De doolaards in Egypte. LUIBRECHTS. O'Connell. KOOKKUNST. KERKELIJK NIEUWS. van Z. D. Hoogw Mgr. Stillemans, Bisschop van Gent. De donchisten en vinden t'Aalst geen kandidaten. 2,75 LIEFHEBBERS Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste re kening houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de ver deeldheid bewerken en verspreiden, en de katholie ke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstel lers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne le zers pogen te doen gelooven dat, zóó handelerfde, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordeelen, zij is hoogst nadeelig aan de belaugen der ware christene de mocratie zij is gansch tegenstrijdig met de gedach ten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bis schoppen en Wij achten het Onze plicht de geloo- vigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten misleiden. f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Vrienden van 't Stemme- ken, Kibeladouken is hier nog ne keer en vermoeid ben ik, zelle, want gelijk ik deze week heb moeten loopen om achter nieuws te geraken, 't is te wreedzet nu goed uwe oorekes recht en luistert: De Daenspartij, naar den raad van Paus en Bisschop niet willende luisteren, gaat t'Aalst met nen afzonderlijken lijst optreden TEGEN DE KATHOLIEKEN die scheurmakers hebben met de liberalen een verbond aangegaan, en volgens dit verbond moeten ze de katholieken bestrijden met de gemeentekiezing.... Ewel, Vrienden, zijn dit verraders, ja of neen Vriendeu van Zele, 't bladje van de vischmijn, gedoemd door den Bisschop, schrijft dat de Zeie naars veel eerbied hebben voor hunne geestelijke overheid; dat is gelukkiglijk heel waar, maar spij tig dat ze op de werf dit goed voorbeeld niet en volgen, hé? 't Is om er kiekenvleesch van te krijgen... Brrr, te Brussel tegen den avenue Loui se, M Boquet komt daar met zijn dochterken aan de hand de straat opgestapt, en op eens nen duivel in menschekleeren, met name Sermon, weggesto ken in 't portaal van eene deur, springt op hem en steekt hem eene fijne geslepene vijl eerst door den rechterarm en dan in den onderbuikde man ver loor veel bloed, werd aanstonds door drij doktoors verzorgd en naar huis gedragen. Doch niets kon er helpen, M. Bocquet is bezweken aan zijne wonden vrijdag verle den, en wat nog wreeder isOp den zelfden moment hong Sermon die reeds gevangen was genomen zich in zijn gevang op aan den na gel waar zijn handdoek aan hong. Broeder Stefaan van de Trap pisten, den 6 Juni naar den Congo vertrokken komt te overlijden. R. I. P. 't Schijnt dat peetje Frère-Orban op zijne laatste krukken begint te loo pen; geen olie in zijn lampken meer. Och Heere, mocht hij toch eene goei biecht spreken vooraleer naar den eeuwigen depót te trekken, want.wij zullen het maar zeggen ookNe groote kwezelaar en heeft hij toch nooit geweest 1 KiezersGoed nieuwsDe Daenspartij en vindt geen kandidaten voor de kiezingen BravoWelhaast zal de held van Chipka al leen zitten gelijk Napoleon op Sint Helena DOOR O-XJIIDO GEZELLE. 15 Daar woei een vreemde, aardige lucht uit het hol, in hunne aangezichten; 't bovenste begon al- lengskens hooger te worden en ze konden recht staan ze zagen van verre de lucht, en 't was inder daad, vonden zij, gelijk eene onderaardsche gaan- derije, door end door den berg, die aan 't ander ende uitkwam op eene splete in de bergen van schrikkelijke diepte. Baselis kwam tot bij den boord en stak zijn hoofd buiten, en keeke omleege en omhoogewaards, langs den rechtopstaanden kant van de klove aan den overkant zag hij voor hem de weersplete van den berg, die, wie weet hoeveel honderd jaar, vaneen gesprongen of ge scheurd was 't licht van de maan viel in schette rende pracht op den tegenoverstaanden rotsmuur. Verstaat gij hoe het was? Hadt gij, zoo genomen omleege gestaan, in den grond van die splete, en opgekeken naar waar Baselis hoofd uitstak, gij hadt, half wege op, de opening kunnen zien van de krochte, waar noch af noch toekomen aan en was, van geen hoegenaamde kanten, rechts, links, Gedrukt bij Julius De Meester, te Roeseelaere. 't Is tegenwoordig nog al veel overtrokken lucht en veel overtrokken gezichten bijzonderlijk bij on1 ze brave boerkensrond Bamis immers, vervallen de pachten en onze buitenlieden zijn verre van te genwoordig zoo gelukkig te zijn als Virgilius het wel schreef in zijnen tijdDe lasten zijn te groot, de tarwe en is geen geld meer weord even als d'hop- pe en 't en is toch van den hemelschen dauw niet dat ze kunnen geld maken. Te Moêrbeke (Gee- raardsbergen) schrijven ze nu op de statie den naam van Viane; waarom er niet opgezet Matadi of Boma? 't Beknopt verslag, dat duivelsch slecht gazetje van de Kamers, zal in 't vervolg niet 1,50 maar 4,00 fr. kostenHoe min dat hetrgelezen wordt, hoe beter 1 En zeggen dat de socialist Des- treé aan den minister van justicie heeft geschre ven dat hij hem daarover in de Kamer gaat interpel- leerenl M. Begerem wij en moeten u geenen raad geven, maar ziet toch wel dat die liefhebber het er kan voor doen In geheel Aalst en zijn er geen tien meer die durven zeggen dat ze Donchist zijn 11 Arme Petris, alzoo verlaten worden, 't is te wreed 1 Als Ca- pazza over eenige dagen te Brussel weerom met zijnen parasolballon eene nieuwe opstijging deed, werd er onder de aanwezigen 3,499 fr. rondge- haald 't derde was voor hem. Ba ron Dhanis vertrekt den G November naar Congo. Goei Reis 1 De vakan tie is ook uit voor onze ministers ze gaan nu weerom hunne wekelijksche vergaderingen houden, onder 't voor. zitterschap van Leopold II. De manifestatie der liberalen, ter eere van doktoor De moor, tot Aalst, was waarlijk een ijiemoeiken. Iemand die veel meer eene betooging verdiende, 't is onze stadsgenoot, M. Louis Renneboog, de oudste peer- demeester van 't land. Deze week is de over- groote klok in den toren geplaatst der basiliek van Montmartre te Paeijs. z'Is er naartoe getrokken door 18 sterke paarden. Eu ze zeggen dat er te Moscou nog eene grootere klok bestaat, maar ge looft dat ook 1 Ai, ai, ai 1 Koningin Victoria van England heeft nu al achttien standbeelden staan 1En toch moeten sterven, zegt Noukel. Mgr Goethals, aartsbisschop van Calcutta en geboortig van Gent, is Commandeur genoemd van 't Leopoldsor- orde. Over eenige dagen is de' dochter van den graaf van Vlaanderen, prinses Josephine, die ge trouwd is in Duitschland met prins Karei de Hohenzolern, 23 jaar geworden. Dat en is geen- demokratie van de Vischmijn, zie I Hoort ne keer, Vrienden Tot Ath, in de Walen, daar worden den 27 October, onder de brave werklieden, twee werkmanshuizen afgelootelk huis kost 4000 frs. En zeggen, dat die gratis gegeven zijn door onze wakkere volksvertegenwoordigers Graaf de Rouillé en Leo Cambier, alle twee woonachtig in die stad. MEERBEKE staat overal bekend voor zijne kwa de wijven. Dit moet nogal aardig voorkomen, zou 'k gelooven, als ge van den trein stapt 's avonds, rond 9 1/2 uren, en maar met zonder complimenten door de gendarmen de kas ingedraaid wordt, niet waar? Dit was over eenige dagen 't geval voor eenen oud bankier, uit Fbank- eijk gevlucht voor vuile papieren en die zich te beussel was komen installeeren, meenende dat men hem onmogelijk daar kon erkennen; maar z'hebben het dien vogel anders wijs gemaakt; ge lijk wij daar komen te zeggen is hij sedert eenige dagen pensionnair in 't gevang van St Gillis. Oei, oei, oei dat moet wreed geweest hebben!' Te Moeskboen, een manneken van 6 jaar over den ijzerenweg gaan, dooreen locomotiefoverastzijn omhooge, omleege. Vau beneden tot aan Baselius uitkijkend hoofd kon het zestig voet zijn van daar naar de kruin van den berg in de vijftig. Daar had nog volk in die hooge rotskamer gehuist geweest, vervolgde Christenen,en alzoo was 't van den eenen op den anderen gekomen, en op een zwijgen voort- gezeid, waar't eigenlijk was en hoe men daarin kou geraken ten voorhoofde en was er geen inge- raken aan. Die plaatse was een of twee van de oud ste beste Christenen bekend gebleven sedert de vervolging van Decius, vijftig jaar tevooren. Daar hongen nog binnen de krochte twee lange koorden met sporten daarin gevat, bij wijze van eene touw- leêredaar lag een groote hoop losse grond, die nu wat stijf geworden was, twee drie ijzeren potten gansch verroest van zoo lange jaren ongebruikt te staan, een happe en wat kliefhout dat scheen inge daan te zijn voor verbrandinge. De inwoonders van dat kasteel hadden hier en daar hunne namen ge sneden of gekratst, in de zachte deelen van de rotswanden; zoo stond er op een plaatse Ik, Charilaus, verstak mij hier, en eene andere hand had er later bijgezetDe zalige Charilaus stierf als martelaar in Thebaïs, onder Proclus. Bidt voor mij. En 't was nochtans hier niet dat ze hem vingen, zei Euthymius, als men hem die woor den toogdezij en hebben hier, mijns gewetens of hooren zeggens, nooit iemand uitgehaald, maar Charilaus, als een goede herder, en kon niet lan ger verdoken zitten, als hij wist dat zijne schapen en bijna in messelingen van een. Onze Konin gin betert stillekens aan; z'is nog altijd tot Spa en als ze genezen is komt ze naar Beussel. Zekere Constance Worms, dochter van eenen schatrijken heer uit England, en die in 't kort gaat trouwen met graaf Max De Loewenstein Scharffeneck, heeft zich tot het katholiek geloof bekeert. Ai heere Dominus! Nu en is er geen doen meer aan: Einde van wereld is 't zeker en vast 1 Madam Blondeau, vrouw van eenen chef de bereau op 't stadhuis tot Anöeblecht, komt haar exaam af te leggen van doktoor in de medecijnen. Zou O. Lieven Heer 't vrouwvolk daarvoor geschapen hebben? Voor de diefte van 50,000 frank, gepleegd tot Oostende, zijn 3 Amerikanen aangehouden't schijnt dat men op 't spoor is van eene afgrijzelijke groote bende. En nu, Vrienden, gelijk wij 'tgezeid hebben, zelle, wij houden ons gerekommandeerd in de Kattestraat, 't Aalst, in 't bureel van 't stem- meken1 en daarmee nen vriendelijken Salut en de kost! Kibeladouken. Spiegels bad eens met een ziiuer vriendeu te Brussel nog al diep in het glas gekeken, en trok diep in den nacht naar huis. Onderweg kregen zij twist over de maan. Spiegels zei dat het de zon was en zijn vriend dat het de, maan was, als daar meteen Luibrechts voorbijkwam. Ah, vriend Luibrechts, zei Spiegels, gij kunt ons helpen wij liggen in ruzie. Zeg gij ne keer, beste vriend, is dat nu de zon of de maan dat ge daar ziet 'k Eu zou het u niet kunnen zeggen, M.Spiegels, zei Luibrechts daar ik nog maar twee dagen te Brussel woon en eigentlijk van Kobtrijk ben. Vrienden van 't Sterameken, ziehier eene echte historie, welke mij in den tijd door eenen Ierlan- der wierd verteld. Deze Ierlander bewonderde grootelijks O'Connell en ging altijd naar de Kamer van Volksvertegen woordigers als deze spreken moest. Op zekeren winteravond van de maand Februari had er in het Engelsch Parlement eene groote diskutie plaats, welke tot twee uren van den nacht duurde. O'Con nell sprak de laatste van al en dit gedurende twee uren. De Ierlander, waarvan ik spreek, had hooren zeggen, dat O'Connell voor gewoonte had alle Zon dagen en Feestdagen te communiceeren binst de mis van zes uren, in eene der kleine katholieke kapellen van Londen. Hij zeide in zijn eigen Nu heb ik eens eene schoone gelegenheid om te zien hoe getroüw hij zijne godsdienstige oefeningen vol brengt. n En zoo kwam het, dat hij zich door een aller slechtste weer naar de kleine kapel begaf. Maar hoe droef was hij niet, er slechts eenige dienst meiden en arme werklieden aan te treffen «Noch- thans, dacht hij bij zich zeiven, dat een dag van zoo groote vermoeienis, geëindigd door eene lange redevoering op zoo een gevorderd uur van den nacht, eene voldoende verontschuldiging was. n Doch nauwelijks hadden zijne oogen zich aan de halve duisternis der kapel gewend, of hij ontwaar de tegen een der pilaren eenen man van hoog ge stalte, in eenen mantel gewikkeld. Voorzeker, is hij het dacht de Ierlander. En zie, aan de Com munie van de mis ontdeed O'Connell 't was hij immers zich van zijnen mantel en ging neder- knielen aan de Tafel des Heeren, samen met zijne arme landgenoten. van treffelijk nieuws onschuldige zwans en veel plezier, leest en verspreidt DE VOLKSSTEM van nu tot einde 1896 in de pijne waren, zoo kwam hij uit, en hij ging, en hij stierf bij zijn volk, of, om meer met waar heid te spreken, aan 't hoofd van zijn volk trok hij de poorten des eeuwigs levens binnen. Maar nu, let op, want het komt er op aan te weten hoe gij 't gaat aan boerd leggen om hier in veiligheid te blijven, als ik zal weg zijn. n Maar gij en gaat ons toch nu niet verlaten, ze ker, vader vroeg Thecla. Ik moet, kind'k heb ander werk te verrich ten; maar ik en zal ulieden niet vergeten, en, zoo God wil, kom ik u nog bezoeken. Maar luistert Van zoohaast ik hier buiten ben, smijt dien hoop grond, dien gij hier ziet liggen, in de openinge waardoor wij eerst ingekomen zijn, en langs waar ik zal uitgaan't is daarom dat die aarde hier ligt en alreeds gebruikt geweest is: aldus zal het schaars mogelijk zijn dat iemand u ooit vinde, en vonden ze nog den steen, dien ik weerleggen zal,ot hieven zij hem op zelfs, de aangevulde aarde hier van binnenwaard, zal doen peizen Hier en is nie mand te zoeken noch te vinden. Houdt ulieden ge troost dan, en wel te moede, beveelt u in Gods handen en Hij zal u wel uit de ingewandeu der aarde weêr op doen staan. Maar gij en gaat toch nu niet vcort, man Gods? vroeg Baselis. Dezen nacht blijve ik met ulieden en helpe ik uw huis toeschikken; morgen moet ik weg. Vader, ware 't niet wel, indien wij van den Andere chocolade podding. Zet 1 /2 pak chocolade in koud water ter stove, laat stillekens aan warm worden, breekt intusschen 3 lepels mazaïna in koud water, voegt het bij den chocolade als hij goed gesmolten is, alsook den noodigen broodsuiker. Het moet zeer dik wezen, zoo niet breekt nog wat mazaïna. Steekt eenen vorm in koud water, laat wat af druipen, giet er uwen podding in en laat hem koud worden in den kelder. Men zou dien podding zeer verbeteren met, bij 't koken der chocolade, een stekje vanille te voe gen. Rijst podding. 1/4 kilo rijst laten koken, 1 pint melk bijvoe gen, suiker en vanille, 3 eiers, 't wit in schuim slaan, voor 't laatste, en wat rhum. Doe alles in eenen geboterden vorm laten bakken. Ons Roese. 't Portret van Ons Roeseken kwam ons te laat toe. 't Zal voor de naaste week zijn. DAGWIJZER. Zondag, 27 October. Feestdag van de H.H. Relikwiën, die in de verschillende kerken des bis- doms bewaard worden. Maandag 28. H.H. Simon en Judas, apos tels. Dijnsdag 29. H. Ermalinde. Woensdag 30. H. Marcellus, soldaat, marte laar in 't jaar 298. Donderdag 31. H. Quinten. Allerheiligen avond Vastendag. Vrijdag, 1 November. Allerheiligen. Zaterdag 2. Allerzielendag. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. heer G. Sterk, onderpastoor van St. Martinus te Aalst, is pastoor benoemd te Berchem. Zijn onderpastoor benoemd: te Gent, op H. Kerst, de E. H. K. Van Hauwermeire, onderpas toor te Melle; te Melle, de E. H. P. Stuer, onder pastoor te Meulestede; te Meulestede, de E. H. K. De Lobelle, professor te Lokerente Wieze, de E. H. A. Van Wassenhove, gewezen professor te Dein- Kerk der Arme Claren, te Aalst. VOLLEN AFLAAT, ter gelegenheid der Gedurige Aanbid ding van het Allerheiligste Sakrament des Autaars op Vrijdag 25 October. - 's Morgens ten 6 uren, de eerste mis om 8 uren, de Hoogmis, 's Namid dags, om 4 uren, Sermoou door den Eerw. Pater Kallen, J. S. Daarna Lof met Te Deum. Voortaan zal het Lof op de Zondagen geschieden, kwaart na 3 uren. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeele der Missiën. nacht zelve de waterkruiken vulden Moesten de soldaten op ons speur geraken, oer wij water heb ben, God weet of wij ons niet en zouden moeten overgeven ot sterven van dorst. Daar hebt gij wel en wijs gesproken, kind, zei Euthymius, 'k zal u toogen waar 't water uit den grond spruit, 't is omtrent de vier honderd schreden van hier. Komt. Baselis en Depbilus gingen meê, de anderen bleven onder den grond en schikten alles zoo zij best kouden. SINT CHARILAUS-KELDER. 't Was omtrent het midden van de volgende ach ter noene dat het hoopken soldaten, waarvan ik u alreeds gesproken hebbe, van den heirweg af, de strate insloegen naar de tweede Oase, en van daar naar den eersten kelder, den eigensten die de doolaards zoo onlangs verlaten hadden. De honderdman had geheel de voornoene door gebracht in de nauwkeurigste opzoekingen. Het geviel dat Amraonius, de groote dadel- of palm- vruchthandelaar van de voorste Oase, op zijn rón de was te Zericahen dat zijne slaven wisten aan te brengen dat het weten weerd was. Zij hadden allemaal Diphilus weten de kemels verkoopen twee onder hen, als ze op weg waren naar Zericaji, eenige weken later, hadden hem aanschouwd, op eene der hillén op hunne slinkere hand, en ze had-

De Volksstem | 1895 | | pagina 2