nemen. Nauwelijks was hij eenige stappen buiten of hij krijgt 7 messteken in het lijf, gelukkig niet één doodelijke zoo het schijnt. Men vermoedt de plichtigen te kennen. Een orgel speelman voor wien men eeno tent had opgericht is daar verleden kermiszondag en maandag willen komen gelegenheid geven van te dansen. Dit was daar tegen alle gebruik en gewoonte, tegen het gedacht van al de ingezetenen bij uitzondering van mis schien eenen of twee gemeene kerels van onzedig gedrag. Reeds van onder de vespers was de orgel aan het ronken speelde gij niet, zoo en hebdegij niet En 'l was alzoo verleer of ontvangst had men in het kotjen van dat her- bergsken nietwant de zedelyke Nieuwenhoofsche men- schen gingen ali.en dit herbergsken voorbij en lieten er aan den baas en bazin den ruimen tijd van alleen onder hunne getwee te dansen. Die leute of dat vermaak hebben zij gehad en de verachting van al de inwoners van Nieu- wenhove die hebben z'er bij. Nogthans met de duisternis sen van den avond, als alle kwaadaardige beesten uit hun hol komen, dar. ook zijn er eenige jonge wilde vreemde lingen het danskot jen binnengeslopen. Men is er tot het getal niet kunnen geraken om eene volledige kadrille te dansen en toch draaide de orgeldraaier tot om elf en half van den nacht, 's Maandags terwijl al de andere herber gen wel bezocht wierden en dat het er in sommige krioel de van 't volk, bleef het duivelsch speelmanskot volkomen ledig. Dit spreekt tot lof en tot eer der zedelijkheid van de inwoners van Nieuwenhove, maar ook 't is eene schan- devlek voor die er't verachtelijk dansen wilden inbren gen. Die door raad of daad geholpen heeft om er den speelman te doen komen die mag nu lier zijn over zynen handel, juist gelijk als duimken die zich ook zoo eens als een groot man wilde doen onderscheiden en bewonderen, maar die in plaats van zich te verheffen zoo diep verne derd wierdt dat hij van schaamte in een mollenhol kroop. 1 u geschikt heeft. Is er meer als dat gij dragen kunt, de sterkste onder ulieden zal moeten weder- keeren en de reste achter brengen. Een dingen, heilige vader, moet ik u vragen, zei Diphilus, is er water waar gij ons leiden wilt Daar is er en daar en is er geen, mijn kind, antwoordde Euthymius. In den kelder en is er geen maar, een hanengeschrei van daar is er te vinden. Eventwel 't is beter zoo zelden uitgaan als moge lijk daarom, neemt de grootste kruiken die ge hebt en die u best dienen mogen tot het waterbe houden. 't Noodzakelijkste was al lichte bijeen geraapt. De blomme versmaldeelde men om ze te beter te kunnen duigen de noodige kleed- en beddingstuk ken, de matten en de legsels, eene groote twee- oorde waterkruike, een spoelkom of twee, een wynzak vol Mareoticumvierkei, slag en baanst, de wapens die ze bezaten, dat droeg men aan den ingang van de krochte. De overige have die ze had den, en konnen missen, wierd daar gelaten ze'n koste niet beter weggesteken worden, als waar ze nog dadelijk lag, in de krochte, en, de slechte name en de roep die daar was, aangaande dien onderaardschen kuil, was genoeg, dochte 't den eremijt en Diphilus ook, om de soldaten daaruit te houden, eens dat zij wisten dat er noch mensch noch heeste in te vinden en was. Zij spraken eerst van 't gene dat ze achterlieten in 't zand te delven, maar daar en was geen tijd toe de once, diewaar- AIX-OP-CLOIE. (Luxemburg). De dans de dans verandert dikwijls blijdschap in droefheid Op eersten Zondag van October 11. was het kermis te Aix-op-Cloie (in Luxemburg). De jongelingen van Aix hadden eene danspartij opgericht m eene herberg langs den grooten steenweg. Zij hadden ook uitdrukkelijk verboden aan de jonkheid van Battin-Court, eene naburige gemeente, van naar hunnen dans te komeu. Deze kwamen toch maar af en zij werden er ontvangen met grove stoksla gen, en in plaats van bier kregen zij flesschen en glazen naar hunnen kop. Op woensdag 9 dezer was het de wederkats der Battin-Courschedeze kwamen af gewapender hand. Om acht ure begon het spel. Het danskot wierd ingenomenop eens, al de ruiten vlogen in stukken; een regen van bollen, van alle soorten van steeuen, gazons enz., enz., viel op de hoofden der lustige dansers. Maar de dans veranderde sef fens in een hevig gevecht van beide kanten vocht men om dood de poignards werkten, de revolvers braken los, het vuur brandde, de kogels wondden en doodden. Het was zeker dat zij van beide kan ten fel gewapend waren. Op nieuw Eene andere bende Battin-Coursche gewapende mannen komt af: deze vallen hunne tegenstrevers op het lijf gelijk wilde dieren een doode en twintig gekwetsten Ziedaar hoe de dans blijdschap in droefheid verandert... Geene danspartij die deugt. Wij geven u volle permissie aan ons Stem meren wekelijks 't een of 't ander artikel- ken te ontleenen Maar als ge onzen Lui- brechts of de kookkunst van Ons Roese over drukt in uwen VOLKSBODE, GELIEFT ER DAN OOK BIJ TE ZETTEN DAT HET UIT DE VOLKSSTEM van Aalst is getrokken. De Redactie. 39 brieven van bedanking en verwondering hebben wy deze week ontvangen voor do twee schoone portretten van NONKEL en onzen vriend TJOEFEN1S, die wij in ons voorig nummer hebben medegedeeld. Dat ons dit schromelijk veel plezier gedaan heeft, en moeten wy u nietzeggen, niet waar vrienden van 't Stem- meken In 't kort zal 't Stemmeken eene ware Illustratie worden met Lichten en vues en pbisosjes van 't land van Aalst. In afwachting dit te kunnen te weeg brengen, bieden w ij u vandaag 't portret aan van onzen hertevriend KIBE. LADOUKEN, van onzen LUI. BRECHTS en SPIEGELS, onzen korrespondent DORE- KEN, en eindelijk de sombere schaduwe van ne marchessé die sedert veertien dagen, van ten negen uren van den avond heel Aalst rondloopt om kan. didaten te vinden voor de zoogezegde Daenspartij. Te naaste week geven wij 't por tret van ONS ROESE DAO-WIJZER. Zondag 20 September. Feestdag der zuiver heid van Maria. Maandag 21. H. Ursula, patrones der garen- twijnders. Zij werd met 11 duizend gezellinnen voor 't geloof vermoord nabij de stad Keulen, in 't Duit- sche land. Dijnsdag 22. II. Dionysius, martelaar in 272, bisschop van Parijs. Woensdag 23. StJana Capistiana, minder broeder. Donderdag 24. St Raphael, aartsengel. Vrijdag 25. H. Chrysantus en Daria, mar telaars. Zaterdag 26. H. Evaristus. DE CATECHISMUS. Vooruit, de bijzonderste gazet der socialisten, heeft meer dan eens bekend dat er geen schooner of volmaakter boeksken bestaat als de Catechismus, En weet gij wat de socialisten en de liberalen nu doen Alle geweld gebruiken om 't onderwijs van de kristeüjke leering uit de scholen te verbannen. Te Gent zijn de gemeenteonderwijzers, die liberaal of socialist zijn, te zamen gekomen en hebben be sloten dat er niet eene de Catechismus in zijne klas mag onderwijzen, noch spreken van de Religie. Groote God, ons hert grouwelt er van De kinderen opbrengen zonder Geloof, zonder tien Geboden, zonder vreeze Gods, wat moet daarvan geworden lijk een kostelijker kameraad was als dat men wel peizen zou, wierd op hare vrije vier pooten gezet. De mane ging op, ze was onlangs vol geweest. Over die ijdelë zaudwoestinen en zavelplaten goot zij van omhooge eenen gouden schets strobben van boomen, stukken rotse, hoog gers, 't schoot al groote en spokachtige striemen hier en daar, de dauw viel, hij was zwaar en klef. Zoo zij kwamen uit hunnen ouden thuis, eu elk van hun, geladen na macht eu kracht, volgden de stappen vau den bejaarden Euthymius. Hij toogde den weg, en al dat men zei eu belette hem niet van zelf nog eenen grooten zak meel te dragen, waaronder jonger lie den als hij zouden gezwakt hebben, misschien. Schept maar moed kinderen, zeide hij, zoo zij den heuvel afkwamen, «uit deze dagen van te genspoed zal God u verlossen, zoo ik hope. 't Was een vereend gezichte, als ze, nu in de zwarte schaduwe, dan iu den vollen glets van de mane, naar hunne nieuwe woonste trokken.Zij be klommen bil achter bil, altijd even wild en woest, of nog erger de eene als de andere de rotsen aardiger en vreemder van fatsoen De spleten en kloven dieper en scherper, dieper en dieper een zaamheid rondom, en bange schrik in 't herte voor de onmenschelijke onbebaande wildernisse. Zoo gingen ze, en gingen ze, wel een ure lang; men sprak geen enkel woord. De mane had nog drie vierde van heure avondwandeling af te leggen, dan zou ze teu hoogsten zitten Ten ragen laatstf n Wie zal daar nog handen kunnen aansteken Wat ontzag en wat troost zullen de ouders daar van heb ben Achter 15 jaar zijn het al brigands en dieven en moordenaars en landloopers. Wij hebben gezien wat men gekweekt heeft onder de wet van 79, als de catechismus in de scholen verboden was 't is uit die scholen dat de socialisten komen. In Frank rijk, de cijfers zijn daar 't is bewezen, jaarlijks zijn er omtrent de 1200 ouders die de opsluiting vragen van hunne kinders, omdat ze niet willen deugen. He wel, op dit getal zijn er 89 ten honderd die uit de onzijdige scholen komen, en slechts 11 ten honderd uit de katholieke. Dat zegt genoeg Mensehen lief, geeft toch nooit uwe kinders in de handen van nen meester die niet door en door kristelijk is, of uwe kinders zijn verloren en zullen u dienen tot schande en verdriet. Outle poetzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ous die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. (Per Telefoon). 1° UitNINOVE. Zondag hebben de roelan- ders hier met de socialisten gevochten dat de haren stoven. 2° Uit BRUSSEL. De aanstaande gemeente- kiezingen zullen overal plaats hebben den 17 No vember. 3° Uit GENT. DeE. H. Buysse en drij Zus ters van Liefde zijn hier voor eenige weken uit den Congo weergekeerd. 4° Uit DOORNIJK. Mr Verdier is hier door den trein den kop afgereden. 5° Uit MADAGASCAR. De fransche troepen komen eenen nieuwen zegepraal te behalen. 6° Uit LUIK. De Katholieke partij gansch eensgezind stelt hier samen met de demokraten maar EENEN lijst voor met de gemeentekiezingen. 7° Uit ATH. Dijnsdag avond, om 8 uren, zijn twee koopwarentreinen op een geloopen ne machi nist is nog al erg gewond.. 8° Uit ANDERLUES. Ramp in de koolmijn. Een doode en twee gekwetsten. 9° Uit BRUSSEL. Om hier in een hotel, ach ter den grooten theater, kernen liberale gazetten te lezen, daarvoor moet men van Aalst niet komen 1 volle feest. Het gol hier de onderneming van den langverwachten steenweg. Er waren zeven aanbie dingsbrieven de onderneming is toegewezen aan eenen inboorling van Bambrugge, De Jonghe, wo nende te Lede, voor de som van 7700 frank. Dat is een schoon bloemeken nog aan de kroon van M. den Burgemeester De Feyter, die zoo stille, voor zichtige en gespaarzame gemeentebestuurder. Eenige dagen geleden was het hier quinzaine voor de phosfoorwerkersvan 's avonds, geheel den nacht, tot den drie van den morgend, hoorde men langs de straten niets dan lawijt, zingen en tieren van vrouw- en mannenvolk te samen, die d'eene herberg in en d'andere uitliepen Hoort, Werk volk, wat de Paus u leertVerdient de arbeider een voldoende loon om in het onderhoud van zich zeiven en van vrouw en kinderen te voorzien, is hij daarbij verstandig en spaarzaam, dan zal hij het, zijnen natuurlijken drang volgende, ook daarheen weten te leiden dat hij zekere som kan ter zijde leg gen, om zich een klein inkomen te verzekeren, Zeker heerschap zou daar veel moeilijkheden willen teweeg brengen met de aanstaande kiezin gen en de katholieken doen dansen gelijk of hij schuiffelt. Wij hopen dat men zal wijs genoeg zijn om geene laagheid te begaan, en dat dien heer zich zal stil houden. Intusschentijd willen wij ken baar maken de grrrooten invloed die dat heerschap in Geersbargen heeft. Nen tombola opgericht heb bende voor zijne werken, bekwam hij de som van fr31 en centiemen!! Van eereleden van zijnen bond, de som van fr.... 36 en centiemen, Welk© machtGaat daar meê op X. rochten ze aan eenen hoogeren hil als dat zy nog beklommen hadden tot nu toe, en ze waren al ee nige stappen opwaards, als Euthymius zijnen zak liet vallen dicht bij vier hout struiken die daar stonden. Hier is 't kinderen, zoo sprak hij 't is lan ge jaren dat ik hier niet geweest en heb, en de in gang is bijkans geheel overgroeid; 'k en beu alge lijk niet gemist, dat wete ik. Diphilus kwam ook. Best van al de struiken zoo weinig aanraken als mogelijk, zeide hij, 't en is niet noodig de aandacht te trekken op on zen schuilhoek. Gij spreekt waarheid, mijn kind, antwoordde Euthymius, maar, laat ze nu nog den ingang vin den: ze en zullen daarom niet in gaan. Zoo sprak hij en duwde de struiken weg, eu wees op eenen grooten grijzen, met mos begroeiden steen, die daaronder lag, geheel en gansch als bij toeval daar liggende. Trekt dat uit! zeide hij. Zoo Diphilus ging er aan, te wege, maar de steen was hem te zwaar, of zat te vasteBaselis stak ee ne hand toe, en 't ging. Daar is de krochte, zei de eremijt, komt met mij, n en, gelijk hij dat zei, zoo kroop hij, over handen en voeten, in de openinge; de andere de den van 's gelijken. ('t Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3