RONDOM DE WERELD. Laatste Depechen. S TA. DN IE ZJ WS Geerardsbergen Ramp van Ottignies. Buitenlands. Moord Moord Verleden Trüdag Congres der Oud-Weezen te Mechelen. Naar wij vernomen, greep Zondag 13 dezer een Congres der Gewezen Weezen, te Mechelen, plaats. Met vreugde zien wij van dag tot dag den iever der oud weezeu meer en meer aangroeien om liet lot hunner jeugdige medebroeders te verbeteren. Aalst, waar over eenige jaren nog geene Wee- zenmaatschappij bestond, was even als andere ste den daar vertegenwoordigd. Verscheidene malen nam onze stadsgenoot M. Albert .Mortens er het woord, het welke telkens door donderende toejuichingen werd goedgekeurd. Hij handelde bijzonderlijk over de uitbesteding der weezen, en haalde tot staving van zijn gezegde het volgende feit aan, welk in Aalst voorviel Eeue arme vrouw, wiens echtgenoot haar door eene onvoorziene dood werd ontrukt, kwam zich met hare 5 kinderen in ons weezenhuis aanbiedeu, opdat deze laatsten er zouden aanvaard worden. Niettegenstaande het plaatsgebrek op dit oogen- blik werden verscheidene dier kinderen aangeno men, maar waren genoodzaakt gezameutlijk twee met twee hetzelfde bed te gebruiken. Dit is wel een bewijs dat er in Aalst voor de weeskinderen gezorgd wordt; het strekt tot eer van al degenen die zich dit liefdadigheidswerk ter harte trekken, en wel bijzonderlijk aan den heer Alb. Mertens, die onbaatzuchtig, uit vrijen wil en liefde tot het ouderloos kind zijnen plicht zoo wel weet te kwijten. Mochten allen, die hij thans zoo goed weet te verdedigen, bij het verlaten van het weezenhuis, zijn edel voorbeeld volgen Aanhouding van 3 dieven. Drij vliegen in één lap Zaterdag rond G uren 's morgens, kwamen 3 personen, gekleed als Lord Palmerston, langs de Nieuwstraat, en gekomen zijnde aan 't huis van Fransoo Daens, bleven zij staan,als franke stuivers die zij waren, hooveerdig rondziende. Fransoo staat 's zaterdaags 's morgens, in gezelschap van zijn zuster, met een kraam van oliegoederen op de markt, daarmee stond hun huis ledig. Ecu der heeren nam nen sleutel uit zijnen zak en probeerde de deur te openen, maar zulks lukte hem niet daar het slot van over acht dagen veranderd was, wan neer de huisgenoten bemerkt hadden dat hunnen sleutel spoorloos verdwenen was. De geburen kregen weldra de individusiu't oog zij pakten den indringer bij zijn schabbernak en brachten hem naar do Wacht. Middelerwijl hadden zijne twee confreers het hazenpad gekozen, maar z'en liepen niet ver, want de champetters kwamen er insgelijks, eenige oogenblikken nadien, meè af. In 't policiebureel werd er gekonstateerd dat 2 van hen reeds een tiental veroordeelingen hadden ondergaan, namelijk voor dielte, aftruggelarij overspel, misbruik van vertrouwen en andere lieve dingen. De eene is van Brussel, de andere van Ry- sel en n° 3 van Brugge. De trio is in den namiddag voor 2 jaar naar het winterverblijf van Hoogs traeten vertransporteerd. Menschen, laat nooit den sleutel, binst den dag, op de deur steken, want: Hij wordt gepakt door schurken kloek En onverwachts, g'hebt hun be-oek. Feest der Zondagschool. Zooals wij meegedeeld hebben, greep maandag verl. de vertooning plaats der Heeren Meesters der Zondagschool van Sint Martens. Een talrijk en deftig publiek vervulde de schoone zaal van onzen Werkmanskring. Beide stukken werden op meesterlijke wijze ten tooneele gebrachtde kleedij was met smaak gekozen. Wat vooral de bewondering der toeschouwers trok, waren voorzeker de nieuwe overheerlijke tooneelversieringen van M. Van Cauwenbergh. Zondag aanstaande geven de Heeren Meesters een tweede feest, met hetzelfde programma, voor de leden van den Burger- en Werkmanskring. Wij zullen trachten een breedv. verslag te geven. den gezeid, den eene tegen den andere hoe won derlijk dat het was, dat zij daar eene slave von den: dat hij zeker een weglooper was. Maar Nog- tans Serapiscus, die geiten-kaas miek in 't dorp, had op eenen zekeren keer twee jongens op of om trent dien berg zien loopenen iedereen kwam daarin overeen dat ze toch altijd aldaar voorbij ge komen waren de doolaards, en 't waren daar kel ders genoeg waarin iemand kou verscholen zitten voor eenen tijd, zeiden zij. Dit en dat en nog al iets of wat anders, dat uren kostte om te ontdekken en aaneen te binden, was al dat de honderdman van doen hadomtrent de noene was hij al wederom, met al zijn volk, te bee- ne, Serapiscus en een van Ammonius slaven gin gen vooreu. Ik zal u naar die krochte leiden die gemakke lijkst is om daarin te wonen, zei Serapiscus, als ze van den heirweg afstaptenmaar ik moet u nog wat daarbij zeggen, 't is dat ze den name heelt dat er Pan verkeert, en te Zcricah en weet men er geen goed van te zeggen, Dat en kan mij niet schillen, antwoordde de honderdman; 'k zal Pan eene gei te slachten, is 't dat wij veilig te huis geraken, en nog een barver ken daarbij. Leidt er ons naartoe, en zoo als ik zeggelukt het ons, gij zult beloond zijn en wel be loond, dat belovc ik u. Serapiscus en zette geen enkel verloren stap, en, in eene halve uur gaans, was onze kleine OeineenteUiezin^ van 4el«t. Indien onze Lezers de lijst van liberalen en socia listen nog niet kennen, zij en zullen er niet veel bij verliezen, maar allegelijkdeelen wij zo hier mede Liberale Lijst. M.M. Karei Do Moor, Jef De Windt en Dosiré Gregoire, doktoors; Albert Galle en Eugeen Verbrugghe, advokaten Jef De Bliek, koopman Edm. De Lattre, beenhouwer Jef De Bruyn, oud-ontvanger Jef Schotte, leertouwer Cornelia Van Branteghem, student Gustaaf Lc- veau, mecanicien Odilon Van der Schuren, brou wer Buys Victor, portier Emile Bael, comies Emile Meert en Chalen Claus, winkeliers; Judoc. Van OpdenBosch, oud-onderwijzer; Corn. Vincent, en Petrus Anné, loopjongen. Daaronder zijn vreemdelingen Q-EBIST EJSnCEJLi LANDBOUWER van Mijlbeek of Schaarbeek Voor die vreemde vogels bestaat Mijlbeek of Schaarbeek niet 1! 't Zal hun den 17 Nov. anders wijs gemaakt worden Socialisten Lijst. De Cy- toyens Nestor Schaltin, fabri kant van eau-gazeuse Aug. Marcel, fabrikant in kousen Felix Podevyn, katoenbewer ker Jan Gyssens, twijnder en Jan De Meeter, kleerma ker. Jongens, jongens, wij hooreu uw buizen al ram melen IDEGEM. Dc dood komt soms als een dief 's nachts, als men ze 't minst verwacht. J. B. Her- remans, op den Dries, tot Idegem, is donderdag morgend der verledene week in zijn bed dood ge vonden en vrijdag om 7 1/2 begraven. Subiet ster ven is erg voor elk en d'een maar de subiete dood is niet altijd eene onvoorziene dood, namentlijk voor degene die zich dagelijks tot eene goede dood bereiden. NIEUWENHOVE. Het monumenteel kerks- ken van Nieuwenhoven komtmerkelijkte vcrschoo- nen, dezen keer langs binnen. Benevens andere werken is er het tabernakel schoon en meesterlijk verguld door den schilder J. B. Van den Bossche, van St Martens-Licrde met zijnen helper Augule, van Maria-Oudenhove. Verleden dijnsdag zijn die twee mannen vertrokken naar Parijs om er de vlaarasche kerk, en 't huis en de kring van den eerw. heer Van Essche te gaan schilderen, hunnen gewezen onderpastoor te St Martens-Lierde. Geerardsbergen, dat is ne voetganger. Luistert ne keer Die maakte een wedspel, voor ne souper van GO fr., van te voet naar Brussel te gaan op min dan 6 uren en dit nog wel met eene vracht van vijf ki los op zich. Dijnsdag vertrok hij om 5,55 's morgens van Geerardsbergen, gevolgd van eenige velocipodisten die hem moesten volgen om te zien of hij ouderwe- ge op geen karreken of voituurken sprong. En wie had het gedacht? Als d'horlogie 10,55u. op de Place de la Duchesse wees, stond M. Billemont daar present, en verre van vermoeid te zijn -Hij "had dus op 4 uren 50 minuten meer dan 8 uren wegs afgelegd. De geneesheeren van de administratie van den IJzerenweg hebben hun verslag opgemaakt over den staat der gekwetsten van de spoorwegramp. In 't algemeen hebben zij zich, zoo 't schijnt, waarlijk menschlievend getoond, en zoo aan de belangheb benden de gelegenheid gegeven eene goede schade loosstelling te vragen. De weduwe vau doktoor Van Pee, van Waver, een der slachtoffers van deze schrikkelijke ramp, vraagt eene vergoeding van 250,000 fr. Men zegt dat de Minister Van den Peereboom deze som zal betalen zonder moeielijkheden te maken. De minister heeft al de hoofdmannen van zijn bende die nu al hoop over hoop liep, aan de kroch te. Bij Marszwoer de honderdman, 't is ge past! Kijk! hier en daar, en dit en dat hier! 't Is hier dat ze zatenEn 't en duurde geen woord sprekens of de soldaten waren binnenalles door snuffelden tot in de donkerste hoekskens toeze keerden zakken innewaard uit, stampten kruiken omverre en in stukken, tierende ondertusschen van blijdschap op 't gedacht dat onze arme doo laards haast in hunne handen zouden gevallen zijn: immers dat ze daar ievers nabij versteken za ten. Ja, ja, zeker is 't hier, zei Serapiscus. Kijkt naar de brcuke van dien taknog vorsch hé, gister avond moeten ze dat gebroken hebben, 't Zijn hier al kelders; de eene tegen de andere, en ze zitten tegenwoordig ievers el, zoo 'k peize, maar, 't en is hier geen hol, waar een mensch in kan, dat ik niet en wete. 't Is hier levensmiddel en een goed nachtquar- tier, zei de honderdman, en 't zal een moeite ge spaard zijn. Morgen, zoo wij ze nog niet vast en hebben, moeten wij op onzen voorraad beginnen te peizen. Ligt er water hieromtrent? Jawel, zei de andere, geen vierendeel uurs van hier zal ik het u toogen, maar, aanveerd mijnen raad, en laat uw volk wat over en rond 't gebergte loopen, en doet ze hier weêr bijeen vergaderen, met zonnenondergang. departement bijeengeroepen, en hun gezeid dat hij eene som van 1,500,000 franken ter hunner be schikking houdt om de belanghebbenden beginnen ter hulp te komen. WOLUWE. Gister hebben te Woluwe lucht reizigers slagen gekregen van de boeren. Dat is af te keuren; maar onze brusselsche luchtreizigers verdienen wel een beetje zulk ont haal. Als ze ergens neerdalen, richten zij natuurlijk veel schade aanen denkt ge dat ze eenen centiem willen betalen Een helper heeft mij verklaard dat zijn patroon, als hij opsteeg, nooit meer dan 5 fr. op zak had. Hij beloofde aan de boeren al wat zij vroegen, om zijnen balon naar de statie te brengen en eens daar gekomen, lachte hij hen vierkant uit. Hoe wilt ge nu dat de boeren zich niet wreken? BRUSSEL. Een der beste schutters, misschien wel de beste van België, M. Hubert Van Innens, van Brussel, heeft in 4 uren 17 minuten al de vo gels neergeveld van eene wip, welke bezet was met '5 oppervogels en 42 kleine, 't zij te samen 47 vo gels. Hij schoot ongeveer 4 pijlen per minuut of 257f4 1021 pijlen. Het gold eene wedding van 100 fr.de winnaar, M. Van Innens, alhoewel de handen heel bebloed, scheen geenszins vermoeid. ANTWERPEN.Fijne dieven.Ja, zoo mo gen zij heeten, de dieven, die maandag nacht over den hofmuur klommen van M. de Schoutheete, in de Gounodstraat. Zij braken eene ruit van de varande, en konden zoo, hunnen arm door de opening steken, en met den sleutel de deur openen. In de salons, waar zij nu alle mogelijke kostbaarheden voor de hand von den, stolen zij niets dan een stuk kant van 1000 tot 1500 fr. en een kanten zakdoek van 150 fr. weerde. Daarenboven hebben zij aan de meubelen, die zij openbraken of wilden openbreken, overgroote schaê aangericht. OOSTENDE. Oei, dat is wreed! 't Is toch zoo zeer op te passen, als men dat allemaal hoort! Eene dame, die bij de tafel zat te lezen naast de wieg, waarin een kinu lag, wilde om beter te zien, de hanglamp lager trekken. De kettingen waren echter reeds ten einde gerold. De schok deed de lamp uit den hanger vallen op het lichaam der dame die in een oogwenk van boven tot onder in de vlam men stond. Spoedig snelde men ter hulp, men dcof- de de vlam uit, rukte de brandende kleeren van haarlichaam, doch niettemin bekwam de ongeluk kige zulke zware brandwonden, dat haar toestand wanhopig is. GENT, 19 oct. Des te beter! Men verzekert dat de werkliè der fabriek Leirens den arbeid her vat hebben. ITALIË. De Temps verneemt, dat koning Carlos van Portugal volstrekt niet van plan is ge weest koning Umberto te Rome te bezoeken. De koning van Portugal had aan het Vaticaan doen meedeelen, dat hij geerne den Paus zou spreken over eene belangrijke kwestie, in verband met de portugeesche koloniën. Don Carlos wilde koning Umberto bezoeken te Monza en daarna naar Rome komen. Door den eisch van de italiaansche regee ring, dat Don Carlos zijnen oom te Rome zou be groeten, is de koning van Portugal genoodzaakt geweest zijn bezoek aan den Paus ook op te ge ven. Indien het bovonstaand bericht van deprote- stantsche Temps juist is, en er bestaat geen reden om de meêdeeling van het officieus orgaan der fransche regeering in twijfel te trekken, dan blijkt daaruit helder eeue allergewichtigste zaak Niet alleen wordt door den toestand, waarin Ita lië den Paus vernederd heeft, dezes vrije beweging verhinderd, maar hij werkt ook belemmerd voorde Staten, die betrekkingen willen onderhouden met den Paus. Wel gedacht, antwoordde de honderdman en, eer dat een halve ure verschenen was, klonk het einde en verre, over die woeste hoogten en leegten, van 't geroep en 't getier van dat Roomsch soldatenvolk, die, lijk brakken, achter 't speur van de Christenen landvluchtigen aan 't zoeken wa ren. Nu schrijf ik weer letterlijk mijn perkament uit en late Jan spreken. Dien dag, omtrent de negenste ure, als wij ten beste mogelijk onzen nieuwen thuis geschikt en geschaveeld hadden, docht het ons dat de tijd verdrietig en zoo traagzaam voorbij kroop, daar, onder de aarde. De blakke bergen waren trooste loos genoeg, schoon wij daar noch vrijdom lucht en schoone zonne hadden; maar nu, levende begraven zitten in den grond, en niet durven aan de opening van den kelder uitkijken, uit vreeze dat ons iemand van beneden zou bespieden, ai! ai!.,. Wij begon nen te denken hoe ondankbaar wij te vooren ge weest hadden, en verwonderd te zijn dat wij 't ge luk dat wij eerst hadden zoo gauw waren moê ge worden. Wij spraken en raamden wanneer de ze kerste ure zou geweest zijn voor Diphilus om een keer uit te kruipen, als 't was dat wij gebrek aan water kreegen, wanneer moeder al met eenen keer heuren vinger ophield enst Wij luisterden, maar 't was al stille. Ik hebbe iets hooren roepenzei ze, luis- Het is dus in het belang dier Staten zei ven, als zij eischen, dat er een einde kome aan de gevangen schap des Pausen. AMERIKA. Een natuurwonder kan men ze keren bewoner van Atalanta, in den staat Georgië (Ver. Staten) noemen. Hij heeft een grijs en een blauw oog. Eu met het grijze oog ziet hij over dag, terwijl het blauwe blind isen's nachts ziet hij met het blauwe zeer goed in de duisternis, en met het grijze niets. Wat nu zijne ooren betreft, is dit opmerkelijk dat hij over dag slechts hoort langs den kant van het nachtelijk oog; en met het oor langs het over dag ziende oog, vangt hij enkel 's nachts de geluiden op. Maar Atalanta in Georgië is zoo verre van hier RUSLAND. Te Odessa is een zonderling man gestorven en heeft zijne nalatenschap, ten bedrage van vier millioen roebels, nagelaten aan zijne vier nichten, die tot nu toe in een zeer nederige positie leefden. Daar de oom bang was, dat ze door snelle lotswisseling al te zeer zouden worden bedorven, heeft hij haar een zonderlingen eisch opgelegdzij komen niet in het bezit van hare erfenis, voordat zij vijftien maanden gediend hebben, hetzy als dienstmeisje, als waschmeisje, of op eene boeren hoeve. De plaatselijke politie is belast met het toezicht of zij voldoen aan de testamentaire be palingen. De vier toekomstige millionaires zijn met lust en iever in hare betrokkingen gegaan, en vervullen die hu reeds twee maanden. In die twee maanden hebben ze reeds 863 huwelijksaanzoeken ontvan gen. kwam Jaures, dc socialistische volksvertegenwoordiger van Frank rijk, zijn huis buiten te Carmaux, samen met zij nen vriend M. Sembat. En zie, nauwelijks hebben zij beide eene cigaar aangestoken of een eenvoudi- dige werkman komt naar Jaures en vraagt hem wat vuur om zijne pijp te dóen branden. Jaures en heeft hem nog maar zijne cigaar ter hand gesteld, of de schurk lost zes revolverscheuten op hem. Op een twee drij was de liefhebber de gaten uit. Gelukkiglijk en is Jaures niet erg gewond, maar hij ziet nu wat er van komt van socialisten te kweeken. De laatste koeriers melden ons dat de moorde naar reeds aangehouden is. Dat men hem maar in 't droog zette (Pee Telefoon). 1° Uit SPA. Onze Koningin is van zin te ver trekken naar eene badstad van Zuid-Frankrijk. 2° UitYPEREN. Schrikkelijke brand; vier huizen ten gronde afgebrand. 3° Uit ZWYNAERDE. Zaterdag heeft een ontaarde zoon zijnen vader den kop ingeslagen; de staat van 't slachtoffer is hopeloos. 4° Uit MANAGE. August Marcq, de machi nist van een der twee treinen den 6 Oktober te Cy- roux verbrijzeld, komt te overlijden. 5° Uit SOTTEGEM. Evenals te Ninove staan de demokraten hier voor de gemeeutekiezingen op den lijst der liberalen. 6° Uit UKKEL. Zondag, hebben M. en M. Herinckx hunnen jubilé gevierd van 50 jaar ge trouwd 7° Uit LANAEKEN. Een vrouwspersoon sprong hier dijnsdag van den trein die in gang was; de dood was oogenblikkelijk. 8° Uit OOST ACKER. Zekere Pieter Van Achte, oud 29 jaren, is hier dijnsdag vermoord ge vonden op de lignie van den tram langs den kant van Desteldonck. 9° Uit LEUVEN. De leergangen in de ka tholieke universiteit zijn Dijnsdag herbegonnen. 10e Uit WAVRE. Zekere Jules Cormont is hier overleden aan zijne wonden, bekomen in de spoorwegramp van Ottignies 11° Uit SAFFELAERE. -- Hier en is nooit geen nieuws! tert nog. Wij luisterden nog, en 't en duurde geen stonde tijds eer wij van diepe beneden ons in den grond van de rotsklove eenen roep hoorden Zij zijn in de helliuge, heer, zij Diphilus. Komt hier, komt hier, Philip! riep vader, want Philip lag al aan den boord van onze hoog- venster te wege, om te kijken. Is er een die ons ziet, wij zijn er aan! Luistert, heer, zei Diphilus. Hei daCaiusriep eene stemme, recht van beneden ons, had men gezeid, Caius, waar zit-je daar? n 'k Kome'k kome, kameraad, wat schilt er 't Is dat er ginder boven ons een goed nest zit om Christenen in te woekeren, dat m'er maar aan en kost. Bij Hercules, 't is waar! Wij waren nu zeker dat die twee naar onze rotsopeniug opwaards ston den te kijken en te wijzen. Geen mensch ter wereld en zal langs dezen kant daar op klauteren, maar 't moet achter den berg een uitweg zijn. Dat moet de honderdman we ten. Kom! Wacht, wacht, zei Caius, waar ligt er mij een steen? Een oogenblik nadien zoo kwam er een steen, uit al de kracht van een Roomschen soldaten arm, binnen onze kamer gevlogen. (Wordt voortgez).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3