De doolaards in Egypte. KOOKKUNST. LUIBRECHTS. Allen als eenen man ge stemd voor den Katho lieken lijst!! Kiezers EENIGE VRAGEN OVER DE KIESWET. Nieuwenhove.- Massemen- Westrem- Vrienden, Vrienden, mor gen zondag is 't de groote dag voor heel 't land, maar bijzonderlijk voor Aalst! Iedereen heeft er 't oog op En hoe is 't Kibeladouken, zult ge mij vragen, hoe staan de zaken tot Aalst??? Opperbest, Vrienden, onze zegepraal over liberalen, socialisten en donchisten zal schitterend zijnpen en papier liggen al gereed om zoohaast de uitslag gekend is, uen telegram te zenden naar den Paus te Iiome en naar Mgr Stillemans tot Gent. In alle geval, Vrienden, leest er morgen in de mis nog een Vadronsken voor. Zoo wij vernemen rijdt Frere- Orban op uen expresstrein naar d'eeuwigheidzijn doktoor, M. Rommelaere, bezoekt hem drij maal daagsdat zegt genoeg. Mocht hij toch eene goei biecht spreken vooraleer te sterven want 'k geloof dat hij het noodig heeft. De heer Somzé, oud volksvertegenwoordiger van Brussel, komt burg graaf genoemd te worden door den Koning van Portugal. Is 't waar, wordt er tegenwoordig zooveel jenever gedronken op de treins door de machinisten? 't En is dan niet te verwonderen dat de treins derailleeren. Te Chicago beweren ze nu nen tableau gevonden te hebben van Rubens van eene waarde van 15,000 dollars, en zeggen dat iedere dollar 5,40 waard iswat blieft er u. menheer Al de gazetten van de wereld spre ken thans van nen ezel, die de vrederechter Harwich op 't tribunaal doen verschijnen heeft te Liverpool. Ge moet weten, de aankooper beweerde dat de ezel blind was en eiscbte zijn geld terug. De rechter heeft Langoor verscheidene brillen doen passen en eindelijk solemneel gede- klareerd dat 't ezelken slechts bijzichtig was en in 't geheel of ten deele niet blind. Eens dat 't ju- gement uitgesproken was is de ezel door de gen darmen weerom buitengeleid. Stemmen voor de Daenspartij, 't is waar- aehtlglijk stemmen voor den duivel en tegen 't volk. Op de 2500 gemeenten van België zijn er 7 a 800 waar de katholieke kaddidaten zonder strijd zijn doorgegaan. —Den 20 November aanstaande wordt de groote klok van Montmart.re te Parijs plechtig gedoopt zij zal voor peter hebben Mgr Hautin, aartsbisschop van Chamberg en voor meter de gra vin de Boigné sommige van onze Lezers hebben ons gevraagd hoeveel keeren 't kloksken van de Werfkapel t'Aalst in de klok van Montmartre zou kunnen. Wij antwoorden hun heel vriendelijk dat het nooit toegelaten is uen boer zijne kunst af te vragen. Als 't maar waar en is? Ze spreken van eene nieuwe cuirasse waar men niet en zou kun nen doorschieten. Ze zou moeten uitgevonden zijn tot Arasterdam door ne zekeren Van Straeten. De pompiers van Brussel zijn ten getalle van 174 en in 1894 hebben ze 123 bran- den gebluscht en 32 keeren geroepen ge weest voor niemendal. En zeggen dat het tot Velm van geheel zijn leven nog maar eenen keer gebrand en heeft, te weten woensdag avond 'twas de pachthoeve van Madame Th... nabij den molen, die in korten tijd door de vlammen verslon den was Moesten Paus en Bisschop 't Aalst kiezen, ze stemden tegen de daenspartij. Over eenige dagen zijn de Socialistische volks vertegenwoordigers in de Kamers bijeengekomen om ondereen te schotelen hoe ze binst den toeko- DOOR Q-TJIDO GEZELLE. 18 Ja ik, ge kunt dat denken antwoordde hij, maar toch, ik moet u bekennen, met de waarheid, 'k en wete ik bij den levenden keizer niet wat dat dat volk nu eigentlijk misdaan heeftmaar, 'k wist toch wonder of ze ginder in dat rotshol zitten. Daarin of daar niet in, zei de slave; mijn loon komt mij toe, want hadden ze er gezeten, ze kwamen daaruit zonder de minste moeite zoo.. Wel 'k bevele u den gouverneur, zei de hon derdman, 't is gelijk hoe 't uitvalt; komt wat na der bij de krochte. T SPOOK. Pambo hadde verstaan uit het klappen der sol daten dat ze in onze oude krochte gekwartierd la gen. Hij dacht: In 't duistere van den nacht zou ik daar wel naartoe gaan, en zien of ik niet weten en kan wat zij in't zin hebben, en of zij vermoeden waar de doolaards zitten. Den avond nadien dat dit hèiü ingevallen was, scheen het hem donker ge- Oedtukt bij Julius De Meester, te Roesselaere. menden zittijd de katholieken den duivel gaan aandoen? 't Schijnt dat eenige van die meneerkens, zoo als Caluwaert en Roger, eens den bol zijn ge- wasschen door Van der Velde en C° en a propos vafi Caluwaert weet gij al dat die heerschap komt gecondanneerd te worden tot 10 franken boet om zottigheden geroepen te hebben op zekeren Bricq- mont van Bergen? Ewel, 'tis nogtans zoo, ge moogt er zeker van zijn en ge raoogt het voort zeg gen ook. De schadevergoedingen voor de spoorwegramp van Ottignies zullen geregeld worden zonder pro ces zij zullen geen twee millioen bedragen. In de Cavie zijn er sedert 11 Oktober 584 gevallen geweest van Cholora 543 personen zijn er van ge storven. God gave dat wij met die vieze mompeer langs hier geen kennis en moesten maken. Te prussel, twee jonge schavuiten loopen achtereen, Raderen te zeer 't water en, hoep la, een van de twee, Louis Dourde, uit de St-Rochusstraat n" 16, piet lijf en ziel :de rivier in gelukkiglij k was er £en schipper in de nabijheid die er hem kon uitha len, zoodat Loüiken er met een tweede doopsel van af was. Achter de kiezing: zal er van g;eene daens partij meer spraak zijn. R. I. P. Lezers van 't Stemmeken, herinnert gij u nog zekeren Van Lui van Nieuwenhove, beticht van den jachtwachter Leopold Bourgeois omver gescho ten te hebben vrijdag is die vent te Gent veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid en tot 3000fr. boet. Dijnsdag verleden zijn de kamers weerom bijeengekomenvele soci alisten zagen er nog al tamelijk vermagerd uit, maar alia 'ten is persies geen wonder 1 Als 't zitting is in de kamers mogen die heerkens naar een der grootste hotels gaan eten, en als ze in de walen bij hunue kiezers zijn moeten ze zich dikwijls met nen natten haring en pellepatatten kontent houden om den grooten mochieu niet uit te hangen en zoo hunue populari teit te verliezen. 't Schijnt nu toch zeker te zijn dat onze koningin geneest, maar 'z is toch nog altijd tot Spa. 't Is wreed gelijk er in Duitsch- land op de velocipedeu gereden wordtzelfs de sol daten zijn verplicht er te kunnen opzitten dat maakt nu tegenwoordig deel van hunne exercities. Maar hoe lang gaat dat vochtig en regenachtig weer nog duren 't en zijn maar de parapluimar- chands die er voordeel uittrekken Vivan Meerbeke d'eenigste parochie waar de douchen hunnen kop niet en durven omhoog steken met de gemeentekiezingen Tot Leuven is, subiet overleden zekere Albert Peemans, kandidaat der progressisten voor de gemeente- kiezing. Zondag- namiddag: uitvaart op 't lijk der daenspartij. 't Is troostend om zien hoe er deze laatste week hier t'Aalst voor de kiezing is gewerktGeen twij fel of morgen Zondag zal de beiaard en 't kanonnen geschut onzen triomf overal bekend maken. En niet te vergeten, Vrienden, ge wordt vriendelijk ver zocht morgen de eenvoudige begrafenis bij te wonen van Jufvrouw Daenspartij. Men vergadert ten sterf- huize, niet verre van de Vischmijn, om 3 uren na middag. Die ongelukkige werkstaking tot Gent duurt nog altijd voortwij wenschen uit den grond van ons hert dat dit daar haastig een eind neme.— Hebt ge van uw leven zulke dingen gehoord Hier t'Aalst op de Werf ligt er ne vent met een soort van razernij het grootste gedeelte van den dag moet hij gebonden liggen 3 dok- toors van den vreemde komen er dagelijks bij 's nachts vliegt hij de muren zijner kamer op gelijk ne razigen kater 't schuim staat hem gedurig op de lippen en al 't noeg te zullen zijn om het te proeven. De zonne zat achter eenen balk verzonken,eene zwarte zwoe le nacht was 't die aankwam. Zoo, omtrent de der de ure,- verliet de mandemaker zijnen leger en zette uit, te veldewaard in. Hij had nog geern daarbij ondervonden of hij in veiligheid te Zericah kon geraken, en daar blijven, of wel, hij moest ge troost zijn met elder waards te wonen en zij uen kost uit zijn handwerk te slaan, zonder uitwendig te laten zien of hij Christen was of niet. 't Was redelijk late wanneer hij op don uitersten £il gerocht, den dien waarvan ik reeds gesproken hebbe, en hij zag in de verte, recht voor den in gang van de krochte, het waakvier van de soldaten branden, 't Was zoo hij gepeisd had. 't Verwonder de hem dat zij nog niet slapen en waren. Men zag het van verre, ze zaten rond het vier getroppeld, gelijk de soldaten in Pilatus hof, als er Sint Pieter bij stonden hij hoorde luide talen, men had ge- zeid van mannen die niet overeen en kwamen. Hij was nieuwsgierig om te weten wat dat er mocht gaande zijn, cu hij ging eenen langen weg omme, niet zonder perikel van gezien te worden, tot boven de hoogte waar beneden onze oude spelonke lag. Hij kroop dan over handen en voeten, en zoetjes genoeg, tot dat hij juist over den keldermond zat. Hij hoorde wat ze zeiden Is dat geen tooverije, wat is er dan zei een. - Wij hebben 't allen gehoord, zei een ander. En 't kwam uit de ingewanden des aardsbo- geen hij van tijd tot tijd uitroept, 't isDaenspar- tij, Daenspartij!.... Kieziug.... Kiozing.... Ver doemd, 'k Ben verdoemd'k Ben verdoemd Zaterdag verleden is Mgr Stillemans, bisschop van Gent, naar Parijs het Werk der Vlamingen gaan bezoeken. Aan 't hoofd van dit werk stpat onze hertvriend E. H. De Keyser. Men spreekt van M. Huyshauwer, volksvertegenwoordiger van Gent te kiezen tot vierden sekretaris der Kamer; 't wa re eene schooue benoeming. En nu, Vrienden, tot de naaste week, in afwachting van alle goed nieuws over de kiezingen te mogen meedeelen. Kibeladouken. die stemt voor de Daenspartij stemt tegen den P ius, stemt tegen den Bisschop, stemt tegen zijn geweten Allen als ééuen man gestemd voor de katholieke lijst!! 1). Welken ouderdom moet men hebben om kiesbaar te zijn of gekozen te kunnen worden voor de gemeente A. —Om kiesbaar te zijn voor de gemeente moet men 25 jaar oud zijn. 2). Hoe oud moet men zijn voor kiezer te ziju? A. Om kiezer te zijn moet men 30 jaar oud ziju, of onder de 30 jaren als men een diploma van bekwaamheid heeft, en als men reeds op de kie zerslijsten heeft gestaan. 3). Wat verstaat men door de quorum A. De quorum is het getal stemmen dat eene lijst moet bekomen om meegeteld te kunnen wor den in de evenredige vertegenwoordiging. 4). Wanneer moet plaats hebben de evenre dige vertegenwoordiging A. Als geene der lijsten de volstrekte meer derheid heeft, 't is te zeggen, eene stem meer dan de helft. 5). Hoeveel stemmen moet men bekomen om de quorum n te hebben A. Als er min dan 4 leden te kiezen zijn, moet men een derde der geldige stemmen hebben een vierde der geldige stemmen als er van vier tot zes leden zijn een vijfde als er van zeven tot twaalf zijn een zesde als er meer dan twaalf zijn. 6). In geval dat twee verschillige lijsten de quorum bekomen, wie is er dan gekozen A. Neemt eene kiezing waar er 9000 geldige stembrieven zijn en de volstrekte meerderheid bijge volg is 4501. In geval geen der lijsten die volstrekte meerder heid heeft, zoekt men de quorum. Natuurlijk zullen er in die stad meer dan 13 ze tels zijn, dus is de quorum het zesde of 1333 stem men. Laat ons de briefkens nemen waarop voor eene lijst gestemd is en veronderstellen dat de katholie ken 4000 stemmen, de liberalen 2500 en de socia listen 1500 bekomen. Wat moet men nu doen om te weten hoeveel kandidaten van iedere lijst geko zen zijn Eerst en vooral deelt men de lijst der katholie ken door 1, dan door 2, door 3, 4, 5, 6,7, enz. Daarna de lijst der liberalen en socialisten ook op dezelfde manier en bekomt dems, voegde de slave daarbij. Wat aardig vreemd gerucht toch, herhaalde eene vierde stemme. Wel, mannen, zei Albinovanus, gerucht of geen geruchte, tooverije of wichelarije, 't is dat wij moeten rusten, verstaat je dat? Morgen, met de zonne, gij zesse die 'k uitgesteken hebbe, naar Zericah, om voorraadwij en moeten hier niet verhongeren, daar is geen halve dagleefte meer over voor de zestien manshoofden die wij nog heb ben. En, inderdaad, 't had Pambo ook gedocht dat er boven de zestien man niet aanwezig en waren het wierd hem naderhand gezeid dat de reste te Zeri cah lag, met bevel van, in twee hoopen, noordoost en zuidoost, geheel 't land te schuimen en af te snuisteren. Daar is 't! hoort, nog een keer! riep de slave. En ter zeiver tijde kwam er een lange treurige geeuw uit het binnenste van den berg. Elk sprong te beene. De honderdman en was zelf op zijn ge mak niet, en Pambo, ja Pambo en wist niet hoe yerstaan dat het daar alzoo geeuwde en zuchtte van binnen in dien berg. Ze zeggen dat de Nazareeuwen een verkeer kunnen verwekken, zei Caius, en 't en zou mij niet verwonderen, hadden zij hunne zwarte kuns ten te werk gesteld om hier wat te doen verschij nen van den nacht. Heb ik u niet gezeid dat de krochte van Pan Katholieken. Liberalen. S cialisten. (1) 4000 (JE) 2500 (4) 1500 (3) 2000 (6) 1250 (10) 750 (5) 1333 (8) 833.5 500 (7) 1000 (12) 025 575 (9) 800 500 300 (11) 660 416 (13) 571 500 Dan neemt men degene daaruit die het grootste getal stemmen hebben, en zoo bekomt men voor de katholieken 7 zetels voor de liberalen 4 en voor de socialisten 2. Max. Tomatten niet kalfvleesch. Snijd een deksel van 4 groote tomaten bet- welke moet dienen voor een deksel, het ingewand der tomaten late men ko ken, stekehot door den tems voeger 1 lepel bloem, 1 stuk ie boter, peper en zout bij laat alles good koken en daar na wat verkoelen. Voeg er dan 1/1^ gekapt kalf vleesch bij'een weinig tijd voor het op te dienen doet men de spijs in de tomaten, stel er het deksel op dat men afgesneden heeft en laat het 20 minu ten in den oven bakken. Sneeuwkoekjes. Neemt 2 groote lepels bloem, 2 lepels broodsui ker, 4 eier dooijers bewerkt alles te samen met melk tot voldoende dikte', zoo niet voeg er bloem bij en wat geraspte citroenschil. Sla 't wit in sneeuw, voeg er ook wat citroenschil bij met 1 lepel suiker. Maakt ronde taartjes van den deeg der doijers, laat zo wat bakken op de stoof in wat heet braad vet of boter; doet er een lepel sneeuw in, voeg ze samen om er een schepersmaaltje van te maken en zet ze nog wat in den oven, bestrooid ze met wat cristalisé-suiker en dien ze warm op. t Is lekker, beproef het maar. Ons Roeseken. Bourgeois, op 20 Juli gepleegd door J.-B Van Lulle van Nieuwenhove, is deze verleden donder dag veroordeeld geworden tot levenslangen dwang arbeid. Hij weende bitterlijk toen hij het strenge vonnis hoorde aflezen. Maar wie er hier meest te beweenen zijn dat is vrouw en kinderen. gebeden voor den E. 11. Pastoor E. Bombeke, die nu zeer gevaarlijk ziek ligt. Mochte de brave man genezen en nog lange jaren leven. Luibrechts was eens in de zo mer met zijnen zoon Luibeken naar Oostende gegaan om de zee te zien Terwijl vader Luibrechts bezig was met nen druppel te pakken in het Hotel Spiegelswas Luibeken toch alrap weggekoerst om een bad te gaan nemen. Eenige tijd nadien springt baas Spiegels met eens recht en roept Vriend Luibrechts, zie, er is een malheur ge beurd.Een verdronken Ze trekken er hem uit.hij leeft nog.Laat ons gaan zien. Ze komen ginder al rap toe. Maar, Mr Luibrechts, 't is uwen zoon, zei Spiegels; een ge luk, bij is gesalveerd. 't Zal hem leeren, ant woordde Luibrechts 'k heb hem nog deze morgen gezeid dat hij in het water niet en mocht gaan, vooraleer dat hij kon zwemmen. bezeten was? zei de slave; 't is dat zeker. Als 't maar dat en is, antwoordde Albinova nus, wij zullen slacht-offerande doen zoohaast als wij kunnenhoor dat Pan Maar 't is eene ver vloekte Nazareeuwsche spokerye, dan helpe mij Jupiter met al de goden en godinnen, of ik daar weg meê of remedie tegen wete Best verhuizen zei daar iemand. Al waar 't van morgen af, riep Caius. Maar met zijn wooid af zoo kwam er een geruchte te voorschijn, 'twas gelijk een reeuwsche lach, met een soort van geblaas daarbij 't En is hier niet verre van do helle, zei daar een, die daverde dat hij nauwelijks spreken kon. 'k Weet ik-ik hoe zij dat doen, om macht te hebben over de booze geesten, zei de slave, want ik hebbe er bij geweest, en dat gezien met eigene oogen. Tweemaal 'tjaars, ten uitkomen, en met ingaanden zomer, ontvangen ze al die ze hebben kunnen verkeeren of meêtweefelen in hunne booze secte, en ze doen dat op die maniereIn de plaats waar zij vergaderen ligt er een diepe trapwijs neergaande steenput, die alsdan vol zuiver en na tuurlijk water staatzij pakken den man, die in 't wit gekleed is, brengen hem bij dat water, doen hem met zijnen rugge naar den oosten staan en zeggen Verzaakt gij den duivel, zijne werken en al zijn bedrijf? Als hij gezeid heeftlk verza- ke die, zoo doen ze hem neder in den waterput, en doppen hem daarin, tot drie maal toe. Dan vrij-

De Volksstem | 1895 | | pagina 2