*g$Wo r JAAR N 47. VOLKSPARLEMENT. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1805. ARM KIND Achteruit, Yalscliaards Vijf dikke kruidnoten Urukkcr-Witgmr prtru5 Öoit Uuffd, CcopoliifitröQt, 19, tf 2Ulat. Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huiskost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken cn brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 cent™ Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Rosiue was het eenig kind van eene kristelijko en zorgvuldige huismoeder en eenen vader die siuds ruimen tijd zich noch met God noch zijn ge bod bekommerde en onder het roode vaandel der socialisten had plaats genomen. Het arm kind van teering aangedaan, was 14 ja ren oud en had hare eerste communie nog niet ge daan. Menigmaal had zij reeds hare begeerte te kennen gegeven om tot de H. Tafel te naderen, maar haar vader zij ne socialistische leer volkoraentlijk willende nale ven had er zich ten stelligste tegen verzet. Noch de tranen zijner dochter, noch de smee kingen zijner vrouw hadden hem van gedacht doen veranderen. Wat zouden immers zijne gezellen tegen hem niot al uitgevallen hebben had hij daarin moeten toestemmen Over omtrent drij maanden verslechterde de staat van het ongelukkig kind zoo zeer, dat men wel met rede vreesde dat haar einde nabij was'; ook wou 't arme kind alsdan eene laatste poging doen om te mogen communiceeren. Moeder, zoo sprak ze op zekeren dag, ik zou toch zoo geerne te communie gaan 1 Ge kunt niet gelooven, hoe vurig ik verlang mijnen Heer en God te ontvangen. Ik voor mij, mijn kind, ik stem er ten volle ju toe, sprak moeder met de tranen in de oogen, maar uw vader,ge weet het, wil er niet van hooren. En beiden waren aan 't snikken en 't weenen. Middelerwijl kwam de vader het huis binnengestapt en vroeg naar de reden hunner droefheid. Het zieke kind vernieuwde alsdan haar smeek gebed en deed het met zooveel nadruk dat vader dit maal er in toestemde. Doch hij stelde er eene voorwaarde bij Hij wou niet dat de priester zijn huis zou binnentreden. 's Anderendaags zag men zijne uitstervende dochter, op tragon en wankelenden tred, bleek als een lijk, zich naar de dorpskerk begeven. Eene halve uur later kwam zij er uit, de glim lach op de lippen en het oog stralend van hemelsch genot. Helaas 1 't was de laatste maal dat zij den dorpel van Gods huis overtrad. Weldra verslechterde hare toestand zoozeer, dat zij bedlegerig werd. Gedurende die droeve en lange dagen, die eeu wenlange nachten, had het arme kind gedurig ee nen paternoster of een gebedenboek in de hand altijd was ze in samenspraak met God. Eindelijk, op eenen vroegen morgen, uitgeput van krachten, heel en gansch uitgeleefd, na nog een laatste kruisken van moeder te hebben gekre gen, ontsliep zij zachtjes in hare armen. God had de kleine martelares tot zich geroepen. Ge zoudt denken, beste Lezers, dat haar goddelooze vader bij 't sterf bed van zijn eenig kind zijne oude christelijke ge voelens weedrom had voelen opwellen en de laat ste wil zijner dochter zou eerbiedigen Neen Hij deed dit heilig kind burgerlijk begraven met 't muziek der socialisten, roode vaandels, roode kronen, zonder kruis, zonder priester, zonder ge bed 1 Ziedaar, hoe die roode mannen do Godsdienst en de christelijke gevoelens van eenieder eerbiedi gen Jefken. Te Breslau hebben de socialisten een algemeen congres gehouden waar zij gestemd hebben dat ei gendom diefstal is. Zij hebben gezegd dat men stil- lekens aan, aan de buitenmenschen moet doen ver staan dat voor hun éigen geluk zij hun fortuin, hun land, hun huis, hunne ploegen, in één woord alles moeten vaarwel zeggen en dat alles geven aan den Staat. Die Staat zou natuurlijk moeten bestuurd worden door socialisten, die alzoo op uw zweet, buitenmenschen, zouden rentenier spelen en u van verre een stuk brood zouden toewerpen om niet van honger te vergaan. Anseele, Van de Velde, en geheel den troep van de socialistische verleiders, zoudt gij durven die princiepen van uwe opperhoofden van Duitschland hier voor onze buitenlieden komen afgeven Neen, lafaards, dat durft gij niet 1 En nochtans gij hebt geeue andere begeerte dan al wat landbouwers en werklieden gewonnen hebben of winnen in handen te krijgen, en dan op 't zweet van buitenmenschen en werklieden zonder werken te leven. Werklieden, te Breslau is er nog gestemd, dat gij niet meer zult mogen beschikken over uwen werkloondie hooveerdigen heer, welken de socia listen den Staat noemen, zal dat wel doen. Al wat er in België gewonnen wordt, zou naar de Staatskas moeten, de hoofden der socialisten, die minister zouden zijn, zouden dat kasken leeg plunderen en onder hunne vrienden verdeelen, en gij, werklieden, zoudt verplicht zijn, van 's mor- gends tot 's avonds t.e zwoegen, en tot prijs van al uw werk zoudt gij mogen creveeren van honger. Dus, buitenmenschen en werklieden, op uwe hoede voor de haters van Godsdienst, eigendom en familie 1 Op uwe hoede voor liberalen en donchis- ten die met de socialisten verbonden aangaan I Blijft vereenigd bij de katholieken, die, onder het geleide van den Paus en de Bisschoppen, werken tot behoudenis van uwen Godsdienst, tot de verbe tering van de Familie. Katholiek. Vien. Wel Stien toch Sjeemenis kinderen 't Is van voor de kiezing geleên da'k u toezien heb. Stien. Maar, Vien, hedde Mvan uw grondig leven azoo een Lrif plezier gezien t'Aelst gelijk nu met de kiezing Vien. Stien, zie, als ik dat hoorde de don- chisten 900 stemmen en de katholieken 3500 111 Zie, 'k cn sta azoo al niet te straf nie meer op mijn beenen met da vervloekt tjateka en romatis, maar 'k gaf mij daar azoo ne sprong, Stien, ne sprong dat wel 35 jaar geleén was d'ak zoo hoog geweest had, en 'k riep, Stien, en 'k schreeuwde, want 'k en was van geen menschen tegenhoudelijk van kon- tentementZe zijn kapot, fotti, 1t is gedaan, 't is de salvatie, ze liggen in spedderingen van een, weg met de konterfoeille, vivan ons Vien. 'k Was percies denzelfden mijn hert wierd al zoo groot als eene botermclkkerre, het docht mij dat mijn ondervest te klein was, alia, 'k moet zeggen da'k sedert mijne eerste kommunie azoo geeuen dag nie meer beleefd en had. Stien. Die sukkeleers van donchisten heb ben er toch eene broek van aan, eh Vien Vien. Zwijgt er af, azoo een affront, een con fusie en ne klop l Ook hedde gij die gezichten ge zien 't Waren percies uitgeschudde meelzakken wel sjerneblé! er kwam mij eenen tegen als den uitslag gekend was: zijnen neus hing wel tot aan den vierden knop van zijne ondervestzijne moes- tasch was percies gelijk of dat ze buiten in den re gen gehangen had, cn zijn herteken, och Heere l 't en was geheel zeker nie grooter als eene ver droogde koruellebees. Stien. Alia, Vien, wij hebben ons geweerd, en wij mogen zeggen dat de katholieken van Aalst van de strabantste zijn van 't land. 't En is maar als z'hetgepeisd hebben, zelle, 't moeter door, en avant, en naar niets gekeken noch naar moeite of naar sacrificie. Wij hebben da wel gezien in de jaren 66, 't was een vechten en sterremen en wee- ren voor 't Geloof da 't bloed aan de blaffeturen bleef hangen. De Bokkenrijders, Vien, da was een fel volk! Vooruitriepen zij, en zij vlogen op da 't er stoof gelijk in eene opgeschudde peperdoos. Vien. Jo, d'Aalstenaars en zijn geen gemak kelijke, en surtoe, Stien, en probeert mee geen lie gen of bedriegen, of fikfakkerij om met valscheid aau 't schotelken te geraken, want als z'het peizen ze vrongeu u den kop af. Stien. Maar, Vien, en die kortege 's ander daags van de kiezing, is 't al gebeurd Al de ka tholieken hand in hand, rijk en arm enne stoet een parochie ver De gekozenen in rang met de kiezers, en zoo broederlijk en zoo deftig, en d'har- monie die haar schoonste airkens en pardeblés speelde.... Vien. Jommer Stien, ons Koninklijke har monie, halt zelle, 't zijn petjes ook voor 't muziek. Stien. Vien, hoe grooter strijd, hoe grooter victorie. Vien. Maar 's avonds eh, Stien, die baldadig heden en straatschenderij van de Donchpartij Stien. Och, Vien,'t vat en kan toch maar geven wat da't in heeft. Vien. Azoo met da ramenant van socialiste ras moeten meeloopen en mee doen cn deftige burgers hun ruiten uitsmijten en schandelezeereu en vechten dat de marchessés op hun peerd nie vrij en zaten en de chofel moesten bezigen. Stien. Da mochten wij verwachten Vien, van mannen die de Bisschop publiek afkeurt, en let ne keer op mijn woorden De weinige brave men schen die daar nog bij zijn, zullen allemaal over komen, en d'ander zijn rekruten voor de socialis ten, Vien, let er ne keer op. Vien. Wat dat ge daar zegt, Stien, is cate chismus, azoo zal't komen.... Zoo, Stien, tot op nen anderen keer, 'k moet hier rechtover eens bin nen, 'k heb daar een ploenje in de maak. BERICHT van gewicht i Al deze die voor 1896 een abonne ment op De Volks stem nemen, ont vangen het blad van nu tot Nieuw jaar kosteloos. Gelieve het voorts te vertellen. Aan al onze Lezers en duurbare Kennissen, den vriendelijken Goeden Dag en de ware rust en vrede nu dat de kiezingen voorbij zijn en onze vijanden van alle kleur den dieperik in. In England beginnen ze nu visschen te vangen met d'eliktrisiteit. Do socia listische volksvertegen woordiger Brenez komt ge- kondamneerd te worden om 200 fr. schadeloosstel ling te betalen aan zekeren Frans Roland, door wien hij beweerde gelasterd te zijn geweest. Christeue zielenTe Boune-Esperance, waar dit eeuwenoud klein seminarie bestaat, daar was 't over eenigo dagen congé, al de studentjes mochten voor nen dag naar hunnen thuis gaan en zie,nau welijks zijn ze aan de statie of een manneken van 15 jaar, Alfred Minne van Charleroi, loopt over de rails, struikelt, valt en wordt door oen lokomotief in messelingen van een gereden 1! Zoo 't schijnt is onze Koning woensdag voor eenige dagen naar England gegaan. Ooei,oei, oei, een ongeluk en komt toch nooit alleen Ge weet nog wel, niet waar, Vrienden, hoe over eenige weken de lucht reiziger Toulet tot Hal aau zijne dood kwam?.... Hewel, nu is zijne nicht, Madame Delafontaine te Parijs levend verbrand met te dicht bij haar jacht te staan.... Hare kleederen die vuur hadden ge vat en op een-twee-drij was 't meusch eene bran dende fakkel. Te Londen is nu ne volksverte genwoordiger sedert 3 dagen vertrokken om de reis rond de wereld te doenzijn zoon is er achter getrokken om kerel te doen weerkomen. Tot Ougrée was woensdag verleden nen dief in de kerk gedrongen, maar gelukkiglijk was deze met eene elektrieke bel verbonden met de pastorij aan stonds waren de heeren Onderpastoors ter plaats en de chenapan werd met lijf en ziel in de handen der politie geleverd. Einde van wereld, menschen 1 Hoort nu ne keer 1 Te Gent heeft met de kieziug op 't 25* kiesbu- reel eene vrouw gestemd... maar 't was voor haar vader die blind was. Sir Henry Ponsomby,bij zondere secretaris van de konin gin, is te Londen overleden en te Mechelen is de politiecommissa ris De Preter donderdag morgend schielijk gestor ven... Gelukkig die bereid zijn als ze voor den Op persten Meester moeten compareerenwau t daar en is geen konkelfoes mogelijk. De katholieken hebben de meerderheid in 1900 gemeenten van 't land op 2600 en de socialisten maar in 45. O die ijsbeerenTot Overmeire, waar er bijna nooit geen nieuws^ is, en waar de kerk over eenige ja ren is afgebrand maar door eene overschoone nieuwe is gerampla-^a ceerd, daar is Zondag twist ont-*5^ staan tusscben eenen jachtwachter en nen zekeren Praet van Calcken. De eerste liep naar huis om ge weer en revolver en heeft Praet met eenen kogel den arm doorboord, 't Parket heeft den jachtwach ter aangehouden. Te Jupille, met de laatste kiezing, bekwamen 2 kandidaten gelijk getal stemmen en daar er maar eene plaats van gemeenteraadslid meer open was, kwam ze den oudsten toe, natuurlijk de doopre gister werd opengeslagen, en zie, de twee kandi daten waren in 't zelfde jaar en op denzelfden dag geboren, maar de eene was geboren ten 8 uren en de andere ten 6 uren 's morgens ook werd de laat ste als gekozen uitgeroepen. Zegt nu nog dat het op geen uurken of twee en steekt De Koningin van Engeland heeft de Graaf van Vlaanderen per telegram geluk gewenscht over het toekomende huwelijk zijner dochter, Prinses Henriette maar, 't is waar, zou haar toekomenden, graaf d'Alen^on, tf f

De Volksstem | 1895 | | pagina 1