De doolaards in Egypte. KOOKKUNST. Snipperingskes. voor vijf eens. In eene leeuwenmuit. Knesselare.- Mea vra*«t voor Buitenlands nieuws Een aardig man! naar België komen wonen Wij zullen f af wachten. Tot Grootenberge, tegen Sottegem is zekere Alfons I)..., oud 2"> jaar, met de kie/.l doodgeslagen. Koning Leopold heeft aan de Missieön van Con go, die door de Paters van Scheutveld bediend worden, een prachtigen kasuifel gegeven, alsook een paar ampullen met schotel. Goed nieuws Maar zou 't waar zijn Ze spreken, dat al de ka tholieke kandidaten voor de gemeentekiezing van Ronssc door de bestendige deputatie zullen geko zen worden verklaard. En a propos van kiezingen, de douchen hebben Zondag verleden hier t'Aalst een nieuw proviezeken buizen opgedaan maar alia, de jongens hebben nog gelijk ookDe winter staat aan de deur en... geen stoven zonder buizen Brrrr Te Charleroi is Zondag nacht een groot gedeelte van 't gesticht der Broeders afgebrand do schade wordt berekend op ten minste 00,000 fr. gelukkiglijk is de kapel ongehinderd gebleven. De rijke madammen van Brussel gaau de prinses Henriette tegen haar huwelijk ne kanten bruid sluier en een kanten sleep koopeu. z'Hebben ge lijk De doop van de nieuwgeboren dochter van den czar van Rusland heeft plaats gehad op 20 November. Wat dunkt er u van, Vrienden Mijnheer De Winter heeft sedert Zondag zijn de- vóóren gedaan, hé En zeggen, dat, volgens de beste sterrekun- digen, het vóór Kerstmis nog moet vriezen dat de kasseistec- nen van zelfs uit den grond zul len komen en zich tonderstaboe- i ven keeren. O die schandali ge salamanders van chinezen jj.'Pp* Zoo 't schijnt zou hunne konin-"GA31 gin aan haar hair opgehangen geweest zijn, aan handen en voeten gebonden, met olie overgoten en levend verbrand. Kinders, kinders, die in de fa brieken moet gaau werken, g'en kunt niet te voor zichtig zijn I Zie ne keer te Lokeren over twee da gen, in de spinnerij Cohen en Ciu, een manneken van veertien jaar werd door eenen riem gevat die nog in beweging was en in schrikkelijke duize- lementen van boven naar onder gesmeten. Aans tonds was pastoor en doktoor er bij, maar hoop van hem nog te zien genezen, dat en is er niet meer. Saffelaere! Saffelaere een der be roemdste gemeenten van ons Vlaanderen 1 Overal gekend voor zijnen tram, voor zijn prachtig kloos ter der Zusters van Liefde, voor zijne bouwvallige kerk, zijn liberaal bestuur en.... zijne frikadelle- patatten. Nen boer van Leisbruh was veroordeeld tot eene gevangenisstraf en zie, als de dag gekomen was om binnen te gaan, den trein gemankeerd seffens waren er twee gendarmen achter zijn hielen die hem op een karreken meêdeden om de korrespondenche ze ker niet te missen. In 't jaar 1890 vroos het tus- schen 23 en 24 November, juist gelijk dees jaar op zelfden datum't vroos dit jaar zoo aanhoudend en zoo geweldig dat onze brave boerkens met den uitkomen alles moesten erzaaien. Laat ons twijfe len aan de weervoorzeggingen der sterrekijkers, of t zal er dezen winter nog anders spannen. Ge tuigen van prinses Henriette zullen zijn de kabi netsoverste Menheer de Burlet en de Voorzitters van Kamer en Senaat. z'Annonceeren nu in alle gazetten dat deSt Jacobskerk te Brussel met den elektriek gaat verlicht worden. Is dat nu zoo won deiof weten die gazetschrijverkens dan niet dat de kerk van Ninove sedert vijf jaren zoo verlicht is Te Luik is al schromelijk veel sneeuw ge- vullen. Donderdag is Mgr Felckmans, bisschop van Lahore, geboortig van Turnhout, naar zijn idom vertrokken hij was vergezeld van vijf cerw. Paters Capucienen, onder andere Pater Leo de Brabandere van Ninove En daarmee, beste Vrienden, hebt ge nu al 't nieuws van dees week DOOR GUIDO GEZELLE. 20 Zei Pambo, al dat ik wete is dat, als ik opstond, nu eene ure, twee drie geleden om de kroch- te te verlaten, dat het klaarder dag was als dat ik wel zou begeerd hebben. Nogtans ik ben daaruit gekropen zonder dat zij mij zagen, en rond deu berg geslopen, over de naaste reke hoogten, maar, eer ik vrij onder de rotsen kon geraken, was de honderdman en sommigen van de zijnen op de bee- nen gerocht, en, tot mijn ongeluk, zij wierden mij geware ik hielp ze nog van het spoor, met loopen en wederloopen, zoo zeere en zoo dikwijls als dat ik kon, en 'k peisde een tijdeken dat ik ze kwijt was, en zij mijmaar neen, die twee eerste daar waren flinke loopers. Arme bloeden ook, 'k vreeze dat ze van nu voortgedaan hebben met loopen. Dan 't ende alle straten, ben ik die klove ingeste gen, hierbeneden, peizende: 'k ga daar opklim men en mij ievers in eene splete kunnen verber gen —ja, 'k heb geklommen van kindsbeen af! Gij weet de restegij hebt mij in 't leven gehouden vandage, en ulieden ten besten gezeid en beloofd Oedrukt by Julius De Meester, te Roesselaere. dit van de naaste week en kunnen wij u tot hiertoe nog niet geven eer wij het zoo verre zullen bren gen van 't nieuws op voorhand te kunnen geven, zullen er nog andere banden van 't vat springen. Kibeladouken. Ver jus oj rozijnen-likeur. Daartoe gebruikt men eene flesch met wijden hals van ongeveer 2 li ters). Men neme daartoe 1/4 kilo beste dikke blauw achtige rozijnen, zet ze ter stove met koud water, schuif op zijde opdat zij langzamerhand zouden verwannenwanneer ze gezwollen zijn, giet ze door den tems, en vul er uwen bokaal mede tot op den helft, Voeg er een stuk kaneel en vanille bij, 1/4 kilo suiker, 1/4 li ter alcool, 't overige water. Na eene maand kan men de likeur proeven of zij zoet en straf genoeg zij, zco niet voegt men er nog wat suiker of alcool bij. Dit is zeer lekker eu verbetert met den ouder dom. Gerstewater voor zieken. Men koke gerst in ziedend water met eeuige ci troenschillen en een weinig wijnazijn. Na een uur zieden wordt het door den tems gegoten, en naar beliefte met suiker zoet gemaakt. Drank voor krampachtige aandoening. Men koke daartoe 1/4 kilo beste rijst met een stek pijpkaneelzeer langzaam een derde laten verkoken, door den tems gieten, met suiker zoet makenmet of zonder suiker den dag door drin ken, is voldoende om geheel te herstellen. Ons Rocse. In eene kleine provinciestad liet zich onlangs fotografeeren. Men had het vrije pompierskorps fotogra zich op schilderachtige wijze voor den muur van het stadhuis geplaatst,maar nu toch geen aandacht gegeven op een reusachtige plakbrief, zoodat op de fotografie, boven de hoofden van het gezelschap, het opschrift prijkt Tentoonstelling van vette Beesten Gehoord op de markt. Marchand. Lief hebbers en amateurs Hier hebt gij de grootste uitvinding van deu nieuweren tijd het echt bril jant engelsch mes daarmee kan den stomsten ezel der wereld hot glas snijden Tot een boer die naast hem staatDaar, probeer maar eens. Een oude hoed. Fieske. Ik wou een hoed hebben van dezelfde kleur als deze. Hoedenmaker. Herrinnert gij u nog, welke kleur't geweest is Al de mensclien die over vier dagen te Bourgde spelen van den cirque Salvator bijwoonden, waren om de dood te ster ven. Drij liefhebbers had den gevraagd om in de leeuwenmuit binnengelaten te worden terwijl de dierentemmer zijne toeren doen zou met de leeu wendit werd hun ongelukkiglijk toegestaan. Men bracht alsdan in de muit eene tafel, stoelen, cham pagnewijn, glazen, en een spel kaarten. Toen alles gereed was zaten onze liefhebbers zich neer en de temmer begon zijn representatie. Zij waren reeds aan 't kaarten en aan 't drinken wanneer op eenen keer een der leeuwen de kaar ters naderde en bleef stil staan voor een van hun. Deze kreeg van alle kleuren doch om aan 't publiek te gebaren dat hij niet verveerd was maakte hij met de hand eene beweging als om een j uffershond- te weg te jagen sterven zal ik waar 't er op aan komt, om u te be- aren. God geve ons beter als dat 1 zei vader. Maar nu, laat ons alles bereid houden zoo wij best kun nen en gij hij keek naar moeder, met do kinderen zult wat gaan slapen. Gij zult van den nacht al uwekrachten wel van doen hebben en moeten te werke stellen. Ze gingen slapen. UIT. Daar zijn weinig dingen in deze onze schoone wereld die mij met zoo veel gevoelen doen zeggen: is schoone, als wanneer ik sta onder eenen een zamen palmboom, en dat de zonne ondergaat. Het ezelen van zijne waaiers, schijnt zoo zoet en van zoo verre te komen, 'tis lijk het zingen van eenen engel; de laatste stralen van de zonne spelen zoo liefelijk in de zijbladtjes, 't is alsof zo daar gingen nest maken en blijven rusten binst den nacht; en de hooge stam rijst heerlijk uit de woestine.... Het maar de soldaten waren wel gerust in al zul ke gedachten zeker, aan 't werk zoo ze waren, rond de palme, die boven op den rotsberg stond, recht boven onze krochte. Zij pinden de reepladder, of touwleêre vast, om 's anderdaags omleege te ko men. Wij hoorden ze ïocpen en lachen bij iederen hamerslag die de ijzers in de rotse dreef. Jawel, zei Diphilus, als 't geruchte ophield, Jamaar, dat was te veel voor de leeuw; deze gaf den kaarter een pootje die hem van zijnen stoel ter neer wierp, en vooraleer de dierentemmer er kon tusschen komen lag Chauveau reeds onder de talel tusschen de klauwen van den leeuw. Iedereen was bleek als een lijk van schrik. Gélukkiglijk was de temmer een koelbloedig manhij hegou eerst met den leeuw 't overslaan om hom zijne prooi te doen loslaten, maar niets te doendan nam hij den kop van 't vreeselijk dier, trok zijne muil open, en verpletterde hem min of meer de tong tusschen eene tang. Door de hevige pijn gepraamd liet de leeuw Chau veau los. Onnoodig hier bij te voegen dat deze de muit uitvloog of hij al de duivels had gezien en door de aanschouwers geestdriftig werd toegejuicht! den met Mijnheer Octaaf Edelman, van Galmaer- den. Dat de burgers van de gemeente niet te kort zul len blijven, om het feest op te luisteren, hoeft er niet gezegd te worden, daar de Familie Van den Berghe veel vrienden heeft in de gemeente. Daar van zijn de blijken nog, van over eenige jaren, toen de vader van Jufvr. Oladie het Eerekruis ontving. Knesselare eenen oclit Katholieken doctor, dit is een man die niet katholiek is in woorden en liberaal in wer ken, maar katholiek in werken zoowel als in woor den. Duitschland. Weer een van die dompers. De italiaansche pater Cerebotani is te Berlyn voor eene talrijke vergadering opgetreden met eene we tenschappelijke voordracht over zijne nieuwe uit vinding, de pan-telegraat. Hiermee kan men zijn eigen handschrift, teekeningen zelfs, op verre af standen overseinen. De pater had een proeftoestel bij zich, het welk hij in werking vertoonde. In den Rcichs-Anzeiger wordt aan dezen pater hulde gebracht, dus door het Staatsblad van een rijk, datziju eigen paters buiten de grenzen houdt! Zou pater Cerebotani door de geuzen ook soms een dommen monnik worden genoemd Eene Zinnelooze. Te Potsdam was 't vrij dag groote volksoploop door eene vrouw, die plot selings zinneloos werd. Zij sloot zich in hare wo- ning op, sloeg alles kort en klein en wierp ten slotte haar jongste kind, twee maanden oud, uit het venster op straat, waar het arm blooiken te pletter viel... Middelerwijl waren de geburen de woning met geweld'binnengedrongen zij hadden nog juist den tijd om de vrouw te beletten ook haar kindje van een jaar en half uit het venster te wer pen. - De Keizer bij zijne moeder. De keizer heeft maandag een bezoek gebracht aan zijne moeder, keizerin Frederik, om haar geluk te wenschen bij haren verjaardag. Te Berliju waren alle openbare gebouwen en veel bijzondere huizen bevlagd. Niets schooner op de wereld, dan kinderen die hunne Ouders eeren. Oostenrijk. Eene giftmengersbende. Inliet hongaarsche gehucht Hod Mezö-Basarhely heeft het gerecht de hand gelegd op eene bende giftmen gers die overal correspondenten en vertakkingen hadden. De leden der bende boden zich aan als zieken dienaars en dienaressende personen aan hunne zorgen toevertrouwd, werden door hen tegen eene hooge som bij eene maatschappij verzekerd eu door vergif ruimde men dan den zieke uit den weg; de levensverzekeringspremie werd vervolgens on der hen verdeeld. Aan het hoofd der bende stond eene vrouw, Ma rie Jiigergenaamd, die ook het vergif leverdeen haren per cent op iedere vergiftiging ontving. Die helleveeg werd aangehouden en moest bekennen zes personen van het leven te hebben beroofd. Bij de huiszoeking vond men in haar bezit nog 19 fles- kens vergif. Verder hield men vijf medeplichtigen aan die gedeeltelijk bekenden. Eene slawelle van een vrouwmensch, die men ook presumeerde van wanten te weten, werd te Buda-Pesth gevangen ge nomen eu ook deze bekende haar misdrijf. Men verwacht, dat nog meer aanhoudingen zul len plaats hebben. Bijna altijd vergiftigden de schuldigen hare naaste bloedverwanten eene vrouw vergiftigde hare moeder en eene andere be roofde haren man en hare zuster van het leven Dat men die monsters algauw voor eeuwig en drij dagen het daglicht ontneme JpR,ï*lc)ï 1* Tisfc. maar uwe pen tegen de naaste week. A. A. In welk wereld deel woont ge tegenwoordig, hef A. B. Smaakt 't ge rookt vleeseh goed? Alles gevonden! Nonkel,'t was by na vergeten 't is u toch goed toegekomen, hé? Vr. V. G. te N. hartelijk dank. Wees gerust, Vr. te Chis- lehurst, 't naaste week vieren wij onzen triomf. Lode, hartelijk dank voor uwe bydrage. Waarom u daarvoor zoo geneeren? - T. F. Wij hebben er nog altyd een I achtersmaaksken van.— Vr. te Velm. Brief toegekomen brandt het ginder nog Hoe is 't met moeder Vr. ten Velde; de lamzak niet beginnen spelen zelle!Daniël hoe meer nieuws gy zendt, hoe beter. Vr. te Otterburg (Duitsclil.j 't Stemmeken is u gezonden. Mad. wed. Oh. D. C. Zonnegem, wij hebben er geenemeer! Snoeck, ge kent ons programma opperbest, maar opge let de passie is gepreekt, van geen Judas meer gespro ken, maar alleluia gezongen, 't Gezondene de naaste week. Doreken, 't is particulier De complimenten te I V' W' Vr- te B am brugge, hoe meer bydragen hoe liever, maar d'histories blijven voor 't putje van den win ter. Vr. D. C. teK, alles is goed, zooals 't u begeert I er is aan voldaan. DENDERWINDEKE, Die deftige Parochie gaat in korte dagen nog een schoon feestje hebben. Jufvr. Oladie Van den Berghe die in huwelijk gaat tre- maar, 't zal algelijk met uw slinkere hand zijn dat ge ons pakt, morgen nuchten. Ik gave 'k en weet niet wat aan Gods arme schamele lieden om ze te zien kijken, als ze in 't stal komen en dat het peerd gaan loopen is. Gaan loopen is, ja, dat geve God, zei moe der. Hij zal! Hij zal! vrouwe, zei Pambo; dat is ongetwijfeld.'t Ware tegen de hope van nu Gods arm te mistrouwen, nadien dat Hij zoo wonderbaar is uitgesteken geweest ten onzen voordeelc. Terwijl zij aan 't kouten waren, ging ik, uit den mond van de krochte, gaan zien en waarnemen. Wij en hadden liet nog nooit zoo stout durven doen tot nu, noch zonder vreeze van gevaar. Het water dat beneden in de dellinge liep was bijkaus uitgedroogd; 't lag nog een reke kleene plaschelkens in de diepten, of al den noordkant van ievers een koel stuk rotse. De zonne zette juist nog deu top van de voor ons staande bergen af met eene streke rood, dat allengskens donkerachtig wegsmolt, en op de hoogste afhangen zagen wij de schaduwen spelen, aardig om zien, dat ze zoo lang en zoo verwrongen waren en zulke wondere manie ren hadden. Het roepen en 't lachen van dat volk stak wonderlijk af, ja stak tegen, op het gene eer tijds eenzame stilte was, over die oude stille rot sen. In de valleie liep er nog wat volk, getweên, gedrieën, aan 't overleggen zeker hoe en op wat mauiere die Christene rijfrag te vangen was, en die Niemand voorwaar heeft eene jeugd gehad met met meer hindernissen voorzien dan den grooten schilder Eugéne Delacroix. In zijne kinderjaren werd hij opgehangen, verbrandde zich, werd ver dronken, vergiftigde en verwurgde zich. Zijn vader, een officier, nam hem zekeren dag in zyne armen, en, lijk de vaders nog al dikwijls doen, hief hem in de hoogte en liet hem ineens vallen. Ongelukkiglijk bleef de kleinejongen aan de koord van zijne soldatenfrak hangen, eu zoo werd hij on wetens opgehangen. Zijn vader nochtans redde hem spoedig uit zijnen neteligen toestand. Toen hij zekeren avond rustig lag te slapen, wierp de kat de kaars om die bij zijn wiegje brand de. De gordijntjes, vatten vuur en weldra was Eugeentje door de vlammen omringd en begonnen zijne kleederen vuur te vatten. Op het geschrei van het kind schiet de meid toe, dooft de vlammen uit ontrekt haren jongen meester van de dood. Van de prefektuur van Bordeaux, wierd zijn va der naar die van Marseille verplaatst. Te dezer ge legenheid was or teest in de liaven. Alle schepenen waren verlicht en bevlagd. De prefekt bezocht de vaartuigen met zijne gansche familie. Een knecht die de kleine Eugeen droeg, in het overstappen van den eenen op deu anderen boot doet eenen misstap en beiden tuimelen in het water. Een matroos be merkte het, en sprong hem gansch gekleed achter- na. Op het oogenblik dat de dienaar den jongeu losliet om aau zijn eigen zelfbehoud te deoken, greep de zeeman het wicht en bracht het behouden aan wal. Alleen zijnde in het bureel zijns vaders vond hij op de tafel kopergroen dat moest dienen om kaar ten te wasschen. De kleur bekoort hem, en hij drinkt meens het fleschje uit. Daar wordt de deur van het kabinet geopend, zijn vader treed binnen. Hij bemerkt dat de inhoud van het fleschje gele digd is, en vermoedende wat er voorgevallen was oept hij aanstonds een doktoor, die door een braakmiddel den knaap geneest. Zyue moeder, welke moeder duwt haren jongen niet eenen lekkere brok in de handen, gaf hem ee nen grooten tros druiven. Het kind, op de sappige vrucht verlekkerd, in plaats van hem pil voor pil op te eten, slokt, hem ineens binnen. Ongelukkig lijk bleef de tros hem in de keel zitten, maar zijne moeder vlug als de wind stak hare hand in zijnen mond, greep den steel van de druiven en het kind herademde. De kinderjaren van dien schilder waren dus gansch met hindernissen bezaaid. Weinigen zullen dit tegenkomen zijn; maar voor mij ik wenschte zulke jeugd niet, want Godweet kwam ik er zoo goedkoop van af. twee arme bloeden aan 't bejammeren, die van de rotse gevallen waren met de leeder. (Ze kroopen er alle twee deure, maar gingen mank, hunne levens dagen lang. Zij bekeerden, en stonden menig jaar nadien, als dischgenoten en schamelvolk, aange- teekend op den canon van Metelis kerke. Al met eenen keer daar komt het schraal geluid van de krijgstrompet, van over onze hoofden, 't Volk, het meeste deel daarvan, klom den afhang op van den berg die voor ons lag. Kom hier, Diphilus, riep ik, 't is best dat gij ziet wat er om gaat. Jawel, meester, zei onze slave en hij kwam voorwaard. Recht over niet waar Zoo is *t wel, hadden zij willen hun nachtkwartier boven ons ne men, dan ware 't erger geweestze moeten 't in hun hoofd gekregen hebben dat wij hier langs eene touwegaan afgletsen, ja wij 1 Zie nu een keer of gij ze kunt tellen met hoevelen dat ze daar staan ziet gij die viere daar beneden De anderen ziet gij effen aan naar boven komen en den voetwegel al hier waards inslaan. Wij telden. De honderdman, en drie man met hem, stonden ginder voor ons viere beneden was achte, en 't kwamen er nog drie langs den voetwe gel af, 't was.... En Pambo zegt, doet gij niet, Pambo dat ze, buiten den slave, met zestienen aan onze oude krochte waren Jawel, zei Pambo.

De Volksstem | 1895 | | pagina 2