De doolaards in Egypte. LllllffiEClITS. KERKELIJK NIEUWS. Krabben Kerrekolen en Geirn&ad. DE SCHOUWVAGERKENS VAN PARIJS. Ons Roeseken. Kiezers Aan al onze Lezers, Le zeressen en Lezerkes uit Europa en al de andere we- relddeelen de schoonste sa- luwade en den besten wensch van nen Zaligen Hoogdag van wegens Kibeladouken. Mgr de Hemptinne, abt van 't Beuediktijnerklooster van Maredsous, tegen Di- nant, is van Z. H. den Paus gelast geweest met eene commissie voor den heer graaf de Bergeyck, senator van St-NiKLAA8hij moest hem een por tret overhandigen van Leo XIII, welke de Paus heeft doen expres maken bij nen gekendeu schil der en die hij nu ten geschenke zendt aan dien bra ven heer voor de uitstekende diensten die hij aan de kerk heeft bewezen. Zeg nu nog dat men ze rond Eecloo niet kruipen heeft, 't is te zeggen dat er daar geen geld en isOver eenige dagen zijn dieven binnengedrongen bij zekeren Geimaert, woonachtig tot Adeghem en er 10,000 franken medegenomen; wat blieft er u, Menneer!?! Vrijdag verleden is onze eerste minister M. De Burlet eenige dagen vakantie gaan nemen naar England, bij den kozijn van Mijnheer Gladstone, ge weet wel, die daar zoo dikwijls reeds minister is geweest en nu al in de tachtig isals d'Engelsman hooren van Gladstone spreken, 't is of er van ne God gesproken werd. Ze zijn bezig met werken aan den toren van 't stadhuis van Brussel, en M. Barboux, die chef van de Jury was in 't proces van madam Joniaux, is van de kiezerslijsten geschrabt tot Antwerpen.Ai, Heere Dominus! bijkanst eene geheele kerk afgebrandTe Virginal, tegen Nijvel, er komt rook uit de kerk, en er was nie mand meer in. M. Lacroix en M. de pastoor loopen algauw binnen en wat was het? Geheel de sakristij in brand! Een missendienderken die'zijn wierook vat al branden in eene kas gezet had. g'Hebt toch nog tijdens d'expositie van Antwerpen in 1885 van Massala hooren spreken dienen zwar ten Koning uit den Congo, ewoor vrienden, en misschien nog wel gezien?... Ewel den dienen is nu dood!!! November! November!... Jachtmaand genoemd bij de jagers; Slachtmaand bij de boeren, en ook Smeermaand. Dat is ne goeie naam, nu wordt er 't meeste wild geschoten, nu worden er 't meest verkens gekeeld, nu doen de boeren voor heel 't jaar smout en smeer op, en iedereen mag nu ziju buiksken vol eten. Vraagt het maar aan al wie ge wilt, en ge zult zien of ze niet en zullen moeten bekennen, dat ons Siemmeken tot in Amerika gelezen wordt. Op de gemeente van Zoeten aye en zijn er maar 24 inwoners, gelogeerd in 5 huizen, de pastoor, de koster en de champetter meegerekend. En zeggen dat het daar ook moet kiezing zijn. En a propos van kiezingen, weet ge hoeveel kandidaten er voor de toekomende gemeentekiezingen in geheel het land zijn 34,000 Ik zegge vier en dertigdui zend, en geenen eenen min Tot Mortsel, te gen Antwerpen, en niet tegen Oilst, zelle, daar is over eenige dagen een nieuw gesticht voor krank zinnigen ingehuldigd Minister Begerem was er tegenwoordig met veel audqr notabiliteiten. Woensdag, op de kusten van En gland, wreed tempeestvele sche pen zijn met krot en mot den diepe- rik ingegaan. De hertog van Ne mours, zoon van Louis Philip, aan wie de ko- niuklijke kroon van België gepresenteerd wierd in 1830, die heeft zaterdag zijnen tachtigsten ver- I jaardag gevierd. Wat denkt er u van't weer, Vrienden? 't Begint koel te worden, hé? Er zijn er die zelfs al sneeuw zien vallen hebben, maar wij moeten het er bij zeggen't waren mannen die van I ten vier uren 's morgens op warenzouden hunne I oogskens soms niet geschemerd hebben?? Nera- nk, te Leuze is eene vrouw overleden van eene vlieg die in hare kaak gebeten had. O die chan- foeters! Er zijn weerom valsche vijffrankstukken in omloop met 't portret van Philip I en't jaartal 1847opgelet dus, Vrienden, als ge moet peerden- oogen wisselen. Al die koning is trekt tegen woordig naar Parijs; na Leopold II is er de koning don Carlos naar toe geweest en nu tegenwoerdig is er de koning van Griekenland. 't Is dus besloten en 't staat vast: De scheur makers gaan hier 't Aalst nen afzonderlijken lijst voorstellen met de gemeentekiezingen Alle middelen hebben aangewend geweest om die mannen tot verbroedering te brengen, maar niets heeft er geholpen't Is een waar schandaal voor heel 't land alzoo uwe gees telijke overheid miskennen en bedroeven. Vrijdag, te Doornijk, twee marchandisetreinen opeen geloopenveel wagons omvergeworpen maar anders, gelukkiglijk, geen malheurende schade beloopt tot 5 a 6000 franken. De achtbare heer doktoor an der Haegen tot Aalst komt vereerd te worden met het burgerkruis van eerste klas we gens diensten bewezen tijdens besmettelijke ziek ten. Van herte pro ficiat! Volgens onze laatste nieuws- tijdingen uit Roo- men zou onze H. Vader zijne krach ten min of meer verliezen... Lezers van 't Stemmeken weest hem toch in dachtig in uwe ge beden, bijzonder lijk 's avonds als ge te samen den Rozenkrans bidt. Hoe troostend tochVerledene week zijn er tot Ninove en omlig- ende alleen, 911 Volksstemmekes verkocht, en zeggen dat ne gazettier, die op bedekte wijze tegen ons schrijft, eenen die van ons jaloersch is, in 't al en in 't geheel maar 850 nummers wekelijks en drukt! Bravo! De kaatsers van Hofstade heb ben Zondag tot Hamme den eersten prijs gewonnen. De schoonste statie van vier uren in 't ronde, de statie van Okegem is bijna voltrokken! Moor- sel, Moorsel! Wat hooren wij, wat hooren wij?? De liberalen, die ge zoo dikwijls in de kiezingen hebt verslagen, komen nu op onder den naam van demokraten.Luistert naar de stem van uwen eer- biedweerdigen Herder, stemt zooals hij het begeert, en ge zult een gerust geweten hebben. Hoort men nu toch nog van[iets anders dan van malheu ren? Te Scheldewindeke, vrijdag, zekere Prosper Fauconnier gaat over de route van den ijzerenweg zonder eenen trein op te merken die aan 't ma- neuvreeren ishij wordt door een der deurkens van den trein omvergeworpen en onder de wielen ver pletterd. 't En is nog maar drij dagen geleden Te Brussel, op den boulevard de Hainaut, een braaf meisken, genaamd Louise Bullinckx, bezig met vensterruiten te kuischen, krijgt eene draaïng in 't hoofd en boddert van boven tot onder op de steenendood en was ze niet, maar 't en schol toch niet veel. Moet ge nu toch niet meer dan nen ijsbeer zijn om brave en stille ouders hun kind t'ontstelen? en dat is noch tans gebeurt, want zekere Au gust Sasseman, slotmaker te Molenbeek St-JEAN, in de Schoolstraat, numbfjo 14, die heeft zijn kind gemist van July tot nu; 't was een slangevel van Duitschland die het had meegenomen en te Ver- viers had verlatenge kunt denken wat blijdschap dat het was als moeder en vader dijnsdag hun An- naken weêrzagenZeker en vast is 't nu dat het tusschen zaterdag en zondag te Brussel gesneeuwd heeft. Hoort ne keer, menschen, wat er nog w beurd is te Seraing! twee socialisten, Troelay en Loogens, bebben er de militianen tot opstand aan gehitst; als uwe overheden u zullen zeggen, rie pen zij, de werkstakers tegen te houden, keert u om en schiet ze omver... En zoo eene soort zou de verrader van de vischmijn op 't stadhuis van Aelst willen brengen! Neen, zoolang dat Kibeladouken zal Kibeladouken heeten, en zal dit in Aalst niet gebeuren Alvar, beste Vrienden! Kibeladouken. pijn. Deze azijn laat zich ook gebruiken bij sausen en fijne kruiderijen. Ons Roest. De geschiedenis der kleine schouwvagere, meest al herkomstig uit Savooie, levert de volgende merk- weerdige gebeurtenis op: Wanneer de fransche omwenteling begon leefde te Parijs een liefdadig, heilige man, de eerw. Hoer Salignade-Fenelon, naneef van Fenelon, de groo- te aartsbisschop van Kamerijk. De medelijdende priester had een liefdadigheidswerk iugericht, dat bestemd was om de kleine schouwvagere te be schermen. Hij zelf troostte ze en kwam hun ter hulp in alle beproevingen en ellenden. Hij leerde hun lezen en onderrichtte ze in de kristel ij ke lee ring. Onder het schrikbewind werd Fenelon aan gehouden en voor het bloedgerecht gebracht. Fou- quier-Tinville kwam, onder voorwendsel van deel neming in samenzwering, de doodstraf voor den ongelukkigen priester eischen, toen eensklaps de verhoorzaal door eene menigte kleine schouwva gere werd ingenomen. Zij eischten rechtveerdig- digheid en vrijheid voor hunnen weldoener. Men wilde ze verdrijven; maar de kleinen klampten zich vast aan de balie, en gingen zelfs niet achter uit voor de bedreigingen der gendarmen. Fenelon zelf moest hun het bevel geven van te vertrekken en zij gehoorzaamden, maar al weenende om zijn vaderlijk gezag. De republikeinsche wanschepsels bleven ongevoelig aan dit bewijs van dankbaar heid en de menschenvriend moest het schavot be klimmen. Zulke wreedheden staan ons ook te verwachten, bij het opkomen der socialisten. DOOR Q-TJIDO GEZELLE. •1 16 Stootte af tegen 't gewelf, en rolde voor onze voetan. Achteruit, een beetje, mijne kinderen, zei Euthymius, zoetjes zoetjes genoeg. Wij kwamen meer innewaards en allengskens hoorden wij de soldatentalen verder en verder van ons, tot dat alles weêrom stille viel. Ik vreeze bijkans, zei vader, dat ze zullen trachten algelijk hier binnen te geraken, kost dat kost. 'k En peize 't niet, zei de eremijt, maar doen ze 't, gij zult er waarschijnelijk van verwittigd zijn, 't zij dat ze boven, 't zij dat ze onder u aanleggen om in te geraken, al vooren te weten en zoo staat het u dau nog vrij te vluchten zelfs, in zulk geval dat ze daar beneden eene wacht stelden, zoo kunt gij nog al achter uit, gelijk gij gekomen zijt. Met uwen oorlof, heer, zei Diphilus, zal ik een keer wel toezien naar de haken, de koorden en de sporten van onze leêre 'k en zou niet geern hebben dat gij uw leven waagt en betrouwt op eeut- Qedrukt bij Julius Dc Meester, te Roesselaere. wat dat jaren lang in onbruik gelegen heeft. -Niet ten ontijde valt u dat binnen, mijn kind want, zoo haast als 't donker is moet ik weg. Zoo, terwijl moeder 't koude keukensch avond maal gereed deed, namen wij de leêre van den wand af, en overgingen ze, van sporte tot sporte, dan leidden wij de haken vast en trokken, met al onze gesamentlijke macht, aan beide reepen, eerst afzonderlijk, en dan de twee t'eenegader ze en brak niet, noch en gaf geen teeken van breken, en als wij daarmee veerdig waren wierd het overal donker te zijn. Vader hong eenen dikken mantel va% kemelhair voor den keldermond, en dan gin» hij in den diepen hoek en ontstak licht. Euthymius gaf den zegen over 't eten (hij en at niets anders als brood, erwetenmeel en water) en trachtte ons ons getroost te stellen in zijne aanstaande afwezig heid. Ik zal voorzeker, zeide hij, zoo aanstonds wederkeeren als ik kan, maar ik moet eerst onze andere broeders, die in gelijker pijne zitten, ook gaan helpen, want de bergen en de woestinen hier rondom zitten vol arme vervolgde Christenen, in dezen droeven verdoken tijd, en ze zijn voor den meestendeel al bijkans t'enden van de koude, den broodhonger, de vermoeidheid en 't verdriet. Is 't dat het ooit te passé kwam dat de Heilige Paulus zeide, de apostel des Heeren, het is nu, immers Zij doolden in de woestinen en op de bergen, in de kelders en in de krochten der aarde, zij die de we- Hier is ze nu toch ein delijk, hé Vrienden van 't StemmekenOns Roe seken, die u wekelijks de kokernagie aanleert? 't Mensch, zoo als ge ziet, is bezig aan 't kou senbreiden in haar stil maar fraai huizeken, op 't Beggijnhof 't Aalst z' ls daar gaan wonen van over eenige jaren, na dat hare Meneer bij wien zij in de twintig jaren gediend had, overleden was. Ge ziet dat ze van de struifste persies niet en is, maar ge moet weten dat 't mensch nog al gepakt is op de best en nog veel lijdt aan hoofdpijnze geeft u deze week twee uitnemende middelen tegen die dubbele kwaalgebruikt ze maar hoe eer hoe lie ver, en ge moogt zeker zijn ge zult er u van belo ven. Drank voor borstaders. Men late ijslandsch mos met eene kan water 3 uren koken; tot als men maar 3 tasjes overhoudt, giet men het door den temsmen make het zoet met suiker; ook met versche melk kan men het s morgens als thee drinken. Men kan het eenigé dagen lang bewaren en erkoken. Drank tegfen hoofdpijn. Daartoe gebruike men 3 of 4 handvollen blauwe kleine welriekende viooltjes (die men langs de kan ten in de haag vindt); doet ze op eene flesch, vult ze met goeden wijnazijn, en laat ze gestopt eenigen tijd op eene warme plaats staan, laat den azijn door papier loopen om er gebruik van te maken naar beliefte. Een koffielepel in een glas water gedaan en met suiker zoet gemaakt is opperbest tegen hoofd- reld niet weerdig en was te bezitten. Diphilus en vader staken nu de haken van de koordleêre door de ringen, en de goede slave zou eerst gaan, zeide hij, hij zou het doen, eerst om te zien of de leêre waarlijk eenen man dragen kon, en om ze al onder vast te houden als Euthymius af kwam. Als hij veilig omleege was, gaf Euthymius ons den zegen en hij ging ook. Wij keken hem na, sporte voor sporte, terwijlen hij nederging, en tot dat wij hem, op zijne voeten, bij Diphilus zagen staan. Zij gingen te zamen, eene boogscheute verre en dan kwam Diphilus alleen terug, en de leêre weêrop, in den keldermond, trok zijnen langen zwinkelenden trap achter hem binnen, en wij za ten weêr veilig en geborgen. Daar en zit geen gevaar bij, zei hij tot vader, en ze zou tweemaal zooveel dragen, als ik en gij te gader wegen, maar 't ligt mij lijk opperst dat die reepen met sporten daarin ons weinig zullen te passé komen, immers die soldaten zullen wel op het gevonden speur terug keeren, let er op 'k Moet hier nog bij zeggen hoe Pambo gevaren had intusschentijd. Van zoo haast hij soldaten rook te Zericah, zoo en wist hij maar al te wel waarom ze gekomen waren en hij gevoelde 't in zijn eigen zeiven dat ze ten allen waarschijnelijkste groetenissen voor hem meê hadden, welker be leefdheid hij liever ontgaan zou. Zoo hij ging, zon der goèndag of goênavond te zeggen, ten dorpen uit, en te stukkewaard op, rechts, naar Pans die stemt voor de Daenspartij stemt tegen den P.ius, stemt tegen den Bisschop, stemt tegen ziju geweten Allen als éénen man gestemd voor de katholieke lijst!! Spiegels. Maar dat is ntt toch ne keer onverdraaglijk. Luibrecht8. Wat dat mees ter? Spiegels. Wel, die twee ververs, die ik sedert gisteren in mijn huis heb, doen niet andere dan schuifelen; mijn kop is er bijna zot van. Kent gij geen mid del om die mannen te doen zwijgen, Luibrechts? Luibrechts. Zeker, zeker, meester. Op een, twee, drij hcerscht er de grootste stilte. Spiegels. Luibeken Ge zijt ne felle jongenHoe hebt ge dat toch zoo rap kunnen te weeg brengen? Luibrechts. Zwijg mees ter, 'k heb ze elk twee van uw beste cigaren gegeven. DAGWIJZER. Zondag 3 November. H. Hubertus, patroon tegen de razernij bisschop van Luik, gestorven tenjare 727. Maandag 4. H. Carolus Borromeus. Dijnsdag 5. H.H. Zacharias en Elisabeth,ou ders van Sint Jan Baptista. Woensdag 6. H. Leonardus. Donderdag 7H. Willibrordus, eerste bis schop van Utrecht, patroon tegen de zenuwziekten, wordt vereerd te Antwerpen. Vrijdag 8. Feestdag der 4 Gfekroonden, ge broeders, martelaars tenjare 304. Zaterdag 9. H. Theodorus, si ldaat, martel. De Hoog-eschool van Leuven. rijdag toekomende, Allerheiligen, op verzoek der Bisschoppen, in al de missen, buitongewon. rondgang voor de katholieke Hoogeathool van Leu ven. De Universiteit van Leuven is de glorie van ons land en de steun van 't katholiek geloof in België.'t Is uit de Universiteit dat onze felle mi nisters en onze geleerde staatsmannen komen on ze katholieke doktoors, vrederechters, enz. 't Is belang en plicht voor de katholieken die Universiteit te ondersteunen. Iedereen, arm en rijk moet vrijdag met edel hart on milde hand zij nen penning geven voor dit schoon en verheven Kerk der Arme CLaren, te Aalst. Voortaan zal het Lof op de Zondagen geschieden, kwaart na 3 uren. Oude postzegels. Alle lezers die oude postzegels bewaren en die opzenden naar ons bureel of ons die ter hand stellen, verrichten een uitstekend goed werk, ten voordeeleder Missiën. krochte, zoo hij hiet. Zoo lange als hij zijnen weg voor zijne voeten zien kon, ging hij, maar einde lijk moest hij toch ievors zien binnen of onder dak te geraken, maar, hij was al van zijnen weg en stroke af, en, blij was hij als hij nog eenen boom zag staan, waar hij opklom, en waar hij slapen neen, maar toch wat rusten kon en niet benauwd zijn. Van als hij 's anderdags 's morgens een hand voor zijne oogen zag was hij weerom op de strate, en in vier uren gaans aan de krochte. Daar en vond hij van 's zelts niemand thuis wij waren er immers uit van daags te voren. Van onze nieuwe woonste (die de oude Christenen altemets Decius kelder, altemets Sint Charilaus kelder bieten,) en wist hij niets. Hij stilde zijnen nooddruft mét hethene wij achtergelaten hadden, en dan, sterker van lijf en kloeker van moede, besloot hij dat hij ging wat zitten schuilen in een van de kelders daar nabij, totdat de soldaten 't zoeken zouden moé ge worden zijn. In dezen nood en uiterste verlegent- heid, nog altijd op hope levende van ons te kunnen zien en helpen, nam hij al meê dat hij krijgen kou en vluchtte nog wat verder oost- of zounewaarts. 't Was God die 't alzoo wilde, en zijn engel-be waarder die hem leedde, want hij kwam recht naar Sint Charilaus spelonke en voorbij de vier stniiken die over dien steenstonden, gij weet wel, waar 't onze ingang was. Hij kwam van daar voorts, op- waards, tot aan de kruino van den berg, van waar hij den afgrond mat, bij der ooge, die omleege lag

De Volksstem | 1895 | | pagina 2