Goed nieuws. IWEIN VAN AALST I' JAAR N 48. SINT NIKLAAS. ZATERDAG 7 DECEMBER 1895. 'WqjUfl» Na de Kiezing. Zeven dikke boerkens onder Oruhhfr-Uitgtofr Petrus tlan ttuffrl, Cropolbstriiot, 19, te 2Cnl«t WIW" Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kost 2,50 joer jaar. Voor Europa en de andere werélddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekcns, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelyk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Met de eerste dagen van December beginnen eigentlijk de avondfeesten rond den huizelijken heerd. De feestdag van St. Eligius bijvoorbeeld, pa troon der smeden en landbouwers, de feestdag der H. Barbara, patrones der koolverkoopers en klei ne neringdoeners, zijn telken jare dagen op wel ken geen slag werk wordt verlegd en de werkmans- farailie binnenst huize kermis viert. Doch geen schooner en aangenamer feest met 't begin der wintermaand dan dit van St. Niklaas, patroon der garentwijuders en der kleine kinderen. Herinnert gij u, 'beste Lezers, met welk onge duld wij in onze kinderjaren dit feest afwachtten Reeds van drij weken te voren had moeder ons iederen avond de schoone legende verteld der drij kinder- kens uit de kuip, door St. Niklaas tot het leven terug geroepen nadat zij door eenen booswicht wa ren ter dood gebracht en in stukken gesneden. Geen de minste fout mochten wij bedrijven, of moeder bedreigde ons met de roede welke St. Nik laas ons op zijnen feestdag zou meegebracht heb ben in plaats van al de lekkernijen die hij op moe ders aanvraag in ons mandeken zou neergelegd heb ben indien hij uit haren mond vernam dat wij 't jaar door braaf en gehoorzaam waren geweest. En wie zal mij zeggen met welke vreugd en zorge wij binst den vooravond van St. Niklaasfeest ons man deken met hooi en strooi onder de schouw plaats ten met rapen en wortels op vulden voor 't peerd van St. Niklaas Nauwelijks was het zeven uren, of vader ging al aan de deur eens zien of de II. Man in de straat nog niet te zien wasen was hij daar reeds aange komen, gelijk ne pijl uit den boog vlogen wij naar 't bed uit vrees dat St. Niklaas ons nog wakend zou hebben bevonden en ons niets ten geschenke zou geven. Doch alhoewel wij in 't beddeken uitgestrekt, ons oogs ken s sloten, na samen met moeder ons.avondgebed te hebben gelezen, toch was het ons onmogelijk in slaap te geraken. 't Minste gerucht wij beneden hoorden, 't docht ons dat het de groote St. Niklaas was die met peerd en knecht bij ons binnenkwam, aan vader en moe der vroeg of de kinderkens braaf geweest waren, en ons mandeken met lekkernijeu en speelgoed op vulde. Eu vielen wij dan eifldelijk in slaap, oh 1 dan was het droomen van suiker en zeem, taarten, cho colade en spekulatie, van trommels en trompet ten, in een woord van alles wat een kinderhartje lust Onnoodig- er bij te voegen dat wij ten minste twee uren vroe ger op waren dan naar gewoonte maar hoe tijdig bet ook was ol niet, moeder stond aan ons bedde ken toch voor geen geld tor wereld en zou zij wil len hebben het genoegen daarlaten ons op St. Nik laasfeest te zien ontwaken. Gauw, gauw werd 't morgendgeded een weinig ingekort, opgezegd, en dan in allerhaast naar be neden geloopen om te zien wat St. Niklaas ons had meegebracht. De wortels en 't strooi van den vorigen avond waren vervangen door koeken en speelgoed. En zeggen dat iedereen in zijn mandeken liggen had, 't geen hij 't meest verlangde. 't Was alsdan een dansen en springen, een roe pen en zingen om alle ooren doof te maken har monicas en trompetten, trommels en fijfels,'t werd all^s subiet gebezigd, en aan boterhammen en kof fie werd niet gedacht. 't Vermaak, het overgroot plezier had ons maag sken toegestropt en deed de honger zich een uur of twee nadien gevoelen, ohdan was het toch maar snoepershonger dat wij hadden om onze lekkernij en te proeven En zoo was het gansch den dag. Spijtig genoeg, zegden wij eenige dagen later, dat St. Niklaas niet dikwijler op 't jaar de kinder kens komt bezoeken. Maar spijtiger nog, zullen wij er thans bijvoegen, dat die hemelschoone kinder jaren zoo ras heen vliegen zonder nog ooit weer te keeren Jepken. Van heden af tot 31 December zou het volgende bericht op do eerste bladzijde der gazetten van de Vischmijn mogen te lezen staan Niettegenstaande de groote verliezen die wij blijven ondergaan, brengen wij ter kennis van al wie zich zal abonnee- ren aan onze gazetten,dat wij uit gansch onze krachten de katholieke partij zul- len blijven bevechten, den opstand te- gen Paus en Koning voortzetten, en het gezag van pastoor en priester ondermij- nen. Onze lezers zullen gedoogen dat wij in 't voorbijgaan al iets zeggen, 't zij over Monseigneur Lambrecht zaliger, 't zij over eene bedevaart, 't zij over he- mei of hel. 't Is immers met zoo eene saus dat onze leerstelsels den eenvoudi- gen lezer moeten opgediend worden, n Hulde en dank aan al de kiezers die wel hun plicht gekweten hebben en die hunne stemmen ge geven hebben aan mannen die vrank en vrij strijden onder 't vaandel van Paus en Bisschop Lezers van 't Stemmeken, gij zijt gelukkig wel gestemd te hebben voor God en uw geweten gij zijt tevreden dat men u den naam van Judas naar 't hoofd niet mag werpen. Tot 't geluk van 't arrondissement van Aalst mo gen wij niet vergeten uit 't verleden nuttige lessen te trekken. Wat hebben wij zien gebeuren in dat ond katho liek Land De grootste Judas onder alle Judassen en eenige andere ontevredenen, waaronder ongelukkiglijk een priester, hebben de katholieken bestreden haat en nijd in 't herte der menschen gezaaid vele brave menschen misleid in een woord eenige mis- kontenten hebben aan gansch België het walgelijk ste schouwspel van scheurmakerij en opstand te gen al wat katholiek is, getoond. Niettegenstaande bisschoppelijke vermaningen hebben die mannen de krachten van 't katholieke leger verdeeld. Maar, God zij dank, de katholie ken van 't land van Aalst hebben grootendeels ge luisterd naar de stem van hun geweten, van geloof en van hunnen welbeminden Bisschop. Nochtans op sommige plaatsen zijn oude en wel overtuigde liberalen onder den naam van christene democraten aan 't bestuur gekomen. Dat is eene schrikkelijke verantwoordelijkheid voor de hoofden der donchisten, en eene droeve verwezentlijkheid van hetgene Mgr Stillemans in zijne brieven tegen de Daenspartij voorzegd heeft. Vele katholieke kiezers moeten het zich reeds beklagen van zich alzoo te laten foppen hebben en 't is te hopen dat zij zullen vast besluiten hunnen misstap bij de eerste gelegenheid op de -schitte rendste manier te herstellen, en nooit meer hunne stem te geven dan aan overtuigde katholieken. ,Na de kiezing moet men veel vergeten maar toch niet alles. Uit den gestreden stryd moet men nut trekken voor de goede zaak. De wensch van alle ware katholieken is dat de Daenspartij verdwijne en eene doodo letter wor de, want van scheurmakers is er niets goeds te verwachten. Daarom, Lezers van 't Stemmeken, vergeet de twee brieven van Mgr Stillemans niet; leest geene gazetten van de begravene DaQnspartij en wakkert uwe vrienden en kennissen insgelijks op die gazet ten te laten varen. Alzoo zal Mgr, onze beminde Bisschop, met droefheid in 't herte, geene brieven tegen mannen van 't land van Aalst meer moeten afkondigen alzoo zal, gelijk de Bien Public van Gent zegt, de daenspartij vervallen in de vergetel heid waaruit zij nooit zou mogen opkomen heb ben. Zoo zal de vrede in 't land van Aalst weêr- keeren tot eer van al zijne brave inwoners, tot ge luk en voldoening van alle ware katholieken, van Mgr Stillemans en van Zijne Heiligheid den Paus Leo XIH. Snoeck. Binnen veertien dagen beginnen wij als feuilleton het overschoon werk geschreven door ons volksgezind gemeente raadslid M. Doctor ISID. BAUWENS. Nog nooit zullen onze Lezers iets schooner en aangrijpender gelezen hebben. Wij achten het ons eenen plicht den héér Doc tor Bauwens hier te bedanken, ons dit overschoon historisch verbaal te hebben afgestaan, en wij ho pen dat deze nieuwe opoffering van onzentwege onze Vrienden Lezers van stad en buiten zal aan zetten zooveel mogelijk nieuwe abonnenten aan 't Stemmeken te verschaffen. Onze Vrienden en Kennissen der stad nog niet geabonneerd zullen een prospectus tot inteekening ontvangen. Vrienden, Vrienden,'t en zal dees week maar een so ber beestjen zijn met het nieuws; ge "moet weten, Kibeladouken heeft met eene geweldige hoofdvalling gezeten en daarmee wat moeten binnen blijven en met de stoof tusschen zijne knieën zitten had Pastoor Kneipp het moeten zien, hij had er mij van achter ge trokken om mij met koud water t'overgieten,maar 'k lach met al die prullen. Wij beginnen dus met 't grootste en belangrijkste nieuws. Ja, ja, 't is besloten door de permanente deputatie en 't staat vast't Is hier tot Aalst herkiezing den 32 van deze maand de liberalen zijn om zot te worden van plezier De Staat gaat den Spoor weg van 't land van Waas voor 9 millioen afkoo- pen. 't Gouvernement haalt er eer van Zater dag verleden zijn de Bisschoppen van België verga derd geweest bij Zijne Eminentie de Kardinaal Goossens te Mechelen, om te onderhandelen nog altijd over de sociale kwestie 't is dus meer dan klaarblijkend dat onze hoogere Geestelijkheid op den eersten rang staat om 't lot van den werkman te verbeteren. Men zegt dat Anseele het postje van schepene tot Gent zal weigeren zou die lief hebber misschien de pretentie hebben van burge meester van Gent te worden? I10FSTADEI Hofstade, 't bijoeken van al de parochieën rond Aalst, daar was Zondag iets indrukwekkend en troostend te zien 700 Fransiskanen die 's mor gens ten Onze Heere gingen, met den feestdag van den H. Franciscus I Een parochie, waar 't mans volk zoo godvruchtig is, daar en heeft 't socialis- mus geenen pak op... Ja, 't is met recht en reden, dat de Franciscanen na de Vespers alle gelijk er zongen Kent gij het dorp waar 'k ben geboren, Waar dat ik mensch en Christen werd Kent gij de klokken en den toren, Mij allemaal zoo dier aan 't hert Hofstade lief, gij zijt dat dorp, dat uitverkoren, Dat bovenal de kroone spant in Vlaandrenland I Taaffe, oud-voorzitter van het Oostenrijksche ministerie, is vrijdag vertrokken naar den anderen wereld ofte eeuwigen depö. Nemna Te Mee- nen heeft de politie nu eene onderaardsche apo- thekerij ontdekt bij eenen koolkoopman. Wat gaan wij nu nog al zien gebeuren In 't kort zul len de beenhouwers beginnen haringen en kruci- fixen te verkoopen. De socialisten hebben vrijdag weerom 't verken uitgehangen in de Kamers! Waarom zijn de katho lieken toch zulke goedzakken dat z'een reglement stemmen dat den voorzitter toe laat deze die hun niet respecteereu aan de deur te zetten en hunne jaarwedde t'onttrekken 't spel zou gauw geklonken zijn.Weet gij het al eh, menschen 't Huwelijk van prinses Benriette met prins d'Orleans gaat plaats hebben in Februari. Ai, ai, ai is 't leven nu nog niet duur genoeg Ze spreken nu van de petrol die in 't kort zoo fel gaat opslaan.... Alia, alla, dan staat er ons niets te doen dan een uurken of twee eerder slapen te gaan. 't Schijnt dat de Noordstatie van Brussel met de Zuiderstatie gaat verbonden worden door nen onderaardschen tram wij zullen het ook eerst moeten zien om zoo iets te gelooven. Vele ga zetschrijvers beweerden dat onze Koningin te Spa ging verblijven gedurende gansch den winter, maar ze sloegen er» naar gelijk de blinde naar het ei. Geloof oüs, Vrienden, als wij zeggen dat zij den 10 December te Brussel al zal wedergekeerd zijn. Bravo, bravissemo Onze onwaardeerbare Woeste komt in de Kamers een wetsontwerp nefer te leggen strekkende om het huwelijk te vergemakkelijken met verschillende formaliteiten af te schaffen die nu moeten volbracht worden. Zondag is onze Koning met zijne dochter, prinses Clementine,naar England vertrokken bij Koningin Victoria. D'as wel zie! Dank aan onze drij katholieke Volksver tegenwoordigers krijgt Hofstade eenen bureau van den telegraaf Over eenige dagen is er eene overgrootc cirque in onze stad toegekomen met olifanten en ander pluimgedierte en volgens men ons verzekert en heeft ma dam Olifanti 's avonds naar de vertooning niet geweest. Aardig, maar toch de waarheid, zelle! LuistertTe Moulbaix waren met de kiezing drij lijsten, waaronder eene socia listische met drij kandidaten. Een dezer, zekere L. Corbisier, bekwam maar eene stem, zonder twijfel de zijne en zijn gezel, die geen kiezer was had er O, zoodat Corbisier zelf voor zijnen com pagnon niet heeft gestemd. Op het strand van Adinkerke, op ongeveer 200 meters van de fran- sche grens, is het lijk gevonden van zekeren Duyck van Oostende, verledene week in zee over boord gevallen. In Duitschland zal de socialistische

De Volksstem | 1895 | | pagina 1