RONDOM DE WERELD. DE 3AENSPARTIJ AAN T WERK. Huldefeest.- Uitslag der kiezingen. De doolaards in Egypte. mwMm 44111 Welk is de uitslag der kiezing Tusschen MAN en VROUW Men heelt 25 uren om zijne rechters te verwen- schen zegt het spreekwoord, 't Is de waarheid en verleden maandag werd men het in Aalst goed ge waar. Onze tegenstrevers kunnen hunne nederlaag maar niet verkroppen en spuwen nog dagelijks de bitterste gal uit. Men heeft er maandag iu de Ka mers staaltjes van gehad. De baldadigheden met de kiesdagen iu onze stad door de Donchisten gepleegd, gaan waarlijk alle ge dacht te boven en bereiken het peil der grootste on gehoorde judasserij. Van maandag in den vroegen morgen trok de verrader der Vischmijn naar 't politiebureel en verklaarde daar in eene (ransche koleire, dat hij, wanneer men zijne woonst durfde naderen, hij in 't Volk zou schieten! Wij staan voor de echtheid van deze woorden ten vollen in. Dronken betaalde kerels ontnamen aan drie ou de werklieden de kartels der Katholieke Vereeni- giug en wierpen die in het water. Dan ontvingen die menschen nog eene goede ranseling. Eenige oogenblikken later vielen dezelfde schur ken de werklieden van M. De Wolf aan, die al zingende de brug overgingen. Een schrikkelijk ge vecht greep plaats. Daarna ging die bende demo craten de E. E. Paters Jcsuïten, in de Pont straat uitjouwen. 's Avonds hielden de Donchisten met de socia listen eene manifestatie rond de stad een liberaal muziek ging voorop in de St-Joristraat wierpen zij de ruiten uit bij de Broeders der Christelijke Scholen, in deZoutstraat bij M. Van Ertvelde ins gelijks, met het gevolg dat verscheidene flesschen suiker braken. Vandaar trok dit menageriegepeu- pel de markt op In het Paviljoen wierpen zij de ruiten in het is bewezen dat er uit die troep slecht volk met zware en gevaarlijke voorwerpen geworpen werd: Steenen, ijzers, pinten, enz. M. Theod. Willems, die aan hot koffiehuis Het Beicrs- hof stond, werd op de borst getroffen door een grooten stekskenspot, die kwam uit de bende christene demokraten. Nog werden ruiten stuk geslagen bij M. J. Van der Heydeu. De mauifesteerders waren nu iu de Molenstraat, aan 't Eiland Chipka, gekomen. Ze begonnen met de schoone spiegelruiten van M. P. De Paepe, be velhebber der pompiers te verbrijzelen. Men ver moedt dat er zelfs door die razige menigte met vuurwapens geschoten is, te oordcclen nüar ge schonden ruiten. Eindelijk daagde de gendarmerie op; dertien politieagenten, den blooten: sabel in de hand, drongen door de rangen dermauifesteerders. Nu ging 't spel voor gcetHian gang. Uit de vens terader womng^Wan christene demokraten der Werf „wierp men aanhoudend met steenen naar de gendarmen; vandaar was het dat men :t volk op hitste met gedurig de neusdoeken te waaien. Eene charge werd door de gendarmerie gedaan verscheidene werden getroffen en vielen ten gron de al de verdachte huizen ontruimt't was of het daar einde vau wereld was. Geheel den avond bleef men op Chipka 't volk ophitsen tegen orde en politie. Achille Kazakkcerder, de groote volksvriend was bij eene charge der gendarmen in d'herberg Den Witten Snutdoek gevlucht; daar de politie binnen sprong, sloop hii den zolder op, verborg zich in een bed en wierp de lakens over zich. Maar een brigadier, vergezelt van eeneii agent, klom naar boven... en... ziehier wat samenspraaksken cr daar plaats had Brigadier. Kijk, wat beweegt daar in dit bed Achille. - (Opspringende) Ai, ai, Brigadier, k ben te kik Gij zult toch niet kappen, hein?... Brigadier. Ja, ja, 'k zie wel dat gij het zijt, maar wat doet gij hier Achille. Ik.... ik.... ik.... lever hier bier Morale Nieuwe brouwers, nieuwe wetten Zondag, toen we met eenige vrienden uit ons bureel kwamen, passeerden er eenige christene demokraten die, ».ich plotselings oinkeerende, met een zwaar stuk steen in ons midden wierpen daarna namen zij de vlucht. De steen vloog nevens het hoofd van iemand die aan het Ongeneesbaar- huis stond voor eene boodschap gelukkiglijk trof hij niemand. DOOR GUIDO GEZBLLE. 19 Dan, op verschilligen afstand, nog vijf of zesse, en, van hooger als dat wij zien konden op den afhang van den berg, hoorden wij er nog roepen, zoo dat ze hem daar ook al den weg afgeloopen hadden. Hij is gepakt zei Diphilus. 't Ligt een recht neêr loopende afgrond voor zijne voeteu, daar en is maar een wegelken om van berg af te komen, en ze kunnen 't, wie weet, ook al afstaan 1 God helpe u, Pambo zei vader, geen ander meer die't kan. Weinig weet gij hoeveel vrienden hier naar u staan te kijken. Achteruit, kinders, want ouzo nieuwsgierige bezorgdheid had ons tot nabij den boord gebracht of ze zien u. Pambo liep gelijk een held 't was harde steen achtige grond, en 't subbelde een van de soldaten, Dat gaf Pambo eene schrede of twee voorbate. Maar, als de honderdman, die ouder was en zoo rap te beene niet, voorbij kwam geloopen... Honderd Drachmen, hoorden wij hem tieren, honderd drachmen, levend ot dood 1 Gedrukt by Julius Do Meester, te Roesselaere. Verders werden verscheidene katholieke jonge lingen op verschillige plaatsen aangevallen door de Christene Volksmannen, en onder het uitbraken van ontelbare Godslasteringen, gestampt en gesla gen. Op menige wijken der stad grepen er hevige woordenwisselingen en gevechten plaats. Gansch de nacht was woelig. Geen enkel katholiek mocht op straat komen of hij werd door de Daensisten aangevallen en op stokslagen onthaald. Op de muren der huizen, aangevallen en be schadigd door die fameuze daensisten iiangeu groo te plakbrieven met het opschrift: Werk der Christene Democraten! ONZE POLITIE. Wij zouden aan onzen plicht grootelijks te kort blijven, moesten wij hier onzen innigeu dank niet toesturen aan onze wakkere gendarmen en gardevils, voor hunnen onvermoei- baren iever en zeltsopoffering binst de dagen van kiezing Al de katholieken van Aalst zijn het daarover eens. Kiezers van Aalst! Ziedaar eenige der heldendaden, gepleegd door de mannen die ons bestreden. Ziedaar, aan wiens hauden gij het bestuur en de regeering van onze stad zoudt moeten gegeven hebben De volksvertegenwoordiger van die kerels is dijnsdag tegen ons allen, katholieken, op de schan daligste wijze uitgevallen en hij heeft de gendar men verweten omdat zij tusschen gekomen zijn wanneer men de ruiten uitsloeg bij onzen vriend Polydoor. Waar de hoogmoed eenen mensch toch kan bren gen Maar, alia, laat ons het hem vergeven, zijne razernij is toch zoo groot omdat hij eene ferme klopping in de kiezing heeft gekregen. Een laatste woord. Ik wil wedden voor tien abonnementen op De Volkstevi dat het Land van Aalst over die baldadig heden niet en zal spreken of dat het zal zeggen dat die hatelijke katholieken de oorzaak van alles geweest. Maak u maar kwaad, jongen, hoe moer hoe beter! Geklopt zijt gij en geklopt zult gij eeuwig blijven BEDANKING. De familie van den diepbe- treurden afgestorven Democratus Judas verzoekt De Volksstem den tolk te zijn, om Mr Gistaaf te bedanken voor de stiptheid en bereidwilligheid waarmede hij. in officieelen tenue, het pijnlijk ver lies, bij middel van 4000 louwbrieven, in de stad heeft bekend gemaakt. Maandag, na den prach- tigen optocht der katholie ken, greep er bij M. C. Van den Bossche, School plein, een aandoenlijke feestplaats. De Spaarmaatschap- pij Alles door het Werk, vierde de kiezing van haren eerevoorzitter, M. Hector Arvs, als Gemeenteraadslid der stad Aalst. De brave werklieden waren allen als eenen man opgekomen om hunnen ecerevoorzitter, die voor hen in der waarheid een tweeden vader mag genoemd worden, hunne beste heilwenschen aan te bieden en te vens de welgemcendste gevoelens van verknochtheid en dankbaarheid die hun voor hem bezielen. Prachtige bloemtuilen werden den heer nector door die koene ka tholieke Arbeiders aangeboden, waarna lezing gegeven werd van twee heilwenschen, die voorzeker uit het hart kwamen en waarop M. Arys in welgepaste woorden ant woordde. Ileilwensch door Mijnheer Petrus Liebaut. In elks oogen blinken tranen Van een innig zielsgenot, En ons harte klopt van vreugde Ja wij vieren vreugde bot. Heil uHeer Hector, ja, heil u Leef, en werk steeds voor het volk Wees hun Helper, hun Bestierder Voor hun recht, een ware tolk "Wees voor ons een Vriend, als vroeger. En elk vader, vrouw en kind, Zal u zegenen, zal u eeren, Achtbre, eedle menschcnvriend. Heilwensch door Mijnheer Louis Droesbeke. Mijnheer de Eere-Voorzitter, Aan U, Edele Heer, in geestdrift aangestoken, komen wij, strijders van het katholieke vaandel, onze hoogste achting en hulde aanbieden. Voor U, was al ons streven voor U is ook de zegekroon. Daarom komen wij, als werkloden, maar ook als op rechte vrienden, U dit geschenk or.zer dankbaarheid, en innige verkleefdheid aanbieden, als weldoener van velen, danken wij U van harte voor uwe zelfsopofferino en moeite welke gy aanwendt om in hunne noodwendig heden te voorzien. Daarom Mijnheer, aanvaardt als blyk van onze hoog ste achting het geschenk, U door onzen Vriendenkring aangeboden. In naam der Maatschappij Alles door het Werk, aan hunnen Eere-Voorzitter, Proficiat Wij en konden niet wel meer zien wat er toen geschiedde, maar Diphilus riep Bij Mars, hij hoeft het gevonden, en hij komt af naar Heirwaard: hij moet hier recht onder ons voorbij, meester 't Was alzoo. Hij had do bloedhonden laten loo- pen, en, omkeerend, bedekt ingeslegen nu storm de hij den voetweg af, die in de rotse wegzonk, springende lijk en, ree, wel tien voet verre, iederen sprong, nederwaarts, hoe hij 't recht hield dat weet God Almachtig, en, beneden gekomen, liep hij in 't diepste van de valleie, eflengronds voorwaards, nu alhier weder, terwijl hij boven aldaar weg liep. Alle kanse was verkeken 1 't Moch- te 't zegtig sprongen zijn, en de honderdman, als hij 't zag, zond vier man terug, al boven do hoog ten, om aan 't uitkomen van de valleie hem den weg af te staan do weg om boven ons te geraken was eeusgeiijks wel bezet, dat hoorden wij aan 't vloeken en 't getier over onze hoofden. Vader keek uit, en zei met vast en welberaden strafheid Neen alzoo geen Christen mensch zien van gen, neen 1 Diphilus, de touwleêre, toe I... Meester toch I Toe 1 zeg ik u, hier daarmee, 'k gebiede 't u zei vader, en hij had ze al vast gegrepen, zelve. Baselis Baselis 1 wat ga-je toch doen riep moeder, ze gaan ons zien 1 Dat is in Gods handen, antwoordde hij vin den e ons, wij kuunon hieruit't moet er toch SERIE "V.A.U Q JAREJST. Getal stemmen 6919 Witte en nietige brieven 128 Geldige stemmen 6791 Volstrekte meerderheid 3396 Hebben bekomen Liberalen Katholieken 1. Boel 2007 1. Arys 3483 2. De Blieck 2067 2. Bethune 3505 3.' Delattre 2058 3! DeConinckA 3475 4. De Windt 2083 4. De Hert 3480 5. Grégoire 2034 5. De Koniuck F 3469 6. Klaes 2002 6. Duwez 3471 7. Meert E. 1997 7. Gheeraerdts 3475 8. Schotte 2038 8. Meert L, 3489 9. Vand. Veurst 2002 9. Scbockaert 3473 10. verbruggen 2037 10. Van de Velde 3476 Daensisten. Socialisten. 1. Boone 937 1. De Meeter 237 2. Desmedt K. 935 2. Gysseus 235 3. Desmedt P. F 933 3. Marcel 235 4. Spaens 930 4. Podevyn 235 5. V. Bleyenberg 929 5. Sckaltin 241 SERIE "V-A-HST 4 JAREN Getal stemmen 6920 Witte en nietige brieven 106 Geldige stemmen 6814 Volstrekte meerderheid 3408 Hebben bekomen Liberalen Katholieken 1. Buys 2246 1. Bauwens 2. De Bruyn 2281 2. Claus 3. De Moor 2361 3. De Clippele 4. Galle 2292 4. DeGheest 5. Leveau 2281 5. De Somer 6. V. Brautegem 2267 6. De Wolf 7. V. d. Schuren 2288 7. Eeman 8. V. opdenbosch2271 8. Geeroms 9. Vincent 2243 9. Moyersoen 9. Daensisten 1. Beygaert 2. Bogaert 3. Gorthals 4. Daens 5. Roeland 3469 3447 3462 3463 3445 3458 3455 3447 3448 961 963 963 985 955 Cl VAN met ANTWOORD. RYS r aus O E VELDE mm O l 'WEZ O CKAERT ïj ER TJ I'ELE mNS DOOMS CO OEN HEEST rn rdts OLF O^INCK ZE 2 INCK m RT SCH DE SO DE CLI BAUW GEE MOYER DE GHEERA DE I)E K BETHU DE CO DE H EEMA Liefferingen. Strijd voor persoonlijke belan gen. Geheel het bestuur is veranderd. Santbergen. Strijd tusschen katholieken. Uit tredende leden behalve twee herkozen. Ninove. De voorzegging van Mgr den Bisschop is verwezenlijkt. De stemmen der doncbistische scheurmakers, ontrokken aan de katholieken, heb ben samen met liberalen en socialisten, hun eene meerderheid gegeven van 150 stemmen. De katho lieken alleen tegenover drie partijen mogen zich als meerderheid aanschouwen, want die boel van drie zal niet lang aaneen geflanst blijven. Appelterre blijft wat het was, met ook, evenals Santbergen, eene verandering van een of twee per sonen. Grimmingen. De onvolledige lijst van den burgemeester heeft er de nederlaag. vroeg of laat van komen, 't zij gedaan om Gods wille, en den evenkersten om hulpe, en Pambo toen nog Dat en was niet gezeid, of den haak sloeg hij in de kramme. Diphilus deed van's gelijken, langs zijnen kant, en dan smeet vader de touwleêre bui ten, al roepen, zoo luide als hij immer maar roepen kon Pambo 1 Pambo Pambo keek op, en de soldaten keken ook op^l te gelijk. Maar tieren dat ze deden, 't was schik kelijk de mandemaker mocht nog honderd schre den van beneden ons zijn, en nu liep hij al dat hij loopen kou om zijue vervolgers achter te steken. Waar is de happe, Diphilus zei vader koele weg. Luisterteer Pambo boven is staan ze allen op de onderste sporten, met een man daarop krijgt dat toen uitZoo Pambo binnen, twee kappen, de koorden Zoo, Pambo, binnen, twee kappen, de koorden afen zij liggen er, met leêre en al En is 't dat Pambo.... Zoo Pambo nog niet binnen is, en dat de sol daten opkomen, dan kapt af, alle twee anders waren wij verloren, zonder hulpe voor hem Ze kvramenvader alleen was zichtbaar, voor die buiten waren. Diphilus stond meer innewaard happe in d'hand, gereed; moeder viel op beur knien. Op het woord nu zei vader. Ja meester! zei Diphilus. Toe Pambo! toe Pambo! hier jongen Dendmnndel::.De katholieke burgemeester Gustaaf\ an Uauweiaert is herkozen met 4 zijner medeleden Hippolyte Van Cauwelaert, Henri Van Stalie, Frans an Ongeval, Frans Bruylandt en behoudt dus de meerderheid tegen zijne tegenstre vers, doktoor Deurbroek, aftr. lid, J. Abbeloos, in de plaats van zijn vader, aftr. lid, J.-B. Haelter- man en Laurent Van Wilder. Nicuwenhove. Strijd tusschen katholieken. Zijn gekozen de lijst van den burgemeester Roo- sens, Thibaut, aftredend lid, August Dauw, Frans Temmermans, Joseph Van der Velden, Louis Van Eesbeek en Désiré Poeters. Neder-Eename. Na hevigen strijd tusschen katholieken en liberalen, behaalt het katholiek bestuur eene meerderheid van 40 stemmen op 236 stemmen. Onbeschrijfelijke vreugde heerscht on der alle de brave en geborene Neder-Eenamenaren tot spijdt van wien 't benijdt. Hoera! Hoera! Leve bet katholiek en deftig Gemeentebestuur van Neder-Eename Gent. Gekozen 11 liberalen, 10 katholieken en 1-0 socialisten. Audenaarde. Zegepraal der katholieken. Herzele. 150 stemmen meerderheid voor de katholieken. Nederbrakel. 150 stemmen idem. Haeltert. Groote zegepraal over oude liberalen en nieuwe valsche democraten Meerderheid 430 stemmen Hip Iiip Houra I Vivan 't heldhaftige Haeltert 1... Daar zijn 't de mannen Katholieken De Houdt Lauwereys Redant Roelandt Van Londersele De Sadeleer Vandensteen De Backer Van Cromphaut Van Landuyt Arth. Degraevo 846 840 857 856 851 854 822 814 814 801 822 404 414 410 410 434 452 422 408 410 436 425 Scheurmakers Deruddere Dierickx Lievens Scheerlinck Van Steenberghe Cam. Dcgraeve Taelman Verleyzen Maesschalck De Rouck Dom. Coppens Zele. Een goede vriend meldt ons de schitte rende zegepraal der katholieken. Bravo Bravo en Proficiat, lezers van Zele. Denderleeuw. 2oo stemmen meerderheid voor de katholieken. Nederbrakel. Triomf der katholieken. Moorsel. De liberalen zegepralen. Meire. Groote overwinning voor de ware ka tholieken. Eer aan 't mauhaftig Meire Geerardsbergen. Liberalen en socialisten ge kozen. Binnen 4 jaar zullen onze vriendon revan che nemen. Tot ous groot spijt moeten wij bij plaatsgebrek, de uits agen van verschillige gemeenten daar laten. Wellicht kennen onze Lezers die reeds en zullen zij het dusvolgens niet kwalijk nemen. Wie een abouncmeut op De Volksstem neemt ontvangt kosteloos het blad tot einde van 't jaar. Onze vrienden gelieven het voorts te zeggen. De prijs is slechts 2,50. Vrouw. God zij gedankt, alles is volgens wensch afgeloopen 1 Wat zal Zijne Heiligheid de Paus blij zijn Man. Wij zijn verpletterd Vernietigd Vrouw. .Petrus, ge moet nu beginnen naar mij te luisteren 1 U door mij laten geleiden 1 Ge looi mij, uw hoofd is versleten tot op den draad. Man. Doe al wat gij wilt, vrouw. Wat ziit gii van zin? J BJ Vrouw. Ik ga vooreerst onzen broeder in. veiligheid trachten te brengen. Man. En wat zult ge met mij doen Vrouw.Ik ga beginnen met u bier te doen overlezen, daarna trek ik met u naar Sint Hubert, Man. Vrouw, ik zal gewillig meê gaan. Vrouw. Ondertussclien, Petrus, binnen blij ven Op de straat niet loopen I... Honderd drachmen, levend of dood; schelm dat hij is 1 riep de honderdman, van op de rotse voor ons; twee honderd die daar eerst ingeraakt! 't Enden van loopen vloog do mandemaker aan de leêre, en hij klauwde naar bovenwaards, al dat hij. Hij was half wege, en nog niet toe op kwa men de soldaten achter hem, dat de koorden bo ven spanden om te breken. Vijf herteklops vaa de schrikkelijkste onsteltenisse. 'k Eu weet niet, maar 't docht mij dat de mandemaker gelijk binnen ge smeten wierd, Vader hoorde ik roepen: NU! twee keers viel de happe, en een vreeselijk gehuil kwam van beneden. Wij hepen kijken. Een van de soldaten lag van boven neder gevallen, en 'n roer de niet meernog een andere hadde in 't vallen eenen wortel vast gesnakt, die uit den rotsmuur groeide, en terwijl hy met eene woedende macht hield dat hij hadde, hong hij wonderlijk te stam pen en te klauwieren, met bei zijne beenen, om ievers stand op te vinden, in den harden steen- wand 't Was deerlijk om hooren hoe hij mooreldeen leelijk deed, terwijl hij daar hong. Zijne kameraden stonden gehjk stomhouten te zien; maar 't en duur de niet lange, de wortel kwam uit, en, met eenen schrikkelijken gil, tuimelde mijn man te midden in de rotsklompen. 'k Heb u de dood aangedaan, was 't eerste dat Pambo kon uitbrengen. Niemendallezei vader, wij hebben u 't le-

De Volksstem | 1895 | | pagina 2