RONDOM DE WERELD. IN DE KAMERS. Laatste Depechen. LUIBRECHTS. Prins Emmanuel. 1 GEERAARDSBERGEN. -Vri^ avond is bij het verlaten der statie van Geeraards bergen een trein ontriggeld. Er was alleen stoflelij- te schade. De machien, de tender en de fourgon van den reizigerstrein n. 953, zijn toen de trein om 9 ure 26 naar 's Gravenbrakel vertrok, aan de splitsing den lijnen van Brakel en Atn van de rig- gels gesprongen. De baan van Brakel is tot laat in den nacht belemmerd geweest. Terwijl op do lijn van Ath de dienst op een enkel spoor kon voortge zet worden. Zaterdag morgend omtrent 6 ure was alle verkeer hersteld. Er is ten gevolge van het on geval geene enkele vertraging geweest, daar de trein in kwestie juist de laatste was die naar s Gravenbrakel vertrok. - DENDERMONDE. - Maandag nacht rond 1 uur, is er biand ontstaan in de olieslagerij van M. DeBruyn. De brandende olie verspreidde zicli door de gebouwen en de brand dreigde eene vreeselijke uit breiding te nemen. Gelukkig de pompiers kwamen aanstonds met twee stoomspuiten ter plaats en werkten zoo dapper dat zij rond 5 ure 's morgends hot vuur overmeesterden. De olieklaarderij is gansch vernield. Men schrikt bij de gedachte dat de brand de filterkamer had kunnen aantasten en de andere gebouwen, waar verscheidene schepen olienoten in liggen. Het werk is kunnen voortgezet worden. De oor- van den brand is onbekend de schade is zeer aan zienlijk. 't Zijn wrêe massakkers, die branden. ttaa rui/! ingeworteld, pijnlijk uwen hoest -tLOe OUU, weZe, toch kunt gij hem op twee dagen tijds genezen, met de voortreffelijke \V althe- rypil te gebruiken. HAMME In den nacht van vrijdag tot za terdag zijn er *>ij de weef van Petrus Van Lysebet- ten, Evangeliestraat, gepikt 5 konijnen. 50 kilos patatten en nen splenternieuwen baal. Er was een plank van den stal gebroken en langsdaar zal men binnen geraakt zijn. KNESSELARE. Ai' hoespijtig! Wij ont vangen uit die Gemeente eene briefwisseling, juist als wij gereed zijn om ter perse te gaan. Dit schrij ven lit ons weten, dat men den gevraagden dok- toor nog niet gevonden heeft, en dat er daar ge meenteraadsleden wonen die hun memorie verlo ren hebben... als men spreekt over sargieeu. MUI Zaterdag avond is onze WnP.StR achtbare heer Woeste, VV uwwiw" volksvertegenwoordiger van Aalst, in de Napelstraat te Brussel, nabij zijne woonst, aangerand geweest door eeneu schurk die hem in volle wezen eenen schrikkelijken vuist slag toebracht. De achtbare Staatsminister viel bedwelmd ten gronde. Eenige voorbijgangers droegen hem naar zijn huis waar hij de eerste zorgen van vrouw en kinderen ontving. Gelukkiglijk heeft deze laffe aenrahding geene kwade gevolgen gehad voor den heer Woeste maandag immers zat hij reeds eene vergadering voor in onze stad van de katholieke associatie. Wie heeft dit schelmstuk bedreven Waar is de dader heengevlucht Mysterie Luibrechts woonde t'Herdersem en was barbier. Spiegels was ne 'grooten heer van Brussel die al daar toch ne keer passeerde, en binnentrok om zijnen baard te la ten afdoen. Luibrechts was sef- fens aan 't werk maar speekelde maar altijd aan in 't potteken waarin zijne zeep lag. Spiegels zat -«■■■mo» daar vies en koleirig. M. Luibrechts, zei hij op 't einde, enspee- kelt toch alzoo in da potteken niet Ah, Mijnheer, zei Luibrechts, excuseert als er hier heeren komen doe ik dat altijdals t boe ren zijn bier van de parochie, dan en steekt da zoo nauw niet, bij de die speekel ik vlak in hun gezicht. RONSSE. Dinsdag morgend vonden eenige personen het lijk eener vrouw op de spoorbaan van Ronsse naar Rozenaeken. De barreelwachter kwam den policiekommissaris verwittigen, en deze begaf zich ter plaatste, vergezeld van een geneesheer. Het lijk, bijna gansch ontkleed, lag op de spoor baan uitgestrektaan het hoofd bemerkte men ee ne gapende wonde. Men dacht eerst aan een zelfmoord, doch daar er eene bloedstorting had plaats gehad, viel er niet te twijfelen of er was eene misdaad gepleegd. Men begaf zich naar de woning van het slachtoffer, een honderdtal meters van daar gelegen, en men vond er het 7jarig dochterke, het eenig kind der vrouw, alleen thuis. Het kind, ondervraagd, deed het volgende ver haal. De vader had maandag gansch den dag ge dronken.'s Namiddags, rond 4 ure, ontmoette hij zijn dochterke nabij den Barreel, en zond haar naar huis om aan hare moeder te zeggen dat zij naar de herberg moest komen om er zijne schulden te beta len. Het meisje volbracht de boodschap, en rond 6 ure kwam de moeder met haar kind inderdaad naar de herberg, en betaalde er zonder eenige opmer kingen de schulden van haren man. Omtrent 7 1/2 ure verlieten zij alle drie de herberg. De man was zeer opgewondeu en de vrouw scheen bevreesd. Onderweg, zoo verhaalt het kind verder, begon vader de ongelukkige vrouw te slaan. Deze riep om hulp, doch de woestaard greep haar vast en riep uit dat hij haar ging vermoorden, Eenige meters verder viel de vrouw bewusteloos neer. De man trok haar dau de kleeren van het lijf, en zond zijn dochterke naar huis. Toen het kind weg was, nam hij zijne vrouw on der den arm en sleurde haar naar zijne woning, waar hij rustig slapen ging. 's Anderdags 's mor gends zond hij het kind eene boodschap doen, en ondertusschen droeg hij het lijk der vrouw naar de spoorbaan, waar het kort nadien gevonden werd. Sedert dan is de man verdwenen. Men denkt dat hij zich zal gezelfmoord hebben. BRUSSEL --Te Brussel kwam een kiezer in zijn bureel om te stemmen. Hij had zijnen hond bij zich en het dier, geheel vreemd in deze nieuwe omgeving, snuffelde rond, liep onder de tafel van het bureel, tusschen de bee- nen van den president door en verwekte hier wel eenige wanorde, terwijl de een protesteerde en de andere er meê lachte. Ge moet uwen hond buiten brengen, zegde de voorzitter. Merci, mijnheer, zegde de kiezer, die zoo doof is als een kapblok. Eu hij ging in het kieskamerke, gevolgd door Kees, en kwam er ook, weer door den hond gevolgd uit. Alvorens het bureel te verlaten zegde hij Kees, zit opEen saluke voor den president De hond gehoorzaamde en beiden verlieten in volle bewustzijn van volbrachten' burgerplicht, het kiesbureel. Een jonge werkman, Van Laer, wonende te Brussel Antwerpschensteenweg, wilde donderdag namiddag in de kammenfabriek der Slotstraat een riem over de as terug leggen, terwijl het machien in werking was. Hij werd bij de mouw vastgegre pen en een zijner armen werd in het raderwerk ver pletterd. De ongelukkige is naar het St-Jansgast- huis gebracht, waar men hem den arm heeft moe ten afzetten. De nieuwe gemeenteraadsleden van Brussel hebben zich vrijdag namiddag in korps bij M. Buis begeven om hem te smeeken toch den burgemees terssjerp te behouden. Na lang aandringen heeft M. Buis toegestemd, doch op twee voorwaarden, namelijk dat het sche- pencollegie uitsluitend liberaal zal zijn en dat de daarmee naar boven. De krochte was klaar, en dat kleeu blikkerend lampken scheen zoo levendachtig op het onbegroeide aanzichte van den rotswand, in de duisterheid van den nacht. Ik zal er maar roepen, zei de honderdman Hei daar 1 hoor-je-'t Zijn dat Jupitersche slapers riep Caius. Is dat gij, honderdman vroeg de wacht van op den top van den rotsberg. 'k Zal seffens bij u gaan zijn, wacht daar. Hei gij daar slaapt je nog He-e-e-e-ei 1 Dat is hardnekkig zijn, zei een van 't volk, dat is niet ivillen hooren. Als ze er nog in zitten, zei de slave. Als ze er nog in zitten waarom zegt gij dat zei Pedo, met eenen snak hem omdraaiende. Ja 'k wete ik beter als gij wat ervan is van tooveren, antwoordde hij, 'k Heb van den nacht gedroomd dat ik ze altemaal zag weg rijden op eenen witten drake. Loopt naar den weêrlicht met uwen witten drake zei Pedo. Willen ze niet komen laat ze er ons uithalen. Zoo gezeid zoo gedaan. Niet vooren gevallen, schildwacht? sprak Pedo als hij, t'enden asem, bij den palmboom kwam, boven. Niets, honderdman, was de antwoorde, uit genomen dat wij, zoo over een ure of twee, iets hoorden roeren, ginder in dien struik, wij gingen en doorzochten 't al af dat er was (een soldatenleu- raad aan hot oollogio volmacht verleene voor de be noeming der bedienden van het gemeentebestuur. M. Buis heelt erbij gevoegd dat hij, nadat zijn mandaat van vier jaar zal verloopen zijn, hij het politiek leven wenscht te verlaten. CHARLEROI. De rechtbank van Charle roi had te oordeelen over eene brutale misdaad, die men eerder op de rol der assisen had mogen plaatsen. Jules Navau was een zwakke 19jarige jongeling, werkzaam in de ijzerpletterijen van Couillet. Op 30 September uit eene danszaal komende, werd hij ontmoet door zekeren Désiré Pirot, die hem met eenen stomp ten gronde wierp. Navau vroeg genade, doch de aanrander trok ee nen dolk te voorschijn en stak dien tot aan den heft in het hoofd van Navau. Daarna trok de woes taard het wapen uit de wonde en vluchtte. Navau stierf aan de vreeselijke wond, die hem was toegebracht. En de rechtbank veroordeelde dien brutalen moordenaar tot slechts driejaren gevangenis. De jonge prins, wiens verloving met prinses Henrietta van België dezer dagen werd bekend gemaakt, is luitenant in het Oostenrijks leger. 't Is een flinke jongen, maar dat is ook al, waut hij is rijker in physieke schoonheid dan in geld al wat hij te verwachten heeft, is de helft van net vierde der fortuin van den hertog van Nemours, zijnen grootvader, die zelf niet heel rijk is. Weet ge wat men rondstrooit Dat de prins, moest er een ongeluk overkomen aan prins Albert, den belgischen troonopvolger, in aanmerking zou kunnen komen als meêdinger naar de belgische kroon. Zooals men weet, werd in 1830 de kroon van België aangeboden aan den hertog van Nemours, doch dezes vader, koning Louis-Philippe, weigerde destijds voor zijnen zoon. Daar er na prins Albert niemand meer is om rechten te doen gelden op de belgische kroon, zou de kleinzoon van den hertog vau Nemours, als hij zal getrouwd zijn met onze belgische prinses, een aangewezen pretendent zijn. OOSTAKKER.Over vier weken vond men op eenen maandag morgend den genaamden Van Achte, boerenknecht, dood tegen eenen boom in de Rijkestraat, te Oostakker, bij Gent. Uit de lijkschouwing bleek dat het slachtoffer bezweken was tengevolge van slagen op het hoofd, welke eene bloedstorting in de hersens veroorzaakt hebben. Het onderzoek bracht aan het licht dat Van Ach te getwist en gevochten had met andere jongelin gen. Zes personen van Oostakker verschenen maandag voor de rechtbank van Gent. Het openbaar ministerie hield echter de betich ting maar staande tegen twee hunner, te wetente gen Duuninck en Victor Geirnaert. Deuuinck werd verwezen wegens enkele slagen voorwaardelijk tot eene maand gevangenis; Victor Geirnaert tot één jaar gevangenis. De laatste is maar 17 jaar oud. Onnoodig te zeggen dat al de personen, in de zaak betrokken, erg dronken waren in den nacht dat het ongelukkig feit gepleegd werd. ST-JOOST-TEN-NOODE. - Te st" Joost-ten-Noode bemerkte men in een huis der Boogschutterstraat een sterken gasreuk. Eene juffer was in haren winkel aan hare bezig heid, terwijl haar toekomende, M, Van den Hove, in de aangrenzende kamer met twee werkliên de meubelen voor hun toekomende huishouden plaat ste. De gasreuk kwam voort van eene buis in het plafond, die ofwel open was gebleven ofwel een lek had. Men wilde het lek stoppen, en klom met eene leer naar de buis. Maar ongelukkig nam M. Van den Hove, die op de leer klom, eene brandende bougie meê naar bo ven en natuurlijk ontstond er dadelijk eene ontr ploffing. M. Van den Hove bekwam vreeselijke wonden aan handen en aangezicht. De juffer viel in on macht en bekwam zware kneuzingen en de werkhè kwamen met den schrik vrij Welk serieus werk wordt er in De Kamers thans verricht zult ge ons vragen niet waar Lezers? Ewel, geen, absoluut geen!! 't Is daar eene gedurige herrebekkerijmen hoort er niets dan laster, smaad en schimpwoor den. De socialisten beletten de katholieken nuttig werk te verrichten en de liberalen huilen met hun ne roode confraters meê. Laat ons hopen dat in 't kort de volksvertegen woordigers een nieuw reglement zullen stemmen waardoor zij hunnen president zullen bemachtigen die ruziemakers van socialisten aan de deur te stellen als hij het noodig acht. De Dronkaard vertegenwoordigt de 4 Jaargetij den in zijn hoofd Op zijn rooden neustip bloeit de lente. Op zijn verhit voorhoofd brandt de zomer. Pp zijne bleeke wangen teekent zich de herfst. En zijn haar, door eene vervroegde grijsheid wit als sneeuw, vertegenwoordigt de winter. (Per Telefoon). 1° Uit PARIJS. Zekere Ma- jÊSJ^ dame Pleumartin, alhier den 24 November overleden, heeft per tes- tament geschonken50,000 fr. aan W 't gesticht der doofstommen en 4 millioen voor een oudmanuenhuis. 2° Uit MUNTE. 5 groote konijnen gestolen in de pastorij, in den nacht van woensdag tot don derdag. 3° Uit LOKEREN. Twee bewoners uit de Ze iestraat, Jan Borguilioen en Emmanuel Mantels, zijn hier zondag schielijk overleden. 4° Uit WILLEBROECK. In 't klooster der Dochters van Maria, is een 8 jarig Congoleesch meisje overleden voor naam dragende Maria-The- resia-Augusta Kwala. 5° Uit BRUSSEL. Luitenant Lemaire is zon dag uit Congo toegekomen; Majoor Thijs is nog eenige dagen in Spanje verbleven. 6° Uit LONDEN. De koning der Belgen is hier sedert Zondag en zal zaterdag naar Brussel te- rugkeeren. 7° Uit BRUSSEL. Het Senaat is bijeengeroe pen tegen 17 December. 8° Uit SOFIA (Bulgarië). Het doopsel van prins Cyril, tweede zoon van vorst Ferdinand, heeft hier zaterdag plaats gehad. 9° Uit DOLHAIN. De influenza heerscht hier op schrikkelijke wijze; de scholen zijn voorzichtig heidshalve gesloten. 10° Uit BRUSSEL. Den 1G December treden de nieuwe gemeenteraadsleden in bediening. 11° Uit AALST. Wie heeft er woensdag ge meend dat het quatertemperdag was?... Heeft de visch goed gesmaakt?... gen maar 'n vonden niets. Wel, zei Pedo, 't spijt mij haast dat ik gister de krochte niet ingenomen en hebbe, stormender hand, nu moeten wij erin. 'k En wete niet wat hel- sche belezingen dat zij zouden gebruikt hebben om eenen uitweg te vinden. De leêre hangt al, zei Caius, wij en moeten maar omleege gaan. Gij eerst, riep de honderdman, en gij tweedst, Valerius. Twee 't eenegader maar, 't en ware dat zij beneden vechtens gezind waren. Nog een toort- se daar, hoor-je-'t. Ofschoon Caius zoo stout was als de bliksem zelve, zoo placht hij nogtans naderhand te vertellen dat hij in 't geheele op zijn gemak niet en was, als hij daar, tusschen hemel en aarde, tegen den wand van eenen afgrond hong, aan een stuk touw, en dat in de alleruiterste duisternisse van den nacht. Hij moest trouwens de toortse in zijne tanden houden, en 't gesmolten pek viel vijstend door de lucht, in kleine vlamkes vier tenvijl hij nederwaards kwam. Ten laugen laatsten gerocht hij tegeuover de ope- ninge, en zijn toortse naar binnen geworpen heb bende, maakte hij gereedschap om zelf binnen te geraken. Dat en was geen kinderspel, want waar aan hem vast houden of waarop steun vatten? De leêre draaide en roerde te veel om er te kunnen van springenop een ende, zijn lijf rondom vrin- gende, gelukte hij en kreeg zijnen voet op den boord van de hoogvenster, met eenen anderen zwaai lag hij achterwaards over, bij zijne toortse in de krochte, zonder veel zeerdan trok hij de leeder bij en riep naar Valerius dat hij zou gespoeid heb ben, en alzoo hadde hij algauw zijnen maat binnen bij hem. Ze moeten slapen, zij hij, anderszins zouden ze uitgekomen zijn, Laat ons binnenwaardHei! heiwien hebben wij hier? waar zit-je altemaal Hoe! maarwat! heize zijn weg bij den levenden Mars, ze zijn 't opgesteken Ze hebben een donkerkappe, peize ik, zei zijn maat. Donkerkappe? Ja, waarmee ze kunnen gaan enkeeren zonder dat ze iemand zien kan Niet te doen! riep Caius, ziehier is hunne donkerkappe! en hij zwaaide zijne toortsenaar den uitweg, dien hij nu juist gevonden hadde; dwa- zeriks dat wij waren, van niet beter rond den berg te zien Ze 'n kunnen al niet verre geloopen zijn, dat nog een troost is, zei zijn maat. Ja, dat is waar ook. Maar hoe deden ze 't? laat zienwaar zij door konden, kunnen wij ook door zeker, of ze gaan met levende spoken om. Oo- lyke deugenieten, zie, daar brandt hun lampe nog. opzettelijk, om ons te beter in den nekke te zien! De twee soldaten kroopen nu door 't gat en stonden in een omzien langs den kant van den berg. HonderdmanHonderdmanriepen ze. Bij Marsdaar staan ze alle twee weêr bach- ten ons! riep Pedo. Wat is dat nu voor een dingen wat wil dat zeggen Dat wil zeggen, zei Caius, dat de haze door 't strop gesprongen is. En hij lei 't hem uit. De capitein en kon niet spreken van kwaadheid. Eindelijk, wilt gij wel weten wat, makkers? zeide hij, ze 'n zijn uit de wereld niet: laat ons bijeen blijven, tot dat hetdagwordt, 'tis verloren gespeurd daarachter, bij zulk eenen nacht als dezen, zijn er vrouwen en kinders bij, zij en kunnen al niet verre vooren zijn. Ge hebt gelijk, honderdman, en, is dat gin der geen dagstriemen, ik en ken er, bij Hercules, niet van. Zoo, zij wachten tot nog omtrent eene halve ure, tot dat de soldaten zelve geen geduur meer en hadden. Op! zei de honderdman toen. Caius, neemt gij drie man met u en ziet of gij te Zericab geraken kunt; ik zal er ook drie meênemen, en den anderen kant doende andere mogen hier rondom het land opschudden, en 't avond hier bij de palme te zijn, versta-je-'t? Gevolgentlijk, Pedo, de slave en nog drie ande re, gingen den wegdien wij gevluchtwaren; gij kunt wel denken dat vijf soldaten bij dage wat rapper over de bane kwamen als wij lieden, bij nachte. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3